Geslaagde denksportmanifestatie AFRIKAANSE LANDEN EN CANADA VRIJUIT SPORTMWi De Robben in Overtuigende zege pan Karei Lismonl Texaco Havoline. Olie bijvullen zonder knoeien KNBB wil continuïteit Ernstige blessure Jan v. Dooyeweerd Eén verrassing bij damesjudo in trainingen halve finale 1 Toernooizeges van Orantes en Björn Borg TEXACO rt. AI I i g ïh 1 Hui nok „Met tegenmaatregelen benadeel je atleten” f H Ki B-..< SPORT 19 76 1 8 OKTOBER MAANDAG IOC: 5 i Tijdig olie bijvullen en verversen is het behoud van uw motor. Nauwkeurig werk, dat u voortaan probleemloos zélf kunt doen met Texaco Havoline. Texaco Havoline zit met in blik maar in een plastic flacon. Die is afsluitbaar en doorschijnend. Door de vorm ervan kunt u makkelijker schenken, zonder trechter. Probeer’t eens,zo’n flacon Texaco Havoline. JÉ 7 I 9/ J fl 1, (ADVERTENTIE) IS: dollar (130.000 gulden) op I J l I I 7 6 1 2 6 4 1 1 5 4 8 4 7 7 6 2 3 5 6 Van der Smissen Op de hoogte met driebanden-theorie. BREDA (ANP). „De jeugd heeft de toekomst”. Onder dit motto kwa men de schakers in actie tijdens de denksportmanifestatie in Breda. De nationale kampioene Alexandra van der Mije-Nicolau kwam in een klok- seance uit tegen tien sterke jonge Brabantse spelers. Ze won negen par tijen en moest alleen tegenu Aart Geurtz een half punt afstaan. Ignati Novikov, voorzitter van het or ganisatiecomité voor de Olympische Spe len over vier jaar in Moskou, zei zater dag in Barcelona dat hij de veiligheids maatregelen tijdens de Spelen in Mon treal te streng vond. „Het was in Mon treal iets overdreven, dat zullen wij niet doen. Wij zullen wel efficient werken”, voegde hij er aan toe. p M1 l, 1, d ir- ü- I I*- m 3^ V, te 144. da 'e- te i» Novikov, tevens vice-premier van de Sovjet-Uniie, verklaarde nogmaals dat alle landen, dlie zijn aangesloten bij het IOC, werden toegelaten in zijn land. „We hebben voor de tweede keer in een verklaring aan de voorzitter van het IOC de garantie gegeven dat alle voor schriften worden nageleefd. Verder com mentaar lijkt me overbodig”. De ideeën van Tusveld belangrijk onderdeel van beleidsplan van de KNBB, BARCELONA. Lord Killanin heeft gisteren in Barcelona verklaard dat het niet goed zou zijn straffen te geven aan Canada en de Afrikaanse landen, die de Olympische Spelen in Montreal hebben gebruikt voor politieke acties. De voorzit ter van het Internationale Olympische Comité (IOC) zei wel dat hij het gebeur de ten zeerste betreurde en moest wor den gezocht naar verbeterde regels, die dit soort zaken uitsluiten. OSS (ANP). De Nederlandse judo- kampioenschappen voor dames, zondag in de Maaslandsporthal te Oss gehouden, hebben slechts een verrassing opgele verd. Dat was in de klasse tot en met 62 kilo, waar de gouden medaille naar nieuwelinge Henneke de Redel ging. Zij had die eerste plaats echter vooral te danken aan het feit, dat de kampioene van vorig jaar, Hennie Matteman, nu in een zwaardere klasse moest uitkomen. Henneke de Redel had in de eindstrijd slechts drie minuten nodig om 1. Pieterse via een verwurging te verslaan. Hennie Matteman reikte in de klasse tot en met g6 kilo niet verder dan de tweede plaats. In een spannende eindstrijd verloor zij met gering verschil van titelverdedigster Vera van der Meulen. Klry van Ursum, 3. pl 5.30 3.50 3.00 kopp AMSTERDAM (ANP). Karei Lismont, de tengere Belg, verdient zo lang zamerhand de bjjnaam „de grote”. De manier, waarop de winnaar van de bronzen medaille op de marathon van de Olympische Spelen in Montreal, zaterdagmiddag in de tweede internationale