g o 5 JE STAND p d SPORTIEF i SB ■MS fl W I B SPORT 197 6 1 4 OKTOBER 25 29 donderdag sa ■Q Onderschat Onaangenaam Verrast Fantasierijk Andersom Verschillen - A 1 Voorzichtig -7/ 1 7 'Al. lil» F, I I BLANCHFLOWER (Van onze sportredactie) 42 Aftakeling van het Nederlands elftal zet door (Van onze sportredactie) gelukt”. wedstrijden: «s. BERT BREVOORD (ADVERTENTIE) -i MARC SERNÉ 7;. Nederland België Noord-Ierland Ijsland 1 1 0 0 1 0 1 0 0 0 0 2 3-2 1*0 2-2 0-2 De opstellingen Ierland waren: taalvoetbal te' spelen, was het verklaar baar dat Nederland zijn eerste uitge speelde kans pas een minuut voor het rustsignaal van de Spaanse arbiter Mar tinez kreeg. van een ander tijdperk. Het is in ieder geval de beste start die wij ons in dit kwalificatietoernooi kondenwensen”. Cruijff: „We hebben ons niet als ware profs gedragen. Eigenlijk moet je zo’n voorsprong consolideren. Vooral als je ziet dat het niet loopt, zoals vanavond Maar we zijn blijven aanvallen. En dan krijg je dit”. - 2 1 1 2 3 2 1 0 Maar zelfs dit moment was symptoma tisch voor dit Oranje. Een schitterende breedtepass van de overigens matig acte rende Haan bereikte Cruijff, die de. bal in volkomen vrije positie onmiddellijk dood maakte., Zelden in zijn carrière heeft deze uitzonderlijke klassevoetbal- ler zo’n mogelijkheid niet benut. Maar het moest in dit duel domweg wel gebeuren dat zelfs Cruijff de voortreffe lijke Jennings op zijn pad trof. Best, een van de drie Noordieren die met een gele kaart werden bestraft (Ri ce en Nichol waren de anderen), was zelf aangenaam verrast over de manier waarop hij zich tijdens zijn eerste con frontatie op internationaal niveau sinds drie jaar staande had weten te houden. Het zwartharige idool beleefde'' vooral vreugde aan twee momenten in de wed strijd: de beide keren dat hij kans zag Johan Neeskens de bal tussen de benen door te spelen. ROTTERDAM Danny Blanchflower deed geen enkele moeite zijn opgetogen heid te verbergen. „Een geweldig resul taat, zonder meer”, straalde de voorma lige vedette van Tottenham Hotspur, die er stellig op had gerekend dat zijn Noordierse formatie door de door hem nog altijd mateloos bewonderde Oranje- pioeg zou worden afgestraft. Maar in plaats van een pak slaag, oogstte Noord- Blanchflower voerde terecht als be langrijkste factor voor het ongekende succes van zijn elftal aan, dat Nederland volkomen werd verrast door de aanval- Toch keerde het fortuin voor Oranje binnen één minuut. Eerst maakte Krol een typische goal, waar hij een patent op heeft. In pure wanhoop richtte hij van enkele meters buiten de 16-meter- lijn een formidabel afstandsschot, dat Jennings kansloos liet. Toen nauwelijks één minuut later Cruijff hoewel in de rebound al zijn frustaties af reageerde door ongelooflijk hard een voorzet van de één keer goed op snelheid liggende René van de Kerkhof af te ronden, leken de zaken zich toch weer ten goede te keren. Tot die fatale laatste minuten. Na McGrath, die in de beginfase Ne derland zo verrassend op achterstand zette, was het tenslotte de voor hem ingevallen Spence die de Noord-Ieren aan een gelijkspel hielp door een defen- sieblunder (afgerond door Treytel die de bal losliet) af te straffen. Over zijn gele kaart: „Ach, er was een opstootje tussen een man of zes. Dan pakt de scheidsrechter gewoon degene die het meest opvalt, en dat zal ik deze keer wel geweest zijn vanwege mijn lange haar. Waarom ik die kaart kreeg? Ik zou het echt niet weten. Vechten met Neeskens? Welnee, als er sprake van vechten was, dan was het zo dat Nees kens met mij vocht, en niet andersom”, aldus George Best. Zwartkruis: „Ik moet zeggen dat die Jennings wel alle geluk had die een fantastische doelman als hij toch wel verdient. Hij heeft een zege in cle weg gestaan. Hoewel ik dit niet als excuus wil aanvoeren”. 