Herfstvakantie De Brulboei met skala van aktiviteiten door publiek enthousiast ontvangen Charivari •J heeft strop aan storm Pinkie, een kwispd wondertje! Koning Gustaaf via IJmuiden naar Amsterdam Koningin en prins eregasten op herdenking van eeuwfeest Bert Pijpers’ jubileumrevue „10 x 10” b. HONDERD JAAR NOORDZEEKANAAL IN STADSSCHOUWBURG VELSEN door Bouwcommissie 100 jaar Noordzeekanaal en IJmuiden bereidt filiaal bibliotheek voor Burgerlijke Stand DE HALVE MAAN Auto over de kop: twee mannen gewond Z iZ 1 isi i 5 IJMUIDEN-VELSEN DONDERDAG 19 7 6 1 4 OKTOBER 4 [JN fa VELSEN Nachtwandeling Opvoering KEMPENSE KOOL café IJMUIDEN Met een langdurig applaus dat uiteindelijk resulteerde in een ware ovatie, hebben woens dagavond de vele toeschouwers in de volle Velsense Stadsschouwburg hun grote tevredenheid betuigd met hetgeen hier door de bijna honderd- veertig medewerkenden aan de ju- bileumrevue „10 x 10” te zien en te luisteren was gegeven. Trouwens, ook daarvoor had het publiek de gehele avond al spontaan met „open doekjes” gereageerd, telkens wan neer op het toneel een bekende fi guur of situatie uit de geschiedenis van IJmuiden ter sprake was ge bracht. De burgemeester van Velsen, drs. J. Reehorst, die in gezelschap van zijn echtgenote de gehele voor stelling heeft bijgewoond, bleek zich eveneens kostelijk te amuseren. Vah- daar dat hij in de pauze even „ach ter” is geweest, om schrijver Bert Pijpers, regisseur Jan Wiertsema en componiste Netty Vening persoon lijk met dit grote succes te compli menteren. W.-1 (ADVERTENTIE) isüKisWozK,.:. i NAAM: Pinkie LEEFTIJD: IV» jaar. VERGOEDING: ƒ.50.- INLICHTINGEN: 02550-15744. JAN VAN DAM van Om elf uur volgt de inscheping van RAS: Schnauzerachtige bastaard. SOORT: Reu. SANTPOORT - Op korte termijn zal een bouwcommissie worden ingesteld die de bouw van een filiaal van de openbare bibliotheek in Santpoort moet voorberei den. ■inden sjiang Tsji- huis- 'e dat nctio- - Een heeft rd op i het- •zitter lartij, ouden rend i bij Het tlvo- atro- srgh, n de n, er ming zoer- ;ster, rken. één De ontvangst van de Zweedse vorst zal in IJmuiden met een minimum aan plechtigheden gepaard gaan. Er zullen alleen vlaggen worden uitgestoken. De Zweedse ambasadeur zal hier aan boord stappen waarna het schip direct door vaart naar Amsterdam. dden .vone >ord- een hier De Ne. van uilen >raak ons rger- tieke Woensdagmorgen houdt de staf rust, maar ’s middags is er voor alle kinderen tussen de zes en dertien jaar een grote Kiderkermis met veel verrassingen. iteld. v is men. eken wa- ont- I ba- als ge- toger ZOALS BEKEND heeft Bert Pijpers uit Beverwijk deze revue geschreven ter gelegenheid van het honderdjarig be staan van het Noordzeekanaal en wel in opdracht van de „Theaterwerkgemeen- schap Velsen”. De bedoeling was waar schijnlijk de jubileumfeesten ook enige fleur en vrolijkheid te verlenen, in wel ke opzet men met deze voorstelling vol ledig is geslaagd. Want het is de auteur gelukt de gehele veelbewogen historie van IJmuiden en zijn Noordzeekanaal a verzichtelijk in tien taferelen onder te brengen, waarbij dan telkens een vol gend decennia in behandeling wordt ge nomen. Elke scène kort door een onder wijzer ingeleid, waarvoor er ter over brugging van deze eeuw vier verschil- I zijn d van Koeo ie de tiging deze rmoe- >j ang- Cl VERLEDEN: A. E. Groneweg, 85 jr., weduwe van C. J. Hof, Driehuis, E. Uniken, 76 jr., echt genoot van G. Vrieling, IJmuiden, A. Blok, 81 jr., echtgenote van A. P. van Diessen, IJmuiden M. E. Vader 93jr., weduwe yan W. Zweeren IJmuiden. linese adden n het jnnen IJMUIDEN - Koning Gustaaf van Zweden die op 25 oktober een bezoek brengt aan