NOORDZEEKANAALGEBIED EEN ROERIG DEEL VAN ONS LAND F „ij n L Nog meer problemen Zenuwen Z’ Staalstad H de he 76 g m te kunnen doen. Ze kwamen dus terug, niet om te schuilen maar om een nieuwe markt te voeden. Buitenlandse vissers volgden hun voorbeeld. Het werd daardoor zo druk op het Noordzeekanaal als het enige vaarwater in IJmuiden dat de scheepvaart er steeds meer hinder van ging ondervinden. In de nieuwe plaats aan het nieuwe kanaal ontstond een bedrijvigheid, waarmee in geen enkel opzicht rekening was gehouden, omdat niemand deze ontwikkeling had ver wacht. Vissersboten zochten bij slecht weer de veilige armen van IJmuidens pieren op en bleken er hun vangsten goed van de hand fil 1 d 1» IJMOND-ZAANDAM. Toen op 10 februari 1972 de Kamer zich uitsprak over het niet fuseren van de drie IJmondgemeenten dat wil zeggen tegen het opheffen van Beverwijk, Heemskerk en Velsen en het vormen van I één grote gemeente IJmui- den, betekende dat het afsluiten van een periode J; van twintig jaar vol geharre- HHÉ war in de IJmond. Een tijd- perk vol ruzies tussen de gemeentebesturen, waarvan de gemeenten, maar ook de bewoners op een of andere wijze steeds de dupe zijn geworden; waardoor diverse ontwikkelingen op de ach tergrond moesten worden geschoven en verscheidene plannen nooit of veel later - en veel duurder - konden worden gerealiseerd. w- V onken vlogen eraf in het prille IJmuiden Stoomtreilers inlossing vóór de vishallen. (Gezien van de ingang van de vissershaven.) contacten met Zaanstad tussen Amsterdam en 1 a een ontwikkeling kwam van onge kende grootte. De bevolking, geënt op de scheep vaart, werd uitgebreid met pioniers, die in het nog kleine maar zich snel ontwikkelende visserijbedrijf een goede broodwinning zagen, en met avonturiers die wel eens een ander Geen wonder dat deze de dag prezen waarop een klein centrum tot stand kwam dat in twee opzich ten aan hun bezwaren een einde maakte, zoals in het jaar 1880 duide lijk zou blijken. Er werd een visafs- lag ingesteld, naar de gewoonte van die tijd een particuliere afslag, waar de verkoop aan reglementen werd gebonden. De vissers kregen de opbrengst van hun vangst, met inhouding van een bepaalde com missie, direct uitbetaald en dat moest ook wel, want ze hadden het geld nodig voor de uitrusting van hun volgende reis. Die uitrusting en alles wat ze verder nodig hadden konden ze vlakbij het af slaggebouw kopen tegen alleszins redelijke prijzen. De regering was aanvankelijk niet van plan meer afslagen in IJmuiden toe te staan. Ruim tien jaar na de opening van de eerste gaf ze echter opnieuw concessies uit, zodat IJmuiden vier visafslagen met eigen kredietafdelingen kreeg. En dat liep volkomen uit de hand. IJmuiden had zo’n moeite de grote vraag naar vis, ook in het buiten land, bij te houden dat het zichzelf niet bijhield. Alle moeiten van goed- willenden ten spijt, werd IJmuidens visserijbedrijf voor de buitenstaan der een jungle, een dicht oerwoud vol intriges. Ook voor de ingewijde, al hield praktisch niemand ervan de vuile was buiten te hangen. Een vaak gehoorde uitdrukking: men gunde elkaar het licht in de ogen niet. En andere karakterisering: het was vreten of gevreten worden. Een steeds herhaalde beschuldiging: er werd door sommigen geknoeid waar er maar te knoeien was. In 1899 greep de regering in. Als IJmuiden, alle verordeningen, alle voorschriften ten spijt, het zelf niet kon dan zou de overheid ervoor zorgen dat er orde kwam. Geen storm is ooit via Atlantische Oce aan en Noordzee zo fel op IJmuiden afgekomen als de storm die toen van IJmuiden naar Den Haag over sloeg. De minister van Waterstaat, Lely, die de ingreep op zijn geweten had, zou geen uur meer hebben geslapen als hij zich ook maar een percentage van de verwensingen der IJmuidenaren, mondeling en op papier, had aangetrokken. Met hem kreeg de hele regering het zwaar te verduren. beraadsgroep, waarin bestuurders en ambtenaren zitting hebben, en die gemeenschappelijke vraagstuk