Ivo Trumbic EX-INTERNATIONAL OP tijdelijk bij ZOEK NAAR TALENTEN Zian Vitesse Weer verlies voor Kinzo Sheila Y oung wil stoppen Holland Bokstoernooi: matige start in mager bezet „Ahoy Win de nieuwe Ford Fiesta L Actie „Sport voor sport” «I I i i i 1 r I r F J f I 7.5 8- g f 'SM inderdaad prima stofzuigers inderdaad prima koffiezetters KOEN KRANENBERG: Coach bij EC-duels Mg I een miljoen gulden aan prijzen De nieuwe Ford Fiesta is één van de geweldige hoofdprijzen. 1 -d „GEEN SPIJT DAT IK MET HOCKEY AAN DE TOP BEN GESTOPT 1 I I ha 27 SPORT 19 7 6 OKTOBER VR IJ D A G 2 2 Moeilijke taak 2 'igi &Srd ■BI SC 5 I L> J 1 Mede verantwoordelijk 1 Ivo Trumbic: adviezen W. zijn wat betreft ADVERTENTIE) (Van onze sportredactie) 45-47, (Van onze sportredactie) (ADVERTENTIE) veei' PIETER MUL (ADVERTENTIE) in van Volgens hem heeft de Amerikaanse duels winnaar tussen in onze puzzelaktie. In principe wil Koen Kranenberg zich tot en met de strijd om de wereldbeker van 1978 in Argentinië („Als het daar allemaal doorgaat tenminste”) voor zijn nu nog kakelverse functie inzetten. Het betekent voor de man die als toernooi- speler-bij-uitstek een kracht van beteke nis was voor het Nederlandse team, een ideale compensatie na zijn vertrek uit de nationale en internationale hockey-are na’s. Een vertrek waarvoor hij overigens bewust gekozen heeft. „Ik raakte verza- ring, van wie alleen Willems en Ortega de eerste ronde niet overleefden. Te winnen In de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven Kinzo is tegen UBSC na zijn openings- treffen steeds aan de verkeerde kant van de score geweest. Na een kwartier was er in feite al een onoverbrugbare achterstand (22-39) en die marge is al leen in de perioden kort voor rust (46- 36) en kort voor het einde iets geslon ken. Het gat van tien punten bij rust, bedroeg acht minuten na de hervatting echter al weer 2 punten: 65-44. 2 2 2 2 2 2 0 0 4 4 2 2 208-181 146-143 180-189 144-165 UBSC Maes Aspo KINZO 0 o 2 2 JBL Rudi Koopmans zal niet de enige Neder landse profbokser zijn die op 30 oktober in de ring van de Martinihal verschijnt. Behalve de partij van Koopmans tegen de Phanees Joe Oke zijn er nog twee duels voor Nederlandse profs. James Vrij (Amsterdam) bokst in het weltergewicht tegen Jürgen Voss (WDL) en Jim Verstappen (Maastricht) in het half-zwaar tegen Gregory Downs van Barbados. Beide partijen gaan over acht ronden. Ton van Eek leverde tegen Brahim Bou- chama, De stevige Fransman raakte Van Eek wel een paar maal in het gezicht, maar overtuiging school niet in z’jn boksen. De 25-jarige Amsterdammer (63 keer winst in 81 partijen) had even tijd nodig tegen de rechts voorstaande Bou? chama. Aan het eind van de tweede ronde en in de slotronde echter was Van Eek duidelijk de sterkste. Zijn opponent Zowel UBSC als Kinzo speelde niet in de sterkste opstelling. UBSC miste Ha- selbacher, Kinzo kon opnieuw geen be roep doen op Dan Cramer en hield bovendien Harry Kip, wel meegereisd naar Wenen, uit het duel. Voor Oosten rijkse begrippen speelde Kinzo nogal hard en onder leiding van de scheids rechters Hermann (Tsj) en Paszucha (Pol) verdwenen voortijdig vier spelers uit het duel. De opvallendste spelers in het duel, dat door 2000 bezoekers werd gevolgd waren Oberman uit het even wichtige team van UBSC en Faber en Wallace bij Kinzo. INZELL, (AFP). De Olympische kam pioene op de 500 