Koersniveau van gulden blijft ongewijzigd Amsterdam moet financieel Aantal Zuidmolukkers krijgt vergoeding Italië overweegt loonstop Auto botst op bus Dassen Vier dagen heb ik en dan dit nog r. drie man gedood me niet mogen wassen” 1 K r3 I 99 Motel in de as: 7 mln schade Enige barakken ten onrechte afgebroken Nederlander terug uit Israëlische gevangenschap Nederlandse hulp aan Jordanië J *1 4 ft II MAANDAG 1 8 OKTOBER 19 7 6 BINNEN- EN BUITENLAND 2 Inval in speelhuis Unieke kelk ontvreemd Gasolie in Oude Maas 2 Turkse vakbeweging WEERRAPPORTEN Sleepboot vastgehouden Restaurant overvallen F Opgebracht M 2 (Van een speciale verslaggever) SCHIPHOL-JERUZALEM. Ger Dassen is weer thuis. De 23- jarige Nijmeegse student, lid van het Palestina Comité, die sinds donderdag 7 oktober in een gevangenis in het Israëlische Haifa werd vastgehouden, werd gistermiddag tegen vijf uur in Tel Aviv op een vliegtuig van de KLM gezet en kwam om half negen op Schiphol aan. Verwacht r, (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De Duitse mark is met ingang van vandaag met twee percent opgewaardeerd. Deze beslissing viel gisteren tijdens een vergadering in Frankfort (zetel van de Westduitse centrale bank), waar ministers van Financiën en presidenten van de centrale banken van de zeven zogenoemde „slanglanden” de actuele monetai re problemen bespraken. mm 24-jarige C. Krawietz, allen uit Stralen. het weer Vooruitzichten voor woensdag: y 26 0 I De Eindhovense politie heeft een ille gaal speelhol in een woning ontmanteld. Achttien mensen zijn aangehouden, onder wie de 32-jarige bankhouder, de 31-jarige croupier, beiden uit Eindhoven. Spelma teriaal, een groot aantal fiches en 300 werden in beslag genomen. Tijdens de inval bleek dat alle uitgangen van de woning waren beveilig door middel van een gesloten tv-circuit. Bovendien waren de ramen voorzien van traliehekken. De deuren bleken aan de binnenkant te zijn voorzien van een metalen pantser. Als gevolg van een aanvaring heeft een Westduitse binnentanker gisteren 89.000 lieter gasolie verloren in de Oude Maas ter hoogte van Spijkenisse. De binnentanker botste in zeer dichte mist op een Belgische kustvaarder. £2 Ger Dassen is overigens tevreden over de inspanningen die de Nederlandse De slachtoffers zijn de 16-jarige E. J. Schulz, de 19-jarige W. L. Brouwers en de EDE (ANP) Minister Van Doorn van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft gisteren tijdens een gesprek met burgemeester J. H. Bergh van Epe. en enkele Zuidmolukse gezinnen in een opvangcentrum in Epe gezegd dat de 34 bewoners van negen barakken in Vaas sen, die legaal woonden en wier woonver blijven eveneens vorige week zijn afge broken, een passende vergoeding zullen krijgen voor weggeraakte en-of vernielde spullen. De minister liet er overigens geen twij fel over bestaan dat de overheid het ver dwijnen van het totale woonoord op het oog heeft, hetgeen naar zijn mening de afgelopen jaren herhaaldelijk is betoogd en duidelijk gemaakt. Dat behoeft naar zijn mening niet noodzakelijk te beteke nen dat de Zuidmolukkers hun eigen iden titeit gaan verliezen. Op de plaats van het woonoord in Vaas sen komen in. totaal 377 woningen, waar van er inmiddels in de eerste fase 55 zijn gerealiseerd. De moeilijkheden deze week Overwegend droog met middagtemperaturen omstreeks 13 graden. 4 4 4 3 6 5 5 3 6 5 10 16 9 2 13 4 5 17 12 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.1 0.2 12 0 11 8 0 1 0 0 10 2 0 0.4 0 0 0 0 0.1 0 1 0.4 8 6 0 8 0.4 0 1 0 economie zich sneller herstelt van de inzinking van de afgelopen jaren dan die van de overige slanglanden, terwijl de inflatie in West-Duitsland geringer is dan elders. Dat leidde ertoe dat de mark steeds meer werd gevraagd, de koers steeg regelmatig tot het hoogste niveau binnen de slang en de centrale banken van de andere landen zagen zich gedwon gen marken te verkopen, terwijl de Bun desbank marken verkocht om de koers omlaag te trekken. Voor de Westduitse verkiezingen van twee weken geleden was een maatregel zoals nu genomen is, een revaluatie