Als hervormingen niet worden goedgekeurd Geen akkoord over Europese kernfusie Zwitserland tot het verleden te behoren MASSADEMONSTRATIE TEGEN TSJIANG-TSJING houdt oogje op Noordkoreanen Schrikbewind Cambodja lijkt ia I Frankrijk door VN veroordeeld West-Duitsland in Veiligheidsraad OH i CITROËN MEMO goed nieuws van de Citroën agent M Pseudoniem KIP EN POEL Ballonvaarders omgekomen Foot vice-voorzitter van Labourpartij Verkeersleiders Madrid staken stiptheidsactie 3 19 7 6 BINNEN- EN BUITENLAND OKTOBER 2 2 VRIJDAG itie oik Schoner dan splitsing Vestiging ito w cht lijst eur aid ^en dig blij- nde- nde- ilijk- i die gens rgis- i ;elen i als king a en verd I ir uit I tent, I eren k (Van onze redacteur in Brussel) LUXEMBURG. De ministers van Wetenschappen van de negen EEG-landen zijn gisteren geen stap vooruit gekomen bij de oplossing van de vraag waar het Europese onderzoeksprogramma naar de gecontroleerde kernfusiereactie als toekomstige energiebron (bekend als JET - Joint European Torus) gevestigd zal worden. Evenmin bleek een besluit mogelijk over een nieuw vierj arenprogramma voor weten schappelijk onderzoek. HONG KONG (Reuter). Het heeft er volgens het blad Far Eas tern Economie Review in Hong Kong de schijn van dat de rege ring van de Rode Khmer in Cam bodja is opgehouden met haar schrikbewind en executie op gro te schaal van burgers en soldaten. •T Zl /tl MADRID (AP). De Spaanse centrum-rechtse „Volksalliantie” heeft zich uitgesproken voor steun aan het streven van de regering haar hervormingsplannen op korte termijn door de Cortes (het schijnparlement) aangenomen te krijgen. De alliantie wordt gevormd door zes vroegere ministers, die allen gediend hebben onder wijlen Franco, en hun aanhang in en buiten het parlement. 2 ontbinding van Cortes (ADVERTENTIE) Chanda acht het aantal slachtoffers van 2 j I Er ging in de Golf van Biscaye een Panamees schip naar de haaien. Slechts de mast, naar het schijnt, bleef nog lang overeind om het uitzicht op zee te verfraaien. eren d de oten heb- r om oopt een alist >oete e de had tikel Sri oben ende ings- met modellen 1977 maak een proefrit a la Citroen Ik kreeg (ik spreek nu van 20 jaar gele den per limerick 15 gulden. Ik wou meer. Ik ging naar Vrij Nederland en vroeg wat die ervoor wilden betalen. Ongezien het dubbele van De Groene”, zei Mathieu Smedts, de hoofdredacteur. Dat was dus dertig gulden per stuk. Ik haalde de lime ricks die nog op de redactie van De Groe ne lagen terug en bracht ze naar Vrij Nederland. Ik vond toen wel dat ik een ander pseudoniem moest nemen, vertaal de Karei Kip in Charles Poule wat ik weer vernederlandste tot Charles Poel, en in de eerstvolgende nummers van De Groene en Vrij Nederland stond toen, dank zij een wonder der techniek, dezelfde limerick onder twee verschillende namen Honora rium 45 gulderb Een hobby lijkt me niet het juiste woord, ik deed het om de praktische reden dat je de lezers „de schok van herkenning” van altijd een eeuwig diezelf de naam in verschillende kranten en weekbladen over godbetert nog verschil lende onderwerpen ook, beter kon bespa ren. Het is net als met wasmiddelen, ze komen uit dezelfde fabriek, en verschillen vermoedelijk maar weinig van elkaar, maar door de huisvrouwen een keus uit allerlei namen te bieden geef je hun het gevoel dat zij existentialistisch leven, immers iedere keer opnieuw een keuze doen. Mijn pseudoniemen waren meestal ook „onderwerp-gebonden”, of „blad- gebonden”, met als vermakelijkste voor beeld Karei Kip en Charles Poel. Ik had wat limericks gemaakt voor De Groene, onder het pseudoniem Karei Kip, bijvoor beeld: leeft jaar men vaar e ia chot Star- heer i de toe- ia in land een i der i op aan eren dder ti de iren- >eter gen. lan en Sevilla hebben besloten hun actie voort te zetten tot al hun eisen zijn ingewilligd. De president van de Cortes had eerder op de dag voor een verrassing gezorgd PEKING (UPI, AFP, DPA). Minstens één miljoen