meter Sheila Young is van plan met wedstrijdschaatsen te stoppen, omdat de Amerikaanse schaats bond geen geld beschikbaar heeft gesteld voor de sprinttraining. Dit heeft Peter Schutting gisteren in Inzell verklaard. De Nederlander, die vorig seizoen de, Amerikanen trainde, is thans de begelei der van de Canadezen. ROTTERDAM. In een mager bezet Ahoy-Sportpaleis is donderdag het zesde Holland Bokstoernooi van start gegaan. Het tweejaarlijkse gebeuren heeft dit maal bijna honderd van de betere ama- teurboksers uit twintig Europese landen naar Nederland getrokken. In zes van de 21 partijen kwamen landgenoten in de LITER PER 100 km la vende betekenis kan plaatsing voor een grooit toernooi. Zou Nederland op de wip komen te zitten voor, ik zeg maar wat, de Olympische Spelen van 1980 in Moskou, dan kan bij wijze van spreken het resultaat dat straks op dat toernooi in Pakistan wordt behaald, beslissen over toelating of niet”. f BERT BREVOORD. De punten werden gemaakt door: UBSC: Oberman 36, Malloy 16, Taylor 14, Tecka 13, Bilik 12, VLK 6 en Wolf 5. KINZO: Faber 25, Kruithof en Wallace 17, Wells 10, Fopma 8, Pluim, Van Staveren en Ten Hoeve 2. Het Nederlands elftal heeft echter even de tijd. Volgend jaar staat er - een unicum in een periode waarin het ene belangrijke toernooi na Jiet andere volgt - geen groot internationaal evenement op het programma,. Het jaar daarop levert de agenda dan echter weer twee grotetitel toernooienin het voorjaar om Koen Kranenberg heeft in zijn rol als scout inmiddels wel geconstateerd dat de doorsnee-hoofdklassewedstrijd niet cp al te hoog niveau staat. „Dat is wel te verklaren; er zijn maar een paar clubs die boven de rest uitsteken, de andere teams moeten knokken om hun plaats in de hoofdklasse te behouden. Gevolg: veel wedstrijden met strikte mandekking en zo. Dan valt het heus niet mee om de echte talenten er eventjes uit te pikken. Vaak wordt individuele klasse opgeof ferd aan het belang van het resultaat, en dan is het moeilijk om een juist oordeel te kunnen vormen”. „We weten dat Trumbic het club- waterpolo naar een hoger niveau wil brengen en daarom verwacht ik dat ZIAN-Vitesse de halve finale zal kunnen bereiken.” Daarnaast is de Fiesta erg betrouwbaar. Heeft-ié, dankzij z’n voorwiel- aandrijving, een perfekte wegligging. Waarde Fiesta erg zuinig mee blijft, zijn benzineverbruik en onderhoudskosten. De Ford Fiesta is gewoon een ideale gezinsauto, achterruitverwarmingMet oprolbare En een geweldige hoofdprijs i kreeg bovendien een openbare waar schuwing. Een onbetwiste 5-0 voor de Amsterdammer. AMSTERDAM. „Sport voor sport”. Dat is de nieuwe naam van een gister middag in Amsterdam door de Neder landse Sport Federatie (NSF) en de Al gemene Bank Nederland gelanceerd pro ject. Sport voor Sport wil helpen bij het doen beoefenen en begeleiden van zeer jonge mensen, die zich bij de georgani seerde sport in Nederland aanmelden. de wereldbeker in Argentinië, in het najaar om de Europese titel in West- Duitsland. Kranenberg: „Een merkwaardige plan ning, inderdaad. Het plezierige aspect is, dat we nu de tijd hebben om te bouwen. Maar dat moet je ook weer niet zo letterlijk nemen, want het is tegenwoor dig zo dat zelfs het resultaat van een onbenullige interland van doorslagge- schaatsbond geweigerd 60.000 dollar be- WENEN. (ANP)— Kinzo, de Neder landse basketbalkampioensploeg, heeft