was eenmansdebat Duitse kustvaarder vergaan 1 Het MINISTERIE VAN VOLKSGEZONDHEID Barakken in Jaspers mag van rechtbank Leeman niet beledigen Inkrimping streekvervoer Schijnaanval schokt consumentenbond werd Starfighter noodlottig Contact veiligheidsdiensten Israel enNederland over Dassen heeft in zijn mededeling van 29 september 1976gepubliceerd dat Peter Stuy vesant Extra Mild de allerlaagste in teergehalte is van de 152 onderzochte sigarettenmerken. Alphenaar di“FÏ -fl K I p „Persconferentie Ford r léèrshow stoutenbeeh select Vaassen allemaal gesloopt en VACHTKLEDING Computer- tested Interaudio alleen bij Alphenaar in 2 voordeelsets: H w 4 ss Bk JB xnelka KANDIDAAT JIMMY CARTER: permanente Israëlische autoriteiten delen mee: a HEREN PARKA’S De grootste speciaalzaak in SUÈDE-NAPPA- IN GROEN 11 Swedish design I 4 BUITENLAND BINNEN* EN 19 7 6 1 5 OKTOBER V R IJ D AG VR (Van onze redacteur in Washington, Henk Kolb) - O 1 I» (3: Voor uw strandwandeling Lenco L 84 draaitafel, volledig automatisch, met MD element f 599 Sansui 551 ZTaM/FM tuner-verst 0 1 1 o I o I VI van van tatie VOOI hedf halv voor doei gen hoe\ dier foto havi in i de raat wer opgi geir Ook voor grote maten. Zijlstraat 29 - Haarlem WASHINGTON Watergate-aanklager Charles Ruff heeft vastge steld dat president Ford niets onwettigs heeft gedaan met politieke fond sen toen hij nog lid was van het Congres. De zaak is nu gesloten; de uit komsten van het onderzoek stemden niet overeen met de beschuldigingen waarop het was gebaseerd. 2 Interaudio 1000 luidsprekers f 590 Totaal voor slechts f 1375 2 Interaudio 2000 lüidsprekers f 880 Totaal voor slechts f 1998 Lenco L 60 draaitafel met snaaraandrijving en MD element f 399 I Watergate-aanklager zuivert president Ford van blaam FORD (Van onze redacteur in Washington) (ADVERTENTIES) f k Ruff Charles (Van onze correspondenten) (Van onze correspondent) ben de Israëlische autoriteiten gisteren gezegd. (ADVERTENTIES) waren Eén (Van onze redactie binnenland) 1 (ADVERTENTIE) (Van onze RTV-redactie) 4 2 x 20 W f 999 (ADVERTENTIE) Speciaalhuis regenkleding F KRUISWEG 72 - HAARLEM Naam: Straat: Gaarne ontvang ik: uw meubelkatalogus vrijblijvend advies bij mij thuis J President Ford heeft geen tijd voorbij laten gaan om met dit gegeven in de hand zijn haperende verkiezingscampag ne nieuwe kracht bij te zetten- Tijdens een via televisie en radio nationaal uit gezonden persconferentie deed hij daar- Yamaha- Sansui- Thorens- Shure Ortofon - BenW-Akai-Interaudio Bose- AR-Technics Dual Lenco --- Al Over de affaire Dassen zijn aan minis ter Van der Stoel vragen gesteld door de PvdA-Kamerleden Voogd en Roethof en de PSP-er Van der Spek. wapens, boksbeugels en sabels in beslag genomen. De automatische wapens die aan Zuidmolukse zijde zouden zijn ge bruikt bij de actie, zijn niet gevonden. In totaal zijn bij de actie van de 470 een instrument is geweest in een poging het Watergate-schandaal stil te houden. Ford -weigerde overigens tijdens her haalde ondervraging iets meer te zeggen dan hij destijds voor de commissies van Huis en Senaat al heeft verklaard. Hij gaf dan ook geen antwoord op de vraag of hij tegen een nieuw onderzoek van de Watergate-aanklager was. Hij wilde ook geen oordeel geven over diens beschuldi gingen- Of de banden van de gespreken in het bureau van de president opnieuw moeten worden afgeluisterd is een be slissing die volgens de president toekomt aan de speciale Watergate-aanklager. i Deze maand: Hazebout met kastanjepuree en gevuld appeltje f 16,50 p.p. Geopend vanaf 17.00 uur. Op maandag en dinsdag gesloten. Bloemendaalseweg 28, Bloemendaal Telefoon 023- 254939. PlaatsTel Deze koepon uitknippen en opsturen naar antwoordnummer 15 in Beverwijk Postzegel plakken is niet nodig. h He op 1 Het orde ling Of po met uitknoopbare borgvoering en afritsbare capuchon Tussen Zijlbrug en Nassaulaan, telefoon 31 07 66 KRUISWEG 45-49 HAARLEM 023-320244 ritten te verminderen”. De Bond vraagt de minister de door de Tweede Kamer aangenomen motie van Van der Doef (PvdA), waarin gevraagd wordt de fre- quentieaanpassing nader te overwegen, uit te voeren