Chinezen zijn gisteren in Peking de straat opgegaan ter ondersteu ning van de maatregelen tegen Mao Tse- Toengs weduwe en andere radikale lei ders van de communistische partij. De demonstratie, die een hoogtepunt vond op het Plein van de Hemelse Vrede in de hoofdstad, was een van de grootste sinds de dagen van de „culturele revolutie”. Ze vormde ook een aanhankelijkheidsbetui- ging aan Hoea Koeo-Feng als nieuwe par tijvoorzitter. NEW YORK (ANP). De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteren met een grote meerderheid haar goedkeuring gehecht aan een resolu tie, welke de voortgezette Franse aanwe zigheid op het Comoren-eiland Mayotte scherp veroordeelt en Frankrijk vraagt zich onverwijld van het eiland terug te trekken. Voor de resolutie stemden 102 landen, Frankrijk was de enige tegen stemmer en 28 staten onthielden zich van stemming. De resolutie, opgesteld door 42 Afri kaanse landen, zegt dat Mayotte een inte graal deel is van de onafhankelijke repu bliek van de Comoren (een eilandengroep in de Indische Oceaan), waarvan de natio nale eenheid, territoriale integriteit en souvereiniteit door Frankrijk worden geschonden. De republiek van de Comoren riep vorig jaar juli zijn onafhankelijkheid van Frankrijk uit en werd in november lid van de VN. Frankrijk bleef echter Mayotte, een van de vier hoofdeilanden van de Comoren, besturen op basis van referen da, waarbij de bewoners zich uitspraken voor het behoud van hun banden met Frankrijk. Aan het hoofd van een groep vertegen woordigers van het Chinese ministerie van buitenlandse zaken liep Wang Hai- Joeng, dochter van een broer van Mao. Ze ontkwam ternauwernood aan een enorm gedrang van enthousiaste bewonderaars die haar wilden aanraken. De 35-jarige Wang Hai-Joeng is een groot deel van haar leven de vertrouwelinge van Mao geweest, die een grote genegenheid voor haar koesterde. Muurkranten, spandoeken en protest borden die de demonstranten meedroe gen bevatten scherpe veroordelingen van mevrouw Mao en de drie andere leiders, die naar het heet de „Sjanghai-mafia” vormden. Volgens goede bronnen in Peking waren de demonstraties „van hogerhand georganiseerd" en nam er een ongebruikelijk groot aantal militairen aan deel. Een aantal militairen liep in het gelid, vergezeld van drumbands. Andere sloten zich aan bij de duizenden studen ten, arbeiders en partij-funktionarissen. De 63-jarige Foot kreeg 166 stemmen tegenover 128 voor zijn enige rivaal, de 46- jarige minister van Onderwijs Shirley Williams. Zij wordt gezien als woordvoer ster van de gematigde stroming binnen de fractie. Eerder deze maand werd Foot leider van het Lagerhuis. Als plaatsver vangend leider van de Labourpartij volgt hij Edward Short op, die zich uit het Lagerhuis'heeft teruggetrokken. behandeld worden binnen een termijn van 30 dagen. Het is bekend dat rechtse volgelingen van wijlen Franco zich reeds Voorbereiden op actie teneinde te verhin deren dat de voorstellen worden aangeno men. Tachtig percent van de leden van de zittende Cortes is benoemd onder Franco. LONDEN (UPI). De Labourfractie in het Britse Lagerhuis heeft de linkse woordvoerder Michael Foot gekozen tot plaatsvervangend leider van de Labour partij. Dit is gisteren bekendgemaakt. CHARLOTTE, VS (AP). Een grote hete-luchtballon is gisteren in de plaats Charlotte in de Amerikaanse staat North Carolina tegen een hoogspanningskabel gedreven en in brand gevlogen De drie mannen die in de gondel zaten, zijn omge komen. Het ongeluk gebeurde kort nadat de ballon was opgestegen voor een reclame- vlucht. In Ispra is een van de vier EEG-centra voor wetenschappelijk onderzoek geves tigd (de overige bevinden zich in het Nederlandse Petten, het Belgische Geel en in het Westduitse Karlsruhe). Vestiging in „De stroom vluchtelingen uit Cambodja die Thailand binnenkomt is afgenomen”, aldus de Far Eastern Economie Review, „al luidt hun relaas nog steeds: slavenar beid, voedseltekort en