Povere start Robben in EC-toernooi Clodoaldo en Edu volgen Pele Maand respijt voor Union s Ex-bondscoach Kees Koppelaar: ..Niemand weet waar hij aan toe is” een miljoen gulden aan prijzen 99 der u O H'- IOC neemt twee Bulgaren en Pool medaille af wegens gebruik van dopin IM KLM Timman: tweekamp tegen Kortsnoi 5K SPORT 13 1 6 19 7 6 ZATERDAG OKTOBER 'n alh rnü er y 4 Minder journalisten it, Rivaliteit Te winnen In de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven -y. Inspraak ONDER DE A TLETEN IS DE (Van onze sportredactie) Kees Koppelaar: (Van onze sportredactie) Amateur-topsport klopt via NSF aan bij CRM van ass bemtf iKERHEW lichtingen verstrekte dan in de wandelgangen, besloot tenslotte straffen uit te delen. Lord Killanin: diplomatiek. (ADVERTENTIE) an teren 19 .bij de zilversmeden in Yogja Gewichtheffers alsnog gestraft den len Ujpes.t Dosza bleek veel te sterk voor ASV Wien. De Hongaren wonnen met maar liefst 11-1. De periodestanden wa ren 3-0, 1-0, 2-1 en 5-0. Verder gaat het IOC misschien de regeling van de journalistieke begelei ding van Olympische Spelen herzien. Om te beginnen hebben de Russen al gedaan gekregen dat er in 1980 in Mos kou 1800 journalisten minder toegelaten Het zijn Clodoaldo Tavares de Santa na („Clodoaldo”) en Jonas Eduard Ame- rico („Edu”). De beide Braziliaanse inter nationals hebben niet bekend gemaakt, hoeveel zij in New York gaan verdienen en hoe hoog het transferbedrag zou zijn. Enige tijd geleden hebben twee voor aanstaande trainers, de Brabander Sjef Swinkels en Hans Keizer uit Rhenen, in hij meestal de kritiek voor zich. Kees Koppelaar acht de tijd gekomen om ook eens zijn mond open te doen. Hij zegt: „Vooral de NTC maakt misbruik van haar macht. Door middel van manipula ties spelen zij de trainers tegen elkaar uit. Zij maken misbruik van het idealis me van de trainers”. zware trainingsarbeid te laten verrichten en wat wordt er eigenlijk aangericht bij diegenen die de top net niet halen? Ach, volgens het NSF moeten we daar niet te moeilijk over doen. Het valt echt we! mee en het is allemaal afhankelijk van de kwaliteit van de begeleiding. KNAU wil gaan samenwerken met de Belgische atletiekbond. Natuurlijk erg zinvol, inaar we moeten eerst thuis orde op zaken stellen”. „Voor 1972 was dat wel het geval en de Nederlandse atletiek ging toen dacht ik de goede kant op. Ik vond dat de bondstrainers over technische aangele genheden moeten kunnen meebeslissen. Zij zijn tenslotte vakmensen. Natuurlijk moet de relatie bondstrainer-clubtrainer optimaal zijn. Aangewakkerd door de NTC liet dit de laatste jaren nogal te wensen over”. n taande n /oor u. n UNITRAVEL Den Haag, Plet Helnpl. 1, tel. 070/608837 i. de nou» S. rpen „Het gevolg is een onderlinge rivaliteit onder de trainers. En dan druk ik me nog netjes uit. Een belangrijke rol speelt Hes Grewer- Hij is de grote belover die niets nakomt. Bij de KNAU ontbreekt het aan persoonlijkheden. In de afgelo pen jaren zijn er wel een paar geweest, maar die werden snel het bos in ge stuurd: en dat is te lastig. Naar buiten- uit maakt de KNAU al jaren een slechte indruk en dat is zonder meer van in vloed op de interesse voor atletiek en op de prestaties. Nu heb ik gelezen dat de SFEER VEEL TE NEGA HEF” De AGFI speelt hoog spel en neemt hier in Barcelona bijvoorbeeld ook een veel hardere houding aan tegenover dat politieke gedoe.” Haar voorstellen lui den: tien jaar uitsluiting voor Canada en vijf jaar voor