Werkloosheid iets gedaald Minister wil NZH-tekort niet betalen Minister komt terug op aanvankelij k standpunt Gevaarlijke medicijnen verloren Eerste sneeuw Waarschuwing milieuramp bij toenemende vervuiling Rijn 24 Zuid-Afrika doet benzinekraan nog verder dicht KOFFIE HUE mag! S3 MAZDA I Idtferahi» IK h 1 neem toch gerust dat extra kopje koffie want De Dropköning met het kroontje, de specialist voor al uw drop- en antihoestartikelen. Donderdags Marktplein IJmuiden. EMBA \Y HL Het woord is aan Historisch geweten Rustig weer Nieuw politiekorps in Portugal Aantal pagina’s vandaag: Weer ontsnappende gifwolk in Italië y HMM WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN f RUIM 5 MILJOEN A (Van een onzer verslaggevers) EEG-hof moet uitspraak doen over grensoverschrijding afvalzout ■B ■Mi 2 4 STROET-VIVO EXTRA Te laat? AGENDA pagina 7 het Mausoleum van Lenin aan het Rode Plein ligt. In Moskou heeft het al weer ge sneeuwd. Wachters schuiven hier de sneeuw opzij die op de stoep bij Bibliotheek Radio en tv Strips Kunst Beurs Economie Sport 9 11 13 13 15 16 17 19, 21 HIT I Jin u id er Courant p. mnd., f 37,40 p. kwartaal (p.post f 49,—p. jaar f 146,90 (p.post f 189,—). Losse nummers 65 ct.- Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement i bij vooruitbetaling - f 13 (Van onze redactie economie) HEEMSKERK BEVÉRWI» Haarlemmerliede blijft toch bij Kennemerland t/ (ADVERTENTIES) •sï (ADVERTENTIE) Luidsprekers 18, 20 SBEHBHH Speciale aanbieding Zaanse klokken v.a. 130,—. De bij het wetsontwerp Reorganisatie Binnenlands Bestuur horende nieuwe in- ting van het Haarlemse college, dat de rijksbijdrage ter beschikking kan ko men van het afgelopen jaar in plaats van het lopende jaar. Weersverwachting van het KNMI tot donderdagavond: DEN HAAG. De werkloosheid is in september gedaald, zo heeft het ministe rie van Sociale Zaken gisteren medege deeld. De geregistreerde arbeidsreserve daalde met 6.070 tot 220.560 mannen en vrouwen. De voor seizoen gecorrigeerde arbeidsreserve daalde nog wat sterker, namelijk met 6.800 (6.100 mannen en 700 vrouwen) tot 232.200 (174.900 mannen en 57.400 vrouwen). Kurt Gödel: Het menselijke verstand is niet in staat een waterdicht bewijs van zijn eigen realiteit te geven. PILS, krat 24 flesjes7.45 EIEREN doosje 10 stuks nr. 3 1.98 SUNIL draagcarton 2000 gram 5.98 Leeuwezegel MARGARINE 2 pakjes a 250 gram van 134 nu1.09 Lange Nieuwste 9 - Pegasusstr. 56 Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, Plaatselijk Nieuws 5, 6, 7, Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 Haarlem Telefoon 023 -319245 1 I h i -w ri|maplo61 spaame 34-hoek damstraat tel320077 letters tekstborden perspex- signs -vinyl PRETORIA (Reuter). De sluiting in het weekeinde van benzinestations in Zuid-Afrika zal worden uitgebreid ten einde de brandstoffenrekening van het land te verlagen. Dit heeft de minister van Economische Zaken, Chris Heunis, vandaag meegedeeld. Hij zei dat de sta tions van vrijdagmiddag 12 uur tot maandagmorgen zes uur gesloten zullen zijn. De maatregel gaat 22 oktober in. Tevoren mocht er geen benzine ver kocht worden van zaterdagmiddag tot maandagochtend. Ook maakte de minister bekend dat men niet meer dan vijf liter benzine in voorraad mag hebben tenzij in bijzonde re omstandigheden. De regering had besloten niet over te gaan tot rantsoenering van benzine of vermindering van de maximumsnelheid van 90 km. Het gesprek had plaats op verzoek van de Haarlemse gemeenteraad, naar aanleiding van de toekomstige regeling voor het dekken van de tekorten bij het openbaar vervoer in de „subsidië rende” gemeenten. Het ging om de uitleg die aan de bestaande regeling gegeven moet worden. Hierbij bleek de minister niet gevoelig voor de opvat- HAARLEM. Hoewel er wel reke ning mee was gehouden bij het opstel len van de begroting voor het komende