ziekte”. oorlog van vijf jaar in Vietnam, een einde moest komen. De vluchtelingen hebben evenwel een ander verhaal over de executies. Op grote schaal zijn zij opgehouden, al vinden zij hier en daar nog in incidentele gevallen plaats. Op een extra bijeenkomst in november zullen de bewindslieden andermaal pro beren elkaar te vinden in deze netelige kwestie. Er is echter niet de geringste verandering gekomen in de gordiaanse knoop die de Negen nog moeten doorhak ken: de drie grote landen (Duitsland, Frankrijk en Engeland) willen elk het JET-project „aansluiten” bij hun nationa le kernfusie-onderzoekingen, de overige zes landen en de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de gemeenschap, kiezen voor vestiging in Ispra in Italië. Deelnemers aan de massale demonstratie legen de radicale groepering rond Mao's weduwe Tsjiang Tsjing: muzikanten die mei instrumenten en al op driewielers werden vervoerd. Ispra sluit de mogelijkheid uit dat JET gedomineerd zou worden door een natio naal project, hetgeen verwacht kan wor den als het Europese programma in een van de drie grote lidstaten zou plaatsvin den. Engeland heeft Culham, Frankrijk Cadarache en Duitsland Garching bij München kandidaat gesteld als vesti gingsplaats. Het JET-project omvat de bouw van een „apparaat”, waarbinnen magnetische vel den kunnen worden opgewekt. Binnen deze magnetische velden zouden de eerste stadia van een kernfusiereactie kunnen worden beproefd in het kader van het onderzoek hoe deze reactie dienstbaar kan worden gemaakt als nieuwe bron van energie. Een vooralsnog theoretisch voor beeld van de kernfusiereactor is dat deze aanmerkelijk „schoner” is dan reactoren waar kernsplitsing plaatsvindt. het Rode-Khmerbewind onmogelijk te schatten. veer jaar door os is rain 590 btin- van i de sren rige en zaar aai- illen laar géén prijsverhoging 2CV nog steeds vanaf 6.999,- GS nog steeds vanaf ƒ13.180,- i een leeft stitie eeld. nen. leeft hun li j.l. f tot ijge- e. In itge- and den den tOt 1 de der aan. n de Op dan ;ige- eten Hij schreef dat de greep van de Rode Khmer op het land steviger is geworden en de economische toestand is verbeterd door twee goede oogsten. Voor dezelfde periode als de Bondsre publiek werden Canada, India, Mauritius en Venezuela gekozen als opvolgers van Japan, Tanzania, Guyana en Zweden Een eerste aanwijzing dat de gebeurte nissen in Peking snel naar een climax gaan ligt mogelijk in het feit dat de autori teiten in Peking satelliet-circuits hebben besproken voor het uitzenden van belang rijke televisieprogramma’s op zaterdag en maandag. Een woordvoerder van de in Tokio (Japan) gevestigde China News Service (CNS) zai gisteren dat Peking een dringend telegram had gestuurd waarin de uitzendingen worden aangekondigd. De eerste, die naar verwachting een half uur duurt, is vastgesteld voor zaterdag 16.00 uur (onze tijd). Een woordvoerder van de Japanse omroepmaatschappij NHK zei dat daar gisteravond eenzelfde telegram was ontvangen per telex. Aan wijzingen over de inhoud van de program ma’s bleven achterwege. De Indochina-kenner van het blad, Nay- an Chanda, schrijft dat de nieuwe heer sers van Cambodja klaarblijkelijk tot de overtuiging zijn gekomen dat aan het bloedvergieten gedurende achttien maan den, sinds hun machtsoverneming na de Juan Carlos dreigt met De keuze van de vestigingsplaats voor JET hangt al meer dan een jaar als een bom boven het hele project. De ironie wil dat de wetenschapsministers van de Negen het gisteren wel eens werden over de wijze waarop het apparaat na voltooi ing van het onderzoek ontmanteld zal worden. De Spaanse minister van Arbeid heeft de verkeersleiders beloofd zich op korte termijn over hun problemen te zullen bui gen. Met een loonsverhoging heeft hij ingestemd. De vliegverkeersleiders van Barcelona Na de vorige bijeenkomst van de research-ministers van de Negen, in februari, werd mede van Nederlandse zij de de stellige indruk gewekt