de Afrikaanse landen die de moeilijkheden in Montreal veroor zaakten. Uit de wandelgangen (maar na tuurlijk weer niet uit de persconferen- Een paar verlangens: de sportbonden moeten in staat worden gesteld meer deskundig kader op te leiden en aan te trekken. Ze moeten tegen een redelijke prijs en op gunstige tijdstippen kunnen beschikken over accommodaties die, als het even kan, aan internationale eisen voldoen. De medische en maatschappe lijke begeleiding (studiebegeleiding, een regeling voor loonderving etc.) van de topsporter moet worden verbeterd. i Niet gering allemaal en de minister zal bijna met één oogopslag begrepen hebben dat van hem een paar lieve centen worden verwacht. Hoewel ner- Het was een slechte wedstrijd van De Robben, waarin de beste doelman van de wereld, Evert Kroon, twee kostbare fouten maakte, wat twee doelpunten kostte. „Maar het hele team speelde zwak, zonder meer. Ik heb de jongens nog nooit zo slecht zien spelen”, aldus een teleurgestelde coach Henk Hermsen. Nico Landeweerd zorgde voor de enige treffer. China heeft geweigerd lid te worden van de internationale voetbalfederatie (FIFA), om dat Taiwan niet zal worden uitgesloten. De Chinese voetbalbond heeft deze beslissing per brief aan de FIFA bekendgemaakt. Na de eerste nacht van de wielerzesdaagse van Dortmund had het Westduits-Nederlandse duo Dieter Kemper-René Pijnen de leiding met 10 punten. De Westduitsers Dietrich Thu- rau en Günter Haritz reden in dezelfde ronde met acht punten. „Dat het wel goed kan bewijst Hans Keizer. Hij heeft de clubtrainers van zijn pupillen altijd bij de training be trokken. Ik vind ook dat een goede verhouding tussen NTC en het dagelijks bestuur nodig is. Tot op heden is dat beslist niet zo. Ook moet er een zakelijk beleid zijn ten aanzien van de wedstnijd- opzet. De internationale contacten moe ten zoveel mogelijk worden gestimu leerd. En niet alleen voor de toppers. Voor al dit soort dingen pleit ik al jaren. Het lijkt echter wel of ze zich bij de KNAU veel drukker maken over de ledenadministratie”. Maar niet aan de Canadese regering, die bijna de laatste Olympische Spelen tor pedeerde om Peking een plezier te doen met uitsluiting Het is behelpen dus. Na jaren ploete ren komt hij dan onvermijdelijk voor deze fundamentele keus te staan: of werken aan een maatschappelijke car rière of aan het winnen van gouden medailles. Die twee blijken praktisch niet te combineren. Weer een andere vraag is of het IOC tegen die tijd niet al het slachtoffer zal zijn geworden van de manoeuvres van de internationale Associatie van Sportfe deraties AGFI om haar eigen wereldspe- len naar de voorgrond te schuiven. Om te beginnen zijn er al genoeg aardolie- dollars uit Texas gekomen om in V de eerste Wereldspelen met professionals in Houston te organiseren. ties) verluidt dat het IOC bij gebrek aan bevoegdheden in het reglement” de AFGI-voorstellen niet zal aanvaarden. trainen, hij traint bovendien op de meest onmogelijke uren of hij moet vrij vra gen aan zijn baas, met de kans dat hij de gemiste uren niet krijgt doorbetaald. Zelfs de forse uitkeringen uit de lotto- totopot zijn niet voldoende om dat pro bleem op te lossen, het wordt dus tijd dat de centrale overheid bij springt, aldus de NSF. Van die zijde is de directe steun aan de topsport op dit moment gering, in tegenstelling tot die van gemeente en provincies die veel geld stoppen in de bouw en het beheer van accommodaties en vaak ook het