Arie Haan concludeerde juist Nico Jansen niet tevreden met nieuwe taak bij Feyenoord: e PSV-trainer wantrouwt Franse informatie Cruijff c.s. zijn van ons vervreemd r tOtOtipS /F l. J f trerrers en missers wmlJ i 1 f>l I- - f if ssêi SPORT 19 7 6 DINSDAG 1 9 OKTOBER 19 Door Jan Preenen Eerlijk Ontdekking Geblesseerd WW t I "w 1 Bescheiden plaats 1 W- I t. en Nico Jansen in actie tijdens de wedstrijd tegen Haarlem. Hier maakt Feyenoords centrum-spits één van de vijf doelpunten, die hij in dit duel voor zijn rekening nam. n. zou De Joegoslaaf eist z de (Van onze speciale verslaggever) kwam, Rijvers verwacht dat Larqué toch zal spelen tegen te houden. Toen Geilman de bal liet glippen haalde ik meteen uit”. Ook de uit Martinique afkomstige (en voor één competitieduel geschorste) Gé rard Janvion, de Argentijnse ex-interna- tional Osvaldo Piazza en Christian Sy- naeghel waren er tegen Olympic Lyon niet bij, maar zij zullen woensdagavond tegen de Nederlandse kampioen definitief de eerste ronde. Die wedstrijden hebben we veel te gemakkelijk opgenomen. Zo iets overkomt ons nu niet”. Het in het buitenland spelen van de laatste vedetten van het Nederlandse voetbal is een uiterst ongunstige zaak, zeker wanneer men dat aspect in relatie brengt met de achteruitgang van ons voetbal In Joegoslavië werd een periode, waarbij in een tijdbestek van twee jaar zowel het wereldkampioenschap als het Europees kampioenschap viel, afgesloten. Mocht het resultaat in Duitsland tot aan de finale boven alle verwachting uitkomen, in Joegoslavië begon zich de aftakeling al af te tekenen. tussen samen tevens de eerste thuisdoelpunten van Helmond Sport sinds 16 mei. Telstar's overwinning op FC Den Haag, 3-1, hield in dat men sinds 16 november 1975, 4-0 tegen MVV, weer meer dan twee goals in een wedstrijd scoorde. Niet alleen Jean-Michel Larqué, maar ook Christian Sarramagna overigens geen vaste eerste-elftalspeler en Her- vé Revelli zijn dermate geblesseerd dat ze woensdagavond niet van de partij kunnen zijn. In de competitiewedstrijd vorige week vrijdagavond tegen Olympic Lyon (1-1) moest dit duo verstek laten gaan en zoals het er op h<lt ogenblik uitziet zal zowel Sarramagna als Revelli (enkelblessure) ook over twee weken in Einhoven vermoedelijk niet beschikbaar zijn. e In de Bundesliga is de tweede trainer van dit seizoen de laan uitgestuurd. Na Horvath bij Rot Welss Essen werd nu trainer Cencic van Saarbrücken ontslagen. |..;a laaftste seconde vecht. Ik ben namelijk een slecht verliezer en zeker tegen Roda kan ik het slecht hebben dait we op het punt stonden te verliezen. Voor rust speelden die jongens erg leuk, maar wat maakten ze er nou in de tweede helft van? Niets toch, alleen maar met negen man voor de pot hangen. Tegen zo’n ploeg ga je toch geen rommelaar als ik eruit halen”. FC WV—Eindhoven NACFC Twente Ajax—FC Utrecht SpartaTelstar FC Den HaagG.A. Eagles PSVFeyenoord HaarlemFC Amsterdam AZ ’67—Roda JC De GraafschapNEC SC CambuurVolendam SWSC Amersfoort MVVHeerenveen HeraclesFC Groningen l tig ren as. 1 De Ere-Divisie kende een schot- vaardig week-end. De 39 doelpunten konden voor het laatst op 19 augus tus 1973 genoteerd worden. Toen ver loor FC Amsterdam met 1-6 van Ajax. 1 1 1 1 3 1 1 1 3 3 1 1 2 EINDHOVEN-ST. ETIENNE. PSV-, trainer Kees Rijvers weigert vooralsnog wantrouwig geworden in de loop der jaren door de veelheid aan onjuiste informatie, spontaan ter beschikking ge steld door de tegenstanders