D b( b( ELKE VIER JAAR TWEEMAAL ZOVEEL SOCIALE UITKERINGEN Nederlander vast in Buenos Aires WESTERTERP PLEIT VOOR EEN HOGERE BEZETTINGSGRAAD PERSONENAUTO’S I J Vrouw Indiase oppositieleider Fernandes: Nederlandse hulp aan India inkrimpen Drie doden in haven van Rotterdam r Bijstand op ex-echtgenoot verhalen en dan dit nog wegens moord H jwi w .SF aw? BA 3 Il 0] 1 Oi HET WERK GAAT GEWOON DOOR l/ 41 1 99 99 I W; r i Van Hulten in Tweede-Kamercommissie: H fl l o 2 DINSDAG 1 9 OKTOBER 19 7 6 BINNEN- EN BUITENLAND Dl] r' JR l Ziektekosten WEERRAPPORTEN - I Jjp1 iiv- AMSTERDAM (ANP) Leila Fernandes, echtgenote van de ruim drie maanden geleden gevangen genomen Indiase oppositieleider George Fernandes, heeft gisteren in ons land steun gezocht voor de vrijlating van haar man Volgens Leila Fernandes zouden Nederland en andere westers,e landen hun hulp aan India moeten interim pen, indien daar de vorig jaar mgestelde uitzonderingstoestand van kracht blijft. Die uitzonderingstoestand geeft de Indiase premier mevrouw Ghandi vrijwel onbeperkte macht en stelt haar m staat alle mensen rechten met voeten te treden, vertelde Leila Fernandes gistermorgen tijdens een persconferentie in Amsterdam Tankwagon Amalrik Argentinië Gevangene Abonnement Achterstand „Dank zij mij*’ Sfe. z R1 Riai Lib: qué is b de i op pi rie insti Frai Mar ting fran is gi bart bek< I me va Ne rei --j te- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. In 1977 zal een aantal PTT-tarieven worden verhoogd. Het gaat onder meer om het abonnementsgeld voor de telefoon, de kosten voor nieuwe aansluitingen, de internationale gesprekken, telegrammen en de posttarieven voor het verzenden van kranten en tijdschriften. Deze verhogingen moeten alles bij elkaar een bedrag van 161 miljoen gulden opleveren. ’s Middags had zij in Den Haag een ontmoeting met staatssecretaris Kooymans van Buitenlandse Zaken Lokaal tarief Maffialeider Lefèbvre Hl «U i 1 Vier gulden 5 L Wapens 5 F Telefoon- en posttarieven 1 moeten 1 januari omhoog dat het weer] 22 10 Leila, Eemandes dit jaar op een schuilplaats gearresteerd. te i Den Haag. (ANP) Wie financieel in staat is een bepaald bedrag aan ali mentatie te betalen, moet niet op eenvou dige wijze op kosten van de gemeenschap Bijstandswet onder deze verplich ting kunnen uitkomen. Dat vinden minis ter Van Agt van Justitie en de staatsse cretarissen Meijer van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk en Mertens van Sociale Zaken. De vooruitzichten voor donderdag. Overwegend droog en temperaturen van 8 tot 14 graden. Voor één en ander is het nodig, dat het Burgerlijk Wetboek een nieuw artikel krijgt en de Algemene Bijstandswet een paar aanvullingen. 5 7 12 25 17 14 0.4 0 o 2 1 0 1 0 2 2 0.3 0 0 48 0.1 9 0 0 0.1 0. 16 4 3 3 0 0 0.2 5 4 9 0 0 0.3 0.6 0 wordt van Preciese cijfers over de voorgenomen verhoging kon hij nog niet geven. Op de dag- en nieuwsbladen wordt volgens Van Hulten nu al een tekort van 80 miljoen gulden geleden. Zou de verhoging niet doorgaan, dan is een verhoging van de gewone briefpost nodig, maar dat vond Van Hulten niet verantwoord. zich af óf het niet nodig is om het lokaal tarief aan bepaalde tijdseenheden te bin den. Ook een herverdeling van de distric ten is mogelijk. Het komt nu voor dat men soms in districten met honderdduizenden inwoners voor lokaal tarief kan bellen, terwijl andere districten veel kleiner zijn. tje pesten. Terwille van de automobilist zelf zal gestreefd moeten worden naar een zuinig gebruik van het autopark”, zei minister Westerterp. „Het gebruik moet beperkt worden op de tijdstippen, waarop de ene automobilist de andere hindert. Waar het beter is, zal gebruik gemaakt moeten worden van andere vormen van vervoer, als de fiets, de bromfiets en het openbaar vervoer. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De sociale uitkeringen verdubbelen zich iedere vier jaar. in 1959 werd aan dergelijke uitkeringen 2,5 mil jard uitbetaald. In 1963 5 miljard, in 1967 10 miljard, in 1971 20 miljard en in 1975 40 miljard. Oorzaak van deze stijgingen is ten eerste het feit dat de uitkeringsge rechtigden meedelen in de algemene wel vaartsstijging en op de tweede plaats het introduceren van een sociaal minimum in de sociale zekerheid en in de loonsfeer. „Deze ontwikkelingen zijn van een ingrij- Na een intensieve ondervraging van twee weken, werd hij volgens zijn echtgenote eenzaam opgesloten Zelfs nu het proces tegen haar man is begonnen, weet zij niet waarvan hij precies wordt beschuldigd automobilist behoeft niet al te „onblij” in zijn auto te zitten. Er zijn nu eenmaal grenzen, want anders wordt het: „Ik stik in blik”. pend karakter. Bovendien is een aantal nieuwe wetten, tot stand gekomen in en na de jaren ’50, een belangrijke oorzaak van de toeneming van de uitkeringen”. De minister beloofde de Tweede Kamer nog deze week een overzicht te geven van de totale inkomsten en uitgaven voor het wegverkeer. „Daaruit zal blijken dat de auto geen melkkoe is. De totale kosten van de overheid voor de wegvervoersvoorzie- ningen zijn in evenwicht met de inkom sten uit het wegverkeer”. De Beer (VVD) diende tijdens de open bare commissievergadering een motie in, waarin de regering verzocht wordt, om als er een nieuwe werkgelegenheidspot wordt gemaakt, van de gelden uit die pot f 60 miljoen te bestemmen voor wegenaanleg en nieuwe oeververbindingen. nandes steunt bet bewind van mevrouw Ghandi slechts op de grootgrondbezitters en de industriëlen Premiei Ghandi heeft niet de steun van het leger Dat kon haar in de toekomst wel eens opbreken, ver klaarde Leila Fernandes Zij verliet India omwille van haar bijna drie jaar oude zoontje Zij woont tegenwoordig bij haar broer in de Verenigde Staten Behalve haar man zitten nog drie leden van haar familie in Indiase gevangenissen, zo zei zij „De groei moet dus voor een groot deel aan de inflatie worden toegeschreven. Voor de rest moet de groei worden toege schreven aan het feit dat meer mensen van sociale uitkeringen gebruik maken”, zei Mertens. De PvdA die een maand geleden tien duizend gulden schonk aan de socialisti sche partij in India, heeft verschillende keren geprotesteerd tegen de situatie in dit land In brieven aan zowel premier Ghandi als de Indiase ambassade in ons land heeft de PvdA aangedrongen op vrij lating van de politieke gevangenen Vol gens Van den Bergh zou de druk van de westerse landen op de Indiase regering inderdaad versterkt moeten worden, zoals mevrouw Leila Fernandes vroeg Een kwart van de Indiase begroting wordt gedekt door buitenlandse hulpprogram ma s, verduidelijkte zij In het Amerikaanse dorp Clifford in de deelstaat Michigan is gisteren een spoor wagon vol met dodelijke chemische stof (acrynile) ontploft. De 472 inwoners van het dorp zijn geëvacueerd. De stof kan dodelijk zijn indien hij wordt ingeademd of in aanraking komt met de huid, zo verklaarde de politie. De Russische dissident Andrei Amalrik is het afgelopen weekeinde uit Amster dam in Athene aangekomen om een aan tal lezingen te geven aan het Griekse Cul turele en Politieke Studiecentrum. Zijn vrouw Gjoezel vergezelt hem op zijn trip die ook langs Saloniki zal gaan. Het thema van de lezingen zal zijn „de problemen van de vrijheid in de gemeenschap”. Een Argentijnse functionaris van de Westduitse Borgward automobielfabriek is gisteren voor zijn woning in de voorstad Ciudadela van Buenos Aires doodgescho ten, zo heeft de politie bekend gemaakt. De aanslag zou zijn gepleegd door vijf onbekende mannen in een auto. De politie in het Belgische Knokke heeft vorige week de 24-jarige Fransman aan gehouden die op 18 september van het vorig jaar was ontsnapt uit de Schevenin- gse gevangenis. Hij zat hier een straf uit wegens medeplichtigheid aan de moord op de Amsterdamse politieagent Simon Landman. De 32-jarige Algerijn die tege lijkertijd met de Fransman ontsnapte uit de Scheveningse gevangenis is volgens de Haagse politie nog spoorloos. 