Israel arresteert Investeringsklimaat Nederland zeer goed weer Nederlander Vliegramp in India Overleg in Sjtaura Hardere aanpak van illegaal wapenbezit Hoea officieel benoemd Franse reactor wegens lek gesloten 22 Labourregering overleeft crisisdebat i Wiegel valt kabinet aan „AKKOORD BEREIKT IN LIBANON’’ „Weduwe Mao oiider arrest” z z 11 Klein groot incident Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN ij.. AMERIKAANS ONDERZOEK: 95 DODEN Wolkenvelden LAATSTE NIEUWS AGENDA pagina 7 SHOWROOM Kunsthandel Jos de Graaff VOORORDNERS Strenge regels voor milieuveiligheid in Ruhrgebied Aantal pagina’s vandaag: - - MM 95 99 eigen ontwerpstudie voor nijman haarlem houtmarkt 21 023-319309 2 4 Telefoonbeantwoorders 13 14 CIRCUS CHARIVARI t 1 - i perspex lichtbakken neon lichtreklames Van der MEIJ de BIE Relatiegeschenken I. Vandaag en morgen op terrein Hagelingerweg Santpoort (bij viaduct Santpoort-Driehuis) Voorstellingen dinsdag 16.15 en 19.45 uur, woensdag alleen 15 uur -Kassa open vanaf 11 uur - Safari F e» IJmuider Courant Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement -■ bij vooruitbetaling-f 13,— p. mnd., f37,40 p. kwartaal (p.post f 49,—),p. jaar f 146,90 (p.post f 189,—Losse nummers 65 et.- (Van onze redactie economie) CRISIS IN PEKING (Zie verder pagina 2). it (Zie verder pag. 4) (Van onze parlementsredactie) /ADVERTENTIE) Weerrapporten Binnen- en buitenland 2 3 4 Plaatslijk Nieuws .5 6 7 9 (ADVERTENTIES) 13 Radio en tv Strips Beurs il 15 Economie 17 19 Sport (Van onze redactie buitenland) (ADVERTENTIE) VS» Gedempte Oude Gracht 97 -103 -105 tel 32 46 50 Luidsprekers16 18 DINSDAG 12 OKTOBER 1976 66e jaargang nummer 290 PEKING. Verscheidene wes terse correspondenten in Peking hebben gemeld dat in de Chinese top een ernstige crisis zou zijn uit gebroken. De benoeming van pre mier Hoea-Koeo Feng tot partijvoor zitter en legerleider is nog steeds niet officieel bevestigd. Er gaan sterke geruchten dat huisarrest is opgelegd aan de vier leden van de belangrijke links-radicale Sjanhai- groep waaronder de weduwe van Mao, de eerste vice-premier en de eerste vice-voorzitter van de par tij. Ze kunnen worden beschuldigd van fractie-vorming en het mis vormen van de gedachten van de overleden partijvoorzitter. (Door onze speciale medewerker Jaap van Ginniken) Wand- en vloertegels (ook aan de wand gezet) Mozaïek Plavuizen KI. Houtstraat 1 - Haarlem - t.o. Anegang - tel. 323994 Het akkoord zou voorzien in uitvoe ring van de overeenkomst van Cairo van 1969 tussen Libanon en de Palestijnen, of de mensen dat accepteren of niet. Hij noemde de Troonrede een „propaganda- pamflet vol grootsprakerij”. KOOP vanaf 495,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-456456 A. C. W. Staring: De meester, in zijn wijsheid, gist; de leerling, in zijn waan, beslist. Gierstraat 47-53 - Telefoon 31 28 01 Showrooms: Breestraat 30 en 24 9 PEKING (AFP). Hoea-Koeo Feng is Mao Tse Toeng opgevolgd als voorzitter van de Chinise communistische party, zo is vandaag officieel meegedeeld in Pe king. DEN HAAG. Volgens de fractielei der van de VVD in de Tweede Kamer, de heer H. Wiegel, heeft de regering gefaald in het bestrijden van de werk loosheid en de inflatie. Hij stelde het kabinet en de regeringspartijen verant woordelijk voor de volstrekt onaan vaardbare werkloosheid. Wiegel was de eerste spreker tijdens de vanmiddag be gonnen algemene beschouwingen in de Tweede Kamer. tegen het hier in hun ogen slechte investeringsklimaat op drijfzand is gebaseerd”, meent de Industriebond NKV. De bond vraagt zich af, of bij de ondernemers politieke motieven een rol hebben gespeeld. „Welk be lang zou men er anders bij hebben om Nederland tegen de werkelijkheid in bij het buitenlands bedrijfsleven gitzwart af te schilferen”. DEN HAAG. De politie gaat het illegale wapenbezit harder aanpakken. Het kabinet is gisteren akkoord gegaan met een wetswijziging, die de politie meer bevoegdheden moet geven om op te treden tegen mensen die wapens be zitten of verhandelen. De bestaande en deels uit 1890 daterende drie wetten die het wapenbezit regelen, zullen worden vervangen door een Wapenwet. Het ka binet heeft het wetsvoorstel voor