Onderzoek van Scotland Yard Russen lanceren BM-proces: verdachte vrijgelaten Atoomdilemma Econoom Friedman omstreden figuur naar corruptie bij de politie bemande Sojoez I „Neerstorten van Turkse Boeing menselijke fout” PRETORIA ZOU TOT CONCESSIE BEREID ZIJN TANDSLIJM 3 RECHTERS HECHTEN GEEN GELOOF AAN GETUIGENIS MUI I FR VAN LEEUWENHOEK NOBELPRIJZEN TOEGEKEND AAN DRIE AMERIKANEN Prinses Anne is in verwachting, meent Engels dagblad 19 7 6 3 OKTOBER VRIJDAG 1 5 BINNEN- EN BUITENLAND en uk r ten ten md I B..-I LfUJ!-1 ids Rapport lag arst ter- het alle ien. lijk cht- ;ind Slagers" ser kte (Van onze redacteur in Johannesburg, Karl Breyer) JOHANNESBURG. De Zuidafrikaanse regering zou bereid zijn tot een belangrijke concessie om een doorbraak in de onderhandelin gen over de toekomst van Zuidwest-Afrika (Namibië) te forceren. De Namibische bevrijdingsbeweging SWAPO, die door de regering- Vorster tot nog toe niet aan de onderhandelingstafel werd geduld, kan op een uitnodiging tot overleg vanuit Pretoria rekenen. ms I *1 9 trijfel onderhandelingen worden genood Rozhdestvenski. betrokken zijn bij de affaire. In sommige gesprek van drie uur met een of meer r riën, in 1676 (hé, precies driehonderd jaar tuin teleiden door middel van chantage. in Dr Carleton Gajdusek - medicijnenprijs. Prof Baruch Blumberg (met echtgenote). Milton Friedman - economieprijs. Sa «M J .4 Zudov. zijn geworden. Het dagblad zegt dat het onderzoek aan- Er is ook het apparaat waarmee Tesla aantoonde dat je van 1 miljoen volt niet kendst van onindrukwekkendheid vond ik toch de microscoop van Antoni van Leeuwenhoek. U herinnert zich natuurlijk dat Antoni van Leeuwenhoek, zoon van Ach ja, dat waren mooie tijden, waarin elke uitvinding nog een wonder was. Een vrij komiek wonder is ook de wijze waar op het Universiteitsmuseum aan een groot deel van zijn unieke collectie is gekomen. In 1918 was dr. P. H. van Cittert al enige jaren conservator van het natuurkundig laboratorium in de Bijlhouwersstraat in Utrecht, maar hij kon niet vrijuit gaan en staan waar hij wilde binnen de muren van zijn laboratorium, omdat de huisbewaar der op de zolververdieping woonde met zijn knappe dochters, en iedere man de toegang tot zijn domein verbood. Wat maakt die microscoop van Antom van Leeuwenhoek nu zo indrukwekkend? Het feit dat het een dingetje van niks is, een fluitje van één cent! Vergeet het soort microscopen dat wij nu kennen, maar stel u één enkelvoudig lensje voor ter grootte van een speldeknop, dat tussen twee kope ren plaatjes met een gaatje is vastge klemd, met erachter een pennetje waarop het „preparaat” (een veegje tandslijm bij voorbeeld) werd „vastgepind”. Kijk je met je bril op door dat mini-lensje, dan zie je niets, omdat dan de afstand tot het oog al te groot is. Het bijna platte dingetje is zo’n 10 centimeter groot, maar Van Leeuwen hoek kreeg er een vergroting mee van 270 maal. rote reso :on- vor- van om leze dit den tale SWAPO zelf heeft de zogenaamde con stitutionele besprekingen in Windhoek steeds genegeerd, omdat zij de partners in dat overleg als verlengstukken van Preto- Commentaar van Buckingham Pala ce: „Wij weten niet of zij in verwach ting is of niet. We nemen aan dat dat ooit wel eens het geval zal zijn”. Volgens de krant wordt van dr. Pin ker verwacht dat hij tussen 14 februari en 14 maart van het komendé jaar bereikbaar zal zijn. ria beschouwt. Het regime-Vorster op zijn beurt schetste de SWAPO als een commu