Liv Ullmann indrukwekkend in Face to Face 2. 9. I Vorster ontmaskerd in Frontlinie VERLOVINGSRINCEN: HUVIS SIEBEL HEEFT ER MEER VAN. 11 I IL 18 15, 15. SCHOKKENDE GETUIGENISSEN IN DOCUMENTAIRE OVER ZUID-AFRIKA 1 V R IJ D A G /EN n e n n >f e Jrsys- m en „BESTE MEDEWERKERS”, zo begint de brief die Ingmar Bergman in september 1975 vanuit het Zweedsé Faro richtte aan de acteurs en de mensen van de technische staf die aan zijn nieuw project zouden mede werken. En hij vervolgt: „We gaan nu een film maken die in zekere zin over een poging tot zelfmoord gaat. In feite houdt hij zich bezig („als ge woonlijk”, zou ik bijna zeggen) met het Leven, de Liefde en de Dood. Omdai in wezen niets belangrijken is. Om er zich mee bezig te houden. Om erover te denken. Om er zich zorgen over te maken. Om er zich gelukkig bij te voelen. En zo verder”. Ie 0 11 U Goud of platina. Glad of gefacetteerd. Breed of smal. Simpel of met briljanten gesierd. Siebel heeft de verlovingsring zoals jullie m wensen. Keuze uit 200 modellen. Dat mag je verwachten bij één van de grootste juweliers in Nederland. Net zoals vakkennis en betrouwbaarheid. En alle rust om te passen en uit te zoeken. Ook als je niet zoveel tc besteden hebt. En op het gratis graveren kun je wachten Toch even aan denken als je een verlovingsring zoekt Siebel heeft er veel en veel meer van. FILMS 21 f| O i’ii C n 55 5 5 Ingmar Bergman over liefde, leven en dood voor AAN (ADVERTENTIE) en Triset met briljant I. V NACHTVOORSTELLINGÈN ABSOLUTE NULPUNT Model 551/ 551 B Gladde modellen vanaf 129,- p.p. Bewerkte modellen vanaf 142,- p.p Briljant ringen vanaf 287,- p.p. Studio „De Eend en de Cadillac” te zien, terwijl ze op_ de woensdag, zaterdag en zondagmiddag in Palace naar de teken film „Hugo, de Hippo” kunnen kijken. ren om uit haai geestelijk evenwicht te geraken. Een ontredderde Liv Ullmann, gesteund door Erland Josephson als Tomas. JUWELIERS HAARLEM: Grote Houtstraat 63 AMSTERDAM ROTTERDAM DEN HAAG UTRECHT angsten, zal ze ook straks heilzaam kun nen werken op bioscoopbezoekers en eventuele tv.-kijkers. Want evenals met Bergman’s vorige film „Scènes uit een Huwelijk” is de oorspronkelijke opzet van „Face to Face” een vijf of zesdelige tv.-serie geweest die tot een bioscoop film van normale lengte gecompileerd is. Bij de uitroeiing van de nijlpaarden van Zanzibar weet de kleine Hippo te ontko men, hij komt in contact met het neger jongetje Jorma en diens schoolvriendje, maar moet opnieuw vluchten als hem vernielingen in de schoenen geschoven worden die hij niet begaan heeft. Voor de rechter gebracht wordt zijn leven op het laatste ogenblik gered door de ont lastende getuigenis van de sultan. Alles bij elkaar een spannend en kleurig Oos ters sprookje waarvan de animatie min der goed geslaagd is, maar deze tekort koming wordt voor een goed deel ge compenseerd door de soms fraaie teke ningen. Ton van Duinhoven, Lex Gouds- mit, Ko van Dijk en andere bekende Nederlandse toneelspelers hebben hun stemmen geleend aan de vele optredende tekenfiguren. An de Franse film „La Marge”, vrij vertaald in het Nederlands met „Op de rand van alles” zijn drie bekende namen verbonden. Allereerst die van regisseur Walerian Borowczyk („Contes Immo- raux”, „La Béte”) en vervolgens die van de hoofdrolspelers, Sylvia Kristel en Joe Dallesandro. De producenten, Robert en Raymond Hakim hebben natuurlijk ge dacht dat een optelsom van deze be roemdheden uit het erotische kamp de De film die een gematigd commen taar heeft meegekregen, laat vooral de beelden spreken die bijv, het schijnheilig gejuich over de splitsing tussen Azania (Zuid-Afrika) en de „Thuislanden” die een onafhankelijk- „Cineclub-Vrijheidsfilms” heeft de hand weten te leggen op een politieke film die zich bezighoudt met de situ atie in Zuid-Afrika. „De Frontlinie” heet de film die gemaakt is door de Fransman Rene Vautier in samen werking met Brigitte Criton en Bua- na Kabue. De filmploeg die zich met Zuid-Afrika heeft beziggehouden en daarbij vooral de aandacht heeft ge richt op de situatie in