dat het kern- fusieproject, waarmee de Europese onderzoekers verder zouden zijn gevor derd dan hun collega’s in Japan of de Verenigde Staten, op een oor na gevild was. Achteraf blijkt dat de discussie tus sen de Negen weer is opgelaaid over tal van vragen waarover al een akkoord was bereikt. Diplomatieke kringen in de Chinese hoofdstad zien in de massale demonstra tie een teken dat de langverwachte belangrijke bijeenkomsten van de leiden de organen in China mogelijk succesvol zijn afgesloten. Een krant in Hong- Kong heeft reeds gemeld dat de nieuwe premier onder de nieuwe partijvoorzitter Hoea Koeo-Feng Li Hsien-Nien wordt. Een woordvoerder zei dat de Zwitserse autoriteiten „bepaalde voorzorgsmaatre gelen” hebben genomen naar aanleiding van de gebeurtenissen in Denemarken, Noorwegen, Zweden en Finland, waar ambassadepersoneel betrokken zou zijn geweest bij smokkel van sigaretten, sterke-drank en verdovende middelen. Draai je het boekje om, dan lees je het boek „Pseudoniemen” en zie je onder de A eerst A, wat dan het uiterst simpele pseudoniem blijkt te zijn, of te zijn geweest, van Anne Marie Francoise Smit Kleine-Fastré, een naam waarvan de leng te inderdaad tot een korter pseudoniem noodt, hoewel het voor mij niet zo dras tisch had gehoeven als Anna Marie Fran coise Smit Kleine-Fastré zelf blijkbaar nodig oordeelde. Haar pseudoniem was zelfs nog korter dan eentje dat Eduard Hoornik heeft gebruikt, namelijk A. Een A dus met een punt erachter. Er zijn trouwens meer pseudoniemen op één let ter gebaseerd geweest, bijvoorbeeld S, de letter waaronder ik zelf enkele jaren, en in een grijs verleden, een wekelijkse rubriek in het Algemeen Handelsblad had. Helaas, die S ontbreekt in dit door Wim Hazeu samengestelde boek, waardoor ik met de (inmiddels vrijwel alle opgeheven) pseudoniemen Peter de Groot, Hopper, Karei Kip, Charles Poel, Nico van Rein, S- chr, Stopper, Trij fel, Ivo Vettewinkel en Nico Willstein op tien blijft staan. In zeker opzicht toch een vorm van gerechtigheid, want Trijfel gebruik ik niet als pseudo niem, maar als dé roepnaam voor de dage lijkse rubriek. Inwoners van Peking vertelden verslag gevers dat de stemming van de demon stranten „de meest geladen” was die zij ooit hadden geconstateerd. Ditzelfde geluid viel ook te beluisteren bij Chinese reizigers die in Hong Kong aankwamen. Zij meenden dat de mensen in China „verrukt” lijken over de zuivering van de radikale groep. De demonstranten in Peking stroomden al om 08.00 uur naar het Plein van de Hemelse Vrede en hoewel de meesten verder de stad doortrokken was het plein de gehele dag overvol tot zeker 22.00 uur. De teksten op de muur kranten en spandoeken en de karikaturen van de vier radikalen die werden meege dragen waren volgens goede bronnen „minder wreed” dan die tijdens demon straties het afgelopen weekeinde in Sjang hai werden meegevoerd. door te verklaren dat indien het parle ment niet akkoord zou gaan met de her vormingsplannen, koning Juan Carlos over zou kunnen gaan tot ontbinding van het parlement. Torcuato Fernandez Miranda, de door de koning benoemde voorzitter van de Cortes, verklaarde dat als het hervor- mingsprogramiha niet de door de grond wet vereiste twee-derde meerderheid haalt, de koning het parlement kan ont binden door de verlenging van de zittings periode te herroepen, die hij eerder dit jaar heeft afgekondigd. Daarop zou de koning de kwestie kunnen voorleggen aan het volk door een referendum uit te schrijven. Fernandez Miranda sprak van „niet meer dan een mogelijkheid” maar zijn woorden werden in Madrid wel beschouwd als een openbare waarschu wing aan de volgelingen van Franco de plannen van koning en regering niet te dwarsbomen. De door de regering voorgestelde grondwetswijzigingen zullen in de Cortes BERN (AP). Ook Zwitserland houdt de activiteiten van de Noordko- reaanse ambassadeleden in het land in de gaten. Dit heeft het Zwitserse ministerie van Justitie