Haagse wethouder wil hasjhandel legaliseren 1 in jongerencentrum Voor eerste bewoners en dan dit noq moet tijdelijk in reservepot „Eén miljard van rijksuitgaven OLGA Wiegel draaide plaat over falend beleid weer af Tegenbegroting van VVD is 99 verdwijntruc’' zir- 9 H H OPZIENBARENDE EIS VAN CDA: R 1 een miljoen gulden aan prijzen 1 D O 19 7 6 BINNEN- EN BUITENLAND OKTOBER 2 DONDERDAG 1 4 HANS V.D. DOEL: I (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De regering gaat ervan uit dat de loononderhande lingen van dit najaar in vrij overleg tusdsen werkgevers en werkne mers zullen plaatsvinden. Wel zal de regering ervoor waken dat de stijging van de lonen binnen de gestelde grens van 1,5 percent blijft. Daarnaast is de regering van plan de minimumlonen per 1 januari extra te verhogen, om de achterstand die in de loop van dit jaar is ontstaan in te lopen. Te winnen in de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven Poging Schoon I Trekvogels Industriebond Protest Defensie Verongelukt Prijs w wap hee: vers deft ontl was deb - Reflector voor schoen 4000 Jaar oud Gaswolk (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De KVP wil dat de regering de uitgaven voor volgend jaar met 1 miljard gulden vermindert en voorlopig in een reservepot stopt. Pas in het voorjaar, als meer zekerheid bestaat over de financiële ruimte voor het Rijk, kan de 1 miljard eventueel alsnog besteed worden. De KVP’er Notenboom legde dit voorstel gisteren mede namens ARP en CHU op tafel bij de voortzetting van de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer. Huurverhoging Amnesty International Draagvlak Den Uyl verzet zich fel tegen aantijgingen VVD het weerj Vooruitzichten voor zaterdag: Weinig verandering in het huidige weertype en (ADVERTENTIE) E’ i i i Premier Den Uyl zei dit gisteravond tijdens de Algemene Beschouwingen in de Tweede Kamer. Den Uyl nam verder twee suggesties over die KVP-fractievoorzitter Andriessen in eerste termijn ten aanzien van het inkomensbeleid heeft gedaan. De afstand tussen minimum-inkomens en modale inkomens, die volgens Andriessen te veel naar elkaar zijn toegegroeid, zal de regering aan een zorgvuldige bescouwing onderwerpen. Voorts is zij bereid de topinkomens niet alleen aan te pakken in de overheidssfeer zelf, maar ook in het bedrijfsleven. Premier Den Uyl merkte wel op dat, voor er maatregelen komen, eerst overleg moet plaatsvinden met de betrokken partijen. Den Uyl verzette zich met kracht tegen het betoog van oppositieleider Wiegel als zou het in Nederland, in tegenstelling tot het buitenland, alom „kommer en kwel” zijn. Den Uyl signaleerde dat de groei van de werkloosheid in Nederland de laatste drie jaar geringer is dan in andere West- europese landen en de inflatie, op West- Duitsland na, lager. Dit ondanks het feit mist mist mist zw.bew. l.bew. zw.bew. l.bew. geb.bew. l.bew. l.bew. regenbui onweer l.bew. motregen regen h.bew. motregen zw.bew. sneeuw regen motregen zw.bew. mist regen zw.bew. onbew onbew. zw.bew. h.bew. sneeuw regen l.bew. h.bew. h.bew. regen zw.bew. l.bew. geh.bew. l.bew. h.bew. zw.bew. 16 15 14 13 14 16 16 12 16 13 11 25 5 10 18 12 10 12 0 11 11 13 3 15 0 16 21 22 15 5 0 0 2 0 20 0.1 25 0 0.1 10 0 0 0 15 De tegenstelling die de VVD oproept, dat de regering wel offers vraagt maar zelf niet bereid is te bezuiningen, noemde Den Uyl vals. De laatste twee jaar heeft de regering belangrijke besnoeiingen op de. begroting aangebracht en met bloedend dat er een grote prijsdruk is opgetreden vanuit het buitenland en Nederland onder meer te maken heeft gehad met een groot immigratieoverschot, vooral vanuit Suri name. Van der Doel illustreerde zijn betoog jnet het voorbeeld van de investeringssub sidie. Het Kabinet-Den Uyl wil deze aan de ondernemers geven in de vorm van een subsidie. De VVD wil dit doen in de vorm van