I l/J. LLLLC t Teksten tussen religie en fysiek genot ri fz/j igina 1 re z fit door John Oomkes Marvin Gaye: Godsdienst is een stabiliteit in mijn leven si de jk- gnat 71 re Joanna Ton oor, 21.j de V., Burt 7~ J André Houvast Werkende stand X. 1 ?,U'l S a i - iPi IfciB De nukken van een superster Ton van Duinhoven en Maya Bouma .9 Burt Reynolds emen onge) i Nel irsla- 3 van m de seen wide ll. Felleman over te halen de ontmoe ting alsnog te forceren. Hij wijst het scherp van de hand: „Ben je betoe terd? Wou je met die camera nu de slaapkamer in? Toe nou”. Na het concert heeft de ontmoeting alsnog plaats in de kleedkamer, waar ik naar aanleiding van het concert ook nog even wat vragen kan stellen. Gaye: „Als je je op dit soort teleur stellingen gaat fixeren, dan hou je het niet lang vol. In de Royal Albert Hall gebeurde precies hetzelfde als hier. i een een rkeur in dit De produktiemaatschappij van de Engelse tv-serie „De nieuwe Wrekers” doet er van alles aan om het verschil duidelijk te maken tussen de nieuwe versie en zijn voorganger „De Wre kers”. In een informatiestencil zegt de maatschappij onder meer dat het voor de eerste keer is dat de creatieve super visie in handen is van de makers. Ver der is het opvallend dat het geheel werd opgenomen in Engeland, maar, en dat mag uitzonderlijk heten, met Frans geld. Over de nieuwe partner van John Steed, de schone Joanna Lumley, wordt opgemerkt: „Als je haar ziet, zou je denken aan Hepbum of Grace Kelly, en dat is terecht. Maar dat is ook fout, omdat Joanna zichzelf is, uniek. Ze is sexy, vooreen tv-heldin zelfs erg sexy. Ze duikt niet met iedere man het bed in, maar ze is zeker ook geen maagd". En om de aandacht nog meer op Joanna te vestigen, schrijft men: „En als je geluk hebt kun je een glimp opvangen van haar kousen en haar jarretel”. Dat belooft heel wat. Ton van Duinhoven is tevreden over het resultaat van de tv-bewerking naar boeken van Godfried Bomans rond de avonturen van Pa Pinkelman, die de KRO dit seizoen op het scherm zal gaan brengen. Ton van Duinhoven: „We hebben een goede samenwerking gehad met Maya Bouma (die ook een rol speelt in Pa Pinkelman) en regis seur Nico Holtrop. Ik heb zelf ook nog wat spelregie gedaan. Door de tekenin gen van Corel Voges, die door het chroma-key systeem gebruikt konden worden, is de authenticiteit behouden gebleven. Wat betreft de teksten, die heb ik af en toe wat geactualiseerd. Dat zou Bomans ook gedaan hebben”. Burt Reynolds, die indertijd de voor pagina’s haalde door naakt in het Amerikaanse vrouwenmagazine „Cos mopolitan” té verschijnen, gaat bin nenkort een film maken met Catherine Deneuve. De Frangaise, die zowel van regisseur Roger Vadim als van acteur Marcello Mastroianni een buitenechte lijk kind heeft, speelt in de film („Hustle”) een hoertje dat verliefd wordt op een politie-inspecteur (Burt Reynolds). Of ze zich ook privé tot elkaar aangetrokken voelen is niet bekend. Het zou echter best het geval kunnen zijn, want Burt heeft weer ruim baan op het liefdespad. De acteur maakte namelijk onlangs een eind aan de verhouding met de zeventien jaar oudere Dinah Shore. De romance met de Amerikaanse zangeres duurde over igens opmerkelijk lang: drie jaar! B.V., /onds In de aankomsthal van Schiphol wachten slechts enkelen op Marvin Gaye. De wispelturige, steenrijke belichaming van het trotse, jonge, zwarte Amerika van de jaren zeventig is keurig op tijd. Vlucht BE 216 vanuit Londen heeft geen vertraging. Wie is die uiterlijk zo koele, maar feitelijk wat onzekere miljonair-zanger- componist-producer? Zijn softe, hitserig-sensuele soulmuziek heeft ook weerklank gevonden en erkenning gekregen bij de whitey”, de blanke man. Talloze discotheekbezoekers zitten wiegend op hun barkrukken, niet beseffend dat Gaye’s muziek wel eens meer