Nog geen bokslicentie voor Ahoy Ijsland zoekt Nederlandse oefenmeesters Finalisten Montreal hebben geen animo HOLLAND-TOERNOOI ZEER STERK BEZET Theo Kinsbergen: „Het was bitter slecht KNVB WIL DISCUSSIE spoRwm Eddy Achterberg naar Groningen 1 Bondsarts Kessel: „Je kunt te weinig doen" AFRIKAANSE LANDEN BINDEN IN Royale Union failliet gegaan Verbouwing WK-stadions I •w r w r- |NL|| 1 NUU - 31 SPORT 19 7 6 1 5 OKTOBER Rif Onvoldoende IB" Krachttrainer A I Niet optimaal '5 Ai I L F fR IJ D A G K I» F I Medici vaak machteloos tegenover sportwereld gi (Van onze sportredactie) A gij I (Van 'onze sportredactie) Van Marie: Discussie uitlokken. (Van onze sportredactie) (Van onze basketbalmedewerker) interland tegen heeft van i? een mislukking 4- aan zijn Het Nederlandse tafeltennisteam heeft met 4-3 van Polen verloren. '1 <p oo (Van onze sportredactie) GRONINGEN. FC Groningen heeft Eddy Achterberg van FC Twente over genomen. De aanvallende middenvelder tekende gisteravond een contract voor tweeëneenhalf jaar. ROTTERDAM „Het sterkst bezette Holland Toernooi dat wjj ooit hebben gehad”. Boksbond.voorzitter Hans Hof man aarzelt niet het zesde evenement in deze reeks ama- teurtoernooien aan te prijzen. Ongeveer 100 boksers uit 18 landen komen van 21 tot en mét 25 oktober in actie in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy. Anders dan in de vorige afleveringen van het toernooi is het gebeuren nu in één stad gecentraliseerd. Het sportpaleis treedt op als organi sator en hoopt ongeveer 10.000 bezoekers op de vier wed strijddagen te trekken (zondag is een rustdag). Dr. G. P. H. Hermans, orthopedisch chirurg te Hilversum en vice-voorzitter van de Vereniging van Sportgeneeskun de, erkent: „De greep van de medici op de opleidingen van trainers is nog lang niet optimaal. Dat geldt niet alleen voor de KNVB, maar voor de gehele sportwe reld”. Dokter Kessel vult daarop aan: „Je kunt eigenlijk veel te weinig doen in de opleiding- Voor het A-diploma moet een cursist ongeveer 80 lessen hebben gevolgd over de medische kant van het trainerschap. In West-Dultsland moet ie voor het grote diploma 180 lesuren ge volgd hebben. Dat scheelt nogal. Boven dien, wat kun je iemand doceren, met bijvoorbeeld een mavo-diploma of een Van het keurcorps dat nauwelijks een week geleden Buitoni voor eigen publiek deklasseerde, bleef donderdagavond wei nig overeind. Ondanks het zwakke spel van Kinzo is de kans op winst toch ruimschoots aanwezig geweest. Kinsber gen: „We verloren echter door het zeer slechte schot.” Het is ecnter toch ook de nuttig opererende Francis van Winge hielden het hoofd koel. Zij waren het die Maes Pils weer met 60-63 aan de leiding brachten. Een treffer van Pluim en met ruim dertig seconden te gaan balbezit voor Kinzo brachten de span ning nog wel tot een kookpunt. Vakkun dig hield Maes Pils de gevaarlijke Wells (11-2) echter ver van de basket. En toen zijn wanhoopsschot niet in de gewenste treffer resulteerde, kon hat feest rond de overgelukkige Tom Quinn als win nende coqich beginnen. Eindstand 62-63. Volgens de bepalingen van het IOC kunnen spelers die ooit beroepsvoet baller zijn geweest, nooit meer deel nemen aan de Olympische Spelen, ook al zijn zij inmiddels amateur geworden. Nederland behoort tot de weinige landen die zich strikt aan deze bepaling houden. Dat heeft Arie de Vroet, bonscoach van het ama teurteam, weleens verleid tot de uit spraak:. „De KNVB is roomser dan de paus”. Een tekenend beeld uit het Europa-Cup- treffen tussen Kinzo en Maes Pils uit België. Ron Kruidhof wordt belaagd door Jos Peeters, terwijl James Lister (13) en de Belgische topscorer Vic Dheil aanwezig zijn om assistentie te verlenen. Inmiddels blijven de praktijken de clubartsen en sportartsen volstromen Praten met sportartsen in Nederland leidt al gauw tot praten over het veel geprezen systeem in Oost-Duitsland. Dr Hermans: „Het ligt er maar aan waar je naar wilt kijken. Het is bekend dat