van de mark, waarvan het effect nog wordt ver sterkt door devaluaties in andere landen, niet mogelijk. Het waarschijnlijk zeer geringe nadelige effect op de export van de Bondsrepubliek zou door de sloegen op de bouw van de tweede fase, waaraan een aantal mensen hun mede werking hebben geweigerd. zou zijn geweest. Dat besluit brengt met zich mee, dat het voor de Nederlandse exporteurs gemakkelijker kan worden te concurreren op de Westduitse markt onze produkten worden voor de Duitsers relatief goedkoper. Het is overigens niet zeker, dat de reva luatie van de Duitse mark ten opzichte van de gulden ook werkelijk dat effect zal hebben. De revaluatie bedraagt immers minder dan de 2,25 percentsmarge die de mark toch al boven zijn spilkoers ten opzichte van de gulden mocht uitstijgen, zodat het mogelijk is theoretisch dat de koersen van mark en gulden vandaag precies dezelfde zouden zijn als afgelopen vrijdag. „Ik was de enige met een Nederlands paspoort en werd - daarom denk ik - niet verhoord. We waren ’s morgens vroeg in Haifa aangekomen, ’s middags om drie uur werden we vanuit het kamp weer naar het schip gebracht, met bagage en al. Daar werd ik aangesproken, in het Duits, door een man in burger, die vroeg of ik even mee wilde komen. Ik werd geblinddoekt en gekneveld en ergens heen gebracht. Daar hebben ze me tot twee uur ’s nachts verhoord. Elke keer als ik vroeg de Nederlandse ambassade te mogen bel len, kreeg ik te horen: wij stellen de vra gen, jij moet antwoorden. Het is een manier van ondervragen, waarbij je er op den duur aan gaat twijfelen of je wel werkelijk diegene bent die je altijd hebt gekend, of je niet werkelijke diegene bent waarvoor ze je uitmaken”. De Goede verwacht, dat het tekort op de Amsterdamse begroting binnen enkele jaren de 400 miljoen per jaar te boven zal gaan. Momenteel bedraagt dit 165 miljoen, terwijl de hoofdstedelijke schul den zijn gestegen tot 1 miljard. B. en W. van Amsterdam, die nog afge lopen week in Den Haag deze kwestie bespraken, menen echter recht te hebben op forse rijksbijdragen, omdat de hoofd stad zeer veel, typisch Amsterdamse pro blemen zou kennen. „Ik bestrijd dat niet, aldus De Goede, maar we moeten wel bedenken, dat ook andere Nederlandse steden die problemen kennen”. De 7-jarige Ivo Zielemans uit Heerlen is zaterdagmiddag in zijn woonplaats in het verkeer omgekomen. De jongen werd op de fiets aangereden door een personen auto. In een ziekenhuis in Emmen.is zaterdag avond de 61-jarige J. B. Brick uit Gronin gen overleden, nadat hij ’s middags in Nieuw-Amsterdam met zijn auto tegen de trein Emmen-Zwolle was gebotst. De 22-jarige Aagje Stigter uit Lopik heeft zaterdagavond in haar woonplaats het leven verloren. Op haar fiets werd zij door een personenauto aangereden. De 30-jarige F. Schreuder uit Wester- bork is in de nacht van vrijdag op zater dag in zijn woonplaats verongelukt. De man botste met zijn auto op onverklaar bare wijze tegen enkele bomen. Hij was op slag dood. Een soortgelijk ongeluk deed zich giste ravond voor toen de 20-jarige J. van Boog aard uit Son en Breugel in Loosbroek met zijn auto in een flauwe bocht rechtuit reed en tegen een boom botste. Hij was op slag dood. De 24-jarige M. Sorrier uit het Westduit se Leverkusen verloor in Oostvoorne het leven toen hij met zijn auto in een bocht rechtdoor reed tegen een boom. Vier gewapende Chinezen hebben giste ravond na sluitingstijd het Chinese res taurant „Kota Radja” in Leiden overval len. Volgens een woordvoerder van de politie hebben de daders geld en sieraden meegenomen. Voor de overval hadden zij eerst een maaltijd genuttigd in het restau rant, waarna twee van hen bleven zitten tot sluitingstijd. Daarna kwamen de ande re twee weer binnen. Nadat de zeven personeelsleden waren geboeid, door zochten zij het hele restaurant. De eige naar wist te ontkomen, maar bij een sprong over een muurtje brak de man zijn been. Hij alarmeerde enkele voorbijgan gers die echter geen gehoor gaven aan zijn verzoek de politie te waarschuwen. 