OOK MONDALE EN DOLE WEINIG BOEIEND technische fout Sojoez-23 landt in meer na Atoompaniek in Oostenrijk TOPOVERLEG IN SAOEDI-ARABIE BEGONNEN TV-debat vice-presidentskandidaten Rhodesië-conferentie uitgesteld tot 28 oktober BOMAANSLAG OP GASFABRIEK IN NOORD-IERLAND Doorgedrukt Stemming Speculaties Standpunt Smith SPIEKBRIEVEN Frontlijn-presidenten STRIJK-ALFIE BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 6 OKTOBER 1 8 MAANDAG (Van onze redacteur in Washing ton, Henk Kolb) (Van onze redactie buitenland) LONDEN-LOESAKA. Robert Moegabe, een van de nationalisti sche leiders in Rhodesië, zal geen enkel overgangsbewind erkennen zolang het regime van Ian Smith niet op het slagveld is verslagen. door Nico Scheepmaker (Van onze redacteur in Beiroet, Rinco Wilton) BEIROET. In de Saoedische hoofdstad Riad vindt op dit moment een Arabische mini-top plaats waar de staatshoofden van Libanon, Syrië, Egypte, Saoedi-Arabië en Koeweit en de leiders van de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie PLO elkaar ontmoeten. WASHINGTON. Walter Mondale en Robert Dole, kandi daten voor het vice- presidentschap van de Verenigde Staten, hebben weliswaar in Houston een aanmerkelijk leven diger debat gehouden dan Carter en Ford tot nu toe hebben kunnen opbrengen, maar zij hebben wei nig opmerkelijks toegevoegd aan de middelen waarmee de verkie zingsstrijd wordt uitgevochten. Aki Assad, Sadat en Arafat in directe confrontatie Blijkbaar in opgewekte stemming worden president Sadat (links) van Egypte en MONDALE Moegabe wil militaire nederlaag van het regime-Ian Smith met tas Het feit dat mijn advies dus al was opgevolgd voordat ik het had gegeven, zou mij voldoening moeten geven, maar het maakt me eerder verdrietig, omdat ik alleen maar op dat idee gekomen was omdat al die wise-cracks zo abominabel waren, en zo luchtledig. Ik begrijp wel dat het moeilijk is om de hoofdrolspelers van M.A.S.H. met een volledig script als eer sten naar Mars te sturen, maar is het echt te veel gevraagd om een beetje betere tekstschrijvers in te huren, als te zijner tijd Venus wordt overmand? Ook de brandweer bleek niet overal op de hoogte, want tal van popiers meldden zich tijdens de uitzending op hun posten. De politie-alarmcentrale kon een golf tele foontjes van doodsbange Weners niet ver werken. „De mensen wilden weten waar ze konden schuilen voor de radioactivi teit”, vertelde een politieman. Lang niet iedereen bleek te weten dat de centrale Zwentendorf pas op zijn vroegst over twee jaar klaar is en dat er zich dus nog geen kernbrandstof bevindt. „We wilden alleen maar aantonen wat er eventueel zou kunnen gebeuren als er zich in Zwentendorf een catastrofe zou voltrekkeh”, reageerde een ORF-zegsman beduusd. Boven het Tengiz-meer, in Centraal- Azië, waren de weersomstandigheden met felle sneeuwstormen zaterdagavond bar. Het kosmonautenduo - commandant Zoe- dov en boordwerktuigkundige Rozjdest- vensky - werd echter desondanks snel gevonden door vliegtuigen en in „bevredi gende” toestand uit de Sojoez-23 gehaald. Ook de capsule zelf kon worden geborgen. In Oostenrijk vindt momenteel een gefaseerde inspraak-procedure plaats over de vraag of, en zo ja op welke schaal, er kerncentrales moeten komen. MOSKOU (UPI). De Russische kos monauten van Sojoez-23 hebben zaterdag avond, na een wegens technische moei lijkheden verkorte vlucht, een „natte” lan ding uitgevoerd in het