Assumburgtheater en werkgroep Jazz slachtoffer bezuinigingsmaatregelen Beverwijk wil accommodatie van haven niet uitbreiden In de roos geschoten met zwemmen voor ouderen Maak nu uw keuze! p G 1 I I if p Wist u dat wij W gratis yr uwgordijnen op maat maken, ook velours. NU AL GROEP VAN ZO’N TACHTIG IN SPORTFONDSENBAD ONDANKS WENS VANUIT SC IEEPVAARTKRINGEN 1 HEEMSKERK BEKNIBBELT OP POST CULTUUR VAN GEMEENSCHAPSRAAD LUCIA Tl F w BPV3T FR 19 7 6 OKTOBER V R IJ D A G 2 2 WIBOR, RALPH BOVELE EN BUSSE Onverantwoord Extra bus en bekijk onze gevarieerde kol lek tie in de maten 36 t.m. 50. Japonnen en pakjes van o.a. 10- Waardering J. w. v. J d.v. is w. I A. G I L. F, I. z.v. Berk, Rijksbezuinigingen Wilt u goed slagen wacht dan niet te lang Leuke combinatiemogelijkheden van WINTERSPORT A F. I 7 I I I w (ADVERTENTIE) er As- (Van een cfhzéï vërslrfggeefstërs) (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) 's Maandags gesloten. Marsmanplein 15, Haarlem-N., tel. 023-370404 Alle ouderen ook beneden de vijf enzestig uit Heemskerk, Beverwijk en Wijk aan Zee zijn donderdagsmiddags om kwart voor drie van harte welkom. dres' .chu- zins- :uren an 9 traat :end- loud- BEVERWIJK. De wens van scheep- vaartkringen om de accommodatie van de Beverwijkse haven te verbeteren en uit te breiden wordt door de gemeente niet vervuld. Wethouder F. Kaebisch jr„ die havenzaken in z’n werkportefeuille heeft, vindt de extra-opbrengst aan ha vengeld niet opwegen tegen de kosten van die verbetering en uitbreiding. hulp. 0 tot Jan tel. iaar- nedi- okto- ultu- vrij- volgd i het laar- half iging haar ingen it de the rman en 18 As raat, van uur. iden, als- (ook dijks n 19 van tot iage- uur. Scheepvaartkringen hebben er bij de gemeente herhaaldelijk op aangedrongen de havenaccommodatie aan te passen. Deze verbetering en uitbreiding zou een bedrag vergen van ongeveer 3 miljoen en dat vond de gemeente wel wat te gel» „Douche’’ in het instructiebad. Even wennen aan het water door flink te spetteren. „Daarnaast wordt landelijk negentig procent van een voorstelling via subsi dies en tien procent door bezoekers op gebracht. Bij Jazz en Assumburg liggen die cijfers op respectievelijk zestig en veertig percent. En toch durft de wet- houdster te beweren, dat Den Janshee- ren goedkoper is wanneer de grote zaal niet wordt gebruikt. Dat mag dan wel zo zijn, maar ze vergeet wel dat er in diezelfde grote zaal in de loop der jaren voor ruim een ton aan toneelvoorzienin gen is geïnstalleerd. Gebruik je die niet, dan wordt de zaal duurder in plaats van goedkoper.” zitter. we nog waardering rechtens we zij een voorstander is van de filosofie de bezoekers van een voorstelling voor zeventig percent in de kosten te laten bijdragen. Nou, dan mogen we wel aan toegangsprijzen van dik twintig gulden gaan denken, wil dat haalbaar zijn. Het toch al niet zo rijk bedeelde uitgaansleven komt in Heemskerk dan helemaal op een laag pitje te staan, temeer daar de wethoudster geen gelden meer wil uittrekken voor eventuele nieuwe culturele initiatieven en voor de organisatie van de al bijna traditioneel geworden zomerevenementenreeks. Deze activiteiten komen tenzij de midden stand bijspringt, dan eveneens te verval len. slijke mer- 4 tot ur in kerk, I Be rnet klas^ I nene 0 en den- naa: kun- ewa- 14.30 een sraf- van Rob de Jong van de werkgroep As sumburgtheater: „Uiteraard zijn het As sumburgtheater en de werkgroep