E S.S.S. viert IIIBRC CAIJ vergadert woensdagavond 50-jarig bestaan Sportinstuif Wijk aan Duin I Opening Modelflat sz Voorhaven Onderwijs Engels Hond aan de lijn WD-heilstaat Benfica-Real Madrid 2 AMRO-bank Cigarros Autenticos. S. P. Kuyperplantsoen Meer geld voor verbetering van sportaccommodaties Verkiezingen 15 19 7 6 V R IJ D A G 2 2 OKTOBER sSS.vL Specialiteit van deze week: >rr. uit nummer 1 WONINGINRICHTING X MARKTPLEIN 38-40 IJMUIDEN - telef 12348 Openingstijden: Maandag t.m. vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur km. km. km. km. km. km. km. km. km. km. km. nog niet zeggen dat ze volgens de strenge eisen van het oude ambacht zijn vervaardigd. Steekt dat niet schril af tegen het eerlijke natuurprodukt dat een sigaar hoort te zijn? Maar gelukkig bestaan er nog corona’s van - wie anders? - La Paz. Sinds jaar en dag vervaardigd van 100% zuivere tabak. /Met een delicaat dekblad en een eerlijk omblad dat het aroma over de sigaar verdeelt. Met een zeldzame binnengoedmelange van tien tallen tabaksoorten, die langer gefermenteerd zijn dan hun soortgenoten. Van zo’n corona van La Paz kunt u dus op aan. Ze zijn natuurlijk ongeperst, natuurgedroogd en ongematteerd. Eerlijk rookgenot. En daar heeft een aandachtige roker toch recht op? Voor de toekomstige bewo ners van het S.P. Kuyperplant soen, de Bloemstraat en de Bik en Arnoldkade in Oud IJmuiden hebben wij een flat kant en klaar ingericht met alles „erop en eraan”, zodat zij een indruk kunnen krijgen van de moge lijkheden om van hun toekom stige woning een gezellige leefruimte te maken. Tel. 023- 24 12 66 Wildseizoen 1976 Van veel sigaren kun je tegenwoordig niet meer op aan. Als ze er natuurlijk uitzien, wil dat nog^ niet zeggen dat ze ook natuurlijk zijn. En als ze ambachtelijk tonen, wil EWSCHRUVBK lfZERS-»»iM 11 het (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) IUS (Van een onzer verslaggeefsters) ALFA G. T. SCHIJFFELEN. IJmuiden (ADVERTENTIE) K 126«-or<'tia v«ii) F. J. WEMPE, Axel. Jonge Patrijs met zuurkool, spek en worst Wijnadvies: 1966 Nuits St. Georges (Van een onzer verslaggevers) 19.500 9750 9500 7950 7950 6250 6000 ƒ4950 ƒ4850 ƒ4950 ƒ4950 7950 8250 9250 7750 5750 6950 6750 5950 6950 4500 8250 6750 4750 5750 7250 2850 2450 950 750 3950 5950 4500 4950 4750 4450 1950 4750 5750 5250 7250 2950 6750 5000 5750 ’t Is hier de plaats niet om uitvoerig te omschrijven wat dat neo-moderoisme inhoudt. Voldoende moge zijn vast te stellen, dat het hard a-theïstisch, super- materialistisch is en per definitie experi menteel is, zodat zijn spelregels nauwe lijks zijn onder te brengen in een begin- sel-programma. Op die manier houd je je handen vrij. len viagen of ze hun de lijn willen houden. Dat is voor mij ook een zorg minder, ik kan weer rustig op straat lopen. R. RAVENSBERGEN, Haarlem. als maatschappelijk verschijnsel te zien in relatie met een aantal andere wel zijnsaspecten. J. RISWICK, Haarlem. P. G. TEL, Heemstede. 7500 7500 -8500 ort !5 l. ’76 i km. km. km. km. km. hand liggen de Markerwaard eens klaar' te maken. Er ligt nu een goede dijk van Enkhuizen naar Lelystad met grote slui zen, die als nieuwe hindernis voor de scheepvaart genomen moeten worden en de vaart op Friesland weer duurder maken. Als dan een vliegveld ver van de bewoonde wereld wordt aangelegd, zou dat voor de bewoners van de Haarlem mermeer ook nog een verbetering zijn door vermindering van het vliegtuigla waai. Hoe langer met dit alles gewacht wordt, hoe duurder elke vierkante meter waar een huis of een industrie op ge plaatst wordt, zal worden, zodat het nooit meer rendabel kan worden. meer dan in de rest van het land laten besturen van het bijzonder onderwijs in Haarlem zich s terk beïnvloeden door wat het openbaar onderwijs voorschrijft. De nivelleringsgedachte viert hoogtij. Bijzonder onderwijs mocht er eens wat beter uitspringen. Foei. Het is te hopen dat het bijzonder onderwijs weer niet lijdzaam het openbaar onderwijs volgt maar zelf komt met een beleid dat er op gericht is dat het vak Engels in 1983 op soepele wijze en met veel ervaring kan worden