Ben en Peter Akkerman storten zich op de „haute-monture model band hele- Wijzigingen a Hoe fe M ■isfimrn 0 1 Honda met nieuw Glasvezel ïtriTfi'i'ïirT' vangt lekke op Het- |aar- door- fotoboek voor 1977 >1 4' Nieuwe motor- In de galerie fiets van BMW I Verzending zeepost CLUBBIJEENKOMSTEN foto r w t I I 1 i 13 19 7 6 OKTOBER 1 4 DONDERDAG I o <z Dit woord: ZOETELAAR Dit woord: IN VRIJWEL ALLE ZEGSMAN Onder redactie van J.P. Bos (ruim vier miljoen) vaderlandse gezinnen her inneren foto’s aan voorvallen in vervlogen tijden. Of ze zijn in een album geplakt, meestal zonder een bepaalde lijn er in, óf ze zijn opge borgen in een schoenendoos om ze later eens in te plakken. En dat ge beurt dan maar zelden. De Stich ting Amateurfotografie heeft nu het idee gelanceerd om van een foto album een echt jaarboek te maken onder de titel „Het-hele-jaar-door- fotoboek”. TWEE JONGE ROTTERDAM SE opticiens, bepaald niet ge speend van een goed gevoel voor mode, vonden dat het nu einde lijk maar eens moest gebeuren. Geruime tijd hadden ze erover nagedacht en in de voorbije bloedhete zomer werden de ideeën resoluut omgezet in het creëren van haute-couture in brilmonturen. ■ff 9 t VI >1 I <1 SL en remlichten worden op Op de autotentoonstelling in Parijs wordt voor het eerst deze Honda-Accord geshowd. De nieuwe Japanse wagen zal februari 1977 in ons land verkrijgbaar zjjn, tegen de prijs van ca. 16 mille. Er komt ook nog een model met automa tische transmissie. Deze versie kost duizend gulden meer. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondenite uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schap vermeld. Inmiddels zijn in Zweden, Duitsland en België de verkoopcampagnes voor deze wagen gestart. Frankrijk en En geland komen deze maand aan de beurt. en een Goodyear is van plan de nieuwe .binnenband” ook nog in de praktijk te toetsen, voordat de band wórdt vrijgegeven voor de serieproduktie. Goodyear Amerika heeft een nieu we veiligheidsband ontwikkeld, die op dit moment een testperiode door maakt. Deze band met ingebouwde veiligheid zou in de toekomst de re serveband overbodig kunnen maken. wielen voor achter, .met daarbij remdrukbegrenzer op de achterwielen completeren het beeld. Tips voor het maken van foto’s in alle vier seizoenen, het maken van flitsfoto’s binnen, van tv-foto’s, vakantiefoto’s, te- genlichtopnamen, dit alles met zo’n vijf tig voorbeelden duidelijk gemaakt. De brochure bevat verder een lijst van ruim zeventig onderwerpen in het gezin die best een foto waard zijn. Daarnaast adviezen over het bij houden van het album, over het indelen en rangschik ken, het opplakken van de foto’s (onder andere met gekleurde ondergronden) en over het versderen van het boek met kleine attributen, zoals souvenirs tussen, de foto’s door. Het pakket kost totaal (inclusief de reductie) 11,90. Uw foto- handelaar kan u er meer over vertellen en u de krant verstrekken. Volkswagen gaat meedoen aan de racerij volgend jaar met de GTI- versie van de Golf. Het uitgangspunt hierbij is dat foto graferen niet alleen een zaak is voor de vakantie en voor de feestdagen, maar dat foto’s van de alledaagse dingen van nu straks een bijzonder en kostbaar bezit zijn. In een groot deel van de Nederlandse fotowinkels is tot 15 no vember gratis verkrijgbaar de „Dit is de uw-eigen-leven-in-beeldkrant”, die het idee van de Stichting nader toelicht en waarin een waardebon is opgenomen die zeven gulden reductie geeft op het vol gende pakket: een goed uitgevoerd blan co fotoalbum met stickers voor de oms lag en voor de verscrillende seizoenen, waarin het jaarboek wordt verdeeld plus de kleuprig geïllustreerde brochure „Zo maakt u uw eigen het-hele-jaar-door- fotoboek” met rond tweehonderd tips. Argentinië: ms „Memling” (18 okt.), Australië: ms „Encounter Bay” (20 okt.), Brazilië: ms „Memling” (18 okt.), Cana da. ms „C.P. Discoverer” (22 okt.), Indo nesië: ms „Hammonia” (18 okt.), Israël: ms „Iris” (21 okt.), Japan: ms „Elbe Maru” (22 okt.), Kenya, Oeganda Tanza- nië: ms „Mohasi” (22 okt.), Ned. Antil len: ms „Baarn” (20 okt.), Suriname: ms „Arés” (19 okt.), Verenigde Staten van Amerika: ms „Atl. Crown” (20 okt), ms „SL. Galloway” (20 okt.), Z.