Andere Mattheus Passie van Louis Ferron en Louis Andriessen Kaz Lux geen recht aan Saul Bellow FNV ontevreden over kunstnota DUJARDIN Zwaar bezette band doet "li"H K Nobelprijs voor letterkunde Lied in de schemering: prachtig toneel r. Alphenaar Computer- tested Interaudio alleen bij Alphenaar in 2 voordeelsets: ld e i ■Ml r Rick van der Linden toont weinig tact FRAAI EVENWICHT TUSSEN HUMOR EN ONTROERING DUJARDIN 21 KUNST om Door Ko van Leeuwen I I 1 VAN WENNEKER VIEUX EXTRA, B E K sn Staatsgeheimen fSTstsJs Totaal voor slechts f 1998 HAARLEM. „Ik geloof dat toneel wel een medium is dat ik aankan, ook al moet ik daarvoor heel anders schrijven dan ik gewend ben. Maar ik ben er misschien een beetje te lui voor, schrijven voor toneel ga je pas doen als je een opdracht krijgt. Anders is het risico me ook te groot. Zoiets moet wèl opgevoerd worden en ik heb geen zin om met een stuk te gaan leuren. Er is de laatste jaren wat meer belangstelling voor toneel van eigen bodem. Als er vanaf nu ieder jaar een toneelgroep op me af zou komen die zou vragen: schrijf jij voor ons een stuk, dan zou ik dat heel graag doen”. Totaal voor slechts f1375 Gestreden strijd Baal speelt nieuw lijdensverhaal in j ADVERTENTIE (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 4 E it 2 Interaudio 1000 luidsprekers f 590 Lenco L 84 draaitafel, volledig automatisch, met MD element f 599 y oï Gore Vidal en Truman Capote”, heeft Bellow verklaard, „als Norman Mailer de Kamerorkest blazen de kraaienmars. „Totaal onbevredigend” vindt de FNV het dat de nota geheel voorbij gaat aan de arbeidsvoorwaarden en de rechtspositie van de kunstenaar. Die zaken moeten onderwerp van voortdurend overleg tus sen overheid en kunstenaarsorganisaties zijn, aldus het FNV-commentaar. niet heeft voorkomen dat tal van kunstac tiviteiten zijn stopgezet: Groot Limburgs geestigheid en dramatiek. Omdat Paul Steenbergen en Jaap Wieringa dat in hun regie tot in finesses hebben aangevoeld, is een vooral waardige voorstelling ontstaan met een afgewogen dosering van humor en ontroering. Het resultaat verraad een grote mate van vakmanschap, die vooral waakzaam is geweest voor de evenwicht- heid waarmee ook Coward zelf in zijn stuk tewerk ging. AMSTERDAM Een van de uitschie ters van het vorige tv-seizoen althans op rookgebied was een reünie van Brainbox in VARA ’s Nederpopzien. Toen wisten Kaz Lux toch al een zanger met een zeer eigen geluid en Jan Akkerman een intimiteit te bereiken die menigeen mijmerend deed terugdenken aan de gro te (en potentiële) creativiteit die Brain- box in haar bagage meevoerde. Ieder ging zijns weegs na het einde van de groep. Kaz probeerde het solistisch en Jan flo- reerde als gitarist in Focus. Ze zijn nu weer bij elkaar naar het zich laat aan zien slechts tijdelijk en hun korte tour nee ging gisteravond in première in het Concertgebouw. mer en geeft weer eens blijk van haar veelzijdig talen in deze uiterst moeilijk rol. Paul Steenbergen als de zelfzuchtige schrijver in „Lied in de schemering” van Noël Coward, dat gisteren in Haarlem in première ging. omdat daarmee al in het begin van het stuk heel subtiel naar homoseksualiteit wordt verwezen. Yamaha- Sansui- Thorens- Shure Ortofon BenW-Akai-lnteraudio Bose AR Technics- Dual Lenco Louis Ferron, schrijver en geboren en getogen Haarlemmer, heeft een toneelver sie gemaakt naar