betaalde voetbal nog het één en ander toestoppen. Zoals gezegd, over een aantal princi piële vragen ten aanzien van het feno meen topsport stapt het NSF-rapport nogal luchtig heen. Goed, er zijn wat vervelende zaken zoals spelverruwing en doping die met kracht moeten worden bestreden, maar dat is nog geen reden om de topsport als zodanig te veroorde len. Het is dan ook niet aannemelijk dat dat beleid onder dit kabinet fundamen teel zal worden gewijzigd, ook al heeft Van Doorn al aangekondigd dat hij na de verkiezingen opstapt. Zeker in een tijd waarin de overheid tot bezuinigin gen wordt gedwongen, mogen de sport bonden niet al te veel verwachten. Maar misschien doen ze dat ook wel niet. Kees Koppelaar heeft het tegenwoor dig erg druk met FC Utrecht. Toch blijft hij zich inzetten voor de atletiek- sport in Nederland. Zo treedt hij nog steeds als trainer op van een aantal middenafstandlopers, onder wie Gerard Tebroke. Kees Koppelaar heeft duidelijk voor ogen welke richting de KNAU moet inslaan om de atletiek weer op een hoger peil te brengen- Hij zegt: „De nieuwe trainingsopzet behelst niet alleen de trainingsaanpak. Ook de medische en sociale begeleiding was er in opgenomen. De inspraak van de bondstrainers zal weer vergroot moeten worden”. De NSF geeft omstandig aan dat de Nederlandse topsporter het om den drommel niet gemakkelijk heeft: hij heeft vaak niet eens een bekwame trai- ner-coach, de medische begeleiding is beneden peil, hij moet ver reizen om op een geschikte accommodatie te kunnen Zijn vice-voorzitter, de Spaanse cabal- lero Juan Antonio Samarancr, gastheer op deze IOC-vergadering te Barcelona, zou al 38 van de 73 benodigde stemmen voor een eventuele ambtsovername op zich hebben verenigd. Verder sleept hij misschien voor Spanje de Winterspelen van 1984 in de wacht. Glasgow Rangers heeft gisteren bekend gemaakt dat het bereid is katholieke voetbal lers in de club op te nemen. Daarmee laat deze protestantse vereniging voor de eerste keer In 103 jaar het religieuze principe vallen. De grootste rivaal in Schotland, stadgenoot Celtic, een van oorsprong katholieke club, brak al jaren geleden met de traditie door de protestant Jock Stein tot manager te benoe men. BELEM (ANP). Twee voormalige teamgenoten van Pele bij de Braziliaan se voetbalclub Santos zullen volgend jaar, samen met hun beroemde landge noot, voor de Amerikaanse club New York Cosmos gaan spelen. UTRECHT. Namens de aangesloten bonden heeft de Nederlandse Sportfe deratie (NSF) een verlanglijstje opge steld dat de amateur-topsport in dit land een betere bestaansmogelijkreid moet geven. Het lijstje met wensen ligt mo menteel bij minister Van Doorn van CRM. Het is de minister gepresenteerd als een praalstuk dat als basis zou kunnen dienen voor de open discussiedag over topsport, die hij in het vooruitzicht heeft gesteld. De Turkse vertegenwoordiger Istan- boel is niet opgekomen, waardoor deze poule nu bestaat uit vier ploegen: Mug Moskou, Dosza Ujpest, ASV Wenen en HZC Robben. Twee ploegen gaan over naar de halve finales. MET UNITRAVEL NAAR INDONESIË In samenwerking met de KLM organiseert reisbureau UNI TRAVEL 27-daagse verzorgde reizen naar Indonesië met be zoeken aan Jakarta, Ban dung, Yogja, Solo, Surabaya en Bali voor 3.325,- per persoon; inclusief Sumatra 3.720,-. Zo’n fantastische reis (incl. Sumatra) voor 2 personen wordt aangeboden als finale- prijs. Behoort u niet tot de gelukkige winnaars, maar u wilt toch