weer 1 Nederlandse woning lijkt steeds meer op plantenkas Proeftuinen ontwikkelen nieuwe soorten g roenten Is WW Dichte slijpsteen „open” maken g - n- Kruien een rk Eet opnieuw eens een beetje heet rk ,T I N acht vlinder s Decoupeerzagen van Wolfram Z I door Leens Macaré II uur 10244 IEF )ISCH AL 3, 113341 fa De moderne Nederlandse woning heeft veel glas, veel licht en een gelijkmatige tem peratuur, en gaat daardoor steeds meer op een planten kas lijken. Levende „scher men” van vaak hoog- opschietend plantengroen ver dringen de ouderwetse vitra ges. Ook de term kamerplant veroudert zoetjesaan, want groene planten bevolken de (woonjkeuken, de hal en soms zelfs de badkamer. De kassa van de bloemisterij rinkelt daarbij lustig: in 1973 heeft de Nederlandse consu ment iets meer dan honderd miljoen gulden, in 1974 118 miljoen gulden en vorig jaar 127 miljoen gulden aan pot planten uitgegeven. Grote planten zijn in trek, evenals allerlei kamergewassen uit grootmoeders tijd. Gelijksoortige kamerplanten moet je in groepen bij elkaar zetten. Met potten en al bij elkaar in teilen, manden, bak ken of wat dan ook. Dat geeft niet alleen een leuke sfeer, maar alles gaat ook beter groeien.” Dit advies van Catharina Lenstra-van Ingen Schenau, tuinconsulente van het Bouwcentrum, staat lijn recht tegenover wat jarenlang in het Nederlands binnenhuis een vertrouwd, maar saai beeld was: kamerplanten in nette sierpotten, keurig op een rij in de vensterbank. Dat beeld is aan het verdwijnen. I 'I fa* BB i ■nen 602 nog loor oners Tel: 9n voor GASTON GOURMET Informatie dienst sn en men hele Het is een tentoonstelling waar zelfs mensen die al jarenlang op onorthodoxe wijze met hun kamer planten omspringen, nog wel een handvol ideeën vandaan kunnen hcilen. „Planten in huis” (zoals déze se nieuwe systemen en snufjes voor de verzorging van het groen. Gelukkig is er als tegenwicht nog altijd „het avontuur” in de planten wereld. Het experimenteren met stekjes en zaden, met een boon of een aardappel, met vreemde groei sels die kunnen ontkiemen uit een ui, een vruehtepit en (met enig geluk) zelfs uit een cocosnoot. bakken Vol planten), de „planten- zuil” die, als moderne variant op het ouderwetse hoge bloementafeltje, als accent in strakbelijnde inte rieurs is bedoeld. Aldus Couperus in het derde hoofdstuk van De Stille Kracht, waaraan Beb Vuyk dit citaat ontleende. Ook nu is het een meer dan voortreffelijk boekje gebleven, waarin de schrijfster ons verha lenderwijs inwijdt in de gehei men van de Indische keuken. Van schrijfster Beb Vuyk is bij de uitgeverij Luitingh te Laren (N.H.) een herziene uitgave ver schenen van haar boekje: Eet een beetje heet. Lees en herlees bijvoorbeeld het hoofdstuk over de sambals uit de Stille Kracht. tels en ander gereedschap. Als het shjpkussen is „voigeslibt kan het schoon gemaakt worden door even een stukje plexiglas te slijpen. vangt, ze doodt en moet opzetten om ze te bewaren. Misschien dat ze dat in Zweden (de uitgave is van Zweedse afkomst) niet zo erg vinden, maar hier zullen de natuurminnaars niet zo gechar meerd zijn door dit soort mede delingen. Verspreid over Nederland zijn er vijf proeftuinen, ieder gelegen in regionale teeltgebieden van de tuin bouw en op een bepaalde grond soort (rivier- of zeeklei en de zand gronden). Behalve in Breda zijn er proeftuinen in Zaltbommel, Venlo, de Beemster en in de buurt van Den Briel. Op elke proeftuin wordt den dien vrije jgen meer insu- ri of fiets. 