en de aangebrachte wijzi gingen ongedaan te maken. Het ministerie van Buitenlandse Za ken in Den Haag zei gisteren echter: „Daar is ons niets van bekend.” Een woordvoerder van de BVD weigerde op deze mededelingen commentaar te ge- DEN HAAG (ANP). Bijna zeventig woonkernen komen vanaf het komende weekeinde op zaterdag en-of zondag zonder aansluiting te zitten op het open baar vervoer. Ook zijn er dorpen waar na vrijdag door de week helemaal geen bus meer komt. De consumentenbond concludeert dit na een eerste overzicht van de wijzigingen in de dienstregelin gen van de meeste grote stree.kvervoer- bedrijven. gehaald met zijn opmerking dat de VS vanwege zijn binnenlandse problemen niet sterk meer is en respect in het buitenland heeft verspeeld. VAASSEN-DEN HAAG - Vijftien ba rakken in het Zuidmolukse woonoord in Vaassen zijn gisteravond nog voor bewo ning ongeschikt gemaakt, waarbij een hoeveelheid huisraad werd vernield. Niet alleen de woningen die gisteren tijdens een grote politie-actie ontruimd werden, maar ook de huizen van negen gezinnen en alleenstaanden die nog enige tijd hadden mogen blijven, zijn gesloopt. Een woordvoerder van de politie in Epe zei dat dit gedaan was om te voorkomen dat zich opnieuw schutters in en om het woonoord zouden posteren. Sansui 331 AM/FM HZ tuner-versterker 2 x 15 W f 749 De hoeveelheid wapens die de politie gisteren in het woonoord heeft gevon den, is aanzienlijk kleiner dan zij zei te verwachten. Aangetroffen zijn een vuur- buks - die aanvankelijk werd aangezien voor een karabijn - een pistool en een doos vuurwerk. Verder zijn enige steek- naam van het slijk Gisternacht om twee uur zond de Anje Altman een noodsein uit. Het schip maakte zware slagzij. Twee Engelse veerboten, de St. Edmund en de St. George, snelden te hulp. Om vier uur wist men één van de bemanningsleden uit een houten sloep op te pikken. De reddingsboot Javazee uit Cadzand snelde ,.De politie”, zei minister Van Agt in de commissievergadering, „isi opgetreden als dienstverlener van CRM. CRM wil het woonoord geheel reconstrueren en rottige oude barakken vervangen door goede woningen”. Volgens de bewinds man ging het om een gezin dat het vertikte de barak te verlaten. Om verschillende redenen trad de po litie massaal op. „Er waren ernstige aanwijzingen van het bezit van zwaar wapentuig. Dat noodzaakte tot het inzet ten van veel marechaussees en politie mannen. Niet, vergeten mag worden dat achter elke marechaussee en achter elke politieman een gezin aanwezig is. Het is de dure plicht van de overheid de levens van deze mensen te beschermen”, aldus Van Agt. ven. Ook de Nederlandse ambassade in Israel wilde niets zeggen. Een functionaris van de ambassade in Jeruzalem heeft gisteren gedurende drie kwartier met de heer Dassen mogen spreken. Het was voor het eerst sinds zijn arrestatie dat de Nederlander be zoek mocht hebben. Tijdens het gesprek werd duidelijk dat de heer Dassen na zijn arrestatie vijf dagen in eenzame opsluiting heeft gezeten. De ambassadefunctionaris zei na af loop van het bezoek dat hij „niet hele- De inkrimpingen bij het streekver voer als gevolg van de richtlijnen van minister Westerterp van Verkeer en Wa terstaat zijn ingrijpender dan menigeen zal hebben verwacht”, aldus de Consu mentenbond. Ruim veertig buslijnen zul len na vrijdag niet meer op zaterdag en- of zondag rijden. Volgens de Consumen tenbond zijn op veel lijnen, frequentie- verlagingen doorgevoerd, vroege bussen geschrapt, laatste bussen aanmerkelijk vervroegd en 1-uursdiensten vervangen door 2-uursdiensten. De Consumenten bond vindt dat minister Westerterp hier mee de verkeerde weg is ingeslagen. „Openbaar vervoer bevorder je niet door diensten op te heffen of het aantal HOEK VAN HOLLAND. Voor de Nederlandse kust bij Hoek van Holland is vanmorgen vroeg de Duitse kustvaar der Anje Altman in slecht weer ver gaan. Van de negen bemanningsleden verloren er vijf het leven. Drie werden gered terwijl één man nog wordt ver mist. maal tevreden” was over de behandeling van Dassen. „Die is nog voor verbetering vatbaar”, zei hij. De nadere informatie” die de Neder