voor Rotterdam Affiches in Schiedam T raditie-Feest-Geschenken 28e oude kunst en antiekbeurs Expositie en lezing Éi Nieuwe toneelgroep Tien organisten strijden in Haarlemse kathedraal Wereld spaarweek museum het prinsenhof delft «paarbank BEKEND MUSEUMSTUK TER VEILING w i Nationaal Ballet op reis naar Amerika DE KERK AAN HET WERK HOUDEN OVERAL TER WERELD GIRO 8725 WERELDMISSIEDAG DEN HAAG ■wart nederiand spaarspecialisten sinds 1817 Franz Marijnen artistiek leider 18 t/m 22 oktober en Tentoonstelling Glas 3 AC'' Zilveren beker bij Christie’s zal tonnen opbrengen ZATERDAG door Johan van Kempen etsen 14 okt. t/m 3 nov. 1976 TV optiek m oktober In de Wereldspaarweek ontvangt itie lanten Alles uiteraard zolang de voorraad strekt. iedereen leest de krant altijd J iedere bestaande of nieuwe cliënt gratis de zeer fraaie Spaarbankkalender 1977 Wanneer de katholieke christenen in Afrika, Azië en Oceamë helemaal op zichzelf waren aangewezen, zouden ze al hun scholen, klinieken en parochiecentra niet open kunnen houden Daar is meer geld voor nodig jmenti iedere nieuwe cliënt bovendien een aanmoedigingspremie van f7,50 of een prachtig kunstboek (de eerste storting van minimaal f 50,- mag dan niet binnen twee maanden worden opgenomen) iedere jeugdige spaarder gratis het boekje ”Fijn buiten” of een serie plaatjes ”Het leven in ons land” dan zij zelf kunnen opbrengen. Wanneer U waardering hebt voor het werk van deze kerken in de Derde Wereld, en vindt dat hun werk moet dóórgaan, wilt U dan een goede daad bij een duidelijke mening voegen? (Van onze kunstredactie) LAREN. Onder de vele kunstvoorwerpen die vanaf komende maandag bij Christie’s in het Singer Museum in Laren onder de hamer komen, bevindt zich een beroemde zilveren beker die vervaardigd is door de beken de zilversmid Adam van Vianen. Waarschijnlijk betreft het hier het duurste stuk zilver dat ooit in ons land op de markt is gekomen. De opbrengst van dit unieke stuk wordt op verscheidene tonnen geschat, aldus het veilinghuis. V! iji> op het hoogtepunt van de spaar week, dinsdag 19 oktober (Wereldspaardag) ontvangt men bovendien als extraatje een handig bloknootje KUNST of (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) „Bij Zomerzorg te Bloemendaal” heet dit werk van Willem Roelos dat volgende week bij Christie’s geveild wordt. (ADVERTENTIE) 2140 jj=2_= 124 bo 0. Tel, Deze muzikale wedstrijd, waaraan tien jonge organisten (allen geboren na 31-12- 1940) deelnemen, wordt op het grote Adema-orgel in de kathedraal aan de Leidsevaart uitgestreden. Bartelink: „Ik zou moeilijk een ander orgel kunnen noemen, dat dezelfde gun stige omstandigheden biedt om Frans- geaarde muziek zo optimaal tot haar recht te doen komen, juist ook door z’n opstel lingen een akoestisch daarvoor zo buiten gewoon geschikte ruimte”. „Want natuurlijk zou je hierbij ook aan het drie klaviers Cavaillé-Coll-orgel in onze Haarlemse gemeentelijke concert zaal kunnen denken. Maar dit overigens prachtige instrument, dat afkomstig is uit het indertijd afgebrande Paleis voor De betreffende Van Vianen-beker werd in 1614 vervaardigd en gedreven uit één plaat zilver. Tot op heden is de beker geëxposeerd geweest in het Koninklijk Schots Museum in Glasgow nadat hij in 1832 uit Nederland was verdwenen. Volgens Bartelink was de hele orgelwe reld enthousiast, toen aan het initiatief tot instelling van een César Franck-concours ruchtbaarheid werd gegeven. Er kwamen den zich in collecties van het Koninklijk Paleis op de Dam in Amsterdam, in New York, Kopenhagen en Bronswijk. Maandagavond komt voor de eerste keer bij Christie’s Nederland een verza meling bijzondere en zeldzame wijnen Een collectie schilderijen, tekeningen