Strategie: fiscale belemmeringen wegnemen Euro-parlement tegen 9 margarinebelasting Dubbele courtage makelaar is niet onaanvaardbaar Sociale Zaken laat indigo onderzoeken NB I tussen de bedrijven door I Het Spaarpapier aan toonder van de NMB, Aan u de keuze! Los-gigant 1 [buitenlands geld Br f ANTWOORD VAN MINISTER LUBBERS: S Geeft loon naar sparen. Actie van uur bij Philips Morris l$ .90 >.70 I.OO (.90 I.40 1,20 f M 27 ECONOMIE 19 7 6 VRIJDAG OKTOBER I 5 Triest stuk U stort nü f 1.000.- en wij betalen u terug: Het Spaarwinstbiljet is een spaarvorm speciaal voor hen die van tevoren weten hoe lang ze hun geld kunnen vastzetten. Dat kan kort Sijn, dat kan lang zijn. Twee jaar vast met een rente van 71/4%of zes jaar vast met een rente van 9% .Berekend op basis van rente op rente. De vier mogelijkheden in de tabel laten u precies zien wat u betaalt en hoeveel u straks ontvangt. U bepaalt uw eigen winst. *1 kl DEN HAAG (ANP). De Raad voor de Arbeidsmarkt, een com missie van de Sociaal- Economische Raad, heeft giste ren ingestemd met de opmerkin gen die zijn werkgroep arbeids- marktanalyse in concept had voorgelegd over de arbeids marktverkenning 1976 van deze werkgroep eerder dit jaar. Met het oog op het steeds markanter worden van de structurele aard van de werkloosheid heeft de werkgroep opnieuw de aanbeve lingen genoemd die zijn opgeno men in het advies over de doel einden en strategie van een structureel werkgelegenheidsbe leid dat in april van dit jaar is uitgebracht. r Premie Spaar Biljet met variabele looptijd. Rente tot Spaarwinstbiljet met vaste looptijd. Rente tot De flexibele tussenvorm. Vindt u een vaste looptijd van 2 jaar wat te kort en 6 jaar te lang, dan is het Premie SpaarBiljet een winstgevend alternatief Premie Spaar Biljetten kunnen namelijk na twee jaar elk jaar worden uitbe- taald.U ontvangt dan bij uitbetaling boven de jaarlijkse basisrente van 6% rente op rente een progressief oplopende premie. De tabel geeft de mogelijkheden op een rijtje. De percentages vermeld onder „totaal rente” zijn afgerond en berekend op basis van rente op rente. Er zijn opk Premie Spaar Biljetten van 1 5.000, Behalve 6% basisrente krijgt u een premie tot max. f825, na 5 jaar. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook vooi met khënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen. J De Rotterdamse firma „Grainwdve” heeft gisteren de grootste deriva- tenlosser ter wereld onthuld. oplossing voor werkloosheid De raad zal diepgaande aandacht moe- en B B (ADVERTENTIE) 9% 8K% u ontvangt rente spaar termijn u stort premie .46 .79 .20 Mr. J. Hollander (VNO) zei namens de werkgeversdelegatie onder meer dat kij kende naar de arbeidsmarkt nu opvalt dat de hoge werkloosheid gepaard gaat met een hoge mobiliteit. Ongeveer de helft van het totale aantal werklozen vindt binnen twee a drie maanden weer werk, ongeveer tachtig percent binnen acht maanden. Interruptie van kroonlid mr. H. B. Engels man (lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland): „Twintig percent slaagt er niet in, daar gaat het om". Ter voorkoming van een verder voort gaande valse voorstelling van zaken bij het publiek moet er naar het inzicht van de heer Grasman aan worden gewerkt dat Gewestelijke Arbeidsbureaus in concrete gevallen volledig inzicht naar buiten ver schaffen. Valse beeldvorming schaadt het aanzien van de werkloze. Mr. Hollander zei voorts dat deze per centages de globale indruk geven dat de balans van werk en van werkers in even wicht is, maar per regio of sector is dat beeld veel ongunstiger. Dan blijkt dat de twintig percent langduriger werklozen niet de openstaande vraag kunnen vervul len. Meer en meer komt de klacht uit vrijwel elk deel van ons land dat er vaca tures zijn waarvoor geen geschikt aanbod aanwezig blijkt. Resultaat Houtunie gedaald De zeer grote landelijke voorraad gezaagd naald hout in het begin van 1975 heeft ook voor de Houtunie in het op 30 april geëindigde boekjaar 1975-1976 gevolgen gehad. De arbeidsmarktverkenning een belangwek kend en een triest stuk, waaruit enerzijds de voortdurende ernst van de arbeids- marktsituatie blijkt en anderzijds