4 De 37-jarige S. Storchart uit Eethen en de 27-jarige T Timmermans ait Oud- Heusden waren bezig de tank schoon te maken. Daarbij moest de tank op lorries worden gedraaid Tijdens het draaien begaf een van de lorries het. Beide man nen werden onder de tank bedolven en gedood Een derde scheepsschilder wist zich in veiligheid te brengen In dat dooi Das: zont vooi gen het In saul nen zit kin( van ban mei De telecommunicatie-poot van de PTT moet een bedrag van 40 miljoen gulden Die post was al in de rijksbegroting voor 1977 opgenomen. De nadere precise ring ontbrak echter. Staatssecretaris Van Hulten (Verkeer en Waterstaat) gaf giste ren in de vergadering van de Tweede- Kamercommissie van verkeer een nadere uitleg. ozo ozo ozo o ozo ozo ozo o zo zzo w.st. w.st. w.st. ozo w o wzw zzo w.st. ozo w w.st. n z w.st. wnw w.st. n wnw w.st w o nnw zo zo w n n ozo zw Bij de posterijen ligt die situatie veel moeilijker. Van Hulten wil de tekorten daar onder meer opvangen door een ver hoging van het tarief voor het versturen van periodieken, kranten en tijdschriften. Daar heerst volgens hem een grote achter stand in tarieven. Er is geen sprake van een kostendekking. Het verhogen van deze posttarieven moet dan ook niet alleen leiden tot een kostendekking, maar ook tot het inlopen van de achterstand briefposttarieven. Tegen de VVD-er De Beer en de SGP-er Van Rossum, die zich afzetten tegen de verlaging van de Uitgaven voor wegenaan leg en -onderhoud zei de bewindsman van Verkeer en Waterstaat dat zijn beleid afgewogen is. „Er wordt nog heel wat gedaan. Als gezegd wordt. „Blij dat ik rij”, dan voeg ik er aan toe: „Dank zij mij” De Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Las Palmas New York Tel-Aviv Tunis zw.bew zw.bew mist zw.bew zw.bew, zw.bew. zw.bew. onbew. zw.bew. zw.bew. geh.bew onbew. l.bew. geh.bew geh.bew regen regen onbew zw.bew. geh.bew zw bew regen regen geh bew onbew onbew l.bew motr l.bew regen zwbew zwbew l.bew zw bew motr regen zw.bew. onbew l.bew l.bew He PLC van D aan had kop and doo hou Jea Par zon dos ko uit va Ne Lu vir ga In- 18< ve de va Ze pe be vc m Ti te Dit zei staatssecretaris Mertens van Sociale Zaken gisteravond voor de Haag se aföfeling van de Nederlandse Vereni ging voor Vrouwenbelangen, Vrouwenar beid en Gelijk Staatsburgerschap. Mer tens zei dat de jaarlijkse groei van de uitkeringsbedragen voor 75 percent wordt veroorzaakt door loon- en prijsstijgingen. 1 EE wa de Da rel al te kir mi ho hs ki to in W’ Vê G hi fe ki sc vc l h' 10 11 10 15 14 8 11 11 12 15 11 23 21 8 17 12 10 2 17 8 20 13 14 10 18 27 22 10 17 4 17 20 Het is voor wielrijders in Amsterdam, die hun fiets kwijt willen bij het Centraal Station, deze weken niet aan te bevelen, het voertuig te parkeren waar, zoals duidelijk via borden blijkt, een verbod daartoe geldt. De argeloze die dat toch heeft gedaan, moet maar weer zien hoe hij de fiets van de schutting krijgt waaraan gemeentewerklieden hem hebben gehangen. De verstratingswerken gaan namelijk gewoon door. MS fC- «S C rtJ ROTTERDAM (ANP). Bij ongeval len in de Rotterdamse haven zijn gisteren drie mensen om het leven gekomen. Het zijn twee scheepsschilders en een haven- controïeur De scheepsschilders werden bedolven onder een tank met een gewicht van ongeveer dertig ton, terwijl de havencontroleur om het leven kwam door zuurstofgebrek. Mevrouw Fernandes was in ons land als gast van de PvdA George Fernandes - voorzitter van de socialistische partij in India - wordt beschouwd als één van de belangrijkste politieke tegenstanders van premier Ghandi In Delhi is twee weken geleden een proces begonnen tegen Fer nandes, die als leider van de bond van transportarbeiders - de grootste vakbond in India - een