opgenomen in het vakkenpakket van de lagere school. Let it be. BEVERWIJK Iedere zondagmiddag is het buurthuis Wijk aan Duin van 14 tot 16 uur geopend voor volwassenen van 21 jaar en ouder. Men kan dan deelnemen aan de sport- en spelinstuif, waar het niet gaat om prestaties maar om de gezelligheid en het plezier dat men aan de sport kan beleven. Ook kinderen zijn welkom. In de speelzaal wordt voor hen een aangepast program ma in elkaar gezet. Het laatste half uur van de instuif worden de kinderen bij het sportprogramma betrokken. BEVERWIJK. De aandacht van de gemeente voor de sport zal de komende jaren nog sterker dan voorheen worden gericht op de verbetering van de buiten- sportaccomodaties. Vooral de accomoda- ties op de velden van het sportpark Adrichem zijn dringend aan vernieuwing toe. R. V.D. BELDT. Haarlem. Te veel wijst er op, dat het bij de komende verkiezingen zal gaan om het alternatief: Zwart óf Wit front: atheïsme óf christendom. Beiden hebben direct even weinig en indirect evenveel te maken met werkloosheid muntontwaar- dJing, e.d. maar zijn wel beiden bepalend voor het moreel van ons volk. Neder land let op je zaak. BEVERWIJK Op 16 november be sbaat de gymnastiekvereniging S..SS. vijftig jaren. Ter gelegenheid van dit jubileum houdt de vereniging op zater dag 13 november van 15 tot 17 uur een receptie in café „Sport”, hoek Kerk straat-Alkmaarseweg. Een dagblad, dat zich zelf oprecht noemt en zo bij zijn lezeressen en lezers wil overkomen, dient m.i. zoals mijn woordenboek me leert: eerlijk, echt, zui ver en ongeveinsd te zijn. Nou ja, laat ik zeggen hiernaar te streven we zijn allemaal maar gewone mensen. Of niet soms? welijks verschil bestaat tussen (al of niiet extreem) socialisten en liberalen. De hele waarheid is, dat die twee voor het oog en oor van Jan Publiek elkan ders antipolen zijn. Doch allang is geble ken, dat ze beiden stille aanhangers zijn geworden van een „Zwart front”, dat neo-modernisme heet. Vandaar dat men nu en dan over neo-sociaiisme en neo-liberalisme spreekt. In de aanbiedingsnota van de begro ting 1977 besteden B. en W. ook enige aandacht aan de recreatieve sportbeoefe ning, die zich momenteel sterk ontwik kelt. Bij het tot stand brengen van eventuele materiële voorzieningen voor deze sport wil het college er naar stre ven de betekenis van de recreatiesport Eerlijker bestaat niet school in te voeren (in 1983 verplicht door de nieuwe wet op het basisonder wijs). De moderne manier waarop het Engels wordt onderwezen (zoals een kind de moedertaal leert door luisteren en spreken) bevordert in zeer gunstige zin de houding t.o.v. het leren van een taal in het voortgezet onderwijs. Met name de uitspraak is veel beter naarma te men jonger begint te spreken. Veel Graag wilde ik u schrijven over feit dat men zich tegenwoordig ’s avonds tegen ,,honden-uitlaat-tijd” niet meer normaal op straat kan begeven zonder aangevlogen te worden door herders, bouviers en meer van dat soort mode- h on den. Welnu, deze overtuiging zet me er misschien wat at te vaak toe om door een „ingezonden” een slinger naar de verkeerde kant recht te trekken. Ook ditmaal. Op de brief van de heer W. Bergisch in uw bald van 15 oktober waarin hij de mening van uw medewerker Stopper over de wedstrijd Benfica-Real Madrid kritiseert, wil ik graag mijn commentaar geven. Ik heb de wedstrijd in 1962 gezien. Er werd slecht geplaatst. De TV- beeiden van enige weken geleden wezen dat nogmaals uit. Vandaar de doelpun ten die da.ardoor ontstonden. Over ruw spel gesproken: er is niets veranderd; Gento en Gonzales konden er ook van van. Ik zal eens een paar namen noe men van voetballers uit het verleden die er ook niet voor terugdeinsden een te genspeler de grond in te boren, namelijk Vredenidaal (HW), de gebroeders Cohen en Gozel ft Gooi), waarbij door toedoen van Gozel Terwee van Haarlem rijn been brak, de beruchte wedstrijd HVV- Haarlem, waarbij Wicherd van Daalen het slachtoffer werd. Ik ken de heer Bergisch nog uit de tijd dat hij zelf een zeer goede voetballer was in het toen malige IVO-DWO, later VVH, en in latere