Deel apparaten zo modern dat NAVO er nog niet over beschikt HAND IN HAND. Basken klagen over terreur NA VO-bevelhebber Schnell staatssecretaris defensie in Italië Weer bevingen en watersnood Palestijn dreigt met „wanhoopsacties Suriname wil uit isolement" „rechtse” 99 REPRESAILLES NA DOOD ARALUCE EERSTE KEER IN GESCHIEDENIS BONDSREPUBLIEK: SYRIË ZOU DERDE LIBANEES OFFENSIEF VOORBEREIDEN Jordanië levert lid Japanse Rode Leger uit IRA-leider krijgt anderhalf jaar Sprinkhanenplagen dreigen weer DUR WEE-DREES HOE ZWEMT-IE? Arrestatie in zaak Franse „rioolroof” BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 6 OKTOBER I 4 2 otest Arabische top Wanhoop (Van onze redacteur in Washington, Henk Kolb) WASHINGTON. Niet alleen de Russen vrezen dat de nieuwe wapens die president Ford in zijn verkiezingswanhoop aan Israel heeft beloofd, het militair evenwicht in het Midden-Oosten kunnen verstoren. Ook in kringen van het Amerikaanse ministerie van defensie en dat van buitenlandse zaken hebben hoge functionarissen onthutst kennis genomen van Fords besluit, dat volgens een hunner was genomen als een laatste poging om de schade die zijn tweede debat met Jimmy Carter heeft aangericht, te herstellen. oud Prijs ni van erdam ndam- 1 twee ningin r men op.het e prijs, lit jaar iond Arrestatie M-60-tank geis I nden r van Het •eser- tuur- ische veegt ngen. men neer- door zijn Modern Bewapeningswedloop ging steren ’ehou- iezes- TOUW, st zelf nnetje n een adden ad, zo wolk iional DONDERDAG oon oen ukt Namenlijst M Onthutste reacties op levering wapens door Amerika aan Israel bracht die een minister van zijn hoogste ambtenaar mag verlangen. Hoe moeten we ons Hwa’s onbekend heid voorstellen? Tenslotte volgt hij niet de eerste de beste op, maar de man, die Alles Kon, Alles Wist en Alles Begreep. Eerst volgde hij Tsjoe op als premier, en nu is hij zowel partijleider als voorzitter van het Centrale Comité van de partij, opperbevelhebber en voorzitter van het Politbureau, „never a dull moment”, zou Josef Luns zeggen. Toch zult u zijn naam tevergeefs zoeken in uitvoerige boe ken over China die nog maar drie jaar geleden zijn uitgekomen, en ook Fokkema vertelde me, dat hij Hwa’s naam pas de laatste paar jaar is tegengekomen. De grote vraag is: wie moet Drees opvol- gen? Kort tevoren is immers ook Beel al overleden (Beel is in dit wisselsprookje dus Tsjoe En-lai). Bekende Chinese hol- landologen worden geraadpleegd, de een tip De Kwaai (ook wel gespeld als Duh Quaay, De-Qway, DenQway, De Cway en Deh-Quay), de ander houdt het op Zylstra (Zjilstrah, Syls-traa, Zijlstra), maar wie komt dan plotseling via de raamadverten ties in Amsterdam naar voren? Marcel Van-dam! Erkende naslagwerken over Nederland worden nagevlooid, „Holland se Schimmen”, Nederland Nu”, „Drees’ neue Kleider”, maar lauw loene, Marcel wordt nergens genoemd. Toegegeven moet worden dat hij wel al enkele jaren staatssecretaris is, en na enig speuren blijkt hij ook Omboetsman geweest te zijn, maar om nu te zeggen: dit is de aangewezen opvolger van Dr. Willem Drees, De Grote Platbomer, neuh In Peking schudt men het wijze hoofd en men vraagt zich bezorgd af wat deze benoeming te betekenen heeft, te meer oitóf.t er geruchten zijn dat Liesbeth den j^l en Jan Schaefer gearresteerd zijn, samen met Pronk en Vondeling Rolde uit de voor ;kers is e Gro- st in de ir het iljoen kun- litend jogd. De bom dient vooral om vijandelijke soldaten die zich in schuilgaten en bun kers bevinden te bereiken, die bijvoor beeld worden beschermd