Tinbergen presenteert resultaten internationale studie Club van Rome gaf opdracht tot studie Overlegorgaan jeugdwerk op komst •p Reindert de Leeuw speelt Satie tijdens koffieconcert Nog dit jaar gesprek over dalend leerlingental I HERFST- AANBIEDING VELDHUIS 1 Mechels Bruin ERASMUS Zondag in Huize Scheijbeeck Saus Atout Brandje in flatgebouw F ^OVERDORP^ 4 - i VARIA WOENSDAG 20 OKTOBER 19 7 6 6 door Harm Koops Consumptiestijl Voorstellen Evenwicht Armoede Heerlijk warm Internationale Meubellijndiensten Internationaal Hangend Confectievervoer Groupagediensten Oost-Frankrijk Internationale Transporten-Ferryvervoer Engeland Geïsoleerde luchtgeveerde opleggers (70 m3) Opslag, Distributie, Inklaring, Douaneloods. SPORTIEVE LAMSSUÈDE Telefoon: 02550-19004. Telex 41288 LEDERBEDRIJF Bridgeclub V VACHT- JASSEN 349,- Nog warmer natuurlijk De échte LAMMY 695,- Breestraat 12 - Beverwijk. Tel. 02510-25629 CAFÉ „DE HALVE MAAN” Hagelingerweg 36, Santpoort Schrikbarend Idealistische suggesties om de bestaande ongelijkheid tussen arme en rijke landen uit de wereld te helpen. Zo zou men de voorstellen kunnen betitelen die een internationale werkgroep van 21 deskundigen onder leiding van professor Jan Tinbergen doet in een rapport getiteld „Naar een rechtvaardiger internationale orde’’. Het is echter de vraag of de politieke wil bestaat om deze denkbeelden daadwerkelijk ten uitvoer te leggen. SCHAKEN UW EERSTE ZET GRAAG Voor deelname aan correspon dentie schaakwedstrijd zie rubriek lessen en clubs van heden. 1 kinder boeken week de boeken weekvoorde jeugd 13 t/m 230kt swi BOEKHANDEL Idealistische suggesties voor eerlijke wereldverhoudingen PROF. TINBERGEN Het is het goed recht van de ont- ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) x (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggevers) 1 Een wereldomvattende overeenkomst, met als doel in de komende tien jaar de ergste vormen van' armoede in de we reld aan te pakken, moet naar het oor deel van de werkgroep absolute voor rang krijgen. Voorlopig wordt geschat dat voor de bestrijding van de ergste armoede de van een A wikkelingslanden om producentenassoci aties te vormen voor bepaalde grond stoffen als tegenkracht tegenover de aanzienlijke machtsconcentratie die als aan koperskant bestaat. Zij zouden dan meer vat kunnen krijgen op de prijzen van hun produkten. Het project „Naar een rechtvaardiger internationale orde" is uitgevoerd in opdracht van de Club van Rome. In 1974 vroeg dr. Aurelio Peccei, de voor zitter van dit gezelschap, prof. Jan Tinbergen een groep deskundigen te formeren die zich met de volgende vraag zou moeten bezighouden: „Welke nieuwe internationale orde dient politici en maatschappelijke groeperingen aanbevolen te worden om, voor zover dat praktische en realistisch gesproken mogelijk is, tegemoet te komen aan de dringende behoeften van de tegen woordige wereldbevolking en de vermoedeljjke behoeften van toekomstige generaties?” BEVERWIJK. De uitslagen van de derde selectiewedstrijd van de bridge club ,.Sans Atout” waren als volgt Groep 1! I. Kuil-Luijendijk 92; 2. Beers- Beentjes 85; 3. dames Belterman-Porte- gies 81; 4. Spruit-van Balen 75; 5 Zoontjes-van Groningen 75; 6. gebrs Bierman 71; 7. gebrs v.d. Vlugt 67; 8 fam. Mooi 58; 9. dames Jpngejan-Beek- hoven 44. Groep 2: 1. fam. Hoogeboom 100; 2. Hoen-Hoogeboom 93; 3. Hulcher-Eijking 92; 4. dames ZLuijendijk-Kleijn 91; 5. Kluft-Hilbers 86; 6. dames Eijking-Duin 75; 7. Eijking-v.d. Kolk 71; 8. Plezier- Geerling 64. Groep 3: 1. Hoogsteder- Sloof 107, 2. mevr. Schipper-de Wit 91; 3. fam. Zwaneveld 88; 4'. Roos-Kool 86; 5., gebrs. Welagen 82; 6. mevr. Tabak- Hoogeboom 75; 7. De Beer-De Lugt 74; 8. Van Bergen-Poerstamper 69. De ongelijkheid in de wereld heeft vooral de afgelopen decennia schrikba rende vormen aangenomen. De armste landen