i Romantici met smaak bijeengebracht Per spoor heel Nederland door Voor de halve prijs op reis I ■I Damiate Pers Subsidie op kunstwerken komt bij verkeerden terecht HELPEN MET ALLE RESPECT Eerste zilveren griffel voor Antilliaanse schrijfster opent donderdag 28 oktober KvanVEELEN üf p BB BBBEQÉ f Conclusie van Boekmanstichting Diana Lebacs neemt bewust stelling GEVARIEERDE NAJAARSEXPOSITIE BIJ GABRIELS IN DEN HAAG Op zaterdag 30 oktober 1976 of zondag 31 oktober 1976 HMl! „ALS JIJ DE BLOEMEN VERTRAPT, ZAL IK JOU VERTRAPPEN ZATERDAG 2 3 OKTOBER 19 7 6 KUNST 1 tot Door Miep Diekmann olte- AMSTERDAM Lodewijk de Boer, de man die met zoveel succes The Family schreef momenteel wordt het in Londen gespeeld vond enige jaren geleden op een vochtige wrakke zolder een oud dagboek. Een pak dicht beschreven bladzijden dat door ouderdom en schimmel was aangevreten, samen met een mensenschedel wegge stopt in een kartonnen doos. Drie raadselachtige zinnen vielen hem op en bleven hem bij: „Eens zullen mijn nabestaanden dit lezen en begrijpen wat er gebeurd is” „Ik heb het raadsel als een oester opengebroken en de parel zal mijn doodskleed sieren” „Want als gij de bloemen vertrapt, zal ik U vertrappen Daarbij denk ik vooral aan de Wereldmissiedag-bijdragen, die ’Maar financieel gezien leeft zij nog voor een belangrijk deel op de bijdragen uit de rijke landen Joseph Malula is een van de 750 katholieke bisschoppen in de Derde Wereld die rekenen op onvoorwaardelijke steun. ’Na meer dan 80jaar missionering lééft de kerk van Christus onder de mensep van Zaïre’ zegt kardinaal Malula, aartsbisschop van Kinshassa ons via de PMW bereiken. Het zijn bijdragen waarop wij jaarlijks kunnen rekenen, en die onze vrijheid eerbiedigen omdat ze zonder veel voorwaarden worden gegeven ln samenwerking met de Nederlandse Spoorwegen kunnen wij onze abonnees weer een unieke „Spoordag" aanbieden. Een dagkaart 2e klas kost u nu slechts f 15,— (i.p.v. f 29,50) een kinderkaartje (4 t/m 9 jaar) f 7,50. GIRO 8725 WERELDMISSIEDAG DEN HAAG Jammeren EERSTE! JMUIDER MARKIEZENFABRIEK r *1. 9 1 Vreemde thriller knap gespeeld I O (ADVERTENTIE) rap. »le- 4 ADVERTENTIE (ADVERTENTIE) is to nen, lot. ws. IJmuider Courant: Beverwijkse Courant: latie mse igen ocu- at le pro- van ante x>rt- van iten. icht. neri- ziek- 1 en WAT GEZOCHT is het allemaal wel een beetje, maar omdat het wel heel erg fijn toneel oplevert neem je dat graag voor lief. Zeker wanneer daarbij zo voortreffe lijk geacteerd wordt als hier door Martine Crefcoeur (dochter), Henny Orri (Maria), Wim Kouwenhoven (echtgenoot en huis knecht) en Gees Linnebank en Huib Broos (schitterende gangsters). Frank Raven ontwierp het prachtig vervallen landhuis interieur, waarmee Lodewijk de Boer als regisseur ook iets kon doen. De Boer zorgde niet alleen voor een regie met bijna parodiërende bewegingen, hij schiep tege lijk prachtige scènebeelden om naar te kijken. Je proeft het plezier waarmee aan deze voorstelling moet zijn gewerkt, maar toch, je gaat ook naar huis met de vage veronderstelling dat De Boer zijn „raad- selvoorspelling” niet helemaal heeft ont vouwen. Een grillige voorstelling, die ik toestand geboren lijkt te worden) maar daarvóór is er al een letterlijke dubbele moord gepleegd. ’s GRAVENHAGE. Doet zich op het ogenblik een aantoonbare schaarste voor aan werkelijke topstukken uit de 17e eeuwse schilderkunst zoals met eigen ogen is te zien op de thans te