Boven-het-IJ-loop met de con currentie stoeide, tekent de grote klasse van de kleine atleet. De enige, die onder het geweld van Lismont op de 10 Engelse mijl niet geheel bezweek, was Gerard Tebroke. Maar de atleet van Ciko ’66 kwam aan de finish toch nog ruim twintig seconden te kort. Seconden, die Lismont pas in de laatste van de vier ronden van vier kilometer op de Nederlander won, want tot driekwart van het parkoers kon Tebroke de Belg uitstekend volgen. Al snel na de start ontstond een kopgroepje van negen man, waarin zich behalve Lismont en Tebroke, de Engelsen Brendan Foster en Neil Coepland, de Ier Paddy Murphy, de Belg Rik Schoofs, de Westduitser Karl Mann, de in Brunssum gelegerde Afcent-militair Ray Crabb en Roelof Veld bevonden. Na vijf kilometer was deze groep tot vijf lopers uitgedund omdat Veld, Murphy, Mann en Coepland het hoge tempo van vooral de twee Belgen niet konden volgen. Enkele kilometers verder moesten ook Crab en Foster lossen en halverwege het parkoers Rik Schoofs. Niet lang na de derde doorkomst verdween ook de weerstand van Tebroke, die in deze fase van de strijd duidelijk moeilijkheden had met het lopen op asfalt. Lismont, evenals vijf maanden geleden in de Marathon van Amsterdam opmerkelijk fris, liep de race met opvallend ge mak uit. Achter hem veranderde er nauwelijks iets. Alleen moest Schoofs enkele plaatsen prijsgeven aan Crabb en de twee Britten en maakte de Ame rikaan Tom Fleming, twee maal tweede in de Marathon van Boston, zijn teleurstellend optreden in de laatste kilometers nog enigszins goed. De uitslag is: 1 Karei Lismont (Bel.) 10 Engelse mijl in 47.31,4; 2 Gerard Tebroke (Ciko ’66) 47.54,4; 3 Ray Crabb (Vst.) 48.08,0; 4 Brendan Foster (Gbr.) Murphy (Ier.) 49.11,4; 8 Karl Mann (Wdl.) 49.12,8; 9 Roelof Veld (Daventria) 48.40,2; 5 Neil Coepland (Gbr.) 48.42,8; 6 Rik Schoofs (Bel.) 48.57,0; 7 Paddy 49.31,8; 10 Tom Fleming (Vst.) 49.45,0. digde met een grote nederlaag. Het Nederlandse team bestaande uit Krijns, Van Besouw, Bisht-Van Otten en Felten-Vergoed verloor met 3-20. Wereldkampioen Italië speelde met Belladonna-Garozzo, Vivaldi-Pittala en Saladino-Fiz. De wedstrijd werd door zeer velen gevolgd. Er waren in totaal ruim 650 deelnemers aan de denksportmanifestatie. Het grootste aantal van hen, 350, was bridgers. Door 185 mensen werd geschaakt en er waren 126 dammers. Alexandra van der Mije speelde tegen een computer. De menselijke geest won het hier van de machine. Bij de klokseance dammen speelde Harm Wiersma viermaal remise. Hij verloor eenmaal en won de rest van zijn partijen. Sybrands speelde vijf maal remise en moest de overige par tijen. In de finale bridge was de eerste plaats voor Van Nispen-Van der Weck uit Rotterdam met 2833 punten. De bridge-interland tegen Italië ein- Internationaal meester Rob Har- toch speelde simultaan tegen 25 te- UTRECHT (ANP). De grote succes sen, die de landelijke trainingen van Tony Schrauwen de laatste jaren hebben opgeleverd, zijn voor de KNBB (Konin klijke Nederlandse Biljart Bond) de vin gerwijzing dat de opzet van de jeugd- en regionale trainingen daaraan moet worden aangepast. Volgens de bond is er tot nu toe te weinig continuïteit en gelijkheid in de trainingen omdat elke instructeur volgens zijn eigen systeem te werk gaat. Daarom zullen de trainingen moeten worden gericht naar het systeem zoals Schrauwen dat hanteert. genstanders. Ook hij stond slechts een remise toe en wel aan Alfred Algra. Hoogtepunt van de schaakma- nifestatie was de simultaanseance waarvoor prof. dr. Max