zijn steeds verder achterop ge raakt in hun ontwikkelingsproces. In de periode tussen 1960 en 1975 zijn de inkomensverschillen tussen de armste landen en de geïndustrialiseerde naties, uitgedrukt in reële koopkracht, gestegen van 10:1 naar 14:1 en ook het verschil tussen deze en de minst benadeelde lan den van de Derde Wereld is toegekomen, van 2:1 naar 3:1. In veel van deze ontwikkelingslanden is de meerderheid van bevolking mo menteel niet in staat haar eerste behoef ten aan bijvoorbeeld voeding, gezond- HEEMSKERK. dinsdagavond rond negen uur werd brand gemeld in een box van een flatgebouw aan de Jan Ligthartstraat. Een vijftienjarige jongen bleek,bezig met de bezinelelding van zijn brommer, een lucifer te hebben aangestoken. Er ontstond een geweldige rookontwikkeling. De schade bleef be perkt. Op het programma staan „Trois Mélo- dies” (1886), te weten Les Anges, Elégie en Sylvie. Vervolgens worden „Trois au- tres Mélodies” uitgevoerd, namelijk Chanson (1887), Chanson nédiévale (1906) en Les Fleurs (1886). Het programma wordt vervolgd met „Gnossiennes” (1890- 1897) en „Mort de Socrate”. Erik Satie, die leefde van 1866-1925, wordt nog steeds tot de meest zonderlin ge en excentrieke componisten gerekend. Hij is lange tijd als een niét onaardig maar vrij onbelangrijk randverschijnsel beschouwd vanwege zijn vaak onbegrij pelijke levenswandel en artiestieke aspi raties. Over de noten van zijn muziek Het is wenselijk internationale pu blieke ondernemingen te stichten om de Derde Wereld in staat te stellen haar eigen hulpbronnen tot ontwikkeling te brengen. Dat zou een alternatief kunnen zijn voor de particuliere multinationale ondernemingen. Voorts zou een gedrags code, met juridisch bindende elementen, moeten worden opgesteld voor bijvoor beeld de activiteiten van multinationale ondernemingen. Er moet een internationaal instituut in het leven worden geroepen met be voegdheden voor het beheer van hulp bronnen en de exploitatie van het ge meenschappelijk erfgoed der mensheid, zoals de rijkdommen van de oceanen. Zonder zo’n instituut zullen deze rijk dommen eenzijdig door de rijke landen ten eigen bate worden geëxploiteerd, omdat de meeste ontwikkelingslanden op dit moment niet over de daartoe beno digde technologie of het kapitaal be schikken. De rijke landen kunnen deze landen ondersteunen door snel het streefcijfer te realiseren voor de officiële ontwikke lingshulp (0,7 percent van het bruto nationaal produkt). Bovendien dient de hulpverlening te worden herzien ten gunste van programma’s gericht op de armste bevolkingsgroepen. Verder zou den de industrielanden met de Derde Wereld een gunstige regeling moeten treffen voor de schulden van deze arme landen. De werkgroep noemt deze armoedebe strijding een dringende taak die absoluut geen gedetailleerde studies vereist, maar louter en alleen politieke wil. Een van de kernthema’s van het rap port is de noodzaak van veranderingen in de consumptiestijlen in zowel de ar me als de rijke landen. De arme landen dienen hun beperkte middelen in de eerste plaats te besteden aa de bevredi ging van de eerste levensbehoeften en aan het scheppen van goedkope maat schappelijke diensten. Aan de andere kant moeten de rijke landen een nieuwe consumptiestijl ontwikkelen die minder verspillend is, minder hulpbronnen ver eist en afgestemd is op het genot van maatschappelijke diensten en niet op een overmaat aan duurzame consump tiegoederen. BEVERWIJK. De gemeente wil de oprichting van een overkoepelend over legorgaan binnen het jeugdwerk bevor deren. Bij d e subsidiënten bestaat niet alleen de behoefte aan een blijvend periodiek overleg, ook het college ziet de noodzaak hiervan in. Medio volgend jaar hopen burgemeester en wethouders met een afgerond voorstel te kunnen komen. BEVERWIJK. Binnenkort zal over leg worden gevoerd tussen