Castro beschuldigt CIA De „droombaan van in hoofdstad Saoedi-Arabië Wellicht nieuwe HELE NOORDKOREAANSE DIPLOMATIEKE STAF MOET DENEMARKEN VERLATEN Mantanzima wint in Transkei corruptiezaak in Amerika Hooggerechtshof: Anti-terreurwet ft 5 Felicitas Strippgen H I in Ierland mag „Rode Hertogin” terug in Madrid „Beperkte top” over Libanon „Sjanghai-groep is nu in staat van beschuldiging” ARBE1TSGERI r- «L ot BONN I Geen aanwijzingen voor dood weduwe Mao VERZOEK KONING CHALED NA PLEIDOOI ARAFAT: Sadat Handel in narcotica, drank en sigaretten Westduitse minister Katharina Focke neemt ontslag Twee jaar voor dood door schuld voor Israëlische majoor Arrestaties Conferentie over Rhodesië in VN- gebouw Genève Damascus Reactie V.S. l J Gedreigd Zoeken naar „Tomcat” levert resultaat op 3 ZATERDAG 1 6 OKTOBER 19 7 6 BINNEN- EN BUITENLAND 2 ssen I regd fan de wier isten vang en 397 igenis- jrzaak wetge- n. Dit ekend- luor onds geluk mberjl waarbij men, is piloot acht de ij vloog gen een rstoren ij gene De annulering volgt op het verongelukken van een Cubaans ver keersvliegtuig, vorige week bij Barbados. Bij dat ongeluk kwamen 73 mensen om het leven. Dost he zal ■rzoek lease- diend in mei 'evan- het in i Duit- opas jople .veede klaard ng, die 'ede in ’ewor vrou- uit de naar raamd, film ihappij met de en film op de gezegd, re zaak ie rege- ver de r Bros. A •eden ester til •74 HAVANA (Reuter,AP). Premier Fidel Castro heeft gisteren het uit 1973 daterende Amerikaans-Cubaanse akkoord tegen vliegtuigka pingen opgezegd. •Tj KOPENHAGEN. (AP)— De Deense regering heeft gisteren de Noordkoreaanse ambassadeur en diens hele staf bevel gegeven binnen zes dagen Denemarken te verlaten, omdat zij hun ambassa de hadden gebruikt ter verdoeze ling van grootscheepse en illegale invoer en verkoop van narcotica, drank en sigaretten. Wh MttA® Cuba zegt anti met Amerika op FELICITAS STRIPPGEN I 'tf, - Wad- opge :enant weede ebben s land i in de ootste ’eisen, espec- vierde r alle fluor- :>orko- n met iel op fonds toffers olgens ringen en van uitke- rijzend uitke- moet »s voor okken. Irag nu Krachtens het akkoord hadden de Vere nigde Staten zich verplicht paal en perk te stellen aan de aktiviteiten van uitgeweken Cubanen. Sinds de omwenteling op Cuba zijn tegenstanders van Castro met name aktief in Florida. De Cubaanse premier stelde, dat de CIA rechtstreeks betrokken is geweest bij de „sabotagedaad” en zich in het recente verleden tevens schuldig heeft gemaakt aan aanvallen op Cubaanse diplomatieke posten, schepen en vliegtuigen. Castro had al eerder dit jaar gedreigd het akkoord te zullen annuleren, nadat Cubaanse vissersvaartuigen naar zijn zeg gen waren aangevallen door vanuit Ame rika opererende tegenstanders van zijn bewind. Volgens Castro was het toestel met medeplichtigheid van de Amerikaanse CIA gesaboteerd door Cubaanse tegen standers van zijn regiem. De verbreking van het akkoord werd door Castro bekendgemaakt tijdens een herdenkingsrede voor de slachtoffers van de vliegramp. Uit Caracas kwam gisteren het bericht dat de Venezolaanse politie in verband met de ramp een Cubaanse balling en drie Venezolanen heeft opgepakt. Van hun kant beloofden de Verenigde Staten te zullen optreden tegen iedereen die hun grondgebied gebruikte als basis voor aanvallen op de inwoners of het territoir van een andere staat. Naar verwachting zal de partij bij maandag te houden afzonderlijke verkie zingen nog twee zetels krijgen. Het parle ment kent, behalve de 75 gekozen zetels, nog 75 zetels welke bestemd zijn voor hoofden en opperhoofden. De grote verliezers zijn de Nieuwe Democratische Partij en de Democrati sche Partij. De democratische partijleider Hector Ncokazi en tien partijleden wer den kort voor hun kandidaatstelling gear resteerd en konden dus niet gekozen worden. De Democratische Partij, waarvan de meeste kandidaten gevangen zitten, keert zich tegen de op handen zijnde onafhan kelijkheid. Het zeer moderne toestel rolde een maand geleden tijdens NAVO-oefeningen van het dek van een