accessoires WES staat u niet in de kou WIEL- WERK IN GROEPEN BETER Puzzel(ife d Puzzelwtaam Met leren H f- i opent donderdag ,28 oktober opent donderdag 28 oktober Nieuwe Skoda met meer Computers de auto veiligheid r Begin de in dag rustig „MILLIONAIRE" VAN OPEL VARIA 19 7 6 2 2 VRIJDAG OKTOBER am VOOR EXCLUSIEVE HERENMODE Nieuws in 't kort DE IN TILBURG gevestigde Stichting Lederwarenmode, waarin fabri kanten en detaillisten zijn vertegenwoordigd, geeft traditiegetrouw ieder seizoen een uitstekend overzicht van wat we hier zoal aan tassen, hand schoenen, reisbenodigdheden en andere accessoires kunnen verwachten. Uiteraard betrof het dit keer de collectie bestemd voor de reeds goeds in gang zijnde herfst en de nog komende wintertijd. PUZZEL NUMMER 42 27, (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIE) OPLOSSING PUZZEL NUMMER 41 toestel 26 lijk 213 7 aliteit lamel jotste keuze e scheroste I geopend Billfold met kleingeldvak en een drie- vaksbeursje uitgevoerd in soepel leer door de firma Van der Miessen uit Velp. iteit rst s. GROTE HOUTSTRAAT 59, Haarlem, tel. 023-321965. De echtgenote die haar man ech ter op een rustgevende manier de dag laat beginnen, schept daardoor een grotere kans om hem ’s avonds weer heelhuids terug te zien. rialen. Van goud- en zilverleer wordt ook steeds meer gefabriceerd, zelfs een „boodschappentas”; voor het voorjaar en de zomer wordt het een grootse toe komst voorspeld. Volgens een bericht in ..Automtive News” zullen over enkele jaretn auto’s met computers worden uitgerust. Een computer in de motor zal het benzi- neluchtmengsel precies doseren, het tijdstip van de ontsteking vaststellen en ook aangeven wanneer er gescha keld moet worden. Voorts zal er een computer komen in het dashboard, die onder meer de rijsnelheid regelt. Deze computer zal ook funge ren als een informatie-eenheid, waar door de rijder op de hoogte blijft van brandstofverbruik, verstreken rijtijd, enz. Ten slotte houdt het blad reke ning met een derde computer in de kofferruimte, die onder meer de rem- drukbegrenzer zal regelen. Al met al, lijkt toekomstig autorijden meer op een reis naar de maan, dan op een tochtje langs de IJssel, om maar wat te noemen. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden als volgt adresseren: „DAMI- ATE PERS b.v.”, POSTBUS 18, IJMUI- DEN. Qnze oantalr.„- De Matra Bagheera van Simca heeft voor volgend jaar enige wijzi gingen ondergaan. Zo werd de carros serie iets verlengd en kreeg de wagen een grotere voorruit. Opel heeft twee nieuwe Kadett- uitvoeringen op de markt gebracht: de Kadert J en de Kadett City. De J- modellen onderscheiden zich door be schilderde flanken en zwarte grille. De krachtbron is de 1,2 liter motor, geschikt voor normale benzine. De prijzen schommelen om de f 11.500. (ADVERTENTIE) et Horizontaal: 1. doelpunt; 4. luister; 7. gedroogde halmen; 11. meisjesnaam; 12. alsmede; 13. bladader; 15. de onbekende (af k.)16. landbouwwerktuig; 18. tel woord; 19. niet vochtig; 21. neerslag; 23. elektrisch geladen deeltje; 24. drank; 26. meisjesnaam; 28. bliksemschicht 31. plaats in Zuidhollahd; 32. bevel; 34. deel van een effect; 35. bloem; 39. plaats in België; 41. onbarmhartig; 44. strijdperk; 46. gewapende ruiter; 48. steen; 49. wilde miljoenste Opel Rekord van het hui dige type van de band gekomen. Sinds de introductie van de eerste Rekord in 1953 werden bijna zes miljoen exemplaren van deze wagen geproduceerd. Om