aanleiding van de Mat thaus Passion van Johan Sebastiaan Bach. Hij deed dat in opdracht van de toneelgroep Baal uit Amsterdam. Zo is er nu een geheel nieuw verhaal ontstaan dat onder de titel Mattheus Passie op 3 november in het Shaffy Theater in Amsterdam in première gaat. Louis Andriessen schreef er ook nieuwe muziek bij en Leonard Frank heeft de regie. „Het idee is in eerste instantie van Louis Andriessen”, vertelt Ferron. „Als musicus wilde hij eens iets met de Matthaus doen. In Vrij Nederland had hij mij eens een open brief geschreven, waarin hij me hartstochtelijk toejuichte. Hij meende in mijn manier van schrijven paralellen te ontdekken met zijn wijze van compone- i, 50 KRUISWEG 45-49 HAARLEM 023-320244 medemusici stekelig applaus te vragen voor „Rick-tator” van der Linden. Misschien groeit deze band nog tot een eenheid, maar daar heb ik zo mijn twijfels over. Afgezien van een paar uitstekende gedeelten blijft het geheel onsamenhan gend en het verwachte niveau achterwe ge. Jan en Kaz zijn nog in Breda, Den Haag (zondagavond in het Congresge bouw), Groningen en Zwolle te zien. JOHN OOMKES mag hij dat van mij. Maar ik wil geen publiek bezit worden of op de televisie komen. Ik ben wat ik wil zijn: een ouder wetse schrijver. Behalve als romancier is Bellow ook wetenschappelijk actief. Hij doceert lette ren en sociologie aan de universiteit van Chicago waar hij ook woont. HET STUK ZOU geschreven zijn in begin 1960, een tijd waarin de Engelse samenleving homoseksualiteit nog offici eel veroordeelde. Terecht is Steenbergen er in zijn regie vanuit gegaan dat daar voor nu enige tolerantie bestaat en heeft hij het accent meer gelegd op de morele levenshouding van een man die zijn ijdel heid ombuigt tot egoïsme van de eerste orde. Een beroemd man W. Somerset Maugham zou er model voor hebben gestaan die neerkijkt op alles en lederen en ronduit onverdraagzaam is. Maar het blijft een mens die zijn levenlang zijn „vreselijk geheim” zorgvuldig verborgen meende te hebben gehouden en voor wie elke bekendheid daaraan onverdragelijk zou zijn. De essentiële dramatiek blijft daardoor boeiend genoeg om heropvoe ring te rechtvaardigen, immers dat con stant terugdringen van zijn werkelijke menselijke gevoelens moet geleid hebben tot de vervorming van zijn karakter. „Om op Judas terug te komen; daar heb ik nu een man van gemaakt die aanvaller van de staat wordt. Dat wordt natuurlijk niet gepruimd. Ik heb de gehele handeling verplaatst naar het einde van de negen tiende eeuw. Er worden staatsgeheimen verklapt in een bordeel en Jezus is schul dig. Judas is dan degene die het valse spel van de overheden doorziet. Hij is in Brechtiaanse zin eigenlijk degene die het licht ziet. Daarover wordt niet uitgebreid getheoretiseerd, het wordt slechts in enke le zinnen aangegeven”. De nieuwe Mattheus Passie is vooral ook een zangspel. „Een opera”, zegt Louis Ferron, „met veel gesproken tekst. Steeds weer korte dialoog en dan weer muziek. Het verloop van het nieuwe verhaal wil ik nog niet verklappen, het moet een beetje als verrassing overkomen. Maar er zijn talloze verwantschappen met het oude verhaal. Er is een proces, een verraad van Petrus, Jezus, Judas en ga maar door. Maar de grote herkenning zit in de para frases van het koor. De koralen worden door de spelers van Baal gezongen.Hoe- wel mijn tekstbenadering heel