Tengizmeer. Omdat het nog nooit eerder is voorgeko men dat een Russisch ruimteschip op het water landde, gaan er in Moskou specula ties over de mogelijkheid dat Sojoez-23 bij zijn terugkeer in de dampkring uit de koers is geraakt. De donderdag gelanceerde Sojoez had een koppeling tot stand moeten brengen met het ruimtelaboratorium Saljoet-5, maar die werd afgelast wegens een fout in het benaderingssysteem. De deelnemers zijn echter wel uitgeno digd om, zoals oorspronkelijk was afge sproken, op 21 oktober het voorbereidend overleg in Genève te beginnen. DOLE mo op de cijfers en feiten teneinde Dole te ontwapenen. Eenmaal sloeg hij terug om te zeggen dat Dole zijn reputatie als dra ger van de republikeinse strijdbijl ruim schoots had verdiend. de ZANU-strijdmacht.Wanneer het Smith-leger de strijd beu is, zal Smith naar ons toekomen en zeggen: „mijne heren, laten wij praten over de machts overdracht”. Dat tijdstip is het enige tijd stip voor onderhandelingen”, aldus Moe gabe in de Sunday Times. ken was gedoemd door een nieuw Syrisch militair offensief in Libanon. De Syrische leider Assad weigerde, wel licht door de te verwachten ernstige kri tiek van de zijde van de Liga, vorige week naar Cairo te gaan, waarop de Egyptische president Sadat het eveneens liet afweten. Aan de mini-top in Riad moet daarom groot politiek belang worden gehecht; daar vindt op dit moment de directe con frontatie plaats tussen de grote antagonis ten en de Arabische wereld: Sadat en Assad, en tussen de grote tegenstanders in de Libanese burgeroorlog, de Palestijnse leider Jasser Arafat en de Syrische presi dent. Dertien maanden lang hebben Sadat en Assad elkaar genegeerd en politiek ernsti ge schade berokkend ten gevolge van Syrische ontevredenheid over Egyptes toenadering tot Israel (Sinai-akkoord), en ‘Egyptisch wantrouwen over Syrische betrokkenheid in de Libanese burger oorlog. Nu Assad en Sadat in Riad in het open baar handjes hebben gedrukt en gezellig keuvelend de vergaderzaal binnengingen, mag nog niet geconcludeerd worden dat alle Egyptisch-Syrische tegenstellingen de Arabische wereld uit zijn. Hun ontmoe ting evenwel is ongetwijfeld de kroon op het werk van de Saoedische en Koeweitse diplomatie, die ruim een jaar lang alles in het werk heeft gesteld om de kloof tussen Damascus en Cairo te overbruggen en de Arabische eenheid werkelijk gestalte te geven. Waarnemers in Beiroet hebben er altijd op gewezen dat een oplossing van de Liba nese crisis alleen maar mogelijk zou zijn als de Egyptisch-Syrische tegenstellingen - die openlijk de Libanese burgeroorlog gedeeltelijk bepaalden - zouden worden overwonnen. Volgens Smith moet het Westen de blij vende aanwezigheid van de blanken in Rhodesië zien als een „essentieel stabili serend element” in de wereldomspannen de strijd tegen het communisme. „Als de Afrikaanse extremisten niet bereid zijn op basis van de overeenkomst met Kissin ger een nuttige bijdrage te leveren, dan kondigen. De gevechten namen geduren de het weekend weliswaar af, maar Palestijns-linkse woordvoerders claim den dat de Syriërs doorgingen en zich versterkten en pogingen ondernamen om het stadje Aley, het laatste linkse bolwerk op de grote autoweg Damascus-Beiroet, in te nemen, zodat Beiroet voor hen openlag. De militaire situatie voor de Palestijns- linkse Alliantie is slecht. In centraal Zuid- Libanon staan de Syriërs nog ca. zeven kilometers van Sidon, de