2 4 l ozo ozo o o o o ozo ono o o ozo no n zo wzw o no wzw zo w.st. ozo nnw w.st. ozo zo w.st. nw w.st. ozo nw no zo ono nw zo zo w.st. w.st. no n nw w.st. w.st. -4 5 3 14 2 10 4 13 17 12 4 10 2 4 9 13 4 4 6 13 14 20 christen-democratische oppositie zeker zijn uitgebuit. AMSTERDAM (ANP). Het Rijk dreigt de benarde financiële situatie van Amsterdam eenzijdig te zullen saneren, indien hierover vóór de jaarwisseling geen overeenstemming is bereikt met het Amsterdamse gemeentebestuur. Staats secretaris De Goede van Financiën - met zijn collega Polak van Binnenlandse Zaken beheerder van het gemeentefonds - zei dit zaterdagmiddag voor de Vara- radio. e o n d z I f V z t 1 Amsterdam De Bilt Deelen Belde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zuid Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel-Aviv Tunis 14 15 12 8 14 13 14 7 14 13 12 22 18 2 16 13 8 13 2 13 6 21 16 14 13 18 25 22 9 18 4 16 17 19 6 8 11 21 20 25 r< d h< d v» d h k ki j MS gJS C W 1 Bli pre bes Gistermiddag is de 76-jarige P. C. van Bendegem uit Axel verongelukt toen hij met zijn vrouw een zebrapad in zijn woon plaats overstak en werd aangereden door een personenauto. De vrouw van het slachtoffer bleef ongedeerd. De Nijmeegse student werd gearres teerd nadat het schip, de Libanese kotter „Niazi”, waarop hij vanuit Libanon onderweg was naar Cyprus, door een Israëlische kanonneerboot was aangehou den, kort na het vertrek uit de Libanese haven Saida (Sidon). In Libanon had Das sen namens het Palestina Comité getracht na te gaan aan welke (vooral medische) hulpgoederen de in Libanon levende Palestijnen behoefte hebben, als gevolg De 19-jarige W. de Reus is eveneens zaterdagavond in zijn woonplaats Didam omgekomen. Hij botste met zijn bromfiets in een flauwe bocht op de linker weghelft frontaal op een auto. De achtjarige Jan Torensma uit Nij- kerk is na een verkeersongeluk zaterdag in een ziekenhuis overleden. De jongen werd vrijdagmiddag ernstig aan het hoofd gewond toen hij met zijn fiets'plot- seling de weg overstak. ambassade in Israel zich heeft getroost voor hem. „Onmiddellijk nadat de ambassade-attaché Van Wageningen voor het eerst bij mij was geweest, werd de hele behandeling een stuk beter, dat verander de als de nacht in de dag. Ik kreeg een grotere cel, met twee ramen, mocht twee keer per dag wandelen, mocht met een lepel eten, in plaats van met mijn handen. Al mijn papieren noemden ze vals. Alles wat ik zei was gelogen”. Tijdens de velé verhoren die Dassen in de gevangenis in Haifa onderging, is hem nooit verteld waar hij eigenlijk van werd beschuldigd. „Het enige wat ik te horen kreeg waren de reeksen beschuldigingen aan iedereen die niet achter Israel staat. Je helpt de Arabieren, zeiden ze, je bent nog erger dan een Arabier, want die wordt zo geboren, jij bent een afvallige”. De Zeesleepboot „Smit Salvor” van Smit Internationale Zeesleepdienst uit Rotterdam wordt sedert dinsdag in de haven van Isabella de Sagua op Cuba door de autoriteiten vastgehouden. De reden daarvoor is dat de sleper een in moeilijkheden geraakte Noorse tanker in de territoriale wateren van Cuba te hulp kwam zonder dat Cuba toestemming had gegeven. Volgens een woordvoerder van Smit heeft de kapitein van de sleper ver ondersteld dat de vergunning om het ter ritorium binnen te varen al was gegeven. Op de wel ingediende aanvraag hadden de autoriteiten echter nog niet gerea geerd. Bij Smit zegt men niet „erg geluk kig” te zijn met de situatie. „Wij hebben erg goede connecties met Cuba. Dit had den we niet verwacht”, aldus de zegsman. Een driecteur van Smit is naar Cuba gereisd om te bproberen de kwestie zo snel mogelijk in der minne te regelen. Het aan de rijksweg Den Boseh-Oss gelegen motel Nuland is gistermiddag afgebrand. De schade wordt op bijna f 7 miljoen geschat. De Nulandse brandweer, die onmiddel lijk groot alarm sloeg en assistentie kreeg van de korpsen uit Den Bosch en Oss, stond voor de hopeloze taak zoveel moge lijk van het gebouw te redden. In de vlammen verdween het gehele motelge- deelte met 80 kamers terwijl ook het res taurant door vuur, waterschade en