Stad PPR-alternatief voor verkeerscirculatieplan d’Vijff Vlieghen bijna jarig 7 Vluchteling hstisnM^^ditjé HUILT I Dans >1 5^ Willet Kolenkit I K- r 1 ft tl I r Date ^=7 Kg j L J MM I rj frans van de ven ALS HET AAN de Amsterdamse PPR ligt, dan is het vooroorlogse deel van de hoofdstad binnen een jaartje of drie nagenoeg vrij van auto’s. Iedereen parkeert zijn voertuig dan in een van de parkeergara ges aan de rand van de stad, en begeeft zich vervolgens welgemoed met tram, bus of witkar naar het centrum. Men koopt weer in zijn eigen buurt, men ademt weer frisse lucht en loopt minder kans van de sokken gereden te worden, en als klap op de vuurpijl: de gemeente bespaart per jaar een honderd miljoen gulden op aanleg en onder houd van wegen. amsterdam vrijwel autovrij,een alternatief voor het voorontwerp- verkeerscirculatieplan van de dienst publieke werken amsterdam. uitgave PPR amsterdam ONDER REDACTIE VAN KEES TOPS I M HENK BAKKER, hoofdredac teur van het maandblad.„Plan”, heeft in het laatst yerschenen nummer van dat blad een verge lijking getrokken tussen de gang van zaken rond het Leidseplein (Nicolaas Bouwes contra de plan groep Bouw-es-wat-anders) en de, veel oudere, kwestie Water looplein. Over beide pleinen is op deze pagina enkele malen geschreven. Zoals gemeld is bij de affaire Waterlooplein de Bond van Nederlandse Architecten BNA betrokken. De vergelijking van Bakker is aardig gevonden en de moeite van het doorgeven waard. 7= i >.;Jj AUTO MOET RADICAAL STAD UIT De handtekening van Roosevelt Jr. in het gastenboek. Een van de belangrijkste verschillen, is 4 Het plan-Bouwes Kathryn Stott (piano) met werken van Brahms, De Falla en Kolday. De con certen beginnen om half negen en kos ten vijf gulden. VAN DE VEN wijst met name op de volgende passage uit dat verkeerscircula tieplan: Wanneer menselijk welzijn boven elke vorm van economisch profijt wordt gesteld, zal het uitgangspunt moeten zijn: nul ongevallen. Juist hier is echter een afweging tussen leefbaarheid (zelfs letter lijk) en bereikbaarheid nogal gecompli- planning. Volgens Van de Ven moet ruimtelijke planning gericht zijn op het opheffen van de noden van de zwaksten in de samenleving. Niet alleen denkt hij daarbij aan kinderen, bejaarden en invaliden, maar ook aan de economische zwakkeren. Ten tweede moet ruimtelij ke planning naar zijn oordeel gericht zijn op, simpel gezegd, eerlijk delen. En de overige twee uitgangspunten houden in dat bij ruimtelijke planning het begrip welzijn vóór welvaart gaat en dat alle direct betrokkenen vanaf de eerste fase erbij zijn ingeschakeld. Tot zover een stukje droge theorie, waaruit evenwel duidelijk één ding blijkt: de mens staat centraal. Een bekend PPR-principe. Frans van de Ven: „Wij hebben geprobeerd het ver keersprobleem in zijn totaliteit te behan delen. Mijn studie kun je opvatten als kritiek op het verkeerscirculatieplan. Dat verkeerscirculatieplan is een zeer technocratisch stuk, dat nauwelijks ingaat op het wonen in de stad.” Er-—. is benoemd tot voorzitter van een comi té dat de actie Vluchteling 1976 in Amsterdam gaat ondersteunen. Deze (landelijke) actie wordt eind oktober gehouden, met het doel 30.000,vluchtè- lingen in Azië, Afrika en Latijns Ame rika hulp te bieden bij de opbouw van een menswaardiger bestaan. De bedoe ling is dat daartoe per vluchteling 500 gulden wordt opgebracht. Het ligt in het voornemen dat Amsterdam 2000 ceerd, zodat geen duidelijke wensen zijn geformuleerd over de na te streven daling van de onveiligheid.”