de gemeente en de plaatselijke onderwijskringen over de consequenties van de nota „Raming van het aantal leerlingen voor het open baar gewoon lager onderwijs in Bever wijk”. Uit deze nota, samengesteld door de Sociografische Dienst, blijkt, dat het aantal leerlingen in de toekomst dalende is. heidszorg en onderdak te bevredigen. Uit humanitair oogpunt mag men toch ver langen dat deze misstanden uit de we reld worden geholpen, opdat de levens omstandigheden voor deze mensen, hoe minimaal ook „menswaardig” worden. En van de meest urgente punten op de agenda van de mensheid zou dan ook moeten zijn deze landen tenminste op de drempel te brengen van economische leefbaarheid en politiek aanzien. Professor Tinbergen, die zich de ernst van deze probleemstelling realiseerde, stemde erin toe dit project dat de naam „Naar een rechtvaardiger inter nationale orde” kreeg op poten te zetten. De Nederlandse minister van Ontwikkelingssamenwerking, drs. J. Pronk, verklaarde zich bereid het project te financieren. Hij legde de deelnemers (21 deskundigen uit geïndustrialiseerde naties en ontwikkelingslanden verspreid over de gehele wereld) geen enkele beperking op en liet hen volledig vrij om hun eigen opvattingen te formuleren. Vandaag werd in Rotterdam het rapport van de werkgroep gepresenteerd, dat als uitgave van Elsevier ook in de boekhandel verkrijgbaar is. De resultaten van het project „Naar een rechtvaardiger internationale orde” zullen op een aantal internationale conferenties worden besproken. De eerste is een speciale bijeenkomst van de Club van Rome, van 25 tot 28 oktober in Algiers. De tweede bijeenkomst zal plaats vinden in Amsterdam; men hoopt dat tijdens die vergadering een „Westeuropees” antwoord zal worden gegeven op de haalbaarheid van de in het rapport vervatte voorstellen. De Derde Wereld moet in vele op zichten minder afhankelijk worden van de rijke geïndustrialiseerde' landen. Er moet een programma komen ter verbe tering van de voedselproduktie, opdat de ontwikkelingslanden meer in hun eigen behoeften aan basisvoedingsmiddelen kunnen voldoen. Tevens moet een nieuw kader worden geschapen voor de over dracht van hulpbronnen van de rijke naar de arme landen op basis van een automatisch proces, dus niet afhankelijk van de wisselende welwillendheid van de industrielanden. De armste landen zouden hun eigen lot moeten verbeteren door programma’s uit te voeren, gericht op verhoging van de voedselproduktie, grotere gebruikmaking van binnenlandse hulpbronnen en fun damentele maatschappelijke veranderin gen ten gunste van de armste bevol kingsgroepen. Ook gezinsplanning wordt een belangrijke voorwaarde genoemd. De werkgroep „Naar een rechtvaardi ger internationale orde” heeft ook enke le doelstellingen op langere termijn ge formuleerd. Zo zou een stelsel van in ternationale belastingen moeten worden ingevoerd in handen van een Wereldmi- nisterie van Financiën, bedoeld om de ontwikkeling van de arme landen mede te financieren. Verder denkt de werkgroep aan de schepping van een internationale reser vevaluta, door een internationale autori teit (een soort Internationale Centrale Bank) die internationaal beheerd zou moeten worden zonder te worden over heerst door de belangen van een bepaal de groep landen. Op handelsgebied zou men moeten komen tot een Internationale Organisa tie voor Handel en Ontwikkeling met een zeer ruim mandaat voor een inter nationaal handelsbeleid betreffende grondstoffen en eindprodukten, daar naast wordt de oprichting voorgesteld van andere internationale organen,zoals een Internationale Bank voor Industriële Technologie, een Wereldautoriteit voor Engerieonderzoek, een Internationaal In stituut voor Oceaanbeheer, een Wereld- ontwapeninsbureau, etc. Een en ander zou alleen kunnen wor den bereikt als de Verenigde Naties fundamenteel worden