inhoud kan hebben dan je in eerste instantie uit zijn geile gilletjes en geraffineerde funk kunt afleiden. Het maatschappelijk-geëngageerde en religieuze aspect van zijn karakterstruktuur kwam bijvoorbeeld in 1971 naar boven, toen zijn album What’s going on uitkwam. Sindsdien zijn z’n teksten wat meer op het fysieke genot georiënteerd en heeft hij overeen komstig het veranderende tijdsbeeld zijn jeanspak weer ingeruild voor het maatkostuum van de jonge zakenman. Zwart Amerika lijkt alleen in huidskleur te verschillen van blank Amerika. Reden voor zijn bezoek is een eenmalig concert dat diezelfde avond gegeven wordt in de Jaap Edenhal. Er zit Gaye duidelijk iets dwars. De toegezegde interviews zijn ingetrokken en ook van de andere zo zorgvuldig door de platenmaatschappi voorbereide agendaonderdelen dreigt niets terecht te komen. Alleen de Vara-tv en ik blijken het risico van uren rond te hangen te willen nemen. Dit is het verslag. Het publiek kon niet het geduld opbrengen naar de subtiele opbouw van de show te luisteren. Het moest meteen fel en funky”. Gaye schudt het hoofd. „Misschien speelt het toch wel mee. Je zelfverzekerdheid is toch wel minder als er geestelijk iets schort”. Wat eraan mankeert wordt niet dui delijk. Het is iets persoonlijks. Pete Felleman omschrijft het deugdelijk met een „het is het oudste verdriet van de wereld". andere kamer hebben dan aanvanke lijk was gearrangeerd. Stephen Hill blijkt uiteindelijk vier deuren verder op in efen zakelijke bespreking te zitten. Iedereen heeft zo zijn problemen. De jongens van de cameraploeg vra gen zich af of de door hen geplande ontmoeting tussen Gaye (in boksen geïnteresseerd) en bokser James Vrij nog kan doorgaan, maar die nog steeds niet is komen opdagen. Daar entegen probeert een van Gay’s hel pers (een body-guard?) wat tips over de rosse buurt te krijgen. Of wij de Blue Note kennen. Je bent toch zeker niet helemaal vanuit Los Angeles hierheen gekomen om wat namaak te zien, is de wedervraag. Nee, nee, verzekert-ie ons haastig. Nee, alleen de real thing. Even later zit hij zich te verkneukelen als hij een adresje heeft gekregen. Nieuw op de plaats van handeling zijn de salesmanager en de gastvrou- we van het hotel, die een fotograaf op sleeptouw hebben, teneinde een mooie promotiekiek voor de hotel- krant te kunnen versieren. Gaye zit André van Duin zal met ingang van 1 januari 1977, volgens de NCRV althans, weer samen met meneer De Groot Wat een oen zeg”) „De dik voor mekaar-show” (radio) gaan presente ren. Theo Rekkers, die de belangen van André behartigt is nog niet zo zeker van de terugkeer van de komiek op de radio. Volgens Rekkers wil André de hoorspelstudio voor zijn programma gebruiken en daar is nog geen zeker heid over. Mocht de „Dik voor mekaar- show” weer uitgezonden worden, dan zal dit gebeuren in het NCRV- programma „Los vast”, dat iedere zaterdag via Hilversum 3 van 12 tot 2 te beluisteren is. André van Duin stop te ruim een jaar geleden met het pro gramma, omdat hij geen ideeën meer had. Het contact met de NCRV bleef echter bestaan en enkele maanden geleden kondigde André aan dat hij wel weer zin had in zijn „Dik voor mekaar-show”. echter nog steeds privé, dus ook zij moeten wachten. Veelvuldig loop ik de gang op en neer om te vookomen dat Gay ’m ongezien smeert Ik heb mazzel. Mar vin komt net uit Zee’s kamer en ziet er wat minder bedrukt uit Onze con versatie wordt onderbroken door de blij verraste hotelvrouw, die hem recht hartelijk welkom zegt te heten. Het fotootje wordt even later in zijn kamer geschoten. Ik sleep Marvin naar de andere kant van zijn vertrek en begin snel een gesprek, de vragen rap op hem afvurend, niet durvend te noteren in de wetenschap dat het zo weer voor bij kan zijn. Hij wil wel even babbe len. Religie is het eerste