tot in negentiger jaren verzekerd e. Inbraak in ziekenhuis Begroting 1977 ziet er niet ongunstig uit Beverwijk moet veel zaken noodgedwongen laten rusten toekomst Half miljoen voor politie en brandweer BELASTING 7 PCT OMHOOG Zorgen over de VEILINGEN Drinkwatervoorziening I I I I fr H L J!M Fietsster Onderwijstekort van 2,3 miljoen gulden Klaver j asdrive aangereden BEVERWIJK Beverwijker „zoekt” f 7 miljoen „Op hoop van zegen” ti BEVERWIJK»HEBMSKERK 1 6 19 7 6 ZATERDAG OKTOBER (Van een onzer verslaggeefsters) Bouw Natuurgebied Kunstwerken Infiltratie (Van een onzer verslaggevers) Gasbedrijf WIJK AAN ZEE De commissaris van de koningin in Noord-Holland, drs. R. W. de Wit, heeft vrijdagmorgen het nieuwe pompstation van het PWN officieel geopend. In dat woord „pompstation” worden dan de inge wikkelde zuiverings- en andere installaties samengevat in een gebouwen complex dat 21 miljoen gulden heeft gekost, waarbij dan nog eens circa acht miljoen gulden moeten worden gevoegd voor de aanleg van het infiltratiegebied bij het station. Maar daarmee kan dan ook tot in de negentiger jaren worden voorzien in de behoefte aan drinkwater in het voorzieningsgebied ten noorden van het Noordzeekanaal. 9- n w «4 BEVERWIJK De begroting voor 1977 staat in het teken van offer en nut: het evenwichtig en doelmatig besteden van de beperkte middelen. Beverwijk ontvangt volgend jaar 65 miljoen gulden en geeft eenzelfde bedrag ook uit. B. en W. zouden het bepaald niet ongunstige begrotings beeld, waarin o.a. een forse meevaller van het Centraal Afvalverwerkings bedrijf IJmond is opgenomen, willen projecteren op de vele en veelsoor tige behoefte in de stad, maar de harde werkelijkheid is, dat Beverwijk om reden van geldgebrek veel van die zaken naar de toekomst moet verschuiven. Groenten NIEUW POMPSTATION IN DUINEN BIJ WIJK AAN ZEE 10 In 1976 werden 40.000 bomen en strui- ig: (Van een onzer verslaggeefsters) x’:’ toestand van de gemeentegebouwen aan. (Van een onzer verslaggevers) en I Voor het Centraal Afvalverwerkings- op, (Van een onzer verslaggeefsters) Met dit geld, waarmee de financiële vrijheid van de gemeente kan worden aangeduid, willen B. en W. natuurlijk een aantal zaken gaan aanpakken. de. *r- de reinwaterberging en het pompvermo- gen. at, ag Ook dit voorgezuiverde IJsselmeerwa- ter zal dan omstreeks 1980 in het Kief- tenvlak een oude benaming voor dat deel van het duingebied in Wijk aan Zee tot infiltratie worden gebracht. Die infiltratie verhoogt de veiligheid van de drinkwatervoorziening in die zin, dat een voorraad wordt gevormd die de zekerheid verschaft dat de drinkwater voorziening niet in gevaar wordt ge bracht in perioden dat het oppervlakte- waarin hoeveelheden tot 10.000 m3 drink water kunnen worden opgeslagen. Voor de elektrische apparaten is een noodstroomvoorziening aangebracht. Het interieur van het reinwaterpompge- bouw. BEVERWIJK. De invalidenvereni ging „Op Hoop van Zegen” houdt op dinsdag 19 oktober weer een open kla- verj asdrive in haar gebouw „De Hoop” aan de Populierenlaan 41. De wedstrij den beginnen om acht uur eri de in schrijfkosten bedragen 2,50. de was (Van een onzer verslaggeefsters) at, u.; at, en ia ën :n- d”. Bt” nd W. rs. in, 7 ize Ier ik- lal an :de zs- k in, in ig- ’as en tel en, ng 'te, 8, sr- :en u. .30 sa- .15 at, en Ten eerste stopt men 224.000 (inves tering van 2.222.000) in de grondver werving van de Verlengde Plesmanweg- Caegweg, het sportpark Adrichem, het sportcomplex Hoflanderweg en de in breng van gronden in het duingebied van Wijk aan Zee. Ten tweede is de pot eenmalige ruim' te van 886.000 bestemd voor het afwik kelen en financieel saneren van de afre keningen met het bijzonder kleuter- er lager onderwijs. Als derde