Ministers in antwoord op Kamervragen: arme landen kan AANBOD KOOPHUIZEN MINDER ROOSKLEURIG Aantal munten onderdruk Brussel zou straks Europees parlement moeten huisvesten c, veel kleiner worden I De tijd is rijp voor Heineken Bokbier. tussen de bedrijven door] BNG-lening van 9,75 percent Kloof tussen rijke en fcf 41 KOELTOREN VAN ALUMINIUM buitenlands geld Heineken 2X-- RAPPORT HARVARD EN BRANDEIS: Kamervragen over ontduiking van minimum-jeugdloon J SUGGESTIE STAATSSECRETARIS BRINKHORST: Geen schadelijk effect goedkopere geneesmiddelen ra M.W-W a ECONOMIE 21 19 7 6 OKTOBER 1 4 DONDERDAG 1 111 Voor ingenieurs is dit een schoonheid, voor milieube schermers is het een monster: de nieuwe koeltoren van de kerncentrale te Schmehausen bij Dortmund. Gewoonlijk zijn de koeltorens van beton maar deze is gemaakt van een stalen „spinneweb” waar alu minium platen op gemon teerd zijn. De toren weegt dan ook 8000 ton i.p.v. de gebruikelijke 23.000 ton. De toren is 181 m. hoog. a 275 t oo 20e 50 00 60 00 00 60 50 00 00 30 70 00 70 80 50e .00 00 00b .00 .00 ,20 ,00 ,50 ,80 .00 ,50 ,00 ,00 ,50 ,00 ,50 ,00 ,00 ,00 ,00 J* STRAATSBURG (ANP). Staatssecretaris Brinkhorst van Buitenlandse Zaken, heeft zich gisteren in het Europese parle ment, als voorzitter van de minis terraad van de EEG, impliciet maar duidelijk uitgesproken vóór Brussel als vestigingsplaats van het Europese parlement. DEN HAAG (ANP). Als de grote industrieën en elektrici teitscentrales gaan overschake len op steenkool en stookolie zal dit een sterke toeneming van de milieuvervuiling met zich mee brengen. Als gevolg van de ein digheid van de Nederlandse aardgasvoorraden zal deze omschakeling echter onvermij delijk zijn. Dit stellen de minis ters Lubbers (Economische Zaken), Vorrink (Volksgezond heid en Milieuhygiëne) en Boers- ma (Sociale Zaken) in antwoord op vragen van het CHU-Tweede- Kamerlid Kruisinga. Olie en steenkool in industrie: vuiler milieu 11 1! i; ii fondsi 2 c is ex- -X1) ïdaan- X „Er is namelijk een flinke teruggang De macht in de gemeenschap, daar is J 3 ’1 2! Bij overtekening houdt de bank zich het recht voor het bedrag van de lening te verhogen tot het totaal ingeschreven bedrag of minder, evenwel tot geen hoger bedrag dan 150 mln, zo heeft de bank medegedeeld. Van Dam verwijst naar een kortgeleden ingesteld onderzoek door de loontechni- sche dienst naar de toepassing van de minimum-jeugdloonwet. Hij wil weten of het onderzoek aangeeft welke oorzaken voor de ontduiking aanwezig zijn. t t s t 4 Prof. Leontief zei bij de presentatie v&n het rapport dat het niet op zijn terrein lag aan te geven hoe regeringen tewerk moe ten gaan bij het verwezenlijken van de doelstellingen in het rapport. Als de doel stellingen echter niet worden verwezen lijkt zullen sommige van de armste landen in de grootst mogelijke moeilijkheden komen en behandeld moeten worden als „gevallen voor de bijstand”. Dit staat in het rapport van een groep economische deskundigen van de univer- siteiten van Harvard en Brandeis (in Mas sachusetts) die in opdracht van de Ver enigde Naties een omvangrijk onderzoek hebben ingesteld om te proberen inzicht te krijgen in de economische ontwikkelin gen gedurende de rest van de eeuw. De groep stond onder leiding van dr. Vassily Leontief, Nobelprijswinnaar en hoogle raar in de economie aan de Universiteit van New York. Het onderzoek werd gro tendeels gefinancierd door Nederland. Als er geen maatregelen worden geno men ter bestrijding van de luchtverontrei niging zal de overschakeling in Zuid- In het rapport, dat „Project 2000” is genoemd, staat onder meer dat de econo- In Frankfort werd woensdag voor de dollar een koers vastgesteld van 2,4302 mark, de laagste van dit jaar. Dinsdag bedroeg de notering 2,4437 mark. De Franse frank bereikte het dieptepunt van 48,38 (dinsdag 48,98) mark per honderd. In maart, toen Frankrijk uit het Europese monetaire samenwerkingsverband de „slang” stapte, bedroeg de koers nog 56,68 mark, hetgeen betekent dat er in een half jaar tijd bijna vijftien percent van is af