advies doorgestuurd naar de Raad van State. Verwachting van het KNMI tot woensdagavond: Het lek werd vorige week ontdekt in een van de drie apparaten die hitte overbrengers was ontdekt, werkte de andere. Sinds er in juli een dergelijke fout in een van de twee andere hitte- overbrengers wus ontdekt, werkte de reactor op slechts twee overbrengers. Toen er een week geleden ook in een van deze twee apparaten een lek werd geconstateerd, vond men het beter de installatie geheel tot stilstand te bren gen. Volgens de woordvoerder levert het defect geen gevaar op. scheidene affiches van de muren ge scheurd en de menigte werd weer ver spreid. Het persbureau Nieuw China zei alleen dat Hoea aan het hoofd van de partij stond maar niet of hij werkelijk tot partijvoorzitter was gekozen. DEN HAAG Nederland staat als vijfde op de wereldranglijst van lan den met het beste ondernemerskli maat. Dat heeft een onderzoek van de universiteit van het Amerikaanse Delaware uitgewezen."Iet name de politieke stabiliteit, de produktiviteit, de economische groei en de arbeids- Een van de belangrijkste punten uit het wetsontwerp is de mogelijkheid voor de politie om op te treden tegen mensen die ervan worden verdacht wapens te hebben. Ook de opsporingsbevoegdheden zullen worden verruimd. In de nieuwe wetgeving zullen alle vuurwapens, luchtdrukpistolen, slagwa- pens en messen onder de Wapenwet worden gebracht. Ook zullen de straffen die nu nog op het illegale wapenbezit zijn gesteld, worden verzwaard. Momen teel kan iemand die verboden wapens heeft, worden gestraft met een gevange nisstraf van maximaal drie maanden. Wolkenvelden en hier en daar een bui. Matige tot vrij krach tige zuidwestelijke wind. Mini mumtemperaturen van 14 gra den aan de kust tot 10 graden in het binnenland. Maxima om streeks 16 graden. LONDEN. De Labourregering van premier Callaghan heeft zich gisteren overeind kunnen houden bij het spoed debat in het Lagerhuis over de netelige economische positie van Groot-Brittan- nië. Een conservatieve motie van wan trouwen werd met 301 stemmen tegen en 288 stemmen voor verworpen. Deze meerderheijd van 13 stemmen had de Labourregering te danken aan de kleine fracties in het Lagerhuis, die zich van stemming onthielden. (Zie verder pagina Economie). i waarin de Palestijnen zich verplichten buiten hun kampen geen wapens te dragen. Kholy verklaarde dat de overeenkomst een „totaal pakket” i s, waardoor e en onmiddellijk en algeheel eind zal komen aan de vijandelijkheden in Libanon, als alle partijen akkoord gaan. Hij zei ook dat het akkoord voorziet in uitbreiding van de vredesmacht van de Arabische Liga. NEW DELHI (Reuter) Alle 95 inzittenden van een Caravelle van de Indiase luchtvaartmaatschappij zijn om ’t leven gekomen toen het toestel bij vertrek uit Bombay van morgen vroeg in brand geraakte en neerstortte. DÜSSELDORF. In Noord-Rijnland- Westfalen, de Westduitse deelstaat met het grootste aantal inwoners en een uitgebreide industrie, is gisteren een reeks strenge veiligheidsmaatregelen ge publiceerd waarmee de autoriteiten beo gen een vergiftigingsramp als die van het Italiaanse Seveso, te voorkomen. MARCOULE (Reuter). De modern ste Franse kerninstallatie, de snelle kweekreactor Phenix in Marcoule, is wegens een lek voor onbepaalde tijd gesloten, zo heeft een woordvoerder van de Franse commissie voor kernenergie gisteren bekendgemaakt. Hiermee bevestigt dit onderzoek de conclusie van het gezaghebbende Britse weekblad The Economist over het investerings- en sociale klimaat in ons land. Dit blad oordeelde enkele maanden geleden uiterst positief over het economische klimaat in ons land. „De recente buitenlandse onderzoe- kingsresultaten moeten de voorman nen van het VNO en NCW het schaamrood op de kaken bezorgd hebben”, zegt de Industriebond NKV. „Uit de onderzoekingen blijkt dat de stormlopen van de ondernemers kosten zijn voor de onderzoekers aanleiding geweest Nederland als een land met een zeer goed investerings klimaat te bestempelen. De volgens de Daily Telegraph gearres teerden, v.l.n.r.: Tsjang Tsjoen Tsjiao, Wang Hoeng Wen, Yao Wen Yoean en Mao’s weduwe Tsjiang Tsing. JERUZALEM-DEN HAAG. Israëlische