AAN OOSTZIJDE EUROPAPLEIN Agenda behandeling Ruim negentig flats in aanbouw gemeentebegroting ’77 Beloning voor poorterspassen De Nieuwe Slof ll Schaatsen in Alkmaar NA VIER MAANDEN EXPERIMENTEREN In De Maer en De Die Vrouwen in bestuur van wijkberaad Onderhoudsabonnement 10 voor gasgeisers a BUURTHUIS MIIH VEILINGEN Suède Nappa kleding VELDHUIS IK lid 1 t de Kerk j de irie, ordt de nde i de ran- mm ond ida- «gS»«BEVERWIJK Klaverjassen voor patiënten Heliomare Eenrichtingsverkeer op Spoorsingel Zwemdiploma’s BEVERWIJK'HEEMSKERK 19 7 6 9 DONDERDAG 1 4 OKTOBER 8 d, Optimisme Uittocht Huurverhoging Moeilijk Logees Vervroegd Gegadigden W Fih F Al voor zelfstandige bejaarden 20 te ig Gasbedrijf tevreden over toepassing zonne-energie (Van een onzer verslaggevers) Nog even terug naar Wijk aan Duin. jaar on- h/Z/M t over de Wat werkt allemaal nogal deprimerend. Ter discussie kwam even de vraag of het zin heeft het wijkberaad voort te laten bestaan. Verschil van mening was er ook te beluisteren over de doelstel ling. Bij de opstelling van de gemeentebe groting voor 1977 hebben de betrokken ambtenaren en het college van b. en w. moeilijkheden gehad met het feit, dat de begrotingen van te subsidiëren vereni gingen en organisaties te laat binnen kwamen om een bespreking ervan met die vereniging en stichtingen mogelijk te maken. Het door de zonne-energie verwarmde water stroomt nu in een reservoir. Het ADVERTENTIE) 'T 7i-rn •'Df'.rl fM -J De huizen worden toegewezen aan va lide bejaarden, want het is geen verzor gingstehuis. Er zijn wel gemeenschappe lijke voorzieningen ten behoeve van de sociale contacten, maar verder woont men volkomen zelfstandig. In noodge vallen kan men zich via een alarmin stallatie in verbining stellen met Huize St. Agnes aan de Laan van Assumburg, waar dan altijd iemand van de staf van dit verzorgingstehuis bereikbaar is om maatregelen te nemen. aanmerking te komen. In de praktijk zal dat wel tot moeilijkheden leiden, want bij voorbeeld de muziekschool moet dan al voor 1 mei melden welke tarieven men begroot voor het in het volgende jaar op september beginnende seizoen. Niet herkiesbaar hadden zich namelijk gesteld voorzitter Bergsma, secretaris De Groot sr., penningmeester Schouten en de bestuursleden mevr. De Vries en de heren Van Zwieten en Van Galen. Een uittocht dus van zittende bestuursleden, niet op grond van een conflict of zo, maar hoofdzkaleijk omdat de aftreden den geen tijd meer voor dit werk had den. De agenda leek niet veel discussiepun ten te bevatten en gezien de ervaring dat er in voorgaande jaren slechts enke le leden van hun belangstelling blijk gaven, verwachtte het bestuur kennelijk een korte vergadering. Daarom werd er voor na de behandeling van de jaarstuk ken en de rondvraag kienen en klaver jassen op de agenda gezet. Maar om elf uur was men nog druk aan het vergade ren. Er was toen al een vrijwel geheel nieuw bestuur gekozen met drie vrou wen in de functies van voorzitter, secre taris en penningmeester. Schaatsvereniging Velsen begint zaterdag 16 oktober met de schaatsinstructie op de ijsbaan „De Meent” in Alkmaar. Er zullen 178 kinderen aan meedoen die met drie bussen worden gebracht en gehaald. De instructie zal onder alle weersomstandigheden doorgaan. Een van de cursussen in het volwasse nenprogramma is de cursus Plant, Tuin en Balcon. In vijf lessen behandelt men allerlei problemen, die zich bij de aanleg en het onderhoud van planten en strui ken kunnen voordoen. De cursustijd