nog geen enkele werkelijke verbetering. Naar aanleiding van de opmerkingen van drs. A. J. Drewes, secretaris sociale zaken van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf, namelijk dat er binnen enkele jaren te weinig bouwvakkers zullen zijn, zei Ter AMSTERDAM (ANP) De advieskoer- sen (aan- en verkoopprijzen) voor buiten lands bankpapier luiden: Horst dat hij geen voorstander is van extra-werkgelegenheidsprogramma’s. Zolang er echter geen structurele verbete ring is, moet er mee worden doorgegaan en is het noodzakelijk dat op korte termijn een voortgang daarmee wordt gemaakt waarbij het invullen van die programma’s van het grootste belang is. NEDFRL ANDSCHf MIDDFNSTANDSBANK De voorzitter van de Raad voor de Arbeidsmarkt, drs. J. W. de Pous, zei dat het in 1980 verwachte getal van 150.000 werklozen nog heel wat hoger kan uitval len als de omstandigheden niet meezitten. Het aan de twee partijen bij een over eenkomst over onroerend goed in reke ning brengen van courtage door één makelaar is volgens de voorwaarden van de Nederlandse Makelaars Bond (NBM) spaar termijn hoofdsom 6% basisrente f 1.123,60 f 1.191,02 f 1.26^,48 f 1 338,23 Hij wijst er in zijn antwoord op dat met betrekking tot de taak van de makelaar STRAATSBURG (ANP) Het Europees parlement is gisteravond in grote lijnen akkoord gegaan met voorstellen van de Europese commissie die ten doel hebben het evenwicht op de zuivelmarkt in de negen EEG-landen geleidelijk te herstellen. Maar, „de kraan moet worden dichtge draaid”, en daarom ging het parlement, zij het met het voorbehoud dat eerst moet worden nagegaan hoe de melkproduktie door de droogte zal worden beïnvloed, in grote lijnen akkoord met de volgende maatregelen: „Het heeft geen zin te dweilen als de kraan open blijft”, zo vatte het Tweede- Kamerlid De Koning (chr. dem.) namens de landbouwcommissie van het parle ment de opvattingen samen. waardoor u ontvangt totaal* rente Volgens landbouwcommissaris Lardi- nois die toegaf vroeger zelf als lid van het Europese Parlement en als minister van Landbouw tegen een dergelijke belas ting te hebben gestemd wordt een mar- garineheffing echter op den duur „onont koombaar”. Maar de kans dat de land bouwministers, die deze zaak 25 en 26 oktober zullen bespreken, wél met het voorstel zullen instemmen is vrij klein. - vergroting van de afzet (melk voor schoolkinderen, melkpoeder naar ontwik kelingslanden en door veevoeder). Verlies Akzona Akzona, Amerikaan se tak van de Akzo-groep, heeft in het derde kwartaal een verlies geleden van 2,03 mln dollar ofwel 0,16 dollar per aan deel tegen een nettowinst van 4,28 mln dollar of 0,34 dollar per aandeel in dezelf de periode van 1975. Het verlies weerspie gelt volgens Akzona een ernstige slapte in de vezelactiviteiten van America Enka en een afwaardering van 0,10 dollar per aan deel op de voorraden kopergeleidérs van Brand-Rex Company. hieruit voon-viueienue concurrentiedruk is ten koste gegaan van de marge, zegt het jaarverslag. De lagere verkoopprijzen leidden tot geringe stijging van de omzet van 23,48 mln in 1974-1975 tot 23,52 mln. De winst daalde van 464,000 tot 112.000. Voorgesteld wordt her dividend te verlagen van 3 tot 1,20 per aandeel van 20. ten besteden aan die onderdelen van de nota’s (die sinds het afsluiten van de arbeidsmarktverkenning door de rege ring zijn gepubliceerd), die direct of indi rect te maken hebben met het arbeids- marktgebeuren zoals de FNV dat ver staat. 2 jaar 3 jaar 4 jaar 5 jaar Jaarlijks wordt tien percent meer zuivel geproduceerd dan wordt opgegeten, en de aankoop en opslag van enorme voorraden boter en melkpoeder (respectievelijk 423.000 en 1.372.000 ton) kosten de gemeenschap het komende jaar bijna 6,5 miljard gulden. Maar het verwierp een voorstel, een „margarine-belasting” in te voeren om de concurrentieverhouding tussen boter en margarine te herstellen. f 20,- f 50,- f 100,- f 165,- EINDHOVEN (ANP) Alle vijfhon derd werknemers van de Philip Morris vestiging in Eihdhoven hebben gistermid dag een uur het werk heergelegd. De actie, georganiseerd door een werknemerscomi- té, was bedoeld als ondersteuning van het plan van de vakbonden alle vestigingen van het sigarettenbedrijf te concentreren in Helmond. De actie had de volledige steun van de voedingsbonden FNV en de Unie BLHP. S.