ook de tweede wedstrijd in het toernooi om de Europese beker voor landskampi oenen verloren. Gisteravond won UBSC te Wenen met 102-83 van het team uit Amstelveen. Kinzo had vorige week zijn thuiswedstrijd tegen MAES Mechelen verloren met 62-63. En toch is Trumbic niet de tweede kapitein op het Haagse schip in de ogen van ZIAN-coach Hans van der Moolen. „Ik heb zelf de eerste stap gezet”, zegt hij. „Trumbic heeft de nodige ervaring die ik en dat zeg ik ronduit mis. Tenslotte speelde hij zelf in het sterke Joegoslavische team uit de zestiger jaren, heeft hij de nodige ervaring opgedaan tijdens de Europese kampioenschappen in Wenen twee jaar geleden en de we reldkampioenschappen in het Colom biaanse Call, en kon hij mede door die ervaring een derde plaats behalen op de Olympische Spelen in Montre al. Ivo Trumbic kent de Oostbloklan den op zijn duimpje, en tenslotte ontmoet ZIAN in deze eerste ronde CSK Moscow en Rapid Bucaresti”, zegt coach Van der Moolen. ZIAN-Vitesse kan in deze eerste ronde wat ervaring opdoen. Het blijft evenwel te kórt om in het. Europese waterpologëXvèïÜ, één rol van beteke nis te gaan spelen.Toch kreeg de Haagse vereniging wel een aantal in vitaties voor het spelen van wedstrij den in enkele Oostbloklanden. De financiële situatie van de club liet echter niet toe dat ZIAN-Vitesse aan die wedstrijden zou gaan mee doen. Voor Hans van der Moolen is het de eerste maal dat hij in aanraking komt met het Europa-Cupwaterpolo. Na zijn komst, twee jaar geleden, werkte hij doelbewust naar het nati onaal kampioenschap van de Haagse club toe waar hij vorig jaar in slaag de. In het Haagse zwembad „De Mor genstond”, moeten de Hagenaars pro beren de eerste of tweede plaats te bezetten willen zij zich, evenals HZC de Robben afgelopen weekeinde, kwalificeren voor de halve finale. Hans van der Moolen: „Wij starten dit toernooi tegen het Zweedse SKK Sparvagen uit Stockholm en ik geloof niet dat daarachter een sterk team schuilt. Sören Karlson kent zijn land genoten en aan de hand van zijn rapport heb ik voor die wedstrijd een aanvallende tactiek bepaald. Later op de avond spelen CSK Moscow en Rapid Bucaresti hun eerste wedstrijd tegen elkaar, waarvoor Trumbic en ik de taktiek zullen bepalen. We ken nen Trumbic allemaal. We weten dat hij in de voorbereiding voor Montreal werd uitgelachen totdat hij die bron zen medaille pakte. Dus heb ik nog steeds vertrouwen in die Joegoslaaf”, aldus Van der Moolen. (Van onze sportredactie) DEN HAAG. De kwaliteit van bet Nederlandse clubwaterpolo moet worden verbeterd. Daarom heeft Ivo Trumbic, de coach van het succesvol le waterpolo-zevental in Montreal, zieb geen moment bedacht toen hem werd gevraagd het Haagse ZIAN-Vi tesse bij te staan met adviezen in het Europa-Cuptreffen voor landskampi oenen dit weekeinde in Den Haag. Daartoe heeft de 41-jarige oefen meester twee trainingen bijgewoond om te aanschouwen wat ZIAN-Vites se in deze eerste ronde waard is. De scoutings werkzaamheden blijven voor Koen Kranenberg niet beperkt tot het langs de lijn staan en het schrijven van al dan niet lovende rapportjes. „Ik ben wel degelijk medeverantwoordelijk voor het samenstellen van de selecties voor net A-team en Jong Oranje. Toen de selectie voor de ploeg die straks (half november) naar Pakistan vertrekt, be kend moest worden gemaakt, hebben Van Heumen, Cornells en ik