CNV om: toch Egypte wil tunnel graven onder Suezkanaal Bestand Libanon Nederland zal uitwijzing van Dost vragen I tad Van KROMMENIE L3 UI wordt redelijk nageleefd komt uit Iterrieveli daarop opent donderdag 28 oktober opent donderdag 28 oktober opent donderdag .28 oktober prijscompensatie Dr. J. Frenken in proefschrift „Afkeer van seksualiteit” P] Noordierse brandweer Kleuterschool uit Tomcat opgespoord wraak in brand van Bekebrede-Barneveld FC3 100 Jaar Van Pampus beëindigt boycot gestoken V R IJ D A G 2 2 OKTOBER 19 7 6 V BINNEN- EN BUITENLAND 4 F ~1 o L J (Van onze correspondent) I L fe te n UTRECHT Het aantal echtparen dat behandeld wil worden wegens seksuele relatieproblemen valt te schatten op 140.000. Dat is ongeveer zes percent van de gehuwden tot 54 jaar oud. Zij maken deel uit van de rond anderhalf miljoen getrouwde mannen en vrouwen die zelf menen seksueel min of meer te kort te komen. In werkelijkheid worden tot nog toe maar zeer weinig van deze seksuele probleemhuwelijken deskundig behandeld, vooral omdat de mogelijkheden voor hulpverlening maar zo gering en moeilijk te vinden zijn en omdat de mensen zich vaak schamen om hulp te vragen. Uit een oogpunt van geestelijke volksgezondheid is dit alarmerend. |r? r V F JUBILEUM AANBIEDING: WitKOuden rivièrering met 3 briljanten totaal ca. 0.50 karaat, kwaliteit fijn wit en loupezuiver Normale prijs 1325. Jubileumprijs 990.- Iedereen bezwijkt wel 'ns voor een koopje. Maar bij vloerbedekking kan X dat duurkoop zijn. Namelijk: bij verleidelijke aanbiedingen in Novilon. ij De lokkende advertentie toont een II spotprijs. Maar in de winkel is er geen of bijna geen echte Krommenie Novilon te zien. Wèl imitaties. Namaakspul. Dus éven opletten: op échte Krommenie Novilon staat de naam „Novilon" gedrukt. De enige met de (R) van ^Krommenie Kwaliteit, en het GOUDEN Keurmerk van de Ned. Ver. van Huisvrouwen. I 1 (ADVERTENTIE) Smith optimistisch over resultaat conferentie het afschrikwekkende (ADVERTENTIE) het (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIES) (Van onze Haagse redactie) 55 Velen komen tekort in huwelijk (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) de boekhandels: .jdk Bent u snel te verleiden? DEN HAAG. De Nederlandse rege ring zal West-Duitsland om uitlevering van de 28-jarige Arnhemmer Harm Dost vragen. Minister Van Agt (Justitie) ver klaarde dit nadat het Bondsgerechtshof in Karlsruhe de revisie-aanvraag giste ren had verworpen. Een tijdstip heeft Van Agt niet ge noemd. Hij zal eerst nog overleg plegen met minister Van der Stoel van Buiten landse Zaken. (Van onze medewerkster in Genève, Kati David) GENÈVE. De Rhodesische premier Ian Smith is gisteren in optimis tische stemming in Genève aangekomen voor de conferentie met de zwarte nationalisten over de vorming van een overgangsregeling in Rhodesië. „We zullen ons uiterste best doen om van de conferentie een succes te ma ken”, zei hij bij zijn aankomst op het vliegveld van Genève tegenover tien tallen journalisten. IJmuider Courant: Beverwijkse Courant: Haarlems Dagblad: UTRECHT (ANP). Het bestuur van het CNV heeft in een brief aan de Raad van Bestuur in Arbeidszaken een dringend beroep gedaan op alle organisaties van werk gevers om alsnog beraad mogelijk te maken over een aanvullende prijscompensatie voor de laatste maanden van 1976. 