in de lagere efltallen in de DDR vijfmaal zo veel achillespeesblessures voorkomen, dan in de hogere elftallen. Je vraagt je dan wel af of die veel genoemde medi sche begeléiding ook voor de sport in de breedte geldt. Ook daar gebeuren achter de schermen dingen die duidelijk niet door de beugel kunnen”, vertelt de KNVB-arts. „Toch heeft een stad als Leipzig bijvoorbeeld 50 sportartsen full time in dienst. Bij ons lopen er in het hele land iets meer dan tien rond”- s Its-diploma. Die heeft nog nooit van fysiologie gehoord. Daarom ben je erg beperkt in de leerstof”. ZEIST. De wijze waarop ver schillende landen de amateurbepalin- gen interpreteren is voor de KNVB een doorn in het oog. Bovendien wordt de verwarring nog eens ver groot, doordat de bepalingen van de UEFA (Europese voetbalunie) afwij ken van die van het Internationaal Olympisch Comité. Om die reden zal Jo van Marie, voorzitter van de sectie amateurvoetbal van de KNVB, tij dens de aan het einde van deze maand te houden vergadering van de UEFA de amateurbepalingen ter sprake brengen. .X. vz. Kort na de Olympische Spelen blijkt de cnimo bij finalis ten van Montreal niet al te groot. Slechts de winnaar van de zilveren medaille" in het vedergewicht, de Oostduitser Nowakowski is van de partij. Finalisten uit Roemenië, Joego-Slavië en Rusland blijven thuis. Uit de Sowjet-Unie kreeg de NBB overigens, net als van Cuba en Ghana, een afzegging voor de gehele ploeg. Desondanks is de klasse van veel Oosteuropese afgevaardigden groot genoeg om ZEIST. Verschillende IJslandse voetbalverenigingen willen voor de komende competitie een Nederlandse trainer in dienst nemen. In Ijsland begint de competitie in maart en eindigt in september. De IJslandse voetbalbond heeft op verzoek van de clubs de KNVB gevraagd te bemidde len bij het zoeken naar Nederlandse oefenmeesters. met geblesseerde spelers en speelsters- Jaar in, jaar uit. Iedere week worden sportlieden de wedstrijd ingestuurd, hoe wel ze eigenlijk pp bed of aan de kant hadden moeten blijven. De wil van de trainer of het clubbestuur w-efegt dan zwaarder dan die van de medicus. „Het is een kwestie van volksgezondheid”, be sluit Frits Kessel. Het zal nog wel een poos duren eer het gezond verstand het van de eerzucht en prestatiedrang van menige sporter, trainer, clubbestuurder en helaas zelfs van een enkele clubarts wint. We zullen de kwaal de tijd moeten gunnen om uit te laten zieken. bijvoorbeeld de Nederlandse boksers sterke tegenstand te bezorgen. Op de lijst van 16 Nederlandse pugilisten is'de naam van zwaargewiohtkampioen Doornbosch een opvallende af wezige En dat terwijl de NBB het Holland Toernooi ziet als eerste stap voor de Nederlandse top op weg naar de Europese kampioenschappen van volgend jaar in het Oost- duitse Halle. Voorzitter Hofman: „Het is inderdaad onze bedoeling geweest Doornbosch op dit toernooi in de ring te krijgen. Dat hebben wij zijn trainer nadrukkelijk verteld. Met deze groep van 16 willen wij verder gaan. Doornbosch schijnt zijn studie voorrang te geven. Zijn afwezigheid op dit toernooi maakt het voor ons moeilijk hem in de- toe komst naar toernooien uit te zenden. Maar wij hebben geen enkele manier om boksers te dwingen aan het evenement mee te doen”. ZEIST „Het is onbegrijpelijk dat de verzekeringsmaatschappijen en clubs het dragen van bijvoorbeeld scheenbeschermers niet verplicht stellen”. Aan het woord is de bondsarts van de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond, dr. Frits Kessel. „De diepe wond die Jan van Beveren in de uitwedstrijd tegen FC Utrecht opliep aan zijn scheenbeen is er een gevolg van. Hij heeft tien dagen aan de kant gezeten”. Ook Jo han Cruijff heeft nooit scheenbeschermers in Nederland willen dragen, maar een maal in Spanje veranderde hij bliksemsnel van gedachten. De Nederlandse sportart sen halen onbegrijpend de schouders op als ze woren geconfronteerd met een geval als Jan van Beveren. Onprofessionalisme, maar