belangrijk aandeel had in de grote Indiase spoorwegstaking van twee jaar geleden. Volgens Leila Fernandes was deze spoorwegstaking voor premier Ghandi mede aanleiding om een jaar later de uitzonderingstoestand uit te roepen George Fernandes werd op 10 juni van (Van onze redactie buitenland) BARILOCHE-DEN HAAG. Een federale rechter in de Argentijnse stad Bariloche heeft gisteren een 19-jarige man uit Groningen officieel in staat van beschuldiging gesteld. Hij wordt ver dacht van moord op zijn 29-jarige stadge noot Roelof Kamphuis. Volgens juridi sche kringen in Buenos Aires heeft de rechter genoeg bewijsmateriaal gevon den om de Groninger schuldig te verkla ren aan de moord op Kamphuis. Van Hulten verweet de Consumenten Bond misleidende voorlichting in haar artikel over de toenemende kosten van de telefoon. Sinds 1972 zijn noch de abonne mentskosten, noch de gesprekskosten gestegen, zo zei hij. Bovendien zijn de totale tarief stijgingen van de laatste vijf jaar bij de PTT lager gebleven dan het prijsindexcijfer voor de gezinsconsump tie. De verhoging van het abonnementsta rief vond hij dan ook alleszins redelijk. VAN HULTEN „In dit kader past het streven van de overheid tot het menselijker maken van de arbeid, verbetering van de arbeidsom standigheden en herinschakeling in het arbeidsproces”, zei Mertens. a 62 Aantal uren zon: 0 tot 5. Minimum temperatuur: omstreeks 8 graden. Maximum temperatuur, omstreeks 14 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 percent. Kans op een geheel droog etmaal 70 percent. Weer in binnen- en buitenland 7 7 8 5 7 8 7 8 10 7 7 14 0 9 6 12 8 8 -3 3 7 12 8 10 7 4 17 8 5 10 2 11 10 9 4 6 7 19 opleveren dat gehaald uit het optrekken het abonnementsgeld van 22 naar 24 gul den per maand. Sinds 1973 is het abonne mentsgeld niet meer verhoogd, zo betoog de Van Hulten. Samen met het opvoeren van de entreegelden (van 210 naar 220 gulden) en de verhoging van internationa le gesprekken kan zoveel geld binnenko men, dat de begroting voor wat betreft de telecommunicatie sluitend wordt. Staatssecretaris Van Hulten stelde op langere termijn nog andere mogelijkhe den te willen onderzoeken. Zo vroeg hij Van Hulten voelt daarentegen niets voor het verhogen van de gesprekskosten. Dan zou meer geld binnenkomen dan nodig is, zo zei hij. De VVD’er De Beer was het daar niet mee eens. Hij stelde voor de gesprekskosten met een halve cent per impuls (gespreksperiode bij interlokaal gesprek) te verhogen. Dat betekent een verhoging van ongeveer drie percent. Daarmee ontstaat een extra ruimte op de begroting die de mogelijkheid biedt om 10.000 nieuwe aansluitingen te realiseren, aldus De Beer. Dat betekent een flinke vermindering van de wachtlijst die momenteel nog steeds bestaat. De VVD’er kondigde aan eventueel een daartoe strek kend amendement te zullen indienen. Het aantal politiemannen overtrof haast het aantal belangstellenden voor de begrafenis van de baas van de Ameri kaanse maffia, Carlo Gambino, die giste ren plaats vond te Brooklyn. Gambino was afgelopen vrijdag op 74-jarige leeftijd vredig in zijn bed gestorven. Harry van den Bergh, internationaal secretaris van de PvdA, verklaarde gister- morgen desgevraagd dat zijn partij de campagne tot vrijlating van de 46-jarige George Fernandes ondersteunt. Niet zozeer vanwege de figuur van Fernandes, maar meer uit protest tegen de beknotting van de vrijheid in India, .aldus Van den Bergh. i DEN HA AG (ANP). Minister Wester terp van Verkeer en Waterstaat heeft gisteren gepleit voor een hogere bezet tingsgraad bij het gebruik van de auto’s. „Vooral bij het woon- werkverkeer is die graad momenteel erg laag”, aldus de bewindsman tijdens de openbare verga dering van de Tweede-Kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat, waarin de begroting 1977 van het Rijks wegenfonds besproken werd. De minister was onlangs in San Francisco. Hij deelde