achterbak van auto Electrascheerders Krabbers 69:31 Met kunstnier op vakantie in de caravan en zeilboot Eigen aggregaat in ver* ur ALARM-ZAKLAMP snoeien voor bomen Nu de tijd Hovenier slij st Advies van slager door Jos Bouten Gewicht Streepje voor Even wennen I W w, Honny de Bode, een 32-jarige vrouwelijke tandarts in Leusden, heeft er een. In het voorjaar van 1974 moest zij aan de nierdialyse en sinds die tijd moet zij drie keer in de week met behulp van dit apparaat haar bloed schoonspoelen; per keer een affaire van zes uur. ontwikkeling van de ruimtetechniek. Een van de belangrijk ste vindingen is de filter die vervuild water weer drinkbaar maakt. Dat apparaat blijkt ook uitstekende diensten te bewijzen aan patiënten die van een kunstnier gebruik moeten maken. Was eerst voor het schoonspoelen van het bloed zo’n 400 liter water per keer nodig, dankzij dat filter is nu vijf liter al genoeg. KRING HOVENIERS „De ruimtevaart heeft al miljarden gekost. En wat heeft het opgeleverd? Honderden foto’s van woeste gebieden, die nog onherbergzamer lijken dan de Sahara. Wat heeft de mensheid daar nou aan? „Ze” hadden het geld veel beter kunnen besteden aan. De kritici hebben nooit moeite gehad met het opsommen van alternatieve doelen. Dat varieerde van voedselverstrekking aan de hongerenden in India tot het opvoeren van de wildstand in Centraal-Afrika. Geen mens heeft er ooit bij stilgestaan, dat de ruimtevaart een zegen is geweest voor. nierpatiënten. Daarmee wil natuurlijk niet gezegd zijn dat het afschieten van raketten verder geen nadere rechtvaardiging behoeft. Het zegt wel iets over de doorwerking van de „kosmische” I ionale jaarne I m - Tel. - een Bij de research van een nieuw scheerappa- raat werd door Braun een foto- en fllm-kamem ingebouwd in de scheerkop. >or de uwe Imatig iuktie- ng of 80 te Daar is in een land als Joegosla vië geen sprake van. In dat land kan de elektriciteit uitvallen zonder dat iemand je weet te vertellen hoe lang het euvel kan duren”. Een ander zou Joegoslavië daarom links laten liggen. Zo niet Vincent. Hij kocht een aggregaat 1500) tilde het ding in de achterbak van de auto en reed met zijn Honny naar plaatsen waar het leven goed was. Honny: Ik spoel me een keer in de drie dagen tijdens de vakantie. Dat gaat prima. Dankzij de eigen stroom voorziening kon ik me zelfs een keer in een prachtig Oostenrijks bos behandelen”. Terwijl ze vertelt, vloeit haar bloed in een constante stroom door een plastic slang naar de kunstnier en verspreidt het zich over 13000 vliesdunne buisjes. Daaromheen wervelt het via een andere slang aangevoerde water, dat de onge rechtigheden uit het bloed trekt door de microscopisch kleine ope- ningen in de membramen (het omhulsel van de buisjes). Het vuil geworden water stroomt door naar de filter, waaruit het De kunstnier was een formidabe le uitvinding, maar zeker in eerste fase van zijn bestaan was er voor de patiënt geen ruimte om verder te kijken dan het blote bestaan. De apparatuur was zo moeilijk te han teren, dat het opperen van verre vakantiereisjes wees op een ernsti ge ontsporing van de fantasie. Een razendsnelle ontwikkeling maakte het onmogelijke echter mogelijk. De meeste bomen kunnen het beste gesnoeid worden in okto- bernovember. Maar het sndeien van een boom blijft een noodza kelijk kwaad! De kunst is dan ook om zo weinig mogelijk weg te halen namelijk alléén om de boom te helpen bij het ont wikkelen van zijn natuurlijke vorm en om problemen op latere leeftijd te voorkomen. Door veel snoeien ontstaat namelijk het gevaar, dat de boom juist wordt gestimuleerd tot het vormen van Braun maakt de volgende schatting wat het marktaandeel betreft: Philips leidt de dans van de electrische scheerders met een aandeel van 63%, Braun volgt met 30%, Remington heeft Die kring van zogeheten groen adviseurs wil u raad geven bij alles wat met uw tuin of de tuin aanleg te maken kan hebben. g ook Flora, hoog- alleen Aanbevolen GASTON GOURMET In donkere dagen is het voor veel mensen een prettig gevoel als ze iets bij de hand hebben, waarmee ze ten eerste goed kun nen zien, waar