jaar, hoeft Haarlem niet te rekenen op een rij-ksbijdrage in het NZH-tekort van 5,3 miljoen gulden. Die boodschap hebben wethouder Thuis en hoofd van de afdeling financiën de heer J. Merks dinsdag meegekregen van minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat. Da gemeenteraad deelt dit standpunt van B. en W., getuige ook de desbetref fende motie die de Haarlemse deputa tie gisteren aan de minister heeft over handigd. De minister stelde zich op het standpunt dat ook in het verleden een der gelijke opvatting niet door hem is onderschreven, en dat dus in dat op zicht geen verwachtingen kunnen zijn gewekt. De minister heeft nu kennelijk toch eieren voor zijn geld gekozen en burge meester IJsselmuiden was daar zeer ver heugd over. „Ik ben erg blij met deze beslissing, enerzijds om het inhoudelijk aspect ervan en anderzijds om het feit dat niu toch nog recht wordt gedaan aan de wil van de bevolking van Haarlem merliede. Dit is het resultaat van het schouder aan schouder optrekken van de bevolking met het gemeentebestuur te gen de voornemens van de minister,” aldus de heer IJsselmuiden. De burge meester had er het volste vertrouwen in. dat de Tweede Kamer de beslissing zal honoreren. Een kaartje van de provincies Kenne merland en Amstelland (Groot-Amster- dam). De provincie Amstelland is gear ceerd. In het hart van het kaartje de gemeente Haarlemmerliede (zwaar gear ceerd). Haarlemmerliede bij Kennemerland, dat de terreinen, die Amsterdam in deze gemeente heeft opgekocht en opgespoten met de bedoeling er (haven)industrie voor aan te trekken, onder supervisie komen van de provincie Kennemerland. Als Amsterdam iets met deze terreinen wil uitrichten, zullen de gemeente Haar lemmerliede en de provincie Kennemer land daarvoor toestemming moeten ver lenen.- In de aanvankelijke plannen had Amsterdam daarvoor bij zichzelf (groo-t- Amsterdam) terecht gekund. de feit zich heeft voorgedaan” geroepen kan worden. Over de uitleg van deze tekst bestaat veel juridische verwarring. Volgens de pleiters wordt hiermee be doeld de plaats waar de schade geleden wordt. Mr. C. D. Boeschoten uit Den Haag en mr. R. Schwob uit Mulhouse, advocaat van de kalimijnen in de Elzas, bestreden deze u'tleg van de verdragtekst heftig. Zij legden het uit als „de plaats waar de schadehandeling werd verricht”. In dit geval hoort volgens hen de vraag of de kalimijnen wel of niet schuldig zijn thuis bij de Franse rechter- halfjaarlijkse enquête der gewestelijke arbeidsbureaus naar vacatures, die in september begon, met 3800 tot 47.800, dat is 1,2 percent van de afhankelijke beroepsbevolking. Wat de werktijdverkorting betreft: per 1 augustus waren 265 bedrijven in het bezit van een vergunning. Zij hadden in totaal de mogelijkheid om ruim 21.000 werknemers korter te laten werken, dat zijn ruim 9000 werknemers meer dan per 17 juli 1976. Een sterke toeneming van de werktijdverkorting werd in de provincies Drente, Zuid-Holland en Noord-Brabant geconstateerd, de groot ste daling was in Noord-Holland. Wat bedrijfstakken betreft het aantal werk nemers met werktijdverkorting is het grootst in de textiel-confecie-industrie en in de chemie, de grootste stijging deed zich in de metaalnijverheid voor. In de nacht en ochtend in het al gemeen weinig wind met mini mumtemperaturen rond 8 graden en plaatselijk mist. Morgen op de meeste plaatsen droog en enkele zonnige perioden. Meest matige naar zuidoost draaiende wind. Maxima omstreeks 15 graden. Zoals bekend stak na de publikatie van de aanvankelijke plannen van mi nister De Gaay Fortman een storm van protest op. De gemeente Haarlemmerlie de organiseerde een volksstemming, waarin de bevolking zich in overweldi gende meerderheid uitsprak voor inde ling bij de mini-provincie Kennemerland (97,69 percent van de stemmen bij een opkomst van 83,04 percent). Ook het gewest