de Kamercommis sie mee, dat daar maatregelen genomen zijn om het „poolen” (het met elkaar mee rijden in de auto) te bevorderen. Auto’s met drie en meer inzittenden behoeven op de Golden-Gatebrug geen tol te betalen en zij mogen gebruik maken van de vrije busbanen. In dit verband wees hij op het toegeno men ziekteverzuim, dat in de jaren ’50 vier percent bedroeg, doch in 1975 tot bijna 9 percent steeg. „Men kan zich afvragen in hoeverre de hoge vlucht die de industriali satie sinds de jaren ’50 nam, en eventueel mede de veranderde arbeids- en produk- tieomstandigheden, met dit ziekteverzuim samenhangen”, aldus Mertens, die opmerkte dat de overheid er veel aan gelegen is te onderzoeken waar de oorza ken van dit ziekteverzuim liggen en mid delen te vinden dit verzuim in te dammen. „Ons beleid is niet gericht op het autoo- Ze hebben bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend om dit tegen te kunnen gaan. De kosten van bijstand moeten op de ex-echtgenoot kunnen wor den verhaald, vinden zij. Fernandes vrouw verblijft sinds decem ber vorig jaar in het buitenland, waar zij politici en vakbonden op de hoogte pro beert te brengen van de gebeurtenissen in India en over het lot van de naar haar mening tienduizenden politieke gevange nen in haar land Mevrouw Fernandes uitte felle kritiek op premier Ghandi, die volgens haar een „Ghandi dynastie’ in India probeert te vestigen. Naar de mening van Leila Fer De snelle groeiers zijn te vinden bij ziekengeld- en WAO-uitkeringen en bij ziektekostenverzekeringen. „De groei is met name in verband te brengen met ziekte en ziektekosten. In 1963 werd min der dan 40 percent van het totaal aan uitkeringen door ziekengeld, arbeidsonge schiktheidsuitkeringen in beslag geno men. Naar verwachting zullen deze uitke ringen in 1980 ruim 60 percent van het totaal aan uitkeringen beslaan”, meent Mertens. Paus Paulus VI heeft wederom de Fran se dissidente bisschop Marcel Lefèbvre opgeroepen de verplichtingen van elke katholieke bisschop na te komen. Dit heeft de paus in een brief aan de bisschop geschreven, aldus werd gisteren in Vati caanstad bekend gemaakt. De inhoud van de brief werd echter niet vrij gegeven. Wel werd gesproken dat de paus in de brief een „onvoorwaardelijke overgave” van Lefèbvre zou eisen. De 34-jarige controleur was het ruim van het Noorse schip Polarland ingegaan om een lading maïs te onderzoeken Enige tijd later werd hij in bewusteloze toestand gevonden en overgebracht naar het zuid- erziekenhuis, waar hij later overleed. Metingen wezen uit dat er in het ruim slechts 2 percent zuurstof aanwezig was. De arbeidsinspectie stelt een onderzoek in. F Minister van der Stee (Landbouw en Visserij) gaat vier gulden geven voor ach terstallig onderhoud aan één knotboom. Die bijdrage wordt op aanvraag van eige naar of pachter verleend. Meerdere eige naren enof pachters kunnen gezamenlijk een aanvraag indienen. Ze kunnen dan een bijdrage krijgen bij een opgaaf van tenminste 50 knotbomen Aanvragen kun nen worden ingediend bij de hoofdingenieur-directeur voor landin richting in de provincie waarin het groot ste gedeelte van de in de aanvraag betrok ken bomen staat. WOENSDAG 20 OKTOBER Zon- en maanstanden Zon op 7 13 uur onder 17 35 uur Maan pp 3.27 uur onder 16 06 uur Waterstanden Umuiden Hoogwater 0 43 uur en 13.14 uur Laagwater 8.57 uur en 21 11 uur Het vervoer van wapens en narcotica over de Nederlandse grens per trein bij Arnhem is sterk toegenomen. Dit zei opperwachtmeester J. Radstaat van de Koninklijke marechaussee gisteren op een persconferentie te Arnhem. In 1970 maakte de marechaussee slechts acht processen-verbaal op wegens wapen smokkel. Dit jaar waren het er al 321. Wat betreft narcotica: het aantal bonnen daar voor is sinds 1971 verdertienvoudigd, namelijk van drie tot ongeveer 36 gevallen. y >-C 2'S

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2