jaren een zeer goede scheidsrech ter. Dat hij nu zo tegen Stopper schrijft over Benfica-Real Madrid, had ik van hem niet gedacht. Stopper heeft m.i. met zijn artikel geen balverlies geleden, maar de heer Bergisch met zijn artikel tegen Stopper. Zoals uw blad vorige week meldde, is het lesaeven in een vreemde taal, met name Engels, op de openbare lagere scholen verboden door het gemeentebe stuur van Haarlem. Dit naar aanleiding van een advies van het voortgezet on derwijs. Men stelt hierin dat het lager onderwijs geen bevoegde leerkrachten heeft, voor vreemde talen, er concurren tiestrijd ontstaat tussen leerkrachten en scholen, men in de brugklas van het voortgezet onderwijs niiet gelijk kan starten met het aanleren van de vreem de taal, omdat sommige kinderen dan al een voorsprong hebben. Welnu: er zijn in het lager onderwijs wel degelijk mensen die bevoegd en bekwaam zijn een vreemde taal (Engels) te onderwij zen. Dit is uiteraard een voorwaarde. Ér is op onze school nog nooit een leerling extra aangemeld, omdat er Engels wordt onderwezen. Geen enkel kind start in het voortgezet onderwijs gelijk met an dere kinderen. Met name bij de zaak vakken (geschiedenis, aardrijkskunde, natuurkunde), maar ook bij de Neder landse taai zijn er grote verschillen tussen de leerlingen die van verschillen de lagere scholen komen. Ook ten aanzien van de eigen moeder taal zijn er grote verschillen in de eerste klas lagere school. Toch leert elk kind van zijn ouders het Nederlands spreken lang voor het op school komt. Wij zijn van mening dat een school die er be kwame leerkrachten voor heeft, en waar ouders en kinderen prijs stellen op het onderwijs in het Engels, de vrijheid moet hebben die taal (buiten schooltijd en vrijwillig) te onderwijzen. Met het verbod gaat de gemeente Haarlem in tegen de landelijke ontwikkeling die er gaande is om het Engels op de basis- Nu vind ik het best, dat mensen hun eventuele minderwaardigheidscomplexen verbergen door zich zo’n „troeteldier” aan te schaffen. Want het is waarschijn lijk een machtig gevoel te zien dat iedereen respect voor je heeft, omdat je zo’n prachtige hond bij je hebt die iedereen blaffend benadert. Maar nu heb ik al meermalen contact met zo’n „lie verd” gehad en ik merk dat de eigena ren van de honden niet in staat zijn hun dier in toom te houden. Dus moet ik steeds afwachten of het beest alleen blaft of me ook vleeswonden toe gaat brengen. Gaarne zou ik de hondenbezitters wil- „rijke bezit” aan (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Het Centraal Afval verwerkingsbedrijf IJmond vergadert woensdagavond 27 oktober in het Stads kantoor. De leden van het algemeen bestuur gaan eerst achter gesloten deu ren wat zaken afhandelen, waarna om streeks half negen de vergadering open baar is. Belangrijkste agendapunt is het voor stel van het dagelijks bestuur om een ton uit te trekken voor adviezen van een onafhankelijk bureau, dat eventuele ver plichtingen jegens Claudius Peters A.G. dient te onderzoeken. Het CAIJ heeft deze firma in het verleden gevraagd het ontwerp te maken van de IJmond-ver- brandingsoven. De oven is er nooit geko men. Claudius Peters stelt zich op het standpunt dat het CAIJ de gemaakte ontwerpkosten moet vergoeden. Indertijd verklaarde Peters een schadevergoeding van rond de 1 miljoen gulden in te dienen. Mijn reactie op de alternatieve begro ting van de VVD in uw blad van 12 oktober: Met verlangen zie ik uit naar de komende heilstaat, waneer de VVD aan het roer staat. Dan zullen we het toch nog beleven dat alle kinderen weer zelf voor hun oude vaders en moeders gaan zorgen. Ik zie de ideale maatschap pij weer komen, waarin de man met de gevulde beurs zijn ouders laat verzorgen in rusthuizen, bejaardenhuizen of door de bejaardenhelpsters van de kruisver eniging. Dat kost wel een lieve duit, maar je moet wat voor je ouders overhebben. De ramen worden gelapt, de was gedaan en de vloer gedweild. Hij heeft geen tijd om dat zelf te doen, want hij moet het geld verdienen dat het hem kost. De ..modale” werknemer doet het maar zelf, want de eigen bijdrage