ANWB WERKT AAN OPEN WINKEL Bij Van Gelder begin gemaakt met bouw van nieuw bedrijf IJmuiden Machtsvertoon voor u i Man gered Wf I zentveld Z^breemenu 9 Straatweg OVER IJMUIDEN GESPROKEN... Oude banden De Hercules In de vishal i 5 FABRIEK Kort IJmond-nieuws 100 Jaar Van Pampus IJMOND WORDT VERRIJKT MET „SCHONE” DEALER VAN SIMCA CHRYSLER MATRA SUNBEAM VOOR DE IJMOND F BW ■Hr ■■i WOENSDAG 19 7 6 1 3 OKTOBER IJMUIDEN - VELSEN a OCCASION CHRÏSLER 1 MM CENTRUM SIMCA Ij door Jon van Boorsel - :-A. JUBILEUM AANBIEDING: 14 dagen proefrijden in uw occaaionfavo- riet 10O0 m2 showroom met keus uit vele merken AUTOBEDRIJVEN "jfa At® A ■Tr***1*’ - AG 60 ton. 37 opper- (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Ml I ITI ffljiljl'll 4 a- Is Ie naar :e FMsta 5T p - V ig at ce een kantoor en een bedrijfshal voor het onlangs opgerichte collectie- centrum van Van Gelder Recycling Groep b.v. „Het betreft een project n o Want juist in die zomer van 1905 stak er ’s nachts een zware storm op- Het kostte alle moeite en alle zee manschap om te voorkomen dat de schepen zouden losslaan en aan de grond zouden lopen. Vooral ook op de „Evertsen” hadden de mannen het moeilijk. Een IJmuidenaar die toen als jong matroos op het schip voer vertelde me: „De Evertsen” had op dracht gekregen om vierhonderd me ter buiten de pieren te blijven. In het begin leek het erop dat de zaak in de hand kon worden gehouden. Maai’ in de zware storm hielden de ankers het niet. Twee ankers schoten los doordat :e ‘t it tn I. id ir sn ?n ?n A dam. Kal verstraal 56. tel. 020-23 39 79 Kalverstraat 117. tel. 020-23 6.K9S Nieuwendijk 14". tel. 020 21 6X Den Haag. Plaats 5. tel. 07" 46 2S’55 n in ie is m ie te et ,il m ir >n 1- )U IS 50 le Js ie se Hl m o- ?n 2n >ij al is en in ?n ie I- n B- iy nt ut >rt o- in ri jk ?n an en a- van ongeveer anderhalf miljoen gul den, 'waarvan 'Van Gelder Papier veertig procent voor haar rekening neemt en de overige partners: Pa- piercentrale Enschede, Van Stralen, Geleen en V.O.P., Groningen elk twintig procent. Het bedrijf zal noch geluidsoverlast, noch milieuveront reiniging veroorzaken en moet in april 1977 worden opgeleverd” Rondom het kantoorgebouw zal een groenvoorziening komen ter verlevendi ging van de omgeving in deze hoek van het terrein. Voorlopig wordt het thans aangeboden oud papier overgedragen aan andere relatiebedrijven totdat men in Velsen-Noord het totale aanbod kan opvangen. R T i’OO’C. maar De heer J. T. v.d. Zwan te IJmui den: „Bij de koffiewagen in de vishal kon men koffie met snijkoek kopen voor een dubbeltje en gebakken lek- kerbekjes eveneens voor een dubbel tje; ook een schoongemaakte haring voor dezelfde prijs. De koekboer De Haan liep met een transportfiets met koek en sigaretten en Jaap Hogendij k had een sigarententje in de hal. In de haringtijd kon het spoken van de drukte, als er zo’n 100 tot 150 drifters binnen waren.” (Reacties op deze rubriek: schrifte lijk bureau van dit blad, met vermel ding „Van Gat tot Stad”, telefonisch 023-378601. De heer A. Douma te Haarlem: „De IJmuiderstraatweg zag er in 1920 zo uit: „Het klaphekje, dan als eerste huis het café van De Feber met een erkertje, een paar rieten stoeltjes, binnen in de hoek een biljart, verder een tapkastje, wat tafeltjes en „Ten- net”-stoeltjes; die stoeltjes waren zeer sterk en dat was ook wel nodig. Dan kwam er een rijtje oude maar solide huisjes (families Filarski en Vrolijk), een kolenopslag en vervol gens een vrije ruimte van zo’n drie honderd meter, tot aan de ziekenba rak van de familie Klaver; de ko nijntjes liepen daar toen nog. Daarna kreeg men een rijtje van circa tien nieuwbouwhuizen tot aan de hoek van de Frans Naereboutstraat. Op de hoek de familie Janus die jarenlang met Keuris de nieuwbouw ter plaatse deed, in de Trompstraat en in de omgeving van de watertoren (ik denk aan het Zwarte weggetje. De garage ..Zenith” was er toen nog niet. Vanaf de Frans