2-18, of Wel altijd opletten bij het wer ken met (trouwens alle soorten) zagen, dat men een veiligheids- bril op zet. tot en met 20 november durende expositie heet) geeft om te beginnen het zo deerlijk gedevalueerde plantje-in-de-vensterbank weer een kans, via een aantal suggesties voor het bewust kiezen en plaatsen van bepaalde plantensoorten voor het raam. Die nieuwe slasoort heeft, vol gens de ontwikkelaars van het ras, zekere voordelen in vergelijking met de traditionele slakrop. IJssla is, in de koelkast bewaard, langer houdbaar, knapperiger en voller van smaak. In sommige grootwin kelbedrijven is deze slasoort al geruime tijd als importprodukt te koop. Het zal nog wel even duren voordat ijssla van Nederlandse bodem in de groentewinkels ligt, want op een proeftuin rekent men eerder in jaren dan in weken of maanden als het om de ontwikke ling van nieuwe rassen gaat. Ook als een project succes heeft duurt het in de praktijk nog wel even, voordat, zo’n nieuw gewas een vaste plaats in de groentewinkels heeft. trokken”, zegt Henk Nuyten die over wat hij noemt „het imago van grote vervuiler” dat de buitenwe reld volgens hem de tuinbouw nog al eens toedicht. Daarom vindt hij die openheid naar buiten erg belangrijk. „We proberen de gang van zaken voor de leek toe te lich ten, te motiveren wat we op een proeftuin doen, de redenen waarom we bepaalde methoden toepassen”. Hoewel proeftuinen in de eerste plaats worden gesticht ten behoeve van de tuinders krijgt ook de consu ment vroeg of laat te maken met een aantal concrete resultaten van zekere ontwikkelingen. Als voor beeld noemt Nuyten de komkom mer die tegenwoordig nog maar een minimum aan zaad bevat, in tegen stelling tot vroeger toen bij het schoonmaken met het zaad zestig procent van het gewicht werd weg gegooid. Een nieuw soort kruiwagen is de Ballbarrow. En dat nieuwe zit ’m dan in de voortbeweging. Dat gebeurt niet door middel van het eeuwenoude wiel, maar een luchtgevulde bal, die men met behulp van een ventieltje en een gewone fietspomp kan opblazen. Het materiaal van de bal is dege lijk en hard, zodat men geen lekke bal krijgt, als men door de tuin manoeuvrerend een doorn of een spijkertje raakt. De vraag is nu maar: waarom zo’n bal? Wel, de rijbreedte van de bal is uiteraard groter (de doorsnee is 26 cm) dan van een wiel en dat betekent bij een forse vracht, dat het rijspoor minder diep in bijv, het gazon wordt geduwd dan bij een traditioneel wiel. Omdat het oppervlak groter is kan men er ook lichter mee over ruw of brokkelig terrein komen. De kruiwagen zakt ook minder snel weg in zand, grind of modder. De kuip van de Ballbarrow (importeur van dit Engelse pro- dukt is fa. De Krijger, Johan Siegerstraat 8, Amsterdam) is van kunststof, kan dus niet roes ten. Een voordeel hiervan is ook, dat de vervoerde materialen er niet of veel minder aan hechten. Geen cementkoek om iets te noe men. De poten van de kruiwagen zijn ook extra breed gemaakt, ook alweer om het wegzakken te voorkomen. De kruiwagen wordt in een soort doe-het-zelf-stijl verkocht. Men zet ’m in enkele minuten in elkaar zonder gereedschap. Het gewicht is ongeveer 8 kilo. Deze Ballbarrow is duurder dan een gewone kruiwagen. De fabri kant roept natuurlijk, dat hij onverslijtbaar is, een bezit voor het leven. Dan moet je gaan af wegen of de prijs van een eeu wige kruiwagen betaald moet worden. Die prijs ligt rond de 125 Bij nog sterkere daling van de waarde van het pond zou er een zachter prijsje inzitten. Maar hij blijft duurder dan de traditionele wagen. gauw als we ze zien scharrelen of - overdag - als dood ergens zien zitten) gaan lezen. Nu moeten we zeggen, dat je in „Nachtvlinders in kleur”, het bewuste boekje, weinig opwindends vindt. Niet zo milieubewust in dit boekje, dat in de serie natuurgidsen wordt uitgegeven, zijn de aan wijzingen hoe men vlinders De wolfram draadzaagjes en zaagbladen waren al bekend, maar daar zijn nu twee nieuwe „loten” bijgekomen. Belangrijke aanwinsten, omdat het hier gaat om decoupeerzagen en cirkelza gen. die op de snijranden een laagje wolfram hebben. Het merk is Remington en de impor teur voor Nederland: Starink. Plein 1940 nr. 177, Scherpenzeel. geteeld wat voor de tuinders in de zich nogal eens kwaad kan maken desbetreffende regio van belang