-Afrika (Rep.): ms „S.A. Vergelegen” (20 okt.). Citroen Nederland laat de prijzen van zijn auto’s, ondanks de hogere BTW, ongewijzigd. Dit, onder de in vloed van de gunstige perspectieven voor de komende drie maanden. Ci troën verwacht dit jaar een positieve exploitatie. Zo al ordenend en plak kend en schrijvend maakt u uw eigen fotojaarboek van het gezin. De Honda-Accord is een nieuwe middenklasser, waarmee het Japanse merk wil proberen het Europese marktaandeel te vergroten. De wagen, uitgerust met een 1,6 liter motor, houdt het midden tussen een sedan- en een coupe-uitvoering. Achter is een derde deur gemonteerd. De motor is dwars voorin geplaatst en bezit een vermogen van 80 din-pk bij 5300 t.p.m. de aandrijving geschiedt via de voorwielen. In de standaarduitvoering is een vijf versnellingsbak gemon teerd. Honda heeft bij de constructie van deze nieuweling veel aandacht be steed aan comfort en ruimte. Een nieuwtje is, dat zowel de voor- als de achterzetels zijn voorzien van drie- punts-autogordels. Voorts heeft de Japanse fabriek een uitgebreid waar schuwingssysteem ingebouwd, dat de veiligheid ten goede komt. Er zijn onder meer waarschuwingslampjes voor periodiek onderhoud en brand stofvoorraad aangebracht. Naast na tuurlijk de gebruikelijke lampjes voor oliedruk, handrem, enz. Boven dien bezit deze Honda een waarschu^ wingssysteem dat aangeeft wanneer de portieren niet goed zijn gesloten. Met een gewicht van 5,5 kg elk, wegen deze massieve binnenbanden gezamenlijk minder dan de conventi onele reserveband plus het gereed schap, dat elke wagen thans met zich meevoert. Het1 nieuwe veiligheidssys teem heeft geen speciale velg of pompmechanisme nodig. De band kan om elke standaardvelg worden ge monteerd. Als de normale autoband lek slaat, komt het gewicht van de auto op de massieve b innenband te rusten. Tegelijk verspreidt zich bin nenin een smeervloeistof, die het loopvlakrubber koelt. Tegenwoordig verstaat men onder een zegsman: iemand van wie men iets vernomen heeft, iemand die iets heeft gezegd wat nu wordt herhaald. Bekend is de uitdrukking: de zegs man ligt op het kerkhof voor: nie mand weet wie het verhaal in de wereld heeft gebracht. In de Middel eeuwen evenwel was de betekenis van het woord een geheel andere. Men verstond onder een segsman of segger: een scheidsrechter, niet bij sportwedstrijden, maar in een rechts geding. Beide woorden zijn natuurlijk afgeleid van zeggen en segghe is dus eigenlijk: het zeggen en vandaar: de uitspraak, de rechterlijke beslissing. Hij die deze beslissing neemt is de zegsman. Maar deze betekenis is ge heel verloren gegaan. Een segger was in de Middeleeuwen ook: de voordra ger van verhalen of gedichten, dus: de declamator. Sinds oktober is in ons land de Estate L van de Chevette-serie lever baar. Ook Toyota komt met een nieu we combi, onder de naam „Sportswa- gon”. Deze „wagon” is leverbaar in vier uitvoeringen en met motoren die variëren van 1200 tot 1600 cc. De goedkoopste versie gaat ongeveer 14 mille kosten. Kromhoutlaan-Van Lochemstraat in Haarlem-Parkwijk een vakantiewed- strijd met als inzet een beker. Aanvang acht uur. De Haarlemse Smalfilmliga komt op vrijdag 22 oktober bijeen in het jeugd huis. Donkerelaan in Bloemendaal voor een causerie met films. Aanvang acht uur. Op zaterdag 23 oktober houdt de BNAFV (Bond van Nederlandse Ama- teur-Fotografen Verenigingen) de regio nale jeugddag in ’t Oude Posthuis aan de Herenweg in Heemstede. rendheid in onze goede vaderland propageerde dat in een brilmontuur, functioneel en modieus zeer goed sa men kunnen gaan. BEN EN PETER AKKERMAN DRIJVEN nu een hypermoderne zaak in