Transkei, een van de zg. Thuislanden, heeft uiter aard niet ter plaatse kunnen filmen en heeft dus een beroep moeten doen op bestaand materiaal, journaalbeel den, interviews die gemonteerd zijn tot een felle aanklacht tegen het bewind van Vorster. haar grootouders. Want ze yit ook nog-< middenin een verhuizing. De eerste op name die we van haar te zien krijgen is als ze in een leeg vertrek van het nieuwe huis met de telefoon provisorisch op de grond geïnstalleerd, haar grootou ders opbelt om haar komst aan te kon digen. Een confrontatie in de kliniek met een van haar patiënten die onbevre digend verloopt en haar ontmoeting met de alleen wonende dr. Tomas Jacobi die gezelschap zoekt omdat hij aan vlagen van diepe depressie en doodsangst lijdt en de nachtelijke uren liefst pratende zou willen doorbrengen betekenen voor Jenny volgende stappen naar een toe stand van onzekerheid en onbestemde angst waarin zij met onverklaarbare vi sioenen en nachtmerries worstelt. Haar eigen eenzaamheid door het tijdelijk wegvallen van haar man en haar ver blijf bij haar grootouders dat haar op pijnlijke manier confronteert met het aftakslingsproces van de ouderdom dra gen verder bij om haar uit haar geeste lijk evenwicht te brengen. Wanhopig vecht Jenny om de rust en gelijkmatig heid van vroeger te herwinnen, maar steeds frekwenter herhalen zich haar redeloze huilbuien en lachaanvallen en nachtelijke visioenen die van een ang staanjagende realiteit worden. Haar vrees de greep op zichzelf steeds meer te verliezen en in een situatie te geraken waarover zij geen controle meer zal hebben, drijft haar tenslotte in een po ging tot zelfmoord door het innemen van een overdosis aan slaappillen. Dank zij een tijdig ingrijpen van Tomas Jaco bi ontwaakt Jenny in een ziekenhuis om daarna steeds weer terug te vallen in absurde dromen die het althans voor de kijkers duidelijk gaan maken dat weg gestopte jeugdherinneringen en kinder lijke angsten haar als volwassen vrouw de schijn opgedrongen hebben van zelf- verzenkerdheid en onaantastbaarheid. Maar dat achter die bewust opgetrokken facade een Uiterst kwetsbare en onzeke re vrouw is schuil gegaan, voor wie enkele kleine tegenslagen voldoende wa- Zijn eigen vage kwellingen hebben nu een naam en adres gekregen en hebben hun uitzonderlijkheid en verontrusting verloren. „Als dit verhaal voor iemand anders hetzelfde nuttige effect kan heb ben, is de krachtsinspanning niet niets geweest,” zo is zijn conclusie. ALS BIJ VROEGERE films heeft Bergman ditmaal opnieuw eigen ung- sten, depressies en onzekerheden van zich af geschreven 'en gefilmd. De film is voor hem wat de divan is voor de psychiatrische patient, de plaats waar bevrijdende onthullingen gedaan worden over het diepste innerlijk en waar de geheimste gedachten aan de oppervlakte komen. Bergman heeft in „Face to Face” zijn psychische moeilijkheden geprojec teerd op de psychiatrice Jenny die hij in de gestalte van de actrice Liv Ullmann het angstwekkende ziekteproces van to tale mentale ineenstoring en het moei zaam terugwinnen van een contact mei de werkelijkheid laat doormaken. Het is misschien een wrede therapie, ma ze Bergman „bevrijd” heeft van zi n Liefst twee bioscopen, Bellevue-Cinera- ma en Flora hebben zien ontfermd over ue re-issue van een oude, uit 1954 date rende film van Richard Fleischer die toen in opdracht van de Walt Disney Productions de bekende toekomstroman van Jules Verne, „20.000 Mijlen onder Zee” in beeld bracht. Het boek ver scheen in 1870 en trok vooral de aan dacht omdat de visionaire schrijver de onderzeeboot introduceerde, waarover toen in termen als onmogelijk en on- practiscn werd gesproken. „De „Nauti lus” van kapitein Nemo werd aan ook in zijn tiju aangezien voor een zeemonster en de VS. stuurde onmiddellijk het be wapende gragat de „Abraham Lincoln” uit om jacht op die schrik der oceanen te maken. Maar bij een confrontatie van beide zee-vaartuigen wordt het fregat tot zinken gebracht en worden slecht^ drie leden van de „Abraham Lincoln” gered en aan boord van de „Nautilus” gebracht. Het zijn professor Pierre Aronnax (Paul Lukas, diens assistent Conseil (Peter Lorre) en de opportinusti- sche bootsman Ned Land (Kirk Douglas) die nu kennismaken met de geheimzin nige Nemo (James Mason) die de wereld de oorlog heeit verklaard omdat de wereld maar niet van het voeren van oorlogen wil afzien. De gijzelaars maken de meest fantastische avonturen op de bodem- van de zee mee, maar vooral Ned Land wil wel weer terug naar de be woonde wereld en maakt de autoriteiten bekend met het bestaan van de „Nauti lus” via boodschappen in afgesloten fles sen. Waarop de gealarmeerde Ameri kaanse oorlogsvloot optrekt en er voor zorgt dat Nemo zijn Nautilus plus zijn veilige haven op het eiland Vulcania in de lucht laat vliegen. Een van de aar digste Disney-speelfilms die best een re prise verdient. De nieuwste film van Ingmar Berg man, door hem ook geschreven en ge produceerd verschijnt deze week in' Tu- schinski 2 en Alhambra. Het strak ge filmde verslag van een geestelijk ziekte proces dat zich in een psychiatrice af speelt, levert in de eerstte plaats een grandioze rol op voor Liv Ullmann die vooral beklemmend spel levert, als ze zich op de rand van de waanzin bevindt. Voorlopig zal Bergman wel geen films meer in Zweden maken en het zal afwachten zijn of hij in zijn zelf verko zen ballingschap de hoogte van zijn Zweedse werk zal halen. Reden te meer om „Face to Face” die op deze pagina uitvoerig besproken wordt, met aandacht te bekijkert. Alfred Hitchcock is driemaal verte genwoordigd in het Amsterdamse nacht- programma: tweemaal in The Movies met „Mr. and Mrs. Smith” en met „Sus picion” en eenmaal in Cineac Reg. iBreestraat met „Psycho”. Polanski komt tweemaal voor, zijn „Chinatown” is te zien in Cinema International en het oudere „Repulsion” met Catherine De neuve vinden we in Alhambra 2. De geestige thriller-comedie „Murder by Death” wordt ook ’s nachts in het wee kend vertoond in Kriterion en een iets minder fijne klucht, „The Duchess and the Dirtwater Fox” met Goldie Hawn en George Segal is te zien in Rivoli. In Rialto tenslotte de bekende Franse gangsterfilm van Henri Verneuil, ,,Le Clan des Siciliens” met Alain Delon en Lino Ventura. „DE SNELLE schokkende afbraak van een bewonderenswaardig karakter en de wedergeboorte in een mai telend proces, dat heb ik willen beschrijven”, zegt Bergman in zijn brief aan de medewer kers en hij bekent zelf ten zeerste geprofiteerd te hebben van dit proces. De serie is in Zweden en Duitsland ook inderdaad op het scherm te zien geweest en er bestaat een mogelijkheid dat een der Nederlandse zendgemachtigden De nachtvoorstellingen brengen „Het Duivelsmasker van Tang” in Palace, een prachtige Dracula-parodie van Andie Warhol met Joe Dallesandro, Udo Kier en in de bijrollen Roman Polanski en zelfs Vittorio de Sica in Roxy, wat zachte porno („Zullen we ’t nog een keertje overdoen?”) in Lido en een span nende oorlogsfilm, „Murphy’s War” in Luxor, waarin een hardhoofdige Iers (Peter O’Toole) I in z’n ©entje wraak neemt op een Duitse duikboot die oor zaak was dat zijnboot en zijn kamera- dén op de bodem van de zee terecht zijn gekomen. En voor de kinderen is, zoals gezegd iedere middag de kans om in MET DEZE WOORDEN leidt Bergman de film „Face to Face” in, zowel bij zijn medewerkers als bij de lezers van het draaiboek dat in een handige pocket editie bij Pantheon Books in New York is verschenen. Hij verklaart daarin hoe hij ertoe gekomen is de film te schrij ven. Gedurende enige tijd, zo bekent hij, heb ik geleefd in een sfeer van angst waarvoor ik geen duidelijke oorzaak kon vinden. Hij vergelijkt die angst met een zeurende kiespijn zonder dat een tan darts iets fouts kan ontdekken aan de kies of aan de persoon in kwestie. Na de angst verschillende wetenschappelijke maar weinig overtuigende namen te hebbben gegeven, besloot hij methodis- cher te werk te gaan en daarbij kwa men de wederwaardigheden van iemand anders hem te hulp. Hij vond overeen komsten tussen haar en zijn ervaringen, alleen haar toestand was meer voor