veranderd. Boven genoemde instellingen zouden namelijk ondergebracht moeten worden bij de volkerenorganisaties, die ruime bevoegd heden voor internationale besluitvor ming zou moeten krijgen. Voor dit we reldomvattende plannings- en beheers systeem is derhalve een bewuste over dracht van macht van natie-staat naar de wereldorganisatie vereist, aldus het rapport. De werkgroep onder leiding van pro fessor Tinbergen stelt nadrukkelijk dat het rapport alleen bedoeld is om het internationale denken over een recht vaardiger wereldsamenleving te stimule ren en de aandacht te vestigen op be paalde problemen die dingen moeten worden opgelost. Een concrete blauw druk voor actie heeft de werkgroep niet willen geven. Het hoofdthema van het rapport: het bestaande internationale systeem moet fundamenteel worden veranderd; margi nale hervormingen zijn hierbij uit den boze. De internationale economische ac tiviteit heeft zich tot op heden niet ontwikkeld langs een ordelijk en plan matig proces van veranderingen en dat zal waarschijnlijk ook niet gebeuren binnen afzienbare tijd. Er zal dan ook onderhandeld moeten worden, onderhan- delingen die zich wellicht over tientallen jaren zullen uitstrekken. Het is absoluut noodzakelijk zo zegt de werkgroep, de grootste ongelijkheden te verwijderen uit de huidige wereldorde. Of het wereldpolitieke systeem er nu klaar voor is of niet en of zulks al dan niet de belangen dient van alle landen, er is thans geen dringender taak dan ervoor te zorgen de grootste ongelijkhe den in inkomen en economische kansen in de wereld zo snel mogelijk worden verkleind. Als dat niet gebeurt, blijft het principe van die gelijkheid van kansen tussen mensen en alnden een holle frase. Zoals elke stad destijds zijn eigen typisch bier had, zo dronken voor honderden jaren de Mechelaars hun eigen Amberkleurig bier, Den Mechelschen Bruynen. Ook Mechelen eens Hoofdstad der Nederlan den kende een brouwersgilde die tientallen leden telde binnen de stadsmuren. Jan in den Anker koopt in 1433 voor Allerheili gen al het materiaal van de Stadsbrouwerij (Daar de stad niet meer brouwde) deze gaat voort met het brouwen van het Edel Gerstnat dat Keizer Karei te Mechelen opgevoerd door Margaretha van Oostenrijk, zelfs na zijn troon afstand regelmatig naar Spanje liet overbren gen, daar het bloed van de druiventros hem minder goed bekwam dan de dochter van den korenaar. Dit typisch Mechels Bruin is er nog steeds, U drinkt het in komende tien jaar een bedrag tot 20 miljard dollar per jaar nodig zal zijn. Aangezien de armste landen jaarlijks ai zo’n vier miljard dollar aan zulke pro gramma’s uitgeven en zij deze inspan ning duidelijk kunnen uitbreiden, wordt van de internationale gemeenschap een bedrag vereist in de orde van grootte van jaarlijks 12 miljard dollar. Door zo’n gemeenschappelijke inspanning is het zeer goed mogelijk de overweldigen de ongelijkheid, waarmee de armste lan den thans worden geconfronteerd, bin nen een redelijk tijdsbestek de baas te worden. Internationaal Expeditie- en Transportbedrijf OVEFtoORP N.V. IJmuiden Holland Een ander element is dat nieuwe ont wikkelingsstrategieën moeten worden ontwikkeld op basis van een evenwich tige economische ontwikkeling. Hierbij is vooral belangrijk dat een evenwicht wordt bereikt tussen bevolkingsgroei en voedselproduktie, vooral in de armste landen. Tevens moet een internationaal voedsélveiligheidssysteem worden ont wikkeld, dat arme landen tegen belang rijke schommelingen in het wereldaan bod beschermt (bijv, door voldoende noodreserves en de mogelijkheid van goedkope leveranties in noodsituaties). In het rapport wordt een groot aantal voorstellen gelanceerd om de oneven wichtigheden in de international* machtsstructuur uit te komen bannen en het economische wereldbesluitvormings- proces te democratiseren. Enkele, ervan