KRAAY TE LOVEND OVER AZ 67 i IS. „Dit keer Rijvers wordt het anders” i 1 ■tl K F fill r ei Verrassende tactiek Hughes tegen Feyenoord: geen ausputzer 19 7 6 MAANDAG 1 8 OKTOBER SPORT 2 „Zelfde tactiek” 1 Offensief Chaotisch I Of 71/ :<z' aan de hand te zijn waar ik geen hoogte van kan krijgen. ZELFS TWENTE TRAPTE IN AJAX-VAL (Van onze sportredactie) Chaos bij Haarlem in de tweede helft (Van onze sportredactie) wel HHBMBMaMHI (Van onze sportredactie) I MARC SERNÈ. Tscheu la Ling maakt met een miraculeuze kopbal het eerste Ajax-doelpunt. Van Santen kijkt de bal verschrikt na. on tegen FC Amsterdam natuurlek een aardige opsteker. Zeker met de topper tegen Roda JC in Alkmaar in het voor uitzicht. Kraay: „Door deze overwinning zitten er zondag zeker 8000 toeschouwers meer in Alkmaar en daar gaaf het toch maar om”. sprong, maar toen ontbrak het overleg en de koelbloedigheid om de zwakte van Ajax af te taaffen. tie betrok, gaf wel toe dat hij eenmaal in buitenspelpositie had gescoord, maar dat gebeurde dan wel in een fase dat Haarlem het niet meer leek te kunnen schelen hoe groot het verlies zou wor- den. Vooral Nico Jansen, tot voor di week end goed voor niet meer dan vier doelpunten, leefde zich naar hartelust uit: „Ik keek mijn ogen uit toen Haar lem zonder ausputzer speelde, maar ik vond het al lang best. Vijf goals in, een Hughes schreef dat na afloop toe aan „zijn systeem”. In de praktijk had Feye- noord echter wel degelijk de nodige kansen gehad om al in een vroeg stadi um definitief afstand te nemen en dan niet zozeer door eigen verdienste, als wel door het opportunisme van de Haarlem- noord was, laatste laten Voor rust maakte vooral linkervleu- gelverdediger Cees de Vries de fout om na uitstapjes naar de voorhoede veel te laat op zijn stek terug te keren. Martin Vreijsen, die wekenlang evenals Jan van Deinsen aar zijn vorm heeft gezocht, kon daardoor eindelijk weer eens op de voorgrond treden. In het gebied waar De Vries had moeten heersen, werd ook de laatste hand gelegd aan het enige doel punt in de eerste helft. Na een diepte- pass van Wim Rijsbergen kon de ook door Huyg vrijgelaten Nico Jansen in alle rast aanleggen voor 1-0. Verder kwam Feyenoord vooralsnog niet. Haarlem, dat tot dan toe had gehoopt op een redelijk resultaat, veranderde prompt in een chaotisch team dat Feye noord in staat stelde om nog een half uur goed voetbtl af te leveren, dat overduidelijk in de score tot uitdrukking werd gebracht. Haarlem werd kansloos weggetikt en legde Feyenoord nauwe lijks nog iets in de weg om tijdens deze generale repetitie het zelfvertrouwen voor het Europa-Cupduel tegen Kaisers lautern op peil te brengen. Die kansen om het duel in zijn voor deel te beslissen had FC Twente moeten aangrijpen in de periode direct na de gelijkmaker. Bij Ajax duurde het ruim een kwartier alvorens de ploeg eniger mate de schok te boven, was en de eigen verdediging had gereorganiseerd. In die tussenliggende tijd was Ajax echter vol komen stormrijp en kreeg FC Twente ook voldoende uitzicht op AZ had nauwelijks een antwoord op deze snelle tegenslag. Het elftal herstel de zich pas toen Arntz een even fortuin lijk als schitterend doelpunt maakte toen hij de bal uit een af geslagen hoek schop van Van Marwijk ineens op de mers, die na de openingsgoal niet meer leken te geloven in de ideologie van hun trainer. Aanvoerder Joop Wildbret liet dat bijvoorbeeld merke door plaats te nemen achter Huyg. Een daad, die Hug hes duidelijk niet op prijs stelde. Wild bret werd weer naar voren gedirigeerd waar Haarlem overigens wel degelijk kansen opeiste. Zo kwam Melgers een maal in goede positie kracht te kort, liet De Winkel de bal van korte afstand achter in de handen van doelman Trey- tel en kopte opnieuw De Winkel een maal juist naast. Ivic, de ontwerper van Ajax’ gewijzigde spelopvatting, zich