Nederlands Dans Theater terug naar de bron BOUWMARKT BLOEDARMOEDE BIJ TENNESSEE WILLIAMS I Op losse I IjgroeronJ Toneelsubsidie taak voor het rijk Vanavond Chnstof/e Expositie van 20 Rembrandt-etsen dus zet de kaas uit het vuistje maar klaar! |^KEUR B.V.>| COSMOVOX KIEKENS^gfo rv Oninteressante éénakters in Shaffy ONDERZOEK □R Dame Edith Evans overleden Toon Hermans trad op voor stervende vrouw 1995,- 1 „TONEEL TER ZAKE” WIJST UIT: Koudenhom 54 19 7 6 15 OKTOBER 23 KUNST VRIJDAG tel. 023 321212 GROTE SORTERING door Conrad van de Weetering menter gen. In de studio zag ik er een I6 »te Q V (20.25 - W TROSNed. 2) jaar hatters since 1896 :o (Papakt PARADE, de zachtere vieux) gevelstenen - steenstrippen en handgevormde stenen eens denken aan het stoeien van een stel kinderen met een Orffin- strumentarium (eenvoudig slag- derd door enige vakkennis, zijn muzikale en bewegingsfantasie W. Voet en Zn. Juweliers Anegang 13-15 - Haarlem verkrijgbaar bij o.a.: Focke Meltzer Amsterdam Ritmet werk waarmee men, niet gehin- meer don een couvert... een levensstijl Op de herenafdeling van LIPPITS vindt u een uitgebreide sortering REGENJASSEN LODEN JASSEN TWEEDJASSEN HOEDEN en PETTEN v.a. Personeelskosten de vrije loop kan laten) en verras te me dan weer door de grondige wijze waarop alles teruggebracht was tot de meest kale grond vormen. Met ritmebox, geheugen, autom. begeleiding, percussie en pre sets. Alleenverkoop Smedestraat 27 Haarlem Tel. 32 01 33 tZhK' 9?r* vanavond in het HOT zal bren- to, Lei i- Tel., emms repetitie van. Die deed me nu DEN HAAG. Het is een merkwaardig soort voorstelling, die het Nederlands Dans Theater z llssssSs Openingstijden: dagelijks van 8.00 - 12.30 uur 13.30- 18.00 uur zaterdags van 8.30 - 16.00 uur I (ADVERTENTIE) Kei Takei en haar keien onderzoek naar ’n effect (ADVERTENTIE) Beeld van de instudering bij het Nederlands Dans Theater van Kei Takei ’s Light Parts (ADVERTENTIE) Scène uit „Liefs van Bertha” (foto Bob van Dantzig) (ADVERTENTIE) KO VAN LEEUWEN (ADVERTENTIE) 3 .♦*’l 86 J Wat doet Pa? model KRUISWEG 72 - HAARLEM Zaterdag bij de slijter. I (Van onze correspondent) DEN HAAG. Toneelgezelschappen met een landelijke betekenis zouden alleen door het rijk moeten worden gesubsidieerd. Voor de schouwburgen zou alleen de gemeente of het gewest verantwoordelijk moeten zijn. De opstellers van de nota, die „Toneel ter zake” heet, hebben ernaar gestreefd meer inzicht te krijgen in de kosten van toneelvoorstellingen. Vergroting van dit inzicht moet leiden tot een doeltreffender gebruik van het subsidie-apparaat. voorstellingen trokken ongeveer 1,1 mil joen bezoekers; de totale overheidssubsi die bedroeg derhalve 36 gulden per toneel bezoeker. De onderlinge verschillen in de finan ciële structuur van de schouwburgen zijn daarentegen erg groot. Het aandeel van de personeelskosten in de totale kosten liep bijvoorbeeld uiteen van 28 tot 67 percent; dat van de huisvestingskosten (energie, schoonmaken, e.d.) van 4 tot 26 percent. De opbrengsten varieerden van 20 tot 65 percent van de kosten. Overigens varieer den de totale kosten van de onderzochte schouwburgen in 1972-’73 van 0,3 tot 2 miljoen. Het aandeel van het gesubsi dieerde beroepstoneel in deze kosten loopt sterk uiteen. dat de verdeling van de exploitatietekor ten over toneelgezelschappen en schouw burgen thans niet voldoet aan redelijke eisen. Deze verdeling zou aan de volgende criteria moeten voldoen: b. Er moeten expliciet geformuleer de maatstaven worden toegepast bij de berekening van zaalhuren en uitkoopsom- a. De verdeling mag geen aanleiding geven tot een verstoring van de concur rentieverhoudingen tussen verschillende vormen van kunst en amusement bij de samenstelling van het schouwburgpro- gramma. De tentoonstelling is dagelijks te bezoe ken van 9 tot 18 uur en vrijdag’s tot 21 uur. Zondag’s is de expositie gesloten. ELEK Jvier, EN <TSIN( ante i. van fel. 16 :ECT? ondse W.F sstraa E. adioe leent» el. 1( atie. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Toon Hermans heeft vorige week zijn nieuwste, drie uur durende, one-man-show voor een sterven de 44-jarige inwoonster van het Brabant se plaatsje Dongen opgevoerd. of tegen een andere steen slaan; grote keien rollen of er onder gebukt gaan; met een steen in iedere hand langdurig zwaai en en hem dan weggooien waardoor een sterk gevoel van lichtheid ontstaat; er overheen springen enz. enz.. Het feit dat Kei tevens de voornaam van de choreografie is berust totaal op toeval. Het geheel wordt aan banden gelegd door een vast ritmisch basispatroon en begeleid door improvisaties op Aziatisch en Afrikaans slagwerk door Michael de Roo en Jacob Goud. Het bestaat uit zich repeterende bewegingsstructuren en doet in opbouw dan ook denken aan seriële muziek. De oorspronkelijke bedoeling was, de dansers letterlijk gebukt te laten gaan onder het werkelijke gewicht van de keien, maar omdat de grotere stenen nagemaakt zijn van papier maché, moe ten de dansers het effect daarvan nu acte ren, inclusief de verwondering bij het ontdekken van wat je allemaal met die dingen kunt doen. In het Japanse theater gaat het eigenlijk zelden om wat er op het toneel gebeurt, maar veel meer om de sfeer van de hande lingen. Op dezelfde manier werkt Light Part XI. De actie zelf is bar oninteressant maar krijgt pas betekenis door de gedach ten die het bij je oproept. Daar ik het altijd Hoewel het zwaartepunt in deze exposi tie ligt op het werk van Nederlandse grafi sche kunstenaars zijn er, ook werken van Franse, Engelse en Duitse kunstenaars uit de 19e en 20e eeuw. Wat het Nederlands werk betreft, buiten Rembrandt zijn er uit de 16e eeuw werken aanwezig van Lucas van Leyden en Pieter Breughel. Hoewel de kostenomvang door de sterk uiteenlopende personeelsgrootte van de verschillende toneelgezelschappen sterk verschilde (van een half tot 5 miljoen in 1972-’73), was de samenstelling van kosten en opbrengsten opmerkelijk uniform. De vaste kosten van de gezelschappen bedroegen ongeveer driekwart van de totale kosten. De personeelskosten vorm den het leeuwedeel van de totale kosten (65 percent). De opbrengsten waren steeds circa 20 percent van de kosten per gezel schap. De uniformiteit in de financiële structuur is volgens de onderzoekers vrij wel zeker tot stand gekomen door de richtlijnen, die het ministerie van CRM hanteert bij het verstrekken van subsidie. Tot deze slotsom komt het Instituut voor Onderzoek van Overheidsuitgaven in Den Haag, dat een onderzoek heeft ingesteld naar de kosten en opbrengsten van gesubsidieerde toneelvoorstellingen bij twaalf schouwburgen en veertien gesubsidieerde beroepstoneelgezelschap pen. Het onderzoek, in opdracht van het ministerie van CRM, betreft het seizoen 1972’73. elektronische orgels Op grond van berekening van de finan ciële stromen van gezelschappen en schouwburgen enerzijds en de subsidië ring door de overheid anderzijds en de factoren die deze geldstromen bepalen, komen de onderzoekers tot de conclusie Op dit moment is de situatie zo, dat rijk en provincies, maar vooral de gemeenten (60 percent) de exploitatietekorten van toneelgezelschappen subsidiëren, terwijl de gemeentelijke overheden de tekorten van de schouwburgen aanvullen. Bouwmaterialen P.V.C.