. „Dat laatste punt, die scheiding: iedere planoloog zal het met me eens zijn dat dat funest is. Het gevolg zal weer kaalslag zijn en een gigantische verkaveling tot een soort tuinstad of een tweede Bijlmer.” VAN DE VEN wil dus de auto’s radicaal de stad uit hebben. Passage uit de studie: „Dit zou verwezenlijkt kunnen worden door invoering van een vergunningenstel sel voor het noodzakelijke autoverkeer, verlaging van de maximum-snelheid voor het toegestane verkeer, waarbij dit ver keer slechts wordt toegestaan op daartoe vast te stellen routes, het realiseren van parkeergelegenheid aan de rand van de stad, verbeteren van andere vormen van vervoer, zoals de tram, bus, witkar en fiets en het verbeteren van de organisatie van het goederenvervoer.” DE GEIJKTE VRAAG, een vraag ook die het antwoord eigenlijk al in zich draagt, is:Stapt die mens vrijwillig uit zijn auto? Frans van de Ven is ervan overtuigd, al zal het nog een paar jaar duren eer hij dat'doet. „Ik verwacht dat de mensen zich snel in die richting zullen ontwikkelen, ja. Er zijn op het ogenblik winkeliers die er, samen met het wijkcen trum d’Oude Stgjdt en de vereniging Wit kar, serieus mee bezig zijn om een ouder wets bezorgingssysteem, in de vorm van een vrachtwitkar op te zetten. Kijk, als je je auto laat staan verlies je inderdaad een stukje gemak. Maar je krijgt er veel voor terug. EN WANNEER kan dat plan volgens hem worden verwezenlijkt? Frans van de Ven; „Dat hangt van de politieke wind af. Als de raad nu positief hierover zou besluiten, dan hebben we twee, drie jaar nodig om het allemaal voor te bereiden.” Maar hij voegt er onmiddel lijk aan toe dat die politieke wind momen teel nog niet de goede kant uit waait. Ik heb hoop voor over twee jaar, bij de nieuwe verkiezingen. En wel omdat het denken over deze problematiek zich in die tijd zal wijzigen. Die ontwikkelingen gaan erg snel.” ze niets wil weten, terwijl de bedreiging op het Waterlooplein de metro dus pas kwam nadat de BNA-plannen waren gemaakt. De BNA heeft zich in haar plan zoveel mogelijk aangepast aan de metro en de stadhuisplannen iets wat de plan- groep in het geval van het plan-Bouwes haar bestaansgroei zou ontnemen. Dat deel van de Opstandingskerk dat deze de naam „kolenkit” heeft bezorgd. HET BEFAAMDE restaurant d’Vijff Vlieghen bestaat volgend jaar drie en een halve eeuw. Ter gelegenheid daarvan is Krasnapolsky - het blaadje van de gelijknamige hotelgroep, waarin het illustere eethuis is ondergebracht - in het gastenboek gedoken. In de uitgave van deze maand is een hele pagina gewijd aan het bezoek van Franklin Delano Roosevelt Jr., die op 17 november 1948 zijn naam in het gastenboek schreef. Roosevelt kreeg bij die gelegenheid van Nicolaas Kroese een boek ten geschenke, dat de familiegeschiedenis van de Roosevelts beschrijft. Aardig is een in telegramstijl gesteld berichtje dat ter gelegenheid van Roosevelts bezoek verscheen. Nicolaas Croese (links) biedt Roosevelt het boek met diens familiegeschiedenis aan. „Thanks a lot”. Henk Bakker besluit zijn relaas in Plan met de conclusie dat het een goede zaak zou zijn als de ervaringen, die bij de planvorming aan Leidseplein en Water looplein zijn opgedaan, aan de ontwikke lingen van beide pleinen over en weer ten goede zouden komen. cedure al direct een stuk beter lag dan in het geval van de BNA. BURGEMEESTER Ivo Samkalden DAT IS in grote lijnen de strekking van het alternatief dat de PPR- Amsterdam aan de gemeenteraad heeft aangeboden voor het in maart van dit jaar door de dienst Publieke Werken uitgebrachte Voorontwerp Verkeerscir culatieplan. Het is een studie waaraan het PPR-raadslid Frans van