is. De proeftuinen kunnen worden beschouwd als de derde schakel in het wetenschappelijk onderzoek van de tuinbouw in Nederland: de eerste wordt gevormd door de Wageningse instituten voor tuin- bouwresearch, de tweede door de zogenaamde proefstations van de bedrijfstakken in de tuinbouw. Dat de proeftuin van Breda, de jongste van Nederland, in de loop der jaren nogal eens in het nieuws is geweest heeft niet alleen te maken met de nieuwe ontwikkelingen die op zichzelf de aandacht trekken, maar ook met een niet afkerig zijn van publiciteit en publieke belang stelling. „We krijgen veel bezoekers, hebben rondleidingen van groepen, organiseren open dagen die de laat ste keer mensen uit het hele land Tuinconsulente Catharina Len stra, die dit onderdeel van het begrip „planten in huis” met aan stekelijk enthousiasme demon streert, zegt: „Alle pitten uit de vruchten die je eet, moet je in de grond stoppen. Een avocadopit, paprikazaadjes, zelfs een ananas kruin kan tot een bijzondere plant uitgroeien.” „Sla wordt in de Nederlandse keuken afgrijselijk behandeld. En je kunt er zo’n feest van maken. De charme van een goed klaargemaak te sla vind ik iets heel bijzonders". Deze bijna lyrische ontboezeming plaatst Henk Nuyten, een man die beroepshalve dagelijks met sla en andere consumptiegewassen te maken heeft, in de loop van een gesprek over de dagelijkse gang van zaken op een Nederlandse „Proeftuin”. Hij is chef van de even buiten Breda gelegen proeftuin van de Stichting Proeftuin Noord- Brabant, een onderneming die kort geleden (en niet voor de eerste keer, in haar dertienjarig bestaan) in het nieuws kwam, ditmaal door de ont wikkeling van het voor Nederland zo goed als nieuwe en tamelijk onbekende slagewas „ijssla”. Zij roept tenslotte op om voortaan zélf onze sambals te maken. Dat is iets wat, wanneer de pepers goedkoop zijn, zeker aan te bevelen is. Zij geeft heer lijke ideetjes. Overigens is het wrijven (oeleken) wel mannen werk, dat een krachtige hand en een soepele pols vereist. Aanbe volen. Bij Moussault is een boekje verschenen over nachtvlinders. Je kunt die beestjes griezels vin den, als je ze ineens ’s avonds bij het naar bed gaan rond de lamp ziet cirkelen. Je kunt natuurlijk ook eens over die typische vlin ders (nachtuiltjes zeggen we Planten in de vensterbank als opvallend en decoratief element, in plaats van als rommelige en onover zichtelijke verzameling van onge lijksoortige groeisels. Wie nog over een ouderwetse erker beschikt, kan in zo n uitbouw een fraaie binnen tuin of plantenkas met subtropi sche planten opbduwén. Cactussen zijn een paar jaar later geleden een modeverschijnsel geworden en menig verzamelaar zit nu met tientallen potten en potjes met deze stekelige gewassen. Idee om zo’n hobby wat overzichtelijker te maken: alles bij elkaar in een forse houten bak van enkele meters omtrek. Dat wordt dan een soort „fakirbed", een niet onaardige, maar ruimterovende blikvanger. Op een tentoonstelling als Plan ten in Huis wordt wel duidelijk dat de techniek onhoudbaar is binnen gedrongen in het domein van de simpele plantenliefhebber en amateur-kweker. Over het begrip „groene vingers” wordt niet meer gesproken. Wel over hygrometers en hygrostaten, hydrocultuur en grondvochtigheidsmeters, warm en koudverdampers, bemestings- systemen, belichtingssets en inge nieuze elektrische miniatuur- broeikasjes. Wie dat wil, kan het houden van kamerplanten vereen voudigen tot een reeks van geper fectioneerde kunstgrepen. De vakman had ze al lang in gebruik, de slijpsteen herstellers. Nu is er ook een han dig exemplaar voor de doe-het- zelver gekomen. Echt een stukje bijzonder gereedschap, waar je veel plezier aan kunt beleven. Wat is nl. gauw het geval bij een slijpsteentje - wie heeft dat tegenwoordig niet, als hij al een boormachine bezit -? Als je werkt met zo’n slijpsteen gaat deze snel volzitten. De