GEMEENTE NIET ONDERHOUDSPLICHTIG Vr gezinsuitbreiding u I hoezen- afwerkers JAN WEBBE een dagblad-advertentie zit nergens mee. t -ik 4 HOE VERKOOP JE MORGEN EEN SPIKSPLINTERNIEUWE PANTALON '4 MUele ItlAele service 023-260319 IJMOND MAANDAG 1 1 OKTOBER 1976 MA MARIA E. E. ZWEEREN-VADER 4? ELLERÜS UNIKEN IJmuiden: Privébezit JOHANNA MEIJER Amsterdam: ANTJE VAN DIESSEN-BLOK JACOB SCHIPPER DINSDAG- EN WOENSDAGREKLAME 3.98 Heerlijk mals hacheevlees per 500 gram 3.98 BAMI- OF NASIVLEES per 500 gram 2.50 Heerlijk GEHAKT h.o.h. per 500 gram 3.28 Botermalse PAARDELAPPEN per 500 gram 1.98 HAMBURGERS 4 stuks Iedere dag heerlijk warme paardeworst adverteer in de krant weduwe van Jan Cornells Verwer op de leeftijd van 91 jaar Heerhugo- waard: Reparatie binnen 48 uur Voor de blijken van medeleven en belangstelling betoond na het overlijden van mijn lieve man, onze zorgzame vader en opa zeggen wij allen hartelijk dank. M. M. Schipper-Poldervaart Kinderen en kleinkinderen IJmuiden, oktober 1976 Heden overleed zacht en kalm voorzien van het Sacrament der zieken, en geheel overge geven aan Gods H. Wil, onze zorgzame moe der en grootmoeder Enige en algemene kennisgeving Op 6 oktober overleed tot onze diepe droef heid, onze lieve moeder, groot- en overgroot moeder IJmuiden: E. de Bruijn-Verwer W. A. de Bruijn J. C. Verwer D. Verwer-Pols Klein- en Achterkleinkinderen IJmuiden, oktober 1976 Zuiderkruisstraat 74 Corr.adres Rembrandtlaan 25 Overeenkomstig de wens van de overledene heeft de crematie in stilte plaatsgevonden. Heden is zacht en kalm van ons heengegaan mijn lieve vrouw, onze zorgzame moeder en oma op de leeftijd van 81 jaar A. P. van Diessen Kinderen en kleinkin deren IJmuiden, 10 oktober 1976 Leeuweriklaan 2 De overledene is opgebaard in het uitvaart centrum Eemstraat 27 te IJmuiden. Gelegenheid tot condoleren aldaar dinsdag van 20.15 tot 21.15 uur. De Bidstond wordt gehouden woensdag om 11.30 uur in de aula van het uitvaartcentrum. De begrafenis heeft plaats om ongeveer 12.00 uur op de begraafplaats „Duinhof” te IJmuiden-Oost. Geen bezoek aan huis. Tot onze grote droefheid is, na een kortston dige ziekte, van ons heengegaan mijn lieve man, onze zorgzame vader en opa in- «n Verkoop Juwelen, Goud, Zilver H. W. DAMES VEL vrijwil onrust men p Forma om vo ale he het cr< weero hebbe reeds Sticht hartig H. K] het vi Bloeir rustin nen e hij h< zaak 1 de mi: ongev reker de we gangs was den 1 halen Runder-, Varkens- en Paardeslagerij Jac. v. Heemskerkstr. 23 - Tel. 14039 Altijd het beste - Toch voordelig en. vers van het mes. op de leeftijd van 76 jaar G. Uniken-Vrieling D. C. Uniken-Reijgwart A. Uniken C. Uniken-Steltenpöhl Onbevredigend s. in c geu de aans Waterlopen zij bereikte de gezegende leeftijd van 93 jaar H. F. P. Zweeren M. Zweeren-Groen Marjolijn-Ab Henk Ellen IJmuiden, 9 oktober 1976 Huize „Breezicht”, K. Wilhelmstraat 1. Corr.adres: H. F. P. Zweeren Watermanstraat 10, IJmuiden. Moeder is opgebaard in het Uitvaartcen trum, Eemstraat 27 te IJmuiden. Gelegenheid om afscheid te nemen, dinsdag a.s. van 19.00 uur 20.00 uur. De H. Eucharistieviering voor de overledene zal gehouden worden op woensdag 13 okto ber a.s. om 10.00 uur in de r.k. Sacraments kerk, Denneweg 17 te Bloemendaal. Hierop aansluitend is de bijzetting in het familiegraf op het Adelbertuskerkhof aldaar. Z. van de Zwet- Slotenmaker-Uniken K. van de Zwet- Slotenmaker en kleinkinderen. IJmuiden, 8 oktober 1976, Pegasusstraat 34. De overledene is opgebaard in het uitvaart centrum, Eemstraat 27 te IJmuiden. Gelegenheid tot condoleren aldaar dinsdag van 19.00-20.00 uur. De begrafenis zal plaatshebben op woensdag 13 oktober om 14.00 uur op de begraafplaats „Duinhof” te IJmuiden. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. „Wat jammer toch, dat het Molenbos langs de Marquettelaan aan de zijde van de Kerkweg zo slecht wordt onder houden. De houtopstand is slecht. Er worden veel vernielingen aan gericht. De mensen smijten er maar van alles in. Het bos vervuilt hele maal”. Dat zijn klachten die regel matig worden geuit, vooral door de Heemskerkers die er dichtbij wonen en graag zouden zien dat het een wandelbos zou worden voor een „ommetje”, voor het uitlaten van de hond, enzovoort. I Molenbos ten prooi aan vandalisme en vervuiling kt VERKOOP REPARATIE ZEEUW ELEKTRO 02550-21660 Houtmanstr 37 IJm Ni< besti willi renif ■is. D Kruisstraat 19 - Haarlem b.d. Ridderstr. Tel. 320431 CBS Grammofoonplaten b.v. is het in Haarlem gevestigde produktiebedrijf voor alle Europese verkoopvestigingen van een wereldomspannend Amerikaans concern Voor de stans-ril-plak-apparatuur zoeken wij Ook mensen die opgeleid willen worden aan deze, speciaal voor de grammofoon platenindustrie ontwikkelde, machines, zijn welkom. Bel voor een atspraak of kom direkt langs: CBS Grammofoonplaten b.v. Nljverheidsweg 32 Haarlem Telefoon (023) 319410* I f I if I V Brar (43 ja: Velser schouc heid s het ii kunne: brand1 dat of zijn i ginner meer Het i verlen waarv hebt, met d omga; rekt t In de eerste plaats is het bijzonder jammer, dat het bomenbestand zo slecht is, dat er snel wat moet gebeuren om het bos te behouden. Dat vergt dermate grote bedragen dat nauwelijks verwacht kan worden dat de eigenaar er iets aan gaat doen. Hij zou natuurlijk eigendom en onderhoudsplicht over kunnen dragen aan de gemeente of -aan andere instan ties die het behoud van dit brok natuur ter harte gaat. Het gemeentelijk budget schijnt daarvoor niet toereikend te zijn en andere dan commercieel belangheb benden (voor bungalowbouw bijvoor beeld) staan ook niet te dringen. Wethouder H. J. M- Roozen heeft er destijds voor gepleit om een klein gedeel te van het Marquettebos, waarvan het Molenbos deel uitmaakt, voor bungalow bouw te bestemmen, om daarmee het behoud van het grootste gedeelte te kunnen financieren. Daar is toen veel kritiek op los gekomen. N tiek gebi Op het ogenblik is de situatie nog onveranderd. Het bos wordt steeds slechter en vuiler. De gemeente heeft, naar men ons meedeelt, ook geen geld om alleen de onderhoudsplicht over te nemen of zelfs maar het schoonhouden geheel op zich te nemen. Incidenteel doet men wel wat. De Bollanderbeek en andere waterlopen zijn recentelijk ge schoond en verbeterd in het kader van de waterhuishouding en langs de randen heeft de gemeente toen ook heel wat aan terrein verbetering gedaan. Daar zijn grote bedragen mee gemoeid geweest. Een groot probleem voor de gemeente Uit vuur- 1 een I een l Dat i I afhan Dat Amst< den i nen v pende rieel, ke oe repre: genlij ween doenc Ook lof e mann retisc sterd; en si cent tere! durft duik cholo twint uiteii cents is, dat de jeugd het prachtig vindt om bijvoorbeeld dammen en „sluizen” te bouwen in de stromende beek. Dat is voor de jeugd natuurlijk ook een heer lijke bezigheid. Waar vinden de kinderen nog zo’n ondiepe, schone beek dichtbij huis om in en bij te spelen? Eigenlijk zou je het de kinderen van harte moeten gunnen. Maar die beek en die waterlo pen hebben een duidelijke functie in de waterhuishouding van Heemskerk en verstoring van die huishouding met dammen en dergelijke heeft elders in de gemeente ernstige gevolgen. Dat geeft de gemeente veel zorg. En ook veel onder houd aan die waterlopen, dus veel kos ten- Natuurlijk moeten er in de toekomst oplossingen worden gevonden voor her stel en behoud van het Molenbos en het overige Marquettebos. Als dat op welke wijze dan ook financieel geregeld kan worden want het is in de eerste plaats natuurlijk een geldkwestie zal ter discussie komen in hoeverre en op welke wijze men het publiek in de bossen toch van beperkte omvang