graag naar Indone sië vraagt dan het volledige programma aan bij Iets heel anders is of die bezwaren bij hem zo zwaar wegen dat hij om die reden zal afzien van meer directe steun aan die topsport. Tot dusver heeft de minister prioriteit gegeven aan de sport beoefening in de breedte, waarbij met name de sportieve recreatie op zijn steun kon rekenen. Dat is op zich een alleszins te billijken keus in het kader van een welzijnsbeleid waarvan brede lagen van de bevolking kunnen profite ren, al kunnen aanpak en uitvoering van dat huidige sportbeleid dan nóg zo dis cutabel zijn. .j Welnu, de bewindsman weet inmiddels waar hij aan toe is met de georganiseer de sport. Aan een inhoudelijke discussie over en een werkelijke bezinning op het verschijnsel topsport, komt het NSF- praatstuk nauwelijks toe. Nee, de top sport is— hoe dan ook een gegeven, ze gedijt niet in Nederland en dus moet er wat gebeuren. (Van een speciale verslaggever) BARCELONA. In het splinternieuwe luxe hotel van Barcelona, dat zich ge durende een week het centrum van de wereldsport mag wanen, zijn gisteren voor het eerst beslissingen genomen. Het Internationaal Olympisch Comité (IOC), dat er dagenlang om de hete brij heen draaide en op de persconferenties nog minder in- Wat Kees Koppelaar vooral dwars zit en hem zeker niet alleen is dat de trainersraad al jaren niet meer functio neert. Na 1972 is deze raad geruisloos verdwenen. Bram Leeuwenhoek, chef de mission van het Nederlands Olympisch Comité, was in het begin coordinator. Vorig jaar al lanceerden Kees Koppelaar en Hans Keizer een nieuwe trainingsop zet. Dit naar Fins voorbeeld. Onder het mom van „geen geld” werd dit plan van de tafel geveegd. Kees Koppelaar: „Omdat ik in decem ber geen tijdmeer had nam Sjef Swin- kels mijn taak over. Ons plan kwam in het kort hierop neer: Onder leiding van een coördinator moet een aantal vak- groeptrainers de nationale selecties gaan begeleiden. Om ook de zo belangrijke groep daaronder niet te vergeten stelden we voor om zogenaamde rayontrainers aan te stellen. Volgens mij is het plan van de tafel geveegd, omdat de beide Nationaal Technische Commissies er een bedreiging voor hun positie in zien. Dat dit ten koste gaat van de atleet wordt kennelijk niet belangrijk gevonden”. Wal te zeggen van de risico’s van lichamelijke en geestelijke overbelas ting? Van de vaak volstrekt eenzijdige ontwikkeling van de topsporter en zijn bijna maniakaal aandoende prestatiege richtheid? Is het wel verantwoord om zwemsters en turnsters van 14 jaar zeer een soort oorlogsverklaring de Nationaal Technische Commissies verantwoordelijk gesteld voor de wanorde. Een andere insider-, is ex-bondscoach Kees Koppe laar. Hij begeleidde de Nederlandse ploeg enkele weken geleden naar Brus sel voor de landenwedstijd tegen België en West-Duitsland B. Hij bespeurde toen een duidelijke onrust in het Nederlandse kamp. „De sfeer is erg negatief onder de atleten. Niemand weet waar hij aan toe is. En dat terwijl over anderhalf jaar de Europese kampioenschappen al weer zijn. Er wordt enorm gekankerd”. Als ex-atleet Kees Koppelaar be hoorde in zijn actieve periode tot de beste 800-meterlopers van ons land (ze venmaal werd hij gekozen in de Neder landse ploeg) voelt hij zich ondanks alle problemen nog steeds emotioneel verbonden met de atletieksport. Hij trad acht jaar op als bondscoach van de middenafstandploeg. In al die tijd hield BOEDAPEST HZC De Robben is het waterpolotoernooi