houden antiekbeurs in Delft, het reservoir van de 19e eeuwse romantici en Haagse Scholers schijnt bijkans onuitputtelijk.Gerenom- meerde namen als Pieter Scheen, Ivo Bouwman en Borzo boden de afgelopen zomer tentoonstellingen die niet onderde den voor die van vorige jaren. Ook de najaarsexpositie bij Gabriëls in Den Haag (Noordeinde 157a) bevat weer stuk ken waar menig museumdirecteur zijn muren mee zou willen volhangen. Zijn de werken eenmaal op een dergelij ke expositie ondergebracht dan lijkt het allemaal makkelijk bij elkaar verkregen. Maar vrijwel elke kunsthandelaar, die zich in deze richting specialiseert, moet tegenwoordig steeds vaker naar het bui tenland reizen om het niveau dat hij in de loop der jaren heeft opgebouwd, te kun nen bestendigen. Veel romantische schil derijen werden soms nog nat van de ezel aangekocht om hun weg naar Noord- Amerika, Engeland en Schotland en ande re, ons omringende landen te vinden. De vraag was in sommige gevallen zo groot dat schilders niets anders hoefden te doen dan voor de handel te schilderen. Het ligt uiteraard voor de hand dat bij een derge lijke grote populariteit niet altijd het meest kritische niveau werd gehand haafd. Er zijn dan ook genoeg werken uit de vorige eeuw de Veluwe zou volko men kaal gegraasd worden door al die schaapskudden die zonder meer als oninteressant terzijde kunnen worden geschoven. Het is de verdienste van dacht, ze verraden mede door een sponta ne opzet en vlotte penseelvoering een fris karakter. Van Jan Frederick Schutz treft een prachtige marine met veel zin voor detail. Op deze zeer gevarieerde expositie vallen de marines zij het niet in kwantiteit maar zeker wel door de zeer hoge kwali teit op. Een kleine Abraham Hulk bijvoor beeld, nu eens niet met het bekende roze dageraadslicht maar met een fijne blauwe tint die hem zo in de groep der Haagse tonalisten doet terechtkomen. Ook Kiers en Mesdag zijn met schepen vertegen- „Kunstkopers die van de regeling profi teren behoren tot de hoogste sociaal- economische klassen in het land en in het algemeen tot de culturele elite. Arbeiders worden door de subsidie nagenoeg in het geheel niet bereikt”, aldus een der vele conclusies van het rapport, dat voorts wijst op de kans, die de regeling biedt aan Een van de voornaamste conclusies, die de samenstellers in hun rapport hebben neergelegd, is dat de regeling zijn doel voorbijschiet. Het is niet de manier om het publiek tot het kopen van kunst te stimu leren, zo meent de heer Welters. De kleine groep die veel kunst met ASK-subsidie koopt, ontvangt ongeveer negen maal zoveel subsidie als de grote groep die weinig kunst koopt. woordigd, de laatste op het bekende hoge en smalle formaat dat opvalt temidden van het merendeels kleine werk dat hier hangt. 1. iënt. rste het sten Een „Fat ig te bare Lem- tend MIDDENHAVENSTRAAT 27 IJmuiden - tel. 02550-14108 i 10 de 976. lieke erie. nner ikale 22.05 idag. four- oid. >ver »lin- best nog eens wil zien. Een voorstelling die ook een vitaal bewijs vormt dat een vrije produktie (van John de Crane en Gisle- bert Thierens) niet altijd op vroeger suc ces hoeft te steunen. KG VAN LEEUWEN 18.45 (K) Isma rsuit D (K) 5 (K) Eco- lelen der idse- der’a film. am- ma- Op de dag van afstempeling kunt u op dit kaartje zoveel sporen als u maar wilt (onderbreking van de reis is toegestaan) door geheel Nederland. Publikatie Nationaal Missiebureau PMW Postbus2140 Den Haag land- dem .tend lerie. (K) lour- ictu- igen- film. men- ter tv- and. tia. •kin 5 HET VERHAAL van het dagboek is nogal raadselachtig. Dat is het stuk van Lodewijk de Boer ook geworden. Binnen een fantastisch verhaal zet hij vijf perso nen heer die zich op zijn zachtst gezegd nogal vreemd gedragen. In een vervallen landhuis woont de vrouw Maria die haar leven op fictieve waarden laat steunen. Haar dochter, even labiel als haar moe der, woont bij haar in en dan is er nog een man die beurtelings Maria’s echtgenoot, de huisknecht en een onzichtbare geliefde voorstelt. Dit vreemde drietal krijgt gezel schap van twee gangsters en het slot van het verhaal is een moord. Dit alles klinkt wel wat cryptisch, maar het zou vreselijk jammer zijn de knap opgebouwde span ning te verraden. Gabriëls dat hij zijn collectie met zoveel smaak heeft samengesteld dat men nau welijks raakt uitgekeken. Er zijn weer bekende groten als Charles Leickert (een heerlijk donker ijsgezich- tje), Andreas Schelfhout, Théophile de Bock, Victor Bauffe en Morgenstjerne Munthe, maar het zijn ditmaal ook de veel minder bekende schilders die sterk voor de dag komen. Twee stadsgezichten van Lodewijk Johannes Kleyn (1817-1899), res pectievelijk Utrecht en Delft, trekken niet alleen door hun forse formaat de aan- (ADVERTENTIE) ZIEHIER een verklaring die De Boer aanvoert als motief voor zijn nieuwste toneelstuk dat hij dan ook de wel wat lange lyrische titel gaf: „Als jij de bloe men vertrapt zal ik jou vertrappen”. In Frascatie ging het vrijdagavond in pre mière. In het programmablad verklaart Lodewijk de Boer nog dat zijn stuk zeker geen reconstructie is van het gevonden dagboek. Hij noemt het „eerder een voor spelling van wat er gebeurd zou moeten zijn”. De subsidie van de lagere overheden is gekoppeld aan de rijkssubsidie. Die subsi die komt bij voorbaat terecht bij consu menten, die ook al gebruik maken van de rijkssubsidie van de ASK-regeling. In de gemeenten Middelburg en Vlissingen kan men theoretisch aldus veertig percent subsidie ontvangen (twintig percent rijk, tien percent provincie en tien percent gemeente), aldus het rapport. De samenstellers constateren, „dat wei nig kunstenaars veel en veel kunstenaars weinig” van de regeling profiteren. Ruim 51 percent van de omzet aan gesubsidieer de kunstwerken gaat naar nauwelijks zeven percent van de deelnemende kun stenaars. Onder „oneigenlijk gebruik” van de regeling verstaan de samenstellers dat naar hun is gebleken een kleine zes percent van de kunstkopers in 1973 ruim een derde van alle met een bedrag van in totaal ruim 1 miljoen gulden gesub sidieerde 23.000 kunstwerken heeft opge kocht. Dat waren 600 kopers, die samen ruim 7000 kunstwerken opkochten en dus van de subsidie profiteerden (die in feite neerkomt op korting bij de aankoop, want de subsidie wordt uitgekeerd aan de kunstgalerieën). Een niet onbelangrijk deel van deze 600 kopers is volgens het rapport kunstverzamelaar. de rijke beleggers. Ongeveer zes percent van de ASK-gebruikers is belegger. Deze mensen kopen alleen kunst met rijkssub sidie om hun geld te beleggen. De subsidie vervult voor hen de functie van een inves teringsbijdrage. Deze beleggers hebben zeer hoge inkomens, zo meldt het rapport. Om aanvullend commentaar gevraagd, zegt samensteller L. A. Welters: „Bezit van kunst is vrijgesteld van vermogensbelas ting. Op ASK-kunstwerken wordt twintig percent rijkssubsidie verleend. Wie dus met