OP ARABISCHE MINITOP Dassault wordt beschuldigd van belastingfraude KGB wilde Russische Chinese steun voor Carter EEG wil banden met Noorwegen zet Noordkoreaanse diplomaten het land uit Joego-Slavië aanhalen dissident vermoorden wj I Amerikanen Luis Echeverria mogelijk opvolger Kurt Waldheim Twee Nobelprijzen voor drie -t Secretaris van Amnesty-afdeling GEWONDEN BIJ BOTSING IN METRO MADRID ANTWOORD ALS. .DAN KRITIEK 19 7 6 OKTOBER 1 9 DINSDAG BINNEN- EN BUITENLAND •e ns en 4 hedenavond RIAD (UPI.AFP). De topconferentie van zes Arabische leiders in Riad heeft besloten dat donderdag om 05.00 uur (onze tijd) in geheel Libanon het vuren moet worden gestaakt, aldus het slotcommuni qué dat gisteravond door de Egyptische radio is omgeroepen. Tevens is besloten een Arabische verdesmacht van 30.000 man te vormen die de bevoegdheid heeft de oorlogvoerende partijen een wapenstilstand op te leggen. DUBLIN (UPI). De Ierse regering blijkt niet langer bereid onderscheid te maken tussen de IRA en zijn politieke vleugel, de Sinn Fein. Hl de >r- ;of an an nd zo ie er LUXEMBURG. De Europese Gemeenschap is bereid de banden met Joego-Slavië nauwer aan te halen. Dat is de politieke betekenis van het besluit van de ministers van Buitenlandse Zaken van de, Negen de Europese Commissie nader contact te laten opnemen met de regering in Belgrado. ie ik I J 3 I Akkoord bereikt over vredesplan voor Libanon De Egyptische minister van Buitenland- twijfel de 1 Politieke vleugel van IRA nu verboden in Ierland BURTON RICHTER Enzovoort enzovoort. Sommige karak teristieken kan ik beter niet citeren. „Haalt Hollands Diep 1984?”, en zoniet, haalt het dan 1977 nog wel? Een vraag die de aanhangers van dit tweewekelijkse, non-conformistische weekblad (althans dat vind ik) eens in de veertien dagen pijnigt, want je kan zeggen wat je wil, maar je leest toch heel wat weg in Hol lands Diep. In het nummer van komende week is het vaste „Dagboekje van Joop den Uyl” (dat volgens insiders niet door Den Uyl zelf geschreven wordt, maar of door Jan Eter van Vrij Nederland, of door de anonieme vervaardiger van de weke lijkse alternatieve encyclopedie in het zaterdagnummer van NRC-Handelsblad) gewijd aan de voorgangers van Den Uyl als premier. Al dan niet Den Uyl zelf (niet dus), geeft een korte karakteristiek van al zijn voorgangers vanaf Schimmelpen- ninck (1848), bijvoorbeeld over Zijlstra (1966-’67): „De enige die, als hij wou, een gevreesd leider van de CDA zou zijn, maar hij wil goddank niet. Volgens Duis is hij helemaal niet zo shm, alleen maar ontzettend eigenwijs. Maar dat is juist een goede eigenschap voor premier. Zolang hij mooie baantjes bij de Nederlandse Bank heeft blijft hij ongevaarlijk”. Turkije wil dat de Negen meer begrip tonen voor de Turkse wens dat met ingang van volgend jaar een begin moet worden gemaakt met het vrije verkeer van werknemers tussen Turkije en de Gemeenschap West-Duitsland, waar al honderdduizenden Turken werken, is hier fel tegen gekant Om uit de impasse te komen, willen de Negen hoogstens „opti sche" concessies doen al lijkt ook nog een verhoging van de aangeboden financiële hulp mogelijk In een verklaring laat het bureau weten dat details van de aantijgingen, gedaan door de voormalige hoofdboekhouder van Dassault, Hervé de Vathaire, zijn doorge zonden naar het ministerie van Financiën voor nader onderzoek. De beschuldigin gen werden vorige week gepubliceerd in het weekblad „Le Point”. PARIJS (UPI). Het Franse ministe rie van Financiën gaat een onderzoek instellen naar de