slijp- kracht vermindert. Met de slijp steenvlakker van Wolf craft (importeur Hooghart BV, Indu strieweg 13, Pijnacker) wordt het oppervlak van de steen gevlakt en gescherpt. Het appa raatje bestaat uit een stevig en goed in de hand liggend handvat van kunststof met in de kop een aantal radertjes van gehard staal. Die radertjes draaien bij aanraking onafhankelijk van elkaar rond. Bij het schoonma ken en vlakken van de slijpsteen houdt je het apparaatje op de leunspaan. De roterende bewe gingen doen de rest. Na behan deling heb je een als nieuwe slijpsteen. Op slijpgebied heeft Wolfcraft nog iets nieuws, de slijpmaster. Het gaat hier om ronde slijpkus- sentjes van hoogwaardig corund; je zou kunnen zeggen: een ijzersterk soort schuurpa pier, stevig gedrapeerd rond en over een „tol”. De slijpmaster kan natuurlijk op elk type boor bevestigd worden. Hij kan gebruikt worden voor ontbra- men, ontmoesten; voor het slijpen van hout, glas en metaal; het slijpen van messen, scharen. be>- Een andere noviteit van Wolf- craft is een prima hulp bij het electrisch zagen, de zaagmaster. Bij normaal zagen, met gewoon handgereedschap, kun je gebruik maken van een verstek- bak. Met een electrische machi ne gaat dat natuurlijk niet. De zaagmaster echter lost die pro blemen op. Je kunt er kaarsrecht mee zagen en hoeft het niet op het blote oog te doen. Je kunt er trouwens ook onder hoeken van 15, 30 of 45 graden mee werken. Wanneer je recht zaagt kan de zaagmaster aangewend worden voor planken tot dertig centime ter breedte, bij verstek 25 cm. De zaagmaster kan gemakkelijk bevestigd worden op praktisch elke electrische cirkelzaag. Als modeverschijnsel zou ook de waterdichte bak met water- en moerasplanten in de huiskamer wel eens een rage kunnen worden. En dan zijn er nog het „plantenterpje” (een tapijtje van kleine plantjes, ingebouwd in een tegelvloer), het „plantenorgel” (smalle kunststof- buizen in oplopende hoogten, te vul len met groene planten), de „han gende tuinen” (grote glazen hang- Inhakend op deze ontwikkeling heeft het Bouwcentrum in Rotter dam bedacht dat het best eens nut tig kan zijn om te laten zien hoever plantenliefhebbers kpnnen gaan bij het doorbreken van het geijkte beeld „kamerplantje in potje in ven sterbank.” In samenwerking met de vereniging de Nederlandse Bloe misterij en de Koninklijke Neder landse Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde, heeft het Bouwcentrum een deel van zijn benedenruimte „gestoffeerd” met honderden planten, van minuscule cacteeën tot forse kamerpalmen. Een en ander in combinatie met meubels, maar vooral met voorbeel den van plantenbakken van hout, riet, eterniet en kunststof, en diver- Ging de familie aan tafel dan zaten achter de dames gehurkt de baboes en wreven sambal naar verschillende smaken". Met deze Tungsten zaagbladen kan men nu allerlei keihard materiaal te lijfzoals tegels, glas, plavuizen, porselein, mar mer, staalplaat, kunststof, bak steen, zelfs hout met spijkers er in. Je kunt er dus hardhouten vloerstukken mee zagen, maar ook keramiektegels. Het voor deel van dit soort decoupeer- zaagjes is, dat er geen tanden kunnen breken, simpel omdat die er niet aan zitten. Er zijn decoupeerzaagjes voor elk soort boormachine. Met de cirkelzaag- bladen kan men nu ook veel meer doen. Om een voorbeeld te noemen: je kunt van flessen gla zen maken (de flessen vullen met zand en dan wat vochtig maken). Zij besluit het hoofdstuk met: „Sambal is zo'n belangrijk onderdeel van de rijsttafel, dat men vroeger in tempo doeloe in de in vorstelijke stijl leven de landherenfamilies, aparte sambalwrijfsters gebruikte. Tuinconsulente Catharina Lenstra van het Bouwcentrum tussen „vreemde groeisels" uit allerlei vruchtepitten en -zaadjes: zelfs een kokosnoot kan (met enig geluk) een palm opleveren. •«A* S

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 29