landse ambassade aan het Israëlische ministerie van Justitie had gevraagd, is inmiddels nog niet verkregen. Wel heeft een woordvoerder van het Israëlische ministerie nogmaals meegedeeld dat de heer Dassen niet wordt vastgehouden omdat hij lid is van het Palestina Comi té. „Hij wordt vastgehouden vanwege ernstige verdenkingen met betrekking tot de veiligheid van de staat Israel”, aldus een woordvoerder. Over de aard van de verdenkingen wilde hij niets zeggen- ling, maar tijdens een spervuur van vragen o.a. over golfvakanties, zijn per soonlijke financiën, over de beschuldi ging dat hij in opdracht van het Witte Huis anno 1973 het Watergate-onderzoek heeft helpen belemmeren, en de presi dentiële debatten, beschuldigde hij Jim my Carter ervan de goede naam van de VS te hébben besmeurd door te verkla ren dat Amerika niet sterk meer is, dat DEN HAAG/JERUZALEM. De Israëlische veiligheidsdienst heeft over de zaak- Dassen de 28-jarige Nederlander die eind vorige week in Israël werd gearresteerd op verdenking van samenwerking met terroristen rechtstreeks contact gehad met de Nederlandse veiligheidsdiensten. Daarbij zijn de Nederlandse ambassade in Je ruzalem en het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag gepasseerd. Dit heb- Zit u graag in mooi leer? Kom dan eens kijken bij Select. Select maakt uw keuze in mooi leer veel royaler: zitelementen - hoekkombinaties - bankstellen - fau teuils - enz. Kalfsleer - wildleer - Zuid- amerikaans rundleer - leer verwerkt als patchwork. Dit alles gekombineerd met een ongekend grote keuze in wand- meubelen (o.a. Hülsta Studio) en handgeknoopte tapijten. Zijlweg 9-11 (begin Zijlweg rechts) Haarlem Tel. 324866 Filiaal van Stoutenbeek Wooncentrum en Sunart Interieur-architektuur te Beverwijk heeft namelijk laten weten dat hij spoe dig zal beslissen of een nader onderzoek nodig is naar de ernstige beschuldiging van Nixons voormalige medewerker John Dean, dat Ford, in overleg met het Witte Huis, een congressioneel onderzoek naar de financiering van de inbraak in de kantoren van de democratische partij heeft doen vastlopen. Ford heeft wel tijdens de hoorzittingen in verband met zijn aanwijzing tot vice-president toegé- geven dat hij het onderzoek voor het bankwezen heeft belemmerd, maar tegen over de juridische commissie van het Huis ontkende hij dit onder druk van Nixon en zijn trawanten te hebben ge daan. 4 Verschillende volksvertegenwoordigers hebben inmiddels op een nader onder zoek aangedrongen, nadat John Dean in een televisieprogramma de beschuldigin gen, die vervat zijn in zijn binnenkort te verschijnen boek „Blinde Ambitie”, nog eens had herhaald. Volgens congresleden zijn er 200 banden van gesprekken in het kantoor van de toenmalige president Nixon om te kunnen nagaan of Ford politiemannen en marechaussees 39 ar restaties verricht. Vijfien mensen zijn in verzekerde bewaring gesteld - veertien wegens verboden wapenbezit en een we gens poging tot doodslag. De overige 24 werden na verhoor in vrijheid gesteld. De verblijfplaats van de arrestanten wordt geheim gehouden omdat - zoals een politiewoordvoerder zei - men bang is voor bevrijdingspogingen en aanval len. De Tweede Kamer zal over niet al te lange tijd een debat houden over het politie-optreden van gisteren. Op initia tief van de PvdA belegde de speciale Kamercommissie die zich bezighoudt met de Zuidmolukse problematiek, een spoedoverleg met de ministers van Justi tie, CRM en Binnenlandse Zaken. De rechtbank-president was het met Leemans eens dat de woorden „objectief beledigend” zijn. In het vonnis werd overwogen dat Jaspers kennelijk de op zet heeft gehad Leeman te beledigen omdat Jaspers bij de woorden had toe gevoegd: ,Zet het er maar gerust in. Het kan me niet’ schelen”. De dwangsom bij niet plaatsen van een rectificatie werd vastgesteld op 10.000 gulden. Jaspers werd verder veroordeeld tot het betalen van de kosten van het kortgeding een kleine 1000 gulden. de regering-Ford in Angola een nieuw Vietnam wilde en dat de VS niet meer worden gerespecteerd in de wereld. Ford betoogde dat een dergelijke verklaring de geallieerden ontmoedigt ,en de vijan den van Amerika moed inspreekt. „Zo’n van niet alleen triomfantelijk medede- kandidaat voor het presidentschap keur ik af”, zei Ford. Jimmy Carter heeft inmiddels ver klaard dat hij de resultaten van het on derzoek naar Fords financiën aanvaardt, maar hij weigert zich te verontschuldi gen voor de eis dat president Ford de waarheid, niets anders dan de waarheid en de volledige waarheid zou zeggen omtrent zijn financiën. Watergate-aanklager AMSTERDAM. Tv-maker Gied Jaspers mag de directeur van de TROS, drs- L. Leeman, geen .gangsterfiguur” en .oninteger” noemen. Dit heeft de recht bank in Amsterdam gisteren bepaald naar aanleiding van een kort geding dat Leeman hierover tegen Jaspers had aan gespannen. Binnen vijf dagen moet er een rectificatie in „De Limburger” ver schijnen. In een interview in dit dagblad waren de gewraakte woorden gepubli ceerd De Democraat riep wel op tot nieuwe onderhandelingen met de Sovjet-Unie teneinde een verdere opeenstapeling van kernwapens te beëindigen. Deze opmer king van Carter sluit aan bij de mening van de bejaarde staatsman en diplomaat Averell W. Harriman, dal de Russische partijleider Leonid Breznjev is teleurge steld in president Ford, omdat er geen nieuw akkoord op het punt van de strategische kernwapens tot stand is ge komen. Harriman is onlangs in Rusland geweest en vertelde in Washington dat Breznjev „een nostalgisch verlangen heeft naar president Nixon met wie resultaten konden worden bereikt”. Harriman, nu 85, is een van Carters adviseurs. Hij oordeelde dat Breznjev de verbetering van de betrekkingen met de Verenigde Stalen zeer is toegedaan en de kernwapenwedloop wil beperken. Harri man had Breznjev geraden tussen nu en januari zelf initiatieven voor bewape- ningscontrole te nemen, terwijl de VS I bezig is met zijn presidentsverkiezingen. LEEUWARDEN (ANP). De Star- fighter uit Leeuwarden die dinsdagmid dag voor de Friese kust bij de Afsluit dijk in zee stortte, is verongelukt na de tweede schijnaanval die het toestel uit voerde op een passerend toestel van de basis Völkel. De luchtmachtvoorlich- tingsdienst heeft dit gisterochtend offi cieel bevestigd. De piloot uit Völkel wist de eerste schijnaanval die werd uitgevoerd zonder opdracht of voorkennis van de vluchtleiding niet af te slaan. De tweede keer slaagde hij er wel in. Wat hem toen wel lukte weer tijdig op trekken lukte de Leeuwarder Star- fighter niet omdat het toestel al te laag vloog. De gevolgen zijn bekend: het toestel stortte in zee en de twee inzit tenden kwamen om het leven. Of de aanval onverantwoord was, wilde de luchtmacht niet zeggen. WASHINGTON. President Ford heeft volgens zijn democratische tegen strever Jimmy Carter zijn eerste pers conferentie sinds zeven maanden tot een eenmansdebat gemaakt. Carter, sprekend voor enkele duizenden Liberalen in New Vork, verweet de president weliswaar een persconferentie te hebben gegeven, maar het antwoord op de vragen te zijn schuldig gebleven. Carter had echter geen commentaar op Fords beschuldi ging dat hij de goede naam van de Verenigde Staten door het slijk had eveneens toe en begon te zoeken naar het reddingsvlot, waarop de andere acht bemanningsleden waren overgestapt. Even voor half zes zonk de Anje Alt man. De Oostduitse tanker Böhlen (7,875 ton) is gisteren vergaan in een storm voor de Bretonse kust, zo meldt het radiostation van de kustwacht in Le Conquet. Het schip had 36 mensen aan boord. Tot dusver zijn acht opvarenden gered, en Franse en Duitse sleepboten die te hulp zijn gekomen, hebben vier reddingsboten gesignaleerd. Dertig men sen worden nog vermist. De zware storm voot de Franse kust heeft meer schepen in moeilijkheden gebracht, maar daarvan konden alle op varenden gered worden. In de haven van Le Havre is een Liberiaanse tanker op de pier gestrand. Als het water daalt dreigt het schip, waarin zich nog 5000 ton olie bevindt in tweeën te breken. De bemanning is met helikopters geëvacu eerd. De storm voor de Bretonse kust en in het Kanaal ging gepaard met wind stoten van 100 tot 120 km per uur. a

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 4