Amsterdam, zal ons land binnenkomen via de sluizen van IJmui- de.ii. Een Zweeds oorlogsschip zal die dag om kwart voor zeven in de ochtend de sluis passeren. Het is op dat moment nog schemerdonker. uiten- mmu- >m de r van Tse- roego- d ge- corn er be- e tijd as, te waren euws- an die zowel s na- Twee uien fijn snipperen en laten kleuren in wat boter. Een witte kool fijn snipperen een appel in kleine stukjes snijden en dit alles bij de uien voegen. Aanlengen met een fles Gouden Band Liefmans bier en een halve liter goede bouillon. In een zakje van gaasdoek wat jeneverbessen, peperkorrels, tijm, laurier en twee kruid nagels stoppen, dichtbinden en laten meekoken met de kool De kool in een matig warme oven gedurende 2 uur laten gaar smoren. Het kruidenzakje verwijde ren, een dl. room bij de kool voegen en de kool in een schotel schikken. Versieren met kleine boerenworstjes bruingebak ken in boter. Dit recept wordt u aangeboden door Hagelingerweg 36 - Santpoort het hele gezelschap voor een tocht over het honderdjarige Noordzeeka naal naar het honderdjarige IJmui- len. ’s Middags om twee uur komt het gezelschap in IJmuiden aan. Na de rondrit door de stad heeft het koninklijk gezelschap gelegenheid om in het Velsens stadhuis een verkorte versie van de expositie „100 jaar Noordzeekanaal en IJmuiden” te be kijken. De overige gasten, die per bus arriveren vanaf de boot, komen in de tussentijd ook naar het stadhuis, KWISPELdoor schrijft over honden die in het Kerbertasiel aan de Heeren- duinweg 8 op een nieuwe eigenaar zitten te wachten. Behalve op woensdag en zon- en feestdagen is het asiel dagelijks geopend van 9 tot 12 en van 3 tot 6 uur. Zaterdag’s van 9 tot 1 uur. lénde moesten worden gerecruteerd. Overigens een kwartet hoogst vermake- lijke typeringen, van de ouderwetse schoolfrik tot de moderne jonge „alter natieveling”. Ook technisch goed gezien, omdat onderwijl het decor voor een nieuw tafereel kon worden opgebouwd, zonder de handeling hinderlijk te onder breken. IJMUIDEN. Koningin Julia na en prins Bernhard zullen op maandag 1 november de eregas ten zijn op de officiële herden king van het eeuwfeest van het Noordzeekanaal. Koningin en prins zullen rond twee uur bij de loskade aan de Zuidersluis in IJmuiden aankomen per schip. De klap op die vuurpijl van het herfst programma wordt gevormd door de nachtwandeling, die vrijdagavonds ge houden wordt. Deze is bestemd voor jongeren tussen de twaalf en zestien jaar. Tussen half negen en negen uur is het verzamelen bij de Brulboei. Vandaar gaat de groep met de trein naar Zand- Voor de donderdagmorgen staat er een grote talentenjacht voor kinderen tussen zes en dertien jaar op het programma, die om tien uur begint, iedereen kan zijn talenten laten zien, of het nu is op het gebied van goochelen, zingen, mu ziek maken of wat dan ook. ’s Middags is er voor iedereen tussen de acht en de zeventien jaar een grnadioze roeiwed- strijd op de Mooie Nel in Spaarndam. Het vertrek is om een uur met de fiets vanaf De Brulboei. Er kunnen maixmaal 30 deelnemers mee. dus snel opgeven bij het buurthuis voorkomt teleurstelling. langstelling voor een uitgedroogd stuk uitwerpsel van een soortgenoot „Zitten” is er nog niet bij. Dat zou ook iets te veel gevraagd zijn aan deze kleine moe dige rakker die er dankzij een prima constitutie en doorzettingsvermogen in slaagde in de kortst mogelijke keren zichzelf weer mobiel te maken. Een merkwaardige gewoonte van deze grapjas is dat hij tijdens de wandeling vrolijk mwet zijn staart zwaait. In stil stand laat hij de achtermaat zakken. Tot verdriet van de fotograaf die altijd graag „alles” wil vereeuwigen omdat hij