anders is, lijkt het allemaal in de richting te gaan van de Dreigroschenoper van Brecht. Alleen heb ik niet zoveel boodschap als Brecht; mijn tekstbenadering is ook heel anders. Maar ik vond het wel belangrijk om de zwijnerij in mensen aan te tonen. Sommige mensen zullen het misschien ook een leerstuk vinden, maar zo is het niet bedoeld.” (ADVERTENTIE) MHfwwaaêat O Sansui 331 AM/FM tuner-versterker 2 x 15 W f 749 2 Interaudio 2000 luidsprekers f 880 ta. De FNV constateert dat in de nota een financieringsplan en concrete beleids voorstellen ontbreken. Dat brengt volgens de FNV het risico met zich mee dat er van een discussie over het werkelijk te voeren beleid niet veel terecht komt. Ook kan dat leiden tot een overheidsbeleid dat zich onttrekt aan de politieke controle van het parlement. De FNV onderschrijft de doelstellingen van de nota - verlagen „cultuurdrempels”, stimuleren vernieuwingspogingen - maar Lenco L 60 draaitafel met snaaraandrijving en MD element f 399 UTRECHT (ANP). „De kunstnota I van minister Van Doom lijkt een zeepbel vol goede bedoelingen die onder een vol gende minister uiteen dreigt te spatten in nieuwe onzekerheden”. Aldus de Federatie Nederlandse Vakbe- Louis Ferron schreef de tekst voor de nieuwe Mattheus Passie, die door toneel - groep Baal zal worden opgevoerd. (Van onze kunstredactie) STOCKHOLM. De Amerikaanse schrijver Saul Bellow ontvangt de Nobel prijs voor de letterkunde 1976 „wegens het menselijke begrip en de subtiele ana lyse van de hedendaagse cultuur die in zijn werk verenigd zijn”, aldus wordt in de motivatie gesteld die tot de toeken ning van de prijs heeft geleid. Bellow geldt al sinds de jaren ’40 tot de grootste schrijvers in de Verenigde Staten, waar hij op 9-jarige leeftijd met zijn Joods- Russische ouders ging wonen nadat hij 61 weging in een commentaar op de kunstno- PERFECTIE is ook verder in deze voor stelling nagestreefd. Als Paul Steenber gen champagne schenkt, dat moet dat ook echte zijn en dat past ook bij een realisti sche opvoering als deze. Ook deze keer is weer de vertaling van Max Schuchart gebruikt en die klinkt uitstekend. Dan speelt alles zich af binnen een nogal monumentaal hotelkamerdecor, smaak vol ingericht, zonder overbodige franje. Een sfeervolle belichting ondersteunt deze voorstelling, die alle waardering ver dient. Met dit spinkoffertje worden in India op vrij snelle en eenvoudige wijze dunne katoenen garens gesponnen. Hiervan weeft men lappen of kledingstukken voor zichzelf en voor de verkoop Een werkzame methode om in eigen onderhoud te kunnen voorzien, iets waar Gandhi een groot propagandist en voorstander van was. In twee formaten: 33 x 19 x 6,5 cm f 59. 40 x 22,5 x 9 cm f 69. Ook geschikt voor o.a. wol. zijde, honde- en kamelehaar. De Bonte, Schagchelstraat 6. Haarlem. Telefoon 023-32 71 18. Open 10.00-13.00 u en 13.30-17.30 u, ma 14.00-17.30 u. ren. Wat hij met zijn muziek tegen andere muziek doet, probeer ik te bereiken met het schrijven in mijn boeken. Hij had die verwantschap ontdekt”. De versie die Louis Ferron van het lijdensverhaal gemaakt heeft wijkt belangrijk af van het bekende werk van Bach, waarvoor C. F. Heinrici (pseudo niem: Picander) de tekst schreef. Ferron: „Toen ik die tekst voor het eerst eens goed las, viel het me meteen op dat het eigenlijk mateloze kitsch betrof. Een vooral, dat er vandaar uit