beschuldigingen dat de Franse miljonair en vliegtuigbouwer Marcel Dassault schuldig is aan belas tingfraude van in totaal 1,5 miljard francs (ongeveer 750 miljoen gulden). Dat is gisteren door het bureau van de open bare aanklager in de Franse hoofdstad bekendgemaakt. Het communiqué zegt voorts dat de PLO, de organisatie voor de bevrijding van Palestina, als enige en wettige verte- Vanuit Joego-Slavië waren de negen EEG-landen te verstaan gegeven dat een, wat genoemd werd, „nadere uitbouw” van de betrekkingen op prijs werd gesteld. Daarbij werd verwezen naar de handels- relaties. De houding Belgrado wordt voor al ingegeven, zo menen vele waarnemers te Brussel, door de wens hechte betrek kingen met West-Europa te hebben als maarschalk Tito, het bejaarde staats hoofd, overlijdt. Algemeen wordt aangenomen dat Mos kou dan grote druk op Joego-Slavië zal uitoefenen om het land meer in het gareel van de Oostblokstaten te brengen. De Negen gaven gisteren in de mistige Luxemburgse hoofdstad een duidelijke vingerwijzing aan Belgrado: zij besloten garanties te verstrekken aan de Europese Investeringsbank die een lening van circa 180 miljoen gulden aan Joegoslavië zal verstrekken. genwoordiger van het Palestijnse volk wordt erkend en verzoekt de Arabische landen zich niet langer in zijn binnenland se aangelegenheden te mengen. De PLO verplicht zich van haar kant zich niet meer te mengen in de binnenlandse aan gelegenheden van de Arabische landen. De kleine top in Riad werd naast Sadat bijgewoond door zijn Syrische collega Hafez el Assad, de Libanese president Elias Sarkis en de Palestijnse leider Jas- ser Arafat de direct bij het Libanese conflict betrokken partijen evenals door koning Chaled van Saoedi-Arabië en de heerser van Koeweit, sjeik Sabah al Salem al Sabah. NEW YORK (Reuter). Mexico’s gaan de president dr. Luis Echeverria is for meel genoemd als mogelijk kandidaat voor de post van secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Echeverria treedt 1 december af als president van Mexico. Op een bijeenkomst van Latijnsameri- kaanse landen zei de Mexicaan Rosen- zweig gisteren in de Verenigde Naties gemachtigd, te zijn Echeverria kandidaat te noemen als er een tendens zou zijn ten gunste van een kandidaat uit de derde wereld. De Ierse minister van Posterijen, Conor Cruise O’Brien, heeft de staatsomroep opdracht gegeven de Sinn Fein met langer te vermelden en geen vraaggesprekken e.d. met IRA-woordvoerders uit te zenden Deze maatregel betekent een snelle toe passing van de nieuwe, strenge wetten op het terrorisme, die tegen de IRA bedoeld zijn. se Zaken, Ismail Fachmi, maakte bekend dat op maandag 25 oktober in Cairo een volledige topconferentie van alle 21 Ara bische landen die lid zijn van de Arabi sche Liga zal worden gehouden. Hoewel de Sinn Fein in de Ierse repu bliek geen geregistreerde politieke partij Syrië en Egypte hebben besloten met ingang van zaterdag aanstaande hun nor male diplomatieke betrekkingen te her vatten, zo werd vernomen uit goede bron in Cairo. Syrië en Egypte riepen in juni van dit jaar hun wederzijdse vertegen woordigers terug, nadat de twee Arabi sche landen al sinds een jaar in onmin lagen over het tweede troepenscheidings- akkoord dat Cairo sloot met Israel in de Sinai. Zware gevechten deden zich ook voor in het zuiden van Libanon, vijf km van de grens met Israel. Christelijke militie- eenheden volgens de linkse krachten met steun van Israel vielen de stad Marjayoun aan en stormden legerbarak- ken binnen waar ze gevechten van man