Jazz het daar niet mee eens. Met bezuinigin gen van vijftig procent op onze subsidie aanvragen vinden wi.'i het gewoon niet verantwoord om door te gaan. Per slot organiseren wij die voorstellingen om niet: zowel Assumburg al sjazz kennen alleen maar vrijwillige medewerkers. De wethoudster voerde echter aan, dat oud >s, D. van I geh. een beetje of goed gaan onder leiding instructeur van I er’ ld 87 éz nnen, I geh. Al na twee middagen blijkt het speci ale zwemuur voor ouderen een succes te zijn. Zo’n kleine tachtig bejaarden en ouderen vermaakten zich donderdagmid dag kostelijk in het zwembad, waar ook een begin is gemaakt met de instructie, want laat het de ouderen niet weer houden om te gaan heel velen kun nen niet zwemmen. Vroeger als kind leerde je dat toch niet. Er was toen niet eens een geschikt zwembad in de noor delijke IJmond. Later gingen de kinderen naar Velsen, maar dat is nog n iet zo lang geleden. BEVERWIJK. Dolle pret, elke don derdagmiddag in het Sportfondsenbad aan de Kuikensweg. worden. Vooral toen uit een onderzoek bleek, dat de bedrijven die het van de haven moeten hebben, hun takenpakket wel wilden uitbreiden, maar slechts voor honderdduizend gulden extra aan haven gelden konden zorgen. En daarmee kwam de rentabiliteit van de haven op de tocht te staan. „De haven zou per jaar minstens 4 ton moeten opbrengen wil die investering van drie miljoen renderen”, aldus wethouder Kaebisch. In de aanbiedingsnota van het college over de begroting 1977 merken B. en W. dan ook op, dat volgens de huidige gevens uitbreiding van de accommodatie voor de bestaande bedrijven niet nood zakelijk is en de rentabiliteit daarvan niet is verzekerd. Beverwijk z iet de haven als een ondersteunend element van het industrieterrein, en wijst een zelfstandige functie van de haven beslist af. In de haven is momenteel de door voer en de opslag van goederen de belangrijkste handelselement. Vanuit scheepvaartkringen was o.a. aangedron gen op uitbreiding van de opslagruimte, maar de gemeente ziet geen kans ergens langs de haven een terrein voor die functie vrij te maken. Al met al geen stormachtige ontwikkelingen dus. Bever- de raad deze bezuinigingen niet, wel, dan zijn wij gered. Gaat men toch akkoord, dan houden we volgend jaar op te bestaan. Zuur, maar we hebben geen andere keus”. Via deze manoeuvre was het mogelijk, jarenlang te profiteren van de zoge noemde 80%-regeling van het ministerie van CRM. De gemeente Heemskerk fi nancierde de totale cultuurpost van de Gemeenschapsraad, in de wetenschap, dat het rijk achteraf voor tachtig per cent in de kosten zou bijdragen. Voor de resterende twintig percent kon de ge meente via het financiële verhoudings- besluit weer een beroep doen op het gemeentefonds, dat jaarlijks 4% in de ze bleven de kosten van de culturele kostenstijging van niet-personele aange legenheden tegemoet komt. Op deze wij- activiteiten altijd erg beperkt: door han dig gebruik të maken van de mogelijkhe den die het rijk in deze bood, zat men gedurende een reeks van jaren in feite steeds voor een dubbeltje op de eerste rang. Daaraan is met ingang van 1977/1978 echter een einde gekomen. Ten eerste wordt de 80%-regeling door CRM ko mend jaar of het jaar daarop afgeschaft. H. M.l 'is en I es, V I I. del mger, I tij ter, I Ren-1 1. del L M.l ihl ■riens I 4. van Aan deze wijzigingen in het gemeente lijke cultuurbeleid liggen ministeriële bezuinigingsmaatregelen