10- 11-76 26- 3-77 11- 6-77 31- 8-77 4- 9-77 21 -9-77 12- 10-77 26-10-77 16-11-77 De verrassing is een feit: 0-1 voor de Noordieren. Op de bovenste foto de rake kopbal van McGrath, onder de verslagenheid in beeld gebracht door Ruud Krol. ROTTERDAM. Enquêtes over Ar gentinië zijn in. Zelfs de spelers van het Nederlands elftal hebben zich in het recente verleden al uitgelaten over de politieke en economische chaos die een wereldkampioen voetbal in 1978 in dit Zuidamerikaanse land tot een uiterst onzekere zaak bestempelen. Maar het is de vraag of Nederland zich überhaupt nog erg druk hoeft te maken over eventuele deelname aan ’s werelds be langrijkste voetbaltoernooi. Maar acties met Cruijff mislukken op een fractie om de doodeenvoudige reden dat ik nu al een aantal jaren niet meer met hem heb samengespeeld. Bij Ajax kwam dat niet voor. Daar stond je iedere week met elkaar in het veld. In een wedstrijd als vanavond, waarin het net niet lukt, is dat precies het verschil tussen winst en zelfs een dom gelijkspel als nu”. Vooral in de tweede helft creëerde Nederland een aantal fantasierijke kan sen. Van der Kuylen, ingevallen voor Geels („Niets lukte vanavond en dan zie je nog iemand warmlopen ook, zodat je weet dat je er toch uit moet”), bracht wat meer vaart in de acties, maar han delde toch ook weer uiterst onbesuisd door een voorzet van Krol ongelooflijk hard naast te schieten. Ruud Geels in duel met Hunter. De Ajacied voldeed in dit duel zo matig dat bondscoach Zwartkruis hem verving. Acties van Cruijff duurden net een fractie van een seconde te lang, en de individuele verrichtingen van een Ren senbrink werden ook herhaaldelijk on derbroken door de Noordierse defensie. En aangezien er ook tactisch (na rust, toen René van de Kerkhof voor zijn broer Willy inviel en Jansen als back kon gaan spelen, ging dat beter) wel het een en ander aan mankeerde bij Neder land om ook maar bij benadering het in het verleden zo veelvuldig geroemde to- „Zo kent de wereld Noord-Ierland niet meer”, glunderde de beminnelijke Blanchflower. „De laatste jaren was het zo, dat we steevast begonnen te verdedi gen en dan maar zagen hoe ver we zouden komen. Dit is hopelijk het begin Blanchflower had ook kunnen zeggen dat Nederland blij mocht zijn dat het de openingsfase zonder een beschamende achterstand was doorgekomen. Want na de verrassende openingstreffer van McGrath bij Tottenham Hotspur niet Best: Zoals het in de eerste helft liep, zo wil ik het voetbal graag spelen. Na de rust werden we naar achteren ge jaagd en was het vooral een kwestie van achter de Nederlanders aan rennen. Dat is een manier van spelen die ik bepaald niet ambieer, maar je moet wel wat. Overigens vond ik Nederland beslist niet slecht spelen. Dat kunnen de mensen hier in Rotterdam nu wel vinden, maar ik ben zo vrij te zeggen dat het een attractieve wedstrijd is geweest, waarin wij Nederland min of meer ons speltype hebben opgedrongen”. Voor Danny Blanchflower en zijn team doemen nu ineens, redelijk lijkende perspectieven op met betrekking tot het bereiken van de eindronde, maar de Noordier wenst de underdog-positie waarin hij zich de afgelopen dagen zo gretig manoeuvreerde, vooralsnog niet te ondergraven. „Volgende maand spelen we in Luik tegen België. Mijn grootste probleem is ook dan of ik weer een behoorlijk' team bij elkaar kan scharre len. Ik zal weer bij alle managers moe ten soebatten om spelers af te staan. De Engelse voetbalbond is eigenlijk mijn belangrijkste tegenstander. Zo weet ik nu al dat de FA niet bereid is een wedstrijd van Arsenal die voor 10 no vember genoteerd staat (de dag van België-Noord-Ierland) te verschuiven”. Als uitblinkers van zijn elftal noemde Blanchflower met name de voortreffelij ke doelman Jennings en vleugelaanval- ler Anderson, maar hij zweeg over Ge orge Best, de man die toch vooral in de eerste helft (halverwege die periode nam Neeskens de bewaking van hem over) een overduidelijk stempel op de wed strijd had gedrukt. Blanchflower: „Ach, George is een klasseman. Of je nu twee of tien jaar uit de roulatie bent geweest, als je echt talent hebt, ben je zo terug. Ik had niet anders verwacht.” Blanchflower was vriendelijk genoeg om het Nederlands elftal als het duide lijk betere team te