geen mens die er iets aan doet. De sportarts wil wel, maar kan niet. Hij staat machteloos. Ondank de vele uren onder wijs die op dit gebied aan de trainers in hun opleiding worden besteed. De bron van de vele blessures ligt volgens Kessel ergens anders. „Op de basisscholen wordt nog steeds geen ge richte gymnastiek gegeven. De juf of de meester is vaak de gymnastiekonderwij- zer, met alle respect voor hen, maar ze zijn natuurlijk niet gekwalificeerd. Het betekent wel dat de jeugd geen optimale lichaamsbeweging krijgt. Als ze ouder zijn fluiten ze zich aan bij een sportver eniging. Krijgen een blessure. Gaan naar de huisarts, die (niet ten onrechte) rust voorschrijft. Verklaart ze na enige tijd weer in staat om te werken en zegt rustig te doen met de sportbeoefening”. verdienste van de Belgen geweest, dat zij verdedigend hun wil vrijwel volledig aan Kinzo oplegden. Verantwoordelijk voor de Amstelveense afgang was met name Jo Wallace (5-4). Als speciale bewaker had Quinn de oud-internatio- naal Jacques van Thillo op de Ameri kaan gezet. Van Thillo pakte Wallace al op eigen helft aan en trok daarmee in één klap de angel uit de Kinzo-aanval. Node werd in deze fase de geblesseerde Cramer gemist. Behoudens een periode in het midden van de tweede helft vond Kinzo geen antwoord op de zóne-verdediging. „We hadden dit spelpatroon verwacht, had den ons tegenspel er op afgestemd en bleken desondanks niet in staat de gas ten in moeilijkheden te brengen”, aldus Kinsbergen die zijn teleurstelling al snel weer te boven was. „Ook hadden wij dé arbiters niet tegen, zagen de Belgische vedetten Warner en James. Lister (12-0) halverwege de tweede helft uit de wed strijd gespeeld, maar zagen mede door te statisch spel toch geen kans Maes Pils af te troeven”. Kinzo, dat in deze wedstrijd minder dan dertig procent schoot keek halver wege toch nog slechts tegen een kleine 29-35 achterstand aan. Direct na de basketverwisseling kwam de thuisclub terug. Een op drift geraakte Everett Fopma (0-9) inspireerde zijn ploeggeno ten en bracht Kinzo in de vijfde minuut naast Maes Pils. Kinzo, dat daarna slor dig met de kansen omsprong en dat een uitermate zwakke break liep, liet rond de tiende minuut de mogelijkheden on gebruikt om afstand te nemen. Voorna melijk door het geraffineerde spel van Vic Dheil (12-9) bleef Tom Quinn met zijn ploeg in de race. Zelfs een zwakke periode tussen de tiende en veertiende minuut bleek niet fataal. Onder de pe dante maar kundige leiding van de En gelsman Turner mocht Kinzo zich naar een 55-48 voorsprong spelen. Dheil, Cor ky Bell (4-8) en de onopvallend maar Het toernooi kost ieder van de organisatoren, de NBB en Ahoy, ongeveer 100.000. De gemeente Rotterdam staat garant voor een eventueel tekort. Dank zij een bijdrage van een sponsor zijn de toegangsprijzen aan de lage kant. DEN HAAG. De uitkomsten van lotto no, 41 zijn: le prijs: geen winnaar, van het bedrag van de le prijs gaat 1/5 deel naar de lotto var. zondag 17 oktober a.s. het ovérige 4/5 deel wordt in gelijke delen verdeeld over de 2e t.m. 5e prijs. 2e prijs- 3 winnaars, die elk bruto 93.673 ontvangen. 3e prijs: 146 winnaars, die elk briuto 2.579 ontvangen. 4e prijs: 6.491 winnaars, die elk ƒ70 ontvangen. 5e prijs: 7.817 winnaars, die elk 58 ontvan gen. Jackpot voor lotto 42 van zondag 17 oktober 134.850,68. UITSLAG TOTO 41 le prijs; geen wjnnpar, van het bedrag van de le prijs gaat 1/3 deel naar de jackpot van toto 42 van zondag a.s. het overige 2/3 deel wordt in gelijke delen verdeeld over de 2e en de 3e prijs. 2e prijs: 5 winnaars, die elk bruto 22.945 ontvangen. 