Gevaarlijk gedrag op kruispunten en bij inhalen Maak nu GEZELLIGE HANDEL IN HET Beer stoort zich niet drukte aan ZEEWEG ZIEKENHUIS uw keuze! •'Ik LUCIA LA POUBELLE De Jonge Stem regisseur DRINGENDE OPROEP DE LIMOGES Alarmlijn vrij houden I zoekt een IJMOND V R IJ D A G 19 7 6 1 5 OKTOBER t. (Van een rechtbankverslaggeefster) Japonnen en pakjes van o.a. Tot ziens! Nieuw gevestigd - Bazar voor nieuw verenigingsgebouw BS Sfeer en gezelligheid voerden woensdagmiddag de boventoon in de kantine van het Zeewegzie- kenhuis. Omlijst door een gezel lig muziekje werd een bazar ge houden van de werkstukken die WIBOR, RALPH BOVELE EN BUSSE Wilt u goed slagen wacht dan niet te lang Leuke combinatie mogelijkheden van iii Redactie Loes De Fauwe tel. 02550 - 15389 Schagchelstraat 7 HAARLEM Tel. 321616 I. Porcelaines Antiquités Curiosités de France en bekijk onze gevari eerde kollektie in de maten 36 t.m. 50 1- N le a- n, ih .n le Ie n, e, et e n tt e 5 :s it 1- *n m ~"JL staat zijn zich wandelend of per rolstoel te verplaatsen. ii HAARLEM. Helemaal tevreden toonde de Haarlemse kantonrechter mr. Rutgers zich nu ook weer niet met deze verkeersactie. Het moeilijke is, zo merkte hij tijdens de zitting gisteren op, dat sommige overtredingen dan wel formeel fout zijn, maar soms gezien in het licht van een prak tische verkeerssituatie niet onlogisch. Ga je scherp letten op de formele fouten, dan loopt bijvoorbeeld de man of vrouw die in het verkeer vooruitloopt op het gedrag van medeweggebruikers en daardoor welis waar fouten maakt, maar in feite veilig rijdt, het risico van een proces verbaal. Het nadeel van zo’n actie is dan ook dat hij op alle slakken zout kan gaan leggen. Mr. Remmerts de Vries was het met hem eens hij worstelde ook met het probleem dat het moeilijk is tot een oordeel te komen van wel of geen schuld als je niet precies alle facetten van de situatie kent. Strook in de loop van het afgelopen jaar zijn vervaardigd door de patiën ten van de verpleegtehuizen Vel- serduin en Kennemergaarde. Kraampjes met curiosa, hand- werkprodukten en lekkernijen vonden gretig aftrek bij de pa tiënten van het ziekenhuis die in De Spil heeft nog wat plaatsjes 9JSK ii® s i« k (ADVERTENTIE) kruis- Speciale rechtszitting na verkeersactie in 4 ir (ADVERTENTIE) tl. daarbij It en Voor de buurtgenoten op de Wijk 11111111111* Ome Willem Schuit Was dis haringventer even klant bij zichzelf it IIIIIIIIIIIIK it ie ij Le n Is Uit de zaken die gisteren voorkwamen konden een paar van de meest voorko mende excuses worden gedestilleerd. Zo als onbekendheid ter plekke, of het te- riteit en de belangstelling moest ge bruik worden gemaakt van een gro tere ruimte. Dat werd de kantine. De 200 loten voor een loterij met een zee van prijzen vlogen weg. Het i i betekende dat zij geen transac tie van de officier van justitie kregen aangeboden (de bekende girokaart die je thuis krijgt - de mogelijkheid om door beta ling je aan strafvervolging te onttrekken). In diverse stands zullen handwer ken, levensmiddelen en kleding wor den verkocht. Er is Weer een rom melmarkt, het rad van avontuur (dat zaterdag om half vier voor kinderen draait), een mini-kermis, grabbelton en meer van dat soort feestelijkhe den. men zijn it d k i, it 1, k k n t. it h ;e a lj is it ■n it el le ■d ?r ir ie >n jl De overkoepelende oud-katholieke vrouwenvereniging St. Engelmundus houdt vandaag en morgen de tradi tionele bazar, dit jaar niet zoals gebruikelijk in De Rank, maar in de gymzaal van de Móerbergschool. Reden hiervoor is dat De Rank is verkocht. De opbrengst van deze ba zar is dan ook bestemd voor een nieuw verenigingsgebouw dat naast de kerk in de Bloemstraat moet ko men. Onder leiding van de creatieve the rapeuten Thea van Kampen, Nellie Terpstra, Luc Dordrechter en Yvonne Schilder waren de natiënten een jaar lang vrijwel onafgebroken in touw. Opvallend was de demonstratie van „Pa” Jak met zijn door stoom aange dreven hei-installatie. Om te beginnen met dit laatste, de zaken van mensen