door geboomte. Het dodelijk tuig kan tevens worden gebruikt om een pad te banen door mij nenvelden. Het hoort thuis in de sector MADRID (Reuter, UPI). In Madrid is de requiem-mis voor de door Baskische nationalisten vermoorde politicus Aralu- ce gisteren uitgelopen op een ultra-rechtse betoging tegen de Spaanse regering. Na een herdenkingsdienst voor Juan Maria de Araluce verzamelden zich enkele hon derden mensen bij de Madrileense kerk. Zij riepen leuzen als „weg met de rege ring” en „het leger aan de macht”. Ultra-rechtse kringen beschuldigen de regering van premier Adolfo Suarez ervan dat zij een klimaat van geweld mogelijk maakt door haar op hervormin gen gerichte beleid. Nostalgie naar het recente dictatoriale verleden bleek giste ren ook uit de gescandeerde roep „Fran co, Franco, Franco”. Luid gejuich klonk op voor Carlos Iniesta Cano, voormalig opperbevelhebber van de para-militaire guardia civil. Premier Suarez ontving gisteren een deputatie van de plaatselijke Baskische overheid. Hij beloofde zijn gasten dat de regering zal optreden tegen rechtse ter reur in de Baskische provincies. Dat geweld wordt gezien als represailles voor de moord op de Araluce. In San Sebastian en andere Baskische steden zijn de afgelo- ROME (DPA, ANP). Het door zware aardbevingen verwoeste Noorditaliaanse gebied van Friuli is gisteren opnieuw door twee aardschokken opgeschrikt. van de zgn. tros-bommen waarvan de Ver enigde Staten aan Israel al enkele minder krachtige variëteiten hadden verstrekt onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat ze niet tegen burgerdoelen zouden worden gebruikt. Bovendien zou in het nieuwe wapen- pakket, dat 540 miljoen gulden kost, een aantal elektronische middelen zijn opge nomen die tegen tanks zijn gericht en pen week tientallen mensen gewond en is grote materiële schade aangericht. Miguel Ibarrola, een lid van het natio naal secretariaat van de „arbeiderscom- missies”, een illegale communistisch geo riënteerde vakbond in Spanje, is gisteren in Pamplona gearresteerd, is uit goede bron vernomen. Ibarrola, die kortgelden werd ontslagen omdat hij had meegedaan aan een sta king, is ervan beschuldigd te hebben deel genomen aan „subversieve acties” tijdens een conferentie. BEIROET (Reuter, UPI, AP). Syri sche strijdkrachten hebben gisteren een regen van raketten en zware artillerie granaten doen neerdalen op linkse en Palestijnse stellingen in de bergen ten oosten van de Libanese hoofdstad. Deze nieuwe aanval heeft de besprekingen in Sitaura over beëindiging van de burge roorlog in Libanon voor onbepaalde tijd uitgesteld. Het doelwit van de hevige Syrische beschieting van gisteren waren Aley, Bhamdoen, Kayfoen en Soek al-Gharb, alle linkse bolwerken aan en bij de hoofd weg, die Beiroet met oostelijk Libanon en met Syrië verbindt. Van linkse zijde is gezegd, dat de artille riebeschieting van gisteren waarschijnlijk een voorbereiding is van het derde grote Syrische offensief in Libanon in een tijd vak van ruim twee weken. bovendien eigen tanks en vliegtuigen effectiever bescherming zouden kunnen bieden tegen de Russische raketten die in de laatste oorlog zulke grote verliezen aan Israëlische kant hebben teweeggebracht. De V.S. en Israel zijn er sedertdien op uit geweest via betere elektronische mid delen daarop een antwoord te vinden in plaats van zich te werpen op het vervaar digen van grote hoeveelheden goedkopere wapens om de grote verliezen op te vangen. Het is opmerkelijk dat ook de aflevering van de M-60-tank wordt versneld, hoewel