ten grondslag. Zoals bekend zijn alle op cultureel ge bied actieve verenigingen en instellingen in Heemskerk aangesloten bij de Ge meenschapsraad, die onder zijn vleugels groeperingen koestert als de Culturele Groep Heemskerk, de werkgroep ten toonstellingen, de (nieuwe) werkgroep film, de werkgroep muziek, de werk groep Jazz, de werkgroep Assumburg theater en de (onlangs opgeheven) werk groep zomeractiviteiten. Samen vormen al deze groepjes het cultureel beraad van deGemeenschapsraad, welk opbouw- orgaan alle afzonderlijke begrotingen samenvoegt tot een grote post „cultuur” op zijn eigen begroting, waarvan het rijk dan weer een fors deel voor zijn rekening neemt. i De poort „De f Ri- uur. I poort van I egers uur rstel- comst in de 5ant- Dankzij die samenwerking loopt er nu ook een speciale bus om de bejaarden die gaan zwemmen van bepaalde stop plaatsen op te halen. Het zwemmen kost een gulden, het leszwemmen twee kwartjes extra en de bus een gulden. Ten hoogste kan men dus een rijksdaal- der kwijt zijn. Kijken vanaf het terras kost niets en dat hebben alle bejaarden eerst gedaan. Alle middagen komen er nieuwe kijkers en velen van hen nemen de volgende keer toch maar een zwem broek of badpak mee. Op het terras is altijd iemand aanwezig die alle verdere inlichtingen kan geven over de speciale bus en dergelijke en met wie men ook eens even kan praten als men nog aarzelt. Die gastheren en gastvrouwen zijn te vinden op het terras e n zij vinden het heel gewoon als iemand eerst eens wil komen kijken hoe het allemaal toegaat, wat men mee .moet nemen, waar men zich verkleden kan. enzo voort. JffERSPD* Daar noch het Assumburgtheater, noch de werkgroep Jazz iets voelen voor „oplossingen” in de vorm van een ver mindering van het aantal voorstellingen en/of een verhoging van re toegangs prijzen houden beide groepen op dat moment op te bestaan. Gaat de Heems kerkse gemeenteraad tijdens de komende begrotingsbehandeling akkoord met de bezuinigingsmaatregelingen van de cul- tuurwethoudster, dan zullen er vanaf september volgend jaar dus geen profes sionele theater- en jazzuitvoeringen meer in „De Jansheeren” worden geor ganiseerd. hebben gevonden. Dat is zo prachtig gelukt via een gezamenlijk initiatief van het Sportfondsenbad en de dienstencen tra voor bejaarden in Beverwijk, Heemskerk en de bejaardensociëteit in Wijk aan Zee. „Voor ons”, zo meldt Rob de Jong mede namens de werkgroep Jazz, „is de lol er zo langzamerhand wel af. We zien ’t niet meer zitter. We hebben het gevoel, dat we nog niet de helft van de waardering krijgen, die ,ons eigenlijk rechtens zou moeten toekomen. Maar we krijgen wel de helft van het bij de gemeente aange vraagde geld. En daar we bewust op niveau willen blijven werken, is het gezien de huidige situatie in mei ’77 voor ons afgelopen. Dan moeten de Heems kerkers maar naar de nabuurgemeen ten toe, als ze van professioneel theater of jazzuitvoeringen willen genieten.” „Onze enige hoop is nu nog gevestigd op de gemeenteraad, die de bezuinigings maatregelen tijdens de komende begro tingsbehandelingen moet beoordelen. De ze week nog gaat een brief van het cultureel beraad uit naar alle raadsfrac ties, waarin duidelijk wordt gesteld dat er naar de smaak van de groeperingen in 1977 veel te veel op de cultuur wordt beknot. Op zo'n gemeentebegroting van om en nabij de zestig miljoen moet toch ergens wel een gaatje van een kleine