geen enkele dramatische inbreng is. Met de muziek is dat beter, daar heeft Bach wel voor gezorgd. Nou, ik heb de oorspronkelijke tekst helemaal omgegooid. Er is als het ware een nieuw verhaal ontstaan waarin zeker overeen komsten te vinden zijn met de oude geschiedenis. Beroemde herkenbare ari a’s hebben we er in gehouden. Weliswaar erg geparafraseerd, maar toch herken baar”. Toch is er een wezenlijk verschil ont staan. Ferron: „Ja, al schrijvende is er veel veranderd. Bijrollen zijn belangrij- ker geworden. De Christusfiguur is nog wel hoofdrol gebleven, maar ik ben zo vrij geweest die heel anders te interpreteren dan Bach. Ik zie de Christuspersoon toch zeker als machtsmiddel. Het evangelische armoede betrachten hè, een mooie metho de om anderen hun geld afhandig te DAT ONBARMHARTIGE karakter, die on verzettelijke mens, is bij Paul Steen bergen uitgegroeid tot een creatie die de irritante houding van deze rotvent uitste kend uitbeeldt. Maar Steenbergen geeft zijn spel wel zoveel reliëf dat ook de menselijke kwetsbaarheid uit al zijn ver borgenheid aan de oppervlakte ver schijnt. Dat brengt ontroerende momen ten naast gespeeld cynisme. Mevrouw Steenbergen-Ward staat wat haar vertol king van de echtgenote van de schrijver betreft, geenszins in de schaduw van haar man. Ook in deze kleinere rol blijft zij vol zelfrespect en wijsheid ten opzichte van haar huwelijkssituatie overeind. Myra Ward is een overrompelende Hilde Laty- NOËL COWARD, in 1973 overleden, was een briljant getalenteerd mens. Naast een omvangrijke oeuvre over toneel (meer dan veertig stukken) schreef hij revue’s, romans, gedichten en componeerde hij ook muziek. „Lied in de schemering” is een comedie waarin ernst de boventoon voert, maar waarin Coward een zeldzaam harmonieuze afwisseling bereikt van HAARLEM Ik kom niet om je te beschuldigen van homoseksualiteit; ik beschuldig je van iets dat veel erger is: je ingebouwde wreedheid en lafheid”. Die 1 woorden worden striemend in het gelaat geslingerd van de alom gevierde en beroemde auteur Sir Hugo Latymer. Dat gebeurt door zijn jeugdliefde Carlotta, die hem in de herfst van zijn leven komt opzoeken om hem te confronteren met de morele werkelijkheid van zijn leven. De plaats van handeling is eer} luxe hotel in Zwitserland, waar de beroemde man met zijn vrouw verblijft. De ontmoeting met Carlotta verloopt uitermate pijnlijk en lijkt in eerste instantie op chantage. Zij vraagt hem de liefdesbrieven, die hij haar vroeger geschreven heeft, te mogen publi ceren in haar memoires. Maar zij is ook nog in het bezit van andere liefdesbrie ven, de welke Latymer lang geleden schreef aan zijn secretaris, met wie hij enige tijd een homofiele relatie onder hield. maken. Maar Judas heb ik als een soort heilige laten overkomen. Als Judas er niet geweest was, zou de heilsgedachte geen steun gekregen hebben. Hij was gedoemd te verraden en zo als hulpmiddel bij de verlossing te dienen. Het was natuurlijk een rot klus om die misselijke daad te doen. Misschien verdient hij daarvoor wel een pluim. Er zijn ook theorieën die bewe ren dat Christus niet radicaal genoeg was in zijn streven en dat hij daarom verraden werd. Dat is weer een ander aspect.” De toneeltechnische kant heeft Louis Ferron ook erg bezig gehouden: „Ik moest me vanzelfsprekend erg Vichten naar de eisen van Frank en Andriessen. Er is