enige redelijke aanvoerhaven voor de linksen. Afgelopen week beschoot Syrische artillerie vanuit de bergen de haven van Sidon, waar onder meer een Cyprisch schip werd geraakt en waarbij vier doden vielen. Het laatste heeft grote beroering gewekt op Cyprus. Op dit moment lijkt het erop dat de Syrische invasietroepen zich inderdaad aan het staakt-het-vuren houden. Rond Beiroet zou het op dit moment rustig zijn. In de stad zelf wordt evenwel aan de zogenaamde „Groene Lijn” gevochten tussen christen-rechtse en moslim-linkse militie. Over de resultaten van de mini-top in Riad valt nog weinig te zeggen. De bespre kingen vinden plaats in „een broederlijke sfeer” en zouden vandaag blijven voort duren. Er is coördinatie met de ministers van Buitenlandse Zaken die in Cairo zijn achtergebleven en die nu een „werkpro gramma” opstellen. Het is de bedoeling dat het resultaat van Riad later deze week in Cairo op de grote conferentie wordt bezegeld. Het gaat in Riad om twee essentiële zaken, waarover Syrië en Egypte totaal anders denken: het oplossen van de Liba nese crisis en de toekomst van de Palestij- nen. Naar verluidt zouden de Syriërs tot een politieke regeling in Libanon bereid zijn, in ruil voor totale controle door Syrië van de PLO, die dan een regering in ballingschap in Damascus zou moeten vormen. Het is zeer de vraag of ook de gematigde stromingen binnen het Pale stijnse verzet zich na hun bloedige erva ringen met de Syriërs in Libanon zullen laten inkapselen. Eén ding is wel duidelijk: als Assad, Sadat en Arafat in een persoonlijke con frontatie niet tot een oplossing kunnen komen, met andere woorden als de Riad mini-top mislukt, dan kan de Libanese burgeroorlog nog maanden, zoniet jaren duren en zal de onduidelijke en gevaarlij ke situatie in het Midden-Oosten voortdu ren. Met alle gevolgen voor de wereldvre de van dien. moeten de gesprekken maar zonder hen worden voortgezet”, vindt Smith. Het is duidelijk dat de besprekingen te elfder ure door gastheer koning Khaled zijn doorgedrukt. De Saoedische vorst, samen met zijn Koeweitse collega sjeik Sabah al Sabah, zijn zo’n beetje de enige Arabische leiders van formaat die de pre sidenten Assad, Sadat, Sarkis (van Liba non) en de Palestijnen bij elkaar konden krijgen, omdat zij allen zeer afhankelijk zijn van Saoedische en Koeweitse econo mische steun. Zonder die zouden de Egyp tische en Syrische economieën, en de vechtkracht van de Palestijnen, spoedig totaal vastlopen. President Assad probeerde afgelopen zaterdag bij aankomst in Riad een milde stemming te kweken door eenzijdig een compleet staakt-het-vuren voor zijn troe pen in Libanon (ca. 18.000 man) af te Volgens Radio Israel wordt er in het uiterste zuiden van Libanon gevochten tussen moslims en christenen. Laatstge noemden zouden door Israel van wapens voorzien zijn en er gaan nu speculaties dat Israel in Zuid-Libanon al doende een der mate onzeker klimaat wil scheppen dat „interventie ten gunste van bedreigde christendorpen” door Israëlische strijd krachten onvermijdelijk wordt. De joodse staat wil Zuid-Libanon militair kunnen beheersen om Palestijnse aanvallen, zoals die in het verleden plaatsvonden, onmoge lijk te maken. WENEN (DPA, Reuter). Met haar reportage over een gefingeerde ramp in de kerncentrale Zwentendorf bij Wenen, heeft de Oostenrijkse radio (ORF) zater dag in en buiten de hoofdstad paniek veroorzaakt. Veel luisteraars