tegen man voerden met linkse troepen. is, werd zij niet als illegaal beschouwd, in tegenstelling tot de militaire afdeling. De maatregel van O’Brien is ook van toepassing op de UVF, de Ulster V.rijwilh- gersmacht, de Ulster Vrijheidsstrijders (UFF) en de commando s van de Rode Hand, alle drie protestantse extremisti sche groeperingen in Ulster LONDEN (Reuter). Agenten van de Russische geheime dienst, de KGB, zou den gedreigd hebben de in Moskou wonende wiskundige Vladimir Albrecht te vermoorden. De organisatie Amnesty International, die zich beijvert voor het lot van politieke gevangenen, deelde gisteren Professor Lipscomb, die de Nobelprijs voor chemie met niemand hoeft te delen, is 57 jaar oud. Hij is verbonden aan de Harvard-University. De Nobelprijzen zullen op 10 december a.s. worden uitgereikt in Stockholm, door koning Karei Gustaaf. De prijswinnaars in de rubriek natuur kunde zijn allebei 45 jaar oud. Ze hebben bij hun onderzoekingen niet samenge werkt. Professor Richter is verbonden aan de Stanford University en prof. Ting aan het Massachusetts Institute of Tech? nology. Zij delen een bedrag van ongeveer 375.000 gulden. DR. WILLIAM LIPSCOMB van boranen dat problemen inzake chemi sche verbindingen verheldert”. Albrechts voorganger als secretaris van Amnesty in Moskou, Andrei Tverdochle bov, werd in april 1975 gevangen genomen en naar Siberië gedeporteerd. De afdeling Moskou beijvert zich sedert haar oprich ting twee jaar geleden voor gevangenen in Spanje, Sri Lanka (Ceylon) en Joego- Slavië en voor slachtoffers van foltering in Uruguay. Vier dagen geleden besloot de Deense regering alle Noordkoreaanse diplomaten het land uit te wijzen. De autoriteiten in Kopenhagen beschuldigden de diploma ten eveneens van handel in verdovende middelen. Albrecht bracht Amnesty International in een brief op de hoogte van het voorval, dat dateert van eind augustus. Albrecht had om een uitreisvisum gevraagd tenein de een congres van Amnesty in Straats burg bij te wonen. Toen hij daarover op het ministerie van Binnenlandse Zaken sprak, werd hij dagenlang „geschaduwd” door enkele mannen die volgens Albrecht KGB-agenten waren. Zij dreigden hem herhaaldelijk met afranseling en moord. De Noorse politie onderzocht tevens of de Noordkoreanen iets te maken hebben met een handel in verdovende middelen naar Oslo. In verband hiermee werden in de loop van het weekeinde acht Noren aangehouden. Drie van hen zijn inmiddels weer in vrijheid gesteld. in Londen mee dat zij de justitiële autori teiten in Moskou gevraagd heeft een onderzoek in te stellen naar de beschuldi ging van de geleerde. Albrecht is secreta ris van de Moskouse afdeling van genoem de organisatie. OSLO (AFP). De Noorse regering heeft gisteren alle diplomaten van de Noordkoreaanse ambassade in Oslo tot persona non grata verklaard. De politie in Oslo had bewijzen in handen gekregen dat de diplomaten op grote schaal ver wikkeld zijn in zwarte handel in tabak en sigaretten. MADRID (AFP-Reuter). Bij een bot sing tussen twee metrostellen in de ondergrondse trein van Madrid zijn giste ren 36 mensen gewond geraakt. Van acht van hen is de toestand ernstig. Het ongeluk gebeurde toen de voorste van twee treinen die in dezelfde richting reden, bij een station stopte De kort er achter rijdende tweede trein reed met volle snelheid op de eerste in. Een techni sche storing zou de oorzaak van het onge luk zijn Het ongeluk gebeurde tijdens de ochtendspits. Snelle hulpverlening kon een spoedig einde maken aan een begin van paniek, dat ontstond