rook zo zwaar werd beschadigd dat aan gebruik of herstel ervan niet meer valt te denken. Niemand werd gewond. Aanatl uren zon 0 tot 5; minimum tempera tuur omstreeks 7 graden; maximum tempera tuur omstreeks 13 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 percent; kans op een geheel droog etmaal 70 percent Weer in binnen- en buitenland DEN HAAG (ANP). De ministerraad stemt in met de ondertekening van een overeenkomst met Jordanië over de samenwerking bij de oprichting van een veiling- en verpakkingscentrum voor groenten en fruit in de Jordaanvallei. „Wij hebben er alle begrip voor dat de bewoners van de negen barakken de plot selinge sloop van hun panden als bijzon der pijnlijk en grievend hebben ervaren, maar ik weet me ervan overtuigd dat er geen andere keuze was”, aldus de minister. geh. bew. geh. bew. geh. bew geh. bew. geh. bew. geh. bew geh. bew. geh. bew. geh. bew mist regen 1. bew. onbew. geh. bew. zw. bew. geh. bew. geh. bew. zw. bew. 1. bew. h. bew. regen onbew. onbew. regen mist zw. bew. h. bew. onbew. mist zw. bew. regen motregen onbew. regen zw. bew. motregen mist h. bew. regen h. bew. 1. bew. onbew. zw. bew. De Israëliërs hebben Dassen ook gevraagd of hij Lydia Janssen, het Neder landse meisje dat nog steeds in Tel Aviv wordt vastgehouden op verdenking een vliegtuig te hebben willen kapen, kende. „Ze zeiden, dat zij had beweerd mij te kennen, dat zij samen met mij in een opleidingskamp had gezeten van de FPLP in Zuid-Jemen. Allemaal onzin natuur lijk”. Een opwaardering van de gulden werd trouwens de afgelopen maanden zeer onwaarschijnlijk geacht: niet alleen lukte het tijdens de zomermaanden maar nau welijks een speculatiegolf tegen de gulden af te wenden, bovendien is het genoemde N ederlandse betalingsbalansoverschot minder een gevolg van een goed draaien de economie, dan van een forse export van onze oprakende aardgasvoorraden. Uit de katholieke kerk in Maurik (Gld) is gisteren een unieke kelk gestolen. Volgens de politie gaat het om een kostbare kelk die Leo Brom uit Utrecht heeft vervaar digd. De kelk is versierd met diamenten en briljanten en is voorzien van emaille wapens. De kelk is zo uniek volgens de pastoor omdat bij het vervaardigen een oude techniek uit de Middeleeuwen is toegepast, namelijk het zogenaamde indruppelen van goud. HELDEN (ANP) Bij een botsing tus sen een personenauto en een bus in de nacht van zaterdag op zondag in het Limburgse Helden zijn drie mensen om het leven gekomen en twee gewond. Alle slachtoffers Westduitsers. ROME (ANP). Het systeem van kop peling van de lonen aan het prijsindexcij fer dat in Italië wordt toegepast zal moge lijk voor zes maanden buiten werking worden gesteld, zo is in regeringskringen in Rome vernomen. Het Italiaanse kabinet overweegt een voorstel van dien aard van minister van buitenlandse handel Rinaldo Ossola, die van mening is dat de loonsver hogingen die automatisch op prijsstijgin gen volgen de inflatie aanwakkeren. „Ik ben in de gevangenis niet geslagen of iets dergelijks”, vertelde Dassen in een door het Palestina Comité „bezette” pers kamer van Schiphol, waar een Schiphol- functionaris tevoren vergeefs had getracht een PLO-vlag te verwijderen. „Maar alle ondervragingen, urenlang, waren niets anders dan reeksen beschul digingen en beledigingen aan het Palesti na Comité, aan de Palestijnen, aan Ara bieren in het algemeen en aan mij zëlf. Vier dagen lang heb ik me niet mogen wassen. Toen zat ik vast in een cel die zo lang was als het bed en waarin ik met mijn arm vanuit het bed de muur aan de ande re kant kon aanraken.” De Israëlische autoriteiten hebben geen enkel commentaar gegeven op de vrijla ting van Dassen, ook ontkennen zij dat deze vrijlating, zoals in Den Haag is gezegd, het gevolg is van zware diploma tieke druk van Nederlandse zijde. De besprekingen die de Nederlandse ambas sadeur Arriens met de Israëliërs heeft gehad waren „zakelijk” aldus de medede ling. In diplomatieke taal betekent dat in het algemeen, dat de gesprekken niet bepaald vriendelijk verliepen. Een Israëli sche politiewoordvoerder