die niet in de goede strook reden: vijftig gulden boete (gelijk het transactiebedrag) kreeg de man, die straat-Breezandstraat in Heemskerk. Zijn excuus: hij was aan het zoeken. De officier en de kantonrechter vonden dat hij te abrupt was gestopt. Hij kreeg 100 boete, waarvan- f 25 voorwaarde- lijk. De kantonrechter had hem liever alleen 75 gegeven, maar dan zou de zaak niet geregistreerd worden, en ge zien ’s mans herhaalde verkeersgedrag op dit punt, wilde hij dat wel. Dan Was er de man die op de Aziëweg bij de Europaweg een fietser geen voor rang verleende. Hij kwam niet ter zit ting en was een slordige rijder, volgens de officier. Mr. Rutgers constateerde dat automobilisten vaak wel op andere vier wielers maar zelden op' tweewielers met voorrang p legen te letten. De hoogste boete van gisteren viel: ƒ120. Ontslag van rechtsvervolging, omdat hij geen schuld had, kreeg een man die komend van de Vrouwenbrug linksaf de Prinsenbrug opging en toen een fietser, die tegemoet kwam, sneed. Maar, zo zei hij, de man stak geen hand uit, en leek de andere kant op te gaan. Hij had niet anders kunnen handelen dan zo. Niet alleen mannen stonden terecht, ook een vrouw en juist in haar geval was de betrekkelijkheid van de actie te zien. Rijdend in de Kloosterstraat haalde ze bij het kruispunt met de Rijksstraat- weg iinks een rij auto’s in die naar links wilden en voorgesorteerd stonden. Nu weet iedereen dat er nauwelijks ruimte is op het desbetreffende stukje Klooster straat vanaf de Cronjé. Volgens me vrouw stond alles bovendien m uurvast en zij zag een gaatje om erdoor te prikken. Dus: een formele o vertreding, met een zeker gevaar erin, maar tegelijk een praktij koplossing op een verkeers knooppunt. Na ’n els van 25 werd haar boete 15 en dat was dan de laagste gisteren. In Haarlem werd gisteren zo’n zitting gehouden. Officier van justitie was mr. Remmerts de Vries, die zelf zitting heeft in de Landelijke verkeerscom- missie van het openbaar minis terie. Kantonrechter was mr. Rutgers. Uit de 300 processen verbaal die in dit arrondisse ment in deze actie waren bin- Stationsweg 101 02550-19011), H. J. van der Linde Abeelenstraat (02550- 12464); R. Schoondergang, Patricius- laan 29, Santpoort (023-376338);' W. Spruit, Geelvinkstraat 88, Velsen- Noord (02510-25961); J. J. A. Stille- broer, Hoofdstraat 244, Santpoort (Q23-370150)en aan het Bureau Velser Gemeenschap, Moerbergplantsoen 22 (02550-15789). nengekomen waren ongeveer 65 zaken gelicht die ter zitting konden worden behandeld. De Haarlemse zaken, die uit IJ- mond, Bollenstreek en Haar lemmermeer werden op één zit ting bijeengebracht - De Zaan- se zaken gaan naar de kanton rechter aldaar. Het restant der zaken werd alsnog met een schikkingsvoor stel afgedaan. Het betrof vaak ook formele fouten (rijden door rood licht) die in het randge bied van de actie lagen. Boven dien werd tegelijk bij de aan gehoudenen gecontroleerd op veiligheidsriemen en kenteken- op de rijksweg Santpoort-Velsen in de verkeerde strook zat. Hij deed het onbe wust, was bekend met de situatie. Aan gehouden werd een zaak van een man, die zoiets in de stad had, op de Rusten- burgerlaan. Hij was ervan overtuigd wël goed gestaan te hebben bij het stoplicht. De politie had het anders gezien en HAARLEM. In de week van maandag 31 mei tot en mei zaterdag 5 juni is een landelij ke verkeersactie gehouden met het accent op gevaarlijk ver keersgedrag op kruispunten en splitsingen en bij het inhalen. Zowel binnen als buiten de be bouwde kom is intensief gecon troleerd op juist deze aspecten van het verkeersgedrag. Het in itiatief tot de actie lag bij poli tie, openbaar ministerie en Vei lig Verkeer Nederland. Besloten werd om de mensen die tijdens de actie waren aangehouden in een speciale zitting van de kan tonrechters te berechten. Dat Om bezoekers van de bazar te la ten zien waar hun geld heengaat, zal tijdens de bazar een maquette ten toongesteld staan van het nieuwe verenigingsgebouw. Veel IJmuidenaren zullen ’em ken