veel ge loof te hechten aan de door de Fransen verstrekte mededeling dat Jean-Michel Larqqué, de spelbepalende aanvoerder van zowel St. Etienne als het Franse nationale elftal, woensdagavond niet kan spelen in de derde Europa-Cupconfron- tatie tussen beide ploegen dit jaar in het Geoffroy Guichard stadion van St. Etienne, dat inmiddels al tot en met de laatste 38.000e plaats is uitverkocht. Feyenoord heeft met 7-0 de groot ste nederlaag van Haarlem in de Ere divisie op zijn geweten. Daarvoor zorgde FC Den Haag in het seizoen 1970-1971 met 6-0 voor de grootste nederlaag. Opvallend is dan ook dat een ..den ker” als Arie Haan het gemis aan samenspel na afloop van de wedstrijd tegen de Ieren wist te signaleren Verder is het ongewisse bij het vrij geven van de spelrs door hun clux een onredelijk gegeven, en voor de continuïteit „dodelijk”. Ons voetbal. ML j' De laatste grote uit-overwinning van A.Z. ’67 dateert van 12 januari 1975. Ook toen een 2-6 overwinning, maar dan tegen Wageningen, een van de twee degradanten uit dat seizoen. vijf doelpunten af te leveren, waarbij hij het aandeel van Haarlem zeker niet over het hoofd wil zien: „Het was onbe grijpelijk dat Haarlem zonder ausputzer speelde. Ik kon mijn ogen niet geloven Ik kon nu eindelijk ook weer eens lekker in de spits blijven staan”. In voorgaande competitieduels had hij zich duidelijk niet als „specifieke spits” kun nen manifesteren: „Tot zondag had ik meer de taak om gaten te trekken vooi de middenvelders, zodat zij de doelpun ten konden maken. Zelf ben ik lieve: spits. Die rol ligt me beter, dat is tegen Haarlem wel weer gebleken, maar ja, je doet wat de trainer zegt en Boskov heeft nu eenmaal liever dat ik me wat meer beweeg in de voorhoede, dat ik verdedi gers wegtrek”. Voorlopig houdt Kees Rijvers het nog altijd op een vorm van koude-oorlog- voering van de Fransen, zelfs nadat Larqué maandag in de Robespierre-kli- niek van St. Etienne te horen heeft gekregen zich voorlopig te moeten ont zien om zijn meniscusblessure niet te doen verergeren. Donderdag, één dag na de wedstrijd tegen PSV, zal Larqué zich opnieuw in het ziekenhuis moeten melden voor een tweede onderzoek. En vooral dat laatste betekent voor Rijvers dat Larqué voor woensdagavond nog altijd niet definitief afgeschreven is. Kees Rijvers: „Er schijnt inderdaad iets met Larqué aan de hand te zijn. Ook in De beperkte bewegingsvrijheid heeft ertoe bijgedragen dat Nico Jansen tot het afgelopen weekeinde een uiterst be scheiden plaats innam op de topscorers- lijst. Toen hij halverwege de voetbal- jaargang 1974-1975 van die KNVB einde lijk toestemming kreeg om voor Feyen oord uit te komen, had hij aan onge veer 20 wedstrijden in het roodwitte tenue voldoende om 18 doelpunten af te leveren. Met de zes doelpunten die hij tevoren voor FC Amsterdam had ge scoord finishte hij als derde achtei Ruud Geels en Willy van der Kuylen. Afgelopen zondag stelde hij zich ein delijk weer, eens als schutter voor dooi De destijds voor acht ton door Feyen oord aangetrokken aanvaller (Jansen). „Een belachelijk hoog bedrag, je voelt jezelf nooit zoveel waard, maar van de andere kant verdien je er natuurlijk aardig aan”) mist ook de steun van de naar Hertha BSC uitgeweken Jurgen Kristensen die met zijn schijnbewegin gen op de linkervleugel zichzelf nog wel eens misleidde maar die vaak ook goed was voor een voorzet op maat. Het huidige Feyenoord slaagt er maar zelden in om zijn vleugels (Vreijsen rechts en Van Deinsen links) uit te slaan zodat Jansen voornamelijk is aangewezen op het middenveld: „Van Deinsen is een heel goede voetballer, maar hij komt er nog niet helemaal uit. Hij heeft nog een beetje angst. Dat heb ik zelf ook wel gehad, vorig seizoen, toen ik pas bij Feyenoord speelde. Mijn debuut maakte ik tegen Excelsior Als 22-jarige stond ik opeens tussen al die kwaliteitsvoetbal- lers. Dat heeft me wel wat gedaan. Ik durfde er niet echt tegenaan te gaan. Gelukkig was die onzekerheid snel ver dwenen. De week daarop scoorde ik al tegen Den Haag. Ik ben nogal brutaal Daardoor was het zelfvertrouwen weer gauw terug. Bij Van Deinsen ligt dat kennelijk anders. Trouwens, het zelfver- Problemen op en buiten het veld hadden veel invloed op de prestaties- en een derde plaats werd ons deel. Alhoewel deze derde plaats bereikt werd door een team dat uit „tweede keus” spelers was samengesteld, lukte het hun toch ons verloren prestige enigszins op te vijzelen. Deze groep spelers, door schorsingen en andere oorzaken bijeen gebracht bleek wel bereid zich volledig in te spannen, en de prestatie was zeer acceptabel. Op dat moment hadden de ogen open moeten gaan,, en had het besluit ge nomen moeten worden om met deze groep spelers door te gaan, en te komen tot een nieuw Nederlands elf tal. Maar zoals het meestal gaat wan neer je veel verwacht, het resultaat valt altijd tegen. Zo ook in dit geval Ons voetbal is technisch, taktisch en organisatorisch op de terugweg. In twee seizoenen is weer een niveau bereikt dat wij nog uit het einde der. zestiger jaren kennen. Onze bekende en alom bewonderde speelstijl is< plotseling verdwenen. Momenteel be wijzen de prestaties op internationaal niveau alleen maar het gelijk van de recessie. Maatregelen om deze terug gang tot staan te brengen worden echter niet genomen. Een van die maatregelen die genomen zou kunnen (moeten) worden heeft ook betrek king op het Nederlands elftal,, en dan speciaal op de eerder genoemde groep „buitenlandse vostballers”. De 7-0 overwinning op Haarlem zal het moreel ongetwijfeld hebben ver sterkt. Het UEFA-Cupduel tegen Kai serslautern voor de deur maakt dat een prettig gegeven voor de roodwitten. Ook al kwam Feyenoord pas echt op gang toen de equipe van Barry Hughes min of meer het verzet staakte. Nico Jansen, Amsterdammer onder de Rotterdammers („Ik woon sinds enkele maanden in Rot terdam, maar ik ga iedere week nog naar Amsterdam”): „Voor mij persoon lijk zijn al die doelpunten die ik zondag heb gescoord wel belangrijk dacht ik. Ik heb tenminste weer eens kunnen aanto nen dat ik nog doelpunten kan maken”. wel spelen. De blessurelijst van „Les Verts” heeft tot gevolg dat Robert Herbin zijn team op verschillende plaatsen zal moeten wijzigen, althans ervan uitgaande dat de Fransen met het opvoeren van een groot aantal geblesseerde spelers niet de door Rijvers gevreesde bijbedoe lingen hebben. In dat geval zal Jacques Santini, evenals vrijdagavond tegen Lyon, aangewezen worden om Larqué op het middenveld als aanvoerder en spel bepaler te vervangen. De plaats van Hervé Revelli wordt waarschijnlijk inge nomen door Christian Synaeghel, die al vaker als teruggetroken linkerspits in het elftal van Les Stefanois heeft gefun geerd. Zijn plaats op het middenveld gaat dan bezet worden door Pierre Re- pellini dat Jansen Boskov I „Ik keek dan ook raar op toen ik I hoorde dat juist ik zou worden vervan- 1 gen. Door zoiets