hadden niet door dat de reportage in scene was gezet, hoewel dat bij de aankondiging uitdruk kelijk was gezegd. Een ander Brits zondagsblad, Sunday Express, publiceerde gisteren het stand punt van Smith. De Rhodesische premier zei dat er gedurende de interimperiode geen sprake van zal zijn, dat de blanken de militaire macht uit handen geven. In het artikel in Sunday Express zet Smith uiteen op welke basis hij de Geneefse onderhandelingen op 28 oktober wenst aan te gaan. „Recht en orde moeten en zullen in Rhodesië worden gehandhaafd, en onze veiligheidstroepen zullen de terro risten overal waar ze worden aangetrof fen blijven vernietigen”. Er kan geen sprake van zijn, dat de blanke Rhodesiërs hun zeggenschap over de veiligheidstroe pen gedurende de ambtstermijn van een interimregering uit handen zullen geven, aldus Smith. Het enig bruikbare was toen Neil Arm strongs opmerking, direct nadat hij voet aan maan had gezet, dat dit voor hem weliswaar een kleine stap, maar voor de mensheid een grote stap betekende. Ik dacht toen nog: heel goed, Neil, dat heb je prima bedacht thuis voordat je in je Apol lo stapte, en het pleit ook voor je dat je het op het „moment suprème” niet vergeten hebt even te zeggen, niet wetend dus dat deze meest geciteerde zin door een profes sional voor hem bedacht was, en dat hij er via cue cards of op een andere manier wel even aan herinnerd zal zijn voordat hij uitstapte (pas over enige tientallen jaren zal blijken dat alle teksten voor Neil en Buzz al vóór de landing door de produk- tieafdeling van NASA op de maan waren uitgespreid, zoals ze bij Wim Kan ook altijd voor zijn voeten op de vloer liggen). Het was de eerste „splash-down” van een Russisch ruimteschip. De Amerikaan se Apollo-astronauten plachten na hun ruimtereizen allemaal aan parachutes op zee te landen. Moegabe, leider van de politieke bewe ging ZANU, is een van de zwarte Rhode siërs die zullen deelnemen aan de confe rentie in Genève over de vorming van een overgangsbewind. De bijeenkomst zou aanvankelijk op 25 oktober beginnen, maar zaterdag deelde de Britse minister van buitenlandse zaken Anthony Cros land mee dat de opening van de conferen tie naar 28 oktober was verschoven, omdat „enkele deelnemers” moeilijkhe den hadden om bijtijds met hun delegatie in Genève aanwezig te zijn. Je wordt bedrogen waar je bij zit, van hoog tot laag. In „Sil, de strandjutter” spreken de kinderen met de later ingedub- de hoorspelstemmetjes van halfvolwas sen acteurs, en in The Observer van vori ge week vertelde Buzz Aldrin, de tweede man die (na Neil Armstrong) de maan betrad, dat de alom geciteerde grappen die zij tijdens hun vlucht maakten tevoren op zogenaamde „cue cards” waren gezet, van die spiekbrieven die Wim Kan ook altijd gebruikt. Zij werden zorgvuldig bui ten beeld en geheim gehouden, evenals het feit dat Aldrin onmiddellijk na de landing een gebed uitsprak dat hij even eens volgens plan van een spiekbrief oplas. Ik weet niet of ik nu blij moet zijn met deze onthulling of niet, want ik heb er kort na die maanlanding al voor gepleit dat de astronauten voortaan de beschik king kregen over goede tekstschrijvers, bijvoorbeeld de man of acht die Bop Hope tot zijn beschikking heeft, zodat de kran ten niet genoodzaakt waren elke onnozele opmerking of flauwe grap omstandig te citeren als zijnde de laatste wijsheid uit de Wijde Ruimte. Moegabe, die ook leider is van het 