onder de 1600 inzittenden van de twee treinen. n- re se )it ti- m 'el ef in I eft in let in- uit ird on ?e- uit de 1st de ri- te- no ijd (Van onze redacteur in Brussel, Jan Gerritsen) en id- te ies ten in- en hst Met „als” en met „dan” heb ik altijd problemen, Die hordes zijn blijkbaar toch moeilijk te nemen. Zoveel weet ik nu, dat „zoveel” hoort bij „als”, maar Bals keepte „beter dan” Cals en Frans Hals! De Domtoren is niet zo hoog „als” de Eiffel, Maar dommer „dan” dom toch ben ik in mijn Trijfel de ek ad lo kt. Üf ica bij zei de op 170 :ht Ml- lat ar- ïd, 36 ik ?r- n- 11- jn ip na en al en let al len jht de un I im tan ige nd id- ed. im as. In de verklaring wordt gezegd dat Das sault overigens ook een proces zou kun- nen aanspannen tegen De Vathaire. Deze zit momenteel in de gevangenis op verden king van verduistering van een cheque van 8 miljoen francs van de persoonlijke bankrekening van Dassault. Hij was daar mee naar Griekenland gevlucht. De Comecon, de Oosteuropese tegen hanger van de Europese Gemeenschap, krijgt op korte termijn een uitnodiging om STOCKHOLM (Reuter-UPI). Zowel de Nobelprijs voor de natuurkunde als die voor scheikunde zijn dit jaar in de VS terechtgekomen. De hoogleraren Burton Richter en Samuel Ting delen de prijs voor natuurkunde wegens hun „baanbre kend werk bij de ontdekking van een zwaar elementair deeltje van een nieuwe soort”. De Nobelprijs voor chemie gaat naar de hoogleraar William Lipscomb wegens zijn onderzoek „naar de structuur Een voorstel van de Comecon, begin dit jaar gedaan, tot regehng van de relaties met de gemeenschap is voor de Negen onaanvaardbaar. Algemeen wordt aange nomen dat er nog veel water door Rijn en Wolga zal vloeien voordat er een akkoord is tussen beide blokken. Het EEG- antwoord is mede ingegeven door de over weging dat in de verklaring van Helsinki, waarmee de Europese veiligheidsconfe- rentie vorig jaar werd besloten, gespro ken wordt over economische betrekkin gen tussen de Europese landen. Daarentegen zal Turkije duidelijk wor den gemaakt dat de Negen hun aanbod van voor de zomer niet zullen vervolgen Zoals bekend werd de ziekte van de Euro pese commissaris voor buitenlandse betrekkingen sir Christopher Soames vorige week aangegrepen om de al een maal uitgestelde associatieraad tussen Turkije en de EEG-landen andermaal uit te stellen. Laatst had ik het over Charivarius, het pseudoniem van dr. Nolst Trénité, de clas sicus die tot doctor in de staatsweten schappen promoveerde maar leraar Engels was aan de gemeentelijke HBS In Haarlem. De heer W. J. de Jong uit Heem stede verstrekt mij deze en andere aanvul lingen, er aan toevoegend dat Charivari us’ zogeheten „Charivaria” waarin hij taalmisbruikers de les las, nogal school meesterachtig waren en niet ten onrechte wel eens bezwaren opriepen van neerlan dici. Op dezelfde dag (4 oktober) dat ik deze briefkaart ontving, kreeg ik een briefkaart van de heer Jager uit Biltho- ven, die mij als een wederopgestane Cha rivarius op een taalfout wijst. Een bétere Charivarius, zou ik bijna zeggen. Omdat leerzame poëzie nooit verloren mag gaan tik ik het hier voor u over: „Geachte heer Scheepmaker, schepper van „Trijfel”, U schiep hedenavond bij mij, helaas, twijfel! Terecht fulmineert U: men knoeit vaak met spelling, Maar ’t taalgebruik is mij veel meer nog een kwelling! ’t Begrip voor de naamvallen is „naar z’n grootje”, De hele syntaxis is dikwijls een zootje, Men strooit graag te hooi en te gras vreemde woorden Inplaats van de woorden, die daar eig’tijk