Concert Cantores Feliseni Vrijwilligerskorps blijft onmisbaar maar: uitstekende kwaliteit TAAKVERZWARING BRANDWEER van EIST PROFESSIONELE AANPAK Vijf dure minuten Cooperbaan Beeckestijn (nog) moeilijk te vinden Ganzenbordspel voor de jeugd trek' Pinken blijven Leuke middag voor bejaarden Op heterdaad betrapt □o Hl.. CIRCUS CHARIVARI KOMT NAAR VELSEN O*- ■RT jufl - EP W 4 5 19 7 6 1 1 IJMUIDEN - VELSEN MAANDAG OKTOBER 90 In kader Kinderboekenweek: 3 :.K VELSEN. In kringen van de vrijwillige brandweer is nogal enige onrust ontstaan over de voorgeno men plannen van minister De Gaay Forman van Binnenlandse Zaken om vooruitlopende op een provinci ale herindeling vast over te gaan tot het creëren van gewestelijke brand weerorganisaties. De verontrusten hebben zich, zoals wij verleden week reeds publiceerden, verenigd in de Stichting Vrijwillige Brandweerbe- hartiging Nederland. Voorzitter M. H. Kluit, tevens commandant van het vrijwillige brandweerkorps van Bloemendaal, vertolkte de veront rusting over de ministeriële plan nen en merkte in één adem op dat hij het een hoogst merkwaardige zaak vond dat bij het opstellen van de ministeriële nota „Hulpverlening ongevallen en rampen” nauwelijks rekening blijkt te zijn gehouden met de wensen van de vrijwilligers. Uit gangspunt van commandant Kluit was „beroeps of vrijwillig Bei den krijgen dezelfde opleiding en halen dezelfde diploma’s. Specialisten J Opleiding Blusboten Taken HE r o - Z j Bag d, st in Verdwaalde wethouder onderging conditietest Wethouder J. W. Meijer aan de kop van het gezelschap, dat de Cooperbaan op Beeckestijn in gebruik nam. kwalificaties ^ijn Vrijwillig of beroepsmatiger is ver schil! n e s Niemand zal er aan twijfelen dat het bestrijden van brand op basis van vrij willigheid gebeurt die stoelt op een ja renlange ervaring een uiterst nuttige zaak is. De daarvoor vereiste vakbekwaamheid Bij die start kan men zich overtuigen aan welke eisen men dient te voldoen lit irs elf en en it- de rt. n j k ti was voorbeeldig. Zuiverheid en span kracht waren opmerkelijk, en deze ei genschappen kwamen weer terug bij de twee notetten van Poulenc. In het twee de kon men ook genieten van een fraaie sopraansolo. Als geheel een fraai con cert, dat niet alleen uitblonk door het hoge gehalte van de uitvoeringen, maar ook door de bewonderenswaardige pro- grammakeuze. Fred Schaap moet het nog maar eens overdoen. Misschien zit de kerk dan wel helemaal vol. KEES MAAS VELSEN Het Nederlandse Circus Charivari geeft dinsdag 12 en woensdag 13 oktober drie voorstellingen in Velsen. Standplaats heeft het nog jonge circus gevonden aan de Hagelingerweg. Dins dag zijn er voorstellingen om 16.15 en 19.45 uur en een dag later alleen om 15.00 uur n g, ir :e ,n ;e il P le e n ït e e ?n at B- ?n er a- *el s- ïi- ;ie ->P ld B- Na de rondleiding valt het eigenlijk op dat dit korps dat zo vlakbij bet water ligt en aan de waterkant een groot aantal brandgevaarlijke objecten heeft geen blusboot heeft. Brandweercommandant De Jong, een beetje trots lachtendi,: „We hebben alle rijksponten die hier in de onmiddellijke nabij heid varen zodanig ingericht dat we er een wagen op kunnen plaatsen en over een vloot van komplete blusboten beschikken”. Een goed initiatief dat tot stand kwam dankzij een stukje samenwerking tussen de Nederlandse Hartstichting, de atle tiekvereniging Suomi, de Koninklijke Nederlandse Vereniging van leraren en onderwijzers in de lichamelijke opvoe ding en de samenwerkende vrouwenor ganisaties (SAMVRO). de En- hebben „Aan de opleiding in Nederland zou ten behoeve van de vrijwilligers wel iets te verbeteren zijn”, vertelt