punt in de bestemming van de beschikbare ruimte wijzen B. en W het op peil brengen van de onderhouds- HEEMSKERK. Even na half drie is vrijdagmiddag op de Laan van Assum- burg een 47-jarige fietster uit Heems kerk aangereden door een 24-jarige Heemskerkse automobilist. Beiden reden op de Laan van Assumburg bij het kruispunt met de Corn. Geelvinkstraat. De vrouw werd van achteren aangere den. Zij is per ambulance naar het St. Jozef ziekenhuis gebracht en opgenomen. Uit de rekensom in de begroting blijkt dan dat er nog 550.000 aan echte financiële speelruimte over is. Deze gel den zijn dan bestemd voor voorzieningen -activiteiten, die zich in de loop van het volgend jaar aandienen. Voor het opvangen van eventuele tegenvallers kan dan zo nodig geput worden uit de post onvoorziene uitgaven van 222.848. Als vierde onderdeel van deze geld- operatie hebben B. en W. het oog laten vallen op de achterstanden in het be staande voorzieningenniveau van brand weer en politie: de brandweer krijgt 235.000 voor nieuw materieel en de politie mag 348.000 besteden. Tenslotte stoppen B. en W. 439.000 in de vervanging van voertuigen en gereed schappen van de dienst openbare wer ken. bedrijf IJmond had de gemeente in de begroting 874.000 opgenomen, die men aan het CAIJ moet betalen voor het vervoer van huisvuil naar de verbran dingsovens in Zaandam en Alkmaar. Bij het opmaken van de begroting bestond de verwachting, dat de hogere lasten van het CAIJ reeds volledig op 1977 zouden drukken. Inmiddels is gebleken, dat dit niet het geval zal zijn. De kosten per ton af te voeren afval zullen niet 62,50 gaan bedragen, maar 30, hetgeen Beverwijk een meevallertje oplevert van 617.500. Dit geld wordt gevoegd bij de eenmalige ruimte van 268.500. Wethouder Kaebisch en zijn ambtelij ke financiële deskundigen hebben de algemene reserve van 600.000 terugge bracht tot drie ton. De hierdoor vrijge komen permanente dekkingsmiddelen ad ƒ300.000 zijn in de pot nieuwe activitei ten en-of uitbreiding van bestaande acti viteiten gestopt, waarin aldus 890.000 te vinden is. Een derde vrije financiële speelruimte is de 100.000 die voor de lasten van het achterstallig onderhoud aan gemeentelijke eigendommen wordt besteed. Van de 58 hectaren bos die toen werden aangeplant, bleven ér slechts 17 hectaren moeizaam in leven. Bij de keu ze voor een filtratiegebied was het feit dat hier slechts een klein en weinig Het pompstation „Wim Mensink”, laag en gedeeltelijk ondergronds gebouwd om het landschappelijk beter in de oude duinvallei te laten passen. Dit jaar wer den 40.000 bomen en struiken geplant in het kader van de landschappelijke vormgeving. Het begrotingsbeeld ziet er voor 1977 bepaald niet ongunstig uit, maar het financiële perspectief voor de ko mende jaren, zo delen burgemeester en wethouders de gemeenteraad mee, ziet er niet rooskleurig uit. De raad zal zich, nog meer dan nu het geval is, moeten bezinnen welke voorzieningen in de stad beslist nood zakelijk zijn en welke plannen naar de toekomst verschoven dienen te worden. In hun nota over het (amb telijk) meerjarenplan tot 1981 laten B. en W. iets van hun zorg los: „Het grootste gedeelte, namelijk 67 procent of 2/3 deel van de onrendabele objec- ten-activiteiten zal niet voor realise- De capaciteit van het nieuwe pomp station kan worden opgevoerd tot 45 miljoen m3 per jaar. De pompstations in Castricum en Bergen kunnen respectie velijk 13 en 12 miljoen m3 leveren en het pompstation in Andijk 20 miljoen m3. In het nieuwe pompstation in Wijk aan Zee op het grondgebied van de gemeente Heemskerk zal naast een geringe hoeveelheid grondwater, voorna melijk geïnfiltreerd oppervlaktewater tot drinkwater worden bereid. De bouw van het nieuwe