nistische terreurorganisatie en weigerde deze beweging als onderhandelingspart ner te erkennen. Black Peoples Convention beschuldigt vooral Zoeloe-leider Gatsha Boethelezi ervan een werktuig van de verdeeldheid der zwarten te zijn. Naar aanleiding van de onlusten in Johannesburg van deze zomer is een offi cieel rapport verschenen over de sectie, verricht op de lijken van de 229 personen die daarbij het leven hadden gelaten, zo meldt het persbureau AP. Gebleken is dat 150 personen waren gedood door politiekogels. De overigen waren om het leven gekomen door mes steken en andere vormen van geweld. De 64-jarige Friedman kreeg de prijs voor zijn bijdrage tot de consumptie- analyse, tot de monetaire geschiedenis en theorie en voor zijn uitleg van de com plexiteit van de stabilisatie-politiek. Pro fessor Friedman werkt aan de universiteit van Chicago. Zelf noemt deze grondlegger van de „Chicago School” zich liever qua ideolo gie „anarchistisch”, hetgeen hem er ech ter niet van heeft weerhouden een sterke invloed uit te oefenen op het Amerikaanse economische beleid van de afgelopen jaren. Hij is een tegenstander van overheidsin grijpen, niet alleen op het economische vlak maar op vrijwel elk gebied. Volgens Friedman nemen de ontplooiingsmoge lijkheden voor het individu toe naarmate de overheid een kleinere rol speelt. Deze stelregel bleek goed aan te sluiten bij de politieke inzichten van de republi- Dit houdt tevens in dat de rechters geen geloof hechten aan de bewering van de getuige Gerhard Muller, die Grundmann wel degelijk als bankovervaller had opge voerd. Müller behoorde vroeger envenals Grundmann tot de Baader-Meinhofgroep. keinse presidentskandidaten Barry Gold water (1964) en Richard Nixon (1968) Van beide heren was Friedman economisch adviseur in de campagnetijd. Een van zijn origineelste denkbeelden, althans voor de leek, is wellicht de oplos sing die Friedman in petto heeft voor het probleem armoede Toen men hem eens vroeg hoe hij de armen dacht te helpen, antwoordde Friedman: „door ze geld te geven”. Ook na Nixons intrek in het Witte Huis bleef Friedman hem adviseren. De Ameri kaanse pers noemde Friedmans invloed op Nixon „groot”. De nieuwe Sojoez-missie zal het weten schappelijke werk in samenhang met het ruimtestation Saljoet-5 gaan voortzetten, aldus Tass. Het wordt in Moskou aannemelijk geacht dat de Sojoez binnen enkele dagen, mogelijk reeds vandaag, een koppeling met de Saljoet zal uitvoeren. De verdediging van Baader, Ensslin en Raspe heeft zich veel moeite gegeven en nog om aan te tonen dat Muller juist helemaal niet betrouwbaar was. Hem was de prijs onder meer toegekend wegens zijn bijdrage tot het economische stabiliseringsbeleid en dat is, aldus het protest,' „welbekend bij het Chileense volk”. Professor Baruch S. Blumberg is ver bonden aan het instituut voor kankeron- Friedman, een uitmuntend redenaar en scherp polemist, geniet internationale bekendheid door de artikelen die hij elke drie weken in „Newsweek” schrijft. zelf. Uit de tot nog toe bekende gegevens zou blijken dat deze corrüptiepraktijken In Stuttgart-Stammheim, waar het pro ces tegen Baader, Ensslin en Raspe al 153 zittingsdagen duurt, gaat de verdediging nog steeds door met het horen van getui gen. Hoewel de eisen al zijn gevallen, is men er zeer op gebrand de ongeloofwaar digheid van Müller aan te tonen. Woens dag werd dat bevestigd door de anarchist Rolf Pohle. Gisteren werd de hoogste openbare aanklager