de nieuw bereikte mijlpaal te vieren, heeft Opel Duits land onder de naam „Millionaire” een speciaal rekord-model op de markt gebracht. Deze speciale modellen zijn voorzien van een aantal accessoires, electrische ruitesproeier. koplampwis- sers, halogeen-mistlampen en hoofd steunen. De meerprijs voor deze ac cessoires wordt voor een klein deel aan de koper doorberekend. De ..Mil lionaire” is leverbaar met 1900 N motor, de 2000 S motor of de 2100 diesel. Zij zijn herkenbaar aan de zwarte grille. Nietemin was de algemene indruk, dat de Kalmar-fabriek zowel voor werkgevers als werknemers beter voldoet dan de conventionele assem blagefabrieken. De fabriek heeft on der meei’ produktieve voordelen. Vol vo heeft in de Kalmar-fabriek tien percent meer geïnvesteerd, dan in een vergelijkbare conventionele fabriek. Deze extra-kosten worden nu reeds voor een groot deel goedgemaakt door de voordelen. Glacé leren dameshandschoen met handstiknaad en wollen voering, die in de manchet overgaat in bont. Fabrikant Laimböck te Heemstede. HET ZIET ERNAAR UIT. dat me vrouw voorlopig van de grote tassen nog In de omschrijving waren, op regel 5, weggevallen: „familielid - larve van de langpootmug”. Desondanks hebben de puzzelaars wel de vertikale balk kunnen IX. opent donderdag L 28 oktober onder redactie van Bé ter Maat haver; 51. rijgsnoer; 53. bovenaards we zen; 56. telwoord; 58. duur van eb en vloed; 59. bestaat; 60. deel van een kast; 62. plaats in Gelderland; 63. masker; 64. slank; 65. muziekstuk; 66. gelegenheid. VAN TUIGLEER ZAG IK behalve hand- en boodschappentassen ook de in het modebeeld verschijnende kleinere tasjes voor om de hals of aan de cein tuur. Daar bleef het niet bij, want de aansteker, sigaretten en wat niet al kun nen nu ook een tuigleren jasje krijgen. Zweedse werkgeversorganisaties en - vakbonden hebben op verzoek van de ondernemingsraad van de fabriek nu een verslag gemaakt van dit werkproces. Dit verslag toonde aan, dat acht van de negen werkgroepen positieve ervaringen hebben met het systeem. Binnen de groep kunnen de mensen, in overleg met de chef en binnen zekere grenzen, zelf bepalen hoe het werk wordt verdeeld. Dit alles betekende niet, dat er geen be merkingen waren. Zo vondt men, dat er nog wel iets kon worden verbeterd aan de werkverhouding. Ook waren er aanmerkingen op de werkomge ving, zoals onvoldoende luchtverver sing in de zomer. Vertikaal: 1. watervogel; 2. lyrisch gedicht; 3. karakter; 5. inwendig orgaan; 6. inwendig orgaan; 8. losse naad; 9. koning (Frans); 10 kleur; 14. jongens naam; 15. muziekterm; 17. kleur; 18. riviermond; 20. te eniger tijd; 22. hoef dier; 25. toestand van rust; 26. vaartuig (afk.); 27. vervoerbedrijf (afk.); 28. zang- noot; 29 te zijner plaatse (Lat. afk.) 30. elektrode aan de positieve pool; 33. wénl; 36. bevestiging; 37. uitbouw; 38. kier; 39. N.V. (Frans); 40. uitroep; 41. weegplaats; 42. klepper; 43. voegwoord; 45. hechtnageltje; 47. wapen; 50. voorzet sel; 51. grondsoort; 52. graansoort) 53. slot; 54. uitheems zoogdier; 55. rivier in Duitsland; 57. meisjesnaam; 61 Spaanse titel. anders feestelijks onderneemt, de voor haar onvermijdelijke spulletjes naar een kleiner model moeten overhevelen. En, laten we wel zijn, zo’n tasje van soepel leer met een fraai versierinkje, zoals een afstekende kleur leer, een fantasierijke beugel of een zilver- of goudkleurig kettinkje, staat toch veel mooier. Bij de mij getoonde modellen zag ik