Naereboutstraat kreeg men het zeer bekende cafeetje de oude heer Kluft, dan een klein rijtje huizen tot aan het pandje van melk boer v. d. Outenaar (deze had een wagentje met twee wieltjes; op de kar die van een schuiflaadje voor- ik mij dat ik samen met hém op school geweesF ben. Vanochtend had den wij een lang telefoongesprek dat wij zeker nog eens persoonlijk voort zullen zetten. Zo ziet u dat u met uw artikelen heel wat losmaakt en er misschien toe bijdraagt dat oude ban den nog weer eens hersteld worden.” IJMUIDEN. Een 62-jarige man is dinsdagmiddag op de Zeeweg aan de dood ontsnapt. De man kreeg op straat een acute hartaanval. De Ongevallen dienst heeft ter plaatse de mah behan deld met de defibrilator. Met positief resultaat. Vernielingen. Van een aan het Hil- bersplein geparkeerde auto is de buiten spiegel en dé radio-antenne vernield. Voorts werd van een langs de Bever wijkse Schans neergezette auto het lin- ker-voorwiel afgesloopt Diefstal. Uit de bergruimte van een flat aan de Beverwijkse Arnostraat zijn eep autoradio en een luidspreker ver dwenen. Inbraak. Vandalen hebben dit week einde het padvindersonderkomen van de Admiraal van Kinsbergengroep in het Beverwijkse duinterrein bezocht. Voor zover kon worden nagegaan, wordt er niets vermist. Wei meende men een brandblusapparaat leeg te moeten spui ten. Tevens werd 'een luik geforceerd en een raam vernield. 7;- s SMXW -- 7- zien was twee sierkannetjes). V.d. Outenaar verkocht eieren, die hij zelf onderweg bij mensen had gekocht. Later woonde de familie Thielrooy daar. Er volgde weer een open ter rein tot aan het cafeetje van Dem mers, bij de spoorweghalte Casem- brootstraat. Er was vrije ruimte tot aan de „Hooge Berg”; daar stonden wat grote, solide huizen. Het volgende pand was dat van de familie Braam, waar ook het einde was van het Zwarte weggetje. Men kon er de spoorweg oversteken (halte Juliana- kade) naar het PEN-gebouw met zijn bekende „klaagmuur”. k Op het terrein van Van Gelder Papier is een aanvang gemaakt met de bouw van het kantoor voor het nieuwe recy clingbedrijf, dat in Velsen-Noord zal verrijzen. i De Engelsen deden geen enkele moeite om kijklustlgen op een af stand te houden- Integendeel: het pu bliek van heinde en verre werd aan- gemoedigd aan boord te komen. Vele boten en bootjes voeren met belang stellenden de pieren uit. Ook aan wal werden graag contacten gelegd: offi cieren en manschappen mochten vol op passagieren en vooral ook de hoofdstad des lands bezoeken. Drukke, echt wel feestelijke dagen sn IJmuiden derhalve. Maar ook veel drukte achter de schermen, zoals IJ- muidens eerste inspecteur van politie, later commissaris, D. de Ridder eens noteerde. Hij was in 1903 naar IJ muiden gekomen. Het Engelse vloot- bezoek was voor hem de eerste „bij zondere” gebeurtenis, waarbij buiten gewone en belangrijke politiemaatre gelen nodig waren - „het kleine maar goede korps gemeentepolitie werd door grote detachementen van het kranige korps rijksveldwacht geassis- toerd”. De Nederlandse marine werd verte genwoordigd door Hr. Ms. „Evertsen” en enige torpedöboten, weinig opval lend bij al dat Britse machtsvertoon, maar men gaf in ieder geval acte de presence. Van zestien tot negentien augustus duurde het bezoek. De Ne derlanders zouden er minder prettige herinneringen aan overhouden. 'Vitgouden rivièrering met 3 briljanten totaal ca. 0.50 karaat. kwaliteit fijn wit en loupezuiver. Normale prijs 1325. Jubileum prijs 990.. 