de hand liggend en scherper omlijnd, en veel pijnlijken Zij werd op die manier de hoofdpersoon van zijn nieuwe film die langzaam vorm kreeg. Hij maakte van haar (Bergman laat in het midden of zij werkelijk bestaan heeft of dat zij een door hem gecreeerde projectie-fi- guur is) een evenwichtige bekwame en gedisciplineerde persoon, een hoog ge kwalificeerde professionele vrouw met een succesvolle loopbaan als psychiatri ce. Ze is goed getrouwd met een niet minder begaafds collega en is omringd met wat men „de goede dingen van het leven” zou kunnen noemen. Er is dus ogenschijnlijk voor haar geen enkele aanleiding om in ee geestelijke verwar- als derde medespeler. De film voert van Napels over Rome naar Bordeaux en de vakkundige fotografie van Henri Decae, cameraman van de „Nouvelle Vague” zorgt dat alles mooi in beeld komt. Scène uit „Hugo, de Hippo”, een teken film voor kinderen. straks - en dat zal wel enige maanden duren - ook de tv.-versie zal laten zien. Dat zal een interessant experiment bete kenen en een boeiende ervaring worden voor wie de strak gecomponeerde film gezien hebben. De bioscoopbezoekers die onder de indruk zijn gekomen van de indrukwekkende acteerprestaties van Liv Ullmann die van haar buien van halve en hele waanzin een haast pijnlijke demotrastie maakt van volledige over gave aan een rol, zullen ongetwijfeld die rol in nog meer uitgewerkte vorm terug willen zien. Evenals trouwens de aan doenlijke aanwezigheid van Erlad Jo sephson (ook Ullmann’s tegenspeler in „Scènes uit een Huwelijk”) die een trouwe en reddende vriend speelt en dan zelf met lege handen en eigen proble men achterblijft. argues, heeft regisseur BorowczyK een uiterst vervelende en onduidelijke rela tie uit de dóeken gedaan tussen de gelukkig getrouwde wijnhandelaar Dal lesandro en een Parijs hoertje die Sylvia Kristel met haar legendarische openhar tigheid mocht spelen. Nu is Kristel een uitermate slechte actrice, wat nauwelijks opvalt door het afleidend vertoon van haar lichaam, terwijl Dallesandro, be kend door zijn rollen in diverse Andy Warhol-producties, ook geen van god begenadigd speler is, al heeft ook hij zijn fysiek mee. Bij elkaar gebracht beereiken ze het absolute nulpunt in communicatie met elkaar en met de toeeschouwers. Het enige mysterie wat na al de ontkleedpartijen overblijft is de afwezigheid van Borowczyk als creatief filmer. Maar Leidseplein Theater en Rembrandplein Theater zullen niet over bezoek te klagen hebben na de invite rende voor-reclame die er over „La Marge” gemaakt is. Buiten de NOS om hebben de varete- artisten Herman Kortekaas en Gerard van Essen als het clownsduo „De Kamé’s” nationale en internationale beroemdheid, verworven. Ze stonden aan de top van de showbusiness, zegt mijn reclamefol der. Inmiddels zijn beide komieken op genomen in een tv.-serie waarin zij als „Peppi en Kokki” op slag de harten van de gehele Nederlandse jeugd veroverden (Ik citeer opnieuw). Een dergelijk succes leidt in ons land onvermijdelijk naar een pretfilm. En* dus ontstond onder regie van Nan de Vries en met mede werking o.a. van Jules Croiset en Jaap Stobbe „Peppi en Kokki bij de Marine” met als ondertitel „Het geheim van Kommandant Plus”. City 1 brengt de première van deze nieuwe Nederlandse kinderfilm op de matinees, terwijl voor de avond „Max Havelaar” gehandhaafd blijft. Ongetwijfeld zal een deel van de jeugd zich wel amuseren met Peppi en Kokki die zo hun best doen op Stan Laurel en Oliver Hardy te lijken, maar er niet veel meer van geleerd hebben dan wat smijt- en val-acts waartoe het scenario van Nan de Vries' hun over vloedig gelegenheid biedt En verder móeten de kinderen maar bepalen of ze het leuk vinden. De meer verwende ouderen doen er beter het zwijgen toe. toria tot eigen voordeel toepast, het zijn allemaal onderwerpen die in de film aan de orde komen en met klem van argumenten de werkelijke situa tie van het ogenblik als onhoudbaa-' onthullen. „Men moet er geweest zijn om cr over te kunnen oordelen’’ is dn le kende argumentatie waarmee de voorstanders