hoorden. Wat dat betreft heb ik in niemand ver trouwen. Behalve in U, want op U kan ik bouwen! Edoch, heden zag ik - ik kijk er nog scheel van - In „Trijfel” (uit uw pen gevloeid dus!) „zoveel. dan”! Nou, dat vind ik erg hoor, en niet zo’n klein beetje, Maar daar u het schrijft - en U weet toch uw weetje - Heeft mij bekropen. ’k Sta altijd voor goede vernieuwingen open: Op taalgebied doe ik ook gaarne m’n voordeel En richt me (zie boven!) daartoe naar uw oordeel! Doch weet, dat mijn oordeel in dezen niet mals is, Omdat - ’k weet het zeker - het altijd „zo. als is! M’n briefkaart is laat: tja, ik word al wat trager. Met vriend’lijke groeten en hoogachting: Jager”. naar Brussel te komen om over de rege ling van de betrekkingen tussen beide „blokken” te praten. Dat zou, zo besloten de ministers van de Negen, mede moeten gebeuren op basis van ontwerpakkoorden die de Europese Commissie zal opstellen. De straf op het lidmaatschap Van de IRA wordt erin van twee tot zeven jaar verhoogd, de politie heeft de bevoegdheid gekregen verdachten zonder aanklacht zeven in plaats van twee dagen vast te houden 4> De Vathaire gaf zich vorige maand over aan de politie en vertelde dat hij het geld had genomen om een dossier terug te kopen waarin hij belastingfraudes en andere miljoenenverduisteringen, begaan door Dassault, heeft vastgelegd. De boek houder zei het geld gegeven te hebben aan Jean Kay, een fortuinzoeker die hij een Parijse bar ontmoette en die was gevlucht zonder het dossier terug te geven. Het dossier is nu in handen van de politie. Als politieke partij wordt de maatregel van O’Brien niet aangetast De Sinn Fein staat ondty leiding van Rory Obradaigh en heeft bij her centrum van Dublin een kantoor Bij de longste gemeenteraads verkiezingen waren 26 leden van de Sinn Fein in de gemeenteraden gekozen Het gaat om de ambassadeur, een zaak gelastigde, twee secretarissen en een atta ché. Ze moeten binnen zes dagen het land hebben verlaten. De in Noorwegen en Zweden geaccrediteerde Noordkoreaanse ambassadeur woont overigens in Stock holm. de zaakgelastigde heeft later in een radio-interview de beschuldiging onge grond genoemd. Zijn regering heeft de Noren gevraagd het uitwijzingsbesluit te herzien, aldus de Noordkoreaanse diplo maat. In Libanon is gisteren de ene oorlog in de plaats gekomen van de andere. Terwijl geen belangrijke incidenten werden gemeld tussen Syriërs en Palestij nen bestookten linkse en rechtse krachten in de Libanese hoofdstad elkaar onophoude lijk met mortieren en raketten. Bemidde laars van de Arabische Liga zeiden dat ze met de twee partijen een akkoord hadden bereikt dat het beschieten van woonwij ken om 12.30 uur zou ophouden, maar geen van de partijen hield zich aan het akkoord. Tientallen burgers kwamen om het leven. X .1 De nieuwe richtlijn van O’Brien ver vangt de vorige waarin het uitzenden van materiaal is verboden dar het doel en de belangen bevordert van organisaties die hun doeleinden met geweld willen bereiken. Vorige week dinsdag maakte de huidige secretaris-generaal Kurt Waldheim bekend dat hij een nieuwe termijn van vijf jaar ambieert. De huidige termijn van Waldheim verstrekt eind van dit jaar. en sh un, ge l ijk an an in de in- ot- ik- Amerikanen van Aziatische afkomst houden een plakkaat omhoog met de Chinese versie van het „Carter voor president”-plakkadt ernaast Dit tafereeltje werd gefoto grafeerd tijdens een pro-Carter bijeenkomst in het Blushing-district van New York. /.AS 7 .4

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3