complex moest aan verschillende speciale eisen voldoen. Niet in de laatste plaats moest het met de bouwwerken passen in en aansluiten op het omringende duinland schap. Dat heeft onder meer betekend, dat de bouwhoogte van het uit vier delen be staande complex in verhouding laag moest zijn. Dat vergde extra investerin gen, omdat een gedeelte van het com plex dieper „ondergronds” moest worden aangelegd. Het pompstation bestaat uit het filter gebouw, waar het opgepompte water wordt belucht en geïnfiltreerd; het do- seergebouw, waar chemicaliën aan het drinkwater worden toegevoegd; een dienstgebouw, waar de technische appa ratuur voor controle en bewaking is ondergebracht en een pompgebouw voor het tranport van het drinkwater naar Beverwijk en de Zaanstreek en in een later stadium ook naar Purmerend. Niet zichtbaar is de grote reinwaterkelder, HEEMSKERK. De portier van het^ St. Jozefziekenhuis heeft vrijdagmorgen- aangifte gedaan van diefstal. Er bleek een raam te zijn geforceerd. Vermist wordt in totaal een bedrag van 2000. brengt bijna zes miljoen in het laatje; een half miljoen meer dan dit jaar. Ook volgend jaar hoeft de gebruiker 4.60 en de zakelijk gerechtigden 5,75 voor elke 3.000 economische waarde te betalen. Dit zijn de maximum toegestane tarie ven. In de sector plaatselijke belastingen zijn B. en W. van plan over te gaan tot een verhoging van de leges der secreta rie, de rechten in de precario- en retributieverordening, de havengelden, de marktgelden, de begraafrechten en het rioolafvoer- en reinigingsrecht. De plaatselijke belastingen leveren Na beëindiging van het graafwerk werd in 1975 een begin gemaakt met het vastleggen van het zand door afdekking met takhout en het inzaaien van rogge. De algemene dekkingsmiddelen, zo verwacht het college, zullen in de ko mende jaren slechts trendmatig reëel blijven groeien. Grof benaderd stellen B. en W. dat er jaarlijks een, half miljoen vrije speelruimte zal ontstaan voor nieu we activiteiten. Dat komt o.a. door een verhoging van de algemene u itreiking uit het gemeentefonds. N F* f BEVERWIJK. De portemonnee van de gemeente Beverwijk is rede lijk goed gevuld om met enig opti misme het jaar 1977 door te komen. Uit een nader onderzoek naar de inhoud van de gemeentelijke geldbui del blijkt, dat Beverwijk, ondanks een paar grote financiële meevallers, nauwkeurig op de centen zal moeten letten wil men niet in moeilijkheden raken. Het nieuwe infiltratiegebied Het Kief- tenvlak omvat ongeveer vijftig hecta ren duingebied. Het is het restant van een oude duinvallei, in de vorige eeuw nog in gebruik als weidegrond. In de tijd van de werkverschaffing viel het besluit dit gebied te bebossen. Wegens zijn uitzonderlijke verdiensten voor de watervoorziening in Nederland en in Noord-Holland in het bijzonder heeft het pompstation de naam „Wim Mensink” gekregen. Tijdens de openingsplechtigheid ont hulde de commissaris van de koningin een door de kunstenaar J. van Vlijmen gemaakte plaquette met het pörtret van het in 1958 plotseling overleden lid van Gedeputeerde Staten. In het gebouwencomplex is verder een glasobject van W. Heezen aangebracht, symboliserend de waterwinning uit de duinen en de kronkelige weg der distri- butie. „Drijvende bladen” is een kunst werk van H. de Moor, die in de „ver- gaarbladen van de waterlelie klare re genwolken en druppels als van dauw laat weerspiegelen, daarmee de cyclus - van het water symboliserend. Het oppervlaktewater dat op het ogenblik wordt verwerkt is hoofdzake lijk afkomstig uit het Lekkanaal bij Jutphaas, waar het een grondige voor- zuivering ondergaat. DE bevolkingstoename in het voorzie- ninigsgebied van het Provinciaal Water leidingbedrijf van Noord-Holland, als- mede de