om de Europa Cup voor bekerwinnaars slecht begon nen. In de eerste wedstrijd verloren de Hilversummers met 5-1 van Mug Mos kou. De tussenstanden waren: 0-2, 0-1, 1-1, 0-1. De straffen waren voor enkele ge wichtheffers, van wie de medische com missie van het IOC tenslotte officieel vaststelde dat zij hun medailles onder doping hadden gewonnen. Dus neemt het IOC het goud af van de Bulgaar Khris- tov en de Pool Kaczmarek, en het zilver van de Bulgaar Blagoev; eveneens wor den de Zweden Norback en de Ameri kaan Grippaldi, die niets hadden gewon nen. achteraf gediskwalificeerd. Maar de medailles worden niet herverdeeld, om dat het medisch comité er bij gebrek aan andere proeven niet voor kan in staan of de verdere gewechtheffers al dan niet gebruik bedden gemaakt van doping. Met een slappe raadgeving aan de betreffende federatie om „herhalin gen te voorkomen”, schuift het IOC de kwestie verder van zich af. Maar daarover zal nog wel worden doorgepraat in Abidjan april 1977, Praag juni 1977, of Athene. Of in Moskou in 1980, of misschien in Tereran in 1984? De aardoliedollars van de Sjah van Per- zië lijken een goede garantie te bieden om het Olympisch Comité van zijn andere grote zorg, het geldprobleem, te bevrijden. Het is nog maar de vraag of Van Doorn zal instemmen met die luchthar tige benadering. Het is van hem bekend dat hij zo zijn bedenkingen heeft tegen de topsport en men mag verwachten dat hij die straks bij de discussie over het NSF-praatstuk naar voren zal brengen. Maar verder? Topsport een deforma- tieverschijnsel? Is de oorspronkelijke doelstelling van de sportbeoefening de ontplooiing van lichaam en geest nog wel terug te vinden in de topsport? Of is ze doel in zichzelf geworden? Zo bleek dat de kosten van Union gedurende een maand tussen de 1.600.000 en 2.000.000 Belgische frank (ongeveer 96.000 en 120.000 gulden) liggen. Aan de andere kant wordt aan inkomsten onge veer 800.000 frank verwacht. Bovendien heeft een onbekende 550.000 frank ge schonken. Indien het verlies in de ko mende maand derhalve niet meer dan 250.000 frank bedraagt, is de rechtbank bereid toestemming te geven de club de activiteiten te laten voortzetten. Mochten de inkomsten over de twee komende thuiswedstrijden de 800.000 frank niet bereiken dan kan de curator in de loop van de maand ingrijpen om de activiteiten stop te zetten. Er werd niet gesproken over wat er na de perio de van een maand zal gebeuren. Waar schijnlijk zal de rechtbank, de financiële toestand opnieuw onderzoeken. De kans besteat dat het pakket Olympische sporten voor Moskou 1980 wordt uitgebreid met judo voor dames. De organisatoren van de Spelen in Moskou hebben de internationa le judo federatie (FIJ) meegedeeld hiertegen geen bezwaren te hebben. Het IOC heeft echter het laaitste woord. BRUSSEL (ANP-Belga). Royale Union, de Belgische tweedeklasser, die failliet werd verklaard, mag van de handelsrechtbank te Brussel de activitei ten nog een maand voortzetten. De rechtbank kwam gisteren tot die beslis sing na een grondig onderzoek van de kosten en baten van de bedreigde club. LEEUWARDEN (ANP). Van 15 tot en met 25 november zullen Nederlands schaakkampioen Jan Timman en Viktor Kortsnoi, de Rus die een paar maanden geleden politiek asiel aanvroeg in Neder land, een tweekamp spelen in Leeuwar den Timman en Kortsnoi zullen acht maal tegenover elkaar zitten. Organisa- tor-sponsor Dijkstra van AGO-verzeke- ringen had graag meer partijen