is dinsdagavond van half acht tot. half tien. Planten: Achmea 650, begonia 120- 270, bellaperone 125, cyclamen 250-800, fiscus 175, gloxinia 260, kalanchoe 60- 145. st. paula 80-135, vriesia 250, gem. planten 50-200, grote gem. planten 550- 1000. Wethouder P. Vos van financiën heeft al laten weten, dat er volgend jaar niet aan een verhoging van de onroerend- goedbelasting voor de gebruikers te ont komen zal zijn- Tenzij de raad gaat schrappen in de begroting, maar meestal is het zo. dat de aanbiedingsbrief vooral onthult wat er in het komende jaar allemaal niet kan gebeuren en dat de raad probeert toch nog wat onvervulde wensen gerealiseerd te krijgen. Dat touwtrekken om wat de hóógste priori teit moet krijgen naar de mening van de meerderheid in de raad gebeurt tijdens de begrotingsbehandeling op 15, 17 en 20 december in „De Vrijburcht”. Daaraan vooraf gaat - meer informatief - het zogenoemde afdelingsonderzoek, waarbij op twee achtereenvolgende avonden - op 15 en 16 november - de raad zich in tweeën splitst en vragen kan stellen de afzonderlijke portefeuilles. Op ene avond komen de portefeuilles van de wethouders Vos en Roozen aan de beurt en op de tweede avond de portefeuilles van de wethouders Van Herpen en mevrouw Vervelde. Nadien verschijnt er schriftelijk een rapport over dit afdelingsonderzoek. Alle frak- ties vergaderen nog afzonderlijk over de begroting. Tussendoor wordt op 28 okto ber nog de normale maandelijkse raads vergadering gehouden, maar hiervoor wordt geen „zware" agenda opgesteld, omdat er toch al zoveel vergaderd moet worden over de begroting. In die maan- delijkste vergadering zullen wat lopende zaken worden afgewerkt, waarschijnlijk hoofdzakelijk als kamerstukken. het Gasbedrijf Beverwijk en omstreken, is uiterst tevreden over de resultaten van de zonnecollectoren. „We hebben een paar prachtige zomermaanden ach ter de rug, waarin de collectoren dage lijks vele honderden liters warm water hebben geproduceerd. Belangrijk is nu hoe de collectoren het doen bij vriezend weer. Je hebt wel eens van die dagen dat het een paar graden vriest en de zon schijnt. Geeft dan de koude de doorslag of pakt de collector de warmte van de zonnestralen op? Daar zijn we razend- nieuwsgierig naar”,aldus de heer Van Driel. Vanuit de flats aan de Beverwijkse zijde van het Europaplein een kijkje op de bouw van de 93 bejaardenflats, in de hoek van Europaplein' en Frankrijk- straat. VELSEN. Het college van Velsen wil de gratis gasservice voor onderhoud en reparatie van gasgeisers en kooktoe- stellen afschaffen en vervangen door een onderhoudsabonnement voor gasgeisers. HEEMSKERK. Aan de oostzijde van het Europaplein verrijzen op het ogenblik de 93 bejaardenwoningen die gebouwd worden in opdracht van de St. Agnesstichting. Deze worden gebouwd in een bouw- stroom met de 176 flats voor alleen staanden en incomplete gezinnen aan de Beneluxlaan met in de onderbouw onder andere de nieuwe jeugdbibliotheek. Het voordeel van zo’n ..bouwstroom” is terug te vinden in de huurprijzen van de bejaardenwoningen. Deze zullen waarschijnlijk niet hoger komen te lig gen dan de huisige huur van de bejaar denwoningen in de zogenoemde Pola- nenflat, die al meer dan drie jaren geleden gereed kwam. Nu bouwen voor de prijs van jaren her is een opmerke lijke prestatie. BEVERWIJK. De noteringen aan de veiling waren woensdag: anjers 8-37, trosanjers 75-185, aster 50-175, chrysan ten 50-165. jaar rond 135-175, per stuk 15-63. fresia 125-250, gerbera 