NOORDZEEKANAAL: H NOORDZEEKANAAL IN DE OORLOG ral il ■JL 111 PU Ilglf - oA s - 1 iiiïï O! w Misschien ziet u het Noordzeekanaal maar zelden. Toch speelt het dagelijks een rol in uw leven. Onmerkbaar, maar daarom niet minder belangrijk. U houdt bijvoorbeeld droge voeten dankzij het Noordzee kanaal. En het kanaal zorgt ervoor dat boeren in een groot gebied hun werk kunnen doen. Door het kanaal kunt u bij een vaartochtje bruggen normaal passeren en hoeft u niet bang te zijn voor plotseling vastlopen. «MIS liilï W. 4T Zelfs mensen die het Noordzeekanaal nooit heb ben gezien, zijn er vast en zeker wel eens indirect mee geconfronteerd. Een wande ling langs de Amsterdamse grachten is daarvoor al vol doende. Of een dagje vissen in een van de vele Noordhol- landse sloten of vaarten. |F. De spoelbak van Nederland De Hembrug 33 jaar nadat hij van de ondergang werd gered. MM Dat Nederland bestaat dankzij de waterbeheersing is een cliché. Maar het is wel waar. En het Noordzeeka naal speelt daarin een belangrijke rol. Een van de functies van het kanaal is die van boezem voor het omliggende land. Een boezem is een bergplaats voor overtollig water. Als bij regenval het waterpeil in onze laaggelegen polders oploopt, pompen molens en gemalen het naar de boezems buiten het polder land. Die boezems lozen hun teveel aan water op hun beurt weer op het N oordzeekanaal. Daarvoor lieten zij een zeeschip in het Noordzeekanaal zinken, tussen het gebouw De Vrede in Zaandam en de uitmonding van de Zaan op het kanaal. Het schip lag daar in de breedte, zodat het het kanaal nagenoeg afsloot. Alleen een dekschuit kon tussen wal en schip door. gebied dat zich uitstrekt van Enk- huizen tot Wageningen. Dankzij het Noordzeekanaal kan het water in deze gebieden op een vast peil wor den gehouden waarin slechts gerin ge wisselingen voorkomen. Dat is belangrijk voor landbouw en vee teelt, voor de scheepvaart, maar ook voor iedere individuele burger. Palen onder huizen zouden gaan rotten bij een drastische waterpeil- verlaging en de gevolgen zouden desastreus zijn. De hoeveelheden water die het Noordzeekanaal moet verwerken, Later heeft mevrouw L. Goe dendorp - Schouten ’s avonds met een injectienaald de kabels naar delading vol water gespo ten. Zij hoopte, als de Duitsers de leidingen onder stroom zou den zetten, dat door het water kortsluiting zou ontstaan en dat geweest met het laten zinken van ongeveer 400 dozen springstof Boven hun hoofd stonden Duitse wachtposten. De gezonken boot, die het kanaal blokkeerde, is in de zomer van 1945 opgeruimd. Honderden Zaankanters hebben het schip van nabij gezien, want een platte schuit met aanhangmotor, die net tussen wal en schip door kon,was, afgezien van een enke le trein en een paar fietsen met houten banden, hun enige ver voersmogelijkheid naar Amsterdam. Niet bekend is of de Duitsers ooit werkelijk geprobeerd heb ben de Hembrug op te blazen. In elk geval heeft de brug de oorlog overleefd. Water, dat valt op gebouwen, par keerterreinen, wegen etc., wordt direct via de riolering verwerkt. Vroeger was veel meer water jaren onderweg, doordat het eerst in de grond zakte, maar door de uitge strekte bebouwing van Nederland komt steeds meer water sneller terecht bij het uitwateringspunt. zijn de afgelopen jaren steeds toe genomen en zullen dit ook in de toekomst doen. De oorzaak ligt niet in toegenomen regenval, maar in de zich uitbreidende bebouwing van ons land. Niet alleen de Noordzee is verant woordelijk voor de verziltmg. Een andere bron van deze kwaal is de aanvoer van zout via de Rijn door lozing van fabrieken in Duitsland en Frankrijk. De ondergrond van Daarom is het de bedoeling tus sen Ijsselmeer en Noordzeekanaal een