gegaan. In Parijs daalde de frank tot net boven de vijf frank per dollar. De lire daalde eveneens en het pond moest ook terrein prijsgeven. Holland zelfs leiden tot een overschrijding van de als aanvaardbare norm aangege ven grenswaarde voor zwaveldioxide in 1980. Als alleen al de elektriciteitscentra les in Rijnmond zullen overstappen van, het gebruik van aardgas op dat van stook olie met een zwavelgehalte van 1 percent zal de uitworp van zwaveldioxide stijgen met 45.000 ton. Overigens zal de omschakeling niet alleen een luchtvervuiling ten gevolge hebben door de uitworp van zwaveldioxi de maar ook door die van stikstofoxiden, zo blijkt uit het antwoord van de bewinds-z lieden. De eindigheid van de Nederlandse aard gasvoorraden en de problemen verbon den aan het op korte termijn importeren van aardgas in grote hoeveelheden maken het nodig bij het gebruik van aardgas als energievorm van hoge kwaliteit prioritei ten te stellen, aldus de ministers in hun antwoord. Nieuwe exportcontracten voor aardgas worden sinds een aantal jaren niet meer afgesloten. Ten aanzien van de voor binnenlands gebruik beschikbare hoeveelheden aardgas heeft minister Lub bers besloten de hoogste voorrang toe te kennen aan het kleinverbruik. Bij indu strieel gebruik zal aardgas worden gere serveerd voor hoogwaardige toepassing. - het naar verhouding vergroten van de invoer van ruwe olie en steenkool met een laag zwavelgehalte; - het verwijderen van het gevormde zwa veldioxide uit de rookgassen- Nu is de premiebouw in de praktijk al geen zaak van hoge inkomens of Iqxe huizen. Een radicale bezuiniging op de bijdragenpot, in de grootte-order van 25 percent, kan daarom ook de bescheiden inkomens of de bescheiden woningen niet ongemoeid laten, vreesde hij. Zonder Brussel met name te noemen, verklaarde mr. Brinkhorst dat „als ik lid van het Europese Parlement zou zijn, ik een vestigingsplaats zou kiezen die het dichtst ligt bij die waar de macht wordt uitgeoefend”. Rorento in trek In de eerste zes maan den van het op 1 maart begonnen boek jaar 1976-1977 van Rorento is er sprake geweest van een grote vraag naar de aan delen van dit beleggingsfonds. Er werden 1,5 mln nieuwe aandelen uitgegeven. Het vermogen nam toe van 220 mln tot 380 mln. De waarde per aandeel bedroeg eind augustus 113,30. Rekening houdend met de uitkering begin juni van 4,25 in contanten en 5 pet in aandelen, is de waarde sinds het begin van het boekjaar vrijwel gelijk gebleven, zo wordt in een tussentijds bericht gezegd. Rorento ver wacht evenals over het vorige boekjaar een bevredigende uitkering, zowel in con- Obligatielening NBM overtekend Op de 10,25 pet 15-jarige kapitaalobligatiele- ning 1976 van 50 mln uitgegeven door de Nederlandsche Middenstandsbank tegen een koers van 100 pet is voor een zodanig bedrag ingeschreven, dat de toewijzing zeer gering zal zijn, zo heeft de bank medegedeeld. 21 14 li I 23 15 1« 3 18 11 9 1« AMSTERDAM (DPA) Ondanks de zeer ingrijpende economische maatrege len van de regeringen in Italië, Frankrijk en Groot-Brittannië zijn de valuta’s van die landen op de wisselmarkten gisteren onder sterke verkoopdruk blijven staan. Ook de Amerikaanse dollar heeft daar te lijden van gehad. ASSEN (ANP) Het aanbod van koop huizen begint er wat minder rooskleurig uit te zien. Dit meent de president- commissaris van de Bouwfonds Neder landse Gemeenten, drs. G. van Veenen. Hij zei dit op de gisteren in Assen gehou den jaarvergadering van het fonds. Wie van deze ontwikkeling het eerst de dupe worden, zijn natuurlijk weer de mensen met een bescheiden inkomen. Zij zijn de eersten die door de prijsstijgingen de markt uitgereguleerd worden”, aldus drs. Van Veenen. Dit parlement, dat in meijuni 1978 vrij wel zeker voor de eerste maal recht streeks zal worden gekozen, houdt thans afwisselend plenaire vergaderingen in Straatsburg en (in mindere mate) in Luxemburg, en commissievergaderingen in Brussel. Het secretariaat-generaal is in Luxemburg. 