word je toch kwaïad. Ik I pakte dan ook de eerste de beste aan die voor me verscheen. Toevallig was dat Boskov. Ik wees met mijn vinger naar mijn hoofd. Zoiets gebeurt in het vuur van het spel. De andere dag zei Boskov dat het niet meer moet voorko men. Daar was ik het wel mee eens. Ik heb -alleen wel gezegd dart ik het onver standig bleef vinden dat hij mij juist had gewisseld. Met zo’n type speler als ik, heb je tot het laatste moment de kans om een doelpunt te maken. En waarom moest hij mij zonodig tegen mezelf beschermen? Het geval met Geil man was een ongelukje. Bram is ook helemaal niet boos op me geworden”. „IK WIL ALTIJD MEZELF tgl trouwen van meer Feyenoorders soms wat groter kunnen zijn”. de toeschouwers, pers etc. zijn aange wezen op de spelers die in onze competitie actief zijn. Deze spelers worden in hun internationale ontwik keling belemmerd door minstens vijf „buitenlanders” die per seizoen drie uur over onze velden huppelen. Ons voetbal valt of staat met idolen, spe lers die tot de verbeelding sprekende prestaties leveren. Maar ook spelers die, na een internationaal succes ’s zondags de massa naar de stadions lokken, en niet meteen per vliegtuig naar hun voetballand afreizen. Heracles heeft een uit-complex. Het laatste uit-doelpunt viel op 11 april, maar men incasseerde wel 27 goals in de tussenliggende acht uit wedstrijden. TT- -. Maar over de kansen tegen Kaisers lautern: „Duitse ploegen blijven meestal gaan. Tegen zulke teams moet je rustig blijven en proberen te tikken. Het pro bleem is alleen dat er vaak nog te veel misverstanden voorkomen. Eenvoudig omdat we nog niet goed op elkaar zijn ingesteld. Daar staat tegenover dat we dit Kaiserslautern in ieder geval niet zo .zullen onderschatten als Djurgarden in De 2-0 thuisoverwinning van Hel mond Sport heeft verschillende re- kords gebroken. Het betekende dat nu alle betaalde clubs de overwin ning geproefd nebben. Het betekende Ex-FC Amsterdam-speler Nico Jansen heeft de lies van Roda-doelman Bram Geilman in zijn „enthousiasme” abusie velijk voor een speelobject aangezien, waardoor verder voetballen eventjes on mogelijk is. Terwijl Geilman kermend van de pijn duidelijk maakt dat assis tentie van een arts welkom zou zijn, is Jansen alweer een nieuw duel aange gaan. Ditmaal op het verbale vlak mei scheidsrechter Beek wiens gedachten gang door Jansen niet kan worden ge- volgd. Dc op drift geraakte spitsspeler steekt een bezwerend vingertje op in de richting van Beek zodat de rollen even lijken omgedraaid en de man in het zwart ditmaal in aanmerking lijkt te komen voor verwijdering uit het veld. Ten slotte wordt toch Nico Jansen tot verliezer van het duel uitgeroepen. Niet door Beck, die volstaat met een gele kaart, maar door Feyenoord-trainer Vu- jadin Boskov. Kees Kist scoorde in zijn laatste zes wedstrijden telkens, en daarin totaal op acht treffers. De Cincinnati Reds hebben in de „World - series”, de strijd om het officieuze wereld kampioenschap honkbal voor profs, een voor sprong van 2-0 genomen. De Reds wonnen voor 54.000 toeschouwers op eigen terrein ook de tweede wedstrijd tegen de New York Yankees en wel met 4-3. Heerenveen doorbrak met de 3-0 overwinning zijn wedstrijdenreeks waarin zij niet meer dan een doel punt scoorden. Sinds 30 april 1975, 4- 2 tegen Fortuna SC, scoorde men niet zoveel goals. De mogelijkheid wordt in St. Etienne echter niet uitgesloten geacht dat Robert Herbin plotseling de jonge