die daarvoor gevraagd wordt, gaat zijn budget té boven. Al die oude mensen, die liever zelfstandig willen blijven, worden weer achterna gelopen door hun eigen kinde ren. want het personeelsbestand van de kruisvereniging is ingekrompen. Wat zullen al die ouwetjes de VVD dankbaar zijn. Wat een ideale maatschappij gaan we tesemoet als de VVD het voor het zeggen krijgt. Dan worden we tenminste met het modernste wapentuig verdedigd. Dat gaat dan wel ten koste van de bejaarden- en gezinsverzorging, maar het geeft wel een veilig gevoel. Wie hulp nodig heeft draagt zelf de lasten, ’t kost wat het kost, want een ander heeft niets te maken met de problemen van je portemonnee, nietwaar. Leve de vooruit gang. Zo zullen we het toch nog bele ven. Gelukkig weer terug in die goeie, ouwe tijd. De Wereldraad van Kerken is een actie tegen de AMRO-bank begonnen. De AMRO-bank is echter zelf tegen apartheid in Afrika, ja in alle landen. Deze bank verstrekt al sinds begin 1973 geen leningen meer aan Afrika. De We reldraad van Kerken moet zich met zijn eigen zaken bemoeien, zoals de strijd in Noord-Ierland waar katholieken en pro testanten elkaar doodschieten, en in Li banon met christenen tegenover mos lims. Dat zjjn veel belangrijker zaken. J. C. REUTER, Haarlem. Want nu worden we in de berichtge ving en redactionele commentaren in verband met de „dreigende” verkiezingen voor de Tweede Kamer er op attent gemaakt, dat het straks gaat om het alternatief: Rood óf Blauw, ’t Was „Blauw” (liberalen c.a.). Uw redactie laat ook weten dat het C.D.A. het Witte front?” wat terzijde staat en oecumenisch doet. Dit laatste zou dan niets met politiek hebben uit te staan. Wat dat laatste betreft wil ik de redactie er aan herinneren, dat in de jaren 1945-1955 de P.v.d.A. eén „door braak” probeerde te forceren. Ook zoiets als oecumene en wel degelijk politiek. Dit terzijde. Meer ter zake is dat gesuggereerde alternatief: Rood óf Blauw. ’t Was meen ik de Russische schrijver Sacha- rov, die onlangs opmerkte, dat er nau- Naar aanleiding van de vraag: Voor haven ja of nee wil ik als mijn mening nee zeggen om de volgende bezwaren. Het verbreden van het Noordzeekanaal, wat ettelijke miljoenen gekost heeft, zou bij de aanleg van een voorhaven wegge gooid geld zijn, daar er dan enkel nog kustvaarders en binnenvaartuigen ge bruik van zouden maken. Dit zou met betrekking tot de industrieterreinen die nog steeds braak liggen, het zoveelste fiasco voor Amsterdam zijn. Dat Am sterdam zich met Rotterdam durft te vergelijken, lijkt nergens op. Als Sam- kalden en de jongens van de bonden eens een dagje bij Hoek van Holland gingen schepen tellen die daar op één dag in- en uitvaren, en zij dat ook eens bijvoorbeeld bij pont Buitenhuizen zou den doen, dan zouden zelfs zij het enor me verschil moeten toegeven. Vanuit Rotterdam kan zonder enige belemme ring door sluizen enzovoorts tot ver in Duitsland gevaren worden en het groot ste deel is watertransport, omdat het verreweg het goedkoopst is. Na de aan leg van het Amsterdam-Rijnkanaal is dit verschil nooit weggewerkt en nu is voor de eventuele duwvaart deze vaar weg ook aanmerkelijk verbreed, waar door alle bruggen ook maar vernieuwd moesten worden, daar zij te kort wer den. Maar of dit nu ook zo nodig is geweest, moeit nog blijken. De binnen vaart heeft het altijd nog weten te klaren, dus het voordeel is enkel dat er op die drijvende kisten geen bemanning nodig is, wat de werkloosheid in de hand werkt. Zelfs dubbel, daar er bin nenvaartschippers met hun schip werk loos worden. Dan is het containerver voer erbij gekomen waarmee een enor me verkeersdrukte is geschapen, daar er één hoogstens twee van die kisten op een auto kunnen. Ik weet wel dat er voor dit soort vervoer ontzettend dure losinstal lat: es en schepen rijn gemaakt, maar dat was in een tijd dat alles kon en er geen werkloosheid was, waar we nu de terugslag van moeten incasseren. Als nu alles er om begonnen is om werk te scheppen, voor baggermaatschappijen en dergelijke, lijkt het mij meer voor de

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 15