10.000 man sterke guerrillaleger, deed zijn uit spraak tijdens een gesprek met aanhan gers in Loesaka. Daarvan is een geluids bandje gemaakt dat in bezit is van het Engelse zondagsblad Sunday Times. „Zelfs wanneer er een honderd percent zwart imterim-parlement zou worden voorgesteld, zouden we dat alleen aan vaarden, wanneer het Smith-leger volle dig is vernietigd en wordt vervangen door Bovenstaande alfie is gecomponeerd aan de hand van de catalogus van de Kunstveilingen Sotheby Mak van Waay B.V., die op dinsdag 26 oktober, om 10.30 uur, 14.00 uur en 19.30 uur de „verzame ling op het gebied van de wasverzorging en het strijken” van mevrouw J. N. Bleeker-Schouten zullen veilen. Mevrouw Bleeker zag geen kans haar collectie van tegen de 2000 stuks in een Strijk- en Was museum onder te brengen, en laat nu alles veilen bij Sotheby Mak van Waay, een van de negen buitenlandse vestigingen van ’s werelds grootste veilinghuis, dat er in een advertentie in de Engelse zondagsbla den op wees dat in de elf veilinglokalen van Sotheby het afgelopen seizoen voor meer dan 98 miljoen pond, dus zeg maar 500 miljoen gulden, is geveild, twee maal zoveel als bij welke andere veiling dan ook. president Assad (midden) van Syrië doorkoning Khaled van Saoedie-Arabië in Riad begroet. Dat deze wereldrecords zometeen m Amsterdam zullen vallen en niet in de andere buitenlandse veilingzalen m New York, Los Angeles, Toronto, Florence, Zürich, Monaco, Johannesburg of Hong kong, is niet zo verwonderlijk, want Sotheby Mak van Waay in Amsterdam stond met een veilingbedrag van 7.600.000 pond op de derde plaats, achter New York (39.300.000 pond) en London Bondstreet zelf (33.000.000 pond), maar ruim vóór Los Angeles (4.800.000 pond) en alle andere nederzettingen van Sotheby We tellen dus nog mee in de wereld! LONDEN (DPA, Reuter). Bij een bomaanslag op een gasfabriek in de Noordierse hoofdstad Belfast zijn zater dagnacht twee mannen om het leven gekomen. Volgens de politie gaat het waarschijnlijk om de daders die werden gedood door hun te vroeg ontploffende helse machine. De explosie zette een gas houder in lichterlaaie. Inwoners van een naburige wijk werden geëvacueerd, maar de brand kon worden bedwongen voordat er zich verdere calamiteiten voltrokken. De conferentie, die zaterdag onver wacht begon, kwam als laatste nood sprong voor de grote conferentie van staatshoofden van de Arabische Liga, die vandaag in Cairo had moeten beginnen, maar die eind vorige week al tot misluk- Eén ding was volgens politieke waarne mers duidelijk: als dit debat moet uitma ken wie eventueel het beste een president zou kunnen vervangen dan gaan de bloe men naar Walter Mondale, de liberale senator, en niet naar Robert Dole, de conservatieve vertegenwoordiger van Kansas, die weinig meer had aan te dra gen dan wat hatelijke spitsvondigheden en de opmerkelijke blunder alle oorlogen, inclusief de Tweede Wereldoorlog, toe te schrijven aan democratisch landsbestuur. Het vertrouwde scala van onderwerpen werd wederom breed uitgemeten: de eco nomische situatie, de noodzaak van belas tinghervorming, de werkgelegenheidssi tuatie, bejaardenzorg, Watergate. Monda le maakte duidelijk dat de democraten daarvoor plannen hebben, Robert Dole had op dit terrein niets bij te dragen en ontweek zorgvuldig Mondales verwijt dat zowel Ford als Dole (die toen voorzitter was van de republikeinse partij) Nixon tot het allerlaatst