belastingverlaging. „Investeringssub sidie is een uitgavepost en belastingverla ging is een inkomenspost. In werkelijk heid wordt er niets bezuinigd. Er veran dert niets, alleen boekhoudkundig", aldus de Amsterdamse hoogleraar. Na het rijtje bezuinigingen van de VVD op deze manier te hebben nagelopen kwam Van der Doel tot de conclusie: „Deze hele begroting van de VVD is in mijn ogen één grote verdwijntruc. De overheidsuitgaven verdwijnen, maar ze komen op de één of andere manier terug bij de mensen in de vorm van lastenverho gingen". hart bepaalde ontwikkelingen terugge draaid. Het is daarom onjuist te zeggen dat de regering mooi weer heeft gespeeld, aldus Den Uyl. Notenboom noemde de, risico’s die de regering neemt in de Miljoenennota té groot om het beleid ongewijzigd uit te voeren. Hij herinnerde het kabinet eraan In een „woest en ledig” landschap wordt in de zuidwestpunt van Zuidelijk Flevoland het nieuwe café-restaurant van Almere-Haven uit de grond gestampt. Eind november worden de eerste woningen in de nieuwe gemeente opgeleverd. De nieuwe bewoners hebben dan in ieder geval de gelegenheid even de verhuisrommel te ontvluchten. De socialist Dolman hield een krachtig pleidooi voor arbeidstijdverkorting als middel om de werkloosheid terug te drin gen. Hij verweet de regering dat zij in de Premier Den Uyl en minister Duisenberg achter de regeringstafel tijdens de Algemene Beschouwingen in de Tweede Kamer. democratische partijen duidelijk- laten doorschemeren dat zij een huurverhoging van zeven percent beslist te laag vinden. Notenboom zei het griezelig en niet ver antwoord te vinden om als financierings tekort voor de totale overheid voor rond 1980 een norm aan te houden, die duide lijk uitgaat boven wat de Nederlandsche Bank maximaal verantwoord acht. vooral de personele sfeer raken en minder de materiële sfeer. Hij wees het CDA- verwijt, dat het kabinet met de begroting 1977 het defensiebeleid op de tocht zet, van de hand. De beloften die zijn gedaan in de defensienota 1974 worden op dit ogenblik volgens de minister-president wel nagekomen, hoewel sommige onder delen naar achter en andere naar voren moesten worden geschoven, aldus de pre mier. Olga maakt 't ttereikbaar De Amsterdamse politie heeft gisteren een 67-jarige man uit die stad aangehou den die had geprobeerd zijn slapende zes- tigjare vrouw te verbranden. De vrouw, die nog net op tijd wakker werd, wist zelf de vlammen te doven met een pannetje water. Ze ligt nu zwaar gewond in een ziekenhuis. Voor het gebeurde hadden man en vrouw ernstige ruzie gehad, zo wisten buren te vertellen. Zwitserland kan worden beschouwd als het schoonste land van West-Europa. Iedere Zwitser produceert per jaar maar 150 kilo huisafval. Dit is gisteren bekend gemaakt op een bijeenkomst van afvalex- t perts, die in Stuttgart is gehouden. Het slechtst komen de inwoners van Luxem burg er af. Zij leveren ieder per jaar wel 400 kilo huisafval. Nederland waar ieder- j een per jaar 270 kilo huisvuil laat afvoe ren, ligt met landen als Engeland en Frankrijk in de middenmoot. Italië en West-Duitsland staan wat gunstiger op de lijst: in deze twee landen produceren de i inwoners ieder 200 kilo huisvuil per jaar. In de afgelopen dagen zijn duizenden watervogels omgekomen in het water van een meertje bij de plaats Ferrari. Het meertje, dat wordt gebruikt als een reser vaat voor trekvogels, is door een natuur lijk proces van ontbinding van organische stoffen ernstig vervuild. Men overweegt een zuiveringsinstallatie aan te brengen. Als het niet gauw gaat regenen, zal men ook nog extra water aanvoeren. Het meer tje wordt op het ogenblik bezocht door duizenden watervogels die op weg zijn naar warmere streken. De Industriebond NW heeft voor het komende jaar op twee ton na 35 miljoen gulden nodig om het bondswerk te kun nen financieren. Om de begroting