op een zondag tot diep in de nacht over de namen van de kandidaten gebogen geze ten. En dan zit ik er niet bij voor Piet Snot. Dat stimuleert natuurlijk wel, dat je de nodige inbreng hebt”. Welter Cor Ton werd de triomfator in het duel met Jürgen Bergemann. Ton cirkelde voortdurend rond "de Westduit- ser, maar sloeg in het begin veelal op de 'dekking van zijn tegenstander. De Ne derlander behield de hele ontmoeting echter het initiatief en verdiende de 5-0- zege dik. Dat gold ook voor Kobus Schmidt, die in zijn veel levendiger partij de Engels- pete- L.vn'-'h bevocht. De twee mid- dengewichten gingen er fors tegenaan. Lvnch had de arbitrage zeker niet op zijn hand. AI in de eerste ronde kreeg hij een ooenbare waarschuwing wegens te laag inkomen. De ronde daarna kreeg de Engelsman acht tellen rust na een rechtse, waarvan de arbiter onmogelijk het effect had kunnen zien, omdat hij achter de Engelsman stond. Lynch was totaal niet aangeslagen, maar moest de laatste ronde toch een overwicht van de large-e Bosschenaar toestaan. In het zwaargewicht zagen de onge- 300 bezoekers de slechtste partij van de dag. Chris Westergaard en de Belg Desnouck leverden een treffen in slow-motion af, waarbij ieder om beur ten mocht stoten. De Belg ontving nog een openbare waarschuwing en dat was met een wat grotere agressie van de 31- jarige Westergaard genoeg voor diens puntenzege. schikbaar te stellen voor de begeleiding i. van de Amerikaanse sprinters. De twee voudige Olympische kampioene Sheila Young, die met 40.58 seconden ook houdster is van het wereldrecord, heeft daarop besloten niet naar Europa te komen. Drie andere Amerikaanse schaats-cracks: Peter Müller (Olympisch kampioen op de duizend meter), Nancy Swider en Beth Heiden zijn daarentegen wel op eigen kosten naar Inzell geko men om daar hun iistraining op te bouwen- De eerste dag van het Holland Boks toernooi leverde ook nog lichtpunten in de fraaie gevechten die de Griek George Aghrinianakis (lichtwelter) en de Roe meen Nita Robu te zien gaven. Zij versloegen respectievelijk de Roemeen Anton en de Fransman Piedlieu. Aghri- manakis en Robu waren echter niet in staat het niveau van de openingsdag boven dat van middelmatig uit te tillen. NAARDEN. Ooit liet Koen Kranenberg zich ontvallen dat hij na het beëindigen van zijn internationale carrière wel op een of andere manier betrokken wilde blijven bij het hockey- gebeuren aan de top. Kranenberg had zijn laatste interland (de verloren strijd om Olympisch brons tegen Pakistan in Montreal) nog maar net achter de rug, of het verzoek om een functie te aanvaarden binnen de technische leiding van digd. Het laatste jaar had ik duidelijk meer moeite dan gebruikelijk om de training volop gemotiveerd te volgen. De maat was vol. Bovendien wegen nu de maatschappelijke belangen (Kranenberg is werkzaam bij een Amsterdamse ver zekeringsmaatschappij) zwaarder. Fysiek had ik het echt nog wel een jaar of drie kunnen volhouden. Maar dat is het ongeluk voor het Nederlandse hockey team, bij veel jongens die nog wel aan de top mee zouden kunnen draaien, gaan andere zaken dan sportieve prevaleren. Een onontkoombare zaak bij een sport die nog op en top amateuristisch is”. Koen Kranenberg acht het uitgesloten, dat hij op korte termijn tot andere gedachten zal komen, en toch bezwijkt er nog een jaartje wedstrijdsport op topniveau tegen aan