van de Bondsrepubliek, Sieg fried Buback, gehoord. Hij zei dat het openbaar ministerie nooit toezeggingen of beloftes in welke richting dan ook heeft gedaan aan de getuigen Müller, Hoff en Ruland. Deze drie hebben tegen hun vroe gere groepsgenoten getuigd. Verder wees Buback het verwijt van de verdediging, dat zij niet had kunnen beschikken over alle akten, krachtig van de hand. DFO ié is men snse ivol- IOU- een ling lien den gen ens ier- ren. iets die /ijk trig zer- LONDEN (UPI). Uit het feit dat dr. George Douglas Pinker, de gynaeco loog van koningin Elizabeth sinds 1963, heeft afgezien van het voornemen vol gend jaar gastcolleges te geven in Zuid-Afrika, leidt de Daily Mirror af dat prinses Anne, echtgenote van kapi tein Mark Phillips, begin volgend jaar een baby verwacht. In de pamfletten werd onder meer gesteld dat blanke kinderen moeten wor den gekidnapt en als gijzelaars gebruikt, en dat elke zwarte op 25 oktober (een dag voor de onafhankelijkheid van Transkei) vijf blanken moet doden. De nieuwe stu dentenleider in Soweto, Khotse Seathlolo (opvolger van Tsietsi Mashinini), ver klaarde duidelijk dat de zwarten geen „slagers” zijn en geen gevolg moeten geven aan deze provocaties. Gok de andere sterke organisatie in SÖweto, The Black Peoples Convention (BPC), distantieerde zich van de oproepen in deze pamfletten, en viel ook het vorige week door verschillende thuislandleiders opgerichte zwarte front aan. De BPC ver klaarde dat dit zogenaamde zwarte front onder leiding staat van „politieke clowns en opportunisten”. ots- cht- r R. i de iaar Len- me- zijn met aat cht- •nse het i er een. vijs ilair oen den hoe te teld oen ons t en ret- mil- iret- ver- lam tot oop rote me- laar 301 ■oep hai- ■den iitie- aan i die de s de aten zou n in Soe- 'fers and- 1 als irg”, cte”. ode- ;sen, din- nog uste In Zuid-Afrika zelf groeit de spanning en nervositeit. De laatste dagen zijn op talrijke plaatsen pamfletten verspreid, die tot de vreselijkste geruchten hebben geleid. Nu al wordt gerekend op groot scheepse opstanden en onlusten van de zwarte bevolking. Interessant is dat zowel de verboden African National Council (ANC) als ook de organisatie van zwarte studenten en scholieren in Soweto elke verantwoordelijkheid voor de pamfletten van de hand wijzen. Wanneer Vorster nu wel tot erkenning van de SWAPO zou overgaan, kan dat leiden tot een andere opstelling aan de onderhandelingstafel in Genève: SWAPO en VN tegenover Zuid-Afrika, de blanke bevolkingsgroep in Namibië en zwarte vertegenwoordigers - bijvoorbeeld van de Herrerostam - die al aan het Turnhallebe- raad in Windhoek deelnamen en SWAPO- suprematie afwijzen. De Zweedse commissie voor solidariteit met Chili heeft gisteren doen weten ver ontwaardigd te zijn over het feit dat Friedman de Nobelprijs heeft gekregen. Vorig jaar ontketende hij in Zuid- Amerika en in Amerikaanse universitaire kringen nog een ware rel door zich naar Chili te begeven waar hij, zonder veel succes, een economisch herstelplan opstelde voor het dictatoriale Pinochet- bewind door Nico Scheepmaker V (Van onze redacteur in Bonn, Hans Aamesz BONN Na een voorarrest van vier al geruime tijd bestaan en een gewoonte I een mandenmaker en zelf enige tijd win- i kelier in manufacturen, in 1674 de infuso- toont dat er sprake is van een uitgebreide samenzwering om de rechtbanken om de I geleden!) de bacteriën en in 1677 de sper matozoïden ontdekte. Op 12 september 1683 schreef hij aan de Royal Society in Londen over zijn ontdekking van bacte riën in zijn eigen tandslijm: „Wat my belangt ik oordeel van myn selven (hoewel ik myn mont so reynig als ik hierboven heb verhaalt) datten soveel menschen niet leven in onze vereenigde Nederlanden, als ik heden levende dieren in myn mont draag. ik imagineerde wel 1000 levende dierkens te sien in een quan- titeyt materie die niet groter was als een honderdste part van een santgroote”. De capsule staat onder commando van de 34-jarige It.