van apartheid de c van hun tegenstanders trachten te ontzenuwen. „Frontlinie” toont aan dat men goed genformeerd kan zijn over een onderwerp als men de feiten door authentieke beelden laat onder steunen en de onderlinge samenhang van historische gebeurtenissen weet aan te tonen. De film maakt momen teel een tournee door ons land. Na Rotterdam, Roermond en Alkmaar, is op zondag 24 oktober Haarlem aan de beurt. Een vertoning van „Frontlinie” vindt dan plaats om 20.00 uur in Jongerencentrum De Appelaar. Met daarna volop tijd om te discussiëren, want de film duurt 78 minuten. ring te vallen die in korte etappes een omvang en intensiteit aanneemt waar binnen zelfmoord de eige uitkomst schijnt te bieden. Niettemin voltrekt zich, dit proces in „Face to Face” met een angstaanjagende snelheid en nauwelijks zonder inleiding, wat des te sterker werkt waar het hier gaat om een gezonde jongevrouw die zo te zien niet met problemen van welke aard ook, worstelt. DE VROUW in Bergman’s nieuwste film heet Jenny, ze is verbonden aan de psychiatrische kliniek van een groot ziekenhuis en we maken haar mee op het ogenblik dat haar man voor studie doeleinden in Amerika zit en ze een tijdelijk onderdak heeft gevonden bij heid voor het zwarte volksgedeelte zou betekenen, aan de kaak stelt. Politiek en economisch blijft Trans kei afhankelijk van de minderheidre- gering in Pretoria, zoals dit regiem alleen kan bestaan bij de gratie van politie-terreur en het op de been houden van het modernste en best uitgeruste leger van heel Afrika. Ook bij een scheiding van het blanke en zwarte volksgedeelte in Zuid-Afrika zullen de vmornaamste regeringspos ten in handen van de volgelingen van Vorster blijven. Defensie, de binnen landse veiligheidsdiensten, buiten landse zaken, handel en industrie zul len vanuit Pretoria blijven functione ren, daarmee de invloed van de „on afhankelijke” thuislanden, politiek zowel als economisch tot nul reduce rend. „Frontline” weet op diverse punten de propaganda-Ieuzen van Vorster als leugenachtig te ontmaskeren en de makers van de film bepalen zich daarbij niet tot de actuele ontwikke- Prolongaties over de hele linie: „De tien Geboden” in Palace, Disney’s „Fan tasia” in Roxy, Fons Rademakers’ „Max Havelaar” in Luxor, „The Man form the Organisation” in Lido, aangevuld met twee succes-verzekerde reprises: de Ja mes Bond-film „Veel liefs uit Moskou" in Frans Hals en „De Eend en de Cadillac” in Studio. Met deze laatste film, in 1965 gemaakt door Gerard Oury, slaat Studio twee vliegen in een klap: voor de kinderen ’s middags en voor de ouderen ook ’s avonds heeft het theater een dol en amusant misdaadverhaal voor alle leeftijden met de komieken Bourvil en Louis de Funes en een luxe Cadillac lingen in het land maar komen ook met argumenten uit het verleden. Het. bloedbad van Sharpe ville in 1960 komt ter sprake en de historische ontwikkeling van de diverse strijdto nelen in de afgelopen 20 jaar wordt beschreven evenals de steun en ver bondenheid in die strijd van vrij heidsstrijders in Zimbabwe, Namibië en Azania-zelf waar de ANC en de PAC actief waren. Er zijn schokkende getuigenissen in „Frontlinie” verwerkt, o.a. van Myri- am Makeba en van dominee Morton die uit Azania werd verbannen omdat hij zijn blanke parochianen vanaf de preekstoel had onderhouden over de moord op een zwarte arbeider. De geestelijke en materiële nood van de zwarte arbeiders, hun leven in ghet to's, de leugenachtige propaganda die bij de sprookjes over gestegen wel vaart van de zwarte bevolking zich baseert op de leefsituatie van de zwarte „middle-class” in Zuid-Afrika, de verdeel- en heers-politiek die Pre- ><s:W meest erotische en tegelijk artistiek de best verkoopbare film zou opleveren die men zich als producent maar zou kun nen wensen. Het is wat anders uitge pakt. Hoewel uitgaande van een bekroon de roman van Andrè Piteyre de Mandi- Peppie en Kokkie nu ia een kinderfilm in de bioscoop. i s /TT Model 370 Model TRB 174 Model 0090 550 f

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 21