vergenoegd in de handen hebben gewreven. Zoekend naar de oplossing liet een aangeslagen en erg timide Twente toen zodanig met zich dollen, dat die ontwikkeling in niet ge ringe mate heeft bijgedragen tot het uiteindelijk negatief resultaat. ROTTERDAM. Hoewel Haarlem met een zevenklapper de Kuip was uit geknald, complimenteerde Feyenoord- trainer Vujadin Boskov na afloop zijn collega Barry Hughes. De Joegoslaaf zei, zonder enige ironie in zijn stem, „be wondering” te hebben voor het feit dat Hughes het had aangedurfd om zonder ausputzer in Rotterdam te spelen: „Zo iets heb ik hier nog niet eerder meege maakt. Mijn ploeg was voor rust dan ook duidelijk verrast. In die periode ben ik ook echt boos op de jongens geweest. Ze hebben toch ervaring genoeg om de problemen zelf te kunnen oplossen”. wreef nam en de bal vanaf respectabele afstand achter de verblufte Jongbloed plofte. Nadat Kist Van Hanegem in staat had gesteld om er simpel 1-2 van te maken voetbalde AZ even als een elftal met allure. Zelfs het zwakke centrum duo Mol-Spelbos in de Alkmaarse de fensie viel niet eens meer op toen John ny Metgod er met een schutterende boogbal vanuit uiterst moeilijke positie 1-3 van maakte. Haastig spoedde Van der Vall zich halverwege de eerste helft naar de dug out, toen zich daartoe door een blessure van Bruggink plotseling de mogelijkheid voon'deed. Door trainer Spitz Kohn voor zien van nieuwe instructies keerde Van der Vall terug op het speelveld. De Toch zou Ajax, tegen de verhoudingen van dat moment in, opnieuw een voor sprong nemen. De doorgebroken Notten, alleen al op basis van zijn enorme loopvermogen en opofferingsgezindheid Ajax’ onbetwiste uitblinker, werd binnen het strafschopgebied door Van der Vall onderuit gehaaid. Terecht honoreerde de voortreffelijk arbitrerende Cees de Bruin deze overtreding met een straf schop. Een buitenkansje, dait Ruud Geels den gelopen. Dat het door Ivic voor uitwedstrijden opgelegde Catenaccio-sys- teem ook nog lang niet optimaal functi oneert, bleek vooral toen. Talrijk waren bij het daarvoor zo hautain tikkende Ajax, dat toen nauwelijks een strobreed in de weg werd gelegd, de misverstan den in de defensie, die uiteindelijk cul mineerden in regelrechte paniek. Maar inmiddels was FC Twente wel op gelijke hoogte gekomen. Op links kwam Van Santen als winnaar te voor schijn uit een duel met Ling, die vervol gens mochteloos moest toezien hoe de pass van de ex-Ajacied Glitter bereikte. Hulshoff werd door Gritter in kansloze ENSCHEDE. De tactische fijnproe vers onder de 15.000 toeschouwers bij FC Twente-Ajax (1-2) moeten zondag middag in het stadion Diekman met stomheid zijn geslagen. Ze moeten zich vooral verbaasd hebben afgevraagd hoe het nu in hemelsnaam mogelijk is dat een toch zo ervaren ploeg als FC Twen te ruim 20 minuten nodig heeft om een adequaat antwoord te vinden op de speelwijze van de tegenstander. In die periode, waarin Ajax via een kopbal van Tscheu La-ling ook even simpel als verdiend afstand nam, moet Tomaslav positie achtergelaten, waarop de ra zendsnel toegelopen Krol en Dusbaba machteloos mochten toekijken hoe de op volle snelheid liggende Wildschut diens voorzet schitterend verlengde: 1-1. Met de nederlaag van 7-0 zag Haar lem daardoor het aantal tegengoals (tot gisteren 5) meer dan verdubbeld. Niette min zou Hughes bij een volgend bezoek aan de Kuip opnieuw zonder „sweener” willen spelen. „Als je met een sweeper speelt en gaat verdedigen wordt het misschien 3-1 voor Feyenoord. Het zegt mij genoeg dat Boskov in de eerste helft ten einde raad was, omdat er toen tegen mijn tactiek niets kon worden gedaan”. JAN PREENEN. i wedstrijd maak je niet iedere dag. De laatste keer was twee seizoenen geleden toen ik met Amsterdam met 6-0 van De Graafschap won. Huyg heeft het zeker niet slecht gedaan maar er kwam te veel tegelijk op