de Amerikanen moeite hebben hun eigen cavalerie er toereikend mee uit te rusten. In weerwil van de produktieproblemen krijgt Israel er nu meer dan 120. De Syrische opmars zou evenwel tot staan zijnn gebracht door Palestijnen en linksen, die de Syriërs met raketten en zware machinegeweren hevig bestookten. Volgens WAFA hebben de Syriërs grote zouden de 30 dagen waarin het Congres zal moeten reageren, verstrijken zonder dat het zich kan uitspreken. De nieuwe staatssecretaris, luitenant- generaal Schnell, is 59 jaar oud. Hij heeft in het leger en de NAVO een nogal onge bruikelijke carrière gemaakt. In 1935 ging Schnell in de Bundeswehr, waar hij na twee jaar luitenant werd. Tijdens de Woordvoeder Halle verwees naar twee lezingen die dr. Mann vorig jaar niet wilde houden, omdat hij dat niet in overeen stemming met zijn ideeën kon brengen. Verder wordt aangenomen dat Siegfried Mann eveneens terugtreedt omdat hij van de werkgeversorganisatie BDI een aan bod heeft gekregen directeur en vice- president te worden. verliezen geleden, zowel aan mensen als aan materieel. De Palestijnen hebben een dringend beroep gedaan op de Arabische leiders, druk uit te oefenen op Syrië, met inbegrip van financiële en diplomatieke sancties, teneinde Syrië te dwingen zijn troepen uit Libanon terug te trekken. Secretaris generaal Riad van de Arabi sche Liga heeft gisteren verklaard, dat de jongste escalatie in Libanon een krachtige prikkel was tot het houden van een Arabi sche topconferentie, „en ik hoop, dat deze maandag in Cairo zal plaatsvinden, onge acht de omstandigheden”. NEW YORK (Reuter) Premier Henck Arron van Suriname heeft gisteren in de algemene vergadering van de VN gezegd dat zijn land na de onafhankelijkheid probeert uit het internationaal isolement te breken, waarin het zich als Nederland se kolonie bevond. TOKIO (AFP). De Jordaanse politie heeft gisteren een belangrijk lid van het Japanse „Rode Leger” (Sekigoenha), Joenzo Okoedaira, aan de Japanse autori teiten uitgeleverd. De 26-jarige Okoedaira, die drie weken geleden in Jordanië werd aangehouden, zou o.a. hebben deelgenomen aan de gijze lingsactie in de Franse ambassade in Den Haag in 1974. het jaar daarop zou hij betrokken zijn geweest bij een aanval op de Amerikaanse ambassade in Koeala Loempoer. PARIJS (Reuter) De Franse politie mannen die achter de bende „rioolratten” aanzitten die in augustus enkele miljoe nen uit een kluis van de Société Générale hadden buitgemaakt, heeft een 40-jarige garagehouder gearresteerd onder verden king van het verhandelen van gestolen goederen. Hij probeerde in een postkantoor in Parijs enkele schatkistbiljetten in te wis selen. Later vond de politie in zijn woning voor 300.000 frank aan schatkistpapieren. Hij wilde niet zeggen hoe hij daar aan was gekomen. DUBLIN (Reuter) In de Ierse hoofd stad is gisteren David O’Connell, een van de hoofdleiders van de Ierse guerrillabe weging, veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf. O’Connell verliet op 9 april de gevange nis na negen maanden gezeten te hebben om dezelfde reden. Tweede Wereldoorlog klom hij op tot majoor van een pantsergrenadier-divisie. Van ’45 tot '47 was hij krijgsgevangene, daarna studeerde hij bedrijfseconomie en staatsrecht en promoveerde in 1954. „Ik ben dan ook bang dat de Palestijnen tot wanhoop worden gedreven en hun gevoelens zullen laten blijken in dat soort wanhoopsacties”, aldus de woordvoerder in een interview met het Egyptische pers bureau voor het Midden-Oosten (Mena). sche top vruchten