25-50, gla diool 50-130, iris 55-90, nerine 30-90, nerine crispa 10, roos 12-43, baby roos 8- 16, statice 80-145. In de komende jaren wil het college daarom op een vroeger tijdstip kunnen beschikken over de begrotingen van te subsidiëren instellingen. Ttot nu toe moesten deze ingediend zijn voor 1 juli. Voortaan zal men de begroting al in moeten dienen voor 1 mei, om in het daaropvolgende jaar voor subsidie in BEVERWIJK - Vorig jaar werd ten bate van De Nieuwe Slof aan de bevolking zogenoemde poorterspassen te koop aan geboden. De houders van deze passen krijgen dezer dagen bericht over de beloning, die hen bij aankoop in het vooruitzicht is gesteld. Een aantal van hen zal worden uitgeloot om de officiële opening op 6 november bij te wonen. Zij vertegenwoordigen dan de burgerij bij die gelegenheid. Tevens krijgen alle houders van de passen een vrijkaartje voor een voorstelling in de theaterzaal van De Nieuwe Slof. Ook hiervoor vindt dezer dagen de loting plaats. BEVERWIJK. Woensdagavond oktober organiseert de zaalvoetbalclub Sport en de klaverjasvereniging Meeres- tein een open drive in café-restaurant Sport en de klaverjasvereniging Meere- stein een open drive in café-restaurant van Heliomare, waarvoor de verenigin gen studie-muziekinstrumenten willen kopen. De drive begint om 20 uur. Groenten: andijvie 17-57, bloemkool 25-120, boerenkool 22-36, bospeen 30-94, bosselderij 18-32, breekpeen 25-54, groe- nekool 40-45, knolselderij 32-64, kom kommer 22-92, prei 60-79, pronkbonen 120-220, radijs 12-36, snijbonen 280-370, sperziebonen 230-400, spinazie 42-151, sla 9-38, spitskool 10-30, tomaten 250-550, waspeen 16-42. De heren De Groot jr. en De Jong zullen zich belasten met de redactie van het wijkorgaan. De Baas zal zich vooral inzetten voor de ontspannende evene menten. De selectieprocedure voor de toewij zing van deze bejaardenwoningen is in middels op gang gekomen. De woningen worden toegewezen door de gemeente. Er staan 323 gegadigden voor deze 93 woningen op de lijst. Er staan 62 Heemskerkers ingeschreven, 80 komen elders uit de IJmond en van de overige ingeschrevenen heeft een aantal eerder in Heemskefk of de IJmond gewoond, of heeft in deze gemeente wonende kinde ren of andere relaties. Verwacht wordt dat de nieuwe be jaardenwoningen niet eerder dan in de tweede helft van het volgende jaar kun nen worden opgeleverd. BEVERWIJK - Op de spoorsingel wordt met ingang van 18 oktober voor minstens zes weken wegens reconstruc tie van de rijweg voor alle rijverkeer, uitgezonderd voor fietsers en bromfiet sers, eenrichtingsverkeer ingesteld. De wegafsluiting van de Zwaansmeerstraat en de Sint Aagtendijk op de Spoorsingel zullen tijdelijk worden afgesloten voor autoverkeer. Dat onderhoudsabonnement zal 18 per jaar gaan kosten en voor dit bedrag krijgt men dan een periodieke onder houdsbeurt aan de geiser, terwijl bij eventuele reparaties alleen de onderde len in rekening worden gebracht. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Onverwacht groot was woensdagavond de belangstelling voor de ledenvergadering van het wijk beraad „De Maer-De Die” in het buurt hui „De Schuilhoek”. Het wel herkiesbare bestuurslid, de heer Baas, onthulde overigens wel enige teleurstelling over het feit, dat de toch minstens duizend leden zoveel en zo vaak verstek laten gaan bij bijeenkom sten, vergaderingen en door het wijkbe raad georganiseerde evenementen. Over het algemeen komt men ook met klach ten bij het bestuur, dat men daarna alleen laat