Kennemerland en de daarbij aangesloten gemeenten spraken de wens uit, dat de minister zijn indelingsplan zou herzien en Haarlemmerliede alsnog bij Kennemerland zou voegen. Ook in het. concept-ontwerp van wet hield minister de Gaay Fortman nog voet bij stuk en vast aan zijn aanvanke lijke indelingsplan. Burgemeester IJssel muiden van Haarlemmerliede en Spaarnwoude reageerde daarop woedend dat hij nooit „een hoge pet had opgehad van deze minister.” Er volgde een brief wisseling, waarin de gemeente Haarlem- Aerliede in de meest krasse taal ophel dering over het ministeriële standpunt verlangde. /g^WDIN \V JUWELIERS W Grote Houtstraat 164 Haarlem r Tel. 023 31 46 05 coffeïnevrije De onthulling van een Nederlands aandeel in de anti-Israelische terreurac ties van Palestijnse overvalcommando’s heeft vele Nederlanders geschokt. Men vreest voor de goede reputatie van Ne derland in Israel en schaamt zich voor het feit dat landgenoten bereid zijn gebleken mee te doen aan een vorm van criminaliteit die over de gehele wereld veroordeeld wordt. Die schaamte is begrijpelijk en wekt schrijnende herinneringen. Wie de laat ste wereldoorlog bewust heeft beleefd, zal niet licht kunnen vergeten hoe de overgrote meerderheid van de Nederlan ders in die tijd zich in machteloze woe de stond te verbijten, als Nederlandse NSB-troepen en Nederlandse SS-ers met anti-joodse leuzen door de straten para deerden, of als Nederlandse politieman nen joodse onderduikers uit hun schuil plaatsen sleurden, razzia’s hielden en joodse ter dood veroordeelden in de treinwagons naar de vernietigingskam pen joegen. De schaamte blijft, maar daarnaast de voldoening dat de NSB op haar hoogte punt van haar „populariteit” slechts 100.000 leden telde, oftewel één percent van de toenmalige Nederlandse bevol king. Diezelfde voldoening kan misschien ook nu de schaamte verminderen, al blijft het een droevig feit dat juist jongeren met een totaal onbegrip voor de recente historie het Nederlandse ge weten zo lichtzinnig negeren en het domme avontuur van geweld verkiezen, in plaats van zich te verdiepen in ande re, betere mogelijkheden tot het leveren van een bijdrage tot opheldering van de toestand in het Midden-Oosten, zowel in het belang van de Palestijnen als van de Israeli. DÜSSELDORF (DPA, ANP) De Werkgemeenschap voor het Rijnwater heeft gisteren alarmerende cijfers gepubliceerd over de weer toenemende vervuiling van de Rijn: in de eerste zes maanden van 1976 is met dagelijks 306 ton, tweemaal zo veel afvalwater van de cellulose-industrie in de rivier geloosd ais in het tweede halfjaar van 1975. Bij metingen, op 13 plaatsen tussen Mannheim en Wesel, was verder komen vast te staan dat ook het ammonium.gehalte is gestegen. Westerterp wees erop dat hij niet over de budgettaire middelen beschikt om dit tekort voor Haarlem op te vangen. De minister verklaarde zich wel bereid de hieruit voor Haarlem voortvloeiende begrotingsproblematiek te bespreken met de staatssecretaris van binnenlandse zaken en gedeputeer de staten van Noord-Holland. lAsabon De Portugese regering gaat een nieuw politiekorps oprichten dat zal worden belast met de bestrijding van „politieke terreur”, zo verklaarde minis ter van justitie Antonio Almeida Santos gisteravond op de televisie. Almeida gaf het nieuwe korps nog geen naam, maar hij zei wel de aandui ding die hij aanvankelijk genoemd had, „speciale brigade”, niet aantrekkelijk te vinden, daar zij te veel lijkt op die waar mee de Pide, de vroegere geheime politie, werd aangeduid. HALFWEG De gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude zal toch bij de mini-provincie Ken nemerland worden ingedeeld. Ten zij de Raad van State nog ingrijpt op dit punt, komt dit te staan in het uiteindelijke wetsontwerp voor de reorganisatie van het binnen lands bestuur, dat volgens plan over een paar