te gooien. „Nee hoor, tot nu toe heb ik nog geen seconde spijt gehad van mijn beslissing. Ik speel zondag in het derde elftal van Amster dam, en daarna ga ik naar een hoofd- klassewedstrijd kijken. Die combinatie bevalt me best. Als ik het nu met alle geweld had gewild, had ik de honderd interlands wel vol kunnen maken (Kra nenberg nam in Montreal afscheid met 97 benoemingen), maar dat is zo’n be trekkelijke zaak, dat vergelijk ik altijd maar met het verloop van een studie. Als je je propaedeutisch examen hebt gehaald richt je je op je kandidaats, en als je dat hebt sta je er verder niet bij stil, maar wil je je doctoraal halen. Zo gaat dat ook met die interlands. Er komt nooit een eind aan. Zou ik er honderd hebben, ach wat dan nog. Het had gekund. Dat toernooi in Polen, dat uit drie wedstrijden bestond en dat pre cies in een weekend viel, had ik nog wel kunnen spelen. Maar ik heb het bewust niet gedaan. Het is mooi geweest zo”. Zoals gebruikelijk na een groot toer nooi, bedankte ook na „Montreal” een groot aantal internationals voor de eer. Een reeks opengevallen plaatsen moest worden opgevuld en is inmiddels met de Koninklijke Nederlandse Hockey Bond was een feit. Kra nenberg; „Wim Cornells (hij volgde na de Spelen van Mon treal Jules Ancion op als teammanager red.) en bondscoach Wim van Heumen nodigden me uit voor een gesprek. Ze leg den me uit wat de bedoeling was, en ik gooide een eisen- pakketje op tafel. Daar gingen ze mee akkoord, en dat was het dan”. Maes Mechelen behaalde evenals de Oostenrijkse ploeg, zijn tweede overwin ning. Maes won in Tours met 83-81 (rust 48-53) van Aspo Tours. De stand groep d is na twee speeldagen: Op papier is de taak van „Koentje” Kranenberg een uiterst simpele: speuren naar (vooral) jong talent tijdens de com petitiewedstrijden voor clubs in de hoofdklasse en de eerste klasse. Een taak waarop hij zich heeft geworpen met de inzet die hem als international meer dan tien jaar kenmerkte. Kranenberg: „Tot dusver vind ik het verdomd leuk om te doen, al is het echt wel even wennen. Ik ken natuurlijk een hele hoop jongens, want per slot van rekening speelde ik zelf een paar maan den geleden nog in de hoofdklasse bij Amsterdam. Maar het is toch wel een verschil, of je langs de kant staat of in het veld”. het oog op de trip naar Pakistan ook opgevuld. Kranenberg: „Er komt een mengeling van routiniers en nieuwelin gen, een goeie zaak. Er moet gebouwd worden aan een sterk team voor de wereldkampioenschappen in 1978, en dat kan ook. De praktijk leert dat Jong Oranje toch iedere jaargang wel drie of vier spelers levert voor de A-selectie En het Jong Oranje dat ik vorige -maand in Hamburg Europees kampioen heb zien worden, is een sterk team. Een elftal met perspectieven, al moet je altijd afwachten wat er uiteindelijk door breekt. Maar een speler als Roderick BouWman zou de opvolger van een Ties Kruize of een Paul Litjes kunnen wor den met het oog op de strafcorners. En een doelman als Langenhuizen is zonder meer een talent. Maar we hebben ook heel wat talent nodig, willen we een vooraanstaande rol blijven spelen”. Ook René Ruttcn boekte een dergelijk resultaat. Hij bokste een rommelige par- f'j togen de Zwitser Kohier, die tegen het eind eveneens een openbare waar schuwing moest aanvaarden. Lichtgewicht Willems verloor welis waar. maar zijn ontmoeting met de Engelsman Garley