gepland, maar dat was niet mogelijk, omdat Tim man op 13 november terugkeert uit Israel, waar de Nederlandse ploeg deel neemt aan de schaakolympiade en op 26 november naar Sao Paulo in Brazilië afreist om daar deel te nemen aan een toernooi. De tweekamp wordt gespeeld in de kantine van het Burmaniahuis in Leeuwarden. De partijen beginnen ’s middags om 1 uur en eindigen uiter lijk om 6 uur. pedeerde om Peking een plezier te doen met uitsluiting van Taiwan. En evenmin aan de landen van zwart Afrika, die hun deelnemers terugtrokken als onderdeel van de protesten tegen de apartheid. UTRECHT. De Nederlandse atle- tiekprestaties waren ook dit seizoen erg teleurstellend: een man als Jos Hermens deelde in de malaise, in de diverse landenontmoetingen speelden we een fi gurantenrol. En dan te bedenken dat vooral de Nederlandse damesploeg een aantal jaren geleden nog tot de sterkste landen van Europa behoorde. Een land als België was veel zwakker, een B- ploeg won vaak van de Belgen- Tegen woordig is het zo, dat de Belgische danres ons helemaal voorbij gestreefd zijn. Voor insiders is de achteruitgang van de Nederlandse atletiek niet zo ver wonderlijk. Zij weten dat binnen de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie een grote chaos heerst. geus in het rapport expliciet een beroep op zijn subsidie-pot wordt gedaan, ademt het hele werkstuk de geest van: de nood is hoog, de overheid is tot' dusver te krenterig geweest, dus: kom maar over de brug. Het rapport stelt vast dat dat geld weliswaar ten goede zal komen aan een hele kleine groep elite-sporters. maar die groep wordt bijzonder belangrijk geacht en wel om twee redenen: topsport heeft een stimulerend effect op de sportbeoe fening in de breedte en bovendien vindt een grote groep mensen passief vermaak in de topsport. zullen worden dan in Montreal (hoewel het aantal aanvragen iedere keer na tuurlijk groter is). Dat lijkt echter in strijd met de bepalingen van het Ver drag van Helsinki. Over de werkelijk belangrijke politie ke kwesties bleef het IOC echter zwij gen als het graf. In de wandelgangen verluidt dat het comité er zich toe gaat beperken om de gebeurtenissen in Mon treal met Taiwan en de Afrikaanse atle ten „hartgrondig te betreuren.” De Russische onderminister Sergei No- vicov, die het Barcelonese feest kwam opluisteren met talloze kleurendia’s over de sportinstallaties van Moskou voor de Spelen van 1980, herhaalde de verzeke ring van de USSR dat er niemand zal worden uitgesloten. Men vreesde ditmaal niet voor Taiwan. Het lijkt immers o’ waarschijnlijk dat het Kremlin het Ca nadese voorbeeld zal volgen om Peking te lijmen, ook al zullen er tegen die tijd bijna vier jaar verstreken zijn sinds de dood van aartsvijand Mao Tsetoeng. Eerder lijkt het Chili van Pinochet een mogelijk slachtoffer van de olympische politiek. Zoals Spanjes grootste sportkrant gis- met grote letters over de volle voorpagina verzekert, „de sport zal moe ten afrekenen met de politiek, wan,t anders wurgt de politiek de sport.” Lord Killianin, de diplomatieke IOC-voorzit- ter, zoekt het voorlopig nog in vriende lijke woorden achter (bamboe)schermen. Maar zelfs het gerucht dat hij binnen kort haar Peking zal reizen om tenmin ste van 1984 een oplossing voor het Taiwan-probleem te zoeken, bleef een even ondoordringbaar geheim als de vraag of deze Britse gentleman er bin nenkort niet de brui aan zal geven.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 13