Prins Bernhard Bonden vallen beleid A blijft commissaris bji jaarbeurs LEIDSTERS VAN „PEACE PEOPLE” GAAN DOOR IJ U IJ Crisis in GEORGANISEERDE BENDES OP JACHT China NAAR KUNSTVOORWERPEN INEUROP^ Akkoord over steun aan Westerterp voor NS aan Mexico, Guatemala en de Nederlandse Antillen. Fantastische Film- en Dia Show over vakanties naar garnalenvissers Zorgvuldigheid betracht inzake Kamerorkest i IS? m I B nfasOw Rl IA SR. KLM Thuis in de lucht. L I880 Jukebox 2008 mag niet voor scholieren Ondanks aanval door menigte VVD voelt niets Aantal kunstdiefstallen sinds de oorlog verbijsterend voor vooroverleg met PvdA en CDA 4 EN BUITENLAND 1976 BINNEN» OKTOBER DINSDAG 1 2 D gespecialiseerde clandistiene verkoopcentra f MINISTER VAN DOORN: - SALSIBURY-LUSAKA-LONDEN (Reuter, AFP). De kansen op het welslagen van de Rhodesië-conferentie, die de Britse regering heeft uit geschreven voor 25 oktober, zijn er de afgelopen dagen niet beter op ge worden. De drie belangrijkste nationalistische stromingen, die van Nkomo, Moegabe en Moezorewa) zijn eensgezind in hun afwijzing van enkele hoofdpunten in het plan-Kissinger. Premier Ian Smith heeft laten weten dat hij zich houdt aan de voorstellen van Kissinger, en daar niet van af wil wijken. BRUSSEL (ANP.) Er bestaan zeer sterke aanwijzingen dat er in Europa van de Negen georganiseerde bendes opereren die professioneel kunstdiefstallen bedrijven. Voor de verhandeling van gestolen kunst werken bestaat er zo goed als zeker een netwerk (of meer) dat minstens zo goed georganiseerd is als de handel in verdovende middelen. Er zijn aanwijzingen te over dat er gespecialiseerde clandistiene verkoopcentra bestaan die zich toeleggen op bijvoorbeeld de handel in archeologische voorwerpen of de afzet van oude wandtapijten. Het fascinerende Mexico bereizen. Guatemala zien. Met de Spaanse barok en de kleurige fiësta’s. Met het overdadige natuurschoon en de verzonken culturen van Maya’s en Azteken. En naar de Nederlandse Antillen met hun paradijselijke stranden. Dat alles kost geen kapitalen meer-en geen zeeën van tijd. Vliegtarief naar b.v. Curacao vanaf f 1323,-. Complete tour v.a. f 2200,-. Kom maar kijken naar de KLM FILM/DIA-SHOW „De Nederlandse Antillen, Mexico en Guatemala, een nieuwe belevenis”. Dinsdag 26 oktober, 20.00 uur in het Concertgebouw, te Haarlem. f I V ooruitzichten Rhodesië conferentie niet gunstig (Van onze correspondent) (Van onze redacteur in Londen) (ADVERTENTIE) maximum leningbedrag (ADVERTENTIE) di DROP duidelijk gemaakt dat over deze kwestie met hem niet te praten valt. Hij beroept zich op een afspraak met de Amerikaan- seum van Dusseldorp een Rubens en een Frans Hals verdwijnen. Chatelain signaleert ook het toenemen van de „politieke kunstdiefstallen”. Als voorbeeld noemt hij het verdwijnen van „de liefdesbrief” van Vermeer (Neder lands bezit) van een tentoonstelling te' Brussel. De dief eiste in ruil voor terug gave, geld voor vluchtelingen in Benga- V 15 wil grol reu: van st R vi st A S la; eh Ca Ar ch Bi da foi Sv to: da Si A: Tc Zc de U) Ni hi Bi et P< d( ra F: (Van onze kunstredactie) STEENWIJK De voorstelling die de theatergroep van Herman van Veen vandaag zou geven voor leerlingen van het voortgezet onderwijs in Steenwij k is afgelast. Het gaat om het volksstuk „Jukebox 2008”. De leraren vinden dat er een woordkeus in wordt gebruikt en handelingen in voorkomen die niet ge schikt zijn voor 15- en 16-jarigen. Men had dit stuk dit voorjaar gecon tracteerd toen de première nog moest komen.Nadat een van de leraren het gezien had, heeft de voorbereidingscom missie de voorstelling geannuleerd. Her man van Veen speelt er zelf niet in mee. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Regering en garnalen producenten zijn het in principe eens geworden over een maatregel die de garnalenvissers uit hun problemen moet helpen. Ten behoeve van het steunfonds van de vissers zal de overheid instaan voor een lening als de garnalenvissers beloven wekelijks per schip niet meer dan 3000 kilogram garnalen van een goede kwaliteit aan te voeren: een kilo garnalen mag maximaal 620 stuks tellen. Begin volgende week wordt de overeen komst van kracht. Kritiek had Mulder op het beleid inzake het openbaar vervoer. Er zouden allang wetten moeten zijn die het nood zakelijk kader hadden kunnen scheppen om een slagvaardig beleid mogelijk te maken en die een einde hadden kunnen maken aan de versnippering van het openbaar vervoer. Het gaat om de kwa liteit van het totaal. Aan verspilling van miljoen, zoals thans, heeft de belasting betaler geen behoefte. De nationalisten staan er op dat zij tijdens de overgangsfase zeggenschap hebben over leger en politie. Smith heeft De regeling bestaat uit een overheids- garantie voor een lening van maximaal 700.000 over vijf jaar, alsmede een volledige rentesubsidie voor twee jaai met een maximum leningbedrag van 500.00. Tijdens een gesprek tussen de produ centen en vertegenwoordigers van het ministerie van Landbouw en Visserij, gisteren in Den Haag, hebben de produ centen het fiat gekregen om de regeling zodanig uit te werken, dat uit het steun fonds bijdragen kunnen worden gegeven, zodat de Nederlandse garnalenvissers voor de eerste 1000 kilo garnalen die ze aanvoeren, een gegarandeerde prijs van ƒ2,32 ontvangen en voor de overige 2000 kilo gegarandeerd 2,- Uit het fonds wordt geput als de veilingprijs tot onder de 2,32 per kilogram zakt en als (een deel van) de produktie moet worden doorgedraaid. Verder is in principe overeengekomen dat iedere aanvoerder per kilo een vast bedrag van 0,15 in de kas van het steunfonds stort. zingsstrijd volgend jaar gevoerd moeten worden. Fractievoorzitter Wiegel zei gisteren dat de suggestie prof. P. Steenkamp voor een dergelijk overleg overbodig is, omdat de VVD geen andere bedoeling h eeft dan „met open vizier” de strijd te voeren. Hij doelde op het voorstel om overleg te plegen al of niet in het bijzijn van minister Westerterp (Verkeer en Water staat) over reorganisatie in het bedrijf. Dat voorstel vond geen genade. Het werkgelegenheidsbeleid bij NS komt in het woordenboek van de bewindhebber (de minister) niet voor en daarmee ook nïet in dat van de NS-directie. Het sociaal statuut, dat een machtig en eerlijk wapen leek, werd een papie ren tijger. Dat is volgens Mulder geble ken in de kwestie van het sluiten van het goederenstation Eist. Het is onvoor stelbaar en onbegrijpelijk, gezien de so ciale problematiek in het rayon Arnhem als gevolg van die sluiting en de moder nisering van de beveiliging, dat het ar gument van de besparing van vijf mil joen gulden de doorsslag gaf, zei Mulder. Hij wees op de kosten voor wachtgeld uitkeringen en de noodzakelijkheid om 150 arbeidsplaatsen te scheppen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De VVD voelt niets voor een gesprek van CDA, PvdA en VVD over de wijze, waarop de verkie- zou H. van LONDEN. „Het was een spontane, emotionele uitbarsting van frustraties die niets met mij te maken had”, aldus Betty Williams, een van de leidsters van de Ierse vrouwenvredesbeweging. Zij werd, zoals wij gisteren berichtten, zon dagavond door een menigte aangevallen en kon ternauwernood in een kerk ont snappen. „Ik koester geen kwade gevoe lens. Integendeel, ik begrijp hun emoties maar al he goed”. Mevrouw Williams en haar