110 ’s morgens vertelde de werkbaas uit IJmuiden het hij zei ook dat alle opvarenden waren gebleven. Dal was een droeve gewaarwording voor ons allen. Toen wij klaar waren zijn we naar IJmuiden gegaan. Ik heb zolang als eerste machinist gevaren; later werd ik overgeplaatst op de „Hector Ik heb ook het lichten van de „Her cules” met bokken meegemaakt. Het is opmerkelijk dat alle leden van de bemanning zijn gevonden, behalve de kapitein. Deze had een gouden horlo ge en ook veel geld bij zich; vandaar dat er over de jutters werd gespro ken.” Met Bovag-Garantia certificaat Opvarenden van de Engelse vloot gaan passagieren in IJmuiden; deze foto werd ons ter beschikking gesteld door de heer D. Lammers te IJmui den, waarvoor gaarne dank. Twee jaar na het bezoek vande Engelsen kwam de Duitse keizer met zijn vrouw naar IJmuiden, op door reis naar Amsterdam, waar hij zijn sympathie aan het koninklijk huis ging betuigen en plechtig zou verkla ren dat de onafhankelijkheid van Ne derland nooit iets van hem te duch ten zou hebben. Voor IJmuiden een extra geruststellende verklaring om dat de economie van IJmuiden geheel berustte op het visserijbedrijf en Duitsland de belangrijkste afnemer was- Weinigen geloofden overigens in een oorlog op grote schaal. Maar in de maand augustus van het jaar 1914 brak de hel in Europa los. Al een maand later kon men >n IJmuiden VELSEN-NOORD. Op het ter rein aa<n de Grote Hout of Ko ningsweg en de Corverslaan is een begin gemaakt met de bouw van Jan de Windstraat 2 - Beverwijk - Tel. 02510-39118 Betelgeuzestraat 6 - IJmuiden - Tel. 02550-17250 Snelheidscontrole. Bij een snel heidscontrole op de westelijke rijbaan van Rijksweg 9 heeft de Beverwijkse politie dinsdag veertig bekeuringen uit gedeeld. Op het controlepunt mag niet harder worden gereden dan 90 km per uur. het in de hal van het postkantoor geves tigde kantoor van de ANWB ondergaat een metamorfose. Er wordt druk ge werkt om de ruimte om te toveren tot een zogenaamde „open winkel’’ waar de mensen volgens het zelfbedieningssys- teem kunnen winkelen. Waarschijnlijk is de herinrichting na de herfstvakantie klaar. „Ons assortiment blijft hetzelfde”, vertelt de heer J. G. ter Wengel, hoofd van het kantoor. „Je kunt de nieuwe opzet vergelijken met een supermarkt. Tot nu toe was het zo dat alleen datge ne getoond werd waar de klant om vroeg. Wanneer hij in de toekomst langs de rekken loopt, krijgt hij alles onder ogen. Een gedeelte van de balie blijft natuurlijk gehandhaafd. Zaken als reis- en kredietbrieven en vakantiereizen moeten met de informatrice besproken kunnen worden. De oppervlakte van het kantoor blijft hetzelfde. Het aantal per soneelsleden - zes in getal - wordt niet teruggebracht. de sluitingkettingen braken. En daar gingen we.” De „Evertsen” dreef naar de kust en strandde in de buurt van Wijk aan Zee. Het sch*p liep zware schade op. Hoe groot die was (men denke aan de harde gulden van die tijd) blijkt uit een spotlied dat ai spoedig in het Casino van Den Helder werd gezongen (dank aan de heer C. Everts te Alkmaar die de moeite nam het alsnog voor ons te declameren): „De „Evertsen” is weer klaar - Een klei nigheidje maar - Reparatie aan de kiel - Voor vijfentwintig mille- En d’r is geen bedrag zo groot - Of het is voor Hollands vloot.” Waarop het refrein volgde: „Wie zal dat betalen, zoete lieve Gerritje. Mevr. C. Kroon-Kuneken te Haar lem: „Ook ik ben een van do veto oud-IJmuidenaren die nog met veel genoegen op hun jeugd terugzien. Ik woonde er van 1910 tot 1924; sinds 1926 woon ik in Haarlem. Toen u een schrijven van de heer L. van Strien te Eindhoven aanhaalde herinnerde De heer J. Kat te Driehuis: „Ik heb met aandacht uw verslag gelezen over het vergaan van de sleepboot „Hercules” met aan boord kapitein Nannie van der Wiele, Daar ik met kapitein Van der Wiele, stuurman D. Kok en eerste machinist Kuiper op de sleepboot „Cycloop” heb gevaren, heb ik het hele ongeluk met de „Hercules” meegemaakt. Wij hadden net een reis naar Dover gehad om de „Groenlo” van de Oostzee Mij. te halen, die daar met roerschade voor anker lag. Bij het vastmaken kregen wij de staaldraad in de schroef. Wij konden dus maar zachtjesaan varen; de „Utrecht” is vóór gaan slepen en wij achter, om te sturen. Zo gingen wij naar IJmuiden. Toen wij op onze plaats lagen is duiker Ko Engelhart komen kijken maar hij kon er niets aan doen.'Wij moesten naar