ken bespreekt. Zeker in verband met de bouw van de Hemspoortun- nel, waarvoor in Amsterdam-west en in Zaanstad (vooral in Zaandam) nogal wat overhoop gehaald moet worden, wordt die groep als nuttig ervaren ter krediet waarvan de voorwaar den wellicht in vele gevallen de toets der kritiek niet konden door staan. Waarschijnlijk is het dan ook in niet geringe mate aan deze kre dietverlening te danken geweest, dat in IJmuiden de grondslagen gelegd zijn voor het Staatsvissers- havenbedrijf”. Voorzichtig uitge drukt, zoals met ziet, maar wel dui delijk. Zo lijkt er een tendens te zijn, dat Zaanstad enigszins een brugfunctie vervult Velsen. elkaar, er werden beschuldigingen geuit die nog werden afgedrukt ook; het papier is vergeeld, maar het verbleekt alsnog als men het weer eens voor de dag haalt, zoals wij voor deze bijdrage moesten doen. We zullen de beschuldigingen hier niet herhalen. Dat ze kant én wal hebben geraakt, zouden we niet graag beweren. Dat ze kant nóch wal hebben geraakt beslist even min. Het lijkt ons echter verstandig de vuile was nu niet meer buiten te hangen. w totaal. Er waren momenten dat Beverwijk en Heemskerk zich tegen Velsen plaatsten, er waren ook ogenblikken dat Heemskerk en Vel sen een niet-aanvalspakt afsloten en zich tegen Beverwijk keerden. Dat waren de jaren dat er een Ples- manweg werd aangelegd, welke doodliep tegen de grens van Heems kerk en niet werd doorgetrokken, alle afspraken ten spijt. Dat was de tijd dat Beverwijks veel te vroeg overleden burgemeester J. G. S. Bruinsma zijn gasten meenam naar het optrekje op het dak van het hoge Stadskantoor en hen daar wees op wat toen werd genoemd de „plaagstroken”, de gebieden, welke Heemskerk weigerde vol te bouwen met huizen. Dat was ook de tijd dat een vroegere Velsense burgemees ter - die zich nooit iets had gelegen laten liggen aan populariteit - dit eerder een besmet woord vond - persoonlijk een bij de Velsense brandweer niet meer in gebruik zijnde ladderwagen kwam overdra gen aan zijn collega in Heemskerk, burgemeester H. Nielen. Het zou waarschijnlijk goed zijn blijven gaan, wanneer het visserij bedrijf zich niet zo stormachtig had ontwikkeld. Kregen de vissers hun geld direcht betaald, voor de vis handelaren was dit geen enkel bezwaar, omdat de afslag voor hen een afdeling had geopend waar ze krediet konden krijgen. De eerste afslager was tevens de eerste ban kier van IJmuiden. burgemeester horst. Hij echter werd met zijn collega’s geconfronteerd met weer andere problemen, zoals het - door de IJmond bestempelde „onzalige” Voorhavenplan, dat ook alle aan dacht van de gemeentebestuurders opeiste. Er was toen juist een zoge heten Vier Hoekpuntenoverleg op gang gekomen tussen Amsterdam, Haarlem, IJmond en de Zaan streek. Dat overleg werd door het Voorhavenplan de das omgedaan. Van enig zinnig overleg was op het laatst geen sprake meer en Velsen is alleen tot overleg bereid, overleg over bestuurlijke zaken, mits het woord Voorhaven geschrapt wordt bij de besprekingen - en dat lijkt gezien de. huidige ontwikkelingen een onmogelijke zaak. misbruik: ze leverden allerlei beno digdheden tegen prijzen die in feite krankzinnig waren. Ook bij de ver koop van hun vangsten, zó uit de boot, werden de vissers nogal eens benadeeld. Stoomtreilers en loggers aan de uitrusting skade. Aan de overzijde: de vishallen en de tegelmarkt. (Gezien van het einde van de vissershaven.) Op 1 juli 1902 was er nog maar één plaats in IJmuiden waar de vis in de afslag kwam, de rijksafslag. Er was een bespreking met de laat- sten der Mohikanen geweest en hun waren bepaalde concessies gedaan; toen was de strijdbijl begraven en de vredespijp gerookt. Die rook mengde zich tussen de rook van de vele stoomtrawlers die IJmuiden een nieuwe stimulans waren komen geven. IJmuiden ontwikkelde zich tot de grootste vissersplaats van het vasteland van Europa. Daarbij speelden vele pioniers van de jonge plaats een rol. Maar vooral ook het Staatsvissershavenbedrijf