Duisenberg over opwaardering Duitse mark: verhaastte dood van Mao Israel: Geen crisis met Nederland ^eetvader” Gambino overleden 22 SPORIH! Suppoost dient klacht in tegen Laseroms Tsjang Tsjing Ontslag dreigt voor FBI- directeur twee dagen laag: Ir -J rrrrr. I Het woord is aan. Hulp voor Pronk Gevaar voor dambreuk in Australië geweken RECEPTIEBOEKEN WEER INCIDENTEN IN SOWETO Vrij koud AGENDA pagina 7 Aantal pagina’s vandaag: van Kandtvijk bö. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Muurkranten Peking: Wonderkind 2 Binnen- en buitenland 2, Wi Plaatselijk Nieuws 9 5, 7, Beurs 8 Radio en tv 10 10 Strips e 11 Kunst 13 t/m 21 Sport mmimmiiwiumumm/i «MM Wij geven J u deskundig ad- |Z vies bij de verkoop van uw huis. -40% DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEUN le te DEN HAAG (ANP) Het voornaamste doel van de heraanpassing van de koersverhoudingen binnen de Europese monetaire slang is geweest hinderpalen voor de economische opleving in West-Duitsland, één van de economische leiders van de wereld, weg te nemen. Minister Duisenberg van Financiën heeft dit vanmorgen onderstreept. MAANDAG iS OKTOBER 1976 66e jaargang nummer 295 Kantoor: Lange Nieuwstraat427, IJmuiden’ Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging:18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. Wegens redevoering: 1 rW - Jmuider Courant G. B. S h a w Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement «.bij vooruitbetaling - f 13,— p. mnd., f37,40 p. kwartaal (p.postf 49,—),p. jaar f 146,90 (p.post f 189,—Losse nummers 65 et.' 3e sportpagina: 99 3 4e sportpagina: Vandaag in onze sportbijlage: le sportpagina: 5e sportpagina: MINISTER DUISENBERG 6e sportpagina: 2e sportpagina: 7e sportpagina: Ger Dassen werd gisteren op Schip- zijn burgers te (Zie verder pagina 2) (ADVERTENTIES) Weerrapporten 3 BRILJANT it- Spekstraat 10 - Haarlem tel. 023-320274. Gedempte Oude Gracht 97 -103 -106 tel. 32 46 50 1///////? SM Inkoop Verkoop 9t is zuidoostelijke temperaturen en de Belgische frank onveranderd blij ven. hol afgehaald door enkele familieleden. Op de foto Ger Dassen met zijn vrouw. het het Telstar-Den Haag werd pas een aantrekkelijk duel na het eerste doel punt van de Velsenaren. Eerste overwinning van Barcelo na in een uitwedstrijd van de Spaan se competitie. 2.99 -30% Kleine overwinning van Spaar- nestad tegen OG. Het Ovra-volleybalteam viel te gen PVC op met fantasierijk spel. Over de macht van het zwijgen zou ik uren kunnen praten. AUSTIN PARTS TOT Castrol GTX p. Itr. Alle auto uitlaten tot Auto Europa Jansweg - hoek Parklaan (023-320232) FIAT PARTS TOT -50% Politieke discussiepunten tijdens het IOC-congres liepen met een sisser af. De dertig maanden oude Pom- fila Watson uit de Amerikaanse stad Cleveland, hanteert de keu, zittend op de biljarttafel. Pomfi- la leest, schaakt en tennist ook nog, terwijl een rekenmachientje haar favoriete stuk speelgoed is. Alsof dat niet genoeg is, blijkt zij ook nog helderziende te zijn. Kortom: een nachtmerrie voor het onderwijs later. Gisteravond werd bekend dat de Duit se mark met ingang van vandaag twee percent is gerevalueerd en dat de gulden Verwachting van het KNMI tot dinsdagavond: 0 Gewaagd experiment van Haar lem is ondanks de 7-0 nederlaag te gen Feyenoord toch voor herhaling vatbaar. woede en irritaties op in de betrokker landen.” Hij zei dat de Palestijnse bevrljduig. organisatie PLO „in toenemende mate gebruik maakt van burgers van landen die Israel goed gezind zijn om de tegen Israel gerichte terreurdaden op te voe ren.” Nico Jansen leidt hier, met de eerste treffer, het drama van Haar lem in de Kuip in. om en goederen beschermen. De (Van onze sportredactie) WAGENINGEN Suppoost Wim Jansen van Wageningen heeft bij de poli tie een aanklacht ingediend tegen FC Vlaardingen-trainer Theo Laseroms. Volgens Jansen werd hij in de rust van