hebben gesteund. Dole steunde voornamelijk op de rede voeringen die hij in het land afsteekt, hij was ook levendiger dan Mondale, leek het debat wat minder ernstig te nemen en had trouwens tevoren gezegd dat het een lolli ge avond zou moeten worden. Intussen poogde hij Mondale af te schilderen als de geldverspillende liberaal, terwijl Carter in dezelfde kleur werd meegeverfd. Mondale daarentegen was kennelijk vastbesloten zich te manifesteren als iemand die zijn zaken beheerst, hij her haalde het democratisch verlangen naar nieuw leiderschap en wierp zich vol ani- Zaterdag zijn in de buurt van Portlaoise in de Ierse Republiek een politieman om het leven gekomen en vier gewond toen een valstrikbom ontplofte in een verlaten boerderij. De politie stelde een onderzoek in op de boerderij naar aanleiding van een anoniem telefoontje. De ontploffing gebeurde kort nadat nieuwe wetten tegen de guerrillabeweging in de Ierse Repu bliek van kracht geworden waren. Enkele kilometers van de plaats van de ontplof fing bevindt zich een gevangenis waarin meer dan honderd leden van het Ierse Republikeinse leger (IRA) gevangen zitten. Daarbij werden 70 nieuwe wereldre cords gevestigd, en het zou mij niet verhe zen als er straks een nieuw wereldrecord bijkomt voor nummer 284 (een stift om verwarmingspijpen uit mutsenplooima- chine te halen), of anders wel voor num mer 40 met de houten pettenmal voor Duitse politiepet. Een wereldrecord is snel gevestigd, zeg ik dan altijd maar, want er zal heus wel hoger worden geboden op het slof-kantboutje met lus-handvat dan er op een vorige veiling voor een zelfde stot- kantboutje met lus-handvat werd geboden. Maar president Kaoenda van Zambia, een van de vijf Frontlijn-staten rond Rho desië, waarschuwde dat zijn land de steun aan de zwarte guerrilla tegen Smith zal opvoeren als de Geneefse conferentie mocht mislukken. De presidenten van de Frontlijn-staten, Nyerere (Tanzania),' Samora Machel (Mozambique), Seretse Khama (Botswana), Neto (Angola) en Kaoenda waren gisteren in de Zambiaan- se hoofdstad Loesaka bijeen om zich te beraden over de gemeenschappelijke strategie die zij op de conferentie in Genè ve zouden volgen. Volgens een woord voerder zijn de vijf presidenten van plan om de conferentie bij te wonen. In Genève komen ook de zwarte leiders Nkomo, de gematigde voorman van de binnenlandse vleugel van de ANC Afri kaanse Nationale Congres bisschop Moezorewa, ook van het ANC, en Moega be. Inmiddels heeft zich zaterdag nog een andere nationalistische leider aangemeld voor Genève. Het is ds. Sithole van de ZANU (Afrikaanse nationale unie van Zimbabwe). Tot dusver heeft Engeland, die de conferentie organiseert, hem niet uitgenodigd. Aanvankelijk zou Sithole deel uitmaken van de delegatie van Moe zorewa. Sithole verklaarde echter dat hij van die mogelijkheid geen gebruik zal maken. Joshua Nkomo (rechts) verlaat Salisbury na het geven van een persconferentie. Amsterdammertjes, Brikettenbout, Comfoorbout, Dassenpersje, Eikehouten broekenplooier, Frans kachelboutje. Glansboutje, Houtskoolbout, Isoleertreef, Jugenstiltreef, Kleermakersbout, Lik steen, Mangel, Nikkelenmutsen- blokboutje. Opstaande treef, Puntboutje, Rondstrijkijzer, Slof bout, Turf- bout, Uitneembaar meta-boutje, Verwar- mingsijzers, Wisselboutje, Ijzeren schortenbanden-strijker, Zandelbout. Plus 24, min 2.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3