-artikelen Wand- en vloertegels Open haarden Ijzerwaren Verfwaren Elektra art. Sanitair Tuinartikelen Hout- en plaatmat. Het gaat om een werk van de jonge Japanse Kei Takei, die in New York een eigen groep heeft (Moving Earth) en nu voor het eerst iets in Europa instudeert. I Ze is geïnteresseerd in alles wat door licht beschenen wordt vandaar de naam Light part. In één van de light parts voor haar eigen groep ging ze na op wat voor manier je allerlei grotere en kleinere pakken en dozen kunt dragen. In een ander deel ging het om het dragen van granen in verschei- denen hoeveelheden. In het stuk bij het Nederlands Dans Theater onderzoekt ze wat je zoal met keien kunt doen: In een rugzak op je rug dragen, zodat ze tegen elkaar ketsen bij iedere sprong; ze opgooi en en weer vangen; ermee tegen de grond LONDEN (AP). Dame Edith Evans, de Engelse actrice die meer dan zestig jaar op de planken heeft gestaan en ook grote filmrollen heeft gespeeld, is don derdag na een kort ziekbed op 88-jarige leeftijd overleden in Goudhurst, aldus hebben haar advocaten in Londen bekend gemaakt. af 1 nooie men (dat is het bedrag waarvoor een toneelgezelschap in een schouwburg wil optreden). c. De berekeningsmaatstaven moe ten zodanig worden gekozen dat de schouwburgen steeds een financieel belang hebben bij de opbrengsten van de voorstellingen (thans is dat niet het geval). De vrouw, die nog enkele weken heeft te leven, had haar dokter gevraagd of het mogelijk was haar een grammofoonplaat met de laatste show van Hermans te bezorgen. De arts, die de desbetreffende grammofoonplatenmaatschappij opbel de, kreeg te horen dat er nog geen plaat beschikbaar was van Toons nieuwste pro gramma, dat kort geleden in de Tilburgse stadsschouwburg in première is gegaan. Hij nam toen contact op met de conferen cier zelf, die spontaan aanbood zijn show bij de vrouw thuis te brengen. De vrouw is een groot supporter van Toon Hermans. Ze heeft al zijn platen en is naar al zijn shows geweest. uurtje in het bordeel waar zij gewerkt heeft mee. Ellen de Thouars, jarenlang actrice bij het repertoiretoneel geweest, speelt Bertha en zij doet dat op de haar geëigende manier. Dat wil zeggen met geëxalteerde stem, maar in een enkel ipoment toch wel gevoelig zonder te over drijven. De andere rol van betekenis in het stuk, die van de bordeelhoudster, wordt door Nora Kretz gedaan. Dat gebeurt houterig, alsof zij weinig affiniteit voelt met datgene waarmee zij bezig is. Dan doen er nog een paar echte theater- schoolleerlingen mee die als edelfiguratie hoertjes laten opdraven. Ze zien er mooi maar dom uit, zoals dat schijnt te horen. Het is tot nu toe allemaal niet erg boei end te noemen, deze Tennessee Williams- affaire. Misschien wordt het morgen beter, maar ik kan niet zeggen reikhal zend uit te zien naar de volgende pro- duktie. (foto Tony van Muyden) erg boeiend vind hoe een danser met zijn eigen of andermans gewicht speelt vond ik ook dit, nu eens gespeelde, dan weer werkelijke ondergaan van de keien, vaak zeer spannend. Aardig is nog op te merken, dat het bijna onmogelijk bleek in Nederland keien te vinden, de kleinere stenen voor deze productie komen uit Wales, de grote re zijn nagemaakt door de decor ontwerper Tom Schenk, die opmerkte dat er in de plaats van decors en kostuums eigenlijk anti-decors en anti-kostuums gebruikt worden. Dat dit decor gevormd wordt door over de grond verspreid lig gende figuren van grote en kleine keien zal na het voorgaande wel niemand meer verwonderen. Een probleem daarbij is misschien dat het publiek in het HOT door de zaal pleegt te lopen en daarbij nu voorzichtig zal moeten zijn met de stenen. De aandacht van de toeschouwers wordt daardoor wel meteen op de grond gericht en dat is dan ook precies waar het Kei Takei in de eerste plaats om begonnen is. De voorstelling van Light Part XI zal herhaald worden in het HOT in Den Haag op 21, 22 en 23 oktober. Het is misschien een aardige suggestie voor de Toneel schuur, enkele van de HOT-experimenten van Het Nederlands Dans Theater over te nemen. De tweed Wlliams-produktie bestaat uit twee eenakters die door Hidde Maas bewerkt en