Hillegersberg waar zij een uitste kende collectie monturen van niet minder uistekende internationael fa brikanten aan hun cliëntèle slijten. In zoverre verschillen zij in niets met hun vele vakbroeders. Niettemin viel het hen meer en meer op, dat er evenwel een grote behoefte bleek te bestaan aan een bepaalde exclusivi teit voor een montuur. Vandaar dat de heren Akkerman tpt de eerder gemelde eensluidende conclusie kwa men „dat het nu maar eens oest gebeuren”. Met alle inspanningen van dien tegenslagen werden hen ui teraard niet bespaard ontwierpen zij een bijzonder fraaie collectie da mes- en herenmonturen van transpa rant en gekleurd kunststof materiaal en, let wel, tot in de perfectie met de hand gemaakt. Nu komen zij er dan mee in de openbaarheid. ZO ZAL HET DE GEÏNTERES SEERDE toeschouwer onmiddellijk opvallen, vooral als die maar enig gevoel voor een modieus montuur heeft, dat er zeer fantasierijk wordt gevarieerd met opengelaten neus bruggen, uitgezaagde wenkbrauwpar- Het goedkoopste type van Porsche, de 924 (altijd nog ca. 35.000,-) heeft nu ook automatische transmissie ge kregen. De kans op diefstal van de Porsche 911 is verminderd, nu de fabriek de vergrendeling van de por tieren heeft gewijzigd. Ook defecte prompt gemeld. vanzelfsprekend weer een heel ander effect. DE MONTUREN ZIJN ER IN kris talheldere matte tinten, in verlopende kleuren, doch evenzeer in verschil lende combinatie-tinten en in zwart. Dat zwart beslist niet somber en streng voor een montuur hoeft te zijn, heb ik bij deze collectie kunnen ervaren. Er werd mij een „luchtig” modelletje getoond bereikt door het al eerder vermelde uitzagen van ver schillende delen. Wilt u hoe dan ook zeer exclusief blijven, dan moet u zonder meer aan een couture-model. Maar nog geen man of vrouw over boord als u met een demi-couture model volstaat, want dan bent u toch nog een van de tien of twaalf be voorrechte mensen waar dan ook met eenzelfde montuur. Dat kan nauwelijks een bezwaar zijn, voorts ziet u er zonder meer apart uit en de prijs die ervoor betaald moet worden, is aanmerkelijk „zachter”. ZOALS OOG PLUS BRIL, opticiën is, zo zijn haute- plus demi-couture monturen, Ben en Peter Akkerman. Omdat ook een brilmontuur zoals ik al zo vaak in deze ^kolommen heb betoogd een onmiskenbaar mode accessoire is geworden, zult u in de toekomst hiervan ongetwijfeld nog meer horen. Zeker ook als de gebroe ders Akkerman in het geding komen, want zij hebben mij toevertrouwd nog veel verrassends in petto te heb ben. Als goede journaal-vriendinnen zijn wij benieuwd, want de „haute- monture” is hier niet zo dik gezaaid. Overigens heeft het CBR berekend, dat er per 1 augustus 1975 67.600 motorfietsen en scooters in ons land rondreden. Men is bij de telling uit gegaan van de afgegeven delen III van het kentekenbewijs. De meest voorkomende m erken in het park motorfietsen waren BMW, Honda, Ja- wa, Kawasaki, Suzuki en Yamaha. Er werden 5300 scooters geteld. DE OOSTENRIJKSE fotograaf Jost Wildbolz, die in de Canon-galerie (Rees traat 19, Amsterdam) exposeert, reeft sinds 1969 een eigen fotostudio in Zürich en werkt als free-lance mode- en reklamefotograaf. Zijn foto’s hebben alle gemeen dat ze op sommige plaatsen onderbelicht zijn. Deze techniek beoefent Wildbolz al lange tijd consequent. Als objecten zijn volgens de fotograaf don kere motieven met lichte plekken ge schikt (bijvomrbeeld waterdruppels) of dingen met een sterk reflecterend op pervlak, zoals glas en metaal, waarin lichtpuntjes weerspiegelen. Tot en met 21 oktober, op dinsdag tot en met zater dag van 12 tot 18 uur. In Galerie Fiolet (Herengracht 86, Amsterdam) hangt werk van de jonge Amerikaanse fotografe Linda Benedict- Jones. De expositie van veertig drukken weerspiegelt Linda’s kunstzinnige ex pressie van de gevoelens van een jonge vrouw. Tal van galerieën en musea in Europa en Amerika hebben de produk- ten van deze fotografe ten