De Jong. Er is geen bepaalde school waar de mensen heen gaan dus is het voor vrijwilligers cursuswerk. Dat begint dan nadat de dokter zo’n knaap heeft gekeurd en het bovendien nog een anrdige knul blijkt te zijn.” VELSEN. Wie wil weten hoe het ftiet zijn of haar conditie is kan sinds zaterdagochtend terecht in het park Beeckestijn waar in aanwezigheid van een dertigtal initiatiefnemers en en thousiastelingen een zogenoemde Coo perbaan in gebruik is genomen. Tot die enthousiastelingen behoorde wethouder J. W. Meijer die zich halverwege het parcours bij het gezelschap voegde dat omstreeks kwart over tien de 1000-meter lange wandeling maar vast begon omdat duidelijk was geworden dat de wethou der op zoek naar het begin van de baan in het bos was verdwaald. SANTPOORT De traditionele pinkenmarkt die zaterdagmorgen werd gehouden in de tuin van de pastorie van de R.K. kerk in Santpoort is weer een groot succes geworden. Veilingmeester Kees Duineveld slaagde er, staande op een tafel, in om de aanwezige handelaren de nodige guldentjes uit hun zak te praten. Van de twaalf aangevoerde pinken bracht de laatste niet minder dan f 2375 op. Na de geslaagde veeverkoop werd de kerkelijke actie voortgezet in het gymnas tieklokaal van de Bernard Alferinkschool. Daar werd een keur van lekkernijen en gebruiksvoorwerpen aan de man en de vrouw gebracht. En daarmee werd meteen al duidelijk dat naast alle waardering die men kan hebben voor dit initiatief een zaak over het hoofd is gezien. De Cooperbaan is op Beeckestijn. Wie echter via de hoofdin gang van dit landgoed op zoek gaat naai de baan raakt het spoor dra bijster. De baan is het eenvoudigst bereikbaar van af de achterzijde van het landgoed. Aan de Van Lenneplaan ter hoogte van de Jacob Catslaan bevinden zich start en finish. De twee dansen van Alain, die daarna op het orgel volgden, werkten verfris send. Het Roemeense karakter en de originele behandeling van de twee the ma,s, die toch verwantschap hadden, maakte van de compositie een boeiend geheel. Dat het zo ook overkwam was te danken aan de grote beheersing waar mee Bij de Vaate het werk tot leven bracht. Dat gold ook voor de wijze waarop hij later Messiaen speelde. Deze mysticus, die nooit bang is voor eindelo ze herhalingen, en daarmee juist bereikt dat hij de oneindigheid suggereert, was met twee pronkstukken vertegenwoor digd: Le Banqüet Celeste en Dieuparmi- nous. Het eerste een verheven bespiege ling, die klinkt als een vaart door feë- rieke grotte, het tweede een dythirambe gebaseerd op een dalend akkord. De organist toonde met zijn vertolking niet alleen de grootheid van Messiaen, maar ook de fraaie mogelijkheden van het orgel aan. Dat de Cantores tot zeer veel in staat zijn, toonden ze aan in Qui habitat van Hendrik Andriessen. Een werk dat enorme eisen aan de zuiver heid stelt, en ook muzikaal alles van een koor vraagt. De uitvoering van dit werk In de kolonne van 25 rose wagens bevinden zich verschillende dieren zoals paarden, pony’s, apen, dwergbokken en varkens. Directrice Leona de Vrind presenteert vrijheidsdressuren met paar den, pony’s en een Schotse dwergcollie. Alex de Werk brengt Shetlandpony’s in de piste, bereden door Laponder-apen. Er is vervolgens een gemengde dres suur van varkens, pony en aap. De go rilla Conga treedt daarna op. Los Cara- vanos maken een evenwichtsnummer en De Twee Peters jongleren. Verder zijn er clownsnummers, treedt er een fakir op en zijn er acrobaten. om te kunnen beoordelen of men over een zeer slechte, een slechte, een redelij ke, een goede dan wel een zeer goede conditie beschikt. Het enige wat men daarvoor