p met g ■I II emeente loopt goed W LI '76 1 R O 8 a-;* .dl J* f I as a II a I0LI J I -1 ■sc i I—f J O gWa siiii i i r 1 WSrr? •••- - - I - I Geen grondspeculaties geen torenflats •wer- veel dan jor i vijf en de 1» w <e aiden- suit- werkt :eel en ker. iiii- ch 1 wel le, eer i. Na s geg- oor- Mé f -/ Tegen het einde van de vorige eeuw werd er in het oudste gedeelte van IJmuiden een groep van veertig „burgerwonin gen” opgeleverd. Dat betekende een fikse aanzet tot de wijk die nu Oud-IJmuideh heet. De huren ervan bedroegen twee gulden en een kwartje voor een benedenwoning en twee gulden voor een bovenhuis. Dat waren me tijden, denk je onwillekeurig. Nu, bijna een eeuw later, koop je voor zo’n bedrag nauwelijks een pakje tabak. Het waren overigens goedkope woningen, speciaal gebouwd om de huren betaal baar te houden. Dat deed mij denken aan de huidige woningbouw in Oud-IJmuiden, waar nu in redelijk tempo de sloopgaten worden opgevuld met nieuwbouw. Want ook daar is steeds gestreefd naar huren die voor iedereen betaalbaar zijn. Maar ja, de tijd zit niet mee, de bouwkosten zijn niet gering en de grond is niet goedkoop. Dat vindt zijn weerslag in de huurprijs van een woning. Daarom zal de huurdèr van een tweekamerflat moeten berusten in een maandelijkse besteding van een huurbedrag dat de vierhon derd gulden aardig nabij komt. Ja*. ■ft..» hb. j L 1 I I worstelde kwam 4 C. Meyer S 7* ■■x— ?iiu -■ de gemeente Velsen. Ria Luster zegt dat de laatste tijd steeds meer mensen naar Oud- IJmuiden terug willen. Die mogelijkheid is in principe aanwezig, want de gemeente heeft aan oud-bewoners prioriteit toegezegd. war. Dat zegt mevrouw G. Groen-Scholten, secreta resse van het wijkcomité Oud-IJmuiden, als ik met haar en Ria Luster vanaf het begin van de actie van buurtbewoners bij het comité betrokken praat over de wijk en de relatie tot Oud-IJmuiden, een wijk die werd opgetrokken met arbeiderswonin gen waarin eigenlijk alle niet strikt noodzakelijke comfort ontbrak. Ook een wijk waar een plaatselijke gemeenschap haar eigen leven leid de. Een volksbuurt, waar de men sen bij mooi weer in talie gezellig heid hun stoel voor de deur op straat zetten, er ’s middags een kop je thee met elkaar drinken, en bij lange warme zomeravonden een biertje. Gezelligheid in de buurt, gezelligheid op straat. Jawel, maar toch een straatontspanning die uit noodzaak geboren is. Immers, bij de meeste arbeiderswoningen schit tert een vriendelijk erf of tuintje door afwezigheid. Vandaar. meer dan voorheen het oor aan pro- testerenden. Gemakkelijk had de wethouder het er niet mee, want ombuiging van het beleid zou zon der meer een aanzienlijke vertra ging inhouden. Gewoon doorgaan kon ook niet meer, daarvoor waren er te veel argumenten tegen aange- drageh. En zo zwak stond de wethouder historisch gezien nu ook weer niet, want al onder zijn zit tingsperiode was het hoogbouw- plan in de gemeenteraad van Vel sen unaniem aanvaard. Toch sta pelden zich de verwijten vooral op het hoofd van Ockeloen en uiteinde lijk kwam er een sloopstop voor Oud-IJmuiden, afgekondigd door burgemeester J. Reehorst. Vanaf die periode kwam de dialoog tussen gemeente en bevolking pas goed op gang. Ockeloen gaf toe, onderkende de voordelen in de visie die vanuit de buurt naar voren gekomen was en besloot zijn beleid om te buigen. Schrille protesten vormden in die dagen het meest overweldigende geluid uit deze wijk, waar intussen in voortvarend tempo de muren van oude woningen geslecht werden. De man die het bij de actievoerende buurtbewoners het zwaarst te ver duren kreeg was de toenmalige wethouder van openbare werken en ruimtelijke ordening, Carel Ocke loen. Aan hem was de ondankbare taak toebedeeld af te maken waar aan zijn voorganger begonnen was: de realisering van het bestem mingsplan sluiswijk. C. Ockeloen samen met de heer Van der Linden van de Stisa (Stichting Samenwerkingsopbouw). Daarnaast bestaan er nog enkele subwerk groepen, zoals een werkgroep voor Rehabilita- tiewoningen en een stedebouwkundige werk