3e prijs: 41 winnaars, die elk bruto 3.528 ontvangen. Jackpot voor toto 42 van zondag a.s.'39.905,51. De bondsarts haalt de volgende oefe ning aan: een speler ligt op de grond en gooit met een medicinbal naar zijn part ner die de bal moet stoppen met de binnenkant van de voet. „Deze oefening kan je zes ernstige tot minder ernstige blessures opleveren”. Ook Hermans en Kessel erkennen dat het speltype even eens bepalend is voor het blessure-risico. Het Ajax van Johan Cruijff had bij voorbeeld veel minder geblesseerden dan het huidige Ajax, waarin ook gro tendeels op kracht wordt gedreven. Perschef Scheepbouwer van Ahoy: „De bond meent enerzijds dat wij te veel van één promotor afhankelijk zijn (de Zandvoorter Henk Ruhling), anderzijds dat wij er geen nodig heb ben, omdat we dan toch immers diens medewerking hebben. Nogal te genstrijdig, dachten wij”. Inmiddels heeft Ahoy contacten gelegd in Enge land, waar de machtigste promotor, Mickey Duff, zich tot samenwerking met Ahoy, buiten Ruhling om, bereid heeft verklaard. Europa-cup avontuur Kinzo De UEFA daarentegen staat voor het Europees landenkampioenschap wel spelers toe. die in het verleden professional zijn geweest. Daarom wil Van Marie tijdens de vergadering van de UEFA een discussie uitlokken met als doel uniformiteit aan te brengen in de amateurbepalifigen van de UE FA en het IOC, zodat Nederland bij de voorbereiding op het olympisch voetbaltoernooi wel kan beschikken over voormalige profvoetballers. ,/L ROTTERDAM. Het profgala baksen dat Ahoy eind mei op poten zette, is het Rotterdamse sportpaleis goed bevallen. Ahoy probeert daarom in de eerste vier maanden van vol- - gend jaar opnieuw een gala te orga niseren, maar de boksbond (NBB) staat niet te springen van enthousias me. Dat blijkt uit de weigering van de NBB Ahoy een promotorslicentie te geven. Oud-directeur Hofmeester van Ahoy had zo’n licentie op zijn naam staan, maar heeft deze bij de bond ingeleverd. Frits Kessel: „Het is onbegrijpelijk dat het dragen van scheenbeschermers niet ver- 1 plicht wordt gesteld”. De nieuwe Europese kampioen boksen in het zwaargewicht Joe Bugner heeft in het gevecht tegen Richard Dunn zijn hand gebro ken. Argentinië heeft een Chili met 2-0 gewonnen. Jean Michel Larque, de aanvoerder van St. Etienne, zal woensdag niet uitkomen tegen PSV. BARCELONA. Voor de Afrikaanse landen is de „affaire” Nieuw-Zeeland verleden tijd geworden. Jean-Claude Ganga, de algemeen secretaris van de Afrikaanse sportraad, heeft dit nadat hij een onderhoud van ruim 45 minuten had gehad met de president van het IOC, Lord Killanin, medegedeeld. Of schoon er weinig in de mededeling stond en ook van de zijde van het IOC geen inlichtingen werden verstrekt, was de algemene indruk dat de Afrikaanse lan den hun anti-Olympische houding had den opgegeven en bereid waren gebleken een andere koers te gaan varen. Een en ander zal echter afhangen van de houding van de Nieuwzeelandse mi nister president. Deze zou zyn houding ten opzichte van de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika willen herzien, volgens Ganga. De minister president had echter in 1976 de trip van de rugbyploeg door Zuid-Afrika toegejuicht, waardoor de Afrikaanse boycot van de Olympische Spelen van Montreal gestalte kreeg. Ganga verklaarde: „Wij hebben onze positie voor en tijdens de Olympische Spelen van Montréal eenvoudig niet goed kunnen waarrriaken, omdat wij te weinig informatie hebben verstrekt”. BRUSSEL. De VZW „Royale Uni on”, een voetbalploeg uit de Belgische tweede klasse, is woensdag door de han- delsrechtbank in Brussel failliet ver klaard. De totale schuldenlast van Union zou ongeveer 100 miljoen Belgische frank (ongeveer 700.000 gulden) bedra gen. Dit bedrag bestaat uit onbetaalde facturen, salarissen en vergoedingen aan spelers, schulden aan het rijk en derge lijke. Een aantal weken geleden maakte adjunct-directeur Jean Plasky (oud-in- ternational van Anderlecht) een geding tegen Union Royale aanhangig bij de arbeidsrechtbank voor betaling van ach terstallig loon en premies tot een bedrag van ongeveer 600.000 frank (rond 42.000 gulden). Nog eerder hadden enkele an dere spelers bij de Koninklijke Belgische Voetbalbond (KBVB) aangeklopt om te bemiddelen bij de uitbetaling van hun tegoed. De 