tussenboezem in te richten die het, water uit deze polders via het Noordzeekanaal afvoert naar zee. Alleen bij zware regenval vindt dan afvoer plaats naar het Ijsselmeer. Deze boezem zal een grote water oppervlakte in het zuidwestelijk deel van het Ijsselmeer worden. De vorm en omvang zijn afhankelijk van het inpolderen van de Mar kerwaard en van de vorm van deze polder. De verwachting is dat het gemid delde zoutgehalte van deze tussen boezem zodanig is dat het water ongeschikt is voor de watervoorzie- 1‘ -1 Een derde voorgenomen maat regel hebben zij niet uitgevoerd (of niet kunnen uitvoeren). Dat was het opblazen van de Hem brug. Vooral voor het treinver keer zou dat rampzalig zijn geweest. Om het opblazen moge lijk te maken brachten de Duit sers ongeveer l‘A ton springstof aan in een kabelopemng m de middenpijler. In september heb ben twee mensen van het Zaanse verzet, R. Aten en J. Boll, die hoeveelheid er uit gehaald. Op een avond zwommen zij, stevig in het vet, naar de pijler toe. Twee meter onder de waterspie gel zat de toegang van de kabelo- pening. Uren zijn zij doende dan de explosie niet zou door gaan. Mevrouw Goedendorp, wier man in een concentratie kamp zat (en daar is overleden), kon de Hembrug op komen door passieve medewerking van een Duitse wacht. Net als Aten en Boll was zij haar taak begonnen vanuit een woning in de nabij heid van de Hembrug. ning, maar nog wel geschikt om er het Noordzeekanaal mee door te spoelen. Doorspoelen speelt trou wens toch een belangrijke rol in de hele waterhuishouding van ons land. De Amsterdamse grachten worden bijvoorbeeld regelmatig doorgespoeld met IJsselmeerwater waarbij het oude water verdwijnt naar het Noordzeekanaal. De func tie van het Noordzeekanaal voor de waterhuishouding werd, voor het tot stand komen van het kanaal, door het IJ verricht. Het verfijnde systeem van waterhuishoudkundige maatregelen dat nu bestaat, vindt zijn oorsprong in de 13de eeuw toen de toenmalige bewoners ertoe over gingen de oevers van het IJ te bedij ken. Plaatsnamen als Spaamdam, Zaandam en Amsterdam herinne ren hier nog aan. Nadat de dijken waren af gelegd, moesten er regelin gen worden getroffen voor de afwa tering. Dit gebeurde door middel van spuisluizen die aangebrachi werden m de dammen. De huidige toestand bouwt nog steeds voort op de principes waarmee toen werd gewerkt. Foto: Fotopersbureau C. de Boer B.V. Een overzicht in tekening gebracht van de gebieden die direct en indirect worden bemalen. de IJsselmeerpolders bevat brak grondwater dat langzaam omhoog kwelt. Het zoute water dat zo ont staat moet vanzelfsprekend worden geloosd, maar het moet bij voor keur niet in het grote deel van het resterende Ijsselmeer terecht komen, omdat dit deel een belang rijke rol vervult in de watervoorzie ning van ons land. De Duitsers zagen gauw, wat er gebeurd was. De springstof was wel paar de bodem van het kanaal gegaan, maar niet alle verpakkingspapier. Door de westenwind werd dat bijeen geblazen tegen de schipbrug van ponten, die de Duitsers over het Noordzeekanaal hadden gelegd, vlak bij de Hembrug. Toen zij het wisten hebben zij een nieuwe lading aangebracht. Aten heeft die gezien, want hij is toen weer eens op een avond naar de ope ning gezwommen. De invloed die het Noordzeeka naal uitoefent op het omringende land is niet alleen positief. Verzil- ting is een woord dat door iedere boer met angst en afkeér wordt uitgesproken. Vooral de IJpolders die direct aan het Noordzeekanaal grenzen hebben hieronder te lijden. De verzilting is in het verleden steeds toegenomen, omdat de slui zen intensiever gebruikt werden voor de toegenomen scheepvaart Ook de verdieping en verbreding van het kanaal heeft bijgedragen tot