2i 18 211 U 8 4- 5 22 375 18 91 43 71 I 8 I 3 2 b 5 8 7 4 .24 1,46 '.79 II 21 li 14 mische groei in de ontwikkelingslanden in de jaren tachtig en negentig krachtiger moet worden ten koste van een verminde ring van de groei in de geïndustrialiseerde wereld, het omgekeerde van de huidige ontwikkeling dus. „We zullen harder moe ten werken en minder moeten verbrui ken”, aldus prof. Leontief. De economische onderzoekers zijn tot de conclusie gekomen dat de wereld over voldoende hulpbronnen beschikt om tot 2000 in het levensonderhoud van zijn groeiende bevolking te voorzien, mits de ontwikkelingslanden krachtige pogingen in het werk stellen om hun agrarische produktie uit te breiden en te verbeteren. Het voedselvraagstuk van de wereld kan worden opgelost door de produktivi- teit van de landbouwgrond Te verdubbe len of zelfs te verdrievoudigen en door grote oppervlakken aan onontgonnen land in cultuur te brengen. Een evenwich tige economische ontwikkeling wordt niet belemmerd door onoverkomelijke mate riële barrières maar hoofdzakelijk door politieke, sociale en institutionele proble men, aldus het rapport. Wie nu en dan in zijn krant de pagina’s van de woningadvertenties opslaat, krijgt de indruk, dat de prijzen van oude en nieuwe woningen op hol zijn geslagen. Alleen al over het afgelopen jaar is er een prijsstijging van meer dan 20 percent geweest, een groei, die tweemaal zo hoog is als de reële stichtingskostenstijging. Een belangrijke oorzaak voor de prijsont wikkeling zal wel liggen in het achterblij ven van het aanbod, meende hij verder. iedereen het over eens, ligt bij de minister raad, die in Brussel bijeenkomt (en enkele malen per jaar in Luxemburg). De Euro pese commissie heeft alleen maar het recht voorstellen te doen (de raad kan slechts beslissen op voorstel van de com missie) en de derde instelling, het parle ment waarvan de leden thans nog door de nationale parlementen worden aange wezen mag in het algemeen slechts een niet-bindend advies over deze voorstellen uitbrengen. Het heeft wel een stem in het vaststellen van een klein deel van de begroting. In antwoord op een vraag die de oud- voorzitter van het parlement, het Tweede- Kamerlid Berkhouwer nadrukkelijk aan de voorzitter van de ministerraad stelde, of hij ook van mening was dat „op een gegeven moment, en afgezien van de hou ding der regeringen”, alle drie instellingen in dezelfde stad zouden moeten zijn geves tigd, verklaarde mr. Brinkhorst dat hij hierop „niet ontkennend zou willen ant woorden”. (Hij zei niet, en dit werd hem ook niet gevraagd, dat twee van de drie instellingen, de ministerraad en de com missie, al in Brussel zijn gevestigd). Om langer over aardgas te kunnen beschikken als schone brandstof voor ruimteverwarming en kleine bedrijven, veelal gevestigd in de woonomgeving en uitgerust met lage schoorstenen, moet het gebruik in de sector van de grote industrie worden afgeremd, menen de bewinds lieden. ontstaan in het aanbod van nieuwe koop woningen. In 1975 lag de produktie van nieuwe eigen woningen 8000 lager dan in het topjaar 1974. En over de eerste vijf maanden van 1976 al weer 4000 lager dan ovej- dezelfde periode van 1975. -Wat het aanbod van bestaande woningen betreft zijn ons geen recente cijfers bekend, maar we hebben de indruk dat dit in ieder geval de terugloop in het aanbod van nieuwbouw-koopwoningen niet kan com penseren. ,00 ,00 ,00 ,,00 ,10 1,50 1,00 ;,00 1,50 ,00a 1,00 1,00 1,00 >,00 DEN HAAG (ANP). Tot dusverre ia niet gebleken dat parallel-importen van geneesmiddelen schadelijke effecten voor de volksgezondheid hebben. Aldus het antwoord van staatssecretaris Hen driks van Volksgezondheid op vragen van het Tweede-Kamerlld Dees (VVD). Met parallel-importen worden bedoeld de importen van geneesmiddelen die in andere landen goedkoper zijn dan in Nederland. echnischt uiten val ersen. De dit moei euvel dt aan. NEW YORK (UPI, Reuter). De kloof tussen de rijke en de arme landen in de wereld kan in het laatste kwart van de twintigste eeuw aanzienlijk worden verkleind ais de rijkere landen bereid zijn zich geringe opofferingen te getroosten; op hun beurt