-kolonel Vjadeslav Zoedov. Tweede man is boordwerktuigkundige Valeri Rozjdestivenski, 37 jaar oud, ook met de rang van It.-kolonel. MOSKOU (AFP). De Sovjet-Unie heeft gisteren twee kosmonauten aan boord van Sojoez-23 in een baan om de aarde gebracht, aldus het persbureau Tass. trig^ ons' van een de idi- lid- lOU- in Friedman is een van de invloedrijkste maar tevens meest omstreden economen van deze tijd. Hij is een kampioen van het vrije ondernemerschap en wordt door tegenstanders gezien als een man van politiek rechtse signatuur. Als econoom is Friedman een neo klassieke monetarist die zich verzet tegen de Keynesiaanse dogma’s die de wereld economie zo lang hebben beheerst. Anders dan Keynes, volgens wiens leer het de investeringen zijn die aan de econo mische schommelingen ten grondslag lig gen, is Friedman van mening dat de essen tiële rol niet bij de investeringen, maar bij de geldstroom ligt. In 1918 verhuisde de huisbewaarder, dr. Van Cittert snelde de trappen op en vond toen op die zolder een verzameling instru menten van uitzonderlijke historische waarde, waaronder de microscoop van Van Leeuwenhoek en de lens waarmee Huygens de planeet Titaan van Saturnus ontdekte, alsmede een aantal door Van Musschenbroek (in 1745 uitvinder van de Leidsche Fles) vervaardigde instrumen ten Al die instrumenten bleken afkomstig van het „Natuurkundig Gezelschap”, waarvan na enig speurwerk nog de wedu we van een der laat: bleek te leven Van Cittert spoedde zich naar de weduwe, die op het punt stond te verhuizen en juist een kist met oude papieren voor de vuilnisman had klaarge zet Dit bleek het complete archief van het Gezelschap te zijn. Van Cittert richtte het Natuurkundig Gezelschap opnieuw op en de gevonden instrumenten plus het archief werden de basis van het Universi teitsmuseum. Trans 8. Utrecht, iedere dag geopend van 10 tot 17 uur zaterdag van 14 tot 17 uur. zondag gesloten Waarnemers in het Zuidafrikaanse regeringscentrum leiden dit af uit de onverwachte terugkomst van VN- ambassadeur Piet Botha uit New York, die sinds donderdag onafgebroken besprekingen voert met premier Vorster en minister van Buitenlandse Zaken dr. Hilgard Muller. Botha zelf wilde bij zijn aankomst geen enkel commentaar geven. Vorige maand keerde een Sojoez- bemanning na een langdurig verblijf in het ruimtestation naar de aarde terug. derzoek in Philadelphia en dr. Gajdusek aan het nationaal gezondheidsinstituut van Maryland Zij kregen de prijs voor hun „ontdekkingen betreffende nieuwe technieken vooi het bestrijden van het ontstaan en de verspreiding van infectie ziekten”. Hij stelt zich dat voor via een „negatieve inkomstenbelasting”, hetgeen voor hem het voordeel heeft dat de laagstbetaalden directe steun krijgen zonder te hoeven aankloppen bij het labyrinth van, geldver slindende, overheidsinstellingen voor sociale en medische bijstand. SWAPO zou nu door Vorster bij Acht van de negen betrokken politie agenten maken deel uit