Larios tegen de Eindhovenaren zijn Europa-Cupde- buut. zal laten maken. Larios speelde in de wedstrijd tegen Lyon net als ove rigens alle andere wisselspelers een uitstekende wedstrijd. Bovendien brengt deze Larios de laatste ontdekking van chief-scout Pierre Garonnaire flink wat lengte mee, zodat Herbin niet alleen over de grond, maar ook door de lucht mogelijkheden krijgt om zijn tactiek uit te stippelen. „Vaak zie ik in mijn enthousiasme Mleen maar de bal, maar daarom ben ik nog niet gemeen als ik een keer mis schiet. Ik ben hard, dat moet je tegen woordig wel zijn als spits. Hoe vaak krijg ik niet een klap. Kijk eens wat er gebeurt voordat ik een bal aanneem. Op dat hang-, trek- en duwwerk van verde digers ben ik me gaan instellen. Zeker nu bij Feyenoord. Bjj Amsterdam kon het nog wel eens gebeuren dat een tegenstander op een meter afstand van me stond. Bij Feyenoord word ik conse quenter gedekt. Gelukkig kan ik een stootje hebben. Als ik zie dat een verde diger me in de rug wil klemmen, zet ik me strak zodat er nog wel eens iemand over me heen duikt. Mijn lichaam ge bruik ik veel. Dat moet wel wil je nog een kans hebben. Mij zul je ook nooit onderuit zien gaan”. Deze groep is door de verkoop aan buitenlandse clubs gaan vervreemden van ons voetbal. Terechtgekomen in een ander milieu worden zij gecon fronteerd met andere omstandigheden (temperatuur-temperament) en vin den bovenal een andere spelwijze Het belangrijkste is echter dat zij elkaar niet meer op de Nederlandse velden ontmoeten, hetzij als mee- of tegenstander. Uitsluitend het verke ren tussen de spelers waarmee je dient samen te spelen is de enige garantie om op de hoogte te blijven en tot prestaties te komen. De afstan den, het gebrek aan informatie doen deze spelers ook bij de toeschouwers sneller vergeten. de kleedkamer opzoekt. Boskov wil zijn pupil tegen zichzelf beschermen en is bang dat ook nog eens de rode kaart te voorschijn zal warden getoverd. Jansen lijkt in eerste instantie niets voor die protectie te voelen, maakt een wegwerp- i gebaar, maar geeft znch dan toch gewon nen. Woedend verlaat hij het veld. Uit protest maakt hij er een demonstratieve langzaamaanactie van en slentert hij in de richting van de dug-out, en passant nog even met zijn wijsvinger langs zijn voorhoofd glijdend. „Ik veegde wat zweert af”, wil hij nu aan de vooravond van het UEFA-Cupduel tegen Kaisers lautern in eerste instantie doen geloven. En dan. als hij ziet dat hij net zo goed een mop had kunnen tappen, voegt hij eraan toe: „Ik ben iemand die tot de West-Duitsland- en Joegoslavië zijn ons hierin voorgegaan. West-Duits land nodigt deze spelers niet meer uit, en Joegoslavië, in staat om diver- I se nationale elftallen met deze spe- I Iers samen te stellen, heeft het roer I ook omgegooid. Ook daar is men tut I de conclusie gekomen dat de opbouw I van het nationale elftal, maar meer I nog van het nationale voetbal, alleen kans v.an slagen heeft met spelers die in de eigen competitie spelen. Wil ons voetbal zich uit het dal omhoog werken dan kan dit een van de eerste ingrepen zijn. Een „zuiver” nationaal elftal, toeschouwers die de spelers iedere week herkennen, en diezelfde spelers die verzekerd zijn van een eerlijke selektie, en hiervoor niet afhankelijk behoeven te zijn van onze „buitenlandse” voetballers. Nico Jansen streeft er naar om in alle omstandigheden zichzelf te zijn, zowel naast als in het veld’’. Volgens Jansen kunnen