de wedstrijd WageningenFC Viaar- dingen door Laseroms geslagen. Jansen: „Ik zei tegen Laseroms dat Feyenoord het goed deed. Toen deelde hij my een tik uit”. Laseroms over dit voorval: „Ik werd door Jansen bij de schouders gepakt. Ik wilde me losmaken en heb hem daarbij iets geraakt. Jansen zei tegen me: „Je kunt wel zien dat je niet meer by Feyenoord speelt”. In Vlaardingse kringen maakte men zich na afloop nogal druk over het voor-' val. Met alle macht werd geprobeerd de gemoederen te sussen. Jansen liet zich er evenwel niet van weerhouden een klacht in te dienen bij de politie. Bovendien wil hij rapport maken van het voorgevallene en het sturen naar de KNVB. Jansen is actief bij de voetbalbond als scheïdsrechtercontroleur en consul. tij voorzitter. De vier samenzweerders zouden zich in arrest bevinden. Waar ze worden vastgehouden weet men echter niet. Door de straten van Sjanghai trekken onophoudelijk tienduizenden mensen die hun steun betuigen aan Hoea. De jongste opschudding rond de FBI- directeur is ontstaan op grond van een redevoering die hij had willen houden en die van hogerhand is bijgeschaafd. omdat hij had willen bekend maken niet langer te willen samenwerken met ver slaggevers die zich kritisch over het machtige nationale politie-apparaat heb ben uitgelaten. Kelley zou in New Mexico spreken voor leidende figuren in de dagbladwe reld en werd in Chicago uit het lijn-- vliegtuig gehaald waarmee hij op weg was, teneinde in opdracht van het Witte Huis en minister van Justitie Levi ver anderingen aan te brengen in de tekst, waa-van een gedeelte in een krant tevo ren reeds was gepubliceerd. Kelley’s speech was in zijn oorspron kelijke vorm vooral verwerpelijk, omdat zij herinneringen zou oproepen aan dc officiële lijst van vijanden van het Witte Huis, waarmee tijdens de Nixon-jaren werd gewerkt. Een woordvoeder van de FBI heeft inmiddels verklaard dat zo’n lijst momenteel niet bestaat, hoewei Kelley in zijn oorspronkelijke tekst zei: „Wij zullen niet doorgaan de deur open te zetten voor degenen die ons onveran derlijk met heet water overgieten”. MASSAPEQUA. Carlo Gambino, die door de Amerikaanse politie is be schouwd als de „peetvader” van de geor ganiseerde misdaad in de Verenigde Sta ten, is in zijn huis op Long Island op 74- jarige leeftijd overleden. De politie van Nassau County deelde mee dat het over lijden van Gambino om een uur of vijf ’s morgens, door een zoon was bekendge maakt en dat het overlijdensattest was ondertekend door Gambino’s huisdokter. Naar aanleiding van de onduidelijkheid plaats innemen. rond de dood van Amerika’s top-mafio- so, merkte een politiewoordvoerder op: „Hij (Gambino) heeft nooit de juiste man voor zijn public relations gehad. Hij heeft hem tot het bittere einde toe in de steek gelaten.” Het verdwijnen van Gambino, ogenschijnlijk een beminnelij ke oude heer, zou wel eens kunnen leiden tot een nieuwe oorlog tussen Maffia-kopstukken die een deel van de erfenis willen hebben of Gambino’s CANBERRA. (Reuter) Nadat gisteren ophield met regenen en waterpeil begon te zakken hebben de autoriteiten in de Australische hoofstad Canberra ruim 8000 geëvacueerde inwo ners toestemming gegeven naar hun hui zen terug te keren. Het gevaar voor een dambreuk was toen geweken. De mensen werden zaterdag geëvacu eerd uit Queanbeyan, een voorstad van Canberra, toen de rivier de Queanbeyan na zware regenval buiten haar oevers trad en door de straten van de voorstad stroomde. Ook in Canberra zelf, waar 2000 mensen hun huizen tijdelijk moes ten ontruimen, daalde het waterneil. De overstromingen, de ergste in honderd jaar, hebben voor vele honderdduizenden guldens schade aangericht. «r (Van onze redacteur in Washington, Henk Kolb) WASHINGTON - FBI-directeur Cla rence M. Kelley zal volgens politieke waarnemers in Washington binnen af zienbare tijd worden ontslagen. Echter