ze lopen, en ten tweede de aandacht kunnen trekken als dat nodig mocht zijn. De firma Medel BV (postbus 135, Roden) heeft een apparaatje op de markt gebracht, dat beide bundelt, de zg. Alarm-zaklamp. Het is een simpel apparaatje van 12 bij 4 bij 2 cm, niet groot dus, en het past in ieders jaszak of tas. Het apparaatje werkt op Dezelfde firma Medel ver scheen ook met een draagbare lamp met fluorescentiebuis op de markt. Deze lamp, met de afmetingen 30 x 11x7 cm. kan zowel op acht batterijen (normal le 1,5 V) als ook door middel van een bijgeleverde adeptor met snoer aangesloten worden op de sigarettenaansteker van de auto. De 6 W-buis geeft een helder, niet verblindend licht, waarvan de sterkte op 1 meter nog 75 lux bedraagt. De lamp kan goed gebruikt worden als zg. loop lamp, autopechlamp enz. De prijs is 49,75. Bij de presentatie van zijn nieuwste electrische scheerap- paraat heeft Braun Electric wat cijfers gegeven over scheerge- woonten in Nederland. Men neemt aan dat er op dit moment ongeveer 4,5 miljoen electrische scheerapparaten in omloop zijn, inclusief de zg. lady-shavers. Per jaar komen daar nog circa 500.000 electrische apparaten bij, 400.000 via de traditionele detailhandel, 100.000 via super markets, discountwinkels enz. Het is aardig om te weten, dat 9% van de Nederlandse mannen zich niet scheert, 79% scheert zich dagelijks, 12% scheert zich wel, maar niet elke dag. ’s Maan dags loopt Nederland er het slechtst geschoren bij: het blijkt dat 18% het scheren dan over slaat. Dan iets wat voor Braun, Philips enz. van belang is: van de in totaal 91% zich scherende mannen doet 69% dat electrisch en 31% met zeep, kwast en mesje. Vijf percent behoort tot wat men bij het politieke stemmen zou noemen de „floating votes”, de zwevende stemmen. 5 percent schakelt dan weer eens op nat, dan weer op droog scheren over. Vooral in 1972-1973 zag het er somberder uit voor de electri sche tak: nieuwe „krabbers” zoals de injector met een nieuw soort mesjes rukten op, maar de electra-scheerders sloten daarna de rijen weer. Woog een kunstnier enkele jaren geleden bijvoorbeeld nog dertig kilo, op dit moment haalt het gewicht net een pond. De water voorziening was ook een groot pro bleem. Per behandeling was zo’n vierhonderd liter nodig; door de verwerking van de „ruimtevaart- filter” nog maar iets meer dan één procent van die watervloed. Er zijn nog wel een paar dingen te beden ken die het leven van de dialysepa- tiënten veel aangenamer hebben gemaakt. „Toch zou ik me door de techni sche belemmeringen niet hebben laten weerhouden”, zegt Vincent. „Als ik onze vakantiebestemming met een caravan niet had kunnen bereiken, dan zou ik een vrachtwa gen hebben laten aanrukken. Maar ik was met Honny op vakantie gegaan”. Vincent is inderdaad voor geen kleintje vervaard. Hij is met twee rechterhanden geboren. Waartoe dat leiden kan, heeft hij al duidelijk gemaakt met een zelf in elkaar gesleutelde racewagen, een solari um, een caravan en een zeilboot, een kolibri. Een twaalf kwadraatje van bijna zes meter lang en twee meter breed. Hij heeft er een tafel in gemon teerd als onderzetje voor een dialy se, zodat Honny ook de tochtjes heeft kunnen meemaken op de Waddenzee en de Adriatische zee. Foto’s en dia’s laten zien hoe het leven met een kunstnier allesbe- halvs kunstmatig behoeft te verlo pen. Het echtpaar De Bode bewijst telkens opnieuw dat je met een dosis handigheid, maar vooral met een goede instelling, ook grote hin dernissen de baas kunt worden. maal, omdat ze een erg handige man heeft, die tandarts is in de Bernhardkazerne in Amersfoort, maar voor hetzelfde geld ook kunst- nieroloog had kunnen zijn. Vincent weet alles van het machien, waar van het jeven van zijn vrouw afhangt. Hij werkt zelfs aan een idee om de dialyse te verkleinen tot een handzaam geval, dat in een weekendtas kan worden weggemof feld. De fantasie van Honny reikt nog verder: „Er komt een tijd dat we hartelijk moeten lachen om al die toestanden waaraan een nierpa- tiënt zich nu moet onderwerpen om in leven te blijven. Hij kan dan volstaan met een apparaatje ter