kwalificeren. Hij heeft ook na de door de zeer goed gevulde Feyenoord-Kuip met afgrijzen begroete puntendeling geen kwaad woord over voor de Nederlandse forma tie. „Natuurlijk raakte Nederland wat NEDERLAND: Treytel; Willy van de Kerk hof (René, van de Kerkhof), Van Kraay, Rijsbergen, Krol; Neeskens, Jansen: Haan, Cruijff, Geels (Van der Kuylen), Rensenbrink. NOORD IERLAND: Jennings; Nicholl, Jack- son, Hunter, Rice; Hamilton, McCreery; Best, McIlroy, Me Grath (Spence), Anderson. Arbiter: Martinez (Spanje). Toeschouwers: 55.000. gefrustreerd. Het stond al zo snel met 1- 0 achter, en het kon aanvankelijk geen vat op ons spel krijgen, doodeenvoudig omdat het niet op zoveel aanvallend tegenspel was berekend”. Dat ligt niet aan zijn capaciteiten, integendeel zelfs, maar het feest van de legendarische Hollandse voetbalschool is definitief voorbij. Hoewel de bondscoach zelf dat, wellicht tegen beter weten in, anders ervaart. „Ik zou toch echt niet Willen beweren dat onze kansen op Ar gentinië nu al verkeken zijn”, aldus Zwartkruis. „We gaven vooral in de eerste helft veel te veel ruimte aan die Ieren. Als we onmiddellijk zo hadden gevoetbald als na de rust, dan hadden We met ruim verschil gewonnen”. eens een vaste keus voor het eerste elftal waren er twee zeer alerte mo menten van doelman Eddy Treytel nodig om de behalve aanvallend ook zeer zelf verzekerd spelende Noordieren van een sensationeler scoreverloop af te houden. Treytel rekte zich in de beginfase met succes naar een knap schot van Best (vooral in de openingsfase imponerend met een paar lepe acties zijn aanvan kelijke bewaker Willy van de Kerkhof wist niet waar hij het zoeken moest) en drukte met de vingertoppen een kopbal van alweer McGrath naast het doel. Blanchflower: „Ja, die eerste helft. Toen liep het eigenlijk wonderlijk goed bij ons. Het was uiteraard te verwach ten, dat Nederland vooral na de rust terug zou komen, maar hoe belangrijk het is om aan te vallen wanneer dat maar mogelijk iS' zag je weer in de slotfase. Derek Stence, de enige aanval ler die ik nog achter de hand had, drukte er dan toch maar eentje in. Ja, een wonderlijke zaak”. Hoezeer Blanchflower moest wennen aan de weelde van een gelijkspel tegen de vice-wereldkampioen, getuigt zijn visie over de Nederlandse stormloop die de Noordieren binnen twee minuten van de verrassende voorsprong beroofde. „Na die twee doelpunten van Nederland wa ren we rijp voor meer tegentreffers. En ook dan zou ik niet hebben geklaagd. Het klinkt misschien gek, maar met een 3-1-nederlaag zou ik nauwelijks minder tevreden zijn geweest dan met deze 2-2”. Neeskens, de latere bewaker van de door de Nederlanders zeer onderschatte Best: „Het is toch nog steeds een klasse- voetballer. Ik kon hem werkelijk geen seconde met rust laten of een bal laten aannemen. Hij speelde zelfs twee keer de bal tussen mijn benen door. En ik moet eerlijk toegeven dat dit nog mdar’ erg weinig spelers in Europa ooit is .Oranje” meende in het duel tegen Noord-Ierland. recht te heb ben op twee strafschoppen. Op bovenstaande fotc een van de gelukt”. bedeelde overtredingen gemaakt door aanvoerder Rice tegen Rensenbrink. Arbiter Martinez zag er geen penalty in, evenmin als bij het tweede geval waar Johan Cruijff bij betrokken was. Best, die na rust conditioneel ver te rugzakte, was een openbaring waar Ne derland in de verste verste geen rekening mee had gehouden. Zoals de stug verde digende elf van Danny Blanchflower, die Nederland op het middenveld al met vijf spelers opving, zich in zijn totaliteit als een uiterst logge tegenstander voor dit Nederlands elftal ontpopte, waar Or anje nauwelijks raad mee wist. Op zich hoeft het 2-2 gelijkspel tegen I Noord-Ierland natuurlijk nog niet fataal ;e zijn voor Nederlands uiteindelijke eindoverwinning in groep vier, waarin 7. 