president Ford zou zijn beslissing willen uitstellen tot na de verkiezingen, omdat hij Kelley tijdens een eerder conflict over het aanvaarden van geschenken van ondergeschikten en het verrichten van huishoudelijk timmerwerk door FBI-werklieden heeft gehandhaafd, ter wijl zijn democratische tegenstander. Jimmy Carter, verklaarde dat hij Kelley op die gronden zou hebben ontslagen. PEKING. (AFP) Tsjang Tsjing, Mao’s in ongenade gevallen linkse wedu we, heeft de dood van haar echtgenoot verhaast door hem op zijn ziekbed re gelmatig .lastig te vallen”. Dat staat op muurkranten in Sjanghai, de Chinese stad waar een campagne tegen Tsjang Tsjing en drie andere linkse „samen zweerders” het felst woedt. Deze nieuwe beschuldiging wordt niet nader toege- JOHANNESBURG. (Reuter en AFP) Honderden zwarten zijn gisteravond in hun woongebied Soweto na de begra fenis van een scholier aan het vernielen geslagen. Zij drongen een depot van de gemeente binnen en reden daar gepar keerde bestel- en vrachtauto’s dwars door de omheiningen naar buiten en vervolgens tegen muren. Een aantal au tobussen werd in brand gestoken. De begraven scholier was op 25 september overleden nadat hij uit de gevangenis, waar hij twee dagen eerder was opge sloten, naar een ziekenhuis was overge bracht. Het was voor het eerst sinds weken dat zich in Soweto weer rellen voordeden- Het interne monetaire beleid in Wes.t- Duitsland werd doorkruist door de om vangrijke interventies die nodig zijn ge weest om de wisselkoersen binnen de interventiemarges te houden aldus Dui senberg. De Nederlandse gulden is sterk genoeg om met de Duitse mark mee omhoog te gaan maar Nederland heeft de wens om een ongewijzigde koersver- houding met de Belgische frank te heb ben het zwaarst laten wegen. De positie van de gulden is volgens de minister sterk en blijft de eerste jaren als gevolg van het aardgas sterk. Hij zi de commentatoren, die „zwakte” van de gulden zien, niet te kunnen begrijpen. De deviezen, die in de eerste helft van dit jaar zijn gebruikt om de gulden te steunen, zijn inmiddels allemaal weer teruggekocht. Er zijn de laatste weken geen interventies nodig geweest om de gulden te steunen. De gevolgen van deze monetaire ope- e Hoewel KIC het niet eenvoudig had in het duel tegen Spaarnwoude waren de mensen uit Velsen-Noord toch niet te stuiten. Volgens diplomatieke zegslieden in Tel Aviv was Nederland met name ontstemd over de gevangenneming van Dassen terwijl hij per schip reisde van Libanon naar Cyprus, buiten de Israëlische terri toriale wateren, over het feit dat hij tien dagen is vastgehouden zonder dat hem iets ten laste kon worden gelegd, en over het late tijdstip (drie dagen na de aanhouding) waarop de Nederlandse am bassade van de zaak in kennis werd gesteld. Een woordvoerder van de Ne derlandse ambassade in Jeruzalem zei gisteren dat men daar gelukkig is met de goede afloop. Voor radio-Jeruzalem verklaarde een Israëlische regeringsfunctionaris zondag dat de aanhouding van Dassen noodza kelijk was in het kader van de bestrij ding van de terreur. „Israël is in oorlog. Het moet allfe maatregelen nemen zijn integriteit, en leven van bedoeling daarvan is dat vijandige ele menten hier zo ver mogelijk uit de buurt blijven. Bij tijd en wijle wekt dit makelaarskantoor «r?enhSutRWEG67 Tel. 023-24.12.24 „Gulden had kunnen revalueren 0 Jan van Dooyeweerd voorlopig uitgeschakeld. 0 Plotselinge uitschieter van AZ tegen Amsterdam wordt door trainer Hans Kraay erg opgetogen begroet. In het algemeen veel bewolking en plaatselijk regen of motregen. Meest matige wind Minimum omstreeks 5 graden, maxima on geveer 9 graden. 