daarbij onder meer de eigen schappen „eerlijk” en „openhartig” wor den ongevuld. Ach en dat hij dan op het veld niet bepaald het prototype van de rustige en beheerste voetballer is die hardheid te allen tijde schuwt, vindt hij niet bezwaarlijk. „Ik ben hard maar niet gemeen. In mijn Amsterdam-tijd liep ik nog wel eens op een doelman in. Dat was onervarenheid. Zo Iets doe ik niet meer. Tegen Roda bijvoorbeeld sprong ik een paar maal over Geilman heen. Dat ik hem toch nog een keer raakte vind ik rot, maar nogmaals: het was een ongelukje. Ik probeerde die bal in het doel te krijgen en hij probeerde hem Bij de samenstelling van het com- petitierooster voor het a.s. weekend heeft de competitieleider denkelijk rekening gehouden met het Europa- Cupgebeuren. PSV en Feyenoord, on ze nog overgebleven representanten, ontmoeten elkaar in Eindhoven. Voor PSV een interessante mogelijkheid iets van de achterstand goed te ma ken. De resultaten zijn nogal wissel vallig, 2-0, 0-1, 0-2, 3-2 en 4-1 over de laatste vijf seizoenen. De voorkeur gaat uit naar de thuisclub mede door de terugkomst van Edström en Van Beveren- De andere koploper Roda JC gaat naar AZ’67. Roda JC blijft, ondanks alle pessimistische verwach tingen, winnen. Maar AZ’67 in Alk maar bestrijden is erg lastig. Toch de voorkeur voor AZ’67. Aj.ax kan, via een zege op FC Utrecht en punten verlies van de koplopers, de leiding overnemen. In de schaduw blijft Ajax zich in de underdogpositie op houden, maar voor hen geldt uitslui tend de tijd die in hun voordeel gaat werken. FC Twente, eens bij de on derste, altijd bij de onderste, gaat naar NAC, dat ook al in eigen huis moeilijk te kloppen is en beter uit de voeten komt dan het vorig seizoen. Sparta en Telstar wisselen in Rotter dam van winnaar. De cijfers 4-1, 2-1, 1-2, 4-1, 1-2. Misschien dat Telstar zich aan de overwinning van zondag j.l. vastklampt. Haarlem heeft wat goed te maken en krijgt daarvoor tegen FC Amsterdam de mogelijk heid. Toch wordt het ook voor Haar lem moeilijker om de punten bij elkaar te sprokkelen. FC Amsterdam is, als zij het spel niet behoeven te maken, in uitwedstrijden het gevaar lijkst. De laatste resultaten 0-1, 2-2, 1-4, 2-0, 1-3. FC Den Haag-Go Ahead Eagles: 2-0, 2-0, 11, 0-0, 5-1. De oostelijke derby De GraafschapNEC kent 1-0 en 2-1 als uitslagen. SC CambuurVolendam 0-0 en 3-1. SWSC Amersfoort 1-1 en 1-3, HeraclesFC Groningen 3-1 en 2-0. Deze uitslagen geven de resultaten weer van de laatste twee seizoenen- KAISERSLAUTERN. Terug in de tijd met Nico Jansen, die afgelopen zondag dank zij de medewerking van Haarlem weer eens ouderwets kon uithalen. Terug J naar zaterdagavond 11 september: Feyenoord-Roda JC. Feyenoord heeft nog tien jgg minuten om de in gewonnen positie verkerende Kerkraders alsnog te achterhalen. Jp* Alvorens zjj hun tegenstanders aan een laatste examen kunnen onderwerpen, zijn de Rotterdammers echter verplicht enkele minuten rust te nemen. ZIJN, OOK IN HET VELD” de vorige wedshrijden waren er echter problemen. Met Rocheteau, die tegen een knaap van een spierblessure was aangelopen. Toch speelde hij in beide wedstrijden tegen ons mee, zij het dan niet de volle 90 minuten. Het verstan digste lijkt me derhalve om er maar van uit te gaan dat St. Etienne woensdag avond in z’n sterkste opstelling zal spelen dus met Larqué. Dan kunnen we ten minste niet voor verrassingen komen te staan.” I i

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 19