gisteren meegedeeld. Ik zag overigens tot mijn voldoening dat een schrijver die zich van veel pseudonie men bedient niet automatisch tot de mid delmaat behoort. Het vermoedelijke wereldrecord staat nota bene op naam van Francois Marie Arouet, wiens bekendste pseudoniem Voltaire was. Hij gebruikte 136 schuilnamen! E. du Perron en Eduard Elias gebruikten er tien, W. F. Hermans elf, Jan Greshoff vijftien en Nederlands recordhouder is Herman Heijermans met liefst ai., waaronder Samuel Falkland. In zijn inleiding schrijft Wim Hazeu op een gegeven ogenblik: „Weer andere auteurs schrijven over zoveel verschillende onderwerpen in diverse kranten, weekbladen en periodie ken, dat zij er bijna een hobby van maken om vele schuilnamen te gebruiken. Edu ard Elias en Nico Scheepmaker is een voorbeeld van deze categorie”. Een functionaris van het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren gezegd dat de Zweedse zaakge lastigde in Noord-Korea de afgelopen dagen verschillende malen op het ministe rie van Buitenlandse Zaken in Pjongjang is ontboden. Noord-Korea zou zo probe ren druk uit te oefenen op Zweden om de Noordkoreanen toch niet uit te wijzen. MADRID (AFP). De Madrileense vliegverkeersleiders hebben gisteren besloten hun drie maanden oude stipt heidsactie te beëindigen en het werk nor maal te hervatten. De verkeersleiders, die een herwaardering van hun beroep eisen en een personeelsuitbreiding, lieten echter ook weten dat nog niet aan al hun eisen was voldaan. Van de vijf nieuw gekozen niet- permanente leden van de Veiligheidsraad hebben West-Duitsland en Mauritius voor het eerst zitting in de raad. Bij uitgeverij De Harmonie is een mees lepend boekwerk verschenen, getiteld „Auteursnamen”, tenzij men het omdraait, want dan heet het „Pseudonie men”. Begin je bij „Auteursnamen” dan lees je onder de A als eerste „Aafjes, Bertus - Jan Oranje”, dus wie zo goed is ingevoerd in de Nederlandse literatuur dat hij weet dat Bertus Aafjes de echte burgerlijke standnaam is van de betrok kene, dan weet hij ook dat Jan Oranje een pseudoniem is waar Aafjes zich wel eens van bediend heeft. Namens de groep verklaarde oud- minister van binnenlandse zaken Manuel Fraga gisteren dat de alliantie de plannen van de regering voor vrije parlementsver kiezingen steunt. De alliantie heeft slechts weinig aan te merken op het door de regering Suarez voorgestelde program ma, aldus Fraga. De alliantie zou bijna 150 van de 561 stemmen in de zittende Cortes kunnen uitbrengen. Afgevaardigde Rafael Diaz Llanos heeft onverwacht tijdens een audiëntie bij de koning laten blijken dat rechts de her vormingen niet zonder meer zal slikken. Zonder zich aan het protocol te storen, verklaarde hij in een toespraak voor de koning: „Wij verlangen fundamenteel dat de bestaande orde niet wordt gewijzigd. dat noch het staatshoofd, noch het leger wordt aangevallen, noch de nagedachte nis van Franco beledigd.” „Maar er is geen twijfel aan dat behalve de „verraders” die het regime met veel publiciteit als collaborateurs van het regi me van Lon Nol terechtstelde, grote aan tallen lagere burgerlijke en militaire amb tenaren yan het regime in het zuiverings proces door de Rode Khmer zijn geëxecu teerd”, aldus Chanda. trijfël S door Nico Scheepmakei^j^^ J NEW YORK (AP,DPA,UPI). De Algemene Vergadering van‘de Verenigde Naties heeft gisteren West-Duitsland voor de jaren 1977 en 1978 in de Veiligheids raad gekozen. De Bondsrepubliek was door de Westeuropese groep van de VN voorgedragen als opvolger van Italië, waarvan de zittingsperiode in de V-raad afloopt. Het was de eerste keer dat Mao’s wedu we Tsjiang-Tsjing en haar radikale mede standers Tsjang Tsjoen-Tsjiao (vice- premier), Wang Hoeng-Wen (vice- voorzitter van de partij) en Yao Wen- Yoean (ideoloog) in het openbaar in Peking met name werden genoemd nadat ze eerder deze maand aan de kant werden gezet. F*

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3