ook voortdurend overleg geweest tussen ons drieën. Ik heb me soms flink moeten beheersen, want ik heb nogal eens de neiging met veel vertoon van taalvirtuosi teit te werken. Ik heb eerst alle sluizen van mijn merkwaardig talent open gezet, maar wat ik toen gebrouwen had was onspeelbaar. Aardig om te lezen, maar niet geschikt voor toneel. Toen heb ik het herschreven”. Lied in de schemering heet dit toneel spel (comedie) van Noël Coward, waarin dit alles zich voltrekt. In een vrije produk- tie, gesteund door het Nederlands Thea terbureau, geven Paul Steenbergen, Myra Ward, Ellen Vogel en Jaap Wieringa er een prachtige voorstelling van. Donder dag was de première in de Haarlemse Stadsschouwburg; zelf zag ik de opvoe ring van woensdag. Het betreft eigenlijk een heropvoering, want negen jaar gele den speelde het echtpaar Steenbergen er bij de Haagse Comedie al in. Paul Steen bergen in de rol van de egocentrische schrijver (zoals ook nu) en Myra Ward als Carlotta. Op initiatief van Myra Ward zijn de vrouwenrollen nu gewisseld. Myra speelt nu Latymer’s echtgenote en EUen Vogel kon worden aangetrokken voor de rol van Carlotta. Het is moeilijk onder woorden te bren gen wat je verwachtingspatroon is. Akkerman is een hele grote, natuurlijk. Iemand die zijn sporen in de Nederlandse muziek ruimschoots heeft verdiend. Het beeld van Nederpopzien moet je echter al snel herzien als je ziet door wie Jan en Kaz terzijde worden gestaan: Jasper van ’t Hof en Rick van der Linden (toetsen), Cees van der Laarse (bas), Pierre van der Lin den (drums) en de zusjes Patricia en Yvonne Paay en Ina Arnold (achtergrond- vokalen). Ongetwijfeld een keur van artiesten, maar teveel van het goede als je gehoopt had op het vertrouwde samen spel van Jan en Kaz. Kaz komt er minder duidelijk aan te pas, op de een of andere manier. De muziek ontwikkelt zich van aanvankelijk breed en open gestructureerd naar een jazz-rockachtig geheel waarin Akkerman voortdurend het pleit moet beslechten tegen de beide toetsenfreaks, van wie Van der Linden wel helemaal weinig tact toont. Al egotrippend eist hij veel ruimte op, wat nogal eens ten koste gaat van het klasserijke ritmeduo, de zang en de struc tuur van het geheel. De opbouw van het programma werkt de samenhang ook al niet in de hand. Het begin mag er best zijn. Na een ruimtelij ker werkend intro kromt Jan de rug en vlecht een schitterend funky riffje. Hij voelt zich safe. Zijn vingers spartelen over de snaren. Het patroon levert openge werkt spel op, waarop het a cappella-intro van Eli vervolgens goed aansluit. Na een dikke minuut valt de band in met jazzy en ruimtelijk spel. Ook Naked Actress krijgt een dikke voldoende. Het sobere feestje aan het begin van het concert wordt ver jaagd met sfeervolle romantiek. Tranquil lizer heeft een sterk en mooi thema en wordt door Jan solo gebracht met behulp van (een getapede) ritmebox. Net als je verwacht dat de stemming erin zit, worden er als in een soort pauze- act een aantal onsamenhangende soli ten gehore gebracht, waarvan die van Van der Linden op het prachtige orgel van het Concertgebouw wel elke beschrijving tart. Jasper van ’t Hof etaleert vervolgens een vreemd extatische stijl op de vleugel en Pierre van der Linden doet er lang over om de aandacht op zijn solo te vestigen. De stemming komt gelukkig enigszins terug met het puike Perfection