van mening is dat een goede foto veel kan bijdragen tot de belangstelling voog het h veel kan bijdragen tót de belang stelling voor het hondje dat er wekelijks uit moet. Loeki de spanielachtige bastaard van verleden week bleef geen dag langer dan noodzakelijk in het Karbert-asiel. Verhuisde naar een huisgezin in Uitgeest dat na KWISPELdoor-publiCatie in ijl tempo naar IJmuiden snorde. GEBOREN: W. J Engelhart - Booij, z., IJmuiden, A. L. Hegeman - Villanen, z.n. IJmuiden, M. C. Mol - Langbroek, d., IJmuiden, M. Venema - van Ombergen, d., IJmuiden, G. Visser- De Vries, d., Santpoort, A. H. Gouda - de Boer, z., Santpoort, M. J. van Veen Sanstra, z., IJmuiden, I. M. Isacson - Drost, z., Bloemendaal, J. Ver meulen - van Leeuwen, d., IJmuiden, F. P. L. Van Veelen- De Goede, z., Sant poort, G. E. Bogaards - Koeman, d., Santpoort, M. van den Dool - Madigan, z.. Santpoort, C. T. M. Kemper - Com mandeur, d„ ÏJmuiden’ A. Giesberts - Binkhorst, d., IJmuide T. Verscroot - Van Midden dorp z., IJmuiden. Op vrijdagmorgen is er van tien tot twaalf uur poppenkast voor de kinderen van vier tot acht jaar en ’s middags van twee tot vier uur een tekenfilmfestival voor de jeugd van zes tot dertien jaar. ’s Avonds is de keldersoos weer geopend voor de zestienjarige en ouderen. BLOEMENDXaL. Op de Zeeweg, ter hoogte van manege De Bokkedoorns, is vannacht een 23-jarige Zandvoorter met zijn auto enkele malen over de kop geslagen en gewond geraakt- Hij moest met een schedelbreuk en buikletsel in de Deo worden opgenomen. Een 19-jarige inzittende, ook uit Zandvoort afkomstig, werd eveneens in het ziekenhuis opgeno men ter observatie. De oorzaak van het ongeval is nog niet bekend. De auto werd geheel vernield. SANTPOORT. Het kindercircus Charivari heeft strop gehad aan de har de wind van dinsdag. Daardoor kon de tent niet worden opgezet en moest de voorstelling van dinsdag worden afge last. De twee voorstellingen van woens dag konden wel doorgaan. De kleine twee-master was woensdagmiddag be hoorlijk gevuld. De hoofdzakelijk jeug dige toeschouwers genoten niet van alle onderdelen. Daarvoor werden sommige nummers te slecht gebracht. Zo was het zielig te zien hoe een nog jonge pony tot een bepaald kunststukje werd gefor ceerd. Daar stonden gelukkig voldoende attracties tegenover die wel de moeite waard waren. Fakir Sahib Abinda bij voorbeeld toonde zich op spectaculaire wijze een vuurvreter. Het succesnummer van de middag werd wel het clownsduo Noppy en Nicol. Voor een circus als Charivari dat erg bescheiden van opzet is, was het clownsnummer alleszins ac ceptabel. Dat bleek wel uit de reacties van de kinderen die met. de caprjplqn van Noppy meeleefden. Die Noppy, die nogal leek op de Lambiekfiguur uit de oudste Suske en Wiske-boeken, was dan ook de persoon die het aurftmer maakte. waar burgemeester Reehorst vervol gens een korte toespraak houdt. Hare majesteit zal daarna een oorkonde ondertekenen ter herinnering aan het jubileum van deze belangrijke vaar weg en van de havenplaats aan zijn monding, zoals ook koning Willem III honderd jaar geleden bij de opening van het kanaal een oorkonde heeft ondertekend. Tot slot van de officiële viering biedt de burgemeester het boek „Ene plaats van grooten om vang” aan de koningin aan. par- iquéte ig van Italië ;s van onge- IN FEITB is deze revue „10 x 10” een amusante geschiedenisles geworden, met talloze verrassend goede vondsten, waar van het ten tonele voeren van de levens lustige familie K. Naai zeker niet de slechtste is. Want aan de hand daarvan passeert de gehele historie van IJmuiden letterlijk nog eens de revue, met alle ups en downs waar in die lange periode