vijftienduizend gulden te vinden zijn. De besnoeiingen in de sector cul tuur betekenen nu het einde van hef Assumburgtheater en de werkgroep Jazz, om de geschrapte posten neg maar even bu'ten beschouwing te laten. Accepteert In scheepvaartkringen leefde allang de gedachte om eens met de gemeente te gaan praten over verbetering enu itbrei- ding vande haven. De bedrijven,die zich in het havengebied hebben gevestigd, zouden voornamelijk over meer opsla gruimte willen beschikken. Bverwijk maakte hen duidelijk, dat de extras- opbrengst aan havengeld in geen ver houding staat met de kosten van de uitbreiding en de verbetering. In de wetenschap, dat een veel groter deel van de in de Gemeenschapsraad ondergebrachte culturele activiteiten voor rekening van de gemeente Heems kerk zou gaan komen, achtte wethouder mevrouw Vervelde-Wagenaar bezuini gingen noodzakelijk. Tijdens een onlangs gehouden vergadering van het cultureel beraad maakte zij haar plannen bekend: slachtoffers van de bezuinigingsdrift werden de werkgroepen Assumburg en Jazz, terwijl de potjes voor nieuwe cul turele initiatieven en zomeractiviteiten helemaal verdwenen. De andere groepe ringen gingen vrijuit en kregen van de voor 1977 aangevraagde subsidie het vol le pond toebedeeld. Op deze wijze kon op een totale cultuurpost van rond een ton toch zo’n 37.000 bespaard wor den. Uiteraard zijn de werkgroepen sumburgtheater en Jazz over deze gang van zaken niet in het minst te spreken. Op een begroting van 28.425 vroeg Assumburgtheater 15.750 subsidie. De vrijwilligers kregen de helft. De werk groep Jazz dacht op een begroting van 28.600 aan een subsidie van 16.100 vol doende te hebben. Van dit bedrag wordt 7530 niet gehonoreerd. Geschrapt zijn verder de potjes onvoorziene culturele initiatieven met 7500 op de Gemeen- schapsraad-begroting opgenomen en zo meractiviteiten, waarvoor men een be drag van 15.000 had gereserveerd. De werkgroepen muziek (begroting 6925 - subsidie 4725), tentoonstellin gen (totaal gesubsidieerd met 12.600) en film (begroting 5380 - subsidie 3840) kregen het gevraagde, omdat de wet houdster van mening- was dat deze posten van een te geringe omvang waren om er redelijkerwijs op te kunnen bezui- nuigen. Daaraast wilde zij „beginnende groepen niet in hun mogelijkheden be lemmeren”. wijk blijft de zaak op de voet volgen en zal dit volgend jatir kunnen doen vanuit het nieuwe havenkantoor op de Pijpka- de. Speciaalzaak in gordijnen en vitrages Kleine Houtstraat 42 Haarlem. Tel. 023-323925 's Maandags gesloten Haarlems Gordijnenhuis „Wij zien heus wei in dat er bezuinigd moet worden, maar dan niet alleen op ons. Als alle groepen 12,5% (het per centage waarmee de uitkering uit het gemeentefonds volgend jaar in financiële zin wordt verminderd, red. BC) hadden ingeleverd, was men er ook uit geweest. Maar daar was gewoon geen discussie meer over mogelijk. Zonder dat men het nodig vond tevoren met de gedupeerden overleg te plegen werden de bezuini gingsmaatregelen ons bij wijze van sim pele mededeling gepresenteerd”. „Voor een vermindering van het aan tal voorstellingen, bijvoorbeeld lot een keer per maand; het verhogen van de toegangsprijzen; het weren van CJP’e s; nou voor dat soort „oplossingen” voelen wij niets, aldus Rob de Jong.”Naar ons gevoel graaf je daar alleen je eigen graf maar mee. De wethoudster vindt dat echter allemaal heel wel mogelijk. Zij heeft, uitgerekend dat bij