groei van het hoofdelijk en industrieel verbruik enerzijds en de zeer beperkte grondwatervoorraad .anderzijds nopen tot uitbreiding van de mogelijk heden tot onttrekking van drinkwater aan het jammerlijk vervuilde oppervlak tewater. Het Ijsselmeer is als nieuwe bron aangewezen. De Watertransport- maatschappij Rijn-Kennemerland heeft op dit moment bij Enkhuizen werken in uitvoering, die een grondige voorzuive- ring van het IJsselmeerwater dienen te verzekeren, voordat het aan het pomp station in Wijk aan Zee wordt geleverd. Triest is men gestemd over de te verwachten daling van het aandeel van Beverwijk in de winst van het Gasbe drijf. De op stapel staande nieuwe ge meenschappelijke regeling is hier debet aan De winst van het Gasbedrijf is geraamd op 1.800.000; een ton minder dan in 1976. Voor Beverwijk zit er een winstaandeel van 1,1 miljoen in het vat; een half miljoen minder dan de voor dit jaar geraamde winst. Voor Heemskerk is er een winst gedacht van f 270.000. ring in aanmerking komen en ver schoven moeten worden naar de ver dere toekomst”. Beverwijk heeft volgend jaar ruim vijf miljoen gulden nodig om de projecten, die in het meerjarenplan voor 1977 op de lijst staan, uit te kunnen voeren. Aan beschikbare middelen is f 1.6 miljoen aanwezig, zodat het tekort in 1977 3,3 miljoen zal bedragen. Onder de huidige om standigheden is het niet mogeljk een zodanige prognose op te stellen waar mee een exact bestuursbeleid op lan gere termijn valt te voeren. En Be verwijk wil dat wel graag om een verantwoord leef- en woonklimaat in de stad te waarborgen. Het meerjarenplan, opgesteld door ambtenaren, en door B. en W. met een eigen nota omlijst, vraagt tot 1981 ruim elf miljoen aan geldmidde len. Beverwijk echter kan slechts bij na vier miljoen zelf opbrengen. Het tekort van 7,5 miljoen moet dus weggewerkt worden en om dat moge lijk te maken hebben burgemeester en wethouders de volgende gedachten ontwikkeld: water van een dusdanige kwaliteit is, dat het niet verantwoord wordt geacht daarvan drinkwater te bereiden. Infiltratie verhoogt ook in andere zin de veiligheid van de drinkwatervoorzie ning. Doordat de voorraadvorming on dergronds plaatsvindt, wordt tevens een grotere bescherming ingebouwd tegen door de lucht aangevoerde, onverhoopte, verontreinigingen, die een gevolg kunnen zijn van calamiteiten. De capaciteit van het pompstation v/ordt bepaald door de filtercapaciteit, 1) een kritische benadering en be zinning op de ingediende objecten en activiteiten en waar nodig aanpassing van bestaande en/ of voorgenomen plannen; 2) zoveel en zo groot mogeljke bijdragen zien te verwerven van rijk en provincie op grond van bestaande en/ of voorgenomen bijdrage- en subsidieregelingen 3) trachten middelen te verwerven van anderen, bijvoorbeeld van het bedrijfsleven; 4) het waar mogelijk verhogen van eigen inkomsten van de gemeente, bijvoorbeeld door verhoging van de reinigingsrechten, rioolretributie, ver goedingen voor sport- en andere ac commodaties en/of het verlagen van bestaande uitgaven. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Het rioolafvoer- en reinigingsrecht willen B. en W. in 1977 vast pinnen op een vast tarief per woon eenheid in plaats van het huidige tarief, dat bestaat uit een percentage van de zogenoemde kadastrale huurwaarde. De totale belastingdruk gaat hierdoor niet omhoog, hoewel in enkele gevallen drukverschuivingen gaan ontstaan. De tarieven van de onroerend goedbe- lastingen blijven staan op 12 procent voor de gebruikers en 15 procent voor de zakelijk gerechtigden. Deze belasting belangrijk terrein behoefde te worden aangetast van grote betekenis. Het eerste water stroomde in novem ber 1974 de infiltratiepanden binnen. Voordien