3elgië zo langzamerhand toch wel een «ft Maar juist deze details heeft Neder land niet meer in de hand. In de grote dagen van Ajax, Feyenoord en het Ne derlands elftal, dat uit enorme clubmo- ten van deze superelftallen bestond, werd er door de spelers zelf van tactiek veranderd tijdens de wedstrijd. Met le gendarische spelers als Keizer, Van Ha- negem, Cruijff en Rensenbrik was het slechts een futiliteit. Nu duurde het tot na de rust voordat Willy van de Kerkhof, die tegen België als middenvelder een openbaring was, door had dat hij als rechtsback kansloos was tegen George” Best. Wat zou een Suurbier een oplossing hebben betekend voor dit knelpunt in de Nederlandse defensie, waarin Van Kraay, zoals ge woonlijk wanneer Nederland het spel niet kan maken, weer uiterst matig als laatste man acteerde. „WONDERLIJKE ZAAK” Programma komende BelgiëNcord-Ierland BelgiëNederland IjslandNoord-Ierland NederlandIjsland België—Ijsland N oord-IerlandIJ sland Noord-IerlandNederland NederlandBelgië Noord-IerlandBelgië Cruijff beweert nog steeds dat hij ei in 1978 in Argentinië tijdens de wereld kampioenschappen zeker niet bij zal zijn. Het is een navrant detail dat dit noodgedwongen ook voor de andere Oranje-klanten wel eens kan gelden. Wat dat betreft, kan de kater van Rot terdam voor de vice-wereldkampioen van West-Duitsland wel eens onaange namere consequenties hebben dan me nigeen op dit moment kan bevroeden. Legenstander van formaat gaat worden. Haar de realiteit is dat er aan dit [elijke spel tegen deze underdog een 'F+c lantal uiterst onaangename consequen- -yjr ties zitten. Zeker indien men zich reali- D/O -seert dat de beide Spaanse gangmakers van dit Oranje, Johan Cruijff en Johan Neeskens, in maart in Brussel niet van de partij zullen zijn wanneer Nederland lijn eerste kwalificatieduel tegen België speelt. Neeskens: „Naast het feit dat ik in leze wedstrijd een gele kaart heb gekre sen, valt die interland tegen België op jen zondag, en is het uitgesloten dat wij ran de partij zullen zijn. We hebben er selfs al met Michels over gesproken. Barcelona geeft beslist geen toestem ming”. De grote tijden van het Nederlands voetbal lijken zelfs sneller tot het verle- ien te gaan behoren dan aanvankelijk al moest worden gevreesd op grond van ie verrichtingen van de clubs in de vaderlandse competitie en door de diver se Europa-Cupvertegenwoordigers. Het lijkt na deze eerste tegenslag in de ïwalificatieronde misschien een wat op portunistische stelling, maar de realiteit s dat het Nederlands elftal zich in de aanloop tot het fantastische wereldtoer- looi in West-Duitsland vergelijkbare -sleutel wedstrijden tegen Ijsland en Noorwegen achteloos besliste met tot de verbeelding sprekende doelcijfers. Maar zelfs die tijden zijn blijkbaar voorbij. Ierland het beste resultaat sinds de we reldkampioenschappen van 1958 in Zwe den, toen een kwartf'inaleplaats werd bereikt en gastheer Zweden niet zonder moeite een einde maakte aan de illusies van de voetbalvertegenwoordigers uit Ulster. Arie Haan: „In grote lijnen heb je misschien nog wel dezelfde voetballers als in 1974 in Duitsland, maar ze spelen wel allemaal bij een andere club. De speelstijl van Barcelona lijkt niet op die van Feyenoord. En de manier waarop Anderlecht voetbalt, valt niet te verge lijken met het voetbal zoals PSV dat speelt. Dat merkte je vanavond ook. Ik weet precies hoe Robbie Rensenbrink reageert. <7 lende instelling van de Noordieren, die vooral in de eerste twintig minuten als grootvorsten liepen te voetballen en de Nederlandse defensie meermalen voor schut zetten. van Nederland en Noord Wat dat betreft kan Zwartkruis beter maar helemaal niet meer met de heren Hogewoning en Zwikstra van het sectie- bestuur betaald voetbal gaan praten over contract verlening, want de man legt zijn hoofd op het schavot. Hij kan zich beter onmiddellijk tot kapitein bij de luchtmacht laten bevorderen en zich alvast gaan verlekkeren aan zijn wel- vaartspensioen, want bij het Neder lands elftal komt hij net enkele seizoe nen te laat. ■<- u even snel iets dat niet Als u even gauw'n y boodschap moet doen y Maar even snel niet meer doen is daarom onze bood schap. De politie.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 25