onderwerp. Per slot van rekening is hij de zoon van een dominee en getuigt op What’s going on van zijn liefde voor God. Een andere overweging is, gezien de situatie, te vermijden over de interne situatie bij Tamla-Motown te praten (Gaye is gescheiden van de dochter van Berry Gordy, de direkteur- eigenaar van dit familiebedrijf). Gaye: „Godsdienst betekent een stabiliteit in mijn leven, eigenlijk is dat voor iedereen die gelooft zo. Het is een anker waar je houvast aan hebt als je het niet meer zo ziet zitten. Ik heb een zwaar leven; er wordt voort durend veel van me verwacht. Ik heb er wel eens. in feite denk ik elk jaar eraan om er mee op te houden. Je wilt er wel eens uit. Aan de andere kant kan dat niet. Het publiek verlangt van je dat je doorgaat met de strijd, zeker het zwarte publiek kent mijn overtuiging. De mensen verwachten dat je er dan ook naar handelt”. Mijn vraag of hij zich lang heeft moeten voorbereiden op deze tour nee, beantwoordt hij ontkennend. „Nee, dit keer niet. Ik voel me nu wel in vorm. Althans mijn stem mankeert niets. Geestelijk kan het wel wat beter. Nee, dat vormt geen belem mering voor een goed concert. Het publiek merkt niet dat ik geestelijk niet optimaal ben. Het is net als in de atletiek eigenlijk. Het publiek vraagt de atleet nu eenmaal niet of hij in vorm is. Het verwacht, het eist een goede prestatie”. Gayp formuleert gemakkelijk, soms de indruk gevend alsof de hele situatie hem verveelt iedereen staat om hem heen, de tv-ploeg is voortdurend bezig maar wel zorg vuldig. „De jaren zeventig zijn een eactie, zeg je? Ja, dat is zo. Ik zie de oekomst somber in; een oplossing voor de problemen die onder ande re op What’s going on aan de orde romen heeft zich nog niet aange diend. Ik geloof er ook niet in. De essentie van deze jaren kan ik ook moeilijk vaststellen. Misschien komt net er wel op neer dat ik gewoon door moet gaan”. Een overtuiging die verklaart waar om hij ondanks zijn vaak wisselende stemmingen en de vele keren dat hij als het ware onderduikt, toch telkens weer boven water komt. („Een artiest móet zijn creativiteit uiten, je compo neert niet alleen voor jezelf”.). Midden in het antwoord op de vraag wat Tamla-Motown zijns inziens voor het ego van het zwarte Amerika heeft betekend, gaat de deur van zijn slaapkamer op een kier. Alleen voor ons beiden zichtbaar ver schijnt het verveelde gezicht van Marvin’s vriendin Janis Hunter. Gaye krijgt haast. Hij raffelt een nietszeggend antwoord af op dezelf de manier waarop hij eerder luister de naar een oude anekdote van Felle man. Hij vraagt of ik de volgende dag terug wil komen voor een vervolg op dit gesprek. Hij knijpt zijn ogen tot spleetjes en ik geloof zijn belofte niet. Ik besluit af te wachten of de ont moeting met James Vrij nog gefilmd kan worden, nu Marvin en Janis zich zo duidelijk in de privacy van zijn slaapkamer hebben teruggetrokken. Eindelijk verschijnt Vrij, een dik uur te laat. De VARA-jongens proberen De aankomst bij het hotel wordt ook gefilmd. Het lijkt alsof elke han deling gewicht krijgt als die door een superstar wordt verricht. De inschrij ving bij de hotelbalie wordt haast een plechtigheid. Ik loop mee, slaag erin in dezelfde lift als Gay mee te suizen naar de twintigste verdieping. In de lift vormt de bagage een afscheiding tussen Gaye en de anderen. Felleman merkt schertsend op: „Kijk, er moet kennelijk afstand zijn tussen de arbeidersklasse en de kapitalistische klasse”. Gaye reageert onmiddellijk, verzekert lichtelijk gebelgd dat ook hij deel uitmaakt van de werkende stand. „Maar dan toch van de elite”, plaagt Felleman. De camera draait ook weer op de twintigste verdieping, waar de cleane kleuren van het Hilton zo mogelijk nog beklemmender zijn dan beneden in de lobby. Door de gang gaat het Tientallen