was ruim 300.000 m3 grond verzet, waren kanalen gegraven en lei dingen gelegd en een tweetal secundaire pompstations gebouwd. Daarbij werd grote aandacht besteed aan de land schappelijke vormgeving in de vorm van kunstduintjes. Beverwijk 8,5 miljoen op, hetgeen neerkomt op een meer-inkomst van 544.000, Ofwel 6,87 procent. Voor de bouw van een nieuw politie bureau trekken B. en W. 330.000 uit. Een ton is bestemd voor dekking van het renteverlies en 230.000 gulden als eenmalige ruimte. Het aandeel in de kosten van de Westelijke Randweg kost de gemeente 190.000. Het onderwijste- kort in Beverwijk (nadelige saldi van muziekschool, kleuteronderwijs, gewoon lager onderwijs, buitengewoon onderwijs en voortgezet onderwijs) bedraagt 2,3 miljoen. ken aangeplant om de menselijke ingre pen versneld naar een natuurlijk aan zien te laten groeien. In de begroting voor 1977 heeft de wethouder van financiën, F. Kaebisch jr„ een eenmalige ruimte van 886.000 en f 890.000 voor nieuwe activiteiten en- of uitbreiding van bestaande activiteiten opgenomen. Voor de gemeentelijke schatkistbewaarder was de meevaller van het CAIJ, 617.500, wel de grootste verrassing. (Van een medewerker) BEVERWIJK. Nu regen en wind huis gaan houden op de velden met de buitenbloemen is de verwachting dat de prijzen van de bloemen in het algemeen wat zullen stijgen. Overigens zijn de meeste buitenbloe men al geoogst, zodat er weinig meer te vernielen is. In de veilingweek van 11 tot enen met 15 oktober waren de bloemen even goedkoop als in de. vorige week. Goede kwaliteiten chrysanten haalden nog meer dan een gulden per bos, maar de rest leverde minder op. Ook de jaar- rond-chrysanten deelden in deze voor de kweker onvoordelige gang van zaken. Ook de anjerprijzen lieten het afwe- - ten. In twee weken daalde landelijk de gemiddelde prijs voor een anjer van 40 naar 20 cent. Vorig jaar brachten de anjers in dezelfde periode nog tot 36 cent op. Dit wordt mede veroorzaakt door de grote concurrentie van de Fran se anjers. - Rozen waren deze week eveneens goedkoop; net boven twee kwartjes. Door een tekort aan freesia’s leverden deze nog tot nabij vier gulden per bosje op. Irissen waren spotgoedkoop (veelal - niet boven een gulden per bos). Gladio- len raken op. De prijzen zijn matig. Nerinen komen in grote partijen aan de veiling, maar ook daarvan is de prijs bedenkelijk. Bij de potplanten viel een redelijke handel waar te nemen met over alle linies bevredigende prijzen. De wat al te schaarse produkten op de groenteveiling leveren vrij goede prijzen op, maar de nog in massa aangevoerde produkten worden matig gehonoreerd. Dagelijks was er een aanvoer van zo’n 40.000 kilo andijvie. De prijs varieerde van 17 tot 40 cent. Niet alles kon worden verkocht. Sla van goede kwali teit noteerde van 9 tot 40 cent per krop. Het aanbod neemt af, hoewel er dage lijks toch nog 25.000 kroppen worden aangevoerd. Aanvoer van spinazie heeft weinig meer te betekenen. De kwaliteit laat het afweten, maar de prijzen zijn nog goed (tot 180 cent per kilo). De aanvoer van bospeen neemt ook af. Bij een dagaanvoer van 5000 bos werd er van 48 tot 110 cent voor betaald. Er is een redelijk aanbod van prei. Toma ten blijven goedkoop. De koolsoorten gaan tegen matige prijzen weg. Vrijdag waren de prijzen: andijvie 17-38, bleek selderij 28-42, bloemkool 35-122, boeren kool 18-44, bospeen 48-106, bosselderie 20-42, breekpeen 16-45, groene kool 32- 36, knolselderij 25-72, komkommer 22- 90, prei 48-73, pronkbenen 145-210, radijs 15-30, snijbonen 260-375, sperziebonen 250-425, spinazie 160-180, sla 9-40, sprui ten 50-110, tomaten 250-480, waspeen 16- 35. .’X. .fa* j .«Mil WWW»

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7