zijn vermogen deze kunstwerken ver koopt, vermeerdert zijn bezit met twintig percent en behoeft daarover ook geen vermogensbelasting meer te betalen. Bovendien beschikt hij dan over een waardevast bezit, want de kunst houdt de prijs-indexcijfers gemakkelijk bij.” De kaartjes zijn uitsluitend verkrijgbaar bij onze kantoren: Haarlems Dagblad: Uit de Hollandse periode van Hermanns Koekkoek jr. dateert een aantrekkelijk dorpsgezicht. Deze Koekkoek signeerde, omdat hij veelvuldig in Londen woonde en werkte, onder de naam J. van Couver, daarmee zijn werk een grotere „toeganke lijkheid” biedend voor de Engelse markt. Koekoek schilderde overwegend marines, in zijn tijd in Engeland zeer geliefd; de landschappen die hij later maakte waren voornamelijk voor de kunsthandel bestemd. Toch is dit doel, zo het daar al voor gemaakt werd, met geringe commer ciële motieven geschilderd. In zijn soort is het zelfs een van de meest aantrekkelijke op deze expositie die ook zonder dit werk al genoeg waardering verdient. CEES STRAUS (Tot en met 6 november dagelijks van 11-18 uur, zondag 24 oktober van 12-16 uur). Ged. Oude Gracht 82 - Haarlem (Centrum) Soendaplein - Haarlem (Noord) Californiëplein - Haarlem (Schalkwijk) Lange Nieuwstraat 427 - IJmuiden Zeestraat 18 - Beverwijk Deze speciale kaartjes zijn dus NIET verkrijgbaar bij de N.S.- Stationsloketten. Onder de werken met figuren als onder werp trekt een precieus geschilderd doek van Sipke Kool de aandacht. Van hem is bekend dat hij een of meer reizen naar Italië heeft gemaakt. De schilder heeft zich bij het afbeelden van de figuren een geknielde, drinkende man bij een moeder met kind gezien ook de aankle ding en de gehanteerde zoetige stijl onge twijfeld laten inspireren door de Mediter rane sfeer. Pierre Tetar van Elven ging eveneens vaak naar het zuiden, maar de uitbeelding van zijn Franse gothische kathedraal is veel Hollandser van opzet en desalniettemin toch uiterst rank. LODEWIJK DE BOER is in zijn verhaal ingewikkeld tewerk gegaan en laat ver schillende zaken door elkaar stromen. Dat schept zeker in het eerste deel van het stuk verwarring, maar dat komt de span ning ten goede. Want spannend is het i allemaal wel en dat is beslist te danken aan de regie van de schrijvers, die daarbij bijzonder effectief werkt. Vooral in het gedeelte na de pauze wordt er koelbloedig en cynisch geacteerd en ontstaat er een regelrechte thrillersfeer. Tenslotte gebeurt er een driedubbele moord: Het illusie-leven van Maria wordt vernietigd, (waarbij onmiddellijk een nieuwe illusie- men? Niet door iedereen. Want zij is een vrouw, nietwaar? Zij werkt en ploetert met een nietsontziende verbetenheid aan wat zij realiseren wil. En, zij heeft haar eigen taal verraden!. Niet alleen dat zij in haar boeken die barrière van een vreemde taal (het Neder lands) moet nemen, die zo emotioneel beladen is, bij haar research stoot zij vaak op gegevens, die „men” liever niet gepu bliceerd ziet, want het is daar maar een kleine wereld. En daarbij moet zij bij iedere regel, die ze schrijft nagaan in hoeverre dat vertrouwde wereldje van daar vreemd is voor haar Europese lezers publiek; hoever zij met feitelijke informa tie moet gaan zonder dat het verhaal ver start. Hoeveel jonge, aankomende en vooral vrouwelijke auteurs zal zij in de loop van de jaren nog op weg kunnen helpen daar? Die Zilveren Griffel moet voor haar een enorm stuk zekerheid betekenen wat door velen