0 De Ridder-familie excelleerde, zoals te verwachten viel, tijdens de districtstitëls badminton. De Nederlandse ontwikkelingshulp aan Cuba hangt aan een zijden draadje. In het verleden is al zeer sterke kritiek op de vrijgevigheid van minister Pronk ten opzichte van Cuba uitgeoefend, vooral door de oppositiepartijen, maar toen kwam die kritiek voornamelijk voort uit de overweging, dat Cuba een communis tisch geregeerd land was dat in voortdu- .rende onmin met de Verenigde Staten leefde. Het werd als een onvriendelijke daad tegenover de V.S. beschouwd dat Nederland de economie van Cuba mede hielp versterken, terwijl de Amerikanen het eiland van Fidel Castro als een vooruitgeschoven post van het Russische communisme in het zicht van hun kust beschouwden- Later kwamen daar nog enkele ernsti ge factoren bij. Op zeker moment rustte Castro een expedlitieleger uit dat naar Afrika toog om verzetsacties te steunen. In Angola deed deze Cubaanse strijd macht de schaal in het voordeel van de linkse MPLA overslaan en er waren tekenen die erop wezen dat Castro nog meer militaire hulpplannen in Afrika in de zin had. Een land dat sterk genoeg is om expeditielegers overzee te sturen om ideolpgisch-politieke doeleinden te ver wezenlijken- heeft geen ontwikkelings hulp meer nodig, zo redeneerden de tegenstanders van de Nederlandse hulp aan Cuba. Daar zit wat in. Helaas als minister Pronk bij de toewijzing van de financië le hulp in het kader van de ontwikke lingssteun consequent wil zijn, terwijl hij geacht wordt in geen geval de poli tieke structuur van een ontwikkelings land als maatstaf voor de hulpverlening te nemen, dan komt hij al dadelijk in de knoei bij de analyse van situaties die zich ten aanzien van andere ontwikke lingslanden voordoen. Indonesië heeft onlangs met een expe- ditieleger het eertijds Portugese deel van Timor geannexeerd. Bovendien houdt het nog steeds grote aantallen mensen in gevangenschap vanwege hun politieke overtuiging of hun vermeende deloyali- teit tegenover het militaire regime. Geen ontwikkelingshulp meer? Wanneer minister Pronk het principe zou willen toepassen dat hij uitsluitend financiële hulp uit de ontwikkelingspot versterkt aan landen die een afwasbaar democratisch regime hebben, geen geld besteden aan andere projecten dan hun eigen binnenlandse economische verster king, niet in conflictsituaties met andere aan ons bevriende mogendheden verke ren en alle mensenrechten eerbiedigen dan houdt hij waarschijnlijk heel wat geld over. Wil hij de ontwikkelingshulp hanteren op een manier, waardoor het Nederlandse volk in het algemeen sym pathiek blijft staan tegenover deze post op de begroting, dan zal hij de advise rende hulp van een gemengde Kamer commissie hard nodig hebben. Want an ders komt hij er nooit meer uit. ra tie voor pnze export en ons prijspeil zijn marginaal, aldus minister Duisen berg. Als het effect van de effectieve depreciatie van de gulden ten volle tot uiting zou komen in het prijspeil, dan zal dit volgend jaar met een derde a een half percent kunnen stijgen. Daar staat tegenover dat de export een klei nigheid meer concurrerend is geworden wat tot betere verkopen ,beterekosten- teitsbenutting en daardoor tot kosten verlaging zal kunnen leiden. (Zie verder pagina 2) TEL AVIV (ANP) „De betrekkin gen tussen Israel en Nederland zijn vriendschappelijk, evenals de contacten”, zo verklaarden Israëlische functionaris sen zondag naar aanleiding van berich ten dat Nederland „niet erg tevreden is” met de gang van zaken rond de Neder lander Ger Dassen. Er is volgens deze zegslieden geen crisis in de betrekkingen van Israel met Nederland. Dassen is, na tien dagen hechtenis, gisteren uitgewe zen en op een KLM-toestel naar Schip hol gezet. licht. Na Mao’s dood, op 9 september, zou Tsjang Tsjing samen met vice-partijse cretaris Wang Hoeng Wen, vice-premier Tsjang Tsjoen Tsjiao en politburo-ideo- loog Jao Wen Joean, hebben samenge zworen tegen het leven van premier Hoea Koeo Feng. Deze is inmiddels aan gewezen om Mao op te volgen als par-

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1