dat al gauw een groot en goed stuk IJmui den bleek te zijn in de tijd dat de visserij de kurk was, waarop prak tisch het gehele economische leven van IJmuiden dreef. In de jaren 1967-1968 kwam de rijksoverheid op de lumineuze gedachte om de drie IJmondge- meenten Beverwijk, Heemskerk en Velsen op te heffen en er één grote gemeente „IJmuiden” van te maken. Toen waren de rapen gaar. Een niet doorgetrokken Plesman- weg en zelfs de kwestie van rioollei- dmgen in twee gemeenten aange- IJmond na oorlog bestuurlijk onrustig zijn goed drs. J. Ree- Tot even na 1950 is het in de IJmond bestuurlijk altijd vrij rus tig geweest. Geheel aan de noord kant lag Heemserk, een tuinders- dorp bij uitstek, dat met de Bever- wijkse agrariërs ertoe bijdroeg dat Beverwijk overal bekend stond als de aardbeienstad bij uitstek - en het waren diezelfde agrariërs, die ervoor zorgden dat de Beverwtjkse groenten- en bloemenveiling tot werkterrein wilden. De avonturiers bezorgden IJmuiden direct een slechte naam. Van de gebrekkige verbindingen te land en de nood zaak voor de vissers zo gauw moge lijk weer uit te varen, maakten ze Later zouden vooraanstaande IJmuidenaren, zij het voorzichtig, het ingrijpen van de overheid recht vaardigen. Citaat: „Gezien de aard van de bevolking en het bedrijf groeiden er zeer ongewenste en gevaarlijke misstanden die door de onderlinge concurrentie welig tier den en niet met wetten en voor schriften waren uit te roeien. Dat was de aanleiding (een zeer onge wone stap in die dagen) voor de staat om positief in te grijpen in het bedrijfsleven en zelf een afslag in te richten”. Nog een citaat (zoals de bankier N. Levenkamp het eens uit drukte): de afslagkantoren gaven de kopers een langer of kor- Tegen die achtergrond van schaalvergroting is het opmerke lijk, als het ooit doorgaat, dat de huidige provincies worden opge deeld in mim-provincies, dat het Amsterdam-N oordzeekanaal- gebied dan wordt gesplitst. Het Amsterdamse gebied en Zaanstad komen dan in de ene mini, Haarlem en IJmond in een andere. Toch was de toenemende woning bouw, mede door de aanwezigheid van Hoogovens, er de oorzaak van, dat steeds meer goede grond opge offerd moest worden aan de bouwactiviteit. Er werd een lichaam in het leven geroepen dat voor vervangende tuinbouwgron den moest zorg dragen. Daar begonnen dan ook de eerste bestuurlijke zorgen op te draven. Tal van Heemskerkers en Beverwij- kers zochten en vonden emplooi bij Hoogovens en samen met degenen uit IJmuiden, die meer zagen in staal dan in vis waren zij het, die in feite de fundamenten voor Hoogo vens hebben helpen opbouwen. De mannen, die - om het maar bij één voorbeeld te laten - er niet tegenop zagen de vuurmonden van de oude Hoogovens tegemoet te treden om er de nog gloeiende resten kooks uit te halen zonder zich aan hitte te storen. De regering negeerde de protes ten die uit heel IJmuiden leken te komen en opende in 1899 inderdaad de rijksvisafslag. Ze had daarmee de slag nog niet gewonnen. Een grote particuliere afslag, gesticht door de groep, bond de strijd met het rijk aan en omdat ze zoveel belanghebbenden samenbond ver sloeg ze het rijk aanvankelijk op alle fronten: er kwam veel minder vis op de rijksafslag dan op de particuliere afslag. Die particulie ren zouden de strijd misschien gewonnen hebben, als ze de omstandigheden die tot het initia tief van het rijk hadden geleid had den verbeterd. Ze hadden de omstandigheden en alle troeven in handen. Maar ze speelden de troe ven niet uit, omdat de meesten alles wilden houden zoals het was en daardoor trok de rijksafslag uitein delijk de beste kaart. Het opposi- tiefront van IJmuiden viel uit 1 Thans komen er uit de Zaan streek geruchten, dat er weer een overleg zal plaats hebben. In Vel sense gemeentebestuurskringen weet men echter nog van niets. Het contact met Amsterdam op bestuurlijk niveau althans is dus nog steeds niet zoals het zou beho ren te zijn tussen gemeenten in de Randstad met al