vliegdekschip en verdween in de diepte. De Tomcat is de nieuwste en snelste machine van de Amerikaanse Marine en bevat geheime wapen- en verbinding sys temen. Volgens het blad loopt het onderzoek tegen zeker 22 vroegere nog zittende leden van het Huis van Afgevaardigden, zowel democraten als republikeinen. De betrok kenen zouden niet alleen dure geschenken meubelen, juwelen, vakanties, vliegbil jetten en snoepreisjes maar ook grote bedragen hebben aangenomen. Het ministerie van Justitie wilde niet reageren op het verhaal. Ook in de toe komst is geen verklaring te verwachten, aldus het ministerie. van het verbreken van het verdrag doen weten dat de V.S. met klem alle verant woordelijkheid voor de ramp met het Cubaanse vliegtuig van de hand wijst. Cuba, werd hieraan toegevoegd, zal geheel verantwoordelijk worden gesteld voor vliegtuigkapingen die het gevolg kunnen zijn van het opzeggen van het verdrag. De krant citeert een „bron” bij de rege ring die zegt dat het hier gaat om de grootste corruptiezaak bij het Congres die de federale overheid ooit in onderzoek heeft gehad. BONN (Reuter). De enige vrouw in de Westduitse coalitieregering van sociaal democraten en liberalen, de minister van volksgezondheid Katharina Focke, heeft gisteren haar aftreden bekendgemaakt. Tot de aanwezigen waarop in de Saoe- dische hoofdstad wordt gerekend beho ren de koning, de Syrische premier Assad, de Libanese president Sarkis, de Egypti sche president Sadat, de vorst van Koe weit en Arafat. Voordat zij in 1972 minister werd, was mevrouw Focke parlementaire staatsse cretaris in het bureau van bondskanselier Willy Brandt. De 54-jarige aftredende minister zal lid van de bondsdag blijven. De beperkte conferentie valt samen met voorbereidende besprekingen in Cairo van Arabische ministers van buitenlandse De regering, aldus het commununique had geen andere keus gehad dan tot uit wijzing over te gaan „gezien de hoogst ernstige schendingen van zekere Deense wetten.” Tot degenen die moeten heengaan beho ren ambassadeur Kim Hong Tsjoel, de derde secretaris Kim Soen Gil en twee attaché’s, Tsjoi Hong II en Kang Ho Sam. Aan het bevel tot uitwijzing, dat eigen lijk neerkomt op het sluiten van de ambassade, was deze week de arrestatie voorafgegaan van een Deen en drie niet- geïdentificeerde buitenlanders en het in bleek een vergissing te zijn. De map pen waren voor iemand anders. Haar werd gevraagd waarom ze de ledigheid niet verdreef met breien of babbelen met vrienden en kennissen. Haar antwoord was: „Salaris is alle maal goed en wel, maar het brengt geen geluk. Je moet iets zinvols te doen hebben om je bezig te houden. Ik wordt tenminste ziek van nietsdoen.” In de uitzending, die geen verwijzing gaf naar de aankondiging van de in Riad te houden beperkte topconferentie, werd gezegd dat het Syrische „initiatief in Liba non bedoeld is om diegenen die een kleine religieuze natie in Libanon willen vesti gen, uit te roeien.” zaken. Het is nog niet bekend of zij zullen voortgaan met hun ontmoetingen, of dat zij de resultaten van de conferentie in Riad zullen afwachten. beslag nemen van 175 kilogram hasjiesj met in Denemarken een „straatwaarde” van (omgerekend) 350.000 dollar. De arrestanten zouden dienst hebben gedaan als koeriers en handelaren. Vermoed wordt dat zij al acht dagen in arrest zijn. Een officiële regeringswoordvoerder had geen commentaar. Na het parlement te zijn gepasseerd was de wet ter tekening voorgelegd aan presi dent O’Dalaigh. Deze had echter zijn twij fels, met name over de bepaling dat ver dachten zeven dagen zonder formele aan klacht kunnen worden vastgehouden. Hij wilde daarom dat het hooggerechtshof de nieuwe wet constitutioneel zou toetsen. Een rechter van instructie deelde haar mee dat de verscheidene rechtszaken die tegen haar waren aangespannen, zijn geschrapt krachtens de onlangs afgekon- digde amnestie. Peking niet op, toen daar muurkranten werden aangeplakt waarop de vier radi calen van Sjanghai worden aangevallen. „Wij verzoeken het centrale comité van de