grootte van een polshorloge. Let maar op, ook op dit gebied staat de techniek voor niets”. ToenlO jaar geleden haar nieren het langzaam lieten afweten, was het geëxperimenteer met de dialyse in volle gang; de kunstnier was maar voor een beperkt aantal patiënten beschikbaar. Honny heeft zes jaar de tijd gehad om zich op de dialyse voor te bereiden. „Dat moment stel je zo lang mogelijk uit”, zegt ze, „maar er valt niet aan te ontkomen als de werking van de nieren daalt tot onder de 5 percent van de normale capaciteit. Dat ogenblik brak voor mij aan in het voorjaar van 1974”. „Ik heb het met de overschake ling op de kunstnier niet zo moeilijk gehad; de tijd om eraan te wennen had lang genoeg geduurd. Anderen hebben er meer moeite mee. Het is zo afhankelijk van je persoonlijke instelling”. Vier maanden na de eer ste kennismaking met de kunstnier ging ze al op vakantie. Vijf weken met de caravan naar Zuid- Frankrijk. Ze is intussen met Vin cent al vier keer de grens overgesto ken. De reactie van Honny op deze reizen zijn even enthousiast als die vari de meeste toeristen. Schitte rend, heerlijk, ontspannend, vul het rijtje verder maar in. Ze wil best erkennen dat ze daar mee een paar streepjes voor ligt op veel patiënten die het ook niet zon der kunstnier kunnen stellen. Elk jaar organiseert de Nierstichting een aantal vierdaagse reizen naar het buitenland. Het werk van de stichting heeft een enorme weer klank gekregen. Van de ruim 800 dialysepatiënten die Nederland telt, gaan er soms 300 of meer met zo’n reis mee. Ze spoelen kort voor de tocht en direct na thuiskomst. Daar mee heeft de stichting een bres geslagen in veler overtuiging dat een kunstnier iemand voorgoed koppelt aan huis of dialysecentrum. Ruim zeshonderd hoveniers in Nederland hebben een vereni ging ook zij de Kring Hoveniers van de Vereniging „De Nederlandse Bloemisterij”. Zo nu hoort u het eindelijk eens van de vakman, van de echte slager! Er is een boekje verschenen, gemaakt in opdracht van het Bedrijfschap voor het Slopersbe drijf (een afschuwelijke naam, wie bedenkt zoiets), dat voor slechts f2,50 bij veel slagers te koop is. Daarin geven slagers en chefkoks adviezen omtrent het kiezen van vlees, het beoordelen, het bereiden ervan en over wat, voor wie, bij elke gelegenheid het meest geschikt is. Een geslaagd boekje voor de beginnende kookster, maar ook voor de vrijgezel en voor de vrouw die al zo lang getrouwd dat ze bijna vergeten is dat er ook andere mogelijkheden zijn van gehakt, karbonade, een stooflap en verse worst. 5% van die markt en de rest (2%) wordt gedeeld door de overige merken. Braun zag zijn aandeel de laatste jaren geleidelijk groeien. extra takken, waardoor de kroon te zwaar wordt en kan uitbreken. Verantwoord snoeien kunt u dus alleen, als u met de natuur lijke vorm van de boom, ver trouwd bent. Wanneer u zo een jonge boom in de eerste 10 a 15 jaar in zijn groei begeleidt, dan is snoeien later praktisch niet meer nodig en zult u een mooie, evenwichtig uitgegroeide boom krijgen. Voor elke vorm van snoei Het echtpaar De Bode gaat veel verder dan de stichting ooit zal kun nen. „De eerste keer dat we er voor een paar weken van door gingen, was het nog even wennen. Honny was knap ziek geweest en net terug uit het ziekenhuis. Ik heb haar in de auto moeten dragen, maar eenmaal op ons vakantieadres knapte ze zienderogen op”, herinnert Vincent weer schoon tevoorschijn komt om daarna opnieuw zijn reis als bloe- dreiniger te beginnen. Gedurende de zes uur dat Honny vastzit aan de dialyse, gaat haar bloed twaalf keer door de kunstnier. Pas dan is het lichaam weer schoon. Teneinde ervoor te zorgen, dat elke behande ling vlekkeloos verloopt, is Vincent drie kwartier bezig met het treffen van de noodzakelijke voorbereidin gen, zodat een speelbeurt een kleine acht uur duurt. Is het verplichte nummertje een maal achter de rug dan kan de patiënte ook rustig de paden op en de lanen in, al blijven aan de leef wijze van de dialysepatiënt elke dag een paar„maren” verbonden. Hon ny moet zich bijvoorbeeld houden aan een zoutloos dieet, en ze mag per dag niet meer drinken dan een halve liter water. Net zoveel als het lichaam weer uitzweet. Als de nieren hun werk niet meer doen, verlaat het vocht ook niet meer op de normale manier het lichaam. Daarom mogen patiënten als Honny zich op een warme dag niet bezondigen aan frisdrankjes of wat pittigers. „Een halve liter heb je zo Qaar binnen”, lacht Honny.