nen. Is het niet van naam dan toch wel „van gezicht”: Beer, de bastaard- herder die bij voorkeur de ntoede leden strekt midden op het kruispunt van de Wijk aan Zeeërweg en de Trompstraat. Als een levend vlucht- heuveltje kan hij daar onverstoor baar liggen slapen of kijken, doof Voor het verkeer dat soms rakelings langs hem heen rijdt. meer, dat heeft hij gehad. Liefst ligt hij, met de grijze snuit rustend op de voorpoten, vanaf de stoep of vanaf de middeniveg.rustig rond, te kijken. Niet gehinderd door de verkeersherrie want hij is echt doof. Automobilisten, bromfietsers of fietsers, iedereen rijdt keurig om Beer heen. De mensen uit de buurt weteh dat hij daar ligt. Andere weggebruikers zullen er ho pelijk nu notie van nemen op dit punt van de gemeente even extra uit te kijken om brokken te voorkomen. Het enige IJmijidense jeugdkoor De Jonge Stem, wiens leden deze dagen ook te bewonderen zijn als deelne mers aan de IJmuidense jubileumre- vu „10x10”, zit dringend verlegen om een goede regisseur of regisseuse. Wat is het geval. De Jonge Stem' een koor dat zestig kinderen telt, voert elk jaar een kindermusical op en dte' komende uitvoering is gepland voor maart volgend jaar. Maar zon der een regisseur kunnen de repeti ties niet beginnen genomen, terwijl de tijd dringt en de vorige regisseuse afscheid heeft. Van degene die deze taak wellicht op zich wil nemen, wordt verwacht dat hij of zij in staat is samen met de aanwezige dirigent een operette in elkaar te zetten. Ervaring, zo dacht mép, is hiervoor wel vereist al hoeft beslist geen beroepskracht te Hoewel buurthuis De Spil al met het winterprogramma van start is gegaan, zijn bij enkele activiteiten nog plaatsjes open. Dit geldt voor de cursus volksdansen voor beginners (vanaf 16 jaar) die wordt gegeven op dinsdagavond van half negen tot tien uur. Ook de twee naaigroepen zijn nog niet vol. Op dinsdagmorgen (van kwart over negen tot kwart over elf) of de donderdagmiddag (van half twee tot kwart voor vier) kunnen belangstellenden onder leiding van er varen coupeuses zelf kleren maken. Binnenkort zal ook een cursus han denarbeid en werken met klei van start gaan waarvoor men zich nu al kan opgeven. Vrijdagavond is het gebouw in de Meeuwenlaan in gebruik voor jonge ren- voor jongeren vanaf 12 jaar is dan in de benedenzaal discotheek, terwijl voor jeugd vanaf 16 jaar bo ven soos is. Vanaf vijftien oktober draait om de twee wekeh de zaterdag- avonddiscotheek, waar jongeren vanaf 16 jaar welkom zullen zijn. personeel van het koffie- en theeres- taurant kwam handen te kort. Pronkstuk was ook een kompleet tuin-bankstel dat geheel met de hand werd vervaardigd door de 88-jarige heer Colebrahder. En natuurlijk was er ome Willem Schuit met zijn ha- ringkar die goeie zaken deed. Om streeks vijf uur was alles en iedereen helemaal uitverkocht. De bewoners van de beide verpleegtehuizen gaan al weer dapper aan de slag voor de bazaar van..1977. wordt nu de volgende keer gevraagd op de zitting te komen. Weer terugkomen vond de verdachte nogal bezwaarlijk. Maar recht is recht en dat moet je ervoor over hebben, zei mr. Rutgers. De kantonrechter wreef zich in de handen na al die mensen die „onbewust” fout handelden, toen er eindelijk iemand kwam vertellen „bewust” in de verkeer de strook te hebben gereden. „Dat zijn de mensen die we hebben moeten, daar hebben we misschien nog wat opvoeden de kracht”, riep hij vrolijk uit. De man reed op de Alkmaarseweg in Beverwijk rechtdoor, waar pijlen voor linksaf ston den. De reden: de wagen voor hem reed zo langzaam, ’s Mans probleem was dat hij daar weinig gevaarlijks in kon ont dekken. Mr. Rutgers deed zijn best: wees hem erop dat zulk gedrag niet gevaarlijk hoeft te zijn, maar wel kan zijn. En daarenboven kan het irritatie bij andere verkeersdeelnemers wekken. De man zag het tenslotte in, en de ruiterlijke erkenning van „mea culpa” en ik zal het niet meer doen”, bracht hem op de boete van 50. Links blijven hangen op de snelweg: „we rijden allemaal