partij onder leiding van kameraad Hoea Koeo Feng dringend het werk op Tsjinghoea op zich te nemen. Wij vertrou wen het partijcomité van de universiteit niet”, aldus de muurkrant. Op een gelijksoortige krant werd don derdag een bestuurder van een ander instituut ervan beschuldigd „uiterst links” te zijn. Aanvankelijk stelde het plaatselijke opperbevel, dat Dahlul was overleden aan een hartaanval. Maar bij een lijkschou wing kwam vast te staan dat hij was bezweken aan zware mishandeling. Er loopt nog een soortgelijk proces tegen een soldaat. Deze wordt verdacht van de verantwoordelijkheid voor het overlijden van een 16-jarig meisje op 16 mei bij rellen in haar woonplaats Nabloes. TEL AVIV (UPI). Een majoor van het Israëlische leger is door de krijgsraad veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf omdat hij verantwoordelijk was voor de dood van een betoger bij de onlusten van maart op de bezette westelijke Jordaanoe- ver, is gisteren in militaire kringen in Tel Aviv vernomen. Na Nkomo heeft gisteren ook bisschop Moezorewa de samenstelling van zijn delegatie voor Genève bekendgemaakt. De ANC-stroming van Moezorewa maak te tevens bekend dat zij ds. Sithole zal uitnodigen zitting te nemen in de delega tie, als hij niet rechtstreeks wordt uitgeno digd door de Britse regering. Tot dusver - heeft Londen Sithole, tot diens misnoe gen, niet uitgenodigd. Sithole, verdween een jaar geleden onder mysterieuze omstandigheden. Aan genomen wordt dat hij door de regering- Smith wordt vas.tgehouden. GENÈVE. (Rtr, UPI)VN-secretaris- generaal Kurt Waldheim heeft een Brits verzoek ingewilligd om het Volkenbonds- paleis in Genève beschikbaar te stellen voor de conferentie inzake Rhodesië, die op 25 oktober begint. Waldheim heeft daaraan de voorwaarde verbonden dat duidelijk wordt gemaakt dat de conferen tie niet onder auspiciën van de Verenigde Naties wordt gehouden en dat de kosten worden terugbetaald. istgiro ionaal model beslo- Jonfé atiom ions. WASHINGTON (UPI). De Ameri kaanse federale recherche (FBI) en een „grand jury” onderzoeken de bewering dat een aantal huidige en voormalige parlementariërs geld en goed heeft aan genomen van of via de Zuidkoreaanse regering. Aldus de „Washington Post”. rijden ‘geler, dat heeft vallen R laat jdene ïeeze, ssum. i Britse iet de ng het nquête idard’'. onder- ag- i. Reij- benoe- en. De ir van door- die op n zijn 1 Op 16 juli schreef mevrouw Stripp- gen in haar werkdagboek: „Hoera. Er zijn twee mappen op mijn bureau neer gelegd.” Maar er volgt een „ps”: „Het In de eerste veertien jaar op het ministerie had mevrouw Strippgen geen klachten. Maar toen werd ze ziek en bleef het vijf maanden. Toen ze terugkwam had iemand anders haar taak gekregen parlementsleden te hel pen bij het zoeken van een huis in Bonn of omstreken. Er werd haar geen nieuwe taak opgedragen. In een uitzending van Radio Damascus die gisteren in Nicosia werd opgevangen, werd gezegd dat Syrië „zal voortgaan met haar initiatief in Libanon en zich daar niet van zal laten afhouden door wat voor druk dan ook.” kapingsakkoord LONDEN (AP). De Amerikaanse marine heeft hier gisteren bekend gemaakt dat bij het zoeken van de jager Tomcat (type F-14) die benoorden Schot land in zee ligt op een diepte van zo’n 650 meter, „veelbelovend contact” is gemaakt. Wanneer de conferentie doorgang vindt zal dat een overwinning voor de Egypti sche president Sadat betekenen, die zich de afgelopen maand voor een dergelijke bijeenkomst heeft ingespannen. Het bete kent ook dat de doorgang van een uitge- breidere conferentie van Arabische staatshoofden die maanden in Cairo op de agenda staat nu twijfelachtig is geworden. Het besluit oip in Riad een bijeenkomst van zés Arabische leiders te houden komt een dag nadat de Egyptische president dringende boodschappen heeft gestuurd aan Arabische staatshoofden de topconfe rentie van maandag in Cairo vooral bij te wonen. PEKING. (Reuter)De weduwe van Mao Tse Toeng, Tsjiang Tsjing, en drie andere linkse leiders zijn beschuldigd van een samenzwering tegen het leven van premier Hoea Koeo Feng, aldus een bericht dat onder Chinezen in Peking de ronde doet. In april werd een Cubaanse visser in de zeestraat tussen Cuba en Florida doodge schoten. Cubaanse ballingen aan de „overkant” eisten later de verantwoorde lijkheid op. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft naar aanleiding Op de foto links een politiewagen voor het gebouw van de Noordkoreaanse ambassade in Kopenhagen. Rechts: Noordkoreaanse diplomaten die van de Deense regering opdracht hebben gekregen Denemarken te verlaten omdat zij hun ambassade hebben gebruikt als bolwerk voor illegale handel in verdovende middelen, drank en sigaretten. aan het hoofd de ambassadeur betrokken waren bij zeer ernstige overtredingen van de Deense douanevoorschriften en het strafrecht”. Derde secretaris Kim Soen Gil heeft giste ren doen weten van de aanklacht niets te begrijpen en volgens hem had ambassa deur Kim Hong Tsjoel ook alle beschuldi gingen van de hand gewezen. Een officie le reactie der Noordkoreaanse regering, aldus Kim, zou pas over enige dagen kunnen worden verwacht. Zijn veroordeling heeft betrekking op het overlijden in militaire detentie van de 46-jarige Ahmed Dahlul, een communisti sche aktivist uit de plaats Salfit. Dahlul was in maart, bij de hevige anti- Israelische onlusten op de westelijke oever, gearresteerd. BONN. (UPI)Velen zouden mis schien vinden dat mevrouw Felicitas Strippgen een droom van een betrek king heeft. Zelf is ze er bepaald niet van overtuigd. Mevrouw Strippen is een 57-jarige hoofdambtenares in het Westduitse ministerie van huisvesting in Bonn. Ze verdient 715 mark per week. .zonder er iets voor te hoeven doen. Bondskanselier Schmidt had onlangs verklaard dat hij niet van plan was zijn kabinet te wijzigen na de algemene ver kiezingen van twee weken geleden. Naar in kringen van de sociaal-democratische partij (SPD) verluidde, was men daar niet zo gelukkig met het optreden van mevrouw Focke dat men niet sterk vond. Chinese studenten lazen gretig een muurkrant waarin kritiek stond op het linkse bestuur van de Tsjinghoea- universiteit. De aanslag op de bij Barbados veronge lukte DC-8 is „geclaimd” door een even eens in Florida aktieve anti- Castrobeweging die zich „El Condor” noemt. Leden daarvan zouden een bom aan boord hebben verborgen. Voordat zij destijds naar Frankrijk uit week, was zij herhaaldelijk aangehouden en gevangen gezet wegens wat toen nog gold als onwettige activiteit tegen het regi me van Franco. Zo steunde zij eens een staking van druivenplukkers in zuid- Spanje, waarover zij later een boek schreef. Hoewel Cuba en Washington geen diplomatieke betrekkingen onderhielden vonden beide partijen het welletjes wor den en zo kwam het akkoord in 1973 tot stand. Cuba zegde toe uit de V.S. afkom stige kapers voor zijn eigen rechters te zullen brengen of uit te zullen wijzen. De majoor, wiens naam niet werd vrij gegeven, is tevens gedegradeerd tot gemeen soldaat. Buitenlandse studenten mochten de ter reinen van de twee universiteiten in e ste-1 In Sjanghai en Woehan zijn muurkran ten verschenen, waarin de betrokken vier leden van het politburo „een groep samen zweerders tegen de partij” worden genoemd. Als tegenprestatie voor de Amerikaanse rem op anti-Castro aktiviteiten had Cuba toegezegd geen politiek asiel te zullen ver lenen aan vliegtuigkapers. Het nu door Castro opgezegde akkoord kwam tot stand nadat er, vooral in de jaren ’60, veel Amerikaanse vliegtuigka pingen richting Cuba hadden plaatsge vonden. Tientallen toestellen, van giganti sche jumbo-jets tot kleine Cessna’s, kwa men onder dwang terecht op Castro’s eiland, toen nog een Mekka voor vliegtuig kapers. BEIROET. (AP)De koning van Saoedi-Arabië, Chaled, en diens regering hebben gisteren na een wanhopig plei dooi van de Palestijnse leider Jasser Ara fat alle Arabische leiders verzocht van daag naar Riad te komen voor het houden van een beperkte topconferentie over het beëindigen van de Libanese burger oorlog. In een officieel communiqué