zuilen de armere landen bereid moeten zijn tot ingrijpende sociale, politieke en institutionele hervormingen. Het Europese hof van Justitie deed onlangs de uitspraak dat de geest van EEG-verdragen geschonden wordt, als de parallel-importen belemmerd worden. Staatssecretaris Hendriks deelde mee, dat voorbereid wordt een regeling, gebaseerd op de wet op de geneesmiddelenvoorzie ning, waarin rekening gehouden wordt met de opvattingen van het Europese hof. DEN HAAG (ANP) Het Tweede- Kamerlid Van Dam (ARP) heeft de minis ter van Sociale Zaken gevraagd of het waar is dat op grote schaal aan jonge werknemers het minimum-jeugdloon wordt onthouden. Over dit probleem heb ben wij onlangs bericht. Als consequentie van dat beleid is voor een aantal van de grootste grootverbrui kers overschakeling van aardgas op stookolie of andere energiebronnen onvermijdelijk. Voor nieuwe elektrici teitscentrales zal geen aardgas meer wor den geleverd. Omdat overschakeling van aardgas op kolen of olie onvermijdelijk een slechte invloed zal hebben op de lucht kwaliteit is het volgens de minister van belang de bestaande bestrijdingsmetho- den te gebruiken. Voor de beperking van de totale zwaveldioxide-uitworp staan, zeggen de bewindslieden, drie wegen open: - het verwijderen van zwavel uit de brandstof, eventueel in een tweetrap- sproces: De vraag waar het parlement zijn zetel moet hebben wordt gecompliceerd door de pogingen die Frankrijk en Luxemburg in het werk stellen om het parlement blijvend te vestigen in Straatsburg en de stad Luxemburg. In Straatsburg vergadert het parlement al sinds zijn oprichting in het gebouw van de Raad van Europa, een organisatie waarbij, behalve de negen EEG-landen, tien andere Westeuropese landen zijn aan gesloten. Begin volgend jaar komt een nieuw gebouw van de Raad van Europa gereed waarvan de grote vergaderzaal geschikt kan worden gemaakt voor een gekozen parlement van 410 leden (thans 198). Het parlement is bereid voor 1977 voor de huur van dit gebouw ruim 1 miljoen gul den te betalen. Tegenover journalisten legde mr. Brinkhorst er sterk de nadruk op dat de kwestie van een definitieve vestigings plaats in de eerste plaats de verantwoor delijkheid van het parlement zelf is, „dat de kracht en de moed moet opbrengen zelf (ADVERTENTIE) tanten als in belastingvrije aandelen te kunnen doen. Pandbrieven De Tilburgsche Hypo theekbank heeft gisteren nabeurs de afgiftekoers van haar 10 percent pand brieven 1976 per 1979-1983 verhoogd van 100 tot 101 percent. De regeling beoogt waarborgen te schep pen, dat via parallel-importen in Neder- land in het vrije verkeer gebrachte geneesmiddelen beantwoorden aan de in het belang van de volksgezondheid te stel len kwaliteitseisen. DEN HAAG (ANP) De Bank voor Nederlandse Gemeenten is van plan over te gaan tot de uitgifte van een 9,75 pet 25- jarige obligatielening 1976 per 1987-2001 van 100 mln. Amsterdam, 13 okt. (ANP) De advies- koersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands bankpapier luiden: Amerikaanse dollar 2,50-2,60 Engelse pond 4,13-4,43 Belgische fr. (100) 6,43-6,73 Duitse mark (100) 103,00-106,00 Ital. lire (10.000) 26,00-30,00 Portugese esc. (100) 7,15-8,90 Canadese dollar 2,55-2?65 Franse fr. (100) 50,00-53,00 Zwitserse fr. (100) 102,75-105,75 Zweedse kroon (100) 58,25-61,25 Noorse kroon (100) 46,25-49,25 Deense kroon (100) 41,75-44,75 Oostenr. sch. (100) 14,61-14,91 Spaanse pes. (100) 3,58-3,88 Griekse drachme (100) 6,55-7,80 Finse mark (100) 64,75-67,75 Joegosl. dinar (100) 12,00-14,25 I Sprekend over het bericht, dat mogelijk per 1 januari 1977 de gemiddelde subsidie voor woningen in de „bijdragensector” met 25 percent omlaag moet vroeg hij zich af hoe men dat wil doen. Dat is nog niet duidelijk. Als ene mogelijkheid noemt men het alleen treffen van hoge inko mens, als andere het treffen van de wonin gen met hogere stichtingskosten. 10a )0 15 50 X) )0 X) )0e 10 70 30 M) 10 50 X) 50 30 DO 50 00 80 00 B0 00 00 00 40 00 00 00 X/ ft; ■I |M

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 21