1 1 1 1 1 I V i o t d De rubriek van de hand van Jan van Baarsel, welke elke week verschijnt in Haarlems Dagblad, de IJmuider Courant en de Beverwijkse Courant heeft een dermate grote leesdichtheid gekregen, dat op veler verzoek een aantal van deze publicaties zijn gebundeld en in boek vorm uitgegeven. De belangstelling, voortspruitend uit de enorme betrokkenheid van tal van lezers bij het gebeuren in vroeger jaren, wordt wekelijks onderstreept door tientallen reacties van lezers. En op de hem bekende schrijftrant put de auteur daar weer uit voor het onderdeel „OVER IJMUIDEN GESPROKEN in zijn rubriek VAN GAT TOT STAD. A’dam, Kalverstraat 56, tel. 020-23 39 79 Kalverstraat 117, tel. 020-23 68 98 Nieuwendijk 140, tel.020-24 68 97 Den Haag, Plaats 5, tel.' 070-46 28 55 E k e v v Ol zi df di st n< le Zï m ki w jc v; V ir Van groot belang is ook nog steeds wat Frenken noemt de „beheersingsmo- raal”: vooral van kerkelijke zijde is eeuwenlang de toegestane sex aan zoveel voorwaarden verbonden, dat sexbeleving sterke angst- en schuldgevoelens op roept. Hoewel de aanhangers van dog matische opvattingen op dit terrein snel in aantal afnemen, heeft het effect daarvan zich zeer wijd verspreid. Ook dit schaadt vooral het opgewonden ra ken. De advocaat van Dost, mr. Hartkamp, verwacht dat Dost „op korte termijn” zal worden vrijgelaten. Het comité „Harm Dost Vrij” in Arnhem rekent er al op dat Dost op 29 oktober aanwezig zal zijn op de landelijke protestbijeen- komst in Amsterdam. Van Gat tot Stad is verkrijgbaar bij onze kantoren: Lange Nieuwstraat 247 - IJmuiden Zeestraat 18 - Beverwijk Ged. Oude Gracht 82 - Haarlem (Centrum); Soendaplein - Een zestal hoofdoorzaken leidt volgens Frenken tot seksueel te kort komen. Die zijn allemaal terug te voeren op het sociale en psychologische klimaat waarin wij leven. Volgens dit blad is enkele maanden geleden al een contract ter waarde van 30 miljoen pond sterling gesloten tussen Cairo en twee Britse firma’s. Het con tract zou „geheime clausules” bevatten die het aan het Egyptische leger moge lijk zou maken dankzij de tunnel tussen beide oevers over te steken. Het CNV is echter na het gesprek met het kabinet van dinsdag inmiddels van mening veranderd en tot de overtuiging gekomen dat een tussentijdse uitkering van bescheiden omvang wel gewenst is. Het gesprek met het kabinet heeft het CNV van gedachten doen veranderen gezien de mededelingen van het kabinet over de vermoedelijke ontwikkeling van de prijzen in oktober. Bovendien is het CNV duidelijk geworden dat ook de De nationalisten zullen dan ook in Genève proberen om met een nieuwe regeling te komen. Ze willen duidelijk meer invloed tijdens de overgangsrege ling, e n verlangen dat Engeland als koloniale mogendheid, medeverantwoor delijkheid aanvaardt voor de gang van zaken in de overgangsperiode. Premier Smith waarschuwde dat hij zijn delegatie zou terugtrekken wanneer de nationalisten het hele pakket voor stellen dat hem door Kissinger tijdens diens pendeldiplomatie door Zuidelijk Afrika is gedaan, zouden „openbreken of wijzigen”. Smith beschouwt een dergelij ke houding als een ondermijning van de conferentie. De voorzitter van de conferentie, de Engelse ambassadeur bij de VN, Ri chard, is gisteravond ook in Genève aangekomen. De nationalistische delega ties zullen waarschijnlijk tijdens het weekeinde arriveren. Na enkele dagen van voorbereidend overleg zal de confe