dient mee te nemen is een horloge. Aan de hand van de afstand- paaltjes (om de 100 meter, evenals de richtingpijlen, niet al te duidelijk ge plaatst) dient men na precies twaalf minuten vast te stellen welke afstand Brandweercommandant J.M. De Jong (43 jaar) van de beroepsbrandweer uit Velsen haalt over dat standpunt zijn schouders op. „Ik wil in alle duidelijk heid stellen”, zo merkt hij op, „dat we het in Nederland onmogelijk zouden kunnen doen zonder de vrijwillige brandweer. Maar als er gesteld wordt dat opleiding en bekwaamheid hetzelfde zijn nou vergeet dat maar. Om te be ginnen is de taak van de brandweer niet meer uitsluitend het blussen van brand. Het is uitgegroeid tot een bijzondere verlening van allerhande soorten hulp waarvoor je gewoon specialisten nodig hebt. Die mensen moeten zo vertrouwd met de materie dat ze er dagelijks mee omgaan en bovendien „in-geval-van” di- rekt beschikbaar zijn”. VELSEN - Tussen maandag 18 er vrijdag 22 oktober kan de jeugd van Velsen, verdeeld in leeftijdsgroepen van 6 rot en met 9 en van 10 tot en met twaalf jaar deelnemen aan een ganzen bordspel dat op vier verschillende plaat sen zal worden gespeeld in het kader van de jeugdboekenweek. Het initiatief voor dit spel is uitgegaan van het Krea- tiviteiscentrum IJmond en de Openbare Bibliotheek Velsen. Op genoemde dag zal het spel iedere ochtend voor beide leeftijdsgroepen worden gespeeld. Deel nemerskaarten dienen maandagmiddag 11 oktober in de dichtstbijzijnde jeugdbi bliotheek te worden afgehaald. De deel name is gratis. Het maximum aantal deelnemers per spel is 50. Het program ma is als volgt samengesteld: Maandag 18 oktober in filiaal IJmuiden-west, Zeewijkplein 27, Dinsdag 19 oktober in buurtcentrum De Mei, Geelvinckstraai te Velsen-Noord.Donderdag 21 oktober in de bibliotheek aan de Wüstelaan 79 te Santpoort en op vrijdag 22 oktober bij de jeugdbibliotheek Willemsbeekweg 96 in IJmuiden. De leeftijdsgroep van 6 tot en met 9 jaar op genoemde ochtend na het spel van 9 uur tot 10.30; de leeftijdsgroep van 10 tot en met 12 jaar van 11 uur tot half een. Het bedrijf is gecompleteerd met een eigen schoenmakerij. „We hebben laar zen nodig die gepend zijn met houten pennen. Gelijmde zolen laten vaak los en spijkers kunnen vonken veroorzaken”, licht De Jong toe. Buiten staat een bunkerachtig gebouw. Drie verdiepingen hoog. „Daar wordt regelmatig in geoefend. Want om kunnen gaan met hitte, angst en gevaar is een zaak waarmee je dage lijks vertrouwd moet blijven. Met de activiteiten aan het materieel en de dagelijkse training is hier geen tijd voor lanterfanteren of verveling. In het ka der van wat hier gebeurt moet je de taak van de vrijwillige brandweer zien. Nu en in de toekomst. We zouden niet zonder kunnen. Maar de tijd en de omstandigheden hebben specialisatie in de vorm van een dagtaak noodzakelijk gemaakt. IJMUIDEN - Het concert dat de Can tores Feliseni onder leiding van Fred Schaap vrijdagavond in de Oud-Katho- lieke Kerk aan de Wilhelminakade ga ven was niet alleen zeer sfeervol, maar ook van uitstekende kwaliteit. Dat was voor een groot deel ook te danken aan het spel van de organist Marco bij de Vaate, die een treffende keus had sa mengesteld. Het werk dat het hoogte punt van het programma diende te wor den was het helaas niet. De Missa Brevis in G van Mozart is ongetwijfeld een mooi werk als het als een mis wordt gehanteerd, ter begeleiding van de kerk dienst. Dan worden de delen ook apart van elkaar gezongen. Maar nu men alle stukken achter elkaar hoorde viel toch wel de betrekkelijke gelijkvormigheid in karakter op. Natuurlijk, een Sanctus is