Euwe, Kortsjnoj, de Nederlandse kampioen Timman en Nederlands nummer twee Sosonko naar Breda waren gekomen- Zij kwamen tot de volgende resulta ten: Euwe 26 gespeeld 25 gewonnen 0 remise 1 verloren, Kortsjnoj 34-33-0- 1, Sonsonko 32-28-3-1, Timman'26-23- Voor meer informatie over Havoline motorolie-of elk ander Texaco kwahteitsprodukt bel 010 137800. Op-verzoek sturen wij de gratis Havoline sticker. Texaco Olie Mij. b.v„ Weena 170, Rotterdam 3002. BOEDAPEST (ANP). Na de zwak ke openingswedstrijd tegen MGU Mos kou, die met 5-1 verloren ging, heeft de Nederlandse kampioen HZC-De Robben zich alsnog geplaatst voor de halve fina- legroep van het toernooi om de Europa Cup voor bekerwinnaars. Daartoe werd zaterdag de basis gelegd met een 4-3 zege op het sterke Ujpest Dosza. Zondag volgde nog een zege met 9-0 op het zwakke ASV Wenen. De Hongaren hadden zich alsnog kunnen plaatsen, maar in de laatste wedstrijd van het toernooi verloren zij met 3-5 van Moskou. In de verklaring van het IOC, gege ven na de zitting met de afgevaardigden van de nationale Olympische comitees en de sportfederaties, staalt dat de pro blemen in Montreat zijn ontstaan door -,het niet nakomen van de voorwaanden, waaronder de Spelen aan Montreal wa ren gegeven, door de Canadese regering bij de weigeringTaiwan toe te laten en de terugtrekking van Olympische af vaardigingen, die onontkoombaar werd na druk van buitenstaande autoriteiten”. In de verklaring van het IOC stond verder dat .„tegenmaatregelen slechts de atleten zouden benadelen. Het doel van de Olympische beweging is nog steeds de fysieke en morele kwaliteiten van de jeuigd te verbeteren en de vriendschap tussen de volkeren te bevorderen. De sportfederaties uitten wel een grote be zorgdheid over de overtredingen tegen de regels en waren het helemaal eens met het IOC dat in de toekomst derge lijke zaken niet meer kunnen worden getolereerd. De regels moeten strikter zijn. Hierover zal bij de volgende zitting van het IOC in juni in Praag worden beslist”. „Wat Schrauwen heeft klaar gespeeld Is bijna onvoorstelbaar. In enkele jaren hebben we spelers als Christ van der Smissen, Louis Havermans en Jos Bon- gers gekregen. Een daar houdt het nog niet mee op. Er komen er binnenkort nog meer. We hebben met de jeugd in korte tijd een grote voorsprong gekregen op het buitenland. Ze Zijn daar jaloers op ons. Dat is dacht ik wel een bewijs dat Schrauwen de zaak op de juiste manier aanpakt. Wil je een goede door stroming krijgen naar de top, dan zal je de trainingen daaraan moeten aapassen. We zullen dus instructeurs moeten gaan opleiden volgens het systeem Schrau wen- Dat kost natuurlijk tijd, maar dat hindert niet. We zullen de vruchten op de lange duur plukken”, betoogde Frans Tusveld, de voorzitter van de technische commissie van de KNBB. De enthousias te Tuscvxeld hield met name een pleidooi voor de opleiding in het driebanden. „In die spelsoort zitten we in Nederland op een plateau. Dat komt doordat de theo retische kennis te gering is. In Neder land is Van der Smissen het meest op de hoogte van die materie. Daarom komt hij op zo jeugdige leeftijd al goed uit de voeten in het driebanden. 