staan als het er om gaat gezamenlijk iets te ondernemen om die klachten op te heffen. Als er dan door het bestuur toch soms iets wordt be reikt, komen andere bewoners weer klachten indienen over hetgeen bereikt is. Voorbeelden van dergelijk ledenge drag zijn de hoge beplanting langs De Baandert bij de Mozartstraat en de ver plaatsing van de speelplaats in De Die. Het in aanbouw zijnde flatgebouw omvat bejaarden woningen met twee en drie kamers, een balkpn, een open keu ken, dochecel en bergruimte. Ten behoe ve van in deze flats wonende bejaarden wordt beneden een recreatiezaal voor gezamenlijk gebruik ingericht. In het verleden heeft buurthuis Wijk aan Duin cursussen georganiseerd voor ouders met kinderen op de lagere school. De deelnemers kwamen regelmatig met het verzoek ook eens een cursus Neder lands te houden. Dat gaat nu beuren. De lessen (15 in totaal) worden gehou den op de woensdagavonden van half negen tot kwart voor tien. Kosten onge veer 50 gulden. Inlichtingen bij Wijk aan Duin, telefoon 20944. Aanleiding voor deze wijziging is het tekort, dat is ontstaan bij de exploitatie van het gasbedrijf. De winstmarge voor de gemeente bij de verkoop van gas is dermate klein, dat de kosten van de gratis gasservice veel groter zijn dan de BEVERWIJK. Bij het diploma- zwemmen in het Sportfondsenbad zijn de volgende kandidaten geslaagd; voor het kleuterbrevet: Ard van Breemen, Manon van Bragt, Marrit Coster, Conny Glijnis, Oiska Hagebout, Jacobien Jans- ma, Diana Kók, Robert v. d. Kamp, Katja Limmen, Patrick Lieuwes, Robert Lodewijks, Marco Laan, Ronny Meems, Katy van de Sande, Jolanda v-d. Wel en Jeroen Weertman. Diploma B: Arjan Bosscher, Florian Beentjes, Marco de Grauw, Kitty Flaman, Ard Huttinga, Mario Jonkhart, Anuschka van Kan, Ar no v.d. Meet, Sander Otten, Judith Olst- hoorn, Max Overste, Katharina Rum- ping, Laura Scheeres, Marscha Smid, Bart van Schie, Monique Schnater, An ja Stobbe, Ingrid Thijms, Winnifred Vree- de, Gemma Hannen. Dank werd gebracht aan de scheiden de bestuursleden voor hun inzet. Eerder op de avond had secretaris De Groot in .zijn jaarverslag een overzicht gegeven van de activiteiten van het wijkberaad, waarvan een aantal toch zeer succesvol is geweest. Penningmeester Schouten had via financieel verslag en begroting laten weten, dat er aan een contributie verhoging niet valt te ontkomen, als men op dezelfde voet door wil blijven gaan Een besluit tot contributieverho ging werd deze avond nog niet aan de orde gesteld. Lang werd er tijdens deze vergade ring gepraat over de bezwaren tegen de huurverhoging in de wijk „De Maer”, op basis van algemene onderhoudsklachten; een oude kwestie, die de laatste weken weer actueel is geworden en waarbij veel instanties zijn betrokken. Tijdens de vergadering werd een commissie ge vormd die de zaak verder gaat uitdiep ten en dan eventueel stapen zal onder nemen om de huurdersbelangen te be hartigen. De zonne-collectoren in het dak van het instructiecentrum op het terrein van het Gasbedrijf voldoen uitstekend. Gasbedrijf wil gaan experimenteren op welke wijze dit warmwaterreservoir op een gasgeiser kan worden aangesloten. „Volgend jaar zijn we toe aan de vraag of we het water, dat van de zonne collectoren terug komt aan een centrale verwarmingsinstallatie kunnen koppelen. U ziet het. Er zijn nog zo ontzettend veel vragen, dat we op dit moment geen afgerond beeld van ons experiment naar buiten kunnen brengen. Tot nu toe zijn we erg tevreden over de resultaten van de collectoren”. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK - Einde volgende week wordt de aanbiedingsbrief bij de Heems kerkse gemeentebegroting voor het jaar 1977 verwacht met in grote lijnen het financiële programma voor dat jaar met de belastingmaatregelen die zullen moe ten worden genomen om uitvoering van dit programma mogelijk te maken. De plotselinge grote belangstelling voor de woensdagavond gehouden leden vergadering leek het pessimisme te loochenstraffen. Er kon in elk geval weer een nieuw en volledig bestuur worden samengesteld. De tweede pen- ningmeesteresse, mevrouw De Groot, was herkiesbaar en na enige beraad tussen de oude en nieuwe bestuursleden onderling, zal zij voortaan de voorzit tershamer hanteren. Secretaresse wordt mevrouw Hekelaar en penningmeeste- resse mevrouw Verschoor. Verder wordt het nieuwe bestuur gevormd door de heren De Groot jr. en Baas (beiden herkozen), De Jong en eventueel nog de heer Hendriks, die zich wel kandidaat heeft gesteld, maar niet aanwezig kon zijn. winst. En hoewel de gemeente niet aan het gasbedrijf hoeft te verdienen vindt het college niet, dat het een schip van bijleggen moet worden. Bovendien wordt door de nieuwe maatregel, waarover de gemeenteraad zich overigens nog moet uitspreken, een ongelijke behandeling van huurders van woningen van de woningstichting en andere bewoners glad gestreken. Huurders van de wo ningstichting betaalden in de huur al een bedrag voor onderhoud van hun geiser. De gevraagde 18 ligt overigens beduidend lager dan de feitelijke kosten, die rond de ƒ30 zijn. Onderhoud en reparatie van kooktoestellen zal door het gasbedrijf alleen nog tegen kostprijs ge daan wórden, zoals al het geval was met gaskachels. Binnenkort start in De Lichtboei in de Maasstraat een cursus bloemschikken onder leiding van Ria Leegwater. De cursus omvat 8 lessen, die gehouden worden op vrijdagmorgen van 9.30 tot 11.30 uur. Inlichtingen bij De Lichtboei, tel. 32651. Vrijdagavond kunnen klaver- jasliefhebbers(sters) in het buurthuis, te recht. De drive begint om 20 uur. Kos ten twee gulden per persoon. In het flatgebouw worden vijf logeer kamers ingericht,' die door de bejaarden gehuurd kunnen worden ten behoeve van thuiskomende kinderen of andere logees. Deze kamers worden volledig in- gerichit, zodat de logees zelf alleen la kens en dergelijke mee behoeven te nemen. De logees kunnen beschikken over douches. Bij de bouw van het comlex is reke ning gehouden met de eventuele aanleg van een daktuin, die architectonisch aan kan sluiten op de verder indeling en inrichting van het Europaplein? BEVERWIJK - In mei j.I. verbaasde het Gasbedrijf Beverwijk en omstreken vriend en vijand met de mededeling, dat proeven werden genomen met de toepas sing van zonne-energie. Op het dak van het instructiecentrum aan de Parallel weg waren zonnecollectoren geplaatst, waarmee aanvullende energie kon wor den vcrk-egen voor de warmwaierberei- ding in huis en zo mogelijk ook voor ruimteverwarming. Het Gasbedrijf had beslag weten te leggen on een van de eerste zonnecollec toren uit ons land, waarvan de seriepro- duktie toendertijd te" hand werd geno men. Men zag voor de zonnecollectoren een •■■rote tr-kims, v. ?gge!egd en met de ervaring van het apparaat in het dak an ’’et nstruct!ecej|trum wilde het Gasbedrijf bij de tijd blijven, zowel wat betreft de voorlichting als de veilig heidseisen. De heer A. van Driel, directeur van

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 9