FORSE BIET 28 Mogelijk nog dit jaar beslissing over Voorhaven OPRECHTE VEILING HAARLEM 1 d Personeelsinkrimping te OVER RESOLUTIE PvdA EN PPR Speedboat overvaren op Spaarne SceddcopendJi’iediet. fDefiaiaphi can uw bank. Ons landje Pompbediende doodgeschoten e nuü/paarbonk Het woord is aan Onderzoek in november bekend Vluchteling 76 Ml l VANDAAG IN Cornells Vreeswijk Aantal pagina’s vandaag: 1 'd Mishandeling Haaien overspoelen de Azoren-eilanden WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN t 9d - (Van onze parlementaire redactie) E. H. C. O. b.v. iin. JONGEMAN VERMIST Vliegend paleis Strips Kunst Sport Zonnige perioden AGENDA pagina 7 wwHmuffmuwunm/umfHfn ZATERDAG 23 OKTOBER 1976 66e jaargang nummer 300 B et st W1* F 9. J. Fa. HARTOG Wiegel r. J wwfnHMfffumftmffmmmum Niet mogelijk HM Achtergronden VOLKOREN ZEMELEN BROOD VAN DER VOOREN BAKT T! Umuider Courant Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement bij vooruitbetaling - f 13,— p. mnd., f 37,40 p. kwartaal (p.post f 49,—p. jaar f 146,90 (p.post f 189,—). Losse nummers 65 er. jr *3 VLUCHTELING 1976 steld. Het blijkt in .d el. Onenigheid in kabinet bijgelegd i en ie- I. (ADVERTENTIE) ak in i Puin- en vuilafvoer per container (ADVERTENTIES) (waarin opgenomen „Erbij”) Weerrapporten 2 3 9 Radio en tv 10 10 11 12, 13 tot (ADVERTENTIES) alle Mededeling voor onze abonnees A BILDERDIJKSTRAAT 1a Tel. 023 -316486 Dir. F. G. de Weers. dus Otot par- TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 als platenartist bij Phonogram, waar hij onlangs een LP liet verschijnen met lied jes van Jim Croce. onze de onze (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De kans is toegeno men, dat de regering nog voor het eind van dit jaar een beslissing neemt over een voorhaven bij IJmuiden. In novem ber 1976 kunnen de gegevens worden bekend gemaakt van een onderzoek naar van de verkiezingen. De dialoog tussen de premier en de vice-premier kon gis teren niet doorgaan omdat Van Agt ziek was. Kijkdagen vrijdag, zaterdag, zondag en maandag van 10.00- 16.00 uur. Veilingdagen van 26 t/m 29 oktober vanaf 10.00 uur. Ik geloof dat mensen enkel uit onoplettendheid optimist zijn. >uwe imet kado in in A/ant ;oopt at Di ie- ht En RIJ- flaer- >traat straat o) Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 - Haarlem Telefoon 023 319245 I ils sb- ijl sr- Afrika en Latijns- Amerika een zinvol bestaan te kunnen geven. Kees van der Maas reisde enkele weken door Zuidoost- Azië om een indruk te krijgen van de noden van de vluchtelingen daar. Zijn eerste repor tage treft men aan in Erhii- -f 7 afloop van het kabinetsberaad dat er nog wel „wrijfpunten” zijn over gebleven, maar dat beide kampen over en weer begrip toonden voor eikaars standpunten. Eerder had de minister gezegd, dat de uitslag van het onderzoek naar de mi lieuhygiënische en planologische conse quenties niet voor het eind van dit jaar was te verwachten. Nu de uitslag dus kennelijk toch nog in november van dit jaar kan worden tegemoet gezien, kan de eindbeslissing ook eerder vallen. In de nota van minister Westerterp staat verder, dat onderzoek heeft uitge wezen dat uitbreiding van de produktie- capaciteit van Hoogovens tot tien a elf miljoen ton staal per jaar een toename van de werkgelegenheid mee zou bren gen van 3300 tot 3400 man. Over de staatsvissershaven te IJmui den wordt nog gesteld, dat het personeel wordt gehandhaafd op 89 man, met het oog op het dienstverlenende karakter van dit stuk havenbedrijf, vooral waar het gaat om de visafslag en de afslagad- ministratie. Weersverwachting geldig morgenavond: Sanering betaald voetbal Delftse antiekbeurs Met kunstnier met vakantie Tweespalt in turnbpnd.. De rijkspolitie te water heeft de hele middag op en rond de plaats van de aanvaring gedregd, echter zonder resul taat. Bij invallende duisternis om half acht moest