'isi» MADRID (ANP). Manuel Orantes heeft zondag het Grand Prix tennistoer nooi van Madrid ewonnenè De Span jaard won met 7-6, 6-2, 6-1 an de Amcrkaan Eddie Dibbs. De eerste set was moeilijk voor Orantes. maar zeker ook voor Dibbs die zich voortdurend benadeeld voelde door beslissingen van de lijnrechters. Een van de lijnrechters werd vervangen, maar door de toestand om de discutabele beslissingen was Dibbs zo uit zijn concentratie gehaald dat hij in de volgende twee sets nauwe lijks nog partij kon geven aan de voor eigen publiek spelende Spanjaard. In de halve finales had Orantes gewonnen van Ramirez en Dibbs van Fibak. Björn Borg heeft het internationale tennistoernooi in Hilton Head (Vst) ge wonnen. De Zweed versloeg in de finale de Amerikaan Arthur Ashe met 6-1, 6-2. Borg verdiende met zijn overwinning maar liefst 50.00 en een auto. De jonge Zweed was veel sterker dan zijn tegenstander, die hij voortdurend in het defensief dwong. As he trachtte tervergeefs met drop-shots de felle Borg uit zijn spel te halen. Later bekende Ashe: „Als hij zo dreef is, kan ik niet tegen'hem op”. Samen met Sue Barker (Gbr) verloor Borg de finale van het gemengd dubbel spel van Ilie Natase (Roe) en Martina Navratilova (Tsj) met 3-6, 3-6. 7.10. Niet gestart de nummers 4, 8 en 10 (Lentebode, Linos van Amstel en Lorrelot). Totalisatoromzet 517.663,-. Supertrio (Emperyprijs op Duindigt over 2150 meter): 1. no. 4 Sainte Nitouche (R. Wetemans), 2. no. 16 Not so bad (M. van Gisteren), 3. no. 15 Tierana (J. Webb). Omzet: 42.930. Uitbetaling (4-16-15): ƒ715,50. •i- vraagt 210 miljoen dollar, meer dan een half miljard gulden, maar ook meer dan acht keer zoveel als Montreal had ge- vraad voor de uitzendrechten van „zijn” spelen. Het IOC gaat zich beinoeiiein met het geval Drut. De Olympisch kampioen op de 110 meter horden tuit Frankrijk had na de Spelen van amateuristische hui chelarij gesproken en beweerde dat er geld werd betaald aan atleten, ook aan hem. Het IOC heeft de Internationale atleitiekfederatie opgedragen de bewerin gen van Drut te onderzoeken en de uitslag te melden aan het IOC. Adriaan Paulen, de Nederlandse voorzitter van de I.A.A.F.heeft de Franse atletiekunie al voor de vergadering in Barcelona begon om opheldering gevraagd. Hier kan Gerard Tebroke de Belg Lismont nog volgen maar in de slotfase van de Boven 't IJ-loop ging de kleine marathonloper er onstuitbaar vandoor. WASSENAAR. Het belangrijkste van het afgelopen weekeinde op Duin digt was wel de afwezigheid van Jan van Dooyeweerd, wegens een ernstige blessure. Het Nederlandse dameszaalhandbal- team heeft het afgelopen weekeinde twee interlands gespeeld tegen Noorwe gen. In Gjövik werd met 10-4 verloren, maar in Horten namen de dames revan che met 16-11. De Nederlandse ijshockey kampioen Tilburg Trappers heeft zich geplaatst voor de tweede ronde van het Europa- Cuptoernooi. Kopenhagen werd twee maal verslagen: 6-1 en 8-5. In de Dortmundse zesdaagse is giste ren de leiding in handen gekomen van het Westduitse koppel Thureau-Haritz. De twee positie wordt bezet door Kemper (Wdl)-Pijnen (Ned). De Nederlandse herenturnploeg ver loor in Trondheim de internlandwed- strijd tegen Noorwegen met 258,101258,75 punten. In het persoonlijk klassement eindigde de Nederlandse kampioen Cor Smulders als tweede achter de Noor Truls Pedersen. De Joegoslaaf Mate Parlov behield in Milaan zijn Europese titel boksen in het halfzwaargewicht door een punteno- verwinning op zijn Italiaanse uitdager Aido Traversaro. Tjabel Ras (PAC) won in Rotterdam de snelwandelwedstrijd over 1 uur. Hij legde een afstand af van 12.854,11 meter. Frank (ran Ravensberg (Haarlem) werd vierde met 11.444,60 meter. Sparta-trainer Cor Brom werd vlak voor tijd bij de wedstrijd Utrecht-Sparta op het rapport gezet. Tijdens de discus sie over Sparta’s afgekeurde gelijkma ker, zou Brom scheidsrechter Matena ker, zou Brom grensrechter Matena beledigende