rentie volgende week donderdag 28 ok tober officieel worden geopend. Richard zal het op de conferentie niet makkelijk krijgen. Niet alleen zal hij de standpunten van beide partijen nader tot elkaar moeten brengen. Hij moet er ook voor zorgen dat de zwarte leiders, die elkaar de macht betwisten, elkaar niet in de haren vliegen. De als gematigd beschouwde Nkomo heeft voor de gele genheid een wankel bondgenootschap gesloten met Moegabe, die wordt gezien als de leider van de guerrilla-macht in Rhodesië. Bisschop Moezoerewa geniet een grote populariteit in Rhodesië, maar hij heeft niet de broodnodige steun van de guerrilla’s van Moegabe. Dan is daar tenslotte Sithole, op het allerlaatste nippertje uitgenodigd voor de conferen- onbevredigd blijft is veel groter: 12 percent van de mannen heeft daar van tijd tot tijd moeite mee en 33 percent van de vrouwen. Vijf percent van de vrouwen heeft nooit een orgasme. Een kwart van de vrouwen klaagt, dat hun man ,.te vlug” klaarkomt. Dat zijn enkele bevindingen waartoe dr. J. Frenken uit Vleuten komt in zijn vandaag verschenen proefschrift Afkeer van seksualiteit”. De psycholoog Fren ken, sinds 1967 werkzaam bij het Neder lands Instituut voor Sociaal-Seksuolo- gisch Onderzoek in Zeist deed onder zoek onder 600 gehuwden tussen de 18 en 54 jaar. Tijdens een eerste gesprek afgelopen dinsdag tussen sociale partners en de regering over het arbeidsvoorwaardenbe leid maakten de werkgeversorganisaties er geen geheim van dat ze niets voor een aanvullende loonsverhoging voelen. Ook het CNV deelde aanvankelijk mee niets in zo’n maatregel te zien. Dit in tegenstelling tot de FNV die gezien de jongste prijsontwikkeling een looneis van circa 40 bruto extra per maand op tafel legde. Smith voegde er evenwel aan toe dat zijn zwarte tegenspelers zijn interpreta tie van de voorstellen van de Ameri kaanse minister Kissinger zullen moeten accepteren. „In dat geval kunnen wij dan morgen al naar huis”, zei Smith. De premier arriveerde aan het hoofd van een 30 man sterke delegatie. Ook zijn vrouw is meegekomen. De zwarte leiders Nkomo, Muzerewa, Moegabe en Sithole m ogen onderling dan wel ernstig verdeeld zijn, maar zij zijn eensgezind in hun afwijzing van bepaalde punten in de overeenkomst tussen Smith en Kissinger. Wat betreft de staatsraad, die tijdens de overgangs periode als opperste gezag moet funge ren, zijn ze tegen. Ernstige bedenkingen hebben zij tegen blanke ministers op de departementen van defensie en openbare orde, want dat zou de feitelijke macht in handen van Smith’s geestverwanten laten. mannen raakt zes percent en van de vrouwen negen percent bijna of hele maal nooit opgewonden van vrijen. De groep die moeilijk of helemaal mensen extra kwetsbaar”. Dit leidt tot problemen met het klaarkomen. Als vierde factor ziet Frenken de angst van veel gehuwden, dat zij door hun partner afgewezen zullen worden als zij zeggen wat zij eigenlijk willen. Oorzaak nummer vijf van sexproble- men acht Frenken de angst om het fout te maken, de angst om te mislukken. Dit spruit voort uit het algemene gevoel dat je alles altijd goed moet doen omdat de samenleving je anders gevoelig straft. Tenslotte is er nog steeds veel onwe tendheid over hoe een huwelijk werkt en hoe je met elkaar kan omgaan. Frenken meent dat veel jonge mensen, vooral seksueel-overspannen, verkeerd met elkaar omgaan zodat het na