dat de schouderriem op een dusdanige wijze was gemaakt dat die ook als ceintuur kon dienen. Met zo’n tas is het dus drie halen (schoudertas, enveloptas en cein tuur), een betalen. Sportieve, soepele schapenleren tassen werden van twee, wat kortere, schouderriemen voorzien om een goede greep op uw bezit te houden, wat in deze grijpgrage tijd he laas noodzakelijk blijkt. Verkeerspsychologen die de oor zaken van ongevallen onderzoeken, hebben ontdekt hoe belangrijk het is voor de autorijder om zijn dag rustig te beginnen. Rustig betekent in dit verband, zo ontspannen mo gelijk ’s ochtends in de wagen stap pen en wegrijden. Opwinding en ergenis aan de ontbijttafel verdub belen later op de dag voor de auto rijder zijn kansen op een auto- ongeluk. Dit vormde ondermeer de uitkomst van een onderzoek, dat door de Britse expert Ken Barrel op touw werd gezet. Mannen die ’s ochtends geconfronteerd worden met moeilijkheden thuis en die- omdat het werk wacht- geen kans krijgen om zich te uiten, zullen in vele gevallen hun onlustgevoelens tijdens de daaropvolgende autorit naar buiten laten komen. Zij nemen tijdens de rit meer risico, letten minder goed op omdat hun gedach ten elders zijn en trachten hun gemoedsbeweging af te reageren op andere verkeersdeelnemers. Naturel tuigleer werd gebruikt voor deze grappige modieuze attributen, onder andere voor geld, sigaretten of aansteker, die dan aan veterriemen om de hals, pols of ceintuur kunnen worden gedragen. Fabrikant Robako te Nieuw-Beijerland. Het Zweedse bedrijf Volvo heeft enige jaren geleden in Kalmar (Zwe den) een nieuwe fabriek gebouwd, waarvoor men nu na twee jaar produktie internationale erkenning heeft gekregen. Het bijzondere aan deze fabriek is, dat men er niet langer werkt aan het bekende lopen de band-systeem, maar verdeeld in werkgroepen. Met behulp van een speciaal ontwikkelde kantelwagen is het mogelijk het assemblagewerk op een plaats te verrichten. Dit houdt in, dat de gevormde werkgroepen de au to van begin tot eind opbouwen, waardoor zij in de eerste plaats meer overzicht van, hun werk hebben ver kregen. Andere voordelen van dit werksysteem zijn, dat er vrijer kan worden gecommuniceerd, men kan pauzeren op momenten, die men zelf bepaalt en de verantwoordelijkheid voor en betrokkenheid bij het werk zijn toegenomen. Ten slotte resulteer de dit nieuwe werkprogramma in een vermindering van het absenteïsme” met vijf percent en beter geschoolde werknemers. geen afstand wil doen. Toch zal ze, als bijvoorbeeld uit eten gaat of iets Speciaal voor de vakantie is er een zeer vernuftige riem bedacht waar je aan de binnenkant, veilig achter een rits, het nodige geld kunt verstoppen. Dat reizen een dubbel genot wordt in gezelschap van fraaie koffers, beautyeases en wat dies meer zij behoeft, dacht ik. geen betoog, zeker als u ziet in wat voor mooie kleuren het een en ander wordt aangeboden. Zowel voor op reis als voor het doen van uw boodschappen zag ik voorts leuke tassen, uitgevoerd in linnen met leer. En, over leer gesproken, ver heugend vond ik het te horen dat echt leer in de verkoop thans hoger staat genoteerd dan de leervervangende mate- Volgend voorjaar zullen in ons land de nieuwe' Skoda-typen lever baar zijn, die onlangs op de salon in Parijs en West_Europa werden geïn troduceerd. De Skoda-fabriek in Bmo (Tsj echo-Slowakije) wil met deze nieuwe modellen twee uitvoerin gen van de 105 en twee uitvoeringen van 120 de huidige