militairen hebben eind vorige week de Nijmeegse student Ger Dassen gearresteerd. De heer Dassen, die lid is van het Nederlandse Palestina Comité, was op weg naar Cyprus. Dit heeft het Palestina Comité meegedeeld. Hij kwam uit Libanon, waar hij namens het Palestina Comité toezicht had gehouden op de distributie van in Nederland ingezamelde medicijnen voor de Palestijnse hulporganisaties. Het bericht van de arrestatie van de heer Dassen bereikte Nederland via de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO. Inmiddels is er nog steeds geen enkele aanwijzing dat het c omplete centraal comité van 300 man bijeen is geweest. De beslissingen zouden zijn genomen door het twintig man tellende politiek bureau dat bij dergelijke gelegenheden meestal wordt uitgebreid met de belang rijkste regerings- en legerleiders. Even min is duidelijk of de besluiten op verzet stuiten. Wel kwamen er de laatste dagen steeds sterkere aanwijzingen dat er iets mis was. Zaterdagochtend werden in Peking muurkranten aangeplakt die op riepen de benoeming van Hoea-Koeo Feng tot nieuwe partijvoorzitter te ver welkomen. Groepjes mensen met gongs en cymbalen kwamen de straat op om deze wens kracht bij te zetten. Hoge functionarissen bevestigden tegenover buitenlanders in privegesprekken dat de betreffende beslissing was genomen. Maar enkele uren later werden ver- Fridhelm Farthmann, de minister van volksgezondheid van de deelstaat waarin o.a. het sterk geïndustrialiseerde Ruhrge bied ligt, legde een lijst over met 700 zeer giftige chemicaliën. Volgens de nieuwe voorschriften gaan staatsinspec- teurs alle fabrieken bezoeken om te kijken of zij efen ofmeer van deze stoffen, hetzij als hoofd- hetzij als bij- produkt, fabriceren. De toch al strenge veiligheidscontroles zullen nog worden versterkt. Voorts moeten de bedrijven een soort rampenplan opstellen met het oog op eventuele ongelukken. Fabrieken die zich niet aan de regels houden, kunnen worden beboet of worden gesloten. Een woordvoerder van het ministerie1 van Buitenlandse Zaken zei gisteren dat er in Den Haag officieel niets bekend was van een arrestatie. De zaak zou worden onderzocht, zo deelde hij mee. Volgens een woordvoerder van het Palestina Comité was de heer Dassen afgelopen donderdag met nog dertig an dere (Arabische) passagiers op een Liba nese vissersboot uit de Libanese haven Sidon (Saida) vertrokken met bestem ming Cyprus. Van daar uit zou hij naar Nederland reizen. Volgens de lezing van het Palestina Comité werd het schip nog in de Libanese wateren door een Israëli sche patrouilleboot geramd, gekaapt en naar Haifa gebracht. Daar werden alle passagiers behalve de heer Dassen vrij gelaten. Volgens de Israëlische lezing van de affaire was het schip opgebracht omdat het niet alleengeweigerd had zich met lichtsignalen te identificeren, maar ook omdat enige opvarenden „verdacht uit ziende voorwerpen” overboord hadden gegooid. In een gisteren uitgegeven communi que zegt het Palestina Comité dat de gang van zaken „in strijd is met alle rechtsnormen”. Het comité protesteert met kracht tegen deze „ontoelaatbare gang van zaken” en eist „onmiddellijke vrijlating van de heer Ger Dassen”. SJTAURA (Reuter, DPA, UPI). Vertegenwoordigers van de Libanese president Sarkis, de Palestijnse bevrij dingsorganisatie en de Syrische regering hebben gisteren in de Libanese plaats Sjtaura een overeenkomst bereikt over een bestand en een politieke oplossing voor de burgeroorlog. Dat is meegedeeld door de bemiddelaar van de Arabische liga, Hassan Sabri El-Kholi. Het akkoord wordt nu voorgelegd aan president Sar kis, PLO-leidei Arafat, president Assad van Syrië en de secretaris-generaal van de Arabische Liga, Machmoed Riad. Als alle partijen akkoord gaan, zal de over eenkomst morgen in Sjtaura onderte kend worden. Volgens het persbureau Samatsjaar heeft een maatschappij woordvoerder ge zegd dat geen der 89 passagiers en 6 bemanningsleden het ongeluk heeft overleefd. Het toestel had Madras als bestemming. De Caravelle was met een vertraging van bijna acht uur van de luchthaven Santa Cruz opgestegen. Een van de mo toren vloog in brand en het toestel ploegde zich een weg door de landings