zal afwerpen, zo hij al tot stand komt. „Wij hebben al tienduizend doden en gewonden en miljoenen in materiële scha de”, zo verklaarde Robhi Awad, de Cairo- se woordvoeder van de grootste Palestijn se organisatie, Al Fatah. „Wij zijn geen partij voor het Syrische leger”. in een >rotes- ailand oenen en. De m), de im) en i eisen geen t mili- let het liddag isaties l1 ver- mster- De Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (EGKS) heeft een lening van 5,4 miljard Italiaanse lire ter beschikking gesteld van de streek rond Friuli. Het geld zal gebruikt worden voor de wederop bouw van de huizen van werknemers uit de ijzer- en staalindustrie. Israel krijgt tevens een infraroodsy- steem dat zó modern is dat de NAVO er nog niet eens over beschikt. Het doet waarnemingen in volledige duisternis. Deze apparatuur is in gebruik bij de Ame rikanen die de veiligheidszone in de Sinaï- woestijn controleren. Wapenverkopen aan Israel stuiten over igens doorgaans in deze volksvertegen woordiging niet op problemen van beteke nis. De nieuwe aanschaffingen blijven binnen het 2,7-miIjard-gulden-krediet dat Israel voor het op 1 oktober begonnen fiscale jaar heeft gekregen. De helft van dit wapenkrediet behoeft niet te worden terugbetaald en te zamen met de economi sche hulp die Israel ontvangt betekent dit een totale som van 3,3 miljard gulden. O’Connell, vice-voorzitter van de voor lopige Sinn Fein is schuldig bevonden op het punt van de tenlastelegging, dat hij lid is van het Ierse republikeinse leger, het IRA. De Syrische aanval op Palestijnse stel lingen in Libanon kan een nieuwe golf van vliegtuigkapingen en andere terroristi sche acties ten gevolge hebben, zo heeft een Palestijnse woordvoerder gisteren te kennen gegeven. gas bij gister- tussen imerd. kwar- Isover- »n uur ie gas- ir bleef trijfël door Nico Scheepmaker^ Laten we eens met z’n allen proberen of we dezelfde situatie op Nederland kunnen toepassen, bezien vanuit China. Welis waar zijn wij maar een klein landje en is China, qua oppervlakte, 261 maal zo groot als Nederland en qua inwoners 60 maal zo groot (op elke Nederlander zijn er dus 60 Chinezen, een verhouding die in de Bin- nenbantammerstraat in Amsterdam per fect is nagebootst), maar die verhoudin gen ontlopen elkaar dus niet zo veel. Verder zijn in verscheidene delen van Noord-Italië door wolkbreuken de rivie ren weer buiten hun oevers getreden. In Venetië staan voor het eerst in deze herfst het Sint Marcusplein en vele straten blank. Politieke kringen in Washington note ren dat Fords beslissing is genomen bui ten de algemene politiek achter de V.S.- wapenverkoop naar het Midden-Oosten die was gericht op het scheppen van een algemeen evenwicht. Daarom zullen Ara bische landen nu om compensatie gaan vragen en zo kan dan een nieuwe bewape ningswedloop op gang komen, die de Rus sen kansen kan geven als de Verenigde Staten aan Arabische eisen niet zouden willen voldoen. Eerste probleem: wie is onze Grote Roerganger die overlijdt? Drees, al is hij al jaren rustend burger. Hij overlijdt en diezelfde avond is er op de Chinese televi sie een herdenkingsprogramma, waarin ook nog even gewezen wordt op de zwem- prestaties van de overledene (op de avond van de Ï9e december 1944 liep Willem Drees in een dichte mist op de Kostverlo- renkade in Amsterdam bij een flauwe bocht rechtdoor het water in, maar dank zij het feit dat hij al watertrappend met zijn „knijpkat”, die batterij-loze oorlogs- zaklantaarn, bleef schijnen, wisten voor bijgangers hem te vinden en