mede werkster Mairiad Corrigan werden op een bijeenkomst in de wijk Tuff Lodge van Belfast van het podium af ge schreeuwd en bevonden zich even later in een tierende menigte, die hen schopte, aan de haren trok en de kleren van het lijf probeerde te rukken. Betty Williams zei: „Ik werd twee keer in het gezicht geslagen. Ten slotte werden we ontzet en door een kordon mannen naar buiten geloodst. We renden naar de kerk aan de overkant. Toen we daar binnenkwa men, was er juist een mis begonnen. De priester kwam naar ons toe en bracht ons naar een klein kapelletje. Buiten vernielde de menigte enkele auto’s. We zijn anderhalf uur in de kapel gebleven en zijn ten slotte via een achteruitgang vertrokken en met een taxi naar huis gereden”. De vredesbeweging laat zich tot nu toe echter, evenmin als mevrouw Willi ams, intimideren. De dag na het incident was zij, zoals gewoonlijk, weer in het kantoor van de beweging. Demonstraties staan op stapel in Engeland. Mevrouw Williams zal aan een mars deelnemen in in de grote zaal van het tegen een medebezoeker zei: SOESTDIJK-DEN HAAG - Prins Bernhard heeft de Jaarbeurs via een telefoontje aan de voorzitter Boellaard laten weten dat hij aanbljjft als com missaris. Zijn andere commissariaten heeft de prins allemaal neegelegd. De Liefdesbrief van Vermeer, die enkele jaren geleden uit het Paleis voor Schone Kunsten in Brussel gestolen werd. Experts schatten de waarde van het doek op zeven miljoen gulden. DEN HAAG (ANP). Minister Van Doorn van CRM is van mening, dat ten aanzien van het Nederlands Kameror kest een zorgvuldige procedure is nage streefd. Aldus blijkt uit het maandag gegeven antwoord op schriftelijke vra gen van het Tweede-kamerlid Voogd (PvdA). Gevraagd was ondermeer of het voornemen het orkest op te heffen zon der enige waarschuwing en zonder enig voorafgaand overleg ter kennis was ge bracht. In zijn antwoord zette de bewindsman uiteen dat hij het Nederlands Kameror kest tegen het einde van de vorige maand op de hoogte stelde van zijn opvattingen. „Het orkest kreeg gelegen heid binnen tien dagen te antwoorden. Ik verklaarde mij bereid na ontvangst van de reactie verder te praten en mijn inzichten eventueel te wijzigen. Pas als de nota over het orkestenbestel gereed gemaakt wordt, bepaal ik mijn definitie ve standpunt”, aldus minister Van Doorn. RED. BAND se minister Henry Kissinger dat tijdens de overgangsperiode blanke ministers op de departementen van defensie en open bare orde blijven. De presidenten van Zambia en Tanzania hadden daarmee ingestemd, zo had Kissinger Smith be vestigd. Dat is gisteren opnieuw tegengespro ken door een woordvoerder van presi dent Julius Nyerere van Tanzania, die herhaalde dat hij met Kissinger niet over de details van een interim-regering had gesproken- „Ik kan toch met Kissin ger niet gaan uitmaken wie de ministers van defensie en openbare orde van Rho desië moeten worden, dat moet een con stitutionele conferentie uitmaken”, aldus Nverere. De status van de komende conferentie .is ook een belangrijk twistpunt tussen Smith en de nationalisten. Joshua Nko mo, leider van de „binnenlandse ANC” ziet de conferentie in Genève als een „constitutionele conferentie” die „de macht aan het volk” zal brengen. Daar op verklaarde een Rhodesische rege ringswoordvoerder voor radio-Salisbury dat de besprekingen uitsluitend zijn be doeld om een intèrim-regering tot stand te brengen. „Er is geen sprake van dat in Geneve over constitutionele zaken wordt gesproken, en het is uitgesloten dat de regering zal instemmen met wij zigingen in de Amerikaans-Britse voor stellen, die premier Ian Smith vorige maand als een „totaal