29-jarige Achterberg, die sinds 1967 bij FC Twente heeft gespeeld en eerder voor DOS uitkwam, had de laatste tijd geen vaste plaats meer in de Enschedese formatie. Dat is de voornaamste reden voor het vertrek van de bij de Twentse supporters zeer populaire voetballer. Achterberg: „Ik hoop nog een paar jaar tjes regelmatig te spelen. Bij Twente is dat voor mij niet haalbaar.” BUENOS AIRES (Reuter). De re novatie van drie stadions, waar over twee jaar de wereldkampioenschappen .voetbal worden gehouden, begint op 1 december. Het betreft twee stadions in Buenos Aires en het stadion van Rosario Central, 350 kilometer van Buenos Aires. Tot het einde van de wereldkampioen schappen mogen deze stadions niet meer door clubs worden gebruikt. De afge vaardigden van de FIFA, die Argentinië van 29 november tot 2 december zullen bezoeken, krijgen een volledig rapport over de voorbereidingen van de wereld titelstrijd. „Het duurt echter maar even of het meisje of jongen speelt weer vrolijk een wedstrijdje mee. Nou dan duurt het niet lang of ze zitten al weer in de lappen mand”. Noch Hermans, noch Kessel kan aanwijzen of het aantal blessu regevallen toeneemt. De laatste: „Abso luut gezien is daar geen twijfel mogelijk, maar relatief gesproken geen cijfers voorradig”. Het is duidelijk dat de medische onj der leg bij het merendeel van de Nedèr- landse trainers onvoldoende is. En daar op aansluitend volgt vaak eveneens on voldoende inzicht in de bewegingsmetho- diek en trainingsopbouw. Kessel: „Het is voor een trainer van het grootste belang dat hij weet in welk opbouwstadium hij een bepaalde oefening wel of niet kan geven. Hij moet op Tijd onderkennen of het uit vorm raken van een speler te wijten is aan oververmoeidheid dan wel aan te weinig conditie. Niet zelden komt het voor dat een speler die overbelast is, terug moet komen voor een extra trai ning”. Hermans: „Vaak ook is de training te specifiek gericht. Bij het voetballen worden alleen die spiergroepen belast, die op het eerste* gezicht alleen voor de voetbalsport interessant lijken. Men ver waarloost het algemeen atletisch vermo gen nog te veel”. De Hilversumse chi rurg kan tevens aanwijzen dat de bles suregevallen voor in het seizoen fre quenter zijn, dan wanneer de competitie al enige tijd aan de gang is. Ook daar is een aantal oorzaken voor aan te wijzen. Kessel: „Eigenlijk wordt er na afloop ■van de competitie te weinig op de trai ning gedaan. Opeens is het afgelopen en even voordat de nieuwe competitie be gint, moeten de spelers er knalhard tegenaan. Maar van enige reserve-condi- tie is na de vakantie geen sprake”. AMSTELVEEN. Vepl meer dan „bitter slecht” en „ongelooflijk” kon coach Theo Kinsbergen na het eerste Eu- ropa-Cup-avontuur van zijn ploeg tegen het Belgische Maes Pils niet uitbrengen. In een van Amstelveense zijde ontstel lend slecht gespeelde wedstrijd leden de Nederlandse titelhouders een even te leurstellende als onnodige nederlaag. Hard werd Kinsbergen in dit treffen tegen de ploeg van Tom Quinn (ex-coach van Buitoni) met zijn neus op de feiten gedrukt. „Ook een trainerswisseling kan wel eens verkeerd uitpakken. Een club die een krachttraiiner aantrekt na een perio de van een meer op techniek ingestelde oefenmeester, loopt het risico veel bles sures in de ploeg té krijgen”. Dat de trainers soms niet kritisch genoeg zijn, blijkt eveneens uit het klakkeloos over nemen van „nieuwe oefenstof”. De be kende interval-training klinkt elke sportman of -vrouw ongetwijfeld be kend in de oren. Het uitzetten van parcoursjes was en is nog een veel geliefde bezigheid van menige oefen meester. „Volledig fout”, zegt Kessel. „Je kunt, net zo goed dom rondjes gaan lopen. Daarvan is het effect groter dan klakkeloos zo’n interval-training te ge ven. Krachttrainingen voor groepen die hooguit tweemaal in de week trainen zijn zinloos- Daar kweek je alleen maar blessures mee”.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 31