„Met vier kopjes thee ben je er al. Of twee bakken soep”. Toen Vincent met zijn vrouw en eigen-gemaakte caravan op reis ging, was hij de eerste die een lang durig ritje met een nierdialysepa- tiënt durfde te maken. Hij vindt dat op zichzelf niet zo buitengewoon. Het verschijnsel kunstnier ging tot voor kort gepaard met een serie forse problemen. drie gewone batterijtjes. Men kan het zowel als zaklantaarn gebruiken (men schuift dan de schakelaar naar voren) of als een soort sirene (wanneer men de schakelaar naar achteren haalt). Je zou kunnen zeggen, dat het enige nadeel is, dat je niet beide mogelijkheden tegelijk kunt benutten. Wel een handig apparaatje voor degenen, die niet graag alleen in het donker gaan en dat toch moeten. Ook een nuttig ding trouwens voor bejaarden, die thuis 8 als hun wat overkomt zoals een valpar tij, ziekte enz. een signaal naar buiten of buren kunnen geven. De prijs is 14.20, inclu sief batterijen. Wat dan de nieuwe Braun betreft, dit electrische scheerap- paraat, de Micron, is een sterk verbeterde uitgave van de Syn- chron Plus. Die verbeteringen zitten vooral in het scheerblad (de 1900 minuscule openingetjes hebben een andere vorm gekre gen na een lange testperiode). Het blad is 58/1000e millimeter dik en met een laagje platinum bedekt om huidirritatie te ver mijden. Verder werd er een uit schuif bare tondeuze ontwikkeld. Bovendien werd de vormgeving flink ter hand genomen. Inplaats van het tasje kwam er een hard- plastic beschermcassette plus muurklem (inclusief spiegeltje). Wie voor het eerst tegen de inge wikkelde apparatuur aankijkt, denkt dat de verplichte schoon maakbeurt voor de patiënt een onmenselijke bezoeking moet zijn. Naast het bed staat op een verrijd baar onderstel een rechthoekige kast, waarvan de voorkant lijkt op het dashboard van een vliegtuig. Aan één kant hangt een cylinder met een lengte van hooguit 30 centi meter. De kunstnier. Om dat ding draait het hele netwerk van meters, pompen en slangen. Als ik Honny zie liggen, ben ik niet direct in de stemming om over de zegeningen van de ruimtevaart te praten. Na even luisteren wordt het me duidelijk, dat ik moeite heb met de aanpassing en niet zij. Zij laat haar humeur niet beïnvloeden door de dwang van de dialyse, inte gendeel. De „schoonmaakdoos” is een kameraad geworden waar best mee te werken valt. Je moet er alleen voor zorgen dat hij zich aan past aan jouw leven. Dat gebeurt ook in huize Calabrië 26. Honny werkt niet alleen halve dagen, ze sport ook veel. Tennis, badminton, zwemmen, wandelen en zeilen. Daarnaast gaat ze ook een paar weken per jaar op vakantie. Met de caravan of de zeilboot. Dat kan alle- zich. Hij is een man die altijd zoekt naar een mogelijke verbetering van bereikte situaties. Op vakantie gaan naar Frankrijk is fijn, maar het is toch fijner als je ook naar andere delen van Europa kunt trekken zon der bang te hoeven zijn voor panieksituaties. Vincent: „In Frankrijk kun je redelijk zeker zijn van een constante stroomvoorzie ning”. F’ geldt overigens, dat de takken glad bij de vertakking moeten worden afgezaagd, zodat er geen takstomp overblijft, die zou kun nen gaan inrotten. Alle snoeiwonden, maar in ieder geval die groter zijn dan 2 cm. in doorsnede, moeten altijd worden afgesmeerd met een boomwond-afdek- of ontsmet tingsmiddel, zodat ze niet geïn- fekteerd kunnen worden door schimmels, bacterieën of insekten. at 10 t 50 50* De aangesloten hoveniers zijn te herkennen aan het hierbij prij kende vignet. Zij hebben een ledenlijst laten drukken met adressen en telefoonnummers, waarover ook belangstellenden kunnen beschikken, gratis te verkrijgen bij Kring Hoveniers, K ■'ninginnegracht 102, Den Haag.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 19