was erg aardig. De ervaren Garley bouwde meteen een ro yale voorsprong op en een goed besluit van Willems kon aan diens verlies niets meer veranderen. Van de vaderlandse winnaars mocht Roy Somer zeker niet mopperen over de 3-2-jury-uitslag in zijn voordeel. De donkere bantamgewicht had in de Ier Sean Russel een zeer felle en capabele tegenstander. Russel startte overdonde rend en Somer had alle moeite het sper vuur te ontwijken. Dat lukte niet altijd. De 18-jarige Russel maakte veel gebruik van een venijnige hoek en in de tweede ronde vond de soepel bewegende Somer pas enig tegenwicht. De roodharige Ier had al zijn routine (140 zeges in 150 partijen) nodig om Somer te kunnen blijven raken. Met onstuitbaar invechten wist Russel zijn doel te bereiken. De 23-jarige So mer leek licht voordeel te hebben in een agressieve derde en laatste ronde, maar het rechtvaardigde allerminst de jury- uitspraak. De heren kamprechters hadden het heel wat eenvoudiger bij de partij die Met name de laatste jaren heeft de actieve sportbeoefening binnen de geor ganiseerde sport een grote vlucht geno men.. De leeftijd van de jongste deelne mers daalde tot zes en zeven jaar, zodat de clubs werden geconfronteerd met de problemen van opvang en opleiding v-an deze groep zeer jeugdigen. Omdat het deskundig kader dat deze groep moet opvangen geen gelijke tred hield met de toename van het aantal actieve sportbeoefenaren, werd juist dit kader binnen de verenigingen het zwaarst belast. Voor hockey en korfbal, de eerste twee van het zes sporten omvattende project, lijken die proble men wat minder te zijn geworden. In samenwerking met de hockey- en de korfbalbond hebben de NSF en de ABN dit project „Sport voor sport” nader mitgewerkt in de vorm van drie instruc- tiefilms en evenveel begeleidende boek jes. Deze boekjes en films moeten worden gezien als hulpmiddelen bij het leiding geven. Zo staat erin hoe de basistechniek en tactiek het best kunnen worden aan geleerd. De kans op het ontstaan van blessures wordt zo veel kleiner en tege lijkertijd wordt een basis gelegd voor het leveren van prestaties. In dit project heeft de ABN een bedrag vn 300.000 gulden gestoken. In een toelichting op „Sport voor Sport” stelde de heer C. J. A. van der Veen namens de bank, dat hij op deze manier door sponsoring de sportbeoefening aan de basis wil stimuleren. „In dit eerste, experimentele jaar hebben wij ons ge richt op twee takken van sport uit de middenklasse. Aan het begin van het nieuwe jaar zullen we kijken hoe we verder moeten gaan. Ons plan is om in de volgende twee jaar nog vier takken an sport te berandelen”, aldus de heer Van der Veen. 'Gd' - De winnaar van de Buitoni Haarlem en Juventud de Bada- lona uit Spanje zal vrijwel zeker niet naar Ijsland behoeven te reizen. UMFN Njardvik (IJsl.) verloor, namelijk in Reykjavik zijn eerste wedstrijd van Bo- roughmuir (Schotl) met 77-78 na een ruststand van 36-36. De winnaar van UMFN en Boroughmuir speelt tegen de sterkste ploeg uit de krachtmetingen tussen Buitoni en Juventud. De nieuwe Ford Fiesta L met de zuinige 957 co motor is één van de hoofdprijzen in onze puzzelaktie. Een auto, die alles biedt. Compact, maar net zo veilig en betrouwbaar als iedere andere Ford. Standaard afgeleverd met een gelaagde voorruit en 3-punts veiligheidsgordels

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 27