sluitend te krijgen, is nu de contributie verhoogd. Drie studentenvakbonden hebben een verklaring gepubliceerd waarin zij protes teren tegen de staatsgreep in Thailand waarbij zeker 40 studenten omkwamen en duizenden gevangen werden genomen. De ASVA (Universiteit van Amsterdam), de SRVU (Vrije Universiteit Amsterdam) en de USF (Rijksuniversiteit Utrecht) eisen van de Nederlandse regering dat geen steun meer wordt verleend aan het mili taire bewind en dat de banden met het regime worden verbroken. Vanmiddag hebben de drie studentenorganisaties gedemonstreerd bij het nationaal ver keersbureau van Thailand in de Amster damse Leidsestraat. d« ox re re ge d< er Den Uyl weigerde in te gaan op de eis van het CDA om op de defensiebegroting 100 miljoen gulden meer uit te trekken. De premier benadrukte dat de bezuinigingen op dit departement voor het volgend jaar De 9-jarige J. van Erp uit Amstelveen is met zijn fiets gevallen en onder het aan- hangwagentje van een auto terechtgeko men. Hij overleed in het VU-ziekenhuis aan zijn verwondingen. Directeur De Jong van het Antoni van Leeuwenhoekziekenhuis in Amsterdam heeft gisteren de professor Muntendam- prijs ontvangen. Deze prijs werd twee jaar geleden ingesteld door het Koningin Wilhelminafonds en is bestemd voor men sen die zich hebben onderscheiden op.het gebied van de kankerbestrijding. De prijs, een penning met oorkonde, werd dit jaar voor het eerst uitgereikt. re er mi ge re re co or or gr a t 6 l I J I. Amsterdam □eBilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zuid Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg mist Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Las Palmas New York Tel-Aviv Tunis D sole ker: bee Het geb nen D een met ven geb die niet stro gee- tan1 voh Het Rijke Slapen wzw z wnw w.st. zw nw nno zzw no wnw o wnw w w.st. n wnw z wzw I 1 15 16 15 12 14 2 20 13 23 15 11 Is Stat ken. rakt maa gon ,,wa te d I de na ce be eei de de Zi. rir 10 19 27 23 12 19 6 16 28 20 21 6 24 10 24 26 7» ozo zzo z zw zo zzo zo zw zo z zo zzo nnw z zw zzo w w ono w.st. 0 w w.st. zzo De arrestatie van Den Haring was voor de rest van de staf aanleiding het centrum te sluiten „net zo lang totdat er van gemeentewege een oplossing komt: of gelegaliseerde drugverkoop, of iedere avond twee politie-agenten om te contro leren want wij kunnen en willen de ver antwoordelijkheid niet meer dragen”, aldus de staf. Voor een deel van de bezoe kers was dit in eerste instantie aanleiding een demonstratie te houden tegen het beleid van de politie en justitie. Hierbij vielen enkele arrestaties. Daarna hebben een dertigtal vaste bezoekers Het Paard van Troje bezet. De bezoekers vinden dat zij niet de dupe mogen worden van een conflict tussen staf en gemeente. „Het is ons centrum en daar willen we binnen kunnen”, zo zeggen de bezetters. dat het in het voorjaar van ’74, direct na de oliecrisis, ook een blokkering van uit gaven ter grootte van 750 miljoen heeft voorgesteld. Nu is de tijd daar opnieuw rijp voor, zowel om het financieringste kort terug te brengen, <4,ls om de werkgele genheid te stimuleren, zo meende Noten boom. Veilig Verkeer Nederland introduceert volgende maand in ons land een „schoen- reflector”, die belangrijk moet bijdragen in de veiligheid van de voetganger in het donker. De witte reflector, die bestaat uit een strip die in de holte tussen hak en zool van de schoen moet worden geplakt, kan door een automobilist al op een afstand van 150 meter worden opgemerkt. In een bouwput in het Drentse Rolde zijn deze week drie klokbekers uit de klokbekercultuur (ongeveer 1800 voor Christus) gevonden. Eén van de bekers is vrijwel gaaf. Archeologen van de Gro ningse universiteit deden de vondst in de resten van twee graven. De opzienbarende eis van de CDA- partijen zal ongetwijfeld op verzet stuiten (van minister Duisenberg