de verzilting. Het gemaal in IJmuiden heeft onder meer als functie dit opdringen van het zout tegen te gaan en zelfs terug te bren gen. Sinds 1965 zijn er in de sluizen luchtbellenschermen aangebracht die met succes functioneren in de strijd tegen de verzilting. Toch blijft het noodzakelijk het Noordzeeka naal goed door te spoelen. Hiervoor wordt zoet water gebruikt uit het Ijsselmeer onder gelijktijdige lozing van het „oude” water in IJmuiden via gemaal, en spuisluis. De capaciteit van de spuisluis was onvoldoende om de grote hoeveel heden overtollig water van het kanaal af te voeren. Bij vloed is lozen ónmogelijk, omdat het water op de Noordzee dan hoger staat dan in het kanaal en het gebeurt ook dat sterke westenwind het water bij IJmuiden dagenlang hoog opstuwt, waardoor- de spuisluis met gebruikt kan worden Het gemaal biedt nu uitkomst m deze situaties. Niet alleen een constant waterpeil is de reden van de lozingen op het Noordzeekanaal. Water heeft de neiging te bederven en kan zo tot een aantasting van het milieu lei den. Bovendien worden er allerlei stoffen in onze wateren geloosd die de kwaliteit geen goed doen. De hoogheemraadschappen in de betrokken gebieden hebben daar om de gewoonte hun kanalen, vaar ten en sloten goed door te spoelen. Het kwalitatief slechte water wordt via het Noordzeekanaal naar buiten gelaten en langs andere wegen laat men water de polders binnenko men. Ook dit doorspoelen is een zaak van levensbelang voor tal van activiteiten. Door het nieuwe gemaal in IJmuiden wordt ook het Noordzeekanaal zelf voortdurend doorgespoeld van oost naar west, waarbij het slechte water belandt in de Noordzee. In het najaar van 1944, toen de bevrijdingslegers van Amerika nen, Engelsen, Canadezen en anderen ons land naderden, heb ben de Duitse bezetters maatre gelen voorbereid en genomen om het gebruik van het Noord zeekanaal voor langere tijd onmogelijk te maken. Dat had onder bepaalde omstandigheden nadelige invloed op de aanvoer naar bevrijd Amsterdam en op de oorlogsvoering kunnen heb ben. Zou dat laatste niet zo zijn, dan zat Nederland toch in elk geval nog lang met die gevolgen opgescheept, want ook die over weging speelde een rol aan het eind van de oorlog. De Duitsers vernielden veel zinloos. Door deze situatie is het nodig een grotére invloed uit te oefenen op de gang van het water. Een van de maatregelen die is genomen, betreft de bouw van een groot gemaal bij IJmuiden dat in staat is 150 kubieke meter water per seconde naar zee te pompen. Door dit gemaal is het meer dan in het verleden moge lijk ook op het Noordzeekanaal een constant peil te handhaven. Eén van de maatregelen was het vernielen van kranen en kaden in de Amsterdamse haven. Die maatregel is voor een deel uitgevoerd. Een andere was de toegang tot de haven van Amsterdam te belemmeren. s i- De hoeveelheden water die op deze wijze in het Noordzeekanaal terecht komen, zijn reusachtig groot. Een voorbeeld. Het hoog heemraadschap Rijnland loosde vorig jaar 251 miljoen kubieke meter water op het kanaal via de gemalen in Spaamdam en Halfweg. Het hoogheemraadschap Kenne- merland en West-Friesland deed hier nog eens 372 miljoen kubieke meter bij via het gemaal in Zaan dam en de sluizen in Nauerna en Zaandam. Maar dat is niet alles. Het hoogheemraadschap Amstelland staat via het Amsterdam- Rijnkanaal indirect in verbinding met het Noordzeekanaal. Zelfs het gebied van de in de toekomst wel licht nog aan te leggen Marker waard, Zuidelijk Flevoland en het Eemgebied lozen voor een deel, via de tussenliggende wateren, op het kanaal. Het gaat hierbij om een jenkhuizi ijmuiden gemaal i. 7-A® ïx' i, W 7 te VA 4

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 39