hem af”. Nico Jansen, die alleen Dick Schneider in de produk- Om daarna de nogal fors uitgevallen zege tegen de Van de Meent-formatie te verklaren als: „Ik moet zeggen dat er vanmiddag in de wedstrijd net zo goed gespeeld is door ons als al weken op de training gebeurt. We spelen vaak aan vallend en dan komt het er niet altijd uit. Vanmiddag wel. We hebben zeld zaam knap gespeeld”. Dat was dan lich telijk overdreven. De realiteit was na melijk dat AZ slechts een kwartier in het toch negentig minuten omvattende duel superieur voetbal speelde. In deze periode voor de rust wenden de Amster dammers tot hulpeloze voetballers gede gradeerd, die er uiteindelijk met een achterstand van 3-1 bij de rast nog niet zo bekaaid vanaf waren gekomen. En dat terwijl het er in het begin van dit door slechts 8000 toeschouwers bij ge woonde duel echt diet naar uitzag dat AZ een gemakkelijke middag tegemoet zou gaan. Al in de derde minuut schoot de vrijgekomen Van de Merkt tegen de paal, waarna Wetzel de teraggesprongen bal retourneerde. Van Rijnsoever kon alleen via een handsbal een treffer voorkomen en de Deen Sörensen had dan ook weinig problemen om de door scheidsrechter Gans toegekende straf schop te verzilveren. Op die momenten kwamen de com municatiestoornissen in Feyenoords de fensie opnieuw aan het licht. De door braak naar de grote zege van de Rotter dammers werd na rust mede in de hand gewerkt door scheidsrechter Wellinga. Nadat Feyenoord op 2-0 was gearriveerd (na een vrije trap van Wim Jansen ontpopte naamgenoot Nico zich weer eens als de succesvolle fromihelaar) werd Haarlem een strafschop onthouden toen Wim Rijsbergen de doorgebroken Piet Huyg op onreglementaire wijze de voet dwars zette. Wellinga onderbrak het spel wel voor een elfmetertrap voor Feyenoord toen De Winkel Harry Vos had onderuit gekegeld. Ondanks een protestactie van Hughes die in woede oprukte naar het doel van Boersma, leverde Dick Schneider feilloos 3-0 af. Hughes: „Ik heb tegen Wellinga gezegd dat hij op het ene moment blind was geweest en het volgende moment zijn ogen open had”. Amsterdam hield de strijd verder wel voor gezien. AZ kreeg na de hervatting alle gelegenheid om aan te tonen dat vooral de middenlinie en aanval kunnen excelleren als de ploeg ook de ruimte krijgt om te spelen. Twee keer kon Kist nog profiteren van onoverzichtelijke si tuaties voor het Amsterdamse doel, ter wijl Van Hanegem het helemaal simpel had toen hij een voorzet van Arntz zo maar in een verlaten doel kon koppen. Jongbloed: „Ik kon er ook niets aan doen. Er was in die tweede helft zeker een kwartier dat er bij ons helemaal niet eens meer gedekt werd. De AZ- spelers konden rustig een bal aannemen en van alle kanten oprukken, want te genstand was er niet. Dan is het snel gebeurd natuurlijk”. Het feit dat Amsterdam via een straf schop van Sörensen, het was opnieuw Van Rijnsoever die dit keer Wetzel on deruit haalde, nog op 2-6 kwam, haalde dan ook weinig meer uit. De afgang na de overwinning van 5-1 tegen De Graaf schap was toch wel compleet voor Am- steddam. Trainer Pim van de Meent: „Ik ben nu eenmaal geen trainer die op dracht geeft om met elf spelers voor het doel te gaan liggen. Als je probeert om te blijven voetballen zoals wij doen, dan kan dit gebeuren. Volgende week tegen Haarlem zien we wel weer verder”. De nieuwe tactiek van Hughes hield in dat Douglas George, die de gebles seerde Gerrit Peys tegen Telstar en Go Ahead Eagles als laatste man verving, terugkeerde naar het middenveld en Piet Huyg het in de verdediging zonder rug dekking moest stellen bij de bewaking van Nico Jansen. Die omzetting had tot doel om Haarlem aan een sterk bezet middenveld, met Joop Wildbret als vrije man, te helpen. Het optreden van De Graafschap enkele weken geleden stond Hughes daarbij voor ogen. Hughes: „Ik heb dat elftal tegen Feyenoord