weken aan de Tweede Kamer zal worden aangeboden. Minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken is dus terug gekomen op zijn aanvankelijke plan om Haarlemmerliede niet bij Kennemerland maar bij Amstel land (Groot-Amsterdam) te voegen. deling van ons land in 24 provincies nieuwe stijl ligt nog bij de Raad van State. De kans dat de Kroon nog een zodanige wijziging aanbrengt, dat Haar lemmerliede toch weer bij Groot-Am- sterdam zou worden ingedeeld, is echter klein. De Werkgemeenschap waarschuwde met het oog op deze ontwikkeling voor een mogelijke milieuramp. Volgens haar heeft de onlangs door het Westduitse parlement aangenomen wet inzake de afvalwater-lozing een ongunstige uit werking gehad op de kwaliteit van het Rijnwater. De organisatie vraagt dan ook dringend om een vernieuwing van deze wet. De stichting Rijnwater en Handels- kwekerij G. ,J Bier NV in Nieuwerkerk aan de IJssel hebben het EEG-hof in Luxemburg gisteren gevraagd een prin cipiële uitspraak te doen betreffende de bevoegdheid van een rechter inzake een grensoverschrijdende misdaad. Het gaat om de vraag of een Nederlandse rechter de Franse kalimijnen mag veroordelen omdat zij de Westlandse tuinders schade berokkenen door per dag twintig mil joen kilogram afvalzout in de Rijn te lozen. Namens de eisers deden de advocaten R. J- Voute uit Amserdam en mr. B. Lussan uit Parijs een beroep op een artikel uit het EEG-verdrag van 27 sep tember 1968. Hierin wordt bepaald, dat de veroorzaker van een onrechtmatige daad in een ander land voor het gerecht van „de plaats waar het schadebrengen- Santpoort. Op dinsdagmorgen heeft een inwoner van Santpoort tussen de apotheek op de Bloemendaalsestraatweg en het Van den Bergh van Eysings- plantsoen een doos medicijnen verloren waarvan de inhoud gevaar kan opleve ren voor kinderen. In het verlóren doosje zitten wit-roze capsules met elk vijf miligram dracine. Het aantal geregistreerde schoolverla ters bedroeg per eind september 31.900, tegen 34.800 een maand eerder. Deze cijfers liggen flink wat lager dan in de overeenkomstige maanden van 1975: eind augustus 22.500, eind september 22.700. De cijfers voor de jeugdwerkloos heid (althans tot 19 jaar) tonen aan dat het totaal iets is gedaald: van ruim 33.000 eind augustus tot ruim 31.000 eind september. Deze daling deed zich voor namelijk bij mannen voor. ROME (AFP) - Bij een brand die gisteravond heeft gewoed in een lucifer- fabriek in Spoleto ten noorden van Ro me, is een gifwolk ontsnapt en meege voerd op de wind. De brand was na drie uur geblust, maar de gezondheidsautor1- teiten maken zich bezorgd over de gifwolk. vrouwen bleef de werkloosheid echter stijgen: met 1500 tot 59.470. De opwaart se beweging, die zich de afgelopen vier maanden voordeed in de werkloosheid, is voor een deel toe te schrijven aan de ontwikkeling van de werkloosheid onder schoolverlaters. In percentages van de afhankelijke beroepsbevolking uitgedrukt was de zui vere werkloosheid 5,1 percent, de geregi streerde arbeidsreserve 54, procent en de voor seizoen gecorrigeerde geregistreerde arbeidsreserve 5,7 percent. De geregistreerde openstaande vraag naar personeel (voor seizoen gecorri geerd) steeg mede onder invloed van de Een brandweerman de Amerikaanse stad Milwaukee redt ironisch genoeg een geraamte uit een brandend ge bouw. Het gebouw was een toe ristische attractie om geld voor liefdadige instellingen te verza melen: het Spookhuis. De feitelijke daling wordt veroorzaakt doordat het aantal werkloze mannen met 7860 daalde tot 147.470. Bij de WOENSDAG 13 OKTOBER 1976 66e jaargang nummer 291 Kantoor: Lange Nieuwstraat427, IJmuiden' Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging:' 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. Overigens betekent de indeling van

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1