pakket” heeft aanvaard, aldus de woordvoerder. .i’ Dit alles blijkt uit een rapport van de voormalige directeur van de Franse mu sea, Jean Chatelain. Dat rapport heeft Chatelain gemaakt op verzoek van de Europse Commissie, het dagelijks be stuur van de E.G. Als eerste middel om de kunstdiefstallen te bestrijden beveelt Chatelain een inventarisatie van de Eu ropese waardevolle voorwerpen aan. De komst van de computer heeft de moge lijk gemaakt. Een Europees kaartsysteem van gesto len kunstvoorwerpen dat ter beschikking van Interpol zou komen, zou eveneens een goed hulpmiddel zijn, aldus Chate lain in zijn rapport. De Fransman verstrekt in zijn rapport aan de Europese Commissie verbijste rende cijfers. Sinds de oorlog zijn er in Italië alleen al 44.000 zeer waardeVolIe kunstvoorwerpen gestolen. Ieder jaar worden het er meer. In 1970 alleen al waren het er 2.466, maar in 1974 was dat aantal al gestegen tot 10.952. Vooral musea en particuliere collecties moeten het ontgelden, maar ook voor „heilige plaatsen” schrikken de misdadigers niet terug. Chatelain zegt dat tussen 1970 en 1974 alleen al 81.929 archeologische voorwerpen verdwenen, waarvan nau welijks de helft werd teruggevonden. Dat de kunstrovers nergens tegenop zien blijkt uit enkele voorbeelden: in december 1971 verdween uit de kathe draal van Castelfranco Veneto een reta bel van Giorgione, genaamd „de maagd op de troóri”. Hef stuk meet twee meter bij 1.40 meter. In februari vorig jaar verdwenen 28 schilderijen uit het mu seum voor moderne kunst in Milaan. Ze werden' vrij snel weer teruggevonden en de verheugde museumdirecteur stelde ze weer ten toon. Vrijwel onmiddellijk werden ze opnieuw gestolen en ditmaal namen de rovers, wellicht om „de kosteh goed te maken” nog een aantal andere schilderijen mee. De activiteiten van de kunstrovers zijn, aldus Chatelain, van ambachtelijk” naar „industrieel” vlak verschoven. Een schilderij van Claude Vignon dat ont vreemd werd uit de kerk van Saint Gervais in Frankrijk, meet twee bij drie meter. Een standbeeld van Maillol, dat verdween uit de tuin van de Tuilerieen in Parijs, weegt niet minder dan 80 kg. In februari 1973 werden uit een museum in Nice 60 schilderijen, beeldjes en kunstvoorwerpen tegelijk gestolen. In november 1973 haalden kunstrovers 40 schilderijen ineens weg uit de galerie Herve. Honderden beeldjes, porseleinen voorwerpen en oude munten werden in een keer geroofd uit het museum Bail- leul (april 1974). In januari van dit. jaar nog «werden 119 Picasso’s tegelijk ont vreemd uit het paleis der pausen in Avignon. Chatelain doet het verhaal van een bezoeker van het Louvre te Parijs die op oc Zes soorten drop, Engelse drop en nog zeven andere lekkernijen van Red Band. In royale familiezak. EEa (Van onze redactie economie) UTRECHT - De werknemers van de NS hebben in sterke mate te maken met onmondigheid, evenals ook de directie van het spoorwegbedrijf. Niet de be drijfsleiding beslist, maar Den Haag. Al dus vanochtend voorzitter Joop Mulder van de bedrijfsgroep Spoorwegen der Vervoersfederatie NVV-NKV op een buitengewone algemene vergadering (Vervolg van pagina 1) Alles lijkt er op te wijzen dat er ernstige problemen zijn gerezen. Zo niet over de opvolging van Mao zelf als partijvoorzitter en legerleider, dan toch wel over de vervulling van de post van premier of de benoeming van nieuwe leden van het dagelijks bestuur in het politiek bureau van de partij. De vraag kwam daarop op of Hoea als premier zou aftreden en wie hem zou opvolgen. De verwachting was dat dit de links-radicale eerste vice-premier Shang-Shoen Shiao zou zijn. Zaterdag middag, bij de aankomst van de premier van