groep. Nu zijn we bezig met een werkgroep sociale begeleiding, want daaraan bestaat grote behoefte, daar wordt tot nu toe eigenlijk nauwe lijks iets aan gedaan.” Binnen de plannen voor de herbouw van Oud- IJmuiden is geen (nieuwe) ruimte voor winkels gecreëerd. Het wijkcomité is daar niet zo geluk kig mee. Er zijn nu nog enkele winkeliers in de oud-bouw achter gebleven, maar nieuwe komen er niet meer bij. Ook dat zal nog een punt voor overleg met de gemeentelijke overheid zijn. Het Wijkcomité bestaat momenteel uit een vaste kern van zes personen die periodiek de problemen rond de wijk met een gezelschap gemeentelijke functionarissen bespreekt. Maar er mogen bij die besprekingen op het Velsense stadhuis ook meer afgevaardigden uit de wijk meekomen, daartegen bestaat geen enkel bezwaar. Mevrouw Groen: „We mogen onze des kundigen meenemen en we werken ook erg goed Immers, het bestemmingsplan was nu ter discussie gesteld. Bij die gele- genheia zei de wethouder onder meer: „Discussie is een uitwisseling van gedachten. Het is geen wed strijd in machtsvertoon, geen wed strijd in intimidatie, waarbij hij probeert te winnen die het hardste schreeuwt. Behalve praten veron derstelt discussie ook de bereidheid tot luisteren. Zo’n discussie moet leiden tot een verantwoorde besluit vorming. Zij, die de verantwoór- ding dragen, moeten een besluit durven nemen en moeten bereid zijn in het openbaar verantwoor ding af te leggen. Wie moeten aan zo’n discussie deelnemen? De vraag is moeilijk te beantwoorden, want het gaat om grote belangen voor een grote groep medeburgers. Wij kunnen het in deze tijd niet accepte ren dat iemand, of dat nou een lid is van het gemeentebestuur of een lei der van een actiegroep, kan zeggen „Ik weet het en ik weet het voor Heel veel van die oude huisjes bestaan nu niet meer. De ontwikke ling voor vernieuwingsplannen dreef ze in de richting van de slo pershamer en wat nu nog staat is redelijk bewoonbaar of zal gereno veerd worden. Daartussen zijn reusachtige gaten gevallen waar nieuwbouw moet verrijzen. De eer ste nieuwe woningen zijn begin vorige maand opgeleverd en de gemeente Velsen doet alles om Oud-IJmuiden zo snel mogehjk weer aantrekkelijk bewoonbaar te maken. Dat alles is niet zomaar zonder slag of staat gegaan, want Oud-IJmuiden heeft zich de recente achterliggende jaren als bevolking danig geroerd. Toen bekend werd dat de wijk vol met hoge flats zou worden gezet, kregen de buurtbe woners het schrikbeeld van Zee wijk voor ogen, waar het stadsbeeld gedomineerd wordt door reusachti ge twaalfhoog flats. Er staat welis waar meer in Zeewijk, maar die hoogbouw zie je toch het beste. Het wijkcomité kreeg spoedig vaste voet aan de grond. Maar het bestond voornamelijk uit goedwillende heden uit de burgerij en men begreep dat protesten alleen niet voldoende zouden zijn. De hulp van deskundigen werd ingeroepen en zo kwam de Werk groep Sanering en Renovatie Steeds intensiever en roeriger werden de contacten tussen de wijk (wijkcomité) en de plaatselijke overheid. Wethouder Ockeloen gooide mede onder druk van de gemeenteraad en de Partij van de Arbeid, waarin vooral een jongere generatie zich aan de zijde van de bewoners van Oud-IJamiden haarde, het roer om en leende De bewoners van Oud- IJmuiden namen het niet. Staken de koppen bij elkaar en verenigden zich in een buurtcomité. Er volgden vergaderingen in het buurthuis De Brulboei aan de Kanaalstraat en het kon daar warmpjes toegaan. niet meer terugkomen. Maar het is zeer de vraag of de romantiek die via oude vergeelde foto’s tot ons komt in werkelijkheid heeft bestaan. In elk geval, de nieuwe wethouder Ko Meijer, die Ockeloen opvolgde toen deze tot burgemees ter in Temeuzen werd benoemd, verduidelijkt dat „al het wenselijke en bereikbare zal worden gedaan”. De jongste ontwikkeling in Oud- IJmuiden is een grondaankoop van ongeveer vijf hectaren, de grond waar voorheen de panden van Kopako en Goudvries stonden. Daar wil de gemeente Velsen twee honderd woningen bouwen, die moeten passen in