zei slechts: „Dassen kan zijn reis, die onderbroken was, na het afsluiten van het onderzoek voortzetten”. Volgens de rijkspolitie in Roermond is de personenauto, waarin de Duitsers zaten in Helden in een flauwe bocht met zeer grote snelheid op de bus gebotst. De chauffeur van de bus heeft nog gepro beerd de auto te ontwijken, maar dat is niet gelukt. Volgens de politie heeft de bestuurder door de hoge snelheid moge lijk in de bocht de macht over het stuur verloren. De regering had al besloten dat loons verhogingen, die een bepaald bedrag overschrijven, moeten worden besteed voor de aankoop van speciale spaarobli- gaties. Dat wordt nu echter niet meer voldoende geacht en daarom zal mogelijk worden overgegaan tot een loonstop van zes maanden. Het solidariteitscomité van de DISK, de federatie voor progressieve Turkse arbei dersbonden, vraagt in een brief aan het FNV-bestuur om steun te vragen voor het verzet van de Turkse vakbeweging tegen het optreden van de regering-Demirel. Dit bewind stuurt Turkije volgens het comité snel in de richting van een fascistische dictatuur. Het comité schrijft, dat de Turkse vakbeweging er, mede dank zij een vijf dagen durende staking van 500.000 arbeiders vorige week, in i« geslaagd herinvoering van de zogenoem de „staatsveiligheidsrechtbanken” te voorkomen. De regering kan echter opnieuw wetsvoorstellen indienen om te komen tot deze, volgens het comité „repressieve en niet onafhankelijke rechtsspraak”. In bankkringen werd al sinds maanden verwacht, dat naast de opwaardering van de mark ook een devaluatie van vopral de Deense kroon noodzakelijk zou zijn, gezien de tekorten op de Deense betalings balans. De Belgische frank is, enigszins tegen de verwachting van sommige des kundigen, niet meegedevalueerd met de Scandinavische munten. In het communi qué van het Nederlandse ministerie van Financiën wordt erop gewezen, dat hier door is voorkomen dat tussen Nederland en België heffingen en restituties op land- bouwprodukten zouden moeten worden geheven, wat in verband met het EEG- landbouwprijsbeleid, dat nog steeds is gebaseerd op al lang niet meer bestaande monetaire verhoudingen, anders nodig zou zijn geworden. Volgens het communiqué heeft de Nederlandse regering gemeend „een bij drage tot de oplossing te moeten leveren” door de gulden niet met de Duitse mark mee te revalueren, hoewel dat gezien de betalingsbalanspositie gerechtvaardigd DINSDAG 19 OKTOBER Zon- en maanstanden Zon op 7.12 uur onder 17.38 uur Maan op 2.10 uur onder 15.39 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 12.18 uur en Laagwater 7.48 uur en 20.06 uur Duitse mark gerevalueerd saneren Na afloop van deze bijeenkomst werd verder bekendgemaakt, dat de gulden en de Belgische frank hun huidige koersni veau houden, de Noorse en de Zweedse kroon devalueren elk met twee percent en de Deense kroon met vier percent. In een communiqué van het ministerie van Financiën in Den Haag wordt gezegd, dat de spanningen van de afgelopen maanden binnen de „slang” het stelsel van afspraken waarbij de wisselkoersen van de aangesloten landen ten opzichte van elkaar met niet meer dan 2,25 percent naar boven of naar beneden mogen afwij ken van een vastgestelde spilkoers aan leiding waren voor de bijeenkomst in Frankfort. Deze onrust op de valutamarkten werd vooral veroorzaakt doordat de Westduitse I In de loop van zaterdag zijn vier Zuid molukkers vrijgelaten, die donderdag waren aangehouden bij de politie-actie in Vaassen. Tegen vier andere Zuidmoluk kers heeft de officier van Justitie inbe- waarstelling gevorderd, onder meer wegens geweldsdelicten. van de in hun land woedende oorlog. Ook het ministerie van Buitenlandse Zaken had, via het Palestina Comité gevraagd om gegevens over de noden van de Liba nese Palestijnen, met het oog op eventuele hulpverlening. Nadat de „Niazi” naar Haifa was opge bracht werden de opvarenden volgens Dassen allemaal van boord gehaald en in een kamp bij Haifa opgesloten en, na een medisch onderzoek verhoord. K -

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2