men het dreggen staken, vanmorgen is de zoekactie hervat. De jongeman was bezig geweest foto’s te maken van het vrachtschip vanuit zijn boot. Doordat hij de buitenboord motor niet op gang kreeg kon hij zich niet tijdig uit de baan van het naderen de schip begeven. De 29-jarige schipper van deze boot bemerkte pas iets van het ongeval, toen hij de omgeslagen speed boat achter zich ontdekte. (ADVERTENTIE) VOOR VERHUIZINGEN IN HET BINNENLAND EN NAAR HET BUITENLAND vraag vrijblijvend inlichtingen bij Bcijnesweg, HTem, tel. 32 13 14 en 32 18 01 Wij zijn gespecialiseerd in verhuizingen door geheel Europa o.a. ook Engeland. Binnen- en buitenland 2, Plaatselijk Nieuws 4, 5, 6, 7, Er zijn in het beraad spelregels opge steld voor de komende periode. De voor naamste daarvan is dat het kabinetsbe leid moet worden uitgevoerd en dat de ministers „zich niet zullen laten aflei den”. „Mijn voornaamste verantwoorde lijkheid is het functioneren van het kabinet”, zei Den Uyl. EINDHOVEN (ANP). De Eindho- vense benzinepompbediende W. de Groot is gisteravond omstreeks kwart voor elf bij een roofoverval doodgeschoten. Het slachtoffer werd door een van de twee vermoedelijk jeugdige overvallers met een lang vuistvuurwapen neerge schoten. Hij was volgens de politie vrij wel meteen dood. Hoe de overvallers zijn verdwtenen en of ze geld hebben meegenomen, was vanochtend nog niet duidelijk. De politie heeft de overval omk nog niet kunnen reconstrueren; de enige getuige van de overval was zo overstuur dat hij nog niet gehoord kon worden. Een van de wenige dingen die hij de politie verteld heeft, is dat de twee overvallers gebrek kig gmaskerd waren. Zo te zien hebben de suikerbieten niet zo erg geleden onder de langdurige droogte van de afgelopen zomer. Het stapeltje op de voorgrond oogt al aardig, maar de biet die landbouwer Van Hors- sen uit de Gelderse plaats Hellouw op schoot heeft, weegt maar liefst zestien kilo. En dat is heel wat voor een suiker biet. dat tachtig percent van de aangevoerde dieren bij aankomst op Zaventem al DEN HAAG. De onenigheid in het kabinet tussen progressieve en christen-democratische ministers over de toekomstige samenwerking is voorlopig bijgelegd. Minister-pre sident Den Uyl zei gisteravond na Omdat het kabinet niet de inhoud van de ontwerp-resolutie heeft besproken, achtte de minister-president de schrifte lijke vragen van oppositieleider Wiegel niet van toepassing. Wiegel had gisteren aan Den Uyl en Van Agt gevraagd of het niet volstrekt onjuist is dat partijpo litieke kwesties in een kabinetsvergade ring worden besproken. Volgens Wiegel moeten de partijpolitieke gedachtenwis selingen worden overgelaten aan de par- tij-organen. Wat het laatste betreft, zei Den Uyl, ben ik het volkomen met de heer Wiegel eens. De afgelopen week kwam er een „zwartboek” uit van de Belgische vereniging tot bescherming van dieren, Veeweyde, over de gang van zaken rond het vervoer van dieren op de Brusselse iuchthaven Zaventem. Kees Tops ging over deze afschuwelijke dierenmis handeling praten met enke len van degenen, die het rapport hebben samenge- tonder meer dood isf op te bouwen of te behouden. Hierdoor komen exportraffinaderijen, zoals de Shell-raffinaderij in Pernis er een is, onder druk te staan. De directie zal ernaar blijven streven, dat de Shell- raffinaderij in Pernis haar exportfunctie blijft behouden,maar niettemin zullen in de komende jaren oudere eenheden wor den vervangen door nieuwe moderne installaties. Daardoor zal rekening moe ten worden gehouden met een geleidelij ke vermindering van de personeelsbezet ting. Er zullen minder mensen worden aangenomen dan het aantal, dat met pensioen gaat. De Shell-directie heeft ook aangekon- digd, dat er in de chemische bedrijven veranderingen op komst zijn. Onder an dere moet rekening worden gehouden met een mogelijke terugloop van de produktie van bepaalde insecticiden. Er zal een zeer voorzichtig personeelsaan- nemingsbeleid voor de chemische bedrij ven moeten worden gevoerd, deelde de Shell-directie mede. Zij denkt hierbij onder andere aan het aannemen van minder leerling-operators. de milieuhygiënische en planologische gevolgen die de aanleg van een voorha ven zou hebben. Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat heeft dat meege deeld in een nota naar aanleiding van het besprekingsverslag bij de begroting voor verkeer en waterstaat. minister-president was het er absoluut niet mee eens dat het hier gaat om een „afdankresolutie”. „Het is voor het eerst dat de PvdA voorwaarden schept voor een verdere samenwerking met net CDA”, aldus de premier. Den Uyl verwees diverse malen naar de verklaring van het partijbestuur, die afgelopen maandag werd afgegeven na een nachtelijke vergadering van het be stuur met de PvdA-bewindslieden. Vol- Twee onrustbarende feiten: in de Ver enigde Staten, waar men al heel wat verder is met de toepassing van de kernenergie voor industriële en huishou delijke doeleinden, blijkt een ernstig vermoeden te ontstaan dat de veligheids- maatregelen rondom de centrales verre te kortschieten en dat inderdaad datgene waar men ook in Europa altijd bang voor is geweest (de sleur die tot zorge loosheid leidt) in Amerika zich heeft voltrokken. Tweede feit: minister Vorrink heeft na onderzoek de gemeente Tiel verweten dat zij niet voldoende controle heeft uitgeoefend op de naleving van veilig heidsvoorschriften en hinderwet-bepalin- gen ten aanzien van het gevaarlijke chemische bedrijf Verdugt. Vergiftiging van flora, fauna en mensen is er het gevolg van geweest. Ook hier: een ge meentelijke bestuurssleur, grove zorge loosheid bij hen die voor het wel en wee van de bevolking verantwoordelijk zijn. Zowel ten aanzien van kerncentrales als chemische bedrijven slaat de schrik om het Nederlandse hart, als men bedenkt hoeveel kleiner de ruimte en geringer de schaalverhoudingen in ons land zijn en hoe sterk de gevaren van zo’n ineenge- drukt milieu kunnen worden als de overheid niet attent is en blijft op de mogelijkheid van calamiteiten en de wettelijke voorgeschreven veiligheidsbe- palingen niet handhaaft. Een klein land als het onze, met alle kerncentrales die er binnen afzienbare tijd moeten komen en met alle gifpro- dukties die het moderne leefcomfort eist, heeft hard en spoedig een veiligheidsau- toriteit nodig, die gedelegeerd wordt door regering en parlement om de mi lieudefensie te voeren, controle op nale ving van veiligheidsvoorschriften uit te oefenen en deze naleving af te dwingen. Nu loopt de zaak van de milieube- heersing over verschillende departemen ten en wordt bovendien nog versnipperd door provinciale en gemeentelijke be stuursbevoegdheden. De nieuwe gevaren van radio-activiteit en gifuitstoting tonen aan, waarin een klein land groot kan zijn: groot in een ramp, die het hele land kan aantasten. Wij zijn te klein voor de omvang van moderne rampen. gens politieke insiders zit in deze verkla ring meer „ruimte” dan in de ontwerp resolutie. In die ruimte zou een iets minder strakke formulering van de vooiwaarden mogelijk zijn. De premier wil met vice-premier Van Agt lijsttrekker van het CDA nog een hartig woordje praten over diens uitlatingen op een partijbijeenkomst in Eist deze week, waar Van Agt stelde dat het kabinetsbeleid geen inzet mag zijn Geld als heter zijn moet! Willem Frederik Hermans Koning Chaled van Saoedi- Arabië heeft de directie van Boeing gevraagd een Jumo 747 voor hem te bouwen die een soort .vliegend paleis” moet worden. De koning wil in het vliegtuig een troonzaal en een operatiekamer, die is uitgerust met een telecommunicatie-sys- teem dat per satelliet een ver binding tot stand moet brengen met een ziekenhuis in Cleveland. In de wateren rond de Portugese