is door het ministerie van Buitenlandse Zaken in Kopenhagen meegedeeld dat dit bijzon der ongewone besluit, namelijk om het hele buitenlandse personeel van een ambassade het land uit te zetten, was genomen na „zeer ernstige overwe gingen.” DUBLIN (UPI). Het hooggerechts hof van de Ierse Republiek acht de reeds parlementair goedgekeurde anti terreurwet niet strijdig met de grondwet. Het hof heeft dat gisteren bekend gemaakt. Betrouwbare kringen zeiden gisteren dat drie mensen zijn gedood bij een inci dent dat met dit komplot te maken had. Wie dat waren is niet bekend, maar er is niets dat erop wijst dat Tsjiang Tsjing of een van de drie anderen daaronder waren. OEMTATA. (Reuter)De aan< de macht zijnde Transkei Nationale Onaf hankelijkheids Partij (TNIP) van het opperhoofd Mantanzima in Transkei, dat 26 oktober onafhankelijkheid krijgt van Zuid-Afrika, heeft een overweldigende meerderheid behaald bij verkiezingen die 29 september zijn gehouden. Naar giste ren in Oemtata is bekendgemaakt won de partij 69 van de 75 gekozen zetels. De vier zijn mevrouw Mao, vice- partijvoorzitter Wang Hoeng Wen, vice- premier Sjang Sjoen-Sjiao en de propa gandist Yao Wen Yoean. MADRID (UPI). Maria Isabel Alvarez de Toledo y Maura, hertogin van Medina Sidonia, beter bekend als de „Rode Herto gin”, is gisteren na vijf jaren ballingschap in Madrid teruggekeerd. Vakbondsvertegenwoordiger Peter Stumph zei dat hij geschokt was door het cynisme waarmee de meerderen van mevrouw Strippgen staande hiel den dat zij genoeg te doen had en „geen slapende honden moest wakker maken.” de ambassade was ingeschakeld bij de verkoop van miljoenen sigaretten en grote hoeveelheden sterke drank die zonder invoerrechten waren ingevoerd en uitslui tend voor het gebruik van de ambassade waren bestemd. Door het ministerie van Justitie in Kopen hagen is meegedeeld dat de politie de Noordkoreaanse diplomaten enige maan den lang in de gaten heeft gehouden en ..definitief en zwart op wit had vastgesteld dat <je Noordkoreaanse diplomaten met „Ik ben aangekomen van het niets doen”, zegt ze. „Hoe zou u het vinden elke dag opnieuw weer in een kantoor tje te moeten zitten met geen andere bezigheid dan kranten lezen en her lezen?” Mevrouw Strippgen kreeg er althans genoeg van en ze nam het ongewone besluit de rechter in de arm te nemen om van haar werkgever meer werk af te dwingen. Haar zaak heeft veel inte resse gewekt in een land waar de „modale burger” van mening is dat er teveel ambtenaren zijn die te weinig omhanden hebben. Nog veel meer ambtenaren in Bonn zouden overwe gen gerechtelijke stappen tegen hun nietsdoen te nemen. De zaak van mevrouw Strippgen werd voor het arbeidsgerecht in Bonn afgesloten met een „kool- geituitspraak.” De rechtbank hekelde tot grote teleurstelling van mevrouw Strippgen en haar bond de regering niet voor verspilling van belastinggeld maar gelastte het ministerie van huis vesting wél mevrouw Strippgen „althans het minimum aan werk te verschaffen in overeenstemming met haar loonschaal.” Felicitas Strippgen toonde haar „werkdagboek” om haar eis te staven. Er bleek uit dat zij over een bepaalde periode van 34 dagen absoluut niets te doen had gehad. Deze lange periode van ledigheid werd één dag onderbro ken door werk gedurende negen minuten. Door de politie, aldus is door het minis terie meegedeeld, was met zekerheid vast gesteld dat de Noordkoreaanse diploma ten „in grote hoeveelheden” narcotica hadden verkocht en dat de hele staf van Deze laatste had de koning met klem om een snel ingrijpen verzocht „om een einde te maken aan de slachting door Syrische troepen en het vernietigen van de Pales tijnse revolutie.” De officiële Saóediarabische radio heeft inmiddels bekend gemaakt dat zes Arabische staatshoofden vandaag in Riad een topconferentie over Libanon zullen beleggen. met die wet wit ierland een halt toeroe pen aan de uit Ulster binnensijpelende terreur van groepen als het lers- republikeinse leger (IRA). "k •’SSM

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3