en aquarellen vanaf 1500 tot heden komt woensdag 20 oktober ter tafel. Het aanbod is niet spectaculair te noemen, wel is er veel kwaliteit, meestal van kunstenaars van minder bekende naam. Er zijn twee portretten van Nicolaas Maes en veel wer ken uit de Romantische en Haagse School. Onder deze laatste categorie bevindt zich onder de hamer. Tot de oudste wijnen behoort een kleine partij Madeira uit 1850, maar zeldzaam zijn ook Madeira en Porto- wijnen uit de jaren 1860 en 1900. De mees te wijnen zijn echter van na de Tweede Wereldoorlog. De lezing zal door Bernard Bartelink muzikaal geïllustreerd worden. Aan de reis nemen 41 van de 80 dansers van het ballet deel. De overigen blijven in Nederland voorstellingen geven. Zondag bestaat van 10-17 uur de moge lijkheid tot voorbezichtiging. De voorwer pen en schilderijen zijn daartoe opgesteld in de zalen van het Singer Museum. Voor catalogi en informatie kan men zich wen den tot Christie’s, Rokin 91 te Amsterdam. Dit optreden van het Nationaal Ballet is de officiële Nederlandse bijdrage aan de viering van het 200-jarig bestaan van de Verenigde Staten. Het uit te voeren repertoire bestaat uit werk van de drie huischoreografen van het Nationale Ballet Hans van Manen, Rudi van Dantzig en Toer van Schayk AMSTERDAM (ANP) Morgen ver trekt het Nationaal Ballet van Schiphol naar Canada om daar in de periode van 19 oktober tot 7 november in totaal twin tig voorstellingen te geven in Toronto, Kingston, Ottawa, Montreal en Winni peg. Daarna reist de groep door naar New York waar in het Minskoff Theatre acht voorstellingen worden gegeven. Weekdagen van 10.00- 17.00 uur Zondags van 13.00 -17.00 uur Bovendien dinsdag- en donderdagavond van I9.00 - 22.00 uur. (Van onze kunstredaktie) ROTTERDAM Met ingang van het seizoen 1977-1978 krijgt Rotterdam een nieuw toneelensemble. De artistiek lei der daarvan wordt Franz Marijnen. Hij zal trachten het nieuwe gezelschap een eigen signatuur te geven. In dat eerste seizoen zal het nieuwe gezelschap, waar van de naam nog niet bekend is, twee produkties uitbrengen. Eén daarvan zal in elk geval door Marijnen worden gere gisseerd. Er zullen vijftien acteurs en actrices deel uit maken van het nieuwe ensemble, dat geleid en begeleidt zal wor den door een permanent regie-team en een decor- en kostuumontwerper. Een en ander is bekend gemaakt door de Toneelraad Rotterdam, die sinds 1972 de opdracht heeft de gehele toneelvoorzie ning voor Rotterdam te verzorgen. De Toneelraad heeft Hans Luyten benoemd tot algemeen directeur van de Commissie Toneelprodukties, terwijl Frans Marijnen ook daarvan artistiek leider geworden is. Alle beslissingen op het artistieke vlak zullen door de Toneelraad pas worden genomen nadat Luyten en Marijnen om advies zijn gevraagd. De theaterwerkgroep F Act zal in het volgende seizoen kunnen blijven voortbe staan. Alleen zal het aantal van vijf pro dukties worden terug gebracht tot drie. De Toneelraad wil ook het Onafhankelijk Toneel, de toneelgroep Diskus en de Bloemgroep in de gelegenheid stellen van uit Rotterdam te blijven spelen. Wel stelt de Toneelraad nadrukkelijk dat zij wat deze activiteiten betreft sterk afhankelijk is van haar subsidiënten. De Toneelraad wil de Rotterdamse schouwburgen blijven bedienen via de garantiepotten repertoire-, amusements en Piccolotoneel. Met verhoging van de experiminentenpot wil de Toneelraad trachten te blijven reageren op bijzondere projekten, die zich zowel in binnen- als buitenland aandienen. II naa Boer, l 789, in alle! boottr fsaanf et, Ha >207-1 ebben voo i prijs, anc. m en SENS, 15 M en i el. 0 'ON en 1 10,- 523-313 ivr. Pil I4. )E. radio i Steent» Tel. 11 ratie. FECT? ronds i W.F. asstraa OBIAI