Azo- reneilanden hebben vissers ongewoon grote aantallen haaien gesignaleerd. Een plaatselijke krant schreef gisteren dat de vissers er vijf hebben gevangen, min der dan drie zeemijl uit de kust. Het grootste exemplaar mat drie meter en woog 110 kilogram. De Amerikaanse vliegtuig maatschappij heeft meegedeeld dat zij inderdaad in onderhande- ling is het Saoedi-Arabië over de verkoop van een dergelijk „vliegend paleis” voor de Saoe- dische koning. De maatschappij deelde mee dat het gaat om een Jumbo 747 SP”, een verkorte versie, maar met een grotere ac- tie-radius. Kantoor: Lange Nieuwstraat427, IJmuiden' Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging:18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Op het Noorder Bui ten Spaarne is vrijdag de 18-jarige Theo Brekelman uit Overveen met zijn speed boat overvaren door een Haarlems bin nenvaartschip. Aangenomen moet wor den, dat de jongen bij het ongeluk om het leven is gekomen. Deze opmerking van de premier wilde evenwel volgens hem niet zeggen dat hij vond dat Boersma terecht een gevoel van gekwetstheid heeft. Maar het is volgens Den Uyl niet mogeljk om uit die discussie te komen omdat niet de inhoud van de resolutie maar alleen de achtergronden aan de orde kwamen. De Wegens werkzaamheden aan telefoonaansluiting 39520, t.b.v. klachtendienst, verzoeken wij abonnees op maandag 25 oktober met eventuele klachten i.v.m. het niet ontvangen van de krant, te bellen naar ons kantoor te Beverwijk: 02510-26546. Uw krant zal dan alsnog worden nabezorgd. Abonneménten-exploitatie Beverwij k- se Courant. Zonnige perioden met kans op een bui. Matige, aan de kust tot krachtig toenemende zuidooste lijke wind. Maximumtempera tuur 18 graden. i verwachten bij Shell DEN HAAG. (ANP). Bij de raffina derij van Shell Pernis zal rekening ge houden moeten worden met een geleide lijke vermindering van de personeelsbe zetting. Dit heeft de Shell-directie in de ondernemingsraad medegedeeld. De di rectie ziet de toekomst voor de raffina derij niet pessimistisch in, maar ziet toch een onzekere situatie. Oorzaken daarvan zijn de neiging om bijvoorbeeld in de Arabische landen raffinaderijen te bouwen, terwijl ook in Europese landen een streven bestaat om zoveel mogelijk de raffinage-capaciteit in eigen landen Cornells Vrees wijk, de omstreden troubadour met de donkere grog-stem, heeft enkele opmer kelijke besluiten genomen: hij keerde Zweden, waar hij uiterst populair is, de rug toe. Hij verhuis de naar Denemarken. Verder vertrok hij In het gesprek, dat ongeveer een uur heeft geduurd en vervolgens de minister president in een „verrassend goede sfeer” verliep, heeft niet de inhoud van de veelbesproken resolutie ter discussie gestaan. Den Uyl: „Wij hebben alleen gesproken over de achtergronden. De inhoud is een discussiepunt voor de PvdA en de PPR”. Hij weigerde in te gaan op vragen hoe hij de inhoud van de concept-resolutie interpreteert. Wel wilde hij onverkort vasthouden aan het „rechtvaardigingsbeginsel” waarover de resolutie rept. In de concept-resolutie van PvdA en PPR wordt een aantal voorwaarden ge noemd waaraan een tweede kabinet van progressieven en christen-democraten moet voldoen en waarin zo’n tweede kabinet-Den Uyl zijn rechtvaardiging moet vinden. Bijvoorbeeld: PvdA en PPR mogen samen bij de verkiezingen van mei ’77 in zeteltal er niet op achte- eruit gaan en moeten ook groter blijven dan het CDA-blok. En Den Uyl moet minister-president worden. Den Uyl had er begrip voor dat AR-minister Boersma publiekelijk heeft gezegd dat hij zich door deze ontwerp-resolutie „op korte termijn afgedankt voelt”. Maandag begint in Nederland de week van de „Vluchteling 1976”, een grote nationale actie bedoeld om 30.000 vluchtelingen in Azië, en een te Kees reisde uug/t nadarland spaarspecialisten sinds 1817

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1