-» Amerikaanse dollar 2,50-2,60 Engelse pond 4,08-4,38 Belgische fr. (100) 6,48-6,78 Duitse mark (100) 103,25-106,25 Ital. lire (10.000) 26,00-30,00 Portugese esc. (100) 7,15-8,90 CanadeSt dollar 2,56-2,66 Franse fr. (100) 50,00-53,00 Zwitserse fr. (100) 103,00-106,00 Zweedse kroon (100) 58,25-61,25 Noorse kroon (100) 46,25-49,25 Deense kroon (100) 41,75-44,75 Oostenr. sch. (100) 14,64-14,94 Spaanse pes. (100) 3,58-3,88 Griekse drachme (100)6,55-7,80 Finse mark (100) 64,75-67,75 Joegosl. dinar (100) 11,75-14,00 Slavenburg: coupures 1000 Op een buitengewone vergadering van Slaven- burg’s Bank is een voorstel tot statuten wijziging met algemene stemmen aange nomen. waardoor o.m. de coupure van de aandelen wordt verlaagd van 1.000 tot 100. 7 71/2% 8 o/o 8V20/0 f I.OOO,- f 5.000,- f I.OOO,- f 5.000,- 2 jaar 2 |aar 6 jaar 6 jaar .•H 1 Het in rekening brengen van een ver goeding voor gevraagde en bewezen dien sten komt minister Lubbers niet als onaanvaardbaar voor. Anderzijds is het volgens hem niet mogelijk in het systeem van de dubbele courtage in te grijpen op grond van enig bestaand wettelijk voor schrift. 5,00 1.60 5.50 1.00 5.50 5.50 3.00 3,70 1,80 5.50 2.50 1.30 2,00 5.50 9.00 9,50 1.50 5.80 3.20 7.20 ).00e (.00 5.00 5,30 >.30 >.40 9.00 1.90 ).70 het opschorten van communautaire en nationale steunmaatregelen in de zui velsector gedurende drie jaar; Robeco: nadruk op Amerika en Verre Oosten Robeco heeft het aandelenbezit in de periode 1 mei tot 1 september van dit jaar in Amerika en het Verre Oosten verder uigebreid. De belangen in Europa, West-Duitsland uitgezonderd, werden ver der verminderd. Evenals vorig jaar stelt Robeco een interimdividend van f 7,40 beschikbaar. Sinds het begin van liet jaar werden 810 427 nieuwe aandelen uitgege ven. In de eerste acht maanden steeg het vermogen van 4,047 mln tof 4.413 mln. De intrinsieke waarde per aandeel steeg in deze periode van 188 tot 192, aldus een tussentijds bericht. Hij zei dit met nadruk op te merken omdat ook met een eenpercentsbeleid en een aanvullend programma ter stimule ring van de investeringen de structurele werkloosheid tot 1980 niet zal dalen. Dan komt het onverteerbaar hoge getal van 150.000 structureel werklozen in 1980. In de komende vier jaar wordt er in het kader van het aanvullende programma een bedrag van tussen de achttien- en twintig miljard gulden uitgetrokken. Een en ander betekent, naar de mening van Ter Horst, ook dat eenvoudige oplossin gen als: verbetering van rendement geeft gewenste en noodzakelijke werkgelegen heid, vermindering van overheidsbeste dingen en verbetering van het onderne mingsklimaat, geen oplossingen zijn. DEN HAAG (ANP). Minister Lubbers van Economische Zaken ziet geen aanlei ding via wettelijke maatregelen afschaf fing te bewerkstelligen van het systeem van het in rekening brengen van dubbele courtage door makelaars. Hij heeft dit mede namens zijn college van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening geant woord op vragen van de Tweede- Kamerleden Kolthoff en Kombrink (bei den PvdA). De droogte heeft dit jaar miljardenver- liezen veroorzaakt in de landbouw waar de inkomens toch al achterblijven in ver gelijking met die in andere branches. Men moet daarom begrip hebben voor verzet van veeboeren tegen het opleggen van nieuwe lasten die ten doel hebben de. zuivelproduktie te verminderen. In het kader van die strategie passen maatregelen als bevordering van investe ringen en vestigingen, het wegnemen van fiscale en andere belemmeringen, bevor deren van afzetmogelijkheden, verge makkelijken van de toegang, of terug keer, van groeperingen met een betrekke lijk zwakke positie op de arbeidsmarkt tot het arbeidsproces, het intensiveren van de arbeidsbemiddeling en het zorgen voor een betere aansluiting van de vraag naar werknemers aan het aanbod en andersom. toegestaan, indien beide partijen van de diensten van die makelaar hebben gebruik gemaakt en over betaling van courtage tussen die