baan bij een poging van de gezagvoerder een noodlanding te maken. Kantoor: Lange Nieuwstraat427, IJmuiden’ Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging:’ 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. Automobilisten op de rijks-' weg van Gent naar Kortrijk in België waanden zich gisteren in een safari-park, toen ze een leeuwin op de weg bemerkten. Het dier had weten te ontsnap pen uit haar kooi in een van de wagens van het circus „Bougloi- ne”, dat op weg was naar Ize- gem. Onder de weggebruikers ont stond een' lichte paniek, maar ook de leeuwin zelf voelde zich niet erg gelukkig met haar zo juist verkregen vrijheid. Alle au tomobilisten draaiden als op commando hun autoramen dicht. Dat bleek een goede maatregel, want de leeuwin werd agressief en besprong een stapvoets rij dende auto. Het resultaat van die aanval was: een ietwat versufte leeuwin en een gebroken auto spiegel. De intussen gealarmeerde rijkswacht en personeel van het circus slaagden er na enige tijd in de leeuwin te vangen. In de negerwijk van port Elisabeth in Zuid-Afrika heeft zich gedurende het afgelopen weekeinde een merkwaardig incident afgespeeld, dat op zichzelf on belangrijk was maar als symptoom een enorme betekenis heeft gekregen in de huidige Zuidafrikaanse situatie. Acht blanke rugbyspelers voegden zich bij de plaatstelijke rugbyploegen die een derby speelden en vormden op die manier twee gemengde ploegen, die een volledige wedstrijd tegen elkaar uit speelden zonder dat de politie tussenbei de durfde te komen. Want het publiek was laaiend enthousiast en aan het einde droeg een aantal zwarte toeschouwers de blanken in triomf naar de kleedkamers. Wat de blanken deden, was regelrech te wetsovertreding. De Zuidafrikaanse minister voor sport, Hoornhof, heeft nog geprobeerd de wedstrijd te verhinderen en de voorzitter van de rugbyraad, Cra ven, had de blanke spelers met schorsing bedreigd. Het hielp allemaal niet. De integratie ging door, de acht blanke spelers werden de pioniers tot doorbre king van de gehate kleurgrens die als uitvloeisel van de discriminerende apart- heidswetgeving de mensen in Zuid-Afri ka van elkaar gescheiden houdt, tegen elkaar in het harnas jaagt en op steeds grotere schaal tot moord en doodslag leidt. De gescheiden ontwikkeling der rassen in Zuid-Afrika, in zeker opzicht begrij pelijk en noodzakelijk in verband met de wens tot behoud van de uiteenlopen de culturen en maatschappelijke ge woonten, leidt in haar consequenties tot mensonwaardige verhoudingen vooral op het vlak van de persoonlijke relaties. Waar twee mensen elkaar ontmoeten in een beschaafde, geordende samenleving, mogen geen kunstmatige slagbomen de communicatie tussen deze twee mensen verhinderen, ongeacht de vraag welke huidskleur deze mensen hebben. Het is volkomen begrijpelijk dat in Zuid-Afrika vele blanken opgevoed en groot geworden in de sfeer van de Apartheid, de moraal van het individue le menselijke verkeer op gelijke voet niet kunnen aanvaarden. Hun denkver mogen is vergiftigd door hun milieu. Maar het stemt tot bijzonder grote vol doening als men leest dat desondanks andere blanken op de kracht van hun eigen gezonde verstand en hun zelfver- worven ethische normen in staat en bereid zijn dat gif af te stoten en zich te zuiveren van het ingegoten misverstand. Zo kan een rugbyspeler als pleitbezorger van algemene menselijke voorwaarden op een zondag grotere dingen doen dan een priester. In de Zuidafrikaanse situatie wankelt het blanke prestige en zelfs het bestaan van de blanke minderheid als groep. Maar als de blanke individuelen het willen, kunnen ook nu nog de vernieti gende zwarte stormvloeden worden ge keerd en kan het recht van blank en zwart gelijkelijk worden verdeeld in vrede. De VVD-fractieleider haalde fel uit tegen alles wat het kabinet in de afgelo pen drie jaar heeft verricht. Hij zei dat het kabinet zelf de oorzaak is van het feit dat het zo slecht gaat met de Nederlandse economie. De regering legt volgens de VVD de lasten van haar huidige beleid op de komende generatie. Bij de verkiezingen van mei gaat het er volgens Wiegel om W;.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1