geregisseerd zijn. „Ik heb geen voorstelling van morgen” is de eerste, die gevolgd wordt door „Liefs van Bertha”: Maas vindt dat die twee korte stukken elkaar aanvullen. „Waar Van Morgen ein digt, begint Hello zou je kunnen zeggen”, schrijft de regisseur in het programma boekje. Je zou het kunnen zeggen, maar is het ook waar? In elk geval, zou je zo’n bewering dan graag in de samenhang van regie terugvinden. Dat is hier niet het geval, er is geen enkele samenhang te bespeuren. De enige overeenkomst is dat beide stukken over mensen gaan waar voor het leven nog maSr weinig zin lijkt te hebben. Maar dat slaat op het leeuwedeel van Williams’ toneelstukken. De eerstgenoemde eenakter gaat over een man en een pianospelende vrouw, voor wie beiden het leven zonder uitzicht is. Vandaar dat de vrouw ook zo treffend zegt dat zij geen voorstelling heeft van wat er morgen komen gaat. Het stuk wordt gespeeld door Hein Vrasdonk en Marlies Heuer en allebei zijn ze eigenlijk nog niet aan het spelen van voorstellingen toe. Hun dictie is slecht, er wordt slordig gesproken en zij lijken nauwelijks in staat enige kleurnuance in hun stem te laten door klinken. „Liefs van Bertha”, de andere eenakter, doet het minder slecht, maar is toch nog lang niet goed. Bertha is een hoer op leeftijd en we maken haar laatste levens- Voor het seizoen 1972-’73 werden de totale kosten in de bedrijfstak gesubsi dieerd beroepstoneel op 47 miljoen geraamd. Aan opbrengsten uit de verkoop van plaatsbewijzen stond daar een bedrag van 5 miljoen tegenover. Het daaruit resulterende exploitatietekort was dus gelijk aan 90 percent van de geraamde kosten. In dat seizoen werden 4300 voor stellingen gegeven. Gemiddeld kostte zo’n voorstelling 11.000 gulden en leverde 1200 gulden aan inkomsten op. Een tekort dus per voorstelling van 10.000 gulden. De d. De berekeningsmaatstaven moe ten worden toegepast op alle schouwburg- voorstellingen van alle gesubsidieerde toneelgezelschappen. De huidige praktijk om vooral schouwburgen buiten de Rand stad hogere bedragen in rekening te bren gen moeten worden beëindigd. (ADVERTENTIE) v S-HERTOGENBOSCH (ANP). Twintig etsen van Rembrandt uit de 17e eeuw zijn het hoogtepunt van een ten toonstelling „Grafische kunst van renais sance tot impressionisme”, die in de kunsthandel Borzo in ’s-Hertogenbosch wordt gehouden en tot 6 november zal duren. AMSTERDAM Leerlingen van de Amsterdamse Theaterschool spelen dit seizoen onder leiding van Hidde Maas, Tom Jansen en Will Spoor toneelwerken van de Amerikaanse schrijver Tennessee Williams. Als eerste voorstelling werd in september „Gnadiges Fraulein" gespeeld en daar zaten nogal wat tekortkomingen in. Donderdag volgde in het Shaffy Thea ter „deel H” van de Williamscyclus en dat betekent een aanzienlijke daling van mijn geestdrift ten aanzien van het pro ject van Maas, Jansen en Spoor. Er wordt ook nu weer slecht geakteerd, een enkele uitzondering daargelaten, blijft het toneel dat aan bloedarmoede lijdt. Dame Edith maakte haar debuut in 1912 in Covent Garden in Shakespeare’s Troy- lus and Cressida als Cressida. Zij heeft in haar carrière het hele grote repertoire gespeeld, van de klassieken tot de moder nen. „Er schijnen in mij heel wat persona ges te leven”, heeft zij eens gezegd. Na haar grote toneelsuccessen Shaw, Tsjechov, Shakespeare begon zij op 60- jarige leeftijd aan een filmcarrière, in 1948. In 1967 bracht haar rol in „The Whispe rers” haar een groot aantal internationale prijzen: de Zilveren Beer van het Berlijn- se Filmfestival, de Golden Globe in Holly wood en de prijs van de New Yorkse filmcritici. In haar vaderland werd zij onderschei den met de prijs van de Britse Filmacade mie en de prijs van de Variety Club of Great Britain. I

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 23