omstanders kijken wax verwonderd naar de aankomst van een lange, zo op het eerste gezicht ongeveer dertigjarige neger, die zich vanwege de aanwezigheid van de cameraploeg gedwongen voelt het normale sterpatroon weer op te nemen. Vriendelijk lachend schudt Marvin Gaye ook enige niets vermoe dende jonge mensen de hand, ter loops informerend of ze zijn platen ook kopen. „Wie is die vent?” vraagt een giechelend kindvrouwtje aan haar ook niet alles wetende echtge noot. Geëscorteerd door Pete Felle man, waarschijnlijk de beste Gaye- kenner van Nederland en in dienst van de platenmaatschappij, organi sator Lou van Rees en de camera ploeg loopt Marvin echter al weg naar de buiten gereedstaande limou sine. Snel gaat het op het hoofdstedelijke Hilton-hotel aan. Als je Gaye zo weg gezakt in de luxe bekleding van de achterbank ziet zitten, dan denk je even aan het gebruikelijke „rags-to- richness”-sprookje dat schijnbaar altijd met de succescarrière van der gelijke grootheden verweven is. Vijf tien jaar zit Marvin nou in de muziek, aks je de periode voordat hij bij Tamla-Motown onder kontrakt kwam er even niet bijrekent. Zijn carrière loopt merkwaardig parallel aan deze eerste niet door de blanke zakenwereld beheerste gram mofoonplatengigant. Talloze hitsing les in de jaren zestig zowel solo als in duo met Mary Wells, Kim Weston of Tammi Terrell bezorgden niet alleen Marvin Gaye een grote naam, maar hielpen ook mee aan de opbouw van Tamla-Motown van een klein label tot een grote internationa le maatschappij. Niet alle topartiesten van Tamla- Motown zijn in staat geweest zich aan te passen aan de veranderde situatie van de jaren zeventig, waarin de elpee of andersgezegd het album een steeds belangrijker rol ging spelen. De langere tijdsduur van een album stelt hogere eisen aan een artiest dan de vluchtigheid van een single. Bij Tamla-Motown hebben eigenlijk alleen Stevie Wonder en Marvin Gaye de stap naar de elpeemarkt overtui gend kunnen maken; met andere woorden: alleen zij hadden en heb ben voldoende kwaliteiten als produ cer en componist in huis. Gaye kwam tot nu toe met drie hoogwaardige creaties op de prop pen: What’s going on, Let’s get it on en I want you. Het eerste produkt getuigt van zijn bewustzijn van de toenmalige en huidige problematiek: armoede, ghetto’s, vervuiling, de cor rupte politiek. Zijn latere albums zijn zwaar doortrokken van erotiek. Als entertainer-zanger heeft hij zich bovendien ook opnieuw weten te bewijzen. Na een afwezigheid van zo’n zes jaar beklom Marvin in Oak land (California) het podium en bewees voor dertienduizend aanwezi gen nog niets aan zangkunst en over tuigingskracht te hebben ingeboet. naar kamer 2002; halverwege gaat een deur half open. Zee Todd, Mar- vin’s zuster gluurt even nieuwsgierig. In Marvin’s kamer zit Stephen Hill, manager, de drukte kalm in ogen schouw te nemen. Hij wisselt even een paar woorden met Marvin, die niet lang daarna verdwijnt naar de kamer van Zee, waarna niets er op wijst dat hij nog binnen afzienbare tijd tevoorschijn komt. Ook Hill heeft nog wat te doen en beent weg. Felle man analyseert de situatie; zijn sono re stemgeluid staat op een laag volu me. „D’r is wat op persoonlijk gebied, denk ik. Hij is in ieder géval niet goedgemutst, hij stelt zich wat ongrijpbaar op. Ik kan niet zoveel voor je doen. Als hij straks terug komt, moet je hem maar dadelijk proberen te strikken. Met tien minu ten mag je al erg dankbaar zijn”. Een uur wachten kruipt voorbij, zou je denken. Mrs. Dorothy Hill is echter de eerste die voor wat aflei ding zorgt. Ze schakelt iedereen in die voor haar voeten loopt en ze trip pelt maar zenuwachtig heen en weer. Ze is haar man kwijt; die zou ^oven dien niet weten dat zij beiden nu een V-

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 25