op de kant te brengen, waarna zijn knijpkat gestolen werd; diezelfde mistige avond verdronken verscheidene Amsterdammers die in de gracht waren gelopen. De grote vraag, en misschien wel de enige vraag van belang is: hoe zwemt-ie? De Nieuwe Roerganger, die in sommige Nederlandse kranten met Hoea wordt aangeduid (dat klinkt in ieder geval heel geestdriftig als je bedenkt dat de Chine zen de „r” niet kunnen zeggen), en in andere als Hwa. De meest correcte schrijfwijze is Hwa Kwo-feng, ik kan het weten, want ik heb er een van onze grote sinologen over opgebeld, D. W. Fokkema, die de opvolger van Mao overigens uit spreekt als Chwa Kwo-fung. Fokkema kon me helaas ook niet melden of Hwa een zwemmer van even grote importantie is als Mao. trouwens, hij zei me nooit zo in dat zwemverhaal van Mao te hebben geloofd. Hij hield het erop dat Mao zich gewoon met de stroom had laten meedrij ven, een plausibele uitleg voor de beelden die we bij Mao’s dood nog een keer te zien kregen en waarbij het leek alsof zijn hoofd los in het water dreef, als een bal, zonder dat er rondom dat hoofd iets te zien was van het soort beweging waarmee zwemmers elders in de wereld aantonen dat zij vooruit proberen te komen. De schokken werden ook in Oostenrijk en Joego-Slavië waargenomen. Er zijn geen slachtoffers gevallen. Een woordvoerder van het instituut ver klaarde dat onlangs in India, Pakistan, Zuidwest-Arabië en West-Afrika weer zwermen sprinkhanen zijn, gesignaleerd, terwijl zwermen onvolwassen sprinkha nen, de zogenoemde „hoppers” zijn aan getroffen in Somalië. ?5-jarig srlands Twente 1 groot- erd ten aal. De allen in i gratis al ver- 0 loten an de »rk van Aangezien de nieuwe wapenverkoop een waarde van 25 miljoen dollar over schrijdt, moet het Amerikaanse Congres zijn toestemming geven. Echter, dit Con gres is tot 4 januari op reces gegaan en wanneer de regering op zeer korte termijn officieel bericht zou sturen van zijn besluit Israel de wapens te verkopen, dan Israel krijgt wapens die de Verenigde Staten vooralsnog niet wilden verstrek ken. Weliswaar is daar niet de Pershing- raket bij die een kernkop kan dragen, maar wel een bom waarover in het Penta gon niet wordt gesproken als een „wapen” maar als een „mechanisme om te doden”. Woordvoerder Halle van het ministerie van defensie zei gisteren tegen journalis ten in Bonn dat er tussen Leber en de huidige staatssecretaris dr. Siegfried Mann onoverkomelijke verschillen van mening zijn ontstaan. Mann zou de laatste tijd niet meer die loyaliteit hebben opge- Het was meer een kwestie van handen m:er de waterglazen dan handen over de oceaan toen zangeres-diplomate Pearl Bailey met de vuist van president Gerald Ford in haar hand een lied zong dat een onderdeel vormdevan een'diner onder de titel „Groet aan de President”. Het diner kostte $1000 per couvert; opbrengst was voor de Republikeinse partij. Van de zijde van linkse strijdkrachten te Soek al-Gharb is verklaard, dat men de overtuiging heeft, dat de Syriërs spoedig in beweging zullen komen en dat hun opmars uiteindelijk Beiroet tot einddoel zal hebben. Volgens het Palestijnse persbureau WAFA zijn Syrische tanks gisteren, na urenlange beschietingen, opgerukt vanuit Sofar, de meest westelijke positie die zij in bezit hebben, naar Bhamdoen en over de hoofdweg Beiroet-Damascus. Bhamdoen ligt 4 km van Sofar. d als ropa. naar ;end- alex- i Het xem- r wel eder- i fvoe- d en en ?p de sn de jaar. leert toen- I agen i het it uit zool kan tand Ik heb er „Chinese schimmen” en „Maos neue