Pupoea-Nieuw-Guinea, Somare, kwam echter niet Shang naar het vlieg veld, maar Li-Hsien Nien, de 70-jarige gematigde vice-premier voor financieel- economische zaken. De vier leden van de genoemde Shanghai-groep zijn: Shiang Shing, 62 jaar, oorspronkelijk actrice, later Mao’s derde vrouw. In kringen van partij vete ranen zou steeds een sterke reserve tegenover haar hebben bestaan. Pas tij dens de Culturele Revolutie van 1966 tot 1969 trad zij op de voorgrond als degene die het initiatief nam tot het politiek hervormen van de klassieke Peking-ope- ra’s. In een later stadium werd zij de belangrijkste aanvoerdster van de Rode Gardisten. Later werd zij benoemd tot lid van het politiek bureau. Vervolgens Shang Shoe Shiao, even eens een zestiger, was oorspronkelijk onderburgemeester van China’s grootste stad Shanghai. Tijdens de Culturele Re volutie steunde hij de rebellen, later werd hij eerste vice-premier en hoofd van dé politieke afdeling van het leger die een zeer belangrijke rol speelt in alle belangrijke massacampagnes. Dan Jao Wen Joean, een vijftiger en oorspronkelijk journalist bij een van de twee belangrijkste kranten in Shanghai. Tijdens de Culturele Revolutie werd hij een van de meest vooraanstaande links radicale polemisten. Later zou hij ge trouwd zijn met een nicht van Mao. Hij is lid van het politiek bureau en geldt als de belangrijkste partij-ideoloog. Tenslotte Wang Hoeng Wen, een veer tiger. Hij was oorspronkelijk textielar beider en kwam tijdens de Culturele Revolutie sterk naar voren als een van de authentieke rebellen van de jongste generatie. Als zodanig werd hij door het tiende partijcongres in 1973 benoemd tot vice-voorzitter van de partij. De Shanghai-groep als geheel werd beschouwd als de belangrijkste erfge naam van de Culturele Revolutie en kreeg daardoor erg veel invloed in de Chinese massamedia. Na de moeilijkhe den met de linkse stroming rond leger leider Lin Piao in 1971 raakte zij echter enigszins op de achtergrond en werd gekritiseerd, naar men zegt ook door Mao zelf. Vorig jaar waren zij het echter die de campagne startten tegen de gerehabiliteerde Teng Hsiao Ping. En dit jaar (waren zij het ook die beletten dat deze pragmaticus de overleden pre mier Tsjoe En Lai zou opvolgen. Het leek er toen op dat zij hun positie aanzienlijk hadden versterkt. Maar veel gematigde leiders in het overheids-, par tij- en legerapparaat toonden een aan zienlijke reserve tegenover hen. Uit deze tegenstelling kwam toen de compromis figuur Hoe Koeo Feng naar voren als de nieuwe premier en nu als de nieuwe partij- en legerleider. Toegangskaarten a f 5,-. Plaatsbespreker! vanaf 19 oktober tel.023-320994. Kaarten afhalen aan de zaal. Manchester, ha r man aan een demon stratie in Cardiff. Ze was van mening dat de uitbarsting in Turf Lodge niet met een actie van de IRA had te maken. „Het was de frustratie van de mensen die ineens naar buiten kwam, en wij werden er het slachtoffer van”. „We kunnen niet meer terug”, zei ze. „We zijn niet bang. Met mijn kinderen is tot nog toe niets gebeurd en mijn mar. en ik. weigeren om ze bang te maken, of welke voorzorgsmaatregelen dan ook te treffen”. En ten slotte, ongeduldig na dit tele foongesprek: „Óns werk bestaat niet uit praten met journalisten. Het bestaat uit het organiseren en bij wonen van bijeen komsten, iedere avond van de week”. Het persbureau AFP meldde intussen dat de openbarè aanklager in een giste ren in het Engelse Winchester geopend proces heeft verklaard, dat leden van de voorlopige IRA (het Ierse Republikeinse Leger) een plan hebben gehad om het Engelse passagiersschip Queen Eliza beth II in de lucht te laten vliegen. In het proces staan zes inwoners van Sout hampton terecht, die ervan beschuldigd worden ontplofbare stoffen in hun bezit gehad te hebben. een dag, museum, „Een van die kleine schilderijtjes zou ik wel thuis willen hebben. Welke zou u mij aanraden?”