van financiën, die vandaag nader op het voorstel zal ingaan. Hij staat op het standpunt dat het kabinet al genoeg bezuinigingen heeft aangebracht en dat de collectieve voorzie ningen niet met minder dan 1 percent mogen stijgen. Het voorstel van, Noten boom om de uitgaven met 1 miljard te blokkeren, wordt in Den Haag gezien als een poging uit CDA-kring om de weg te effenen voor hun plan de collectieve sec tor niet met 1 percent, maar met 0,7 per cent te laten toenemen. i Een lekkende tankauto met lp-gas bij het station van Apeldoorn, heeft gister middag enige tijd het treinverkeer tussen Apeldoorn en Barneveld belemmerd. Hoewel het lek om twee uur in een kwar tier was gedicht, werd uit veiligheidsover wegingen het treinverkeer pas een uur later hervat. Tegen die tijd was de gas wolk, die in de buurt van het spoor bleef hangen, geheel opgelost. DEN HAAG (ANP). De Haagse wethouder voor jeugdzaken, sport en recreatie P. Vink, stelt voor in het jonge rencentrum Het Paard van Troje een „huisdealer” aan te stellen. Deze huisdea- ler zou dan in het centrum soft-drugs (hasj en marihuana) moeten gaan verko pen tegen niet te hoge prijzen. Op die manier moeten de hard-drugs buiten Het Paard van Troje gehouden worden, aldus de wethouder in een discussienota. De nota zal nog door B. en W. behandeld moeten worden en daarna in de gemeen teraad aan de orde moeten komen. VRIJDAG 15 OKTOBER Zon- en maanstanden Zon op 7.05 uur onder 17.46 uur Maan op 22.41 uur onder 13.33 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 7.36 uur en 19.52 uur Laagwater 3.10 uur en 15.28 uur Weer in binnen- buitenland d 3 SS 5 4 8 9 6 5 5 9 10 6 4 17 10 13 11 7 10 8 -5 10 9 17 7 9 MS <C «SS 83? P 0 0.2 0 4 0 0 0 6 0 0 0.1 12 0 0.1 9 0 8 0.2 0.3 8 0.4 2 29 5 Olga brengt Het Rijke Slapen nu in totale harmonie. Voor mensen met oog voor schoonheid bedacht Olga iets geheel nieuws: de Harmony-look voor slaapkamers. Dat is: Olga’s beroemde springbox superbed - lits-jumeaux of tweepersoons met bij passende kussens, hoofdborden, sluimer- rollen, spreien en gordijnen. Dat moet u zien, voor u ook maar iets aan uw slaapkamer gaat vernieuwen. Zend dus uw naam en adres met daarbij ƒ1,- aan postzegels, in een als brief gefrankeerde envelop naar Olga en u ontvangt een uitgebreide, kleurrijke brochure van 24 pagina’s. Olga Postbus 16, Leiden. goede begeleiding krijgen, aldus wethou der Vink, bijvoorbeeld door de Haagse drugadviescommissie. De wethouder hoopt dat door de aanstelling van een huisdealer ook de interne moeilijkheden bij het jongerencentrum opgelost zijn. De coördinator van Het Paard van Troje, Peter den Haring, is begin deze maand gearresteerd omdat hij het goed vond dat in het centrum drugs werden verkocht. „Terwijl we alleen door de verkoop van kwalitatief goede en niet te dure soft drugs de louche handelaren buiten wilden houden”, aldus Den Haring. Het experiment gelegaliseerd soft drugs te gaan verkopen moet wel een De regering vindt een huurverhoging van zeven percent per 1 april volgend jaar voldoende om de gevolgen van de kosten stijgingen op te vangen. De Kamer heeft onlangs een voorstel van staatssecretaris Van Dam van Volkshuisvesting afgewe zen om de huurverhoging uit te stellen tot 1 juli. Van Dam wilde de huren op 1 juli met acht percent verhogen. De regering zal zich nu volgens Den Uyl op korte termijn beraden over een nieuw voorstel voor de huurverhoging. Hij noemde het beperken van de huurverhoging van groot belang voor het terugdringen van de infla tie. In eerste instantie hadden de christen- Aantaluren zon: 0 tot 5. Minimum temperatuur: omstreeks 9 graden. Maximum temperatuur: omstreeks 15 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 percent. WEERRAPPORTEN Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het Koninklijk Nederlands Verbond van Drukkerijen zal in Twente