makelaar en elk der partijen overeenstemming bestaat. twee op zeer oude gebruiken steunende opvattingen om de voorrang strijden. De ene opvatting, gehuldigd door de NBM. stelt dat het de taak is van een makelaar door zijn bemiddeling partijen tot een overeenkomst te brengen. Volgens deze opvatting kan een makelaar beide partij en adviseren en beider belangen beharti gen. De andere opvatting, gehuldigd door de MVA (Makelaarsvereniging Amster dam), houdt in, dat de makelaar slechts voor één partij kan optreden. En dat heeft tot gevolg dat de makelaar zich uitslui tend laat leiden door de belangen van zijn opdrachtgever. Beide opvattingen, aldus minister Lub bers, zijn verenigbaar met de in het Wet boek van Koophandel opgenomen omschrijving van het begrip makelaar. Het systeem van de dubbele courtage is dan ook niet onaanvaardbaar, aldus de bewindsman. Hij stelt verder de door de NBM tot stand gebrachte wijzigingen in de voorwaarden positief te beoordelen omdat deze leiden tot een duidelijker voorlichting aan de consument over de vraag, wanneer hij courtage is verschul digd, terwijl zij hem vrijlaten in de keuze of hij van makelaarsdiensten gebruik zal maken. Mocht de praktische hantering van de voorwaarden afwijken van de intentie ervan, dan zal de minister zich ter zake nader bezinnen, blijkt uit het ant woord van de bewindsman. f Ijoo 1,00 1,60 1,00e !,30 1,00 1,00 1,00 ’,00 1,00 1,20 1.00 Im i.i2 ,00a 1.00 het invoeren van een mede- verantwoordelijkheidsheffing (een pro- duktieheffing op aan de fabrieken gele verde melk waarvan de opbrengst voor de helft zal worden gebruikt voor drink- meer-melk propaganda; Hogere winst Océ-Van der Grinten Dé nettowinst van Océ-van der Grinten (kopieerapparaten) is in de eerste drie kwartalen van het boekjaar 1976 (decem ber 1975 tot en met augustus) ten opzichte van dezelfde periode van het vorige boek jaar met 35 pet gestegen van 16,39 mln tot 22,23 mln en de omzet met 16 pet van 466,97 mln tot 544,71 mln. Over het lopende boekjaar zal een interimdividend van 3,40 (vorig jaar 2,80) per aandeel van 20 worden uitgekeerd, aldus de onderneming. UTRECHT (ANP) Het ministerie van Sociale Zaken is een onderzoek begonnen naar de gevaren van synthetische indigo als kleurstof in de textielindustrie. Het directoraat-generaal van de arbeid van het ministerie heeft bij de Amerikaanse gezondheidsinstantie OSHA gegevens opgevraagd over synthetische indigo (spijkerbroeken-blauw). Dit meldt de vakbondskrant van de FNV. De krant publiceerde enige weken geleden gegevens over de kleurstof waar uit zou blijken dat indigo blaaskanker kan veroorzaken. Aan de hand van de opgevraagde gege vens zal worden nagegaan of het gebruik van synthetische indigo in Nederland ver boden moet worden, aldus de vakbonds krant. Het blad zegt voorts dat niet alleen kleurstoffen kankerverwekkend zijn, maar dat ook bij de afwerking van textiel op grote schaal stoffen worden gebruikt die schadelijk zijn. Zo noemt de krant tris, een brandwerend middel dat wettelijk verplicht wordt gebruikt bij de vervaardi ging van pyjama’s als mogelijk kanker verwekkend. SER-commissie ziet nog geen f 869,37 i 4,’4(3.86 f 596,27 f 2.981,34 premies voor het niet-afleveren van melk en het omschakelen op andere pro- dukten (vlees); De heer D. H. Grasman (CNV) bepleitte onder meer een beter inzicht in verande ringen in de bestaande werkgelegenheid en in de structurele onevenwichtigheden. Er is weinig of niets bekend over bekwaamheden van werklozen, over omvang en samenstelling van de vraag naar arbeidskrachten, over de duur van vacatures, over eisen die werkgevers stel len en wensen van werklozen. 7' 4U/0 7’m°/o 9 °/0 9 a* Tot de factoren die de mobiliteit strem men behoort volgens hem het feit dat de bodemuitkeringen van de werkloosheids voorzieningen te weinig verschil maken met de beloning van werkenden en in sommige gevallen daaraan gelijk zijn. Werkenden worden zo in de verleiding gebracht om niet te werken, aldus mr. Hollander. J. H. ter Horst (FNV) noemde de 1 I 143,60 f 1.241,02 i 1.362,48 f 1.503,23 4 I* >4 VtA.’ w ,z 'v w

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 27