woorden hebben toegevoegd. De Nederlandse Volleybal Bond heeft twee managers aangetrokken om de Nederlandse selecties te begeleiden. Carel ten Bruggecate uit Rijswijk zal zich gaan bezighouden met de heren en Henk Hoogenkamp, eveneens uit Rijs wijk, wordt manager bij de dames. Tijdens de vergadering van het IOC te Barcelona werd bevestigd dat tot nu toe slechts twee aanmeldingen zijn binnen gekomen van steden, die de Spelen van 1984 willen organiseren. Teheran (Perzie) heeft voor het eerst zijn kandidatuur gesteld, Los Angeles dat vergeefs heeft gedongen naar de Spelen van 1976 en 1980, heeft zich voor de derde keer in successie aangemeld. Pas over twee jaar zal worden beslist waar de Spelen van 1984 zullen worden gehouden. Verwacht mag worden dat het atle- tiekproigramma van de Moskouse Spelen met twee nummers zal worden uitge breid, namelijk de 3000 meter voor da mes en de vijftig kilometer snelwande len. Lake Placid heeft de tv-rechten voor de volgende Winsterspelen verkocht aan de Amerikaanse maatschappij A.B.C. voor een bedrag van 15,5 miljoen dollar, bijna 42 000.000 gulden. Tussen Moskou en C.B.S. is nog geen overeenstemming bereikt voor de Zomerspelen. Moskou Een paar weken geleden werd hij bij de start van een koers gewond, toen een paard dat naast hem zat sprong en tegen hem aan klapte. Een lichte blessure aan èen been en zijn rug was het gevolg en Van Dooyeweerd ging gewoon door met rijden, in de veronderstellin, dat hij snel weer die oude zou zijn. De blessure bleek echter erger dan zich in het begin liet aanzien en Jan van Dooyeweerd moet voorlopi bed houden om te herstellen. De uitslagen van de gisteren op Duindigt gehouden koersen: Hazelparkprijs 2040 m.: 1. Olga uit Laren (M. Bouwhuis) 2.39.6 1.23.1, 2. Narrenkapper P, 3. New Admiral. Winn 7.60 pl 2.20 2.50 2.00 kopp 23.90 trio 221.30. Emperyprljs 2150 m.: 1. Sainte Nitouche (Ier) (R. Wetemans) 2.21.3, 2. Not so bad (Ier), 3. Tierana (Ier). Winn 2.90 (Stal) pl 2.00 2.40 3.70 kopp 17.70. Hollywoodprijs 2040 m.: 1. Ka Anjo (C. van Leeuwen) 2.47.0 1.21.9, 2. Nanette, 3. Germans G. Wlnn 4.30 pl 1.90 1.60 2.00 kopp 8.20, trio 61.10. Meadowlandprljs 2520 m.: 1. Okos (L. Schoonhoven) 3.31.1 1.24.4, 2. Nato du Bois, 3. Makker. Niet gestart Lovellje. Winn 1.60 pl 1.50 3.60 2.20 kopp 8.30. Cambridgeshire (ren) 1800 m.: 1. London- town (A. Treanor) 1.58.0, 2. Rosa’s Power, 3. Eider Statesman. Winn 8.90 pl 2.50 2.90 2.30 kopp 98.80, trio 815.10. Prijs der 3-jarige stayers 2600 m.: 1. Opulent Pride (P. Smit) 3.35.6 1.22.9, 2. Mur Pride, 3. Ostar Zuidvelde. Winn 5.40 pl 2.70 3.00 2.00 kopp 18.00. Indianapolisprijs 1600 m. 1. Libertine (J. de Wit) 2.05.3 1.18.3, 2. koncorde. Winn 10.50 119.30 trio 1.571,50. Troostprijs (ren) 1800 m.: 1. Fleur de Royal (A. Treanor) 2.05.0, 2. Queens Size, 3. Clio. Winn 4.20 pl 1.80 1.70 2.10 kopp 7.40 K.N.H. R.V.-prijs 2100 m.: 1. Jonker Vo- lann (J. Wagenaar) 2.46.2 1.18.4, 2. Due de Brou, 3. Maestro Cavaljos Winn 1.30 pl 1.30 2.20 1-50 kopp 6.80 trio 29.90. Niet gestart Nummer 1 (Leos H). Springfieldprijs 2120 m.: 1. Naron Buitenzorg (C. Immlng) 2.52.1 1.21.2, 2. Lady Heleen V, 3. Isac Cavaljos. Winn 1.40 pl 130 2.40 2.10 kopp vormen een het nieuwe dat zaterdag in een" buitengewone bondsvergadering in Utrecht aan de districten werd voor gelegd. Deze hadden er weinig moeite mee en gingen accoord met de geest van de inhoud. De bond zal het concept uitwerken. Op 14 mei 1977 zal er een definitieve goedkeuring moeten volgen. •Sfl

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 15