verloop van tijd wel tegen moet vallen. BELFAST (Reuter) - De brandweer lieden van Belfast hebben vandaag hun boycot van drie weken tegen branden die door bomaanslagen op zakenpanden z(jn veroorzaakt beëindigd. werknemer met een inkomen van 20.000 er dit najaar iets op achteruit zou gaan als er niets gebeurd. Over de omvang van het uit te keren bedrag houdt het CNV zich op de vlak te. Ei' zou bijvoorbeeld te denken zijn aan een uitkering ineens van bescheiden om vang met zo mogelijk vrijstelling van loonbelasting en premieheffing. Op die manier zou je de loonsverho ging bruto zo laag mogelijk kunnen houden terwijl het resultaat netto het zelfde blijft, zo lichtte een woordvoerder van het CNV desgevraagd toe. Bedragen wil het CNV op dit moment niet noe men (in tegenstelling tot de FNV). „We willen ons niet van tevoren vastleggen op een bepaald bedrag. Bovendien zou je daarmee wellicht de kans op een open gesprek kunnen frustreren”, aldus de CNV-zegsman. LEERDAM (ANP) - In Leerdam is in de afgelopen nacht een kleuterschool in brand gestoken. Volgens de politie van Leerdam hebben omwonenden gezien dat de brand gelijktijdig op verschillen de plaatsen uitbrak. Op de ruiten van de school stond geschilderd „wraak Vaas sen” en „viva RMS”. De 350 spuitgasten van de Noordierse hoofdstad en hun zestig collega’s in Londonderry, besloten gisteravond de actie te beëindigen om hun bondsverte- genwoordiger in staat te stellen met het stadsbestuur te onderhandelen over looneisen. Als na een week geen resulta ten zijn geboekt wordt de boycot voort gezet. De brandweermannen willen vijf pond per dag gevarengeld. In Belfast vinden gemiddeld drie bomaanslagen per dag plaats. WASHINGTON (Reuter) - De Ameri kanen hebben een F-14 Tomcat jacht vliegtuig en zijn geheime Phoenix raket opgespoord die vorige maand bij de Schotse kust van een vliegdekschip was gevallen en in zee was verdwenen. Volgens de Amerikaanse Marine wor den voorbereidingen getroffen om de machine te bergen. Er waren Russische oorlogsschepen in de buurt toen het vliegtuig met zijn hoogst geheime elektronische apparatuur over boord viel en men achtte het niet onmogelijk dat de Russen zouden probe ren de Tomcat op te sporen. De Russen hebben echter geen poging in die rich ting gedaan. BEIROET (Reuter,AP) - Libanons zo veelste bestand in 18 maanden burger oorlog heeft gisteren aarzelend standge houden - hoewel sluipschutters actief bleven en van tijd tot tijd granaatexplo- sies weerklonken langs de confrontatie- lijn, die de hoofdstad Beiroet doorsnijdt. Er was inderdaad sprake van een sterke vermindering van de gevechten en beschietingen. Gisteren vielen er „slechts” tien doden, de laatste dagen voor het bestand waren dat er gemid deld 100 per dag- Waarnemers in Beiroet meenden dat het slechte weer een even grote bijdrage leverde tot het afzwakken van de ge vechten in de hoofdstad als het door de Arabische top in Riad overeengekomen staakt-het-vuren. De Möerabitoen-militia van de onaf hankelijke Nasseritische partij - de grootste strijdmacht van de linkse zijde in het conflict, de Palestij nen niet mee gerekend - waarschuwde echter dat zij haar standpunt ten opzichte van het bestand magelijk opnieuw zou moeten bezien. Zij motiveerde die verklaring met de beschuldiging dat rechts het staakt-het-vuren, had geschonden door beschietingen van woonwijken van Bei