en de geslaagde funk van There he still goes. Maar in dat laatste nummer hervatten Van der Linden en Van ’t Hof hun vage schijngevecht, waardoor een juiste afron ding achterwege blijft. De zaal heeft er maar een matige waardering voor. Akker man heeft de diagnose inmiddels ook gesteld door bij het voorstellen van zijn DE MEEDOGENLOZE ontluistering van de gevierde auteur wordt ditmaal dus door Ellen Vogel volvoerd. In een indruk wekkend gifgroene robe is zij een prachti ge verschijning en zij speelt Carlotta met technische souplesse heel uitgebalan- ceerd. Maar ik zou er toch graag meer innerlijke bewogenheid in terugvinden. Tenslotte geeft de schrijver zelf aan dat zij evenals Hilde een vrouw is die senti ment bezit. Jaap Wieringa heeft de niet zo dankbare taak de bediende-rol in het hotel te vervullen. Hij doet dat in alle perfectie en onderstreept daarmee het belang van zo’n rolletje, dat nu niveau meekrijgt. Een rol die ook van belang is, ADVERTENTIE X opent donderdag 28 oktober X. opent donderdag .28 oktober X.. opent donderdag 28 oktober „Als ik nu naar deze Mattheus kijk, dan zie ik ook duidelijke verwantschap met boulevardtoneel. Ik heb er ook relative rend tegenaan gekeken. Het hele verlos singsverhaal, ach, ik ben rooms katholiek opgevoed, maar voor mij is het een gestre den strijd. Misschien zijn er nog wat Lim burgers die er mee tobben, maar ook daar zet ik een vraagteken achter. De theologi sche fundamenten hoef ik niet meer te ondergraven. Daarom heb ik alles naar een actueler thematiek verschoven: de valsheid en dubbelzinnigheid van de moderne staat. Een verhaal over de bovenliggende klasse, die het volk met fraaie leuzen manipuleert en iedereen die daar doorheen prikt moet aan het kruis. Zoals je nu ook weer in Duitsland ziet: Wie niet meejuicht wordt „afgeschoten”. Zie de jongste verkiezingen daar. Ach, ik zou zeggen: Wie oren heeft, die hore maar. Baal gaat zich dus wagen aan deze Mattheus Passie en gebruikt er uitdrukke lijk niet de Duitse naam voor. Baal gebruikt toneel nu als commentaar op het muzikale lijdensverhaal van Bach. Het wordt een nieuw theateravontuur van deze groep, die nu veel meer in de richting van de muziek koerst. Louis Ferron: „Voor mij was het een avontuur voor het eerst intensief toneeldialogen te schrijven. Mijn werk is nu klaar, ik heb mijn teksten ingeleverd. Leonard Frank is de toneel man, hij moet het in theater vertalen.” jaar geleden in Montreal in Canada was geboren. De prijs werd hem toegekend voor zijn gehele oeuvre dat in 1944 een aanvang nam met „Dangling Man” en als grootste hoogtepunt „Herzog” kent. Zijn meest recente werk, dat vorig jaar verscheen, heet „Humboldts gift”. In dit boek maakt Bellow duidelijk dat prijzen hem weinig doen. In „Humboldts gift” wint een vriend van de hoofdfiguur, de dichter Humboldt Fleisher, de Amerikaanse Pullitzerprijs j hetgeen Humboldt smalend doet spreken i de federatie wijst er tegelijkertijd op dat van „kippestront”. inmiddels diezelfde minister Van Doorn „Ik wil niet toetreden tot de jetset zoals (tore Vidal on Truman Cannto” hooft uvn.cn.cii oijii aiupgcoci. uiuui imuuuigo Toneel Twee, Gewestelijk Orkest, Opera- Joe Louis van de literatuur wil spelen, i gezelschap Forum en het Nederlands Sansui 551 EVaM/FM tuner-verst VH 2 x 20 W f999 V- t.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 21