kan toelaten zonder het risico te lopen dat deze nog verder ten prooi vallen aan vandalisme, vernielzucht en vervuiling, dus met behoud van een onvervangbaar stuk natuurgebied. Dat zijn allemaal zaken, die niet van de ene dag op de andere te regelen zijn. Wat wel van vandaag af zou kunnen beginnen is, dat de bevolking zelf wat zuiniger op het bos wordt en het althans niet als vuilnisbelt gebruikt. Misschien zouden er eens acties kun nen worden bedacht in de naaste omge- ving van het bos, waar de mensen wonen die er het meeste profijt van kunnen hebben. Via de scholen kan er misschien eens bij de kinderen de na druk op worden gelegd van hoeveel belang het is het bos te behouden. Mis schien moeten ze het onder goede lei ding eerst eens beter leren kennen flora en fauna om het ook op ande re wijze te leren waarderen. Misschien kunnen ouders en kinderen samen mogelijk ook via de scholen eens een grote schoonmaakactie ont ketenen, zoals dat in deze en omliggende gemeenten wel meer incidenteel gebeurt. De gemeente zal daar stellig medewer king aan willen verlenen, bijvoorbeeld door het beschikbaar stellen van mate rieel. Als tenslotte niemand het bos schoon houdt en dat is de situatie op dit moment dan zit er niet veel anders op, dan dat men het met elkaar zelf gaat doen. Dat kan men dan een gekke situatie vinden, maar het enige alternatief is op dit ogenblik dat er helemaal niets ge beurt, althans niet op korte termijn. Maar er klinken ook andere geluiden: „Juist dat nu eens niet mooi aangelegde en slecht onderhouden bos is zo’n uniek speelterrein voor de kinderen, waar zij zich helemaal in uit kunnen leven. Laat het maar zo blijven”. Als het een gemeentelijk bos zou zijn, dan was er alle aanleiding voor een onderzoek, voor inspraak, voor verwijten waarschijnlijk en dan zou men met elkaar, zoals dat tegenwoordig betaamt, kunnen gaan bedenken wat er in de toekomst met dit voor Heemskerk zo waardevolle recreatiegebied vlakbij de woonbebouwing zou moeten gebeuren I De houtopstand is slecht. Dode bomen worden niet verwijderd. Onder de bo men woekert ondoordringbaar het laag hout. De gemeente heeft de waterlopen her steld en verbeterd. Maar de jeugd bouwt spelenderwijze dammen in de beek die de doorstroming belemmeren en de wa terhuishouding verstoren. Op de foto een door de gemeente aangelegde stroomve’’ snelling. „Aa ten b( te vei is gee heen cursu: I dokte: I boven I zijn.” Maar het bos is privébezit van jonk heer Gevers van „Marquette” en noch de gemeente, noch de gemeenschap hebben, er dus eigenlijk iets over te vertellen. Strikt genomen mag men er niet eens in. De eigenaar zou het af kunnen rasteren en overal bordjes met „Verbo den toegang” neer kunnen zetten. Dat is niet het geval- Er zijn geen officiële wandelpaden in het bos. maar een heleboel sluippaadjes die het min of meer toegankelijk maken en waar men dan ook ongestraft gebruik van maakt. Niet altijd zo’n goed gebruik, want er gerlijk Zijn de vernielingen en de vuilnis die er in achter wordt gelaten, door een altijd naamloos stelletje viespeuken. Waarschijnlijk staan zij het hardst te roepen, dat de gemeente hun troep maar op moet ruimen. In dit opzicht normale mensen bedenken eerst nog, dat dit niet nodig zou zijn als de mensen er zelf niet zo’n troep van zouden maken. Dat het bos niet wordt onderhouden, is een feit dat men niet aan de gemeente kan verwijten, want nogriiaals, het is privébezit en de eigenaar is dus onder houdsplichtig en niet de gemeente. Die eigenaar zal ook weinig enthousiast zijn om de rommel van een ander, die offi cieel niet eens in het bos mag komen, od te ruimen. Dus gebeurt er niks. Zo simpel ligt dat. Maar dat is natuurlijk een voor geen der partijen bevredigende situatie. - «O IwWlWe! w

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 4