roet. Hoofdoorzaak, aldus Frenken, is de moeite die veel mensen ermee hebben om intiem met anderen om te gaan. Intiem durven zijn, in de zin van „lief hebbend aanraken” moet je vroeg heb ben geleerd door zelf zo behandeld te zijn anders haal je het heel moeilijk meer in. Dat leidt in het seksueel ver keer vooral tot problemen in het opge- wonden-raken en het lekker-vinden. Premier Smith stond onmiddellijk na aankomst in Genève de internationale pers te woord. Hij toonde zich „optimis tisch”, zij het onder voorwaarden. Haarlem (Noord); Californiëplein 17-Haarlem (Schalkwijk); 't Haasje, Bennebroekerlaan 85 - Bennebroek; Fa. Roosendaal, Marktplein 140 - Hoofddorp. Boekhandel Erasmus, Lange Nieuwstraat 243, IJmuiden Boek- en Tijdschriftenhandel Schellings, Kennemerlaan 31, IJmuiden. Bruna boekhandel, Lange Nieuwstraat 495 - IJmuiden Boekhandel Broeze, Bloemendaalsestraatweg 127 - Santpoort Boekhandel Erasmus, Hoofdstraat 234, Santpoort Algem. boekhandel H. de Vries, Ged. Oude Gracht/Jacobijne- straat, Haarlem. en de overige erkende boekhandels te Haarlem. Derde oorzaak van seksuele problemen is de veel voorkomende vijandigheid tussen man en vrouw, die allerlei per soonlijke oorzaken kan hebben. Volgens Frenken is met zo’n vijandigheid vaak wel te leven, maar „in bed zijn de reeds gedeeld Dost zit al sinds september vorig jaar in een Westduitse gevangenis wegens verkoop in Nederland van soft-drugs aan Westduitse jongeren, waarvoor hij door een rechtbank in Kleef was ver oordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar en negen maanden. Zijn ver oordeling heeft destijds een storm van protest veroorzaakt. Men vond dat een grove inmenging van een Duitse rechter in een Nederlandse aangelegenheid. tie, die op voet van ooi log leeft met Moegabe. De verwachtingen zijn niet hoog ge spannen. Maar iedereen is er wel van overtuigd dat als er geen bevredigende oplossing wordt gevonden, een bloedige burgeroorlog in Rhodesië onvermijdelijk is. De verwoestende burgeroorlog in An gola is daarvoor voorbeeld. Zijn urtgebreide enquête bevestigt, wat al eerder door het beroemde Ameri kaanse sextherapeutenechtpaar Masters en Johnson was gegist: in de helft van de huwelijken komen man of vrouw, of allebei, te kort in het beleven van ple zier aan met elkaar vrijen en met el kaar naar bed gaan. Frenken meent, dat het „seksueel te kort” onderscheiden moet worden in: moeilijkheden met opgewonden worden tijdens en door het vrijen enerzijds, en het niet goed of helemaal niet klaar kunnen komen. Binnen de onderzochte echtparen tre den namelijk beide verschijselen mln of meer gescheiden op. Opwindingsstoor- nissen komen volgens Frenken voor bij ruim een kwart van de mannen en meer dan de helft van de vrouwen. Van de Van Gat tot Stad is een boek om te lezen en herlezen, om te hebben en te houden. Over de totstandkoming van het Noordzeekanaal, de ellende onder de arbeiders, de spectaculaire opkomst van IJmuiden, heVsobere „gat" dat een stad werd. Met twintig unieke foto's ge wijd aan de mensen in IJmuiden, hun werk en hun ontspanning voor slechts I LONDEN (AFP). Egypte is van plan onder het Suezkanaal door een tunnel te graven, wat een ernstige mili taire bedreiging voor Israel zou inhou den, zo berichtte vandaag de militaire medewerker van het Britse Dagblad Daily Mail. ’-A. A G

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 4