wel weer als „verwaandheid” zal worden uitgelegd. Maar mag ze, alsje blieft? Want schrijven zoals Diana Lebacs doet is bewust stelling nemen. En dan komt er een moment dat je boeken voor je spreken, en jijzelf maar liever zwijgt. Ook tegen je critici in Nederland, van wie sommigen je verwijten dat je te „moeilijk” bent. Dat je hoofdpersoon een onderge schikte rol speelt. AMSTERDAM. (ANP) De aankoop Subsidieregeling Kunstwerken (ASK) schiet zijn doel voorbij. Bovendien wordt er soms „een oneigenlijk gebruik” van gemaakt, zodat meer controle geboden is. Tot deze conclusie komen de sociologen L. A. Welters, directeur van de dr. E. Boekmanstichting en mevrouw C. Eyk- man in een rapport over de ASK, dat zij hebben opgesteld in opdracht van het ministerie van CRM. DEN HAAG Voor één van de bekroonden zal de Zilveren Griffel meer betekenen dan voor de andere acht: voor Diana Domacassé-Lebacs te Curacao. Haar „Nancho van Bonaire” zal als het eerste bekroonde jeugdboek van een Antilliaans auteur de geschiedenis ingaan. De verstrekkende gevolgen hier van kunnen sommigen misschien alleen maar raden. Een handjevol Antilliaanse auteurs schrijft ook voor kinderen, meestal korte verhalen en in de eigen taal, het Papia- ments. Want die taal wil men nu eindelijk eens op de scholen, te beginnen met de laagste klassen, ingevoerd zien. De eigen taal werd het wapen van de nationalisti sche gevoelens. Met als keerzijde dat van uit die taal vrijwel onmogelijk een grotere markt bereikt kan worden. Heel bewust splitste Diana Lebacs haar werk daarom op in uitgaven in haar eigen taal, en die in het Nederlands. Want het werd tijd dat Antillianen zelf voor en over hun eigen kinderen gingen schrijven, ook voor kinderen in andere landen. Het werd ook tijd dat waardevolle tradities en leef patronen voor de jeugd van later werden vastgelegd. Na „Nancho van Bonaire” zal volgend jaar „Nancho Matroos” volgen en daarna een derde en misschien een vierde deel samen een kwart, eeuw geschiede nis over kinder- en jeugdjaren van een visserszoon. Hiermee heeft 26-jarige Diana Lebacs een unicum toegevoegd aan de Caraïbi- sche literatuur, dat straks in Engelse, Spaanse en Franse vertaling voor heel het gebied toegankelijk zal zijn. Maar ook voor de Afrikaanse landen, waar de onderwijzers al jarenlang op zoek zijn naar kinder- en jeugdboeken die nu eens niet in een blanke gemeenschap spelen en die door een van de „eigen” mensen geschreven zijn. Of Diana dit alles op haar eigen eiland in dank zal worden afgeno- 7 X opent donderdag .28 oktober X opent donderdag 28 oktober Generaties lang hebben Antilliaanse kinderen „moeilijke en onbegrijpelijke” Nederlandse boeken verplicht moeten lezen. En geen criticus bij ons die zich daar de kop over brak. Generaties lang en nog zijn er Antilliaanse kinderen het Nederlandse leefpatroon en normbesef in boeken als alleenzaligmakend voorgezet. En nu er eens een paar jaar jeugdboeken van een Antilliaanse auteur dit patroon doorbreken, vinden volwassenen hier het nodig al bij voorbaat te gaan jammeren over de eisen die deze auteur aan het Nederlandse kind zou stellen! Dit sfeervolle riviergezicht met waarschijnlijk de stad Utrecht op de achtergrond is van de hand van Lodewijk Johannes Kleijn. Wim Kouwenhoven, Martine Crefcoeur en Henny Orri in „Als jij de bloemen vertrapt, zal ik jou vertrappen”, van Lodewijk de Boer. 0

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11