Van bikk I u 7 saB ■I .>8 A A Up Si l:jfe ft 1 n ha 1 TTieo Holtslag te midden van de bedrijvigheid van de kapiteinskamer van V.S.A. 1 Stand by Computer Bazen Service V' ->.-i J Honderd jaar geleden zou een mannetje een handvol sleutels in het water van de haven van IJmuiden hebben gegooid. Er zijn lieden die over dat vertelsel hun schouders ophalen en het minachtend ver wijzen naar het rijk der fabelen. Anderen nemen het voor waar aan en weten hun over tuiging geschraagd door de wetenschap dat tal van deuren van instanties en kantoren die iets met de scheep vaart te maken hebben dag en nacht open staan. Althans niet zijn afgesloten. Het feit blijft bestaan dat die scheepvaart vier en twintig uur per dag onafgebroken door gaat. Dat op ieder gewenst en ongewenst moment gebruik dient te kunnen worden gemaakt van bepaalde havenvoorzieningen of dat assistentie verlangd kan worden. Daarom bleven sinds de opening van het Noordzeeka naal tal van deuren onafgesloten. Leek ook de behoefte nauwelijks aanwezig om nieuwe sleutels te laten maken. Niet alleen voor het Noordzeekanaal is daar het heuglijke feit van het eeuwfeest. Er zijn meer honderdjarigen anno 1976. Eén daarvan is de Verenigde Scheep vaartagenturen. Meer bekend als VSA en voor iets oudere IJmüidena- ren gewoon Halverhout Zwart. F* I» S - I 1» 1 18 ■-9 DE V.S.A. IS 100 JAAR JONG - Tussen al die bedrijvigheid is er de man die de touwtjes van deze heksenketel in de hand houdt. De chef van de kapiteinskamer. De 53- jarige Theo Holtslag. Een soort dui zendpoot die bladerend in Lloyd’s register aan beide oren de horens van twee telefoontoestellen heeft hangen. Die er tussen twee telefoon gesprekken door nog in slaagt iemand die zijn hoofd om de hoek van de deur steekt exact antwoord te geven op de vraag wanneer een bepaald schip binnen de pieren wordt verwacht. concern waarvoor zij de verant woordelijkheid torsen. We zijn toen begonnen het accent van ons werk wat te verleggen. Tijdsbesparing leek een even wen selijke als noodzakelijke voorzie ning. In 1970 hebben we voor de kustvaart een gesloten telexdistri- butienet opgezet. Een reder die ruimte aan te bieden had liet dat ons weten. Wij telexten het op ons eigen net naar de abonnees. Dat waren er in het begin zegge en Compagnon Hammerstein voegt er aan toe: „Stel je voor dat een Amerikaan een vracht heeft aan te bieden in Zuid-Europa. Hij kan dan bijvoorbeeld veertig relaties per telex oproepen en ze daarvan in kennis stellen. Dat kost de man een bom duiten en een behoorlijke tijd Directeur Koppe geeft over de computer een duidelijke toelich ting. „De grap is”, merkt hij fijntjes lachend op, „dat die computer bij een abonnee die bezet is kontakt blijft zoeken tot hij zijn boodschap kwijt is.” Aan de Kanaalstraat in IJmuiden zijn de B.V. Verenigde Scheep- vaartagenturen bezig uit hun kin derschoenen te groeien. Alle vor men van dienstverlening aan de scheepvaart werden aangepast aan de eisen van nieuwe tijden. Lopen daar nog steeds op vooruit. Al hon derd jaar lang. Van Halverhout Zwart en Zurmühlen is wat je noemt groter gegroeid! Tijd voor een babbel is er nauwe lijks. Maar Theo Holtslag zou liever van zijn geloof afstappen waar voor het nauwelijks mogelijk lijkt dat hij nog tijd heeft om dat te belijden dan iemand onverrich- terzake of ontevreden de deur te laten uitstappen. In 1974 openden we een dergelijk net voor de grote vaartTelex Service Deep Sea. Het beantwoord de niet helemaal aan de verwachtin gen als gevolg van de oliecrisis.” Hammerstein en Koppe maken er geen geheim van dat zij naarstig hebben gezocht naar een perfecter systeem. Een systeem dat wereld omvattend is. Dat tijd- en geldbe- sparend is voor belanghebbenden en duidelijk alles slaat wat er tot nu toe te koop was op het gebied van internationale commu^^tie. voor hij die veertig boodschappen er uit heeft. Straks geeft hij het bericht aan ons op. Hier gaat het in de computer. Eén keer telexkosten. Voor de man tijd heeft gehad om een sigaar op te steken is bij ons zijn aanbieding als opgeslokt door de computer. Wordt er bij de veertig bewuste relaties al kennis van geno men. Diezelfde Amerikaan maakt op die manier gebruik van het veel goedkopere telextarief dat hier geldt. Een bijkomstigheid die de moeite van het berekenen wel even waard is.” loopt wordt aan alle wensen vol daan. Daarvoor zorgen onze water klerken. Die doen het zogenaamde rapportagewerk. Erg belangrijk, ’t Moet goed gebeuren, anders kun je het beter laten. Trouwens een paar uur voordat dat bewuste schip bin nenloopt krijgen we meestal een nieuwe ETA op. Door omstandighe den die niet te voorzien waren kan het een uur vroeger maar ook paar uur later worden. Tegen de tijd dat de schuit werkelijk buitengaats ligt heeft de kapitein zich zelf ook meestal wel gemeld bij de autoritei ten. De loodsenbesteldienst is inge schakeld en van het havenkantoor wordt gemeld in welke sluis wordt geschut. Eigenlijk is het niet precies op een rijtje te zetten wat we alle maal moeten doen,” besluit Theo Holtslag wat verontschuldigend zijn betoog. „Het vraagt improvisa tie. Belangrijk voor het schip en de bemanning is dat je er bent. Gewoon „stand by” voor de kleine en grote boodschappen!” Een van de taken: het informeren van het Havenkantoor. In de onmiddellijke nabijheid van de sluizen staat in de Kanaalstraat het gebouw van zoals het officieel heet B.V. Verenigde Scheeps- agenturen Halverhout Zwart en Zurmühlen. Het kantoor onder scheidt zich in weinig van andere kantoorruimten die iets te maken hebben met de scheepvaart. Bedrijvigheid van mensen die bezig zijn. Komende en gaande bezoekers. Rinkelende telefoons en ratelende telexen. Meisjes die de toetsen van schrijfmachines geselen. Een mannetje dat onverstoorbaar aantekeningen bijhoudt in een journaal. Koffie is er altijd en voor iedereen. Dat systeem zal met ingang van februari 1977 functioneel worden. Het hart van een zogenoemde Mes sage Switching Computer zal gaan kloppen op de eerste verdieping van het VSA-kantoor aan de Kanaalstraat in IJmuiden. Hier gaat een tot zijn nek geprogram meerde computer telexberichten oppakken en volgens gecodeerde instructies doorseinen naar alle scheepvaartgebonden belangstel lenden ter wereld. Resultaat van langdurig overleg met Philips en PTT. Naast de kapiteinskamer ligt het directiekantoor van V.S.A. Een ruimte waar de bedrijvigheid van telexgeweld en in- en uitlopend volk plaats heeft gemaakt door een stuk serene rust. De appartementen zijn gescheiden door een wand die gedeeltelijk is opgetrokken uit melkglas. Daarachter zetelen Anto nio Simon Hammerstein en Johan Hendrik David Koppe, respectieve lijk 57 en 52 jaar oud. „Captains of industry” in hun onberispelijk gesneden pakken. Glad geschoren, vriendelijk en voorkomend. In ieder opzicht „bien soigné”. Klaar om op elk gewenst moment het vliegtuig naar Singapore te pakken of een onverwachte buitenlandse relatie te ontvangen. Het tweeledig brein achter het wereldomvattende „Bij de ontwikkelingen in de scheepvaart,” neemt directeur Hammerstein de draad van het ver haal over, „werden en worden wij regelmatig geconfronteerd met het feit dat veel zaken tijdrovend zijn. En tijd is kostbaar. In de vijftiger jaren verloren wij de Hoogovens als klant. De Nebam ging de belangen van het Hoogovenscheepvaartver- keer van ons o vernemen. Het bete kende voor ons een marktverlies van zeker veertig percent. „Kijk”, merkt hij op, „wij treden hier op voor de agenten van een heleboel scheepvaartmaatschappij en. Dat houdt in dat je de kapitein van een binnenkomend schip met raad en daad terzijde staat. Voor die man moeten er geen problemen zijn. Ik bedoel, die zijn er natuurlijk wel, maar wij lossen ze op. Douane- zaken is een kwestie van formulie ren. Neemt trouwens veel minder in beslag dan vroeger omdat de for maliteiten worden afgehandeld in de plaats van bestemming. Wij krij gen zo ongeveer vier en twintig uur voor zo’n schip hier binnenloopt een telexbericht. Het schip geeft dan zijn „ETA” op. Dat is de „esti mated time of arrival” oftewel het tijdstip waarop de kapitein ver wacht dat hij hier binnenloopt. Het is een globale schatting maar wij kunnen vast onze maatregelen tref fen. We informeren het havenkan toor, de loodsdienst en Wijsmuller voor sleepbootassistentie. Aan boord kan behoefte bestaan aan bepaalde zaken. Geld of goederen Leveranciers of reparateurs wor den zo nodig door ons opgetrom meld. Als de schuit hier binnen- Zurmühlen kwam naar IJmui den. Beschikte al over vijftig jaar ervaring. Verzorgde bovendien sleepwerk. Er ontstond een stevige concurrentiestrijd die uiteindelijk toch resulteerde in een samengaan. Wijsmuller nam later het sleepwerk geheel over en Halverhout Zur mühlen gingen gezamenlijk opere ren onder de naam Verenigde Scheepvaartagenturen. Het enige wat gescheiden is gebleven is het aandelenpakket” besluit directeur Koppe zijn betoog. De man die bij laatste wilsbeschikking in het bezit kwam van de aandelen Zurmühlen. Pratend over het honderdjarig jubileum wil directeur Koppe best iets vertellen over de begintijd. „Bij de opening van het Noordzeekanaal waren Van Halverhout en Zwart het met elkaar eens geworden. Voor die tijd werd het zogenaamde rap portagewerk in Den Helder gedaan door Zurmühlen voor schepen die via het Noordhollandsch Kanaal Amsterdam opzochten. De directeuren Hammerstein (links) en Koppe voor een olieverfschilderij waarop een stoomsleper van Zurmuhlen een windjammer aan de tros heeft. schrijve negentien. Andersom gebeurde ook. Reders werden tege lijkertijd in kennis gesteld van vrachten die werden aangeboden. Het aantal abonnees heeft zich ver tienvoudigd en zit verspreid over Europa. We hadden bewezen dat met het besparen van tijd ook geld werd uitgespaard. - V-

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 59