auto en we weten allemaal dat je mensen hebt, die in principe links rijden en hoe irritant dat is. Als we het allemaal doen kunnen we beter alleen maar eenbaanswegen aan leggen”, zei mr. Rutgers. De man die dit twee kilometer deed op d e Westelijke Randweg, min of meer onbewust na een inhaalmanoeuvre, omdat-ie verderop toch naar links moest, kreeg f 50. Een ander die er 800 meter over deed en dacht dat het veiliger was zo dan heen en weer over de Weg te slingeren, kreeg 25. Mr. Remmerts de Vries: „Het wordt extra gevaarlijk als de mensen zelf gaan uitmaken wat gevaarlijk is". Hij had overigens 25 meer boete gevraagd. Voor de komende uitvoering gaat het om de operette „De dochter van de sjeik.” De repetitieavond is op maandag vah half zeven tot half acht, in het Cultureel Centrum aan het Moerbergplantsoen in IJmuiden. Geïnteresseerden kunnen contact opnemen met mevrouw Diny Zwee- dijk, Roerstraat 43 in IJmuiden, tele foon 16090. Daar kunnen overigens ook niéuwe leden, diie bijzonder wel kom zijn, zich aanrnelden. Vooral jongens, want het hele koor telt éen knaap dus die kan best wat bijstand hebben. Alle inwoners van de gemeente Velsen hebben woensdag met de post een brief in huis gekregen van het gemeentebedrijf Gas en Water. In de envelop zat een rose-rode kaart waarop de drie alarmnummers (brandweer, ongevallendienst en poli tie) uit de gemeente Velsen stonden vermeld. Dat is mooi en dat is han dig. Dat vindt ook de politie. Er is alleen een maar: opeens gebruikt ie dereen het alarmnummer van de po litie om te bellen over allesbehalve alarmerende zaken. Daarom vermel den wij nu op verzoek Van de politie dat men het alarmnummer 19Ó33 uitsluitend moet gebruiken voor de noodgevallen, terwijl men voor de minder dringende zaken kan bellen naar 19019. Ten eerste ornaat dan het alarmnummer niet onnodig wordt be last en ten tweede omdat men alleen kan doorverbinden naar andere afde lingen wanneer 19019 is gedraaid. Het nummer 19033 is dus uitsluitend voor melding en die acute hulpverlening vereisen. ongeduldig te worden. De vrouw was niet aangehouden. Gevaarlijk kruispuntgedrag: valt te noemen de man, die geen voor rang verleende op het kruispunt Oranje- afslaan en onjuist oprijden. Bij het inhalen waren de fouten rechts passeren, met gering snelheidsverschil inhalen, ter wijl je ingehaald wordt, bij een naderende tegenligger, in de verkeerde strook inhalen. Op de autoweg keek men vooral naar de mensen die onnodig lang links bleven hangen. Bo vendien is dan ook nog gelet op hen die in de tunnelbuis op de linkerbaan blijven hangen. Waarbij men, aldus de officier echter wel moet bedenken dat mensen uit Rotterdam b.v. ge wend zijn dat je niet van baan mag veranderen in de tunnel. aan Zeeërweg én de bewoners van het Van Poptaplantsoen waar Beer van oorsprong thuis hoort is> deze vriendelijke hond een bekende. Hij is nu veertien jaar, heeft z’n hele leven in deze buurten doorgebracht en is voor menig daar opgegroeid kind een trouw en goed speelkameraad ge weest. Beer is nu oud, al wil hij zich best tot een tamme stoeipartij laten ver leiden. Maar grote drukte wil hij niet In grote nood werd ons gevraagd opnieuw een oproep te plaatsen voor collectanten voor de landelijke actie „Vluchteling 1976”. Deze nationale actie stelt zich tot doel dertigduizend vluchtelingen in Azië, Afrika en Latijns Amerika te helpen bij de opbouw van een nieuw bestaan. De collectanten die nu opnieuw worden opgeroepen zullen tot taak hebben op de 27ste oktober envelop pen rond te brengen langs de huizen en deze enveloppen op de 29ste weer gevuld op te halen. Naarmate meer collectanten zich opgeven, des te klei ner worden de te lopen routes. Bo vendien is hét voor een goed doel, dus ieder die in die week een paar uurtjes over heeft is van harte wel kom. Opgave is nog steeds mogelijk op de volgende adressen: H. de Boer, Rembrahdtlaan 41. (02550-14884); C. J. van Wetter, Meeuwenlaan 65 (02550-10120), Th. P. M. van Laake, Drie jaar geleden werd de idee