ierh. 15. AMERSFOORT Zaterdagmiddag 16 oktober om 14.00 uur wordt in galerie „Het Kapelhuis” in Amersfoort de ten toonstelling „glas” (geblazen, geslepen, geëtst, gegoten) geopend. Op de tentoon stelling, die duurt tot 10 november, zijn werken te zien van Mieke Groot, Willem Heesen, Brigitte Kleyn-Altenburger, Bert van Loo, Richard Meitner, Floris Mey- dam, Nikos Troullinos, Durk Valkema, Sybren Valkema en Kea Verwey. (Van onze kunstredactie) HAARLEM In het kader van het César Franck concours wordt volgende week vrijdag een lezing gehouden in de kathedraal aan de Leidsevaart. Hans van der Horst, bekend orgelkenner, spreekt op deze avond, die om 20 uur begint over de invloed van de Franse romantische orgelbouw op de Nederlandse orgelkunst. 1 88, >kbr.,i ersn. Tel. 01 MUS pr. A CAI 73,51 pr. n. Cani Er zijn verschillende aanwijzingen dat de beker ook in de 17e eeuw al belangrijk was. Dat blijkt uit het feit dat er afbeeldin gen van bestaan op zeker twintig schilde rijen van bekende meesters als Pieter Lastman, Salomon Koninck, Adriaen van Nieulandt, Govert Flinck en Gerbrand van den Eeckhout. Deze schilderijen zijn over de gehele wereld verspreid en bevin- boy I'* iguage. it's a lot. m Amert lease, Ss i VAKAI i de ba op de) tot 18i bungal in cv. et Bkend K s arra oor ras ■325256 ook een doek van Willem Roelofs. Het stelt „Zomerzorg te Bloemendaal” voor en werd door Roelofs in zijn bloeitijd geschil derd, dat wil zeggen in de periode 1875- 1880. Franck en Adema-orgel Er zijn drie ronden. Uit de eerste ronde, woensdag 20 oktober, worden van de tien deelnemers er zes uitgeselecteerd, die dan opnieuw met elkaar zullen wedijveren in de tweede sessie, op de 22ste, terwijl er uit dat zestal weer drie worden gekozen om deel te nemen aan de finale, die gehouden wordt op zaterdag 23 oktober. Op dit laatste concert wordt dan bepaald hoe de verdeling van de drie toe te kennen prijzen zal luiden, waaraan respectievelijk een geldbedrag van 750, 500 en 300 gulden verbpnden is. Het spel van de eerste- en tweede prijswinnaars wordt voor radio-uitzending door de KRO opgenomen. De jury bestaat uit Bernard Bartelink, (vaste bespeler van het Willibrord-orgel); onze stadsorganist Albert de Klerk en Johann Lemckert, organist van de Rotter damse Sint Laurens. Drie eminente musi ci, van wie men kan zeggen dat zij allen grote sympathie koesteren voor de Franse orgelmuziek en op dit terrein door en door thuis zijn. aleon draal (het zogenaamde Willibrord-orgel uit 1923, dat in 1970 naar Haarlem ver huisde) een cultureel momument van unieke betekenis is. Door zijn rijke, uitge sproken Frans-romantische dispositie en intonatie (64 registers, verdeeld over drie manualen en pedaal) is het Adema-orgel bij uitstek geschikt voor het uitvoeren van werken van César Franck en latere Fran se componisten. MDELI koop, i >ok vet IJm, 2299. CHOP! Ra irsnellii traat De stichting Kathedrale Basiliek Sint Bavo te Haarlem, die indertijd in het leven is geroepen om de zorg over het gebouw en zijn functies naar buiten (niet in gods dienstige zin dus) op zich te nemen, ver zorgt de organisatie van het concours. Het uiteindelijk van Bernard Bartelink afkomstige idee, kon worden gerealiseerd dankzij de steun ven de overheid, die zich zo positief opstelde in de wetenschap dat het befaamde Adema-orgel in de kathe- 'Den Haag De veiling begint maandag om 13.30 uur met een omvangrijke collectie antieke voorwerpen, zoals glas, porselein, kera miek, Delfts, Egyptische en Voor- aziatische kunst, tegels, tin, tapijten, klok ken en meubelen. De veiling wordt dins dag, donderdag en vrijdag voortgezet. zijn een concours waard Volksvlijt in Amsterdam, staat opgestëld in een viermaal zo