de Ven twee jaar heeft gewerkt. De titel: „Amster dam, het is niet nodig dat je huilt”. Aardige bijkomstigheid voor Van de Ven is; dat hij er begin deze week aan de Universiteit van Amsterdam op is afge studeerd. Bakker begint met de overeenkomsten, vijf in getal. Zowel bij de BNA als bij de plangroep Bouw-es-wat-anders stonden ideële overwegingen voorop, namelijk het leveren van een „bijdrage” aan de gebouwde omgeving van de Amsterdam se binnenstad. In beide gevallen ging het tevens om een complex dat meerdere functies zou krijgen: verschillende aktivi- teiten met daarin verwerkt het wonen. Van de Ven verwacht dat een vrijwel autovrije stad met een goed openbaar vervoer een grotere bereikbaarheid teweeg brengt, waarvan het midden- en kleinbedrijf en de vele buurtwinkels zou den kunnen profiteren. Verdere voorde len, volgens het PPR-raadslid: minder DE STUDIE begint met een pleidooi voor een viertal uitgangspunten met betrekking tot het begrip ruimtelijke „Het probleem met verkeer is, dat je het alleen maar drastisch kan aanpakken. Je kunt dat niet gefaseerd doen. Iedere gefa seerde maatregel hoe sympathiek ook is funest voor de stad. In de vorm van een verschil in bereikbaarheid, bedoel ik.” SM i BO® januari van het volgend jaar als gevolg van de slechte financiële positie van de Opstandingsgemeente gesloten. De diensten van de gemeente worden van af die datum voortgezet in De Hoek steen in Geuzenveld. verkeersslachtoffers, schonere lucht, min der geluidshinder, beter wonen, meer speelruimte en een aantrekkelijker wonen en wérken in de stad. En dan het financië le voordeel, wat hij gedetailleerd heeft berekend. DE LUISTERDICHTHEID van Stad Radio Amsterdam is sinds de laatste steekproef in maart jongstleden ver dubbeld. Uit een onderzoek van het Instituut voor Sociaal wetenschappelijk Onderzoek van de Katholieke Hogeschool Tilburg blijkt dat de luisterdichtheid van de plaatse lijke zender enige maanden geleden al 6,3 percent bedroeg. Ongeveer 140.000 Amsterdammers en circa 10.000 men sen uit Amstelveen zeiden min of meer regelmatig naar de STAD- uitzendingen te luisteren. Het Tilburg- se instituut voert in opdracht van het ministerie van CRM wetenschappelijk onderzoek uit ter begeleiding van het radio-experiment van STAD. de manier waarop de plangroep en de BNA naar buiten zijn getreden: dat wil zeggen de BNA is jarenlang niet naar buiten getreden, terwijl de plangroep van af het eerste begin de openbaarheid heeft gezocht. Brochures, krantjes, persconfe renties, tentoonstellingen en zelfs een manifestatie brachten het publiek van haar plannen op de hoogte, zodat de start positie voor een vruchtbare inspraak pro- vluchtelingen voor haar rekening neemt, wat neerkomt op een opbrengst van een miljoen gulden. Het geld wordt verzameld op vrijdagavond 29 oktober, nadat daartoe de woensdagavond daarvoor enveloppen zijn verspreid. i Er is in de huidige Amsterdamse situa tie op nogal wat terreinen aanleiding om te huilen, zo motiveert Frans van de Ven de titel van zijn studie. „Ik denk aan gezondheidsaspecten, planologische en stedebouwkundigie aspecten. En ik denk ook aan de gemeentelijke politiek. In het boek „En tranen” van Roel van Duijn wordt heel wat afgehuild. Maar het is niet nodig om te huilen. De conclu sie van mijn studie is dan ook: wil je Amsterdam redden dan moet je het ver keer drastisch aanpakken. En dat moet je doen door het autovrij maken van vrijwel de gehele vooroorlogse stad; met uitzondering van het openbaar vervoer.” Qua procedure hebben beide gevallen gemeen dat zowel BNA als de plangroep moesten