wat opgewekter dan een Kyrie, maar het blijft steeds een mooie, verfijnde Mozart, uitermate evenwichtig en eigen lijk tenslotte uitermate vervelend. Dat lag niet aan het dubbelkwartet, want het zong met intieme klank en met zorgvuldig gedoseerde dynamiek. Het lag ook niet aan de begeleidende strijkers die met veel overgave te werk gingen. Nee, het lag er gewoon aan dat Mozart, welk een genie ook, ook wel eens verve lend kan zijn, omdat er zo weinig afwis seling is Het blijft alsmaar mooi SANTPOORT. Een 63-jarige Velse- naar is in het afgelopen weekeinde op heterdaad betrapt bij een diefstal in een woning, waarvan de bewoners afwezig waren. Het ongewenste bezoek werd door omwonenden ontdekt, waarop zij direct de politie opbelden. Bij hun aan komst zagen de politiemannen, dart, de inbreker juist de deur uitwandelde. Bij zijn aanhoudiing had hij een aantal sieraden in zijn jaszak. SANTPOORT. Een inwoonster van Santpoort van wie vorige week 14 euro- eheques waren ontvreemd uit een tas, welke zij gedurende vijf minuten onbe heerd achter op haar fiets had gelaten, moest tot nu toe ervaren, dat inmiddels elf cheques zijn verzilverd in Amster dam. Dat kost haar op dit moment al 2.700. De politie waarschuwt de burge rij bij herhaling, nooit tassen onbeheerd te laten. Ook niet in winkels. is ook bij de meeste korpsen wel aanwe zig. Blijft het feit bestaan dat in kleinere gemeenten waar brandmeldingen schaarser zullen zijn dan in dichte be- volkingsagglomeraties de confrontatie van de brandweerman met zijn taak aanmerkelijk minder is. Bovendien is er de taakverruiming. De brandweer wordt niet meer alleen te hulp geroepen bij rood en vuur. Commandant De Jong merkt daarover op: „Qua bijzondere hulpverlening is het moeilijk om de vrijwillige brandweer daar een taak in te geven. Omgang met bijvoorbeeld perslucht is zo langzamer hand iets geworden waar de meeste mensen wel mee overweg kunnen. Vroe ger waren dat er bij vrijwillige korpsen enkelen. Dat komt nog voor. Mijn man schappen kunnen met al het gereed schap dat we hebben overweg. Dat geldt bijvoorbeeld ook voor het zogenoemde porto-powergereedschap. Een pneuma tisch systeem waarmee je wrakken kunt uitbuigen en daken van auto’s kunt openknippen. Omgang daarmee vraagt inzicht en ervaring. Ervaring betekent „er dagelijks mee omgaan”. Dat gebeurt hier. We beschikken over 33 man. Daar van zijn er 27 verdeeld in 3 ploegen van de uitrukdienst. Men slaapt hier. Het rooster is 24 uur op, 48 uur af.” Het feest stond in het teken van het eeuwfeest van het Noordzeekanaal en IJmuiden. De tachtigjarige mevrouw Van der Harst-Retz van het bejaarden centrum Breezicht had een speciale ode op het eeuwfeest geschreven, die op de wijs van „In naam van Oranje doe open de poort” door allen luidkeels werd gezongen. Vervolgens toonde de smal- filmclub Velsen een film van de ama- teurcineast H. Bruisschaart met daarin impressies van het graven van het ka naal, de toestanden een eeuw geleden, de bouw van de pieren en het sluizencom- plex. Een aantal dames voerde daarna een leuke sketch op, waarna mevrouw Poppe-Scholder en C. Borger een selec tie uit enkele operettes zongen, begeleid door mej. J. van Asselt aan de piano. En natuurlijk rijst de vraag wat doen negen mannen de hele dag in een brandweerkazerne. Uit het jaaroverzicht van de Velsense brandweer blijkt dan men gemiddeld minder dan een keer per dag wordt gealarmeerd. Een belangrijk deel van de alarmeringen blijkt boven dien betrekking te hebben op de spreek woordelijke ,,vlam in de pan” of het weinig om het lijf hebbende vuilver- brandinkje bij de buurman Het antwoord op die