Kleider”, beide van Simon Leys, en „China nu” onder redactie van E. Zurcher en D. W. Fokkema op na gesla gen, maar van Hwa Kwo-feng geen spoor. Nog even tussen haakjes: het streepje moet tussen het tweede en derde deel van de naam, waarbij de eerste twee delen beide met een hoofdletter moeten worden geschreven, en het derde deel met een kleine letter: denk ook aan Mao Tse-toeng, Tsjoe En-lai, Teng Sjiau-p’ing en, vooruit dan maar weer, Tsjang Kai-sjek. Functionarissen van de Arabische Liga hebben privé te kennen gegeven, er een zwaar hoofd ih te hebben, dat de Arabi- Hij kondigde aan dat Suriname spoedig het lidmaatschap zou aanvragen van de organisatie van Amerikaanse Staten (OAS). Deze bom verspreidt boven de grond in een cirkel met een middellijn van een meter of tien een vloeibare brandstof die vervolgens tot ontploffing wordt gebracht. De druk verplettert lichamen die zich in die cirkel bevinden en als dit niet dodelijk is, dan verscheurt de lucht stroom, die na de bij de ontploffing gecreëerde vacuumbrand ontstaat, de res tanten wel. Om de vernieling af te ronden volgt dan nog een kleine vuurstorm. LONDEN (AP) Voor het eerst sinds acht jaar dreigen er weer sprinkhanenpla gen, aldus heeft het Britse centrum voor insectenonderzoek gisteren bekendge maakt. We proberen ons te integreren in het gebied waar we thuis horen, namelijk het Latijnsamerikaanse continent en het Caraibisch gebied. (Van onze redacteur in Bonn Hans Amesz) BONN. Voor de eerste keer in de geschiedenis van de Bondsrepubliek wordt een hoge officier staatssecretaris van defensie. Minister Georg Leber zal, na toestemming van Bondskanselier Schmidt, aan president Scheel voorstellen de huidige NAVO-opperbevelhebber voor Midden-Europa, viersterrengeneraal Karl Schnell, tot staatssecretaris voor bewape- ningsaangelegenheden te benoemen. Schnell werkte kort in de elektronische industrie, en ging een jaar na dé herop richting van het Westduitse leger weer terug in dienst. Hij bereikte de hoogste rang, die van viersterrengeneraal. en is aan- ’eko- ihuis In 1970 werd Schnell plaatsvervangend commandant voor planning en operatie in het NAVO-hoofdkwartier SHAPE in Bel gië. Mei 1973 werd hij benoemd tot plaats vervangend inspecteur-generaal van de Bundeswehr en twee jaar later tot de hoogste Duitse generaal binnen de NAVO. In de Baskische plaats Durango hebben rechtse elementen, gewapend met fiets- kettingen, loden pijpen en pistolen, de afgelopen dagen geprobeerd het jaarlijk se „fiesta” door intimidatie te verstoren. De burgemeester van Durango heeft gis teren een namenlijst van deze rechtse terroristen overhandigd aan de plaatselij ke commandant van de guardia civil, met het verzoek tegen de schuldigen op te treden. Tal van Baskische organisaties bekla gen zich erover dat de guardia civil het rechtse geweld oogluikend toelaat. Ook willen zij, dat de guardia civil bij demon straties niet langer van vuurwapens gebruik mag maken. Rechtse extremisten hebben de redactie van het blad „Possible” met de dood bedreigd. De redacteuren zouden veertien dagen hebben om Spanje te verlaten. Het blad publiceerde onlangs een reeks arti kelen over een „fascistische internationa le” en de vermeende aktiviteiten daarvan in Madrid. Nóch de „concussie-bom”, nóch de infrarood-apparatuur is ooit eerder in het Midden-Oosten vertoond. De Verenigde Staten hebben de bom in Vietnam gebruikt tegen ingegraven troepen en om landingsplaatsen voor helikopters „schoon te vegen”.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3