van 15 oktober tot 15 november een groot scheepse campagne worden gevoerd ten behoeve van Amnesty International. De gezamenlijke Twentse drukkers zullen in een oplage van 100.000 stuks een gratis folder over Amnesty Internatinal ver spreiden. Voorts zullen zij 100.000 loten aan de man brengen, waarvan de opbrengst bestemd is voor het werk van Amnesty International. O M C begroting voor volgend jaar wat al te gemakkelijk over dit punt is heengelopen. Dolman voerde aan dat tot dusver een trend van 1,5 percent arbeidstijdverkor ting per jaar bestond. Nu de 40-urige werkweek vrijwel is verwezenlijkt, maakt de regering pas op de plaats met een half percent. „Waarom halt houden bij 40 uur”, zo vroeg Dolman zich af. Vroeger gold dat als ideaal, maar alleen al de veel langere reistijden van tegenwoordig heb ben daar het nodige van afgeknabbeld. Zowel qua voorkeur bij de mensen als uit het oogpunt van de werkgelegenheid komt de arbeidstijdverkorting bij voor-? rang in aanmerking, aldus Dolman. Mindqr loonkosten, en daardoor ook mindere stijging van de sociale lasten, het zoveel mogelijk beperken van het aantal mensen dat een uitkering krijgt en hogere belasting- en premieopbrengsten, noemde Dolman noodzakelijk voor een herstel van de economie. De VVD stelde zich op het standpunt dat alleen het verder terugdringen van de overheidsuitgaven en het beperken van de druk van de collectieve lasten de werk loosheid en de inflatie kunnen verminde ren. De beperking tot een groei van maxi maal 1 percent, die de regering zich ten doel heeft gestéld, is bij lange na niet voldoende, aldus WD-woordvoerder Van Aardenne. Het heeft volgens hem geen zin vooraf een norm te stellen, zoals de 1 percent van de regering of de 0,7 percent van het CDA. De lagere WD-cijfers (de WD wil de collectieve lasten pas op de plaats laten maken) noemde hij geen norm vooraf, maar de uitkomsten van een beleid, dat nodig is om de werkgelegenheid veilig te stellen en de inflatie verder terug te drin gen dan het kabinet doet. Van Aardenne diende een tweetal moties in om zowel de totale rijksuitgaven als de stijging van de collectieve voorzie ningen terug te brengen. Beide moties zijn een poging het CDA te dwingen zich uit te spreken over de punten waarop het CDA tussen het kabinet en de WD in staat. Verwacht wordt echter in Den Haag dat het CDA beide moties zal verwerpen met het argument dat de bezuinigingsplannen van de VVD in de ogen van het CDA veel te ver gaan en de moties een duidelijke politieke bedoeling hebben. De financiële woordvoerder van de PPR, dr. Leo Jansen, zei een blijvend begrotingstekort van 3,4 percent van het nationaal inkomen te hoog te vinden. Hij pleitte er daarom voor de investeringsre- kening van 4 miljard met zo’n 1 a 1,5 miljard te verminderen. Dit bedrag mag pas worden uitgebreid als vaststaat dat de geplande investeringen voor de toekomst ook echt belangrijk zijn, zo meende hij. Den Uyl betoogde dat het geen kwaad kan deze feiten naar voren te brengen „nu de heer Wiegel weer zijn plaat afdraait dat het beleid heeft gefaald”. Wel erkende hij dat het draagvlak van onze economie te smal is geworden, waardoor het peil van de collectieve voorzieningen in gevaar dreigt te komen. Een nullijn wijst de rege ring echter van de hand, omdat de sociaal zwakkeren daarvan de dupe zouden worden. HILVERSUM (ANP). Hans van der Doel, hoogleraar in de economie aan de universiteit van Amsterdam, heeft de tegenbegroting van de VVD een boek houdkundige truc genoemd. Volgens Van der Doel is het echte verschil tussen de begroting van het kabinet-Den Uyl en die van de VVD slechts een half percent van het nationale inkomen. Het voormalig lid van de Tweede-Kamerfractie van de PvdA deed deze uitspraak in Vara’s actu aliteitenprogramma „Dingen van de dag”. ■F- 7

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2