van de bazaar geboren als een expositie van de resultaten van de afdeling creatieve therapie”. Het werd een daverend succes. Vanwege de popula- Hieronder vindt u een im pressie van de zitting van de kantonrechter. Het is niet meer dan dat, enkele zaken heb ik eruit gelicht ter illustratie. De actie is een steekproef, uit het aantal verkeerszondaars, de zit ting toont alleen hen die ver schenen zijn uit al de geverba- liseerden en dit verslag is ten slotte weer een selectie daarop. De betrokkenen zijn op geen enkele wijze geïndividualiseerd door woonplaats, beroep of leeftijd. Het gaat immers niet om hen persoonlijk maar om een gedrag dat staat voor dat van velen. Daarnaast wezen beide toch ook de mensen die ter zitting verschenen op het foutieve in hun gedrag en op het feit, waarom ze aangehouden waren. Het bleek nl. dat sommigen het politiegedrag nogal „gezocht” vonden, hadden willen „schikken” en toen verbaasd hoorden dat dat niet kon en dat ze moesten voorko men. Ze kregen nu te horen waarom: om er, aldus de officier nog eens extra op te wijzen hoe riskant hun verkeers gedrag is, hoe het verwarring kan stich ten, ook al denkt men zelf dat men helemaal geen gevaar oplevert. Mr. Rut gers: „het zijn ingeslopen, „gewoon” ge worden foutjes, die niet meer als fouten worden gezien. Maar daardoor wordt het verkeersgedrag minder zorgvuldiger en gevaarlijker. De fouten zijn op zich niet heel e rg, maar ze zijn gevaarlijk en tegen de regels”. genovergestelderoutineus handelen, doordat men er dagelijks rijdt, onbewust verkeerd handelen niet e ens weten fout te zijn, irritatie en ongeduld over het weggedrag van anderen. Vooral het zogenoemde „links blijven hangen” kwam eruit als een herhaald gedragspa troon op de grote weg. De Westelijke. Randweg in Haarlem is daarbij een grote boosdoener. Voorsorteren en je aan de strookindeling houden bleken ook moeilijke punten. Aangehouden werd de zaak tegen de man. die drie auto’s passeerde op de Randweg, komend van de richting Ori- onweg, en daarna links bleef hangen. Zijn verweer was dat hij in een groene golf zat, daarin met 70 km. aankwam bij het stoplicht, waar mensen stonden te wachten en toen ging passeren.. Toen de rij naast hem op snelheid kwam kon hij niet passeren, omdat hij dart te hard reed en af remmen was er ook niet bij, want achter hem zat een DAF. Van de politie, ja. De officier vond dat hij te lang links bleef hangen op die snelheid, wat alleen bij twee files op gelijke snelheid mag. Mr. Rutgers zag haken en ogen en wilde de verbalisant horen. Verdachte zag weer een ochtend de mist ingaan. Mr. Rutgers: „Kom kom, u moet even volhouden, u hebt nu een leuk verweer tenslotte”. Wat er kan gebeuren als iemand on nodig links rijdt, bewees een man die, geïrriteerd door een dame voor hem, die links „tegen de middenberm geplakt” zat, er toen maar rechts langs ging. „Ja, ik denk die vergeet natuurlijk richting aan te geven”. De officier: „nu blijkt het gevaar. Met die merkwaardige manier van rijden had ze ook opeens naar rechts kunnen gaan”. Mr. Rutgers: „er zijn nu eenmaal rijders op de weg waar je niet van op aan kunt”. Rechts inhalen vond hij mateloos irritant gedrag, „ik ga dan zelfs aan het i nnemen van rijbewijs denken”. Tegen de man: „maar u komt me vertellen dat u geen schooier bent, dat u vooruitdenkt, nou, dat begrijp ik wel”. De man kon naar huis met 25 boete en de vermaning niet te gauw bewuste bewijs deel III. De actie toonde in de veelomvattendheid tege lijk haar zwakke nunt: niet voor niets konden achteraf nog vele zaken worden „geschikt” (met de bekende girokaart) om dat ze buiten het werkelijke doel lagen. De opdracht aan de politie was in zoverre nogal vaag. Een volgende keer wil men ook concreter zijn vertelde mr. Remmerts de Vries. Bij het gevaarlijke puntgedrag lette de poltie op het te snel naderen van éen kruispunt, te abrupt vlak er voor stoppen, geen voorrang verlenen aan rechts, onjuist W'i slis E? i

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7