van een in 1972 opgerichte elitegroep die zich moest bezig houden met opsporen van bankoverval lers. De eerste resultaten van deze groep waren spectaculair. Een mens weet soms niet wat voor moois hij allemaal bezit! Ik had bijvoor beeld nooit van het Universiteitsmuseum in utrecht gehoord, maar nu ik het op uitnodiging van de directeur, dr. Peter Kylstra, die me schreef naar aanleiding van mijn driedelig feuilleton over de Joe goslavische uitvinder Nikola Tesla, bezocht heb, is het mijn stellige overtui ging dat iedere natuurkundeleraar zijn eerste les zou moeten besteden aan de bezichtiging van het Universiteitsmu seum, met al zijn (veelal originele) instru menten betreffende tijdmeting, astrono mie, navigatie, de elektriciteit etcetera, waaronder de wrijvingselektriseermachi- ne uit ongeveer 1750 waarvan je haren l letterlijk recht overeind gaan staan, en I enkele prachtige holle spiegels, die je, als je er tweeënhalve meter vandaan staat, driedimensionaal de hand lijken te reiken als je de jouwe in hun richting steekt. Je j weet als normaal mens niet wat je ziet! gefingeerde aanklacht te doen intrekken. „The Guardian” heeft een schriftelijk rapport en een op de band opgenomen I ter plekke doodvalt, maar het indrukwek- informanten ter beschikking gesteld van het openbaar ministerie en van de politie Tijdens het proces tegen Andreas Baa der, Gudrun Ensslin en Jan Carl Raspe heeft Müller zeer ernstige beschuldigin gen geuit. Volgens het openbaar ministe rie, dat vorige week levenslang eiste tegen deze drie verdachten, waren de verklarin gen van Müller buitengewoon geloofwaar dig. Het requisitoir berustte dan ook voor een niet onbelangrijk deel op datgene wat hij had gezegd. (Van onze redacteur in Londen, Henk Leffelaar) LONDEN Scotland Yard, de geheime dienst van de Britse politie, stelt een onderzoek in naar corruptie onder politie agenten in Londen. Om het onderzoek te bespoedigen heeft de procureur-generaal sir Norman Scelhorn de ongebruikelijke stap genomen om twee hoorzittingen van zijn wachtlijst te schrappen. De corruptie betreft de omkoping van agenten door onderwereldfiguren, het opstellen van gefingeerde dagvaardigin- gen en het indienen van de gefingeerde aanklachten. Het onderzoek is aanhangig gemaakt na een publikatie in het dagblad „The Guar dian” waarin gewag werd gemaakt van gesprekken met een informant die uit de doeken deed dat ten minste negen agenten betrokken zijn bij de affaire. In sommige gavallen werden betalingen verricht van I enkele duizenden guldens, soms werd daar zelfs door agenten om gevraagd. In ruil daarvoor werden, aldus de infor mant van „The Guardian”, bewijsstukken dusdanig gemanipuleerd dat een recht bank of een jury niet tot een veroordeling zou kunnen komen. In andere gevallen werd geld betaald om een door de politie De eerste heeft zich inmiddels van de groep gedistantieerd en is als kroongetui- ge van het openbaar ministerie jaar en zeven maanden is de 26-jarige Stuttgart-Stammheim opgetreden, constructiewerken Wolfgang Grundmann vrijgelaten. Hij stond terecht in het zoge naamde kleine Baader-Meinhoffproces in Kaiserslautern, onder meer verdacht van bankovervallen. Gedurende het proces bleek echter dat het openbaar ministerie niet over de nodige bewijzen beschikte teneinde het voorarrest van Grundmann te doen voortduren. Zo althans besliste de rechtbank op de 91ste zittingsdag. De Soyoez-23 wordt gelanceerd vanaf de basis Baikonoer. STOCKHOLM (Reuter, UPI, AFP). Drie Amerikanen hebben gisteren Nobelprijzen toegekend gekregen: Pro fessor Milton Friedman die voor economi sche wetenschappen en professor Baruch S. Blumberg en dr. D. Carleton die voor medicijnen ofwel fysiologie. WASHINGTON (UPI). De Ameri kaanse commissie voor verordeningen inzake kernbrandstof heeft verklaard dat de gevolgen van hei bewerken van splijt stof en atoomafval voor de omgeving gro ter zijn dan verwacht was, maar nu ook weer niet zo erg dat het uitgeven van vergunningen voor elektrische kerncen- trales zou moeten worden gestaakt. De commissie antwoordt hiermee op een bevel van een federale rechtbank tot tijdelijk staken van het verlenen van ver gunningen voor de bouw en inbedrijfne- ming van kerncentrales. De commissie stelt dan ook voor het uitgeven van vergunningen te hervatten met inachtneming van de gevolgen voor het milieu. Functionarissen van de NRC zeiden te hopen dat dit voorstel binnen drie maan den wordt aanvaard en dat het werk her- vat kan worden aan 49 reactors en niet anderhalf jaar gewacht moet worden voordat een definitiefe analyse is voltooid. Zou dat niet gebeuren, dan zou door het uitstel en het grotere gebruik van kolen en olie in de elektrische centrales 3,6 miljard dollar verloren gaan. Bovendien moet dan worden verwacht dat tussen de 2.700 en 3.200 mensen voortijdig overlijden door extra luchtvervuiling met walm van olie en kolen. TOKIO (Reuter). Japan heeft de wereld gewaarschuwd dat leden van het verboden extreem-linkse Rode Leger op het punt staan guerrilla-aanvallen uit te voeren. Dit heeft een regeringswoord voerder in Tokio gisteren meegedeeld. Het Karolinska-instituut maakte bekend dat professor Blumberg „een manier heeft gevonden om de aanwezig heid van hepatitis b virus in bloed te ontdekken” „Hij heeft het ook mogelijk gemaakt gamma-globuline en vaccib te produceren, dat tegen deze aard van infectie bescherming geeft” Het instituut zei dat dr. Gajdusek „een zeldzaam voorkomende hersenkwaal heeft bestudeerd, die niet gepaard gaat met koorts of een prikkelende reactie in de hersenen „De ziekte wordt veroor zaakt door geïnfecteerde agens, die Gaj dusek heeft kunnen identificeren door chimpansees in te enten”, aldus het insti tuut. ISTANBOEL. Het neerstorten van de Turkse Boeing-727 in de nacht van 19 op 20 september op de Karatepe (Zwarte Berg), waarbij 154 personen, onder wie negen Nederlanders, omkwamen, is te wijten aan een vergissing van de tweede piloot. Dit is het resultaat van de eerste fase van het onderzoek, volgens Turkijes grootste krant Hurriyet, die daarmee gelijksoortige eerdere berichten bevestigt. Het onderzoek bestond voornamelijk uit het afluisteren van de geluidsband uit de cabine die na de ramp is teruggevon den. Daaruit blijkt dat de tweede piloot, die de vlucht uit Rome na de tussenlan ding in Istanboel verzorgde, boven de stad Afyon in de veronderstelling verkeerde dat het nog maar drie minuten vliegen was naar het einddoel, de badplaats Anta lya, terwijl dat er in werkelijkheid 13 waren. Hij kan met het traject minder ver trouwd zijn geweest omdat gewoonlijk rechtstreeks Rome-Antalya wordt gevlogen. Toen even later de lichten van de stad Izparta opdoemden, zette de piloot de daling in, in de veronderstelling dat dit Antalya was. Op het laatste moment moet hij zijn vergissing hebben bemerkt en nog een poging hebben gedaan de bergen te ontwijken.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3