sedanserie S 100 en S 110 aanvullen. Is deze serie nog relatief goedkoop (prijsklasse 8000-9000 gulden), de nieuwe Skodu’s zullen naar verwachting aanmerke lijk duurder zijn. Zij zullen op den duur de huidige Skoda-typen gaan vervangen. De nieuwe Skoda lijkt een beetje op de Renault 12. De wagen is ro buust gebouwd en weegt dan ook ongeveer 50 kg. meer. Toch blijft de vorm tamelijk conventioneel, al is de wagen wat minder hoekig ontworpen. De nieuwelingen zijn uitgerust met een 1046 cc motor en met een 1174 cc krachtbron. De maximum snelheden variëren van 130 tot 150 km. p. uur. Nog steeds is de motor achterin ge monteerd. De radiator is echter naar voren geplaatst, terwijl de brandstof tank nu onder de achterbank is ge monteerd. Dit betekent o.ngetxVijfeld meer veiligheid. Trouwens ook in Oost-Europa zijn nu ook de energie- absor b er ende zone en de veiligheids- stuurkolom doorgedrongen. De nieu we Skoda’s zijn hiermee toegerust. Aan fe andere kant zijn echter de schroefvering en pendelassen geble ven. De breedte en de hoogte van de nieuwe wagens zijn toegenomen, de lengte hetzelfde gebleven. Dit bete kent, dat de nieuwe Skoda meer bin nenruimte heeft. De kofferruimte, zo als gezegd voorin, gaat naar links open en kan dus vanaf de stoep worden beladen. DE OUDE VERTROUWDE HAND SCHOEN is de laatste tijd ook weer meer in de belangstelling gekomen. De stijgende verkoopcijfers tonen dat over duidelijk aan. Lieden die het kunnen weten schrijven dat toe aan het feit dat je tegenwoordig met je auto niet altijd pal voor de deur kunt komen zoals dat vroeger nog wel het geval was. Voor het lokaal verkeer pakt men wat gauwer de fiets en als je van het openbaar vervoer gebruik moet maken is een kwartiertje wachten vrij normaal. Allemaal factoren die koude handen veroorzaken en wat is er dan niet plezieriger om ze lekker warm en modieus te verpakken. De een zal kiezen voor die heerlijke onvervalste lammy’s, de ander gëeft zich gewonnen bij het zien van die beeldschone glace’s, waarvan de lange manchetten met een afstekende kleur leer zijn gevoerd. Doch de exemplaren van echte peccary zijn evenmin te versmaden. Voorts is er keus te over aan mooie leren accessoires waarvan het uitgebreide kleurenpalet al le mogelijkheden biedt om uw win ter- garderobe te vervolmaken. Ga maar eens op uw gemak winkelen en ik ben er zeker van dat u iets van uw gading zult vinden. invullen hetgeen in dit geval voldoende was. 1. kader - reden - notie; 2. steek - klein - naakt; 3. klomp - praal - larie; 4. donor - riant - troon; 5. graat - tante - emelt; 6. kluis - schop - pinda; 7. stank - kroon - netto; 8. terts - sluis - strik; 9. fraai - indus - smoes; 10. kaars - snert - tweed; 11. maart - tarwe - enter; 12. animo - onwil - liaan; 13. andes - stier - regen; 14. regel - lente - etter; 15. korea - aster - ruïne. Op de vertikale balk ontstond het vol gende spreekwoord: „de aanhouder wint”. PUZZELNUMMER 41 25Mevr. Lemmers, Krelagestraat Haarlem, ƒ25: Mevr. M. Cramer, Velserduinweg 117, IJmuiden, 15: C. van Ypenburg, v.d. Beltstraat 61, Haar lem, 15: Mevr. C. J.' Kok Valeriuslaan 14, Driehuis, ƒ10: J. van de Rotte-de Graaf, Kennemerbeekweg 1, Bennebroek, 10: Mevr, van Kempen, IJmuiderstraat- weg 41, IJmuiden: 10. ze 10 12 18 16 15 13 19 21 22 20 ;24 30 29 27 28 25 26 34 32 31 43 |4O 42 37 41 (36 35 46 45 W9 48 |55 54 53 50 51 60 58 57 56 O 62 [66 64

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 13