kleine zaal als waar voor het oorspronkelijk gedacht is. Dat is dan ook een algemeen erkende han dicap”. „Als je dan even doordenkt, kom je hier in de buurt nog op het orgel in de Mozes en Aaronkerk in Amsterdam, ook Frans van karakter, maar dat is in slechte technische conditie. En het zestien registers tellende Cavaillé-Coll-orgel in de, eveneens Amsterdamse, Augustinuskerk aan de Postjesweg, is voor dit doel toch wel te klein. Ja, en verder blijft er dan echt niet veel over, dat eventueel in aanmerking zou kunnen komen”. II 150 fijne» aunus af en Dr. Ha twaalf inschrijvingen. Als toelatingseis was gesteld: een conservatorium- einddiploma solospel, of een aanbeveling van een leraar, waaruit bleek dat de kan didaat over daaraan gelijkwaardige capa citeiten beschikte. Eén van de inschrijvers voldeed niet aan die eisen en een andere trok zich naderhand wegens tijdsgebrek terug. taart PA 275.1 t stamtx >rs, Eng h Pupp altjes, li jes, dw pekinees bastaart erriertje uitse het id), 15 i ingeënt slaan 2,l 2159-12! gelijks )0 uur. ran 14.0C Tevens bestaat de mogelijkheid tot bezichtiging van een expositie rond César Franck in de kerk, die is ingericht in samenwerking met Orgelkring Lisse. IARES i biedt les gun >l. 31 Niet alleen compositiès van César Franck behoren tot de keuzemogelijkheid bij de deelnemers. Behalve de verplichte werken (Deuxième Choral; le ronde, en Prière; 2e ronde), kunnen ook werken van Franck’s opvolgers als organist aan de Parijse St. Clothilde worden voorgedra gen. Dit betreft dan Pierné, Tournemire en Langlais, wiens werk in dezelfde sfeer ligt en een welkome afwisseling in het programma brengt. Bernard Bartelink over het te verwach ten resultaat van dit concours: „Het is een avontuur. De deelnemers moeten het ten slotte maken. Ik kan eigenlijk alleen maar zeggen dat ik hoop dat ze „prachtig” zul len spelen. Want al is er van zelfsprekend virtuositeit voor nodig; die staat bij Franck toch altijd in dienst van het werk. Het is de poëzie waarop het accent ligt”. met Bs A) Innj s Sm -. 9- 23-251 HAARLEM. „Er wotdt, ook in Nederland, natuurlijk heel veel muziek van César Franck gestudeerd, al was het maar op de conservatoria. Maar er is daarentegen heel weinig gelegenheid om die composities in de praktijk te realise ren, dat wil zeggen: om die werken te laten klinken zoals ze bedoeld zijn”. Dat zegt Bernard Bartelink, met het oog op het komende César Franck-concours, dat de volgende week zijn beslag zal krijgen. week )e anti olielarrl tegen I je nemS iwaard! ?26S-1| ■oor ks tort ƒ1 i u ontv (Van onze kunstredactie) SCHIEDAM In het Stedelijk Museum in Schiedam zal van 23 oktober tot 22 november een tentoonstelling van binnen- en buitenlandse affiches op het gebied van cultuur en politiek worden gehouden. Uit Nederland komt een verzameling van het werk van de Amsterdamse grafi cus Gielijn Escher, bekend van onder meer zijn affiches voor het Holland Festi val en het Shaffy Theater. Ongeveer 120 Bulgaarse affiches kunnen in vier groe pen verdeeld worden: anti-Chili posters, politieke, culturele en algemene posters. Politieke affiches zijn er ook van de West-Duitser Klaus Staeck. Deze zal aan wezig zijn bij de opening op vrijdagavond 22 oktober om het boek van Heinrich Böll, „Gedichten Klaus Staeck Collagen” en ander werk te signeren. De expositie is geopend van maandag tot en met zaterdag van 10-17 uur en op zondag van 12.30 uur tot 17 uur. Bernard Bartelink, aan de speeltafel van zijn eigen huisorgel. RAININ en In ichaami aining o begelei Tl Spl 4 ZW. i t Publikatie Nationaal Missiebureau PMW Postl EESJES kampk ’00 pérs 99. ;ET (h tamb. Vi 3’A jr. l. Tel. I

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11