sprake van is geweest. Alles evenwel relativerend en met veel g evoel voor humor bekeken, zonder dat hierbij door Bert Pijpers de sociale aspecten uit het oog werden verloren. Vandaar enkele waarlijk indrukwekkende taferelen, zo als de werklozen in het stempellokaal, het tot plaatselijk chauvenisme stimule rende „Bles voor de kop” en de aan- - grijpende symboliek van oorlog en be- viijding. Maandagochtend gaat De Brulboei met de kinderen van vier tot acht jaar de zaal versieren en spelletjes doen. Dat gebeurt van tien tot twaalf uur en ’s middags om .twee uur start dan een grote fietsralley door IJmuiden voor de leeftijdsgroep van acht tot dertien jaar. De kinderen van vier tot acht jaar kunnen dinsdagochtend om tien uur weer terecht voor muurschildereren en straattekenen, terwijl die middag de jeugd van zestien jaar en ouder aan de beurt komt met een bromfietsralley, die twee uur bij de Brulboei van start gaat. Tegelijkertijd is er in het buurthuis straattekenen en muurschilderen voor de jeugd van acht tot dertien jaar. ’s A- vonds is de keldersoos geopend van half acht tot elf uur voor de jongeren van boven de zestien. BIJ DIT ALLES is de humor echter allerminst verwaarloosd, met als hoogte punten de vrolijke gouden bruiloft van het echtpaar Naai, de strubbelingen rond de familiefoto en het kolderieke huis vrouwenorkest met zijn komische diri gent. Dit alles bijzonder fleurig aange kleed met de fraaie decors van Peter van Warmerdam (Hotel No; 1 bijvoor beeld) en dapper op de been gehouden door vele goed geschreven liedjes, waar van de tekst over het drop etende meisje voor het kinderkoor zelfs van Annie M. G. Schmidt kon zijn geweest. IJMUIDEN. Voor de herfstvakantie heeft het buurthuis De Brulboei weer tal van activiteiten voor de kinderen georganiseerd. Zaterdag 16 oktober be gint het programma met een Open Huis van twee tot vijf uur voor iedereen, die zin heeft iets te komen doen, ’s Avonds van zeven tot half tien is er een disco- avond voor de jeugd van taalf tot en met vijftien jaar. De officiële herdenking van het eeuwfeest van het kanaal begint die maandagmorgen om half tien met de ontvangst van de ruim 300 genodig den in de Kompaszaal van de KNSM aan de Surinamekade te Amsterdam. gOl voort. Over het strand gaat het dan terug naar De Brulboei, waar een war me hap klaarstaat en waar ’s nachts geslapen wordt. Degenen, die mee wil len. moeten zich wel voor woensdag 20 oktober opgeven. In verband met de nachtwandeling is er zaterdag 23 okto ber geen Open Huis. Om tien uur wordt het koninklijk gezelschap daar ontvangen met een welkomstwoord door burgemeester I. Samkalden van de hoofdstad. Prins Bernard houdt hier een toespraak over de nationaal-economische bete kenis van het Noordzeekanaal. waar na voorzitter E. van Veelen van de Raad van Bestuur van Estel (Hoogo- vens-Hoesch) ingaat op het belang van het kanaal .voor de industrie. In de commissie zullen zitting hebben enkele bouwkundigen, een vertegen woordiger van de ambtenaren, een ver tegenwoordiger van Openbare Werken terwijl wethouder J. Meijer de commis sie zal voorzitten. Tot nu toe staat alleen de plaats waar gebouwd zal worden vast: dat is aan het Burgemeester Weerts Plantsoen. Over de inrichting, hoogte (eventueel woningen erboven) en andere aspecten van het gebouw, zal de commissie zich moeten beraden. Zij worden daar welkom geheten door burgemeester drs. J. Ree horst van Velsen, waarna een rondrit door IJmuiden wordt ge maakt. DE OPVOERING zelf liep als de spreekwoordelijke trein en het leek daardoor als of hier sprake was van een tiende voorstelling, in plaats van de premièreEen dergelijke vaart dient uiteraard