. Vervolgens nam de man de benen met het schilderijtje dat hem was aangewezen. De meeste gestolen kunstvoorwerpen komen nooit meer bij hun eigenaars terug, aldus Chatelain. Sommigen wer den vernield, maar de meeste zijn niet meer te identificeren op de plaats waar ze tenslotte, na lange en geheimzinnige omzwervingen, opduiken. Pantserdeuren, tralies, licht- en ge luidssignalen kunnen gebruikt worden om kunstvoorwerpen te beveiligen. De electronica werd ingeschakeld, bijvoor beeld om musea te bewaken. Maar de achilleshiel van al die systemen blijft de bewaker of de politieman die niet snel genoeg op een alarm reageert, aldus Chatelain, in zijn rapport. Niet alleen in Italië en Frankrijk, maar ook in andere EG-lidstaten wordt kunst aan de lopende band geroofd. Tussen 1970 en 1973 verdwenen in Bel gië meer dan 300 kunstvoorwerpen. In het kleine Luxemburg werden er. sinds 1965 zo’n 140 gestolen. In ons eigen land verdwenen in december 1974 vier Breug- hels tegelijk. Op een dag zag het mu- Een woordvoerder van de Jaarbeurs zei gisteren „verheugd” te zijn over deze beslissing van de prins. De regering heeft geen bezwaar tegen het aanblijven van de prins als commis saris van de Jaarbeurs. Dit zei premier Den Uyl gisterenavond. Hij zei dat het hier gaat om een eretitel. Zoals bekend zei Den Uyl op 26 au gustus in de Tweede Kamer dat de prins terug zou treden uit alle posities die .,tot een verwarring van functies en belangen hebben geleid of zouden kunnen leiden”. Volgens de Rijksvóorlichtingsdienst laat déze zinsnede de mogelijkheid open dat de prins betrekkingen met het bedrijfs leven waarbij die verwarring niet op treedt, niet behoeft op te zeggen. De woordvoeder van de RVD liet blijken dat het aanblijven van de prins als Jaarbeurscommissaris met voorken-: nis van het kabinet gebeurt. len. In Kenwood verdween een Vermeer en men eiste voor het teruggeven hulp aan de bevolking van het Antilliaanse eiland Grenada. In Ierland ontvreemdde een bende gewapende mannen de „Belt”- collectie die 20 miljoen dollar waard is. Ze eisten 500.000 pond losgeld plus het overbrengen naar Ierland van vier Ieren die in Engeland gevangen zaten. Deze „fanatici”, zo zegt Chatelain, zijn eigen lijk nog het gevaar lij kst omdat ze in de kunstvoorwerpen die ze stelen eigenlijk niet geïnteresseerd zijn. Het Europees Parlement heeft de pro blematiek van de kunstdiefstal twee maal behandeld. In mei 1974 vroeg het om maatregelen en in maart van dit jaar keurde het een werkdocument van die Europese Commissie goed. Chatelain zegt in zijn rapport dat de bestrijding van de illegale handel nu bijna even belangrijk geworden is als het bestrijden van de kunstdiefstal zelf. Chatelain beveelt aan het ratificeren van de Europse Conventie van 1969 ter bescherming van het „.archeologisch erf goed”. Daarmee kunnen al clandestiene opgravingen bestreden worden. Verder, zo vindt hij, moeten nationale wetgevin gen meer met elkaar in de pas gaan lopen. De Europese Commissie kan daar een aanbeveling of een richtlijn voor maken. Chatelain vindt voorts dat de negen de Unesco-conventie van 1970 zouden moeten tekenen, die handelt over onge oorloofde invoer, uitvoer en het verhan delen van cultureel waardievolle voor werpen. Tenslotte is hij van mening dat de EG-commissie een terugvorderingsre- geli'ng voor gestolen voorwerpen zou moeten maken.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 4