opboksen tegen autoriteiten die nu niet direct om die plannen zaten te springen. Tevens stonden beide voor de niet geringe taak financiers te interesse ren voor hun ideële overwegingen en als laatste overeenkomst kan daarvan wor den gemeld dat beide in die opdracht zijn geslaagd. Van de Ven: „Zo’n passage vind ik uiterst gevaarlijk. Die technische aanpak. Ik vind het trouwens sowieso al mis dat het een stuk is van Publieke Werken en niet van B. en W. Zo blijft het college weer buiten schot. Maar goed, die technische aanpak, gecombineerd met het nauwe lijks terugdringen van het verkeer, (slechts 13 a 14 percent van het persoonlij ke verkeer wordt overgenomen door het openbaar vervoer), en gecombineerd met de scheiding van de binnenstad en de 19de-eeuwse wijken. Dat vindt ik niet juist. v UIT INDONESIË komt het zang- en dansensemble Vocalista Sonora, dat morgenavond in de grote aula van het Tropeninstituut optreedt. Het pro gramma, dat om acht uur begint, ver meldt klassieke muziek, oude en moderne volksliedjes, en klassieke Javaanse dansen. De groep, voortgeko men uit een koor dat de naam „Zonen van het land” droeg, telt ruim vijftig leden van 18 tot 25 jaar uit alle delen van Indonesië. In hun eigen land zijn ze bekend geworden door televisiepro gramma’s en toemees. Het optreden van de groep in Nederland werd geor ganiseerd door de stichting „Brasil op weg”, die zich beijvert voor het geven van hulp aan instellingen in ontwikke lingslanden, waaronder Indonesië. De baten van de toernee door Nederland komen ten goede aan een project op Java dat zich richt op de begeleiding van tienduizend bewoners die moeten verhuizen naar Sumatra omdat in hun woongebied een stuwmeer wordt aan gelegd. 'i IN HET SFEERVOLLE Willet- Holthuysen-museum (Herengracht 605) worden deze winter op enkele vrij dagavonden concerten van kamermu ziek gehouden. Op 22 oktober bespeelt Edward Witsenburg antieke harpen en geeft daar een toelichting bij. Op 19 november voert het Amsterdams Kernensemble werken uit van Haydn, Franck en Dvorak. Marinus Hintzber- gen (klarinet) en Benno Pierweijer (piano) spelen op 17 december werken van Carl Maria von Weber, Poulenc Martin, Haller en Brahms. Verschillen de negentiende- en twintigste-eeuwse componisten krijgen op 21 januari de aandacht van het Nederlands Blazers ensemble. En op 18 februari tenslotte concerteren Collin Carr (cello) en De zorgen om twee pleinen DE KOLENKIT, zoals in de volks mond de Opstandingskerk in Amsterdam-West heet, wordt op I DE VERSCHILLEN. Het eerst is meteen de ongelijke startpositie: een gevestigde architectenorganisatie tegeno ver een spontaan opgerichte actiegroep. Tweede verschil is dat van de staat waarin het betrokken deel van de stad zich bevond. Het Waterlooplein was duidelijk meer geschonden dan het Leidseplein, zodat in dit opzicht de plangroep in het voordeel was. Het volgende verschil: de plangroep was een reactie op een regelrechte bedrei- ging, namelijk het plan-Bouwes waarvan t „Franklin Delano Roosevelt Jr. weer vertrokken. Nu naar Parijs. Daarna Palestina. Gisteravond aanwezig in American Businessmen’s Club, waar hem typisch geschenkje werd overhandigd, n.l. boekje over betoveropa’s, zijnde Zeeuwse stamvaders der Roosevelts. Boekje in oorlog opgeduikeld door hr. Kroese (van Vijff Vlieghen, waar F.D.R. natuurlijk hapje nuttigde). Roosevelt erg dankbaar. Maar 17de-eeuws Neder lands voor hem helemaal abacadabra. Zei echter zal in Amerika wel iemand opduikelen die het voor me vertaalt; thanks a lot”. Jr?j

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 17