aan het werk gezien. Toen het 5-0 voor Feye- -j besloot Teunissen om zijn man naar het middenveld te opschuiven. Vanaf dat moment werd De Graafschap gevaarlijker en bleek ook dat de verdediging van Feye noord kwetsbaar is”. daarvoor met een vrije opdracht spelen de Bruggink werd geketend aan Notten, de van die taak ontheven Van der Vall kon daardoor iets naar voren opschui ven. Doordat Van Santen vanaf dat moment ook veel nadrukkelijker dan voordien de mandekking toepaste, werd Ajax’ bewegingsvrijheid ineens aanzien lijk beknot. Kohn later: „Vanaf dat moment liep het bij ons ook een stuk beter en werd er bij vlagen zelfs erg goed gevoetbald”. Ineens waren de rollen ook omgekeerd en dreigde Ajax’ vijf mans verdediging, met in het centrum Hulshoff, Zuidema en Krol, volledig onder de voet te wor- Trainer Riebbeck van Kaiserslau tern behoorde gisteren tot de 26.000 toeschouwers in het Feyenoordstadion waar de komende tegenstander van zijn ploeg in de UEFA-Cup hem lange tijd bepaald niet kon impone ren. „Voor rust was het slecht wat Feyenoord liet zien. Er werd offensiever gespeeld dan tegen AZ ’67, toen ik dit elftal ook aan het werk heb gezien, maar veel stelde het piet voor. Na rust draaide Feyenoord goed. Maar ik vraag me af wat ik te zien krijg als de nummers 1 en 9 in de Nederlandse eredivisie tegen el kaar voetballen, als ik nu al zo’n gropt verschil zie tussen de nummers 1 en 4”. Van Hanegem accentueert de afgang van FC Amsterdam door hier het zesde doel punt in het verlaten doel te koppen. Op de achtergrond Hein Otto. AMSTERDAM. Achteraf was het natuurlijk wel begrijpelijk dat AZ-trai- ner Hans Kraay de overwinning van 6-2 tegen FC Amsterdam nogal ophemelde. Door de stroeve competitiestart, wellicht was de druk op de formatie ook wat te groot door de opgeklopte publiciteit over de topclub-in-wording, is AZ namelijk nogal afgedwaald van het uitgangspunt dat deze competitie in ieder geval gerea liseerd dient te worden. Kraay moet er hoe dan ook voor zorgen dat AZ, dat ondanks de belangstelling in thuiswed strijden zijn begroting niet meer met competitierecettes sluitend krijgt, in ie der geval volgend seizoen internationaal voetbal speelt en daarom is een over winning van 6-2 in het Olympisch Stadi- Wim Rijsbergen onderneemt een aanval op het been van de doorgebroken Piet Huyg. Scheidsrechter Wellinga zag er geen penalty in Hughes’ plannen werden echter ge dwarsboomd door Boskov, die Wim Jan sen aan Wildbret koppelde, waardoor de nog onervaren Eef Melgers het spel moest maken. Dat bleek te veel ge vraagd, wat hem duidelijk werd ge maakt in de veertigste minuut toen hij werd afgelost door Johan Neijssel. Daar bij kwam nog dat de Haarlemmers nog offensiever te werk gingen dan Hughes had gewild, waarbij de verdedigende taak nog weleens werd verwaarloosd. Vooral na rust, toen bij aanvallen van Feyenoord niet zelden vijf spelers van Haarlem op de helft van Feyenoord bleven hangen. (Van. onze sportredactie) SPORTEF DEVENTER-LYON. Zowel Kees Rijvers als zijn collega Robert Herbin is niet gelukkig met het duel St. Etiehne-PSV. „PSV is natuurlijk geen ver rassing voor mij. Ik ken de ploeg allang en ik heb onze tegenstander al reeds vaker zien spelen. Het enige nieuws voor mij was het optreden van Postuma. Een knappe voetballer, die erg gemakkelijk scoort”. Kees Rijvers zag Lyon-St. Etienne. De PSV-oefenmeester zelfverzekerd: I St. Etienne zal aan een 1-0 zege zoals vorig jaar niet genoeg hebben. De I Fransen moeten met minstens twee doelpunten verschil winnen, anders zul len ze het deze keer niet redden, maar ik geloof niet dat het zover zal komen. We hebben precies op tijd weer het ritme te pakken. Tegen Lyon waren Piaz za, Herve Revelli, Synaeghal zogenaamd geblesseerd. Ik denk echter dat ze een voor. - -

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 13