het dok van de Hera in Kattenburg om de staaldraad uit de schroef te laten Zeker is wel, dat er personeel zal moeten worden aangetrokken als dit re cyclingbedrijf in bedrijf wordt gesteld. Dat betreft zowel kantoor als fabriek- personeel. Over de aantallen is echter op dit ogenblik nog niets bekend. Het nu in aanbouw zijnde kantoorge bouw hoopt men binnen enkele maan den reeds te kunnen betrekken. Op dat moment ken dan de huidige administra tieruimte in „Woelwijk” aan de Ko- ntrigs.v, -13. worden ontruimd. Het pand zal dan weer als woning ingebruik wor den genomen. halen. Dat was op 18 december. De kapitein en de meester (de machinist) waren naar huis gegaan en die avond moest kapitein Van der W'ele opge roepen worden om de 19e december twee lichters te gaan die bij Egmond in nood verkeerden, met de „Hercules” met de v.'esei' volgen van dien. Ik was die avond bij een oom op Kattenburg, toen we hoorden wat er gebeurd was. Ik ver telde het aan de jongens aa Die konden het niet geloven. Het terrein van Van Gelder Recycling krijgt een totale oppervlakte van negen duizend vierkante meter en wordt om ringd door zogenoemde smetstroken van acht tot tien meter voor aardgas- en waterleidingen. In de afgelopen week is het terrein bouwrijp gemaakt; waartoe o.m. zware betonblokken die hier opge slagen waren, moesten worden verwij derd. Het kantoorgebouw, dat 170 vier kante meter beslaat komt op een af stand van circa zeven meter van de Grote Hout of Koningsweg, vrijwel tegen over de r.k. kerk. Ten westen, hiervan komt een weegbrug over een lengte van 18 meter en een breedte van drie meter en met een weegvermogen van Weer iets westelijker daarvan zal de bedrijfshal verrijzen, met een vlakte van 1800 vierkante meter. Daarin komen een balenpers, de sorteerinrich- ting, een vernietigingsmachine (zoge noemde shredder) en een guillotine van 2.60 meter breed voor het snijden van rollen papier van een diameter van 1.50 meter. De verwerkings- en opslag loods, welke een dagvoorraaa van 100 ton te verwerken krijgt- wordt voorzien van verzonken transportbanden. Het oud-papier wordt in een open ruimte op verhard terrein opgeslagen. het scheepsgeschut horen dreunen. Drie Engelse kruisers, de „Cressy", de Hogue” en de „Aboukir”, waren in een gevecht zwaar beschadigd. Bij de Nederlandse kust werden ze opge wacht door Duitse duikboten die de ene torpedo na de andere af vuurden. De hee- J. S.’.'o’. Fe n hcrl. - nert zich: ..Op c'e 22st;- sep‘.ember 1914 sto -:.n: ):- hore uit :.e ';ii”rn :.a? de passerende schepen \..n de KNSM met de natlévlaè halfstok bin nenkomen. Den ontoek: k dat het voor- en achterdek vol staan met een paar honderd mensen. Vliegensvlug naar de toeristensteiger gefietst: het bleken overlevenden te zijn van de Engelse kruisers „Cressy”, Hogue”, en „Aboukir", welke schepen ter hoogte van Noordwijk-Scheveningen waren getorpedeerd een schouwspel dat je niet licht vergeet.” De „Flora” had ook de stoffelijke overschotten van de getorpedeerde schepen aan boord. Er moest een noodhospitaal worden ingertcht in de Kanaalstraat. Herin nering van mevrouw E. C. Cramer- Roggeband te Haarlem: „Het Rode Kru's was toen in de oude visafslag- Ik was te jong om te helpen verple gen, maar ik mocht wel briefjes in het Engels naar de familieleden schrijven." Op de ijzigkoude 23ste januari 1917 voer een dodenschip IJmuiden bin nen, de V 69. Daarover een volgende maal. ym van gat tot stad machts In de zomer van 1905 lieten de Engelsen voor de kust van IJmui den zien wie nog altijd de sterk ste macht ter wereld was. Het wapengekletter dat uit de arse nalen op het Europese vasteland kwam was indrukwekkend. Maar wie getuige was van het vlag vertoon voor IJmuiden en wist dat dit nog maar een deel van de Engelse maritieme middelen was kon er geen ogenblik aan twijfelen dat Engeland c|e zee beheerste en daardoor de we reld -'l

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5