aan regisseur Jan Wiertsema te worden toegeschreven, die de gehele revue schier feilloos liet verlopen. Voorts vielen van hem fraaie staaltjes van massaregie te bewonderren, zoals Loekie het zwartharige hondje dat enige dagen voor dierendag in het nach telijk duister over het asielhek werd /gedeponeerd mocht ..dan in haar jonge leven al „het -een-en-ander” hebben meegemaakt, wat Pinkie beleefde grenst ..aan het ongeïovelijke. Werd door zijn eigenaar uit een rijdende auto gedepo neerd of werd door een passerende auto bij het oversteken van de rijweg aange reden waarna hij aan zijn lot werd overgelaten. Ooggetuigen konden niet precies vaststellen welke van de twee mogelijkheden zich voor hun ogen af speelde. Het slachtoffertje werd in ieder geval met twee gebroken achterpootjes afgele- verd bij het asiel. Kreunde van de pijn en kwam nauwelijks uit het haar toebe deelde warrme hoekje. Dat gebeurde al lemaal ongeveer een paar weken gele den. Dankzij de liefdevolle verzorging en „intjnsive care” rónd de kleiné vondeling lijkt de genezing op een klein wonder. Pinkie kan met KWISPELdoor op pad. MMet blijde bruine pretoogjes komt het miniatuurschnauzertje zijn begeleider tegemoet. Ogenschijnlijk is er niets meer aan de hand. Tijdens de wandeling wordt het echter duidelijk dat Pinkie zelfs zijn achterpootjes heel erg ontziet. De wandeling is dan ook niet lang. De bedoeling is dat de nieuwe eigenaar of eigenares deze bewegingstherapie met overleg uitbouwt. Het verdient aanbeveling harde of on effen weggedeelten nog wat te mijden. Maar ook door het gras van een gazon of langs een bospad is een wandeling met dit rustige en toch zo spitse hondje -bij uitstek geschikt als gezelschap voor een of een paar oudere mensen- een gezellige bezigheid. Pinkie verliest zijn begeleider geen moment uit het oog. Beantwoordt een woord van waardering of bemoediging met wat staartgekwispel.Toont -typisch des honds- iets meer dan normale be- het groeperen en het enthousiast meele ven van de bruiloftsgasten in de grote finale voor de pauze. Maar ook de overige taferelen zaten steeds bijzonder knap in elkaar, zodat er inderdaad voortdurend van fleur en vrolijkheid sprake is geweest. MINDER GESLAAGD vond ik de op stelling van de drie grote microfoons direct bij het voetlicht, die het toneel beeld nu niet bepaald ten goede zijn gekomen. Het nut daarvan dient even eens te worden betwijfeld, want ook tegenwoordig moeten de spelers toch in staat worden geacht zich in een Stads schouwburg verstaanbaar te maken, vioral omdat hier toch sprake is van een goede akoestik. Lou Bandy en Buziau behoefden vroeger in Carré en het Paleis voor Volksvlijt toch ook niet van dergelijke technische hulpmiddelen gebruik te maken. Zij wisten daarmee tevens de storende blikgeluiden via de luidsprekers te vermijden. MAAR DIT IS dan de emge kritische kanttekening, welke bij het bespreken van deze, voorstelling kart vvorden ge plaatst. Voor met overige niéts dan lof: voor de vlotte melodietjes van Netty, Vening, het stijlvolle dansen door de leerlingen van balletstudio Corry Ren ders, de uitbundige boerenkapel van de IJmuider Harmonie, het bekwaam bege leidende combo en verder de vele tien tallen zangers, zangeressen en spelers, waarbij het ontwapenend optredend kin derkoor van „De Jonge Stem” evenmin mag worden vergeten. Heden- en vrij dagavond volgen de twee laatste voor stellingen van „10 x 10” en men zou het bijna betreuren dat alle moeite en en thousiasme slechts aan drie opvoering en kan worden besteed. De kwaliteiten van „10 x 10” rechtvaardigen een lange re serie. k®.? fik O’

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5