worden hieronder samengevat: De internationale financiële institu ten moeten worden gedemocratiseerd. Met name de instellingen van Bretton Woods (het Internationale monetaire Fonds en de Wereldbank). Doel van deze hervorming moet zijn de landen van de Derde Wereld voldoende stemrecht te geven. De ontwikkelingslanden moeten vol ledige souvereiniteit kunnen uitoefenen over de exploitatie van hun eigen na tuurlijke en andere hulpbronnen; verder zouden zij een groter aandeel moeten krijgen in de verwerking ervan. De landen van de Derde Wereld moeten streven naar meer onderlinge handel en overdracht van technologie. Opnieuw zal bij dat overleg de vraag aan de orde moeten komen, aldus B. en W. in de aanbiedingsnota bij de begro ting 1977, of gekozen moet worden voor opheffing van een of meer scholen dan wel voor handhaving van het aanwezige scholenbestand met doorbreking van hef j aark lassensy rteem B. en W. hebben een lijst opgesteld die de nieuwbouw van kleuterscholen op het terrein van de lagere scholen tot 1980 regelt. In het komende jaar is de vervanging van de noodlokalen van „Kleutertrein” aan de Eemstraat noodza kelijk. Ook de nieuwbouw van de kleu terscholen t.b.v. de Willem van Graft- en de Robert Schumanschool aan de Plesmanweg komt dan aan de orde. In 1978 willen B. en W. de kleuterschool „De Zeekleuters” vervangen. De wijze waarop dit zal geschieden is afhankelijk het eventueel totstandkomen van samenwerkingsschool in Wijk aan Zee. In 1979 volgt dan de nieuwbouw van „Kleuterhaven”, thans nog gehuis vest in een bedrijfsruimte aan de Dieze- straat. „Kleuterhonk” in de Pieter Ver hagenlaan kan pas in 1980 nieuwbouw tegemoet zien. Natuurlijk staat deze nieuwbouwlijst onder invloed van het leerlingenpotentieel in Beverwijk. Verheugd zijn B. en W. ovtr het feit, dat volgend jaar 886.000 kan worden besteed aan de afhandeling van de zoge noemde vijfjaarlijkse afrekening. De ex- ploitatieuitgaven van de scholen worden regelmatig overschreden door o.a. de ontwikkeling van het loon- en prijspeil. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Reindert de Leeuw zal zondagmorgen van haf twaalf af een pianoconcert geven van werken van Eric Satie. Hij begeleidt onder auspiciën van de Stichting Theater in Huize Scheijbeeck. heen verwijst het werk van Satie naar een mentaliteit die men vooral kan te rugvinden in sommige stromingen in de beeldende kunst en de literatuur en die pas in het werk van de Amerikaan John Cage aan het einde van de jaren dertig en na de tweede wereldoorlog een muzi kaal vervolg kreeg. Reindert de Leeuw is overtuigd van de autonome waarde van de composities van Satie. Met grote overtuigingskracht draagt hij zijn „geloof” in Satie uit: als pianist, dirigent, schrijver, organisator en docent. De in 1938 in Amsterdam geboren Rèindert de Leeuw studeerde piano en muziektheorie bij Jaap Spaanderman in Amsterdam en compositie bij Kees van Baaren in Den Haag. Hij is leraar aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. Met zijn Satie-vertolkingen verwierf hij zich een nationale en internationale reputatie. In Nederland heeft hij tijdens het Holland Festival van 1973 en 1974 meegewerkt aan de programma’s van de Stichting' Eigentijdse Dans van Koert Stuyf en Ellen Edinoff, waarin Satie’s muziek een belangrijke plaats had. In 1974 was hij betrokken bij een Satiepro- gramma in de „Warschauer Herfst”. Voor zijn koffieconcert in Scheijbeeck zijn kaarten verkrijgbaar aan de zaal en op de volgende voorverkoopadressen: Reisbureau Orion, Brug. Nielenplein, Heemskerk, VW, Marktplein, IJmuiden en VW, Stationsplein in Castricum. De toegangsprijs is 6,50 (CJP, Pas 65+ en kinderen 4,50). O U j (ADVERTENTIE) IJmuiden, Lange Nieuwste 243, tel 13144, Santpoort, Hoofdstr 234, tel 378371

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7