het totaalbeeld van de wijk. „Geen grondspecula ties, geen torenflats”, zegt wethou der Meijer vastberaden. Ook hier zal nog een officiële wijziging moe ten komen, nu G.S. de koop goed keurt. Het huidige bestemmings plan schrijft industrie voor, dat zal woonbebouwing moeten worden. Allengs maakte de kritiek op Vel- sens meest geplaagde wethouder plaats voor een hernieuwd vertrou wen, al bleef de buurt toch nog steeds waakzaamheid met argwaan verbinden. In februari 1974 organi seerde het wijkcomité in de kunst galerie ’t Hart in Oud-IJmuiden een uiterst gedetailleerde tentoonstel ling onder de titel „Wat gebeurt er met Oud-IJmuiden?”. Een schalkse uitnodiging bereikte wethouder Ockeloen: Of hij de tentoonstelling officieel wilde openen. Sportief stemde hij onmiddellijk toe. iedereen”. Dit noemen we elitair, dit noemen we dan autoritair”. De grote ommezwaai kwam. De hoogbouw verdween uit de plannen voor Oud-IJmuiden en de enige concessie die de buurt moest doen was het aanvaarden van een aantal flatgebouwen van drie tot zes ver diepingen. Het grootste deel daar van is inmiddels in ijltempo verre zen. Er is een nieuw architektonisch plan ontworpen, nu nog een schets plan, door een Amsterdams archi tektenbureau en daarbij heeft de wijk alle mogelijke inspraak gekre gen. De architekten zijn met de buurtbewoners gaan praten en een groot deel van de straten, die zoveel mogelijk weer hun oorspronkelijke ligging krijgen, zal woonerf worden. Een leefbare woonbuurt, daar streven nu buurtbewoners en plaat selijke overheid samen naar. Het werkelijke oude IJmuiden zal er Noord-Holland in beeld. In deze werkgroep, die onder leiding stond van het Alkmaarse raadslid Piet IJssels, zaten onder meer een archi tect, een socioloog en een arts. Er kwam een uitgebreid rapport over Oud-IJmuiden, gespiegeld aan eer der opgedane ervaringen elders in het land en er volgde een intensieve enquête, een buurtonderzoek dat door het wijkcomité op initiatief van de werkgroep werd verricht. Bijna tweehonderd bewoners vul den de vragenlijst in en daaruit bleek dat meer dan de helft van hen in hun buurt wilden blijven wonen. Op 10 mei 1973 werd de nota „Bestemmingsplan Sluiswijk IJmuiden” aan het gemeentebe stuur van Velsen gepresenteerd. De gemeenteraadsleden kregen er een exemplaar van thuis gestuurd. Een maand later verscheen er weer een bulletin namens de werkgroep Sanering en Renovatie Noord- Holland, met als conclusie dat geen enkele woning in Oud-IJmuiden dusdanige bouwtechnische gebre ken vertoonde dat op grond daar van afbraak was te rechtvaardigen. WWW v „De samenwerking tussen het wijkcomité en de gemeente loopt op het ogenblik uitste kend. Er is de laatste tijd weinig vergaderd, maar dat komt door de vakanties en de wethou- derswisseling. Volgende week hebben we de eerste kennismaking met wethouder Meijer en dan moeten we over een aantal dingen wat uitgebreid gaan praten. Maar als het met Meijer net zo gaat als de laatste tijd met Ockeloen, dan hebben we alle vertrouwen". Sluiswijk, dat was de nieuwe naam die van de kant van de gemeente Velsen voor Oud- IJmuiden was uitgedacht. Die naam is nu voorgoed van de baan, er kleefden te veel onprettige voor nemens aan vast en de plaatselijke overheid kwam met de buurtverte- genwoordigers overeen dat voort aan weer de naam Oud-IJmuiden officieel voor de wijk gehanteerd zou worden. De buurt had flink van zich laten horen. Er was een wijk krant ontstaan, een gestencild peri odiekje dat vooral in het begin fel van leer trok tegen de Velsense bouwplannen. En het zat de buurt bewoners hoog dat de leeggekomen plekken in hun wijk kaalslag ble ven. „Niet langer lullen, maar gaten vullen”, stond er in de allereerste wijkkrant te lezen en er werd een dringend beroep op de gemeente gedaan het toen geldende bestem mingsplan drastisch te herzien. In de wijkkrant werd ook informatie verstrekt over de gemeentelijke verhuisvergoeding en er ontstond een werkgroep Ombudswerk. few #'4 rin

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 55