toon gesteld. Zelfde openingstijden als Canon. BMW heeft een nieuwe motorfiets geïntroduceerd: de R 100 RS. Dit topmodel wordt aangedreven door fiets is onder meer getest in de windtunnel, wat resulteerde in een zogenoemde „stroomlijnomhulling” die bij hogere snelheden de lift redu ceert. De top van de nieuwe BMW motorfiets ligt rondom de 200 km.uur. Voor circa 13 mille, de prijs van een aardig autootje, kunt u deze snelle „fiets” aanschaffen. onder redactie van Bé ter Maat De verdere uitrusting van de Hon da-Accord is zo volledig mogelijk: gelaagd glas, hoofdsteunen, radio, toe- renteller, doosje voor wisselgeld par keermeters, enz. De wagen staat op radiaalbanden en heeft een tankin- houd van 50 liter. Het rijklaar ge wicht bedraagt 890 kg. VOOR DEZE „HAUTE-MONTU RE” ontwikkelden de gebroeders Ben en Peter Akkerman, respectievelijk 34 en 30 jaar jong, een geheel eigen en voortreffelijk uitgekiende tech niek. Van de verschillende gezichts vormen maakten ze foto’s op ware grootte en met dat voor ogen fanta seerden zij er vervolgens lustig op los wat het beste, mooiste of leukste bij dat gezicht paste. De beide ontwer pers, vooreerst opticiens in hart en nieren, die alle mntwikkelingen op hun vakgebied nauwgezet tot op de dag volgen, hebben de liefde voor dit niet eenvoudige en verantwoordelijke beroep van papa Jan Willem meege kregen. Vader Akkerman was het overigens die in de jaren vijftig al met grote overtuiging voortva- Meestal gebruikt men het woord in de vrouwelijke vorm: zoetelaarster voor marketentster, de vrouw die in het leger versnaperingen verkoopt aan de soldaten. Het eigenaardige is dat het woord zoetelaarster niets te maken heeft met zoet. Het is een legerterm die zoals andere werda, geeft acht enz. uit het Duits is overgenomen. In ouder Duits bestond een werkwoord sudeln, dat verwant was met sieden: koken, Nederlands zieden (in ziedend van toorn). Dit sudeln betekende: slecht, slordig, knoeierig koken. Er hoorde een zelf standig naamwoord Sudler bij en daaronder verstond men: kok te vel de. Het Nederlands heeft het woord sudler tot zoetelaar vervormd, waar bij zeker de gedachte aan het woord zoet heeft bijgedragen. Ons werk woord bezoedelen wordt er ook wel mee in verband gebracht. Tot eind augustus werden van de Volvo 343, het nieuwste type, 900 wagens gerigistreerd in ons land. De fabriek in Born, waar deze Volvo van de band komt, heeft inmiddels de eerste 10.000 exemplaren vervaardigd. Onafhankelijk geveerde rondom met schijfremmen trommels Voor het modeljaar 1977 hebben enige autofabrikanten technische ver beteringen op bestaande modellen aangekondigd. Zo ondergaan de 3- en de 5-serie van BMW enige wijzigin gen, onder meer versterking van de carrosserie en opvoering vermogen. Overigens produceerde BMW in elf maanden 100.000 eenheden van de 3- serie: een nieuw produktierecord. Het geheim van de veiligheidsband bestaat daarin, dat eerst een soort „binnenband” van glasyezei rond de velg wordt gelegd, om daarna pas de gewone autoband te monteren. Vol gens vice-president Knill heeft deze massieve binnenband het voordeel dat men na een lekke band nog ongeveer 75 kilometer kan doorrijden met een snelheid van ca. 70 km. uur, zonder dat de lekke autoband schade onder vindt. tijen, opengewerkte veren, welke laatsten zeer hoog of erg laag worden aangezet in rechte of vloeiend gebo gen lijnen. Bij die mooie kleurscha keringen van de monturen passen dan zo voortreffelijk de degradé-ef- fecten van de over het algemeen vrij grote glazen. Om u even op weg te helpen: degrade betekent af-, op- of verlopende kleuren, het is maar hoe u het noemen wilt. Behalve dat het degradé-effect horizontaal wordt be reikt, kan het echter ook van het middelpunt van het glas naar de buitenkant verlopen en dat geeft FILMGROEP HAARLEM houdt vrijdag 22 oktober in het clubgebouw Lochemstraat een

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 13