vraag wil com mandant De Jong wel even duidelijk maken met een rondgang door de kazer ne aan de Parkweg ter hoogte van de Meervlietstraat. De alarmeringskamer is een verzameling panelen gevuld met knopjes, lichtpunten, microfoons, spea kers en een paar miniatuur-diaschermen waarop direkt een groot aantal punten gedetailleerd tevoorschijn kunnen wor den getoverd om te voorkomen dat men in geval van alarmering tijd verliest met „zoekwerk”. Naast de bekende magyrus-ladderwa- gen (ladderlengte 30 meter met werk koot) staan in de garage een aantal aanvalswagens in de startblokken. De meest opvallende is die waar de mensen zelf het interieur van hebben ontworpen en gebouwd. Aan de achterzijde kan al rijdende een slang worden uitgelegd met een lengte van 1500 meter. Alle soorten pompen en gereedschap staan binnen handbereik. De wagen met de superlange slang is aan de voorzijde uitgerust met een compartiment waar alles aanwezig is voor de broodnodige perslucht. In degelijke uitvoering en grote hoeveelheden. Er zijn laden met een arsenaal aan speciaal gereedschap dat geen vonken veroorzaakt. Voor alle mogelijke soorten enge luchtjes en vloeistoffen zijn er detectors en signale- ringsapparaten. Kleine kistjes met inge nieuze systemen die in werking treden bij het signaleren van rook tot radio actieve straling. Uit het archief diept de Velsense vuur- en calamiteitenbetrijder nummer 1 een dossier op. „Kijk hier heb je nu een beoordelingsrapport van een man. Dat is door 8 verschillende mensen on afhankelijk van elkaar samengesteld. Dat gebeurt na een opleiding bij de Amsterdamse brandweer die drie maan den in beslag heeft genomen. De man nen worden dan over de meest uiteenlo pende zaken aan de tand gevoeld. Mate rieel, verbinding, organisatie, lichamelij ke oefening, alarmering en bijvoorbeeld repressief. Dat laatste heeft met de ei genlijke taak van de moderne brand- weerman te maken. Is dat deel onvol doende dan kan hij het wel vergeten. Ook al heeft hij voor de rest niets dan lof en waardering. Trouwens voor de mannen deel mogen nemen aan de theo retische en praktische opleiding in Am sterdam moeten ze hier een reken-, taai en sporttest afleggen. Zeker vijftig pro cent valt dan al af. Stel je voor een ■kerel die niet aan een hoge duikplank durft te hangen of er niet durft af te duiken. Nou, vervolgens is er een spy- choiogische test. Daar valt ook zeker twintig procent van door de mand. Wat uiteindtelijk over blijft is een klein per centage”. IJMUIDEN - De bejaarden van beide oud-katholieke parochies H. gelmundus en H. Adeibertus zondag een gezellige middag mee kun nen maken. Het feest begon met een korte kerkdienst in de N.H. Kerk aan de Kanaalstraat, waarna voor de gasten een gevarieerd programma werd gebracht in de Rank. men heeft afgelegd. Voor lieden beneden de leeftijdsgroep van 30 jaar is een afstand van 1600 meter zeer slecht. Voor de kwalificatie „zeer goed” op deze af stand dient men in dat tijdsbestek 2800 meter te hebben afgelegd. De verschillende kwalificaties ^ijn duidelijk aangegeven op een bord aan het begin van het parcours. Er is onder scheid gemaakt in de leeftijdsgroepen tot 30 jaar, van 30 tot 39 jaar, van 40 tot 49 jaar en 50-jarigen. De dames mogen het iets rustiger aan doen dan de heren. Overigens dient men deze Cooperbaan het resultaat van een wetenschappelijk experiment van de Amerikaanse fysio loog Kenneth Cooper niet te zien als een trimbaan. Het pad dat zich als een grote lus door het geboomte van Beec kestijn slingert is een „testbaan”. Niets meer en niets minder. s,/.- M

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5