voorstellingen van de werkgroep Jazz en de werk groep Assumburgtheater iedere stoel, bezet of niet, in De Jansheeren 16 aan gemeentelijke subsidie kost. Als je nu weet dat dat landelijk gezien bij toneel voorstellingen 36 is, dan zitten wij zo slecht nog niet”. Gaat u naar de wintersport dan zijn wij GROOT GENOEG om alles voorradig te hebben. KLEIN GENOEG om dit te doen in een persoonlijke sfeer. ZAKELIJK GENOÈG om dit net even voor deliger te doen, als u gewend bent te betalen. De grootste groep kan dus niet zwem men cn daarom wordt begonnen met wat lopen, hurken en zitten in het bad, een kring vormen', elkaar nat spatteren om aan het water te wennen en de gewichtloosheid onder water te ervaren. Ais de eerste schrik eraf is blijkt dat bewegen onder water veel gemakkelij ker te gaan dan boven water. Al die spiertjes, die normaal worden verwaar loosd, komen ook eens aan het werk. Bloedsomloop, ademhaling, alles wordt geactiveerd. Het instructiebad is drie graden warmer dan het grote bad en dat is een heel behaaglijke temperatuur. Bo ven water is het gewoon warm. Honderden bejaarden zouden er naar toe moeten gaan en misschien gebeurt dat ook nog wel, want zo’n tachtig hebbe nhet spits al afgebeten en mond- reclame is een uitstekende reclame. Degenen die al kunnen zwemmen van een andere instructeur oefenen. Voor de beginners in het instructiebad heeft een der instructeurs zich speciaal toegelegd op het les geven aan bejaar den en dat gaat allemaal In een heel kalm tempo. Na het zwemmen van 14.45 tot 15.45 uur gaat het buffet open en dan kan men nog op het terras blijven. Degenen die nu twee keer zijn geweest kennen elkaar al. Het zwemmen blijkt een heel plezierige manier te zijn om eens nieuwe contacten te leggen. Als er werkelijk honderden bejaarden g. n komen wordt zeker het instructie bad te klein, maar dat probleem pro beert de leiding van het Sportfondsen bad dan wel weer op te lossen, want die leiding vindt het prachtig, dat nu ook veel ouderen de weg naar het zwembad, dat er tenslotte voor iedereen staat. n, J van I en (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. De cultuur in Heemskerk gaat slechte tijden tege moet, nu wethouder mevrouw H. Vervelde-Wagenaar besloten heeft de subsidieaanvragen voor 1977 van de werkgroepen Jazz en Assumburg theater van de Gemeenschapsraad met vijftig procent te besnoeien. As sumburgtheater krijgt 7200 minder dan gevraagd, terwijl de werk groep Jazz met 7520 wordt gekort. Dit betekent dat beide groepen bij de organisatie van het. gebruikelijke aantal voorstellingen van twee per maand aan het einde van het lopende theaterseizoen hun financiële speel ruimte hebben opgesoupeerd, zodat er voor de start van het seizoen ’77-’78 doodgewoon geen geld meer beschikbaar is. Terwijl daarnaast het financiële verhou- dingsbesluit per 1 januari 1977 wordt teruggebracht van vier naar drieëneen half percent. Dit houdt in, dat Heems kerk in vergelijking tot vroeger jaren 12,5% minder aan uitkeringen uit het gemeentefonds gaat ontvangen. Deze fi nanciële aderlating wordt weliswaar enigszins verzacht door het feit, dat CRM in de toekomst aan iedere gemeen te vaste bedragen beschikbaar gaat stel len waarvan de bestemming (sport, re creatie of cultuur) naar eigen goeddun ken mag worden bepaald, maar roos kleuriger wordt de situatie er duidelijk niet op. rat-»1 JU 4;

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11