haar talloze gemeenschappelijke problemen. Anders ligt dat in de Zaan. Het tegenwoordige Zaanstad heeft zijn goede contacten met Amsterdam kunnen behouden en hernieuwde contacten met de IJmond gelegd. Zaanstad heeft met Amsterdam een Met IJmond heeft Zaanstad con tacten gekregen inzake de mogelijk heid, dat het huisvuil van IJmond naar Zaanstad afgevoerd zal wor den. Dat is op zichzelf weliswaar nog van bescheiden aard, maar het is ook nog maar 2% jaar, dat IJmond aan z’n oostkant een betrekkelijk grote gemeente (125.000 inwoners) aantreft en niet meer een in stukken en brokken verdeelde Zaanstreek. Het past in het streven naar een verbetering van de verhouding, dat B. en W van Zaanstad van de zomer officieel een bezoek aan hun colle ga’s in Velsen hebben gebracht. Zij konden daarbij melden, dat Zaan- beoogt stad in mei, toen er gereageerd moest worden op de nota van uit gangspunten van het in voorberei ding genomen streekplan voor het Amsterdam-N oordzeekanaal- gebied, besloten heeft pas een standpunt met betrekking tot de Voorhaven in te nemen als het resultaat bekend is van een onder zoek daarnaar door de rijks planologische commissie. legd, die niet op elkaar pasten toen zij moesten worden aangesloten, vielen in het niet bij het gekrakeel dat daarop volgde. Intergemeente- lijke samenwerking was al slecht, maar werd tot een farce voor wie in de keukens van de drie gemeenten kon kijken. De zenuwen waren tot het uiterste gespannen, toen de Tweede Kamer uiteindelijk in februari 1972 tot een beslissing moest komen. Nerveuze burge meesters, wethouders en hoofd ambtenaren bevolkten de publieke tribunes in het Kamergebouw, er waren actiegroepjes en acties, die de wonderlijkste uitwerking had den. Zo werd een inwoner van Heemskerk, werkzaam op Heems kerk en Beverwijks gebied, die tegen de fusie was, voor zijn activi teiten door het Beverwijkse gemeentebstuur beloond met een ere-burgerschap. Maar dat gebeur de pas nadat de Kamer „neen” had gezegd tegen die ene grote gemeen te „IJmuiden” Daarna ontstond er een afkoelingsperiode, waarvan het nu wel tijd wordt dat zij teneinde is. Voorzichtig is men toen gaan probe ren tot elkaar te komen. In Velsen echter kwam de burgemeester te overlijden, mr. Bührmann. Hij werd - tijdelijk - opgevolgd door Zandvoorts oud-gemeente- secretaris W M. B. Bosman, die de eerste wezenlijke pogingen in het werk stelde de drie gemeenten tot kalmte en vooral tot bezinning en samenwerking te brengen. Zijn voortreffelijke arbeid werd later voortgezet door Velsens (nieuwe) De groei van Hoogovens maakte dat men in de IJmond plannen ging maken voor het ontstaan van een zogeheten „Staalstad”. Omstreeks 1956-1957 kwam de overheid op de gedachte dat het goed zou zijn een IJmond Raad in te stellen, recht streeks door de burgerij te kiezen. Daar kwam door verzet m de IJmondgemeenten mets van terecht. Daarna was er het IJmond Advies College, dat als alles zalig makend zou moeten dienen. Ook dit plan was gedoemd m de prullen mand te verdwijnen. Intussen was echter de verwarring m de IJmond Zoals hiervoor aangeduid, werd in 1968, bij de vaststelling van het streekplan voor het Noordzeeka- naalgebied, de planologie van slechts een deel van het gebied uit gestippeld. Nu dit plan inmiddels door de feitelijke ontwikkeling (of het uitblijven daarvan. minder geschikt is gebleken bereidt het provinciaal bestuur een nieuw plan voor, nu echter voor een groter gebied. Het wordt nu ook omschre ven als het Amsterdam- Noordzeekanaalgebied. Met die naam wordt aangegeven, dat er een nauwe relatie